Wat is, wil en doet de J.A.R.O.? Boogie-Woogie in Poesan bracht Korea-vrijwilligers in verrukking Amerikanen vooralsnog niet van plan Korea op te geven Vader van Nanno Sjoert valselijk beticht? Rina Kooi in eigen home door Tine de Vries geklopt Driekon i ngen koek Een militaire zegsman: Bruggehoofd wordt versterkt „Sport" verliest kort geding Idealistische jongelui bouwden eigen studio Juridische bijstand voor ouders Groeneveld wil niet naar Zuicf-ltalië Luitenant-kolonel Slagter vertelt „Nogal wat branie" tjoempie in Port-Said te water BEURSOVFRZICHT Stroper door schot getroffen ARTISTIEK journaal Recepten (Van onze correspondent) NEW YORK, December. Amerikaanse militaire deskundigen spreken het oordqpl uit, dat het geallieerde bruggehoofd in Korea nog zeer lange tijd stand kan houden. Het is mogelijk, dat een hernieuwde stormloop van Noord-Koreanen en Chinezen de ge allieerde frontlijn verder achterwaarts kan dringen. Men is echter de overtuiging toegedaan, dat iedere nieuwe aanval op een, thans geheel gesloten, front de communistische verliezen aanzienlijk zal doen stijgen hoven de prijs, die de vijandelijke strijdkrachten heb ben betaald voor hun zegepralen in Noord-Korea. Te Washington hebben de desbetreffende afdelingen van het Departement van Defensie hun eerste analyses van de militaire rapporten van het krijgstoneel gemaakt. Deze wijzen aan, dat de verliezen der Chi nezen tien tot twintigmaal zo groot zijn geweest als die van de geallieerden. Indien deze gegevens inderdaad juist blijken zelfs indien men het laagste cijfer als maatstaf neemt dan zou de conclusie gerechtvaardigd zijn, dat een Chinese strijdkracht van millioe- nen vereist zou zijn om een com pact geallieerd leger van enige honderdduizenden, zoals zich thans in Zuid-Korea bevindt, tot evacuatie te nopen. Aan een dergelijke situatie tekening dient men uiteraard de volgende twee punten van voor behoud te verbinden: dat n.l. de geallieerde luchtmacht, zoals thans het geval is, de hegemonie in de lucht kan behouden; dat, tenslotte, de Russische onderzee- vloot niet in handen van Russi sche „vrijwilligers" valt, die „op eigen initiatief" een aanval ope nen op de geallieerde marine- concentraties ter hoogte van Ko rea's kust, daarmee een eventuele evacuatie in gevaar brengend. De geallieerde strijdkracht in het bruggehoofd wordt momen teel versterkt met nieuwe uitrus tingsstukken ter vervanging van het materiaal, dat niet naar het Zuiden kon worden geëvacueerd. Militaire kringen te Washington blijven er de nadruk op leggen, dat men onder geen omstandig heden de daar bestaande strijd macht het gevaar van een ver nietiging zal doen trotseren. Deze politiek van „stand hou den in Korea" heeft uiteraard een veelvoudig doel. In de eer ste plaats valt er slechts te on derhandelen, zolang men in Ko rea nog voet aan de grond heeft. In de tweede plaats willen de militaire tactici de „sage", die in deze dagen is ontstaan, dat de Russisch-Chinese slaglinie van horden te voet' en te paard het „geheime wapen" zou zijn van de communisten niet zonder ver dere ondervinding als een axio ma doen vastleggen. (Er zijn bekwame theoretici, wier oordeel luidt, dat de hor- den-tactiek is overschat dat zij een succes is gebleken in de strijd tegen kleine plukjes leger-een- heden, maar haar bestaansrecht nog geenszins heeft bewezen te gen een compacte muur van staal en lood, waartegen zij thans zou den opbotsen). In dë derde plaats gelooft men in deze kring, dat het wellicht van politiek nut zou kunnen zijn, de Chinezen tot een maximale militaire prestatie in Korea te dwingen. China, zo zegt men, is economisch uiterst zwak; een voortduren van de strijd zou de Chinese verbindings linies en het bevoorradingsappa raat voor grote moeilijkheden kunnen stellen en zou Peking er toe kunnen besluiten het vriend schapsverdrag met Rusland in te roepen. Verschillende politieke kring enin Washington, alhoewel vooropstellende, dat deze theorie naar hun oordeel van een over maat aan optimisme getuigden, beaamden niettemin, dat een der gelijk beroep op het vriend schapsverdrag de Russen niet aangenaam kon zijn en het „ge meenschappelijk Russisch-Chi- nees beleid" op zware proef zou stellen Dit laatste standpunt werd ge deeld door verschillende zegslie den te Lake Success. Tot op het laatste ogenblik bleef men hier hopen op de „redelijke" kans voor een wapenstilstand Van een niet-Amerikaanse Westelijke zijde werd gesugge reerd, dat Washington thans tot het inzicht zou zijn gekomen, dat de huidige situatie slechts op een van de twee volgende wijzen zou kunnen worden ontwikkeld: ten eerste, een regeling van het Azia tisch conflict door aan China een zetel in de O. V. N. toe te wij zen, nadat de Koreaanse, Tibe taanse en Formosaanse kwesties naar de zin van Mao-Tse gere geld zouden zijn; ten tweede door het alternatief: volledige oorlog met China. Berichten uit Washington on dersteunen deze theorie nog PLUIMVEE- EN EIERMARKT BARNEVELD BARNEVELD, 4 Jan. Pluim- veemarkt. Heden zeer kalme handel in pluimvee. Een aantal oude kippen bleef onverkocht. In de handel in N.H. blauwe kui kens kwam weinig verandering. Er werden ook nogal wat reeën aangevoerd, welke vlug werden verkocht. Het overige wild deed een lagere prijs dan vorige week De jacht is weer gesloten, zodat het voor het wild weer de laat ste marktdag was. De totale aan voer bestond uit ca. 14.600 stuks. "rijzen: Oude kippen fl.25 6 25 (per kg f1.552.40); oude hanen f35.50, oude eenden fl— 2.50. N.H. Blauwe kuikens f2.50 —3.10 per kg.; ganzen f510; tamme konijnen f38.50, hazen f36.50, fazanten f34; patrij zen fl2.75; wilde eenden f 1.50 —2.25; wilde konijnen f 1.75 2.50: wilde duiven fÖ.40—0.60. EIERMARKT: Heden trage handel. De totale aanvoer steeg tot ca. 1.200.000 stuks. Er was niet veel export wat de prijzen drukte. De grote eieren deden 113.5014.50. de jonge hennen- fleren fll.50—12.50 per 100 st.; terwijl de kiloprijs f2.10 was. geenszins. Het feit, dat verster kingen naar het bruggehoofd in Korea zijn gezonden bewijst al. dat men er zonder meer niet aan denkt door capitulatie op alle punten een wapenstilstand te bewerkstelligen. Men hoopt, in tegendeel, door China verder uit te putten, een zodanige onder handelingspositie te verwerven, dat op voet van gelijkheid over alle betreffende problemen kan worden gesproken. In dat geval is een evacuatie van Korea door de geallieerde strijdkrachten benevens een O.V.N.-zetel voor Mao veel waarschijnlijker, terwijl de kwestie-Formosa ter beslech ting aan hetzij de Grote Vijf, hetzij de Veiligheidsraad zou kun nen worden voorgelegd. Wat het alternatief betreft: Amerika is niet van zins zich t» laten verleiden tot een volledige oorlogvoering tegen China; de Chinezen zijn ook niet in staat de Amerikanen daartoe te dwingen; hen ontbreekt immers een vloot en een luchtmacht. De Amerikanen zouden voor alsnog niet verder willen gaan dan een economische blokkade van_ alle Chinese havens wel ke inmiddels reeds is aangevan gen bombardementen van es- sentiele Chinese oorlogsindustrie ën en voldoende onderhandse steun aan Tsjiang Kai Sjek om zijn vliegtuigen in de lucht en zijn schepen in de vaart te hou den. Openlijk denkt Washington er niet aan gemene zaak te ma ken met de gediscrediteerde Chi nese nationalist, wiens landmacht men hoogstens de taak wil toe vertrouwen het nationalistische bastion Formosa te verdedigen tegen een eventuele communisti sche aanval. De president van de arrondis sementsrechtbank te Amsterdam, mr. C. W. Thöne. heeft gisteren uitspraak gedaan in een kort ge ding. dat door het weekblad .Sportwereld" als eiser aanhan gig was gemaakt tegen het week blad „Snort" als gedaagde. In die uitsDraak heeft de president het weekblad „Sport" in het ongeliik gesteld. Overwogen was. dat de Sportwereld", die het blad .Ko ning Voetbal" had overgenomen, nadat daar knoeierijen aan het licht waren gekomen, met deze fraude zelf niets te maken heeft gehad. In de artikelen, die in het '"eekblad „Soort" over deze kwestie waren gepubliceerd is deze affaire niet juist weerge geven. Uitspraak doende besliste de president dat het weekblad ..Sport" zich in de toekomst zal moeten onthouden van het op nemen van artikelen over „Ko ning Voetbal" welke een onjuist beeld geven. Bij iedere verclere overtreding zal het weekblad „Sport" aan de „Sportwereld" een dwangsom van f 1000.moe. ten betalen. Het weekblad „Sport" werd tenslotte veroordeeld in de kos ten van dit korte geding, die ge schat worden op 80. (Van onze verslaggever) We stonden dezer dagen in een klein zolderkamertje, ergens in de buurt van het Krelagehuis in Haarlem. De wanden waren met jute bespannen, microfoons omgeven door rode en groene sein- ïampjes hingen aan het lage plafond of stonden op dikke vilt- kussens en door een raampje was juist nog een glimp waar te nemen van een heuse regelkamer: dubbele speeltafel, band opnemer en controle-apparatuur. Bij deze zelf-gefabriekte studio hoorden enige jongelieden, die wellicht met meer idealisme dan zin voor realiteit enthousiast de mogelijkheden van de Jeugd- Amateurs-Radio-Omroep bespra ken. Inderdaad: zij hebben iets bereikt. Radio-Bremen zendt a.s. Zaterdagavond om zes uur op 221 meter het eerste bandje van deze Haarlemse jongelui uit. De Unesco te Parijs staat tegenover hun streven zéér sympathiek Maar.... de Wereldomroep PC J heeft tot nu toe iedere medewer king aan het J.A.R.O.-program- 'ma geweigerd. Wat willen deze mensen? In het kort: de jongeren van alle landen tot elkaar brengen door hen een beter begrip bij te bren gen van eikaars landen en vol keren. In nationaal bestek be zien: de z.g. schotjesgeest te doorbreken door de jeugd van elke politieke en godsdienstige overtuiging bijeen te brengen. Dat is fraai gezegd, maar ons dunkt, dat we al eerder met weinig vrucht op een dergelijk aambeeld hebben horen hame ren. Louter humanistisch inge- stelden hebben vooral na de tweede wereldoorlog hun best gedaan de vogels van alle plui mage in één hok onder te bren gen. Zo min als hen een „door braak" gelukte zo min zullen de jongeren van de J.A.R.O. slagen, dat is met enige reële zin voor de verhoudingen in ons land wel vast te stellen. Wat dan? Er lijkt ons slechts één mogelijkheid voor de J.A. R.O. om via Hilversum in de lucht te komen. Niet via de omroepverenigingen, die geen minuut van hun zendtijd zullen loslaten. Niet als zelfstandige omroep, want daarvoor zijn hon derdduizenden leden nodig yo°r-' dat er één woord in de lucht komt. Maar wellicht via de Nederlandse jeugdgemeenschap. De stap naar de N.J.G. is niet zo groot nu de J.A.R.O. zich al bereid verklaard heeft, in haar programma's alle jeugdorganisa ties aan het woord te laten. Wel riist de vraag, of de J.A.R.O. ais zelfstandige organisatie zal kun nen blijven bestaan. De N.J G. heeft haar immers niet nodig: die krijgt als het moet nóg wel zend tijd via de omroepverenigingen met gebruikmaking ,vanTT ?e apparatuur van de Radio Unie. Men zal merken: er valt van dit experiment nog niet veel te IHR. L. J. QUARLES VAN UFFORD 60 JAAR Vele bekende figuren uit de sportwereld waren Donderdag avond verenigd op een cocktail party, die de secretaris-penning meester van de Kon. Nederlandse Hockeybond, jhr. L. J. Quarlcs van Ufford, aanbood ter gelegen heid van zijn 60ste verjaardag. De woning van deze populaire fipuur uit de hockeywereld was versierd met talloze bloemstuk ken, die hem uit brede kring hadden bereikt, evenals fa!rijke telegrafische en schriftelijke ge lukwensen en geschenken. zeggen. Wat er wél valt te zeg gen is dit. Dat hier door enige jongelui die al hun vrije tijd en al hun spaarcenten in de ver wezenlijking van een ideaal heb ben gestoken, programma:tech- nisch merkwaardig veel is be reikt. Hun uitzendingen missen weliswaar de al te gladde techniek van vakwerk, maar men kan dat nauwelijks een tekort koming noemen. Juist de impro visatie geeft een soeciale char me aan hun werk. Het zou jam mer zijn. indien de J.A.R.O. van het toneel verdween, slechts om dat zij gefundeerd zou zijn op de te zwakke basis van enkel jong enthousiasme. In verband met het critieke seizoen heeft dr. Pasdeloup van Marken bij Philips-Roxane influenza-virus-vaccin aangevraagd voor het inenten van 600 personen. Woensdagmiddag werd het vaccin met de benodigde instrumenten onder leiding van dr. Herzberger en enige assistenten, die bij het inenten behulpzaam zullen zijn, over het ijs van Monnikendam naar Marken vervoerd. Even voor het vertrek: links een slede met voedsel, die ook naar Marken is vertrokken. ASSEN. Frau Gerda Ullner, de pleegmoeder van de zeven jarige Nanno Sjoert Meinders, heeft dezer dagen medegedeeld, dat vader Meinders haar in 1943 vrijwillig de baby Nanno heeft overgedragen. Hij zou haar heb ben gezegd, dat hij Nanno niet terug wilde hebben wanneer hij met de moeder van het kind ge trouwd zou zijn. Deze mededelingen hebben bij de te Assen wonende ouders van Nanno Sjoert veel beroering ge wekt. Vader Meinders ontkent hetgeen Frau Ullner heeft ge zegd ten stelligste. De pleeg ouders hebben een vergoeding ontvangen van 40 Mark, terwijl zij, aldus vader Meinders, 30 Mark per maand hadden gevraagd. Ook heeft hij tijdens de bezetting in Piet Groeneveld, de linksbuiten van de eerste klasser Haarlem, is een dezer dagen aangeklampt door twee vertegenwoordigers van een Zuid-Italiaanse profclub. Zij boden Groeneveld aan met hen naar Italië te reizen voor het spelen van een proef wedstrijd, waarna de club, waarvan de naam niet werd genoemd, hem een defi nitief aanbod zou doen. Groeneveld, die bij de Rijks waterstaat te Haarlem werkzaam is, heeft het voorstel een dag in beraad gehouden, doch Donder dagmiddag heeft hij het besluit genomen Haarlem niet te ver laten. Assen een kinderwagen gekocht, die hij naar de Ullners heeft ge bracht, opdat zij met Nanno Sjoert ook naar buiten konden gaan. In Bremen waren toen geen kinderwagens te krijgen. De bewering dat vader en moe der Meinders vrijwillig naar Duits land zouden zijn gegaan wordt door eerstgenoemde als onjuist gekwalificeerd. In Assen wordt aan het echt paar thans rechtskundige bijstand verleend om de juiste weg te vin den Nanno in Assen te krijgen. ZUINIG MET INDUSTRIEKOLEN De West-Europese landen heb ben een tekort aan kolen. Of schoon hiervan tot dusverre op de Nederlandse markt nog betrek kelijk weinig te bespeuren viel, dient ons land met deze ongun stige ontwikkeling ernstig reke ning te houden, in het bijzonder voor zover dit de regelmatige voorziening met industriekolen betreft. In verband hiermede wijst de minister van economische zaken er op, dat het dringend noodzake lijk is, vooral bij het verbruik van industriekolen de grootst mogelijke zuinigheid in acht te Niettegenstaande de dooi zette de ijsclub Wieringen, de voorge- HOjr-n plannen om Rina Kooi de dorpsgenote. op eigen baan partij te laten geven, door de snelste Friese hardrijdsters, door. Met kunst en vliegwerk kreeg men op de vooravond een lijst bij elkaar die klonk als een klok. Het ijs was heel goed berijdbaar, maar de weersomstandigheden waren van dien aard dat de pu blieke belangstelling iets tegen viel. Wat niemand verwachtte, ge schiedde, Rina werd verslagen en wel door Tine de Vries die eerst de gloednieuwe Friese kam pioene Annie van der Meer ach ter zich liet, en daarna de snelle Rina Kooi aan haar zegekar bond. In de eerste omloop had ze tegen de met een spierblessure sukkelende Afke Stoker weinig „Er stond een Koreaans muziekcorps aan de kop van de kade van Poesan, dat een walsje speelde, toen einde November de „Zuiderkruis" met de Nederlandse vrijwilligers voor Korea aan boord de prachtige door heuvels omgeven baai invoer. En verderop stond een Amerikaanse legerband, negers, die een hot-jazz Boogie-Woogie weggaven, waarvan het rhythme over alle dekken van de „Zuiderkruis" daverde. Er waren maar zes tanks in heel de stad, en alleen uit het feit, dat de straten totaal aan flarden waren gereden, kon men afleiden, dat hier iets aan de hand was geweest." Zo vertelde luitenant-kolonel J. Slagter, die het detachement naar Korea heeft gebracht en die dezer dagen weer in ons land is terugge keerd. „De jongens kregen Ameri kaanse wapens en field-jackets. De volgende dag gingen ze per trein verder. Onze treinen uit 1945 waren nog heilig, vergeleken bij de wagons, bijna zonder banken en met ver nielde bekleding, die voor hen be stemd waren. Het duurde twee uur eer er eindelijk iemand kwam om het vertreksein te geven. Een Ame rikaanse Rode-Kruis-trein die de hele morgen al had staan wachten, kreeg geen voorrang, ondanks de protesten. Een paar van erg belangrijke pa pieren voorziene burgers liften met de Nederlandse trein, ze zaten vóórop de locomotief en achterop de tender. Het was er allemaal nogal merkwaardig. De Koreaanse „won" scheen niet erg veel waard te zijn. Eén van onze jongens kreeg er zo maar SOO" cadeau van een Ameri kaanse schildwacht. Hij kon er vier blikjes sigaretten voor kopen. Veel méér was er trouwens in Poesan niet. Wèl hadden de Amerikanen er het beroep van schoenpoetser popu lair gemaakt. Er liepen er tientallen, die reclame maakten door zichzelf met een laagje smeer te bedekken. Ook op de heenreis maakte men vreemde avonturen mee. In Port Said lag de Sibajak met Nederlandse emigranten voor Australië in de buurt. Een van de vrijwilligers ont dekte een paar kennissen aan boord, en tjoempte onmiddellijk met een fraaie duik de haven in, met uniform en al. Zes anderen sprongen hem na. 'Zij zwommen met krachtige sla gen naar de Sibajak, waar een touw ladder over de railing hing. De vreugde was van korte duur, want de sterke militaire arm haalde hen terug. In Aden volgde een groot ver broederingsfeest met 4000 Franse le- gionnairs die met de Pasteur op weg waren naar Indo-China. Voo.rts was er nog één man die in Port Said een brief van zijn verloof de had gekregen, waarin zij hem mededeelde dat zij er eindelijk in was geslaagd een huis te krijgen, juist nu hij zich ten einde raad bij het detachement had aangesloten. Hij wilde met alle geweld terug, liep bij alle hogere officieren aan boord de hutdeur plat en verklaarde eindelijk dat hij dan maar overboord sprong. Hij werd het laatst in volle ren ge zien op het achterdek. Maar juist toen het schip zou bij draaien om naar de drenkeling te gaan zoeken werd deze in zijn kooi ontdekt. Hij had zich snel door een luchtkoker laten zakken „Ja het waren echte vrijwilligers, onder wie nogal wat met enige bra nie", concludeerde de luitenant-kolo nel. AMSTERDAM, 4 Jan. De jongste weekstaat van de Neder- landsche Bank en de uitvoerige commentaren, die daarbij ver strekt zijn. hebben de financiële toestand van Nederland weer eens duidelijk naar voren ge bracht, waarbij algemeen wordt aangenomen, dat ons land er niet rooskleurig voorstaat. Het be hoefde dan ook geen verwonde ring te wekken, dat een infla toire tendens vandaag ter beurze de overhand had, al werkte ook een eventuele heropening van de Nederlands-Indonesische be sprekingen en dividend van Koninklijke Olie, een koersstijging in de hand. Al met al werd de vaste stemming van vandaag echter niet als on verdeeld gunstig beschouwd. Bij opening waren de meeste noteringen 2 tot 3 punten hoger, waarna zowel beroepshandelaren als publiek zich niet onbetuigd lieten. Wel volgde hierop een lichte reactie zodat de hoogste noteringen niet behouden bleven, maar tegen slot waren winsten van 3 tot 5 punten veruit in de meerderheid. Olies sloten op 309%, na 311. dus vier punten hoger dan giste ren. Philips werd voor het eerst sinds geruime tijd weer in een open hoek verhandeld en gold 231V2 (228). Unilever 224 (220%) De voornaamste cultures avan ceerden circa 3 punten. Ook de Scheepvaartmarkt bleef niet achter. Voor aandelen Scheep vaart Unie werd 155 betaald (1531/4). Aandelen K.N.S.M. zet ten de koersstijging voort met drie punten tot 145. moeite. Maar in de tweede om loop kwam er meer tegenstand. Annie van der Meer kon Zita Wagenmaker van Wieringen best aan en Rina had met Jannie Bou. ma van Tijnje geen moeite. Er waren toen nog vier rijdsters aan. die een halve finale reden Tine de Vries toonde zoveel vechtlust dat Annie geen kans kreeg. Rina won vlot van Akke Bootsma en Annie v. d. Meer die er door Tine in de volgende rit eveneens afgereden werd Daarna volgde de rit tussen Tine en Rina. Het Wieringer publiek dacht niet anders dan dat Rina zou winnen. Maar Tine was een andere mening toegedaan. Het was een strijd op leven en dood waarin Tine met duidelijke voor sprong zegevierde. Uitslag: 1. Tine de Vries. Kor- tezwaag f47.50: 2. Rina Kooi. Wieringen f37.50: 3. Annie van der Meer f27.50; 4. Akke Boots- ma. Onnenhuizeo f17sn 4 sters kregen ieder f7.50 en vijf ieder f5. SITTARD. 4 Jan. De parti culiere jachtopziener Suylen uit Susteren ontdekte Donderdag op zijn inspectietocht een drietal stropers, in het veld ten Zuiden van Susteren bij de grens van Nieuwstadt. Hij sommeerde het drietal te blijven staan. Twee liepen weg. De derde trok een mes en keerde zich te gen de iachtopziener. Deze laat ste maakte van zijn vuurwapen gebruik en trof deze stroper, ze kere E. uit Sittard, aan de hals. E. werd levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. Zijn toestand was Donderdagavond nog zorgwek kend. De beide andere stropers werden gearresteerd. In Londen zal komende zomer met de bouw van het nieuwe nationale theater voor Groot- Brittannië worden begonnen. De Koning heeft er in toegestemd om 13 Juli de eerste steen te leg gen. Men wil dit nationale thea ter tot de beste schouwburg van Europa maken. Voorts is het de bedoeling dat drie gezelschappen aan het theater verbonden zul len zijn. Een groep zal dan in Londen spelen de tweede ergens in Groot-Brittannië en de derde in de landen overzee. De cere monie van de eerste steenlegging valt samen met het hoogtepunt van het Britse festival. Op 6 Februari zal in Belgie het vijfde nationale dansfestival worden gehouden in de Kon. Ne derlandse Schouwburg te Ant werpen. Chaja Goldstein zal in Maart enige voorstellingen in ons land geven. De Raad v. Elf. het illustere hoge college, dat nu reeds tien tallen iaren het carnaval in Hamdorff te Laren voorbereidt, is met zijn plannen voor de a.s. viering gereed gekomen. Na voortdurend vergaderen heeft het hoge elftal besloten de carnavals avond te zetten in het teken van de Gooische Schildersbent. Het traditionele gebeuren op Za terdag 3 Februari 1951 draagt ditmaal de naam „Carnaval Arti- Stiekum". Een aantal zalen van het Larense Hamdorff zal „door een keur van Gooise kunste naars herschapen worden in ar tistieke ruimten, waar het tot het vroege morgenuur goed toeven zal zijn". Het ligt in de bedoeling, dat in de loop van 1951 een commis sie uit de Senaat en het Curato rium van de Landbouwhogeschool een studiereis zal maken door Noord-Amerika. Inzonderheid de verhoudingen tussen onderwijs en onderzoek aan de Amerikaanse universiteiten zullen worden be studeerd. Op 16 Januari 1951 hoopt de heer D. van Staveren zijn 70ste verjaardag te vieren. De verdien sten die de heer D. van Staveren heeft zowel op sociaal-cultureel-, politiek- als op paedagogisch ge bied .zijn wijd en zijd bekend. Dr. W, Drees heeft het voorzit terschap van het erecomité op zich genomen. Ter gelegenheid van zijn verjaardag wordt de heer D. van Staveren op Zater dag 20 Januari 1951 een receptie aangeboden, welke gehouden zal worden in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen van 15 17 uur. Die dag zal hem een ge schenk worden aangeboden in de vorm van een op te richten „D. van Staverenfonds" ter eventuele ondersteuning van verenigingen die op cultureel gebied in de ruime zin des woords werkzaam ziin. Het voorlopige programma van de Salzburger Festspiele 1951 vermeldt o.m. een nieuwe ensce nering van de opera's „Wozzek" van Alban Berg, „Othello" van Verdi en „Idomeneo" van Mo zart. Wilhelm Furtwaengler zal ook dit jaar weer met de leiding van de „Zauberflote" belast zijn en naast Raphael Kubelik enkele svmphonieconcertetn dirigeren. Voor het eerst sinds de oorlog komt in 1951 ook Leopold Sto- kowsky als gastdirigent naar Salzburg. De huldiging van de auteur Jack Bess ter gelegenheid van ziin 25-jarig jubileum zal ge schieden op 12 Februari a.s. in gebouw „De Vereniging", Den Haag. Jack Bess heeft bekend heid gekregen door zijn toneel werken w.o. „Marinehelden", „Jongens in Indië", „Vergeef ons onze schulden" en door zijn mu ziek en teksten w.o. „Het sprook je is uit", „Als ik tweemaal met mijn fietsbel bel". „Wie zal dat betalen". ..Nacht over Java". Op 17 Januari wordt de schilder Jelle Troelstra zestig jaar. Vrienden collega's en be wonderaars hebben een comité samengesteld ten einde hem op die dag te huldigen en wel tij dens een receptie die op 17 Jan. van 1517 uur in Museum Fo- dor te Amsterdam zal worden gehouden. Op Zaterdag 3 Februari a.s. zal de toneelspeler Jo Sternheim in de Stadsschouwburg te Am sterdam worden gehuldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig to neeljubileum. De jubilaris zal op die avond de rol vervullen van Noach in het stuk „De reis van Noach op de wateren" van Andre Obey. Alle baten van dit jubi leum zullen worden aangewend voor een op te richten fonds voor weduwen en wezen van Neder landse toneelspelers. De 27ste Januari zal te Mi laan een toneeltentoonstelling worden geopend die tevens een collectie .Verdi-souvenirs" zal omvatten, waaronder een aantal portretten van de componist ge schilderd door O. A. Boldini, ïrolli. e.a. Enige tijd geleden wer den deze Verdi-souv.enirs, ter ge legenheid van het optreden van het Scala-ensemble in Covent Garden in het Italiaanse Cultuur Instituut te Londen tentoonge steld. Het Driekoningenfeest is van ouds her een feest vol vrolijkheid en vertier. Wij vieren op die dag, zowel de komst van de Drie koningen, als de aanwezigheid van Christus op de bruiloft van Cana, waar Hij zijn eerste Won der verrichtte. Driekoningenavond is van een bijzonder betekenins. De Drie- koningenkoek wordt dan op ta fel gepresenteerd versierd met de twaalf kaarsen. De koek is het sluitstuk van de maaltijd, maar ook een verrassing. Want in de koek is de boon verborgen, die de gelukkige vinder (ster) stem pelt tot koning of koningin. De koek is van een bijzonder maaksel, en daarom laten wij bij deze gelegenheid het recept volgen: Driekoningenkoek. 200 gr. boter, 500 gr. suiker, 4 eieren, 75 gr, amandelen, ge raspte schil van citroen, 100 gr. rozijnen, 250 gr. bloem. Pel en maal de amandelen of hak ze zéér fijn, was de rozij nen met lauw water, roer de bo ter met de helft van de suiker tot room, voeg de eierdooiers, citroenrasp, amandelen, rozijnen, de rest van de suiker en de ge zeefde bloem toe, steeds flink roerende. Klop tot slot het stijf- geslagen eiwit er luchtig door. Doe een rauwe boon door het beslag en vul hiermee een taart vorm, die met boter is inge smeerd en met bloem bestrooid. Bak de koek in de oven bruin en gaar. Voor het deeg: 2 Eieren, 2 ons gezeefde bloem, 1 kopje lauwe melk, 3 lepels ge smolten boter, 20 gr. gist, opge lost in lauwe melk. Voor het vulsel: 50 gr. gepelde gemalen amande len, 50 gr. oranje-snippers, 75 gr, gesnipperde sucade, 8 lepels bruine suiker, theelepel kaneel. Klop de eieren los, vermeng ze met de bloem, de melk en de gesmolten boter. Maak hiervan een glad beslag en voeg de gist toe, die in lauwe melk is op gelost. Laat dit deeg plm. 1 uui op een lauw-warme plaats rij zen. Doe er een rauwe boon ïn. Roer voor het vulsel alle ingre diënten goed door elkaar, vul een beboterde vorm, die met pa neermeel of bloem is bestrooid, laag om laag met deeg en met vulsel. Zorg dat de bovenste en de onderste laag uit deeg bestaat Bak de koek in een matig war me oven bruin en gaar (plm. 1 uur) en bestrooi hem na bekoe ling met poedersuiker.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5