Begroting in vraag en antwoord Aantal woningzoekenden neemt nog steeds toe Kinderen van ons volk" Koopman stal damesfiets en verduisterde gelden Succesvolle uitvoering van Kunst na Arbeid" 25 jaar brandweer in Limmen Rechtbank Alkmaar Ledenvergadering Bloembollencultuur Een receptie met veel bloemen PAGINA 2 WOENSDAG 10 JANUARI 1951 ALKMAAR Alvorens de gemeenteraad de begroting in open bare vergadering behandelt, wordt deze vooraf in comité-ver gaderingen van de vier verschillende afdelingen, hiertoe ge vormd, onderzocht, waarna het college van B. en W. een ant woord geeft op de bij dit onderzoek uit de Raad gerezen vragen. Dit vraag-en-antwoordspel verschijnt in druk en beslaat dit jaar ca. 50 pagina's. Bij de algemene beschouwingen over de begroting in openbare behandeling, waarmee de Raad zich op 18 en 19 dezer zal bezig houden, komt dezelfde materie nog eens aan de orde, zodat wij uit het rapport over dit vooronderzoek slechts het voornaamste en naar onze mening voor onze lezers meest-interessante zullen releveren. Algemeen Beheer De door de verplaatsing van het kantoor van de Sociale Raad vrijkomende ruimte in het per ceel naast net stadhuis, zal bu 't stadhuis worden getrokken; nier door komen in het stadhuis twee kamers vrij voor wethouders, zodat deze niet meer nun tenten in de polderKamer behoeven op te slaan, waartegen enireie raadsleden bezwaar maaKten, omdat zij daar de raadsstukken plegen te raadplegen. Door de toename der controle werkzaamheden moest de perso neelsbezetting van de accoun tantsdienst verdubbeld worden; er wordt hierbij tevens op ge wezen, dat verschillende instel lingen en bedrijven een verzor gingsgebied heboen, dat ver uit gaat Doven het normale verzor gingsgebied van een gemeente van 40.000 zieien. Omdat niet vaststaat, dat er in 1951 een nieuwe loonronde zal volgen, heelt het naar ae me ning van het college weinig zin uu reeds op de begroting een be drag (.van f 87.00Uj te reserveren voor loonsverhoging. De resultaten van de uitvoe ring van het kledingreglement worden boven verwachting ge noemd; bijna alle daarvoor in aanmerking komenae persdnen hebben de benodigde kleding stukken ontvangen; de aanschal- fing vond plaats na inschrijving, waarna met inschakeling van de plaatselijke middenstand de gun ning heeft plaats gehad. Openbare veiligheid Dat de volledige uitgaven door de gemeente voor de politie niet door een rijksbijdrage worden vergoed, vindt volgens B. en W. zijn oorzaak in de in het besluit vergoeding politiekosten 1950 te laag gestelde normen voor per soneelskosten. Een te zware be lasting van de top van het po litieapparaat kan naar de mening van het college de oorzaak van de ten laste van de gemeente blijvende kosten niet zijn, daar het politiecorps geheel naar de door de minister vastgestelde maximumpersoneelsformatie is ingericht. Inkrimping van de top achten B. en W. in strijd met het gemeentebelang. Een verzoek tot verhoging der normen is in over weging. BRUG EN TUNNEL Een der leden brengt de aan leg van toegangswegen en op ritten naar de Eriesebrug in ver band met de verkeersvraagstuk- ken rond de markt; wanneer de Torenbrug zou worden afgeslo ten, zou de oprit naar de Friese- brug gewijzigd moeten worden. In antwoord hierop delen B. en W. mede, dat het niet in de be doeling ligt de Torenbrug af te sluiten. De verbinding met de Achterweg blijft gehandhaafd. De aanleg van de Friesebrug be hoeft niet vertraagd te worden door de bestudering van de ver- keersvraagstukken. Een voorstel tot benoeming van een verkeers- commissie is zo spoedig mogelijk te verwachten. In hoeverre het Rijk en de Spoorwegen zullen bijdragen in de kosten van aanleg van de tunnel in de Bergerweg is nog niet bekend; hierover zijn nog besprekingen gaande. Zodra een financiële regeling is getroffen, wordt door de N.S. een begin ge maakt met de verdere uitwer king van het voorlopig plan, dat reeds door de N. S. is ingediend. Voor een opheffing van een parkeerverbod in Choorstraat en Ritsevoort voelen B. en W. niets; toestemming tot parkeren voor de tijdsduur van 15 min. zou in de practijk neerkomen op volle dige opheffing van 't parkeer verbod. In de onmiddellijke om geving is parkeerruimte genoeg; behoudens één uitzondering werd over dit parkeerverbod nimmer een klacht vernomen. In verband met de ongevallen op 9 October en bij de jaarwis seling zal binnenkort een voor stel tot wijziging der politiever ordening, waarbij verkoop, af- VIERING KOORJUBILEUM ALKMAAR. Ter gelegenheid van het 40-jarig zangers-jubileum van de heer W. Sentenie, waar over wij dezer dagen berichtten, zal er ten huize van de jubilaris, Frans Halsstraat 6, een receptie worden gehouden op Zondagmid dag, 14 Januari, van 2.30 tot 4 uur. Alkmaarse schaakclub D.O.S. ALKMAAR De uitslagen van de voortgezette onderlinge wedstrijden voor de wintercom petitie luiden; A. de RooiP. Obdam 01 J. KooiM. Pranger 10 j'Slikkervan Hoven K AppelF. Jongkind 10 A. BurgertW. Speets 01 M. PrangeerJ. Nijman 01 A. NijmanC. Mazereeuw 10 P. van HovenW. Speets 10 R van WezopP. Obdam 10 A. LigthartJ. Kooi 01 P. ObdamJ. Nijman 10 M. PrangerR. van Wezop 01 De stand in groep I is thans als volgt: J. Kooi 7 gespeeld 6 punten R v. Wezop 7 5Vz Mazereeuw 7 5V2 A. Burgert 8 6 W Speets 10 7 A. Nijman 9 5 F. Appel 4 4 H P. Obdam 8 4 99 J. Boekei 9 4 J Nijman 9 3 Yt S. de Boer 8 3 91 P. v. Hoven 7 M 3 t Jongkind 7 3 J. Slikker 8 Y. M Pranger 7 1 99 H. Ligthart 6 M 0 99 levering enz. van vuurwerk ver boden zal zijn, verwacht kunnen worden. DE OVERDEKTE T.a.v. de beheersvorm van de Overdekte zullen B. en W. in de eerstvolgende raadsvergadering een voorstel doen. De gang van zaken bij de Overdekte is niet onbevredigend. De gemeente teems ter heeft besloten, indien de gelegenheid daartoe wordt geboden, een aandeel in de N.V. te nemen. Door de vermindering van het aantal militairen verminderde 't aantal baden in 1950, waardoor ook de ontvangsten enigszins te rugliepen. In 1949 werden 207.663 baden genomen en be droegen de ontvangsten f73.637; in 1950 191.714 baden en f 72.498. Het aantal scholieren, dat van de overdekte gebruik maakt, neemt toe. VOLKSHUISVESTING Terwijl in 1950 147 woningen pereed kwamen, zijn er nog 99 in aanbouw; in de vrije sector wer den 2 woningen gebouwd, terwijl er voor 9 woningen, te bouwen in de vrije sector, vergunning is verleend en over nog 3 bespre kingen worden gevoerd. Daar de toewijzing voor 1951 nog niet bekend is, kan niet gezegd wor den, hoeveel woningen er in '51 zullen worden gebouwd: voor 107 woningen zijn reeds plannen doorgezonden om Rijksgoedkeu ring, terwijl van particulieren bouwverzoeken zijn ontvangen voor 36 woningen. Bovendien hebben particulieren optie ge vraagd op terreinen van de ge meente voor de bouw van 42 wo ningen. De uitvoering van het plan voor 32 woningen voor zelfstan dig-wonende bejaarde echtparen door „Volkshuisvesting" hangt er van af, of er in 1951 voldoende bouwvolume beschikbaar wordt gesteld, gehoopt wordt op extra bouw volume voor woningen voor bejaarden. B. en W. hebben de dienst van Openb. Werken opdracht gege ven een schetsontwerp in te die nen voor de bouw van woningen voor ouden van dagen; zij zijn voornemens een op te richten stichting met de exploitatie te belasten. TOEWIJ ZING Over de toewijzing van wonin gen delen B. en W. in antwoord op ingediende vragen o.m. het vo'-ende mede: Het aantal woningzoekenden steeg van 1050 tot 1093 op 1 Jan. j .1.hiervan zijn 389 echtparen of a.s. echtparen; 21 ingeschre venen hebben een aangeboden woning geweigerd. Van de 1093 woningzoekenden zijn er ingeschreven sedert: 1945 52, waarvan 3 zeer urgent en 14 urgent: 1946 60, waarvan 4 zeer urgent en 9 urgent: 1947 109. waarvan 3 zeer urgent en 19 ur gent; 1948 172, waarvan 6 zeer urgent en 37 urgent: 1949 251, waarvan 10 zeer urgent en 34 urpent 1950 449, waarvan 13 zeer urgent en 32 urgent. Van de zeer urgente gevallen zijn er 12 practisch niet te hel pen wegens uitwoning der hui dige woning en 9 wegens het grote aantal gezinsleden, waar voor tot nog toe geen passende woonruimte beschikbaar is. Van de urgente gevallen ziin deze cijfers resp. 8 en 9. In 1950 werden 531 vergunningen voor zelfstandige woningen verstrekt, w.o. begrepen de z.g. opschui- vinsswoningen; en 84 voor ge deelten van woningen. Het ligt in de bedoeling de woningen aan de Willem de Zwijgerlaan toe te wijzen aan gedemobiliseerde dienstplichtigen of oorlogsvrij willigers van de Kon. Landmacht of Kon. Marine. Een der raadsleden uit zijn waardering, dat weinig van de bevoegdheid tot vordering van woonruimte gebruik gemaakt wordt en verzoekt B. en W. in deze lijn voort te gaan; waarop het college antwoordt, dat hoe wel het van zijn bevoegdheid tot vordering van woonruimte tot dusver een vrij matig gebruik maakte dit nog niet impliceert, dat, indien zulks noodzakelijk zou blijken, van het meer inten sief gebruik te maken van deze bevoegdheid zou worden afge zien. De personeelsbezetting van het Bureau Huisvesting is na be ëindiging der registratiewerk zaamheden met 2 verminderd; verdere inkrimping der perso neelsbezetting achten B. en W. niet mogelijk, aangezien de werkzaamheden niet vermin deren. Enkele raadsleden zijn van mening, dat voorkomen moet worden dat bij huis-uitzetting de inboedel op straat terecht komt. B. en W. overwegen de stichting van een tijdelijk opvangcentrum, dat uiteraard zodanig zal zijn, dat de prikkel bliift bestaan om elders in een normale woning buisvesting te verkrijgen: het streven is er algemeen op gericht dat voorkomen wordt, dat het huisraad op straat gezet wordt. ONTWIKKELINGSCURSUS VOOR MEISJES ALKMAAR De 7e les van de cursus „Daar heb je het nou", zal plaats hebben a.s. Donderdag 8.15 uur in de grote zaal van „Victory". Spreker zal zijn de oud-aalmoezenier Voortwist, de zelfde die m September in de kerk de geestelijke achtergrond van de cursus besprak, met als onderwerp: „De zin van mijn leven". De cursisten worden in hun eigen belang aangeraden om vergeefse loop te voorkomen nauwkeurig te letten op de data, duidelijk op hun blauwe entreekaart aangegeven. De lei ding kan in dezen geen enkel ri sico nemen. Ten overvloede druk ken we de data nog eens af: Don derdag 11 Jan., Donderdag 1 en 15 Febr., Dond. 1, 8 en 29 Mrt., Dond. 12 April. Wat daarna komt blijft,, indien allen het er mee eens zijn, nog een verrassing. ONZE AGENDA Emigratie-avond, georgani seerd door het Koepel comité. Gulden Vlies 8 u. FILMS: Rex theater en Ci nema Americain: Wiener Madeln, alle leeft.; Victo ria-theater: Ontsnapping van Corregidor, 14 jaar; Harmonie: De Rode Donau, 18 jaar. Voorstellingen Hedenavond 8 uur. Matinee iedere middag 2.30 in het Rex theater. APOTHEKERS: Voor spoed gevallen geopend: Apoth. Kruisinga, Apotheker G. Kruisinga, Koorstraat 59. NACHTDIENST TAXI'S zal worden gereden door Chr. de Vries, Frieseweg 4, te) 4237. RETRAITE-AGENDA In het Retraite-huis „St. Pe trus Canisius" te Bergen wordt van 1215 Januari de tweede retraite gegeven voor leden van de K.A.B. Van 1619 Januari is er een speciale retraite voor meisjes van 17 jaar en ouder, leden der jeugdbeweging. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jo hanna M., dochter van J, Bleeker en D. M. den Nijs. Gehuwd: Eugène Th. Poppe en Johanna J. Jken. Overleden: Maartje de Boer, 87 jaar, wed. van P. Prins; Guur- tje van Téunenbroek, 85 jaar, wed. van J. J. van der Linden; Antje Schoen, 63 jaar, geh. met K. Bos. lap ran VR. ALKMAAR. Een schaap dat gistermorgen per veeauto naar het slachthuisterrein werd over gebracht, wist bij het uitladen te ontsnappen. Het dier maakte een wilde ren over het slachthuister rein, sprong over verschillende hekken en belandde daarna in de weilanden achter de Helderseweg. Vandaar rende het weer de Hel- derse weg op en bij de ingang van het stationsemplacement kon het bijna worden gegrepen, C/p dat moment naderde juist een bestelauto, waartegen het schaap met de kop opliep. De auto werd ernstig beschadigd, doch het beest rende door. Op het stations emplacement werd het eindelijk gegrepen. SCHOORL, Het gezelschap van Floor Koen „Het Nieuwe Schouw toneel'' uit Amsterdam, gaf in het Verenigingsgebouw een uitvoering van het bekende toneelspel van An- toon Coolen; „Kinderen van ons volk". Ondanks het feit, dat dit stuk reeds herhaalde malen voor het voetlicht is gebracht, heeft het nog niets van zijn aantrekkelijkheid ver loren. Het werd een gave vertolking van een van Coolen's beste werken. De Schoorlse actrice Marijke Jonker, die de rol van Marie vervulde, speel de subliem. De rol van Pastoor Vo gels werd op voortreffelijke wijze gespeeld door Louis Oorthuis: rustig cn overtuigend. Het spel van Floor Koen als Godefridus was sterk van begin tot eind, alhoewel wij hier gaarne een jongere kracht hadden gezien, vooral om de keuze van Ma rie beter te kunnen begrijpen. Henk Jacobs gaf een kostelijke vertolking van Doruske Timmer. Ook de overi ge rollen werden zeer goed gespeeld; Televisie TUITJEHORN. In aanslui ting op ons bericht over de plaat sing van de eerste televisie-ont vanger in Tuitjehorn deelt de heer Bus uit Heiloo ons nog mede, dat bij gunstig weer de televisie- uitzendingen uit Eindhoven hier ontvangen kunnen worden; het wachten is verder op het gereed komen en ingebruikstelling van de zender te Lopik. Dat er op dit toestel uitzendingen uit Engeland kunnen worden ontvangen is ech ter niet juist, aldus de heer Bus. De Alkmaarse koopman A. K. moest zich Dinsdagmorgen voor de Alkmaarse meervoudige kamer ver antwoorden wegens diefstal van een damesrijwiel en verduistering van 'n bedrag van f 48.06, de opbrengst van een aantal door hem voor de federa tie van VW's in Noord-Holland verkochte loten. De diefstal van de fiets gaf hij dadelijk toe. K. was onder de invloed van alcoholische drank geweest en had toen de damesfiets weggenomen. Hij wist niet eens meer waar het gebeurd was! „Was U zover heen?" vroeg de president mr. A. D. Van Regteren Altena. „Zeker wel, edelachtbare". Het was na een fuifje in een woning aan de Gedempte Baansloot waar hij vijf borrels had gedronken. Slechte rapporten Er waren een paar rapporten over K. verschenen. De reclasseringsamb- tenaar was heel pessimistisch. Hij werd een doortrapte leugenaar ge noemd, sluw en berekend. De dokter constateerde, dat K. niet toerekeningsvatbaar was. Hij kon het best ter beschikking van de regering worden gesteld om te wor den verpleegd in de Rekkense in richtingen. De president noemde nog een aan tal feiten, die nu juist niet zo gun stig waren voor de verdachte. Zwendel met loten De zaak met de loten was niet zo eenvoudig. Hij had daags voor de trekking nog tweehonderd loten in consignatie gekregen en daarvan 89 verkocht. Het geld zou volgens K. in zijn portefeuille in zijn jas hebben gezeten, die in de woning van Brou wer zou hebben gelegen. Toen Brouwer gehoord had van de dief stal van de damesfiets had hij K's kleren dadelijk naar zijn moeder ge bracht. Hij wilde er niets mee te ma ken hebben. Uit medelijden had hij de jonge man, die nergens terecht kon. in zijn huis genomen, maar als hij geweten had, dat het z° iemand was, had hij zich wel tweemaal be dacht, vertelde B, die als getuige werd gehoord aan de president. „Er was nooit geld in die jas ge weest," verklaarde B. „Anders zou het er nog in hebben gezeten, toen hij de jas naar K's moeder had ge bracht. K. was volgens getuige B. die dag 's middags om drie uur de deur uit gegaan en om tien uur binnengeko men. K. bleef echter bij zijn verkla ringen. Gevoelige straf De officier, mr. A. W. Holsteyn achtte beide feiten overtuigend be wezen, o.m. aan de hand van de ge tuigenverklaringen. K. heeft ook tij dens het onderzoek steeds onwaar heid en halve waarheden verteld. - Naar aanleiding van het reclasse- dp mogelijkheden voor ve™. de enige zwakke plek was Moeder Verberne, die in deze sfeer niet paste tot op haar „poffer" na. Hoge eisen aan het décor mag men aan een reizend toneelgezelschap niet stellen, doch hier had men zich er wel wat al te gemakkelijk van afge maakt. Zoiets zou men van een amateur-gezelschap niet nemen. Pas toor Vogels zou het o.i. in al zijn eenvoud, niet dulden inplaats van 'n tafelkleed een lap jute over zijn ta fel te zien gespreid, Nee, het was wel rommelig, maar „niet Brabants. Gemeenteraad ALKMAAR. De eerstvolgen de raadsvergadering na de be grotingsvergaderingen (op 18 en 19 Januari a.s.) zal worden ge houden op 15 Februari a.s. Verbetering stationsplein ALKMAAR. De voorberei ding van het werk tot verbete ring van het stationsplein en de Stationsweg is zover gevorderd, dat het werk in Februari a.s. zal kunnen worden aanbesteed. TOEWIJZING WONINGEN GEDEMOBI LISEERDEN ALKMAAR. Voor de 96 woningen aan de Willem de Zwij gerlaan, met de toewijzing waar van binnenkort een aanvang zal worden gemaakt, zijn reeds 128 gegadigden. Daarom wordt een selectie toegepast en zijn de ge gadigden verdeeld in verschillen de categoriën. Als eerste categorie komen in aanmerking de gedemo biliseerde militairen, afkomstig uit Alkmaar, die alhier thans nog wonen en werkzaam zijn, vervol gens zij die alhier niet woonach tig zfjn, doch in Alkmaar in het arbeidsproces zijn opgenomen en die hier zo enigszins mogelijk aan een woning moeten worden ge holpen. Voor zover dan nog wo ningen beschikbaar zijn, zullen in aanmerking komen zij, die af komstig zijn uit Alkmaar en nog hier wonen, doch elders in Noord holland werkzaam zijn. Bij gelijkheid van overige aan spraken gaan oudere lichtingen voor. Het ligt in de bedoeling de gegadigden, die tot de eerste ca tegorie behoren, op te roepen voor een persoonlijke kennisma king ten stadhuize, zulks ten ge rieve van de betrokkenen, in de avonduren. Tenslotte wordt nog medege deeld, dat de aanmelding voor deze woningen thans is gesloten. Verduistering; van een fiets ALKMAAR HL. uit Alk maar stond gisteren terecht voor de Alkmaarse rechtbank. Deze jeugdige verdachte was verduis tering ten laste gelegd van een gehuurde fiets. In Haarlem ver kocht hij een rijwiel, dat hij in Alkmaar had gehuurd, voor f 33. Het geld maakte hij op. De jon gen is al eerder in ernstige aan raking geweest met de justitie. Zijn grote fantasie brengt deze knaap nogal eens in moeilijkhe den. De president, mr. A. D. van Regteren Altena, meende dat verdaeiy.e's verkeer met Alk maarse orgeldraaiers hem geen goed heeft gedaan. De officier van justitie, mr. A. W. Hoisteijn, wilde het accent leggen op heropvoeding van ver dachte via jeugdgevangenis en schipperskamp. Een jaar jeugd gevangenis was tenslotte de eis. ringsrapport, dat niet veel goeds aan K. overlaat meende de officier, dat er een gevoelige straf moest vooraf gaan aan de ter beschikkingstelling van de regering. Hij eiste een jaar en zes maanden met aftrek en ter beschikkingstelling van de Regering. Mr. Van Hilten maakte in zijn pleidooi bezwaar tegen deze gevan genisstraf, omdat dit, vóór de ter beschikkingstelling weinig zin heeft. Uitspraak over Teertien dagen. te onderzoeken, wilde de recht bank de zaak terugwijzen naar de rechter-commissaris. Aldus geschiedde. METAMARPHOSE HEILOO. De N.K.J.B.-toneel- club zal Zondagavond 14 Januari a.s. om 8 uur in het Bruno-gebouw een opvoering geven van „Meta morphose", een blijspel van Jan Verhoeven. DE RIJP Dezer dagen gaf de muziekvereniging „Kunst na Arbeid" in hotel „De Eendracht" van Mevr. Wed. v. d. Vliet een succesvolle uitvoering. Aan deze avond verleende de „Snarenbre- kers" een cabaretgezelschap uit Amsterdam, haar medewerking. Onder leiding van de direc teur, de heer D. Veenman, opende het fanfarecorps met „Death or Glory" de bekende mars van R. B. Hall, arr. Tie- rolff. Na deze schitterend uitge voerde openingsw.ars heette voorzitter B. Visser allen, in het bijzonder burgemeester Dalen- berg en echtgenote, hartelijk welkom. De volgende twee nummers, zo deelde de heer Visser mede, n.l. Maskerade, een fantasie- ouverture van G. H. Boedijn en de ouverture Elöa, zullen door de muziekvereniging gespeeld worden op het a.s. concours te Haarlem. Hoewel de vereniging over een tekort aan medewer- LIMMEN De algemene Ver. van Bloembollencultuur afdeling Limmen-Heiloo hield een leden vergadering in Café Friesland al hier. De waarnemend Voorzitter, de heer J. Nuijens Pzn„ wijdde enige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van de overle den voorzitter, de heer J. Valke- ring. Ingekomen was een verzoek van de plaatselijke V.V.V. om subsidie. Besloten werd een jaar lijkse subsidie van f10.te ver lenen. Het voornaamste punt van de agenda was wel de verkiezing van een voorzitter. Door het be stuur werd voorgesteld de heer T. Valkering Jnz. welke met meerderheid van stemmen werd gekozen. De heer Valkering, welke zijn benoeming aannam, dankte voor het vertrouwen en deelde de ver gadering mede dat hij al het mo gelijke in het werk zal stellen om deze functie zo goed moge- Hik te vervullen. In de rondvraag werd voorge steld om tot een gezamenlijke actie over te gaan ter verbete ring in de bestrijding van de Narcisvlieg, door op vaste dagen gelegenheid te geven tot het in leveren van het uitschot van Narcissen en aangetaste bollen op een centrale plaats, waar zij onder controle van de Keurings dienst onschadelijk worden ge maakt. Inderdaad een goed voor stel hetwelk bij een goede nale ving zeer zeker zijn nut zal heb ben, want maar al te vaak wordt er nog roekeloos omgegaan met het uitschot van narcissen. Hier over zal men in overleg treden met de controleur van de Narcis. TER NAVOLGING HEERHUGOWAARD. De ons allen bekende R.K. Gem. Zang vereniging „Huygenwaert" heeft onder leiding van hun dirigent, de heer Groot, de ouden van dagen in „Ons Huis" een concert gegeven, dat klonk als een klok. En dat werd door de oudjes op prijs gesteld. Zij konden nu de kwaliteiten van de zangvereni ging van zeer nabij bewonderen. Deze mensen, die reeds zoveel moeten missen vanwege hun ouderdom of invaliditeit, hebben hieraan begrijpelijker wijze zeer veel gebrek. Andere verenigin gen moeten dit voorbeeld stellig navolgen! kers beschikt, durft de directeur, die tevens de dirigeerstok han teert, op dit concours uit te ko men. Het is jammer dat de vere niging over zo weinig leden be schikt, toch hoopt men dank zij de medewerking van enkele per sonen van buiten de plaats, op ee" eervolle prijs. Hoewel „De Snarenbrekers" in onze omgeving nog niet bekend waren, slaagde dit dilettanten cabaret die avond volkomen. De conferencier oogstte veel succes. Zeer vlot en zuiver werd het uitgebreide programma, wat hoofdzakelijk bestond uit banjo en gitaar muziek, afgewerkt. Tot slot speelde het fanfare corps de suite in vier delen „Ge maskerd bal" van J. Beekhoven en „San Lorenzo" van C. A. Syl- va. Ook deze nummers werden goed uitgevoerd. Als blijk van waardering overhandigde de voorzitter aan de dirigent een doos sigaren. Schoorls Gemengd Koor in het xilver SCHOORL. Het Gemengd Koor te Schoorl, dat onder leiding van haar excellente dirigent Corn. Jonker, zo menige lauwer krans heeft verworven, bestaat 25 jaar, terwijl de heer Jonker zelf 25 jaar de dirigeerstok zwaait. Een dubbel jubileum dus, dat a.s. Zaterdagavond met een jubi leum-concert wordt gevierd. Naast de door het koor te zin gen nummers, zal solistische medewerking worden verleend door Maartje Kliffen, sopraan, Leo Larsen, tenor en Simon Halie piano. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond; IETS MINDER KOUD DES NACHTS, Verder toenemende bewolking met later plaatselijk enice re- een. voornamelijk in de weste lijke helft van het land. Matiee tot krachtige. later lanes de kust moeeliik harde wind tus sen Zuid- en Zuidwest. Van nacht iets minder koud. mor een overdae oneeveer dezelfde temneratuur als vandaae. BRITS SCHOOLELFTAL NAAR NOORDHOLLAND Voetbalwedstrijden tussen Brit se en Nederlandse scholieren zul len met Pasen in ons land plaats vinden. De Britse schoolclub „Wembley Association" zal tegen Nederlandse teams in Enkhuizen, Hoorn en Alkmaar spelen. De overgang van K.L.- Ambonzeen naar de A.P.R.I. DJAKARTA, 9 Jan. (Aneta) Het commando van de Neder landse troepen in Indonesië heeft aan Aneta meegedeeld, dat aan de rayonscommandanten inzake de overgang naar de APRI, van Am bonezen met KL-status volgens de huidige geldige regeling slechts opneming in de APRI kunnen verzoeken, nadat zij uit de KL zijn gedemobiliseerd. Zoals bekend, was de eerste der drie keuzen in de regeling 's Jacob overgang naar de APRL „HOU EN TROUW" IN NOORD HEERHUGOWAARD. Maan dagavond j.l. was het Fanfare corps „Hou en Trouw" naar Heer- hugowaard Noord getogen voor haar jaarlijkse uitvoering in de zaal van de heer Jac. Groenland. Vóór de pauze werden achtereen volgens gebracht de muziekstuk ken: Appèl aux Trompettes; Gel- ria Ouverture; Antigone Ouver ture; Hephaistos Concert Ouver ture; Cortege Nuptial; Saint Trophon Mars. Alle nummers werden werkelijk op zeer goede wijze gebracht. Dat „Hou en Trouw niet de eerste de beste fanfare is, bewijst trouwens de door haar in het afgelopen sei zoen bemachtigde prijzenschat. Na de pauze bracht de heer Jn. van Stralen in zijn repertoire en kele komische schetsjes. De publieke belangstelling was gering. MARKT PURMEREND Op de vette koeienmarkt was de handel al heel stug. Het aan bod was te groot, zodat het be grijpelijk is, dat de prijzen laag waren. Wilde men hoge prijzen bedingen, moest het aanbod van uitzonderlijke kwaliteit zijn. Al les kon dan ook lang niet „ge ruimd" worden. De handel in slachtstieren was heel stug. Ook op de geldemarkt ging het er heel kalmpjes toe: een enkel goed gebruiksbeest met witte pa pieren bracht nog een flinke prijs op. Op de verse markt komt er nu wat meer belang stelling. Er was slechts een klein aanbod maar toch bleef de han del nog zeer kalm. In het jong vee was er geen grote keuze en de handel bleef traag. De nuch tere kalveren werden voor ho gere priizen afgenomen, waarbij kwam. dat er vele kopers waren uit Gelderland en Zeeland voor de fokkerij. De wolveemarkt was matig bezet. De gang zat er .he lemaal niet in. doch de prijzen waren iets beter dan die van de vorige week. Handel in bokken en geiten was bepaald stug. Met de vette varkens dito. De prijzen waren heel wat minder dan die van de vorige week; de inzet bedroeg f 1.86, daarna zakte de prijs nog in en de afloop was dan ook heel slecht. De vette zeugen, die in alle vroegte f 1.60 deden, liepen eveneens in prijs terug. Ook de handel op de biggenmarkt waar het aanbod over de duizend die ren bedroeg, waaronder vele zware, was stug; het aanbod was te groot. Fokzeugen, paarden en pluimvee gingen allerminst best. Konijnen werden nog vrii vlug verhandeld. Bij K.B. is met ingang van 1 December 1950 aan schout-bij nacht I. W. Reinierse op zijn verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem aan den lande bewezen. Schout-bij-nacht Reijnierse was comman dant Marine Willemsoord, Den Helder. Voorts was hij waar nemend commandant Zeemacht Nederland in de tijd, dat vice-admiraal Willinge het bevel voerde over het smaldeel Nederlandse Antillen en het Nederlandse smaldeel bij de oefening „Activity". LIMMEN Gisteren bestond de Vrijwillige Brandweer te Limmen 25 jaar. Natuurlijk was er voor 25 jaar ook wel een brandweer in deze gemeente, maar die bluste nog op wat je noemt op z'n Jan boerefluitjes. Voor 'n kwarteeuw begon de overheid zich meer met de brandweer te beir.'oeien en kreeg Limmen zijn Vrijwillige Brand weer. Hoeveel branden er in deze 25 jaar geblust zijn. kon men ons niet vertellen; het zil veren jubileum moest echter ge vierd worden. Des morgens meldde het corps zich o.l.v. cdt A. de Swart voor het gemeentehuis, waar burge meester Bosma, in tegenwoordig heid van de heer J. v. Maarle- veld, Commandant van de Alk maarse Vrijwillige Brandweer het corps en het materiaal in specteerde. waarop een kleine rondgang door de gemeente werd gemaakt. Veel belangstelling was er echter niet op deze gure mor gen. Receptie Des middags hield het jubile rende corps receptie in Café De Swart; daar zat het tussen de bloemetjes in afwachting van de dingen, die gebeuren zouden. Groot was de belangstelling van uit de burgerij niet: wij zagen slechts dokter Van Oppen, weth. Commandeur en nog enkele per sonen. Gelukkig kwamen de da mes van de corpsleden wat leven in de brouwerij brengen; zij brachten een bloemetje mee. Even later kwamen deputaties van de Brandweercorpsen uit Alkmaar, Heiloo en Castricum. Ook met bloemen en hartelijke gelukwensen. De heer v. Maarle- veld. gesecondeerd door de adj. brandmeester C. de Grand, die een bloemenhulde aandroeg, complimenteerde in een harte lijke toespraak het jubilerende corps, waarvan hij de goede geest en paraatheid prees. Hij hoopte, dat hieraan niets zou veranderen bij een eventuele sa menwerking met Alkmaar en wenste het corps toe, dat het nog menig jubilea mocht vieren. Hji hief tevens een ode aan op de brandweer-vrouwen, die een niet geringe rol spelen in het corps en veel kunnen bijdragen tot een goede geest. Namens de brandweer van Heiloo sprak de heer Vennik, ondercommandant, onder aanbie ding van bloemen, zoals ook de heer Ronk namens het brand weercorps van Castricum; beide prezen de goede samenwerking tussen de buurtcorpsen en spra ken de beste wensen uit. voor een goede samenwerking in de toekomst. Namens het jubilerende corps bracht de voorzitter, de heer Th. Tromp de sprekers dank voor hun bloemen en goede wensen, waarna men onder het genot van een glaasje (geen water) nog enige tijd genoeglijk bijeen bleef. Des avonds kwam het corps met de dames in een onderlinge feestavond bijeen, om het jubi leum nog eens dunnetjes over te vieren. VOETGANGER AANGEREDEN J H. uit Groet had als fietser in Bergen zo onvoorzichtig gere den, dat hij in botsing was geko men met een voetganger, die ten gevolge daarvan ernstig gewond werd. Daarom stond hij gisteren als verdachte voor de Alkmaarse rechtbank. Verdachte beweerde, dat het ongeval te wijten was aan een samenloop van omstandigheden, van enige schuld was z.i. geen sprake. Hij had de voetganger op het laatste moment gezien. Toen hij uitweek, slipte hij en viel hij tegen de wandelaar op. Alle on kosten heeft verdachte vergoed, zijnde f 473. De officier van justitie hield in grote mate rekening met het ver goede bedrag en ook met het feit dat de voetganger niet op het voetpad liep. Hen eiste f 5.- of 3 dagen. De uitspraak is over 14 dagen. Stelende recidivist I. L. uit Beemster werd beschul digd van diefstal, toen hij giste ren terechtstond voor de Alk maarse rechtbank. De man had zich schuldig gemaakt aan lade- lichting. Tien gulden, een rol drop en twintig gulden was de buit geweest van drie diefstallen, gepleegd, terwijl verd. onder toezicht stond, omdat hij zich ook vroeger al aan dergelijke feiten had schuldig gemaakt. De officier van justitie meen de, dat wie niet horen wil, maar voelen moet. Hij vorderde tien maanden gevangenisstraf met af trek. Mr W. Buers voerde het plei dooi. Achter het motief voor de diefstallen zag pleiter een groot vraagteken staan. Voor verdach te is leiding hoogst nodig. De ver dediger vroeg een kortere gevan genisstraf. Over veertien dagen is de uitspraak. r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2