»V.S. bereiden zich thans voor op mobilisatie op oorlogsvoet« „Schrijf alles op wat gezegd is Franse regering wint vertrouwensstemming Eisenhower in conferentie met Franse autoriteiten R.T.G-overeenkomst moet nader beschouwd worden r/Troonredé van Truman TRUMAN TOT HET CONGRES Beroep op sterke eenheid Brits vliegtuig verongelukt Djakarta spreekt: Gemenebest- conferentie Proces tegen Mgr. Beran EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Communistische proteststaking u Nota V.S. inzake Nieuw-Guinea Scheepsberichten Wetsontwerp herbewapening aanvaard Abonnementsprijs f 530 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. ■ij contract belangrijke korting. Directeur; t. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT A S VAN HEDEN H Pagina 1 Dinsdag 9 Januari 1951 46e Jaargang No. 12062 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 52, teL 2046, (2 Innen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 WASHINGTON, 8 Jan. (Reuter). President Truman heeft in zijn jaarlijkse regeringsverklaring voor het Amerikaanse parle ment men kan deze verklaring beschouwen als de „troonrede" van de president (red.) een programma van drie punten aan het congres voorgelegd, „teneinde West-Europa er voor te behoe den in handen van de Sovjet-Unie te vallen en de Sovjet Russische uitdaging het hoofd te kunnen bieden". Truman zeide o.m., dat de bedreiging met wereldverovering door de Sovjet-Unie de vrij heid in gevaar brengt. „Het imperialisme van de tsaren is vervan gen door een zelfs nog eerzuchtiger, krachtiger en dreigender im perialisme van de heersers van de Sovjet-Unie," aldus Truman. Het programma bestaat uit de drie punten: economische hulp aan de „vrije wereld"; militaire hulp aan de Noord-Atlantischle landen en steun aan de V. N. en de vredelievende regeling van internationale geschillen, inhou dende bereidheid tot onderhande lingen over een „eervolle" rege ling met de Sovjet-Unie zonder het voeren van een concessie-po litiek. Uitbreiding wetgeving. De president verzocht het con gres snelle wetgevende arbeid, inzake de mobilisatie en noemde als voornaamste punten, toewij zingen voor het militaire appa raat van de V. S., uitbreiding en herziening van de dienstplicht wet, herziening en uitbreiding van het gezag om de productie te verhogen, prij zen-stabilisatie en lonen en huren vaststelling. Een versterking van de agrari sche politiek, verbeteringen van de arbeidswetten en aanzienlijke belastingverhogingen om aan de defensiekosten tegemoet te ko men. Tevens zullen maatregelen moeten worden getroffen, om de medische diensten aanmerkelijk uit te breiden en een gebruik van alle arbeidskrachten voor de de fensie. Truman verklaarde in zijn te- de, dat Moskou twee methoden toepast bij het vernietigingswerk. De methode van opstand en bin nenlandse revolutie en de aanval van buiten af. De veiligheid van de V. S. is nauw verbonden met die van de andere vrije landen. Amerika heeft de steun van de vrije landen nodig en omgekeerd. Een bezetting van West-Europa zou r de Sovjets een verdub beld a de kolenpositie beteke nen en een verdrievoudiging van hun staalproductie. Een verlies van de vrije landen in Azië en Afrika zou een slag inhouden voor de aanvoer van die grond stoffen die de V. S. nodig hebben voor de atoomenergie. De Sovjet-Unie behoefde Ame rika niet aan te vallen om de wereld te overheersen. Dit doel zou bereikt kunnen worden door Amerika te isoleren en al onze geallieerden op te slokken, zo zei- de de president. De president verdedigde de Europese landen tegen de be schuldiging, dat zij niet bereid zouden zijn zichzelf te verdedi gen. „Hun daden geven het ant woord." In sommige Europese landen is de dienstplicht ver lengd en zijn maatregelen ge troffen ter verbetering van de militaire oefening. De strijdkrachten werden even snel opgeroepen en geoefend als de nodige wapens en uitrustingen uit de Europese en Amerikaanse fabrieken kwamen. De partners van Amerika in het Atlantisch Pact bouwden tezamen legers op die sterker waren dan het Ame rikaanse. „Er wordt werkelijk vooruitgang gemaakt," aldus Tru man. Benoeming Eisenhower. De benoeming van generaal Eisenhower heeft in de vrije lan den een uitstekende ontvangst gehad. „Zijn missie is van vitaal belang voor onze veiligheid." Generaal Eisenhower heeft alle steun nodig. Volledige mobilisatie. In het vervolg van zijn rede, zeide Truman, dat de V. S. zich voorbereiden op een „volledige mobilisatie op oorlogsvoet, indien dit nodig mocht zijn." De produc tie zal selectiever zijn dan in de vorige oorlog. De vliegtuigindus trie zal 50.000 meer gemoderni seerde vliegtuigen per jaar bou wen en 35.000 tanks per jaar. Het zwaartepunt van de rede van Trumans boodschap lag bij de dreiging van de zijde van de Sovjet - Unie. De presi dent stelde echter ook sociale wetgeving in het vooruitzicht en zeide, dat er strenge bezuinigin gen zullen worden toegepast. Hij verzocht het land alle partijver- schillen aan de kant te zétten, maar plaats te laten voor een ver antwoorde en opbouwende cri- tiek. Amerika is gezond. Truman verklaarde, dat de V. S. momenteel zich in een goede positie bevinden, ondanks de cri- tieke tijd. De democratische in stellingen zijn door en door ge zond. Amerika was thans in staat meer te produceren dan ooit te voren het geval was geweest. Aan het slot van zijn rede zei de de president, dat de beste me thode. om de „opstandigheid van het Kremlin tot staan te brengen is de sociale onrechtvaardigheid en economische wanorde in de kern te raken." PARIJS, 8 Jan. (Reuter). Generaal Eisenhower heeft Maan dag een onderhoud gehad met de Franse minister-president René Pleven. Eisenhower was vergezeld van zijn stafchef generaal Gruenther, een tolk en de Franse generaal Durosoy, die hem als speciale verbindingsofficier tijdens zijn bezoek in Frankrijk ten dienste staat. Tot de felste tegenstanders van de Viet Minh, de commu nistische troepen in lndo-China, behoren de leden van de „Mois"-stam, één van de minst ontwikkelde stammen van het land. Bij iedere gelegenheid die zich voordoet bevechten zij de Viet Minh en hoewel zij slechts bewapend zijn met pijl en boog en speren, weten zij de communistische troepen ge voelige verliezen toe te brengen. Dezer dagen bracht de opperbevelhebber der Franse strijdkrachten in lndo-China, generaal Lattre de Tassigny, vergezeld door Z.M. de Bao Dai een bezoek aan deze volksstam. Bij de aankomst van generaal Lattre de Tassigny (rechts) en Z.M. de Bao Dai midden worden de gasten door enige gedecoreerde leden van de stam begroet. Daarna had Eisenhower op het ministerie van buitenlandse zaken een onderhoud met minister Ro bert Schuman, waarna hij zich naar het ministerie van defensie begaf. De bespreking met Jules Moch werd bijgewoond door gene raal Alphonse Juin, de Franse be velhebber in Noord-Afrika. Rol van O.E.E.S. De Franse regeringsleiders zijn „zeer tevreden" over het verloop van de besprekingen, die generaal Eisenhower vandaag met hen en met de militaire leiders heeft ge voerd, zo wordt in gewoonlijk betrouwbare Franse kringen ver klaard. Hoge economische ambtenaren van de V.S. hebben vandaag in tussen besprekingen gevoerd over de productie in het kader van het bewapeningsprogram. Verwacht wordt, dat het toezicht op strate gische grondstoffen spoedig het onderwerp wordt van besprekin gen op hoog niveau tussen de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, zo verluidt uit kringen die nauw zijn betrokken bij de staf van Eisenhower. Een van de voornaamste pun ten die ter sprake zullen komen is de rol van de O.E.E.S. en de E.C.A. in het bewapeningspro gram. Oproep tot staking Actie-comité's, waarin de com munisten de leiding hebben, heb ben Maandagavond op een bijeen komst te Parijs een resolutie aan genomen, waarin wordt opgeroe pen tot een „patriottische staking" om tien uur Dinsdagmorgen uit protest tegen het bezoek van generaal Eisenhower aan Parijs. RAPPORT VLIEGTUIGONGELUK OSLO Cririek op Noorse luchtvaart - - OSLO, 8 Jan. (Reuter). Het rapport van de officiële commis sie van onderzoek naar de vlieg ramp van November 1949 bij Oslo, toen een Nederlands vliegtuig met Joodse kinderen neerstortte, is thans ingediend bij het Noorse ministerie van verkeer. Het rap port zal door het openbaar minis terie worden bestudeerd alvorens te worden gepubliceerd. Naar vernomen wordt, bevat het enige critiek op bepaalde ambtenaren van het Noorse directoraat voor de luchtvaart. BRISTOL, 8 Jan. (Reuter). - Op het vliegveld Filton bij Bris tol is een vliegtuig van hét type Constellation op een benzine opslagplaats terechtgekomen en verongelukt. Twee leden der bemanning werden ernstig gewond. Het toestel, dat eigendom is van de British Overseas Airways Cor poration, maakte zich gereed voor een landing doch kwam terecht in de benzine-opslagplaats waar zich duizenden liters benzine bevon den. Er ontstond geen brand. Ben Franse vliegtuigfabriek heeft een tweepersoons twee dekker vervaardigd, die met recht de naam „Lucht-jeep" kan dragen. Het is een robuust, goed handelbaar toestel met een keg gewicht van 225 kg en een nuttig gewicht van 470 kg. ttet vliegtuigje, dat een spanwijdte heeft van 8,70 meter, heeft slechts een aanloop nodig van 50 meter. Met een snel heid van 140 km gebruikt de 45 pk motor slechts 9 liter brandstof per 100 km. Het nieuwe toestel even voor een demonstratievlucht. HET WOORD VAN DE PAUS SCHRIJF ALLES OP, wat gebeurd is, sprak de wil voorbijgaan", welke hij niettemin toch met aartsengel tot Tobias en de Paus herinnerde een enkel woord aanduidt. En dan noemt Hij die daaraan in het begin van Zijn Kerstbood- wanklanken „welke zich in de laatste tijd heb- schap. Wij verstaan dat zo, dat wij tot dank- ben geopenbaard tussen katholieken en leden bare plicht hebben, alles op te schrijven, wat van andere godsdienstige gemeenschappen, en de H. Vader «bij het einde van het Heilig Jaar die deels ook, op een weinig gelegen ogenblik, gezegd heeft en dan komen wij vandaag nog zijn doorgedrongen op het terrein van de poli- (om morgen met een algemene conclusie te tieke besprekingen. Wij willen hopen, dat er, eindigen) tot een paar andere punten, die nog buiten dergelijke even onaangename als nadelige niet, of nog niet voldoende belicht zijn. Dit zijn redetwisten, in alle niet-katholieke groeperingen a.h.w. enige aparte punten, hoezeer ook pas- mannen en vrouwen van goede wil gevonden send in het geheel van het welsprekend en veel- zullen worden, die terecht bij de gedachte aan kleurig mozaïek der Pauselijke woorden; èn de gevaren, waardoor op het ogenblik het heilig punten, die in het bijzonder ook voor ons, erfdeel van het christelijk geloof wordt bedreigd, Nederlanders, geschreven en gezegd hadden andere gedachten in hun hart zullen koeste- kunnen zijn. ren dan die van broederlijke onenigheid en tweedracht". En wie dat niet zou inzien, of wie „bekoord zou worden die noodzaak (van natio nale en internationale eensgezindheid en een dracht) en die plicht (van daadwerkelijk hande len) uit het oog te verliezen, die lette, voor zo ver mogelijk, op hetgeen „bij enkele andere Sprekend over de reeds genoemde belemme- volkeren geschiedt, die a.h.w. door een ijzeren ringen, welke aan het Apostolaat der Kerk in muur zijn afgesloten"In welke toestand zijn de weg worden gelegd, gebruikt de Paus over- die volkeren naar hun geestelijk en godsdienstig eenkomstig de in Hem zoveel bewonderde ge- leven gebracht! woonte, een actueel beeld, wanneer hij de ge- Maar ook over andere volkeren, die wel be varen van de „verwoestende golf van de geest reikbaar zijn, heft de Vader der Christenheid der wereld" schetst. Hij zegt, dat die golf als klaagtonen aan. Zijn zij niet op hun beurt een bedreiging verdere vorderingen maakt en slachtoffer van die „dubbelzinnigheid en beslui- overal uitbreidt: „gelijk de gloeiend hete uit- teloosheid en het egoïstisch nationaal belang", geworpen lava, die meter voor meter langs de dat de Paus op een andere plaats in Zijn rede, helling van de vulkaan neerstroomt". De loop, naar wij reeds aangaven, had geschetst? Als Hij het rhythme en de uitwerkingen van „die ver- klaagt over de grote der volkeren zegt Hij: „De woestende golf' van de verkeerde geest, zijn grondslagen van het industrieel-kapitalistisch verscheiden volgens de verschillende landen, stelsel hebben wezenlijke veranderingen onder van een min of meer bewuste miskenning van gaan, die door de oorlog wel zijn verhaast, maar de sociale invloed der Kerk af tot een systema- reeds sinds lage tijd waren voorbereid. Volke- tisch wantrouwen". Daar vloeien voor ons plich- ren, reeds eeuwen dienstbaar, banen zich ten uit voort Wij zullen die „zonder bitterheid, een weg naar de onafhankelijkheid, maar ook zond e r zwakheid" op ons moe- de anderen, die tot nu toe bevoorrecht waren, ten nemen. Er zijn nog vele verdoolden, die trachten langs oude en nieuwe wegen hun po- „voor een kalme en onpartijdige uiteenzetting sitie met geweld te handhaven. Het steeds die- openstaan". Tot hen moeten wij gaan, „om de pere en steeds algemenere smachten naar sociale vooroordelen en verdenkingen te doen verdwij- zekerheid is niets anders dan de echo van een nen". Aan deze mensen moet worden duidelijk toestand van een mensheid, waarvan in de af gemaakt, zegt de Paus dan en Zijn woorden zijn zonderlijke volkeren vele dingen zwak en on- voor alle landen en voor alle tijden, „dat de zeker zijn geworden, die door traditie hecht trouw aan de Kerk en de toewijding aan de waren ofschenen". M.a.w. er is een alge- belangen en aan het welzijn van de Staat en mene klacht over vele sociale noden over de van het volk allerminst onverenig- gehele wereld, en dat omwoelt de rust en de baar z ij n, maar dat deze beide rangorden van orde, eerst smeulend, dan gevaarlijk flakkerend plichten, die de ware Christen steeds voor ogen en tenslotte laait het vuur van omwenteling en moet houden, met elkaar een innige en vol- tot revolutie wordende evolutie hoger op. Dat maakt-harmonische eenheid vormen". Voor Ka- is geen bodem voor ware vrede. Als enig middel tholieke Nederlanders of wilt u, Nederlandse tot verbetering roept de Paus, zoals wij al heb- Katholieken! zijn dit géén vreemde termen, ben doen uitkomen, ook hier op tot saam- Kennen wij niet het oude en vertrouwde woord horigheid, ook onder de verschillende takken van de priester-politicus, Mgr. dr. Nolens z.g., van bedrijf en volksbestaan, met name o.a. „Utrique Fidelis", Aan beide getrouw", dat zo- noemt Hij de industrie en de landbouw, „in ieder vele jaren het devies van de staatkundige partij volk meer dan ooit gebonden door de weder- der Katholieke Nederlanders geweest is en nog zijdse invloed van hun bestemming". Samen- is? werking en saamhorigheid, het zijn de klanken, Slechts terloops uit de Paus een klacht, die welke wij in deze prachtige Pauselijke rede ook voor ons in deze lage landen haar zin heeft, voortdurend weer tegenkomen en die wij moeten al zegt de H. Vader, dat Hij „bij deze gelegen- voortdragen en..,, in praktijk brengen! heid opzettelijk enige wanklanken stilzwijgend DJAKARTA, 9 Januari. Het antwoord van de Indonesische regering op de beschouwingen in het parlement inzake Nieuw- Guinea bevat de volgende drie punten: 1De regering houdt vast aan en blijft strijden voor de aanspraak van Indonesië op West-lrian. 2. De regering is alleen bereid de onderhandelingen te hervat ten op basis van de souvereiniteit van Indonesië in W.-Irian. 3. De regering zal spoedig overgaan tot de vorming van een staatscommissie om de R.T.C.-overeenkomsten aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Ministerpresident Moh. Natsir deelde Aneta mee, dat de Amerikaanse nota, waarin wordt aangedrongen op hervatting der besprekingen, door de minister van Buitenlandse Zaken, Moh. Roem, is ontvangen. Het regeringsantwoord is tevens een antwoord op de Amerikaanse nota, aldus Natsir. BETUIGING VAN SPIJT Officieel wordt vernomen, dat de Verenigde Staten eind vorige week een nota met betrekking tot Nieuw-Guinea hebben gezon den, zowel aan de Nederlandse regering als aan de regering van Indonesië. Deze nota werd aan beide regeringen gelijktijdig over handigd. In de nota van de regering der Verenigde Staten werd uitdruk king gegeven aan de spijt over het mislukken van de Nederlands- Indonesische onderhandelingen. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Verenigde Staten van mening zijn, dat beide landen alles in het werk moeten stellen tot hervat ting van de onderhandelingen. Naar het schijnt is Amerika niet voornemens, thans verdere stappen te ondernemen. ERKENNING CHINA HET LASTIGE PUNT LONDEN 8 Jan. (Reuter) Van gezaghebbende ziide wordt medegedeeld, dat de nremiers van het Britse Gemenebest vandaag aanzienlijke vorderingen hebben gemaakt bii het vinden van een gemeenschanneliike basis voor hun standpunt ten aanzien van de nroblemen in het verre Oos ten. De ministers beschouwen het verre Oosten als het gevaarlijke punt. Van het ogenblik, ook al zouden in geval van een openlijk conflict andere gebieden mis schien belangrijker zijn. De erkenning van communis tisch China is de neteligste kwes tie van de conferentie geworden. Australië, Nieuw-Zeeland, Cana da en Zuid-Afrika hebben zich tegen erkenning uitgesproken. Engeland, India. Pakistan en Ceylon hebben China reeds er kend. Het is moeilijk beide stand punten te verzoenen. CANADEES HULPPLAN VOOR IMMIGRANTEN Het Canadees hulpplan voor immigranten treedt 1 Februari in werking. De immigranten mogen niet meer dan 30 dollars (onge veer f 110.in de valuta van eigen land meebrengen. Er wordt een subsidie verleend voor gese lecteerde immigranten uit Enge land en West-Europa. Een tege moetkoming o.m. in de kosten van de overtocht. Dit plan werd ont worpen om de kosten te betalen van hen die daartoe niet in staat zijn en wier vakkennis toch no dig is. MINISTER STIKKER NAAR LONDEN LONDEN, 8 Jan. (AFP). Minister Stikker is vandaag, op uitnodiging van minister Bevin, zijn Britse ambtgenoot, naar Lon den vertrokken. Men meent te weten, dat minister Stikker te genover Bevin uiting zal geven aan de bezorgdheid der kleine Europese mogendheden aangaan de het Brits-Frans-Amerikaanse plan voor de verdeling der grond stoffen. Rotti, Djakarta-Amsterdam, passeerde 8 Jan. Quessant. Grote Beer, Djakarta-Amster dam, passeerde 7 Januari Gibraltar. 11 Januari te Amsterdam. Ontscheping 12 uur. Chitral, Djakarta-Amsterdam, 7 Januari 400 mjjl O.Z.O. Dondrahead. Ranchi, Djakarta-Amsterdam, 3 Januari van Aden. Sibajak, Djakarta-Rotterdam, passeerde 7 Jan. Finisterre. Volendam, Djakarta-Rotter dam, 6 Januari van Port Said. Bengkalis, Djakarta-Amster dam, passeerde 6 Januari Kaap St. Vincent. Kota Agoeng, Djakarta-Rot terdam, 7 Januari te Geuna. Roebiah, Djakarta-Amster dam, 7 Januari van Port Said naar Marseille. BINNEN EEN MAAND GEOPEND ROME, 8 Jan. (K.N.P.) Te Praag worden alle voorbereiden de maatregelen getroffen voor 't proces tegen mgr. Beran, dat naar alle waarschijnlijkheid binnen een maand zal plaats hebben, al dus meldt het Italiaanse persbu reau C. I. P. Ditzelfde persbu reau meent ook op grond van verschillende aanwijzingen en in tegenstelling met eerdere berich ten als zou mgr. Beran naar de Pankraz-gevangenis zijn overge bracht, te moeten aannemen, dat mgr. Beran thans onder zeer strenge bewaking als arrestant in zijn eigen paleis is opgesloten. Daar bereidt de aartsbisschop van Praag zich met volledige gemoeds rust voor op het proces in het vertrouwen, dat hij vrij zijn me ning zal kunnen zeggen over al les wat hij denkt van het regiem, dat nu Tsjechoslowakije be stuurt. In hetzelfde proces zullen zoals het K. N. P. reeds heeft gemeld, behalve mgr. Beran vermoedelijk nog vijf andere le den van het Tsjechoslowaakse Episcopaat verschijnen, onder wie de bisschop van Brno, mgr. C. Skoupy en de bisschop van Lito- merice, mgr. St. Trochta. PARIJS, 8 Jan. (Reuter) De Franse regering heeft Maandag de eerste vertrouwensstemming in de Nationale Vergadering met 323 tegen 226 stemmen gewon nen. Gestemd werd over de eis van premier Pleven, dat de vergade ring in tweede lezing totale her bewapening en militaire uitgaven van 740 milliard francs en de hiermee gepaard gaande nieuwe belastingen van 140 milliard fr. zou goedkeuren. De regering won met 335 tegen 222 stemmen de tweede vertrou wensstemming. De regering had var Raad van de Republiek (Eerste Kamer) te verwerpen, waardoor de inkomsten door belastingen op de burgerlijke begroting, verlaagd zouden worden. Met ongeveer 333 tegen 181 stemmen won de regering de der de vertrouwensstemming. Deze stemming betrof het verzoek van de regering om de vorige goed keuring, die de Nationale Verga dering reeds aan het speciale wetsontwerp betreffende de her bewapening als geheel had ge hecht, te bevestigen. Het wets ontwerp is door deze stemmingen wet geworden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1