Nieuw Generaal Eisenhower in Brussel Chinezen bij Soewon Nooit zullen wij die blik vergeten!" „De vergissing" AT BICES ist Festijn URANTEN „A4#/n taak is, de cultuur van Europa te beschermen" van v. d. Goes van Naters f9.95 f 0.98 f4.75 f8.98 f 10.95 f9.98 f3.65 f8.50 ;e werkkring TELIERS >3 - Heiloo 4 Februari LDBELEGGING ands Dagblad EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Eisenhower op inspectiereis Minister Stikker te Londen Scheepsberichten Duits-Geallieerde besprekingen Drente heeft een geheime zender Adenauer bereid fot overleg „Tjerk Hiddes" naar Indonesië Luchtmacht der V.N. actief Verhoging loongrens Winkelsluiting Spoor van gestolen kroningssteen Agrarisch Congres Partij van de Arbeid Kroniek en Kritiek Coaster vermist? Deel van zijn verklaring teruggenomen ■■■1 nu de- 1.28 icht Idel 1UW in igde if ï,eef- 1SVERENIGING bijzondere Raad ALKMAAR Postgiro 105019 3 van ongezeer 1 Kilo, a. a. Bureaux van net warte glans 1 elt zijn rol werkelijk ich verkleed had als n zeventiende-eeuwse ooit een film gezien nooit een film had urlijk ook niet weten, leien en daarom gaan die achter de oude e oude te pakken in met een uitgestreken e dienaar droeg een 3 smid zei: „Ja, geeft 2nd en verkwikkend - De dienaar bood de èhè! dat smaeckt! Nu 1de de oude alchimist leien nu?" „O man, smid. „Dat was toch oewegende plaatjes op Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.- familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelatie,: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God, is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 10 Januari 1951 46e Jaargang No. 12063 Kantoren: HOORN, Draafslngel 59. teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 PARIJS/BRUSSEL (Reuter-A.N.P.)9 Jan. Ongeveer 600 politiemannen bewaakten het Astoriahotel te Parijs, waar ge neraal Eisenhower tijdelijk zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Het waren communistische betogers, die riepen: „Eisenhower ga naar huis". De Franse politie nam 30 demonstranten in ar rest. Overigens is aan de proteststakingen bijkans geen gevolg gegeven. Generaal Eisenhower vertrok in de middaguren naar Brussel, waar hij besprekingen voerde met hoge Belgische civiele en militaire autoriteiten. Vandaag vertrekt hij naar Ne derland. Bij zijn aankomst in Brussel werd hij begroet door de Ame rikaanse ambassadeur in België, Murphy, en de stafchefs van de Belgische militaire strijdkrachten. Gesprek met de pers Tegenover de journalisten, die op het vliegveld Meisbroek aan wezig waren, verklaarde gene raal Eisenhower, dat het hem gro te vreugde deed, Belgische grond te betreden. Zijn laatste bezoek was in 1945 geweest. Hij verzocht de vertegenwoordigers van de bladen het publiek vooral duide lijk te maken, dat hij zich in Europa bevond „om bij te dragen tot het handhaven van de vrede en de veiligheid en het scheppen van een organisatie om de cul tuur, die Europa heeft groot ge maakt, te beschermen". Er waren strenge veiligheids maatregelen getroffen van de zij de der Belgische autoriteiten. Belgische strijdmacht Mijn grootste taak in dit land is om voortdurend contact te heb ben met de militaire leiders, zo verklaarde hij. Naar verluidt zou Eisenhower voornamelijk kennis nemen van de huidige stand van de bewapening van België en de toekomstplannen dienaangaande. LONDEN, 9 Januari (Reuter). De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. Stik ker, die voorzitter is van de raad van de O.E.E.S., is thedenmor gen uit Parijs te Londen aange komen. Hij zou met Bevin, zijn Britse ambtsgenoot, de lunch ge bruiken. Dinsdagavond zou hij per boottrein naar Nederland gaan. Het doel van zijn bezoek aan Londen was bespreking van de aanstaande ministersbijeen komst van de O.E.E.S. die op 12 Januari te Parijs begint, al dus werd uit gewoonlijk be trouwbare bron vernomen en waarop, naar verwacht wordt, de kwestie van verdeling der grond stoffen voor de bewapening ter sprake zal komen. Bengkalis, Djakarta-A'dam, passeerde 9 Jan. Quessant Rotti, Djakarta-A'dam, pas seerde 9 Jan. Casquets. Oranjefontein, A'damZuid- Afrika, 8 Jan. te Durban. Johan van Oldenbarneveldt, A'dam-Fremantle, 8 Jan. 600 mijl Z. Cocoseilanden. Kota Baroe, Djakarta-Rotter dam, 9 Jan. te Kantang. Oranje, Djakarta-A'dam, 8 Jan. van Singapore naar Belawan. Ranehi, Djakarta-A'dam, 8 Jan. van Port Said. Kota Agoeng, Djakarta-Rot terdam, 11 Jan. van Genua. Deze bestaat thans uit 73.000 man, doch zal dit jaar worden uitgebreid tot 150.000 man. De strijdmacht zal dan uit drie di visies bestaan. Thans bestaat er slechts één divisie, welke zich in Duitsland bevindt. Onderhoud met regering Eisenhower zal in Brussel een onderhoud hebben met de eerste minister Pholien en met Paul van Zeeland in zijn dubbele functie van minister van buitenlandse zaken en voorzitter van de Atlan tische Raad. BONN, 9 Jan. (RTR) He den zijn voor het eerst geallieer ds functionarissen en gewezen Duitse generaals bijeen geweest v«or een informele bespreking over de wijze waarop West- Duitsland eventueel herbewa pend zal worden in het kader van het Atlantisch Pact. Een geallieerde woordvoerder zeide, dat men niet diep op de bewapeningsvraagstukken inge gaan was. Binnen een week zou de volgende vergadering gehou den worden. Naar men verwacht zal deze reeks besprekingen een maand in beslag nemen. „ERICA:* IN DE AETHER OP 215 METER (Van onze correspondent) EMMER—COMPASCUUM. Reeds enige Zondagen is onder de naam amateur-zender „Erica" op golflengte 215 meter een ge> heime zender werkzaam. De zender geeft gramofoon muziek, gevraagde platen voor en door bewoners van Emmer Compascuum, Emmer-Erfschei denveeen, Klazienaveen, Barger Compascuum, Zwartemeer en Schoonebeek. In genoemde plaat sen is de zender heel duidelijk te verstaan en komt vrijwel zon der storing door. TWEE AANGESPOELDE LIJKEN GE-IDENTIFICEERD (Van onze correspondent) Van de drie lijken, welke de vorige week op het Noordzee strand zijn aangespoeld en af komstig waren van het Duitse scheepje „Hanzine" zijn er thans twee ge-identificeerd. Het zijn de lijken van de 57-jarige kapitein van het schip, Albert Mietsehke, afkomstig van Hamburg en de 65 jaar oude kok Albert Kun, af komstig van Kiel. Naar wij vernemen zou het onderzoek van de slachtoffers hebben uitgemaakt, dat geen van hen door verdrinking om het le ven is gekomen, doch dat zij door de koude zouden zijn gestor ven. OVER EENMAKING VAN DUITSLAND Voleens de Frankfortse cor respondent van de „New Vork Times" hebben de Westduitse kanselier, dr. Adenauer, en zlin kabinet besloten, het Oostduitse voorstel tot het houden van ge- meenschanneliike besprekingen over de eenmaking van Duitsland voorwaardeliik aan te nemen. Adenauer zou duidelijk hebben doen uitkomen, dat hij zich voor het programma ter verdediging tegen elke militaire dreiging uit het Oosten aan de zijde van het Westen schaart. De Amerikaanse Hoge Commis saris Mc Cloy had hem doen we ten, dat de Duitsers duidelijk uiting moeten geven aan hun vastbeslotenheid, de vrije wereld te helpen verdedigen met het oog op het toenemend isolationisme in de V.S., aldus had Adenauer volgens deze correspondent ver klaard. Als voorwaarde zou Ade nauer gesteld hebben, dat in de Oostduitse uitnodiging voor be sprekingen „de Sowjet-zöne het houden van vrije verkiezingen kan verzekeren, voorafgegaan door een verkiezingsactie, waar in de Westduitse politici hun me ningen aan de bevolking van de Sowjet-zöne kunnen kenbaar ma ken." Burgerverdediging West-Duifsland BONN, 9 Jan. (Reuter) W. Duitsland is bezig aan de voor bereiding van de burgerverdedi ging, aldus heeft het ministerie van binnenlandse zaken bekend gemaakt. Men overweegt het in stellen van veiligheidszones" en een rapport is aan de geallieerden gezonden. Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes" op 11 Januari omstreeks twaalf uur des middags uit Den Helder naar Indonesië zal ver trekken, bij welk vertrek het gebruikelijke ceremonieel plaats heeft. Zo zal de commandant der zeemacht in Nederland schip en bemanning inspecteren, de Mari nierskapel der Koninklijke Ma rine zorgen voor muziek en een aantal autoriteiten zal het ver trek van het wierhoofd af gade slaan. President Truman heeft Maandag zijn jaarlijkse regeringsver klaring voor het Amerikaanse parlement afgelegd. Deze Radio Telefoto toont u de president gedurende zijn rede. Op de ach tergrond (links) Barkley en (rechts) Rayburn. TOKIO, 9 Jan. (Reuter) De Noord-Koreanen en Chinezen blij ven zich versterken om Soewon en Osan heen. Chinese troepen concentraties zijn gesignaleerd ten Zuiden en Oosten van Soe won, ten Westen van Osan en langs de weg van Soewon naar Itsjon, bijna 50 km. meer naar het Oosten gelegei. 6 kilometer ten Oosten van Soewon bevindt zich een bijzonder grote strijd macht van de tegenstander. Piloten van straalvliegtuigen verklaren te Jonganni, 18 km. van Seoel gelegen, 300 communisten te hebben gedood, die bezig wa ren burgerkleren aan te trekken. Vijandelijk bataljon vernietigd In het bergachtige gebied ten Westen van Wondjoe heeft een regiment der verbonden legers een bataljon van het 27ste Noord- Koreaanse regiment in de pan ge hakt, de bevelvoerende officieren en zijn gehele staf incluis. Een andere strijdgroep der V.N. heeft, gesteund door straalvlieg tuigen en bommenwerpers, de tegenstander naar schatting 1.650 verliezen aan doden en gewonden toegebracht. Recruteringscampague Volgens een heden gepubliceerd communiqué van generaal Mac- Arthur, overvallen Noord-Ko- reaanse groepen dorpen aan bei de zijden van de 38ste breedte graad in het kader van een „krachtige conscriptiecampagne". Vluchtelingen verklaarden, dat patrouilles op wegen en in de bergen alle reizigers ondervroe gen en alle mannen tussen 17 en 45 jaar voor de militaire dienst aanwezen. Volgens een ten Vaticane ont vangen bericht is Mgr. Patrick Byrne, apostolisch delegaat in Korea, die op 30 Juni gedwongen werd zijn post te Seoel te verla ten en op 22 Juli werd gearres teerd, met een aantal missionaris sen en beambten van de Franse legatie te Seoel naar Mandsjoe- rije overgebracht, aldus meldt de „Times". EERVOL ONTSLAG KOLONEL DE BRUYN Met ingang van 1 Januari j.L is aan de kolonel der mariniers J. A. J. de Bruyn, eervol ontslag uit de zeedienst verleend, wegens langdurige dienst. Status van Helgoland HAMBURG, 9 Jan. (D.P.A.) Te Londen is aan D.P.A. Dinsdag van officiële zijde bevestigd, dat Engeland de status van Helgoland met het oog op een Duitse mede verantwoordelijkheid voor de ver dediging van West-Europa op nieuw zal omschrijven. Door de Amerikanen krijgsgevangen gemaakte gewonde com munistische Chinese soldaten zitten op een vrachtauto en wach ten met Oosterse gelatenheid op hun vervoer naar een der kampen. Velen van hen leden behalve aan de in de strijd op gelopen verwondingen oa.. aan bevroren handen en voeten. ALS DE PAUS de „wonderbaarlijke gebeur tenissen van dit werkelijk onvergetelijke jaar, in zijn Kerstrede verhaalt, getuigt hij, dat zijn hymne van dank, aan de Gever van alle volmaakte goed zal opstijgen „met bijzon dere jubel, in duizend verschillende vormen, maar in één enkel gevoelen, verenigd met de stemmen van de katholieke wereld". Een en kel gevoelen in duizend verschillende vormen! Wat anders is dit, dan het gevoelen van liefde en rechtvaardigheid, van vrede en saamhorig heid, dus van verdraagzaamheid, dat de Paus zich van het Heilig Jaar had voorgesteld? Dat gevoelen moet zich, in duizend verschillende vormen, ook hier, „al naar haar loop en rythme en uitwerkingen verscheiden volgens de ver schillende landen", uiten. Het Heilig Jaar is HET WOORD VAN DE PAUS geëindigd, maar is opnieuw begonnen: de grote kruistocht van gebed en boete, die met de uit breiding van het Heilig Jaar over de gehele katholieke wereld gaat". En aanstonds omvat de Paus daarbij „in één uitstorting van liefde" ook diegenen, die zich thans nog in de rijen van de vervolgers bevinden. Nadat de H. Vader de reeks van onvergelijkelijke gebeurtenissen van het Heilig Jaar heeft verhaald, spreekt de Paus op zo ontroerende wijze over zijn her inneringen, dat het een tekortkoming zou zijn, indien wij dit deel van de rede niet letterlijk aanhaalden: „Aan onze herinnering zal met diepe weemoed het dierbare beeld voorbijgaan van uw aller gelaat. Vooral van u, eerbiedwaardige broeders in het Bisschopsambt, die zich in zulk een indrukwekkend aantal tot ons hebt gespoed en zo volgzaam Ons woord hebt aanhoord. En dan ook uw gelaat, dierbare zonen en dochters. Nooit zullen Wij de uitdrukking van uw ogen kunnen vergeten, die nog meer dan de bewe ging van uw lippen, Ons uw zorgen en in tiemste verwachtingen kwamen toevertrouwen. Onzegbare ontroering, die ook Ons hart verte derde, telkens wanneer Wij Ons begaven te midden van Ons dierbaar christelijk volk. Géén zorgen, géén vermoeienissen zijn er ooit in ge slaagd, Ons te onttrekken aan uw verlangens, Ons Onze ontmoetingen met u te doen staken, u in Onze tegenwoordigheid toe te laten, zelfs u op te wachten en naar u te verlangen, was voor Ons eerder een behoefte des harten, dan een plicht van Ons herderlijk ambt. En telkens wanneer Wij bij u verwijlden om u te gróeten, wanneer Wij u noemden, elke natie, elk bis dom, elke parochie, elke groep bij haar eigen naam,, wilden Wij als het ware al uw gebeden samenvatten, die gij door Onze handen aan Jezus wenste aan te bieden." Ziet, is dit niet de taal van een Vader, die al de liefde van zijn grote hart over zijn kinde ren wil uitstorten, al zijn kinderen, wijd en zijd over de gehele wereld verspreid, ongeacht ras en taal en natie en herkomst? Een Vader, die er danook recht op heeft, dat zijn kinderen over de gehele wereld die liefde beantwoorden. Hoe groot moet de vreugde genoemd worden van hen, die het geluk hadden, op hun beurt te zien in dat edele gelaat van de Opperherder der Christenheid, Plaatsvervanger van Christus op aarde! Waarlijk, ook hun herinnering kan niet anders dan met diepe maar dankbare wee moed voorbijgaan aan dit indrukwekkend ge laat. „Nooit zullen wij de uitdrukking van die ogen kunnen vergeten" waarmee wij de Heilige Vader zich tot ons gewend zagen op die lich tende Zondagmorgen in de kleine Troonzaal, toen wij er waren, met klein getal, allen over stelpt door de ontzaglijke indruk van dat mo ment. En toen wij later, in de Sint Pieter, de Paus zagen binnen komen bij die eerste zalig verklaring in dit Heilig Jaar, nu schier alweer twaalf maanden geleden, straalde er slechts liefde, van een verheven doordringendheid uit die zachte en toch felle ogen van de Paus, die een ieder, die Hij passeerde en dat waren er toch duizenden en duizenden tot in de ziel scheen te willen lezen, om hen te over stelpen met zijn intenties en zegeningen.... Wie in Bet Heilig Jaar in Rome is geweest, met de intentie, om er het Heilig Jaar te vieren, kan niet anders dan „bevoorrecht als hij was boven de honderd millioenen, die een der gelijk geluk niet hebben kunnen genieten" er naar best vermogen naar streven, „de eer volle en tevens verantwoordelijke zending op zich te nemen, die op hen rust, om met woord en voorbeeld bij hun medegelovigen de herau ten en de propagandisten te zijn van die geest, waarvan hun hart overvloeit", toen zij, naar de andere woorden van de Kerstrede, „zo dicht mogelijk bij de oorsprong vreugdevol putten uit de genadebronnen van de Verlosser". Laat ons de gebiedende plicht, van alle christenen trouwens, die de Paus in zijn Kerstboodschap 1950 aan de wereld voorhield, aan de katho lieke wereld op de eerste plaats, volbrengen, vastberaden, zonder zwakheid! SOCIALE VERZEKERINGSWETTEN De loongrens, welke in som mige sociale verzekeringswetten voorkomt, is met ingang van Z Januari j.l. verhoogd van 4509 tot 4725 gulden per jaar. OORDEEL TWEEDE KAMER-COMMISSIE Uit het voorlopig verslag van de vaste commissie voor de mid denstand uit de Tweede Kamer blijkt, dat de commissie het gro tendeels eens is met het wets ontwerp tot regeling van de win kelsluiting. (Winkelsluitingswet) De commissie gaat echter niet accoord met de bepalingen waarin vrijheid is gegeven aan de ge meentebesturen om een later sluitingstijdstip aan te wijzen. Zij zou dit beperkt willen zien tot een uitzondering, naar ge lang van de plaatselijke omstan digheden en onder goedkeuring van Ged. Staten. TUINMAN ONTDEKTE De Londense pers meldt, dat een jonge tuinman bij toeval in een ruïne in Westminster een, naar het schijnt, eerste spoor heeft ontdekt van de onlangs uit de Engelse kroningszetel ont vreemde „stone of scone". Wat de tuinman vond is een bedrukte kaart in eikenhouten lijst, zoals deze voor de kroningszetel heeft gestaan en waarop de gegevens over de vervaardiging en de ma ker van de zetel vermeld staan. De politie heeft nu een nauw keurig onderzoek ingesteld in de ruïnes in de omgeving van Westminster Abbey. BRITSE EXPORT NAAR SOVJETGEBIEDEN De democratische Amerikaanse senator Herbert O'Conor heeft be weerd, dat de Britse uitvoer van strategische materialen naar de Sowjet-Unie en andere commu nistische landen, met van China, in het afgelopen jaar „alarmerende proporties" heeft aangenomen. In de eerste tien maanden van 1950 zou Groot- Brittannië voor een waarde van 132.852.600 dollar naar onder com munistisch gezag staande landen geëxporteerd hebben. Ook in No vember en December j.l. zou de Britse uitvoer naar bedoelde lan den voortgezet zijn. Wijziging der loterijwet In het Staatsblad van heden is af gekondigd de wet van 21 December 1950, houdende wijziging van de lo terijwet 1905 en vaststelling van enige met het loterijwezen verband houdende bepalingen. Deze wet treedt in werking met ingang van een nader bij Kon. Besluit te bepa len dag. BINNENKORT IN ZWOLLE De P. v. d. A. houdt op 12 en 13 Januari een agrarisch ton gres in Zwolle. Verschillende sprekers zullen de onderwerpen inleiden De heer C. Egas zal spre ken over „Landbouwbeleid en boerenstand", de heer J. Emmens over „Vijf jaren tuinbouwpoli- tiek" en de heer J. Lageveen over „Landbouwpolitiek en land arbeiders". De wonde blijft (Sm.) Wie de twee verkla ringen van de zijde van de Partij van de Arbeid inzake de kwestie Nieuw-Guinea gelezen heeft zal wel geneigd zijn tot de conclusie te komen, dat er een poging wordt gedaan enigermate bak zeil te halen. In wezen lijkt het meer dan het is. Waar er ge sproken is van een dolkstoot in de rug van het kabinet, kan men hoogstens zeggen, dat de dolk nu uit de rug is gehaald, maar de wonde is gebleven. En nu twijfelen wij er niet aan of de heelmeesters wij vrezen dat het zachte zullen zijn, met alle onwelriekende gevolgen daar van! zullen zich wel weer op maken, om te trachten, de won de te helen, de scheur te kram men de „barst" te lijmen; maar de wonde blijft. Want al heeft de heer v. d. Goes dan niet in zjjn interview met twee persmannen gesproken ..na mens de Partij", de ..suggesties" van de P.v.d.A.-Kamerfractie waren dat toch wel, al weten we officieel nog niet. wat die hebben ingehouden. Het schijnt intussen wel duidelijk dat dit „synthetische" geval betrof he. denkbeeld, om de souvereiniteit ovet Nieuw-Guinea aan Indone sië over te dragen. Maar op dat punt was ons kabinet juist on vermurwbaar. Dat is en was het haakje waar de gehele Iriaanse kan aan hangt. Tegenover de nogal heftige agitatie schijnt de regering in Djakarta weliswaar een ietsie-pietsie water in de wijn te hebben gedaan, maar daar blijft de eis van het uit gangspunt om de onderhande lingen te hervatten niettemin: de overdracht van de souvereiniteit. En de P.v.d.A. grijpt nu als reddingplank om uit haar eigen impasse te komen, de twee laatste voorstellen van onze re gering souvereiniteitsoverdracht aan de Unie of internationale bemiddeling. Nog een paar stoot jes in beide richtingen, daar en hier. en de Ronde-Tafel kan weer worden klaargezet. Dan kan er weer gepraat worden, met een „uitgangspunt", welk danook. Het doet er eigenlijk niet zoveel toe. Van een „uit gangspunt" kan altijd nog van alles gemaakt worden, vrèzen wij.... De P.v.d.A. heeft de at tributen voor het hellend vlak klaar gezet. Zal het kabinet nog de kracht kunnen opbrengen een verdere glijpartij te voor komen? Het kabinet en de par tijen, waarop het. althans in eer ste aanleg, steunt? Met op de achtergrond de ..synthetische suggestie", die de dolk in be weging bracht en de wonde laat schrijnen? De Nederlandse coaster Oranje (231 ton) die op weg was van Hamburg naar Amsterdam en daar 7 Jan. had moeten aanko men is nog niet binnen. Aan schepen op deze route is ver zocht naar de Oranje uit te kij ken. DE BRAAFHEID NEEMT TOE Een vijftiental jongens van de Rijkstuchtschool te Nij megen is overgebracht naar de tuchtschool in Breda. Hierdoor is de school te Breda de enige Rijkstucht school voor jongens in Ne derland geworden. Deze maatregel is een gevolg van het feit. dat er niet genoeg jongens meer waren, om de instandhouding van twee inrichtingen te verantwoor den. Jhr. mr. van der Goes van Naters heeft tegenover het A.N.P. een verklaring afgelegd, waarin hij nader terugkomt op een interview, dat hij 4 Januari gaf aan een redacteur van het A.N.P. en van Aneta. Hij wilde zijn standpunt inzake Nieuw- Guinea ook in Indonesië kenbaar maken. Een artikel in het Vrije Volk werd op dezelfde datum geplaatst. Thans heeft Jhr. Van der Goes van Naters een „concrete verkla ring" afgelegd, waarin hij zegt, dat het interview een misver stand heeft teweeggebracht. Daarin wordt gezegd: „Doordat ik de volgende ochtend naar het buitenland ben vertrokken, heb ik de tekst van het interview niet gezien, om dezelfde reden kon ik die tekst eerst thans cor rigeren. De betrokken redacteu ren treft hierin geen schuld De voornaamste correctie is wel de ze, dat ik geenszins namens de P. v. d. A. heb gesproken, terwijl ook de Kamerfractie van het feit van het interview geen voorken nis heeft gehad. Wel was de sug gestie: overdracht van de sou vereiniteit aan Indonesië met be heer door Nederland voor een lange reeks van jaren één door haar gedane suggestie. Zij heeft die suggestie geopperd, toen de zaak geheel scheen vastgelopen en vóór de regering met haar constructie van de unie-souverei- niteit kwam. Die suggesties moe ten worden gezien als bijdrage harerzijds om een impasse te voorkomen. In dit verband moge n. a. v. een veronderstelling van een der dagbladen, dat deze sug gestie mijnerzijds zou zijn door gegeven aan de Indonesische on derhandelaars worden verklaard, dat dit niet is geschied. Mocht de naar Indonesië over geseinde tekst die ik evenmin heb gekend eveneens aanlei ding tot misverstand geven, dan geldt daarvoor hetzelfde. Zo bv. voor de mij in de mond gelegde bewering, dat de P. v. d. A. in een kabinetscrisis een mogelijk heid tot oplossing van de Nieuw- Guinea-kwestie ziet." De redactie van het A. N. P. wijst er op, dat het initiatief voor het verlenen van het interview van de heer Van der Goes van Naters zelf is uitgegaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1