Wie staan „samen sterk" en hoe? Het grootste gevaar: geestelijke neergang Partijbestuur P.v.d.A. niet achter v. d. Goes van Naters Rechtszitting in Breda van zeven seconden in Limmen bloemen De kwestie-N ieuw-G ui nea Regeringsvoorstel is aanvaardbaar" Ned. elftalclub wordt uitgebreid 40-jarig bestaan „Sint Antonius" Het huwelijkvan Bertha Hertogb Depressies blijven in aanval Een parlementair debat in de Pers Prof. Romme waarschuwt voor gevolgen van een kabinetscrisis Bij Griep en Kou helpt DAMPO trouw Iedere vijfde Duitser is een vluchteling Drie feilen concentreren zich in het vluchtelingenprobleem West-Europa: zwak bruggeboofd Neem dramatisch initiatief" SVERWACHTINC ld door het K.N.M.I. geldig van Woensdag- Donderdagavond: MINDER KOUD ES NACHTS. oaaemende bewolking plaatselijk enige re- nameliik in de weste- t van het land. Matige ïtise. later langs de eliik harde wind tus- - en Zuidwest. Van- s minder koud. mor- Sag ongeveer dezelfde ïur als vandaag. i SCHOOLELFTAL NOORDHOLLAND vedstrijden tussen Brit- erlandse scholieren zul- asen in ons land plaats- De Britse schoolclub Association" zal tegen se teams in Enkhuizen, Alkmaar spelen. rergang van K.L.- ;een naar de A.P.R.I. RTA, 9 Jan. (Aneta) ïando van de Neder- epen in Indonesië heeft meegedeeld, dat aan de imandanten inzake de naar de APRI, van Am- met KL-status volgens geldige regeling slechts in de APRI kunnen nadat zij uit de KL nobiliseerd. ikend, was de eerste der izen in de regeling ivergang naar de APRI. 1950 aan schout-bij- srvol ontslag verleend, insten, door hem aan lijnierse was comman- Voorts was hij waar land in de tijd, dat de over het smaldeel tdse smaldeel bij de e goede samenwerking e buurtcorpsen en spra- >este wensen uit. voor le samenwerking in de s het jubilerende corps e voorzitter, de heer Th. e sprekers dank voor men en goede wensen, nen onder het genot van sje (geen water) nog d genoeglijk bijeen bleef, ids kwam het corps met nes in een onderlinge id bijeen, om het jubi- eens dunnetjes over te \NCER AANGEREDEN lit Groet had als fietser n zo onvoorzichtig gere- hij in botsing was geko- een voetganger, die ten daarvan ernstig gewond aarom stond hij gisteren aehte voor de Alkmaarse k. :hte beweerde, dat het te wijten was aan een op van omstandigheden, ge schuld was z.i. geen Hij had de voetganger op ste moment gezien. Toen eek, slipte hij en viel hij wandelaar op. Alle on- ïeeft verdachte vergoed, 473.—. icier van justitie hield in ate rekening met het ver- idrag en ook met het feit voetganger niet op het liep. Hen eiste f 5.- of De uitspraak is over 14 telende recidivist Beemster werd beschul- ri diefstal, toen hij giste- echtstond voor de Alk rechtbank. De man had iuldig gemaakt aan lade- Tien gulden, een rol twintig gulden was de veest van drie diefstallen, i, terwijl verd. onder stond, omdat hij zich ook al aan dergelijke feiten uidig gemaakt, ficier van justitie meen- wie niet horen wil, maar moet. Hij vorderde tien a gevangenisstraf met af- I. Buers voerde het plei- chter het motief voor de en zag pleiter een groot een staan. Voor verdach- ding hoogst nodig. De ver vroeg een kortere gevan- af. Over veertien dagen tspraak. WOENSDAG 10 jANUARI 1951 PAGINA O (Van onze parlementaire redacteur) De Partij van de Arbeid heeft gesproken! In een verklaring, die gisterenmiddag werd uitgegeven, wordt gezegd, dat de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. op een moeilijk tijdstip weliswaar met een constructief voorstel een bijdrage heeft pogen te leve ren om de gerezen moeilijkheden te boven te komen, maar dat de Partij van de Arbeid tenslotte toch van oordeel is, dat het standpunt, zoals dat door de Nederlandse regering in haar voor stellen is ingenomen, een aanvaardbaar uitgangspunt blijft vor men voor verdere onderhandelingen tussen Nederland en Indo nesië. In feite komt het dus hierop neer, dat de bereidheid om de onderhandelingen op basis van souvereiniteitsoverdracht te her vatten, zoals die in de verkla ring van de heer Van der Goes van Naters tot uitdrukking was gekomen, onder de tafel wordt t' ewerkt. Ook de fractieleider van e P. v. d. A. in de Tweede Ka mer zelf heeft aan deze netelige arbeid een werkzaam aandeel moeten nemen. In een persoon lijke verklaring bekent hij nu, dat hij geenszins de bedoeling heeft gehad om namens de P. v. d. A. te spreken, terwijl ook de kamerfractie van het feit van het interview geen voorkennis heeft gehad. Bij beide verklaringen dient op de eerste plaats te wor- doen aangetekend, dat hierdoor een belangrijk deel van de poli tieke spanning wordt weggeno men. De P. v. d. A. blijft zich, evenals de K. V. P. achter de re gering stellen. Geheel opgehel derd is de toestand intussen niet. De P. v. d. A. plaatst zich, zoals gezegd, achter beide voorstellen, terwijl prof. Romme enige dagen geleden in de Volkskrant ver klaarde, dat hij het voorstel om de souvereiniteit aan de Unie op te dragen verre verkoos boven een mogelijke inschakeling van de Unci. Dit verschil in opvatting zou intussen slechts belangrijk kunnen worden indien Indonesië zich bereid verklaarde om op de ze basis de onderhandelingen te hervatten. Belangrijker is, dat ook de twee grootste partijen niet voldoende zijn om een meer derheid te verkrijgen voor een eventuele souvereiniteitsopdracht aan de Unie. Zou bij het komen de Kamerdebat niet blijken, dat ook andere partijen bereid zijn De Nederlandse elftalclub is uitgebreid met Kuneman (HBS), Dijkgraaf (AGOVV) en Bus- scher (Enschede), zodat het ge zelschap thuis uit vijftien man bestaat. De bedoeling is dit aan tal geleidelijk te vergroten met andere spelers nadat zij door hun prestaties bewezen zuller. hebben dat zij voor opneming in de club in aanmerking komen. Twee kampioenschappen voor Irma Schumacher Tijdens de zwemkampioenschappen van Nieuw Zuid Wales te Sydney won Irma Schuhmacher de 100 yards in 59.1 secc. dat is 0.9 sec. beneden het Australische record, in het bezit van Marjorie Mcquade. Ook het kampioenschap van Nieuw Zuid Wales op de 440 yards vrije slag bracht Irma op haar naam. Zij legde deze afstand af in 5 min. 25.6 sec. De tweede aankomende, Janet Johnson van Nieuw Zuid Wales, had bij de finish een achterstand van bijna 15 meter. Al Brown overleden Te New York is overleden Alfonso Theophila Brown, beter bekend als Panama Al Brown, oud-wereldkam pioen bantamgewicht en in zijn glanstijd een van de beste en ge- vierdste boksers van de wereld. Hij werd in 1929 wereldkampioen in zijn klasse, een titel, die hij tot '935 wist te behouden. Brown heeft in zijn langdurige loonbaan fortuinen verdiende, maar de laatste jaren leefde hij onder de jammerlijkste omstandigheden in de negerwijk Harlem, gedeeltelijk ver lamd en lijdend aan tuberculose. om dit voorstel te steunen, dan staat de Regering voor de vraag hoe zij een beleid in de kwestie Nieuw-Guinea kan voeren, dat niet alleen aan haar eigen inzich ten maar ook aan die van de Volksvertegenwoordiging beant woordt. Wat de politieke kant van de zaak betreft, moet voorts wor den opgemerkt, dat hier met bei de verklaringen een punt wordt gezet achter een wel zeer onge lukkige geschiedenis. Deze ge schiedenis laat zich achteraf nu gemakkelijk construeren. De Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. blijkt inderdaad de re gering gesuggereerd te hebben om toch maar van de souvereini teit over Nieuw-Guinea afstand te doen. In een artikel in „Het Parool" werd zelfs onthuld, dat deze kamerfractie ook al op dit standpunt stond tijdens het debat achter gesloten deuren, dat in September van het vorig jaar in de Volksvertegenwoordiging is gehouden. Het was echter blijk baar niet de bedoeling dat dit standpunt ook publiek zou wor den, omdat zulks èn de onderhan delingen maar ook de huidige politieke constellatie in gevaar zou brengen. Ware hieraan in derdaad vast gehouden, dan zou er althans niets kapot gemaakt zijn, maar de verklaring van de heer Van der Goes van Naters, die dit standpunt op eigen ver antwoordelijkheid naar -buiten bracht, maakte wel stukken. Hij mag dit dan nu met as op het hoofd nederig erkennen, niet meer goed gemaakt kan worden, dat de buitenwereld en vooral Indonesië, bekend zijn geworden met het feit, dat de P. v. d. A. bereid is geweest om de souve reiniteit wel over te dragen. Ook de reuzenzwaai, die de P. v. d. A. als gevolg hiervan nu weer moest maken blijft maar een trieste zaak. Voor de buitenwe reld moet de eind-indruk zijn, dat de P. v. d. A. eigenlijk be reid zou zijn om verder te gaan, maar omwille van de binnen landse politieke consequenties hiervan afziet. Andermaal een gelijmde, maar gebarsten vaas. TELEVISIE MOREEL GEVAAR VOOR KINDEREN WASHINGTON (K.N.P.). In Washington is een studiebijeen komst gehouden om de invloed na te gaan, die de televisie op de kinderen heeft. Voor Ame rika, waar reeds meer dan tier. millioen televisie-toestellen in gebruik zjjn. is dit een actueel probleem. Tijdens dit congres stelde men aan de hand van concrete ge gevens vast, dat het Amerikaan se schoolgaande kind gemiddeld vier uur per dag voor de tele visie doorbrengt. Dit kweekt een verontrustende vervlakking en lusteloosheid. De vergadering kwam tot het besluit, dat men de kinderen slechts in tegenwoordigheid van de ouders van de televisie ge bruik moest laten maken en dat de ouders zorgvuldig keuze moe ten maken in de programma's. Net alleen uitgesproken slechte films moesten worden geweerd, maar ook in het algemeen de wild-west en gangsterfilms. Hef handelsverkeer met Engeland De handelsovereenkomst tussen Nederland en Engeland liep af op 31 December 1950. Gedurende de onder- handelingn over een nieuwe over eenkomst zullen beide landen voor het eerste kwartaal 1951 invoerfaci- liteiten verlenen op basis van 1/4 deel van de 1950-contingenten. De feestelijke herdenking van het veertigjarig bestaan van de Katholieke Bond van Café-Res taurant en Hotelgeëmployeerden St. Antonius is Dinsdag ingezet met een officiële ontvangst op 't stadhuis in Utrecht. Burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz met de wethouders J. G. Winkel, H. A. Bekker en dr. J. de Nooy ontvingen de deelne mers in de hall. De burgemeester herinnerde in zijn begroetings toespraak er aan, dat de jubile rende bond in zijn gemeente is gesticht en begon met 12 leden en vijftien gulden kasgeld. De bond, die nu 33 afdelingen telt met 2600 leden, heeft in de veer tig jaar van zijn bestaan veel ge daan in het algemeen belang. Hiervan noemde de burgemeester de verbetering van de vakkennis door de stichting van vakscholen te Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Maastricht en voorts het streven naar de bevordering van vreemdelingenverkeer. Met de drumband van het regi ment verbindingstroepen voorop trokken de deelnemers langs het paleis van Johannes Kardinaal de Jong en richtten daarna hun schreden naar het gebouw voor kunsten en wetenschappen, waar een feestavond de eerste dag van de vieriiig besloot. PATER TEEUWEN O.P. IN DE CONGO LEOPOLDSTAD, 9 Jan. (Belga). Pater H. J. J. Teeuwen O.P., pro vinciaal van de Nederlandse Domi nicanen, is te Leopoldstad aangeko men. Hij zal een 15-tal dagen in de Congo verblijven, ten einde er een onderzoek in te stellen naar de mis sie methoden aldaar. Pater Teeuwen zal o.m. een bezoek brengen aan de missie te Doengoe alsook aan het Universitaire centrum te Kisantoe. Onder presidium van mr. II. W. C. Andreae behandelde de Bredase rechtbank gisterenoch tend het proces van de Staat der Nederlanden tegen de dertienjari ge Maria Huherdina Hertogh en Mansoor Adabi, de twee en twin tigjarige onderwijzer te Singa pore. Geen van beide gedaagden wa ren verschenen. De Staat had bei den gedagvaard aangezien het tussen Adabi en Bertha Hertogh voltrokken huwglijk nietig is, om dat laatstgenoemde Nederlandse van nationaliteit, niet de bij ar tikel 86 Burgerlijk Wetboek ver eiste ouderdom bereikt had. Mits dien eist' de Staat dat op voorge schreven gronden het op 1 Aug. 1950 tussen gedaagden voltrok ken huwelijk nietig verklaard wordt. Noch Bertha Hertogh noch OPGEPAST VOOR „VULPENVENTERS" Namens de hoofdcommissaris van politie te Amsterdam wordt gewaarschuwd tegen verkopers van vulpenhouders, die bedriege- lijk gelijken op de Parker „51" pennen. De pennen, die thans op tal van plaatsen in ons land aan de man gebracht worden als echte Par kers zijn van Jtaliaanse oorsprong en van slechte kwaliteit. Zij heb ben o.a. géén gouden pen. De vorm is nauwkeurig die van de Parker „51" terwijl er in het zelfde lettertype op gedrukt staat P.arker „51" met een punt tussen de P en de a. (Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen dagen heeft het weer in ons land wel in het bij zonder in het teken van depressies gestaan. Waarvan de bijbe horende fronten ons flink voorzagen van regen, terwijl ook de windkracht groot was. Ook gisteren trok weer zo'n regenzone over ons land, maar gelukkig viel hierbij de hoeveelheid neer slag nogal mee. Viel er gisteren overdag te den Helder 2, te Twente 3 en te Eelde 6 mm. Ook voor de komende dagen ziet het er naar uit, dat de Oceaandepressies nog een rol zullen blij ven spelen. Wel naderde van Engeland uit nu een rug van hoge luchtdruk, maar daarachter volgt toch weer een nieuwe storing, waarvan het front ons ook vandaag nog enige neerslag kan be zorgen. Van New Foundland trok een nieuwe storing naar het Zuiden van Groenland en deze splitste zich weer in tweeën. Het blijkt dus wel, dat het op de Atlantische Oceaan verre van rustig is. De windkracht zal dan ook tijdelijk nog tot harde kunnen toenemen, terwijl de temperatuur aan de hoge kant zal blijven. Alleen op beschutte plaatsen bestaat 's nachts bij heldere hemel kans op nachtvorst. De max. temperaturen bedroegen gis teren te Den Helder en Vlissingen 5 graden. Te Twente, Eelde en de Bilt 6. Mansoor Adabi hadSen een pro cureur aangewezen. Mr. Toxopeus, als vertegen woordiger van mr. W. A. J. van der Hurk, procureur van de Staat der Nederlanden, vroeg bij ver stek van gedaagden aanhouding van de eis tot 27 Maart 1951. De behandeling duurde rredes zeven seconden Er was geen publiek. P.T.T. verhoogde f-arief voor- huis-aan-huisverspreiding Naar wij vernemen is door het hoofdbestuur der P.T.T. het huis aan huis verspreidingstarief ver hoogd van 0.7 op 0.9 cent per exemplaar. Deze verhoging is al enige tijd van kracht en werd zonder meer ingevoerd. De P.T.T. tekent hierbij aan, dat dé bezorging van ongeadres seerde stukken niet onder de wet telijke vervoersplicht van de P.T.T. valt, doch het karakter van aanneming van werk draagt.. De zaak ligt hier dus anders dan bij wijziging van de normale post- tarieven, waarbij alle gebruikers belang hebben, aldus de P.T.T. De kapperszaak van HeinricH Hoeckendorf in Charlottenburg in de Britse sector van Berlijn, is een zeer merkwaardige. Zij is n.l. ingericht als museum en geheel gevuld met voorwerpen, die door „figaro's" in vroeger dagen werden gebruikt. Men vindt er o m. Venetiaanse spiegels uit de 17e eeuw, scheerstoe- len en toiletartikelen uit de regeringsperiode van Louis XVI, antieke zeepbakjes, kammen, scheerapparaten en borstels, poe derdozen enz. Zelfs een kinderknipstoel in de vorm van een olifant (op voorgrond), die honderd jaar geleden gebruikt werd, is aanwezig. In ander verband is er de re gering wel eens een verwijt van gemaakt, dat zij mededelingen deed aan de pers, die toch op dé" eerste plaats in het parlement dienden te geschieden. Een soort gelijk verwijt zou nu echter in deze dagen bok verschillende po litici kunnen treffen Het parle mentaire debat over het verloop van de Nieuw-Guinea-Uonferen- tie is zelfs nog niet officieel aan gekondigd, maar zuiks belet de. partijleiders niet om onderwijl toch reeds hun standpunt aan den volke en wat wellicht nog belangrijker is ook aan het be raadslagend Indonesisch Parle ment bekend te makfn. De hoofdredacteur van „Trcuw", 't Ant. Kev. Kamerlid dr. Bruins Slot, maakte, zoals wij reeds ver leden week vermeldde, in n ar tikel „Deviatie en drijfzand' dui delijk, dat in zijn kamp zowel t beleid als de voorstellen van de legering onvoorwaardelijk wor den afgewezen en mr. Oud, de fractieleider van de VVD, liet in „Vrijheid en Democratie" een soortgelijk en zeker niet minder scherp geluid horen. Mr. van der Goes van Naters, de voorman van de PvdA gebruikte het ANP om zelfs met voorbijgaan van zijn eigen Partij-orgaan te ont hullen, dat ook de PvdA de re gering wenst at te vallen. Zij echter niet omdat de regering te ver maar naar haar mening Het is nog slechts weinige jaren geleden, dat Keizer Hirohito van Japan, als directe afstammeling van de zonnegod, de abso lute alleenheerser over zijn volgelingen was. De val van het „land van de rijzende zon" na de tweede wereldoorlog, maakte ook een eind aan de ongenaakbaarheid van de Mikado, die, mede door de invloed van de Amerikanen, meer en meer een vorst volgens Westerse begrippen gaat worden, terwijl ook het landsbestuur op democratische wijze gevoerd wordt. De foto toont v.l.n.r. Keizerin Nagako, Kroonprins Akihito, die een plaatje draait, en Keizer Hirohito, die een Amerikaans tijd schrift (Van onze speciale verslaggever) II EEN TOCHT langs de Duitse vluchtelingenkampen is voor degene die zien wil en luisteren kan, die bezinning aan conclusie weet te verbinden, een ware martelweg. En wij weten niet wat daarbij voor ons als het meest pijnlijke gold: de machteloze deernis met deze ontelbare, haveloze paria's of onze ergernis over de even domme als schuldige overwinnaars die op instigatie van Moskou mede hielpen aan deze deportatie van een millioenenbevolking en lijdelijk toezagen hoe de dolkstoot in het hart van Europa werd toegebracht. Vrouwen, kinderen en grijsaards vulden de wegen van Oost-Europa, maar voor de economie bruikbare mannen werden als „oorlogs misdadigers achter het ijzeren gordijn vastgehouden, mèt de honderdduizenden militairen, over wier potentieel Moskou naar willekeur kon beschikken voor uitwerking van zijn duistere plannen. De nuchter denkende Nederlander aanvaardt niet critiekloos het West-Duitse vluchtelingenprobleem als hij verder uit de statistische gegevens ziet dat het gemiddelde percentage der vluchtelingen voor de Bondsrepubliek 17,5 pet. der totale bevolking bedraagt, voor de Britse zóne 17,6 pet., de U.S.A.-zóne 19,8 pet., terwijl de Franse zóne daarbij slechts een percentage van 5,3 voor haar rekening neemt. Doch Sleeswijk-Holstein en Neder-Saksen (Br. zóne) resp. met 39,2 en 29,5 pet. vluchtelingen en Beieren en Wurtemberg-Baden (U.S.A.-zóne) met resp. 22,3 en 18,6 pet. vluchtelingen komen ver boven de gemiddelden uit. Gebrek aan samenwerking, waardoor een systematische verdeling der vluchtelingen over alle elf „Lander" van W.-Duitsland uitbleef, maakt dit Europese probleem des te hopelozer! Maar deze samenwerking wij wezen er in ons voorgaand artikel op zullen christendom en vrije wereld moeten opbren gen, wil West-Duitsland en daar mede Europa gered worden ook voor de vloedgolf van het com munisme. Eén blik op de landkaart toont ons met ontzetting hoe zegevie rend en machtig Sovjet-Rusland uit de tweede wereldoorlog als overwinnaar te voorschijn trad. Welhaast de halve oppervlakte der aarde heeft Moskou onder zijn invloed en in het Kremlin zetelen de heersers over nagenoeg de helft der mensheid. Het wan kele, onderwoelde en verdeelde West-Europa steekt af als een zwak bruggehoofd, een smalle kuststrook De vrije wereld mag zich de ergerlijke dwaasheid niet veroor loven dat deze kuststrook van vrijheid en beschaving onder mijnd wordt door gebrek aan samenwerking, door het laten voortzieken van gevaarlijke won- deplekken of door woelarbeid van de sinistere handlangers van een terrcur-staat Deze drie zo even genoemde feilen nu concentreren zich in het West-Duitse vluchtelingen vraagstuk. Het is een schrikwek kende tijdbom, aan de montage waarvan het even verwaten als misdadige nazi-Duitsland zijn schuldig aandeel droeg, maar welk hels apparaat met koele be rekening door Moskou naar West- Europees gebied verschoven werd. Er hangt een beklemmende stilte daar over en rond die dui zenden barakkenkampen van Ne der-Saksen, Sleeswijk-Holstein en van al die andere staten der Bondsrepubliek. Maar achter die krotten voelt men de onrust en de radicalisering. Wat zal de toekomst brengen? Een constructieve oplossing, een sociaal-economische en psychische aanpassing en inbouw der mil- lioenen verdrevenen in de West- Duitse volkerengemeenschap óf een, door die verderfelijke Lager- mentaliteit voorbereide explosie van verworden en verbitterde massa's, die door een algemene catastrofe enkel nog verbetering van hun rampzalig levenslot ver wachten? Massavorming moet tot een dramatische ontknoping lei den, omdat daarmee een geeste lijke nivellering gepaard gaat, welke voor deze millioenen pa- Zo beqon deze oude vrouw uit Silezië haar tocht naar het Westen. In een bonte doek is heel haar schamele bezit ge knoopt. ria's tot de vreselijkste ontredde ring voert. Twee millioen kinderen. Men realisere zich: iedere vijfde Duitser der Bondsrepubliek is een vluchteling, een ontwortelde. In Sleeswijk-Holstein alleen al leven in 491 massakampen 38034 kinderen en 23000 jongeren (tot 21 jaar) en in Beieren in 496 mas sakampen 16377 kinderen en 10864 jongeren. In het Bondsge- bied huizen 730.000 jonge vluchte lingen (14-25 jaar) op het plat teland, waar de arbeids- en scho lingsmogelijkheden zeer beperkt en minder veelzijdig zijn dan in de steden. Het aantal jeugdige personen zonder tehuis of beroep is schrikbarend hopg, het be draagt meer dan 510.000 perso nen. Vrijwel de helft der 10 mil lioen vluchtelingen is werkloos en een twee millioen kinderen groeien als vluchteling in West- Duitsland op. Het zijn harde cij fers, die onnoemelijk veel leed en ellende verbergen. Het grootste gevaar wij heb ben het bij onze bezoeken aan de kampen kunnen ervaren ligt in de innerlijke nood, de gees telijke neergang dier massa's. Veel hebben deze mensen ver loren: hun vaderland en hun be zit, hun werk en hun geordend maatschappelijke leven, hun toe komst en hun idealen. Doch als daarbij en hoe degenererend werkt een vijfjarig verblijf in een goor barakken kamp of in een vunzig fabrieks gebouw elk hoger geestelijk besef verstikt, ais geloof en mo raal als een nutteloze last wor den weggesmeten, dan wordt het begrijpelijk dat de vlucht van zo menige paria uit zijn trieste lot eindigt in zelfmoord, in waanzin of in alle denkbare vormen van misdadigheid. Het zijn de kerkelijke en parti culiere organisaties van liefdadig heid geweest die in deze verbijs terende nood het eerst de helpen de hand geboden hebben. Wat bergen van litteratuur en ontel bare conferenties over het hier besproken probleem niet ver mochten op te lossen, n.l. het slaan van de bruggen der liefde uit het hart der mensheid naar deze millioenen ongelukkigen, dat hebben met name de katholieke „Caritas-Verbande" en het „Evan gelische Hilfswerk" tot stand ge bracht. Priesters, kloosterzusters en predikanten, die de bittere lij densweg als vluchteling met de uitgewezenen meemaakten, heb ben waarlijk een christeli.ik- heroïsche arbeid verricht. Met vele dezer geestelijke leiders mochten wij spreken; wij leerden zien in een zee van leed, maar stonden vaak ook ontroerd voor een adeldom van ziel, waarin wij de scheppende kracht van een waarachtig christendom zagen. Geen negativisme! Van haat en verachting voor een schujdig Duitsland kan de vrije, democratische wereld niet leven, wel te gronde gaan tegen over de gevaren, waarvoor de nimmer stilstaande wereldhistorie sinds 1945 de mensheid opnieuw heeft geplaatst. En tot lof van christelijk-dcn- kend Nederland mag gezegd wor den dat dit een der eerste landen was die over de brug der chris telijke liefde, hulpvaardig en erbarmend, de weg vond naar die verschrikkelijke kampen van West-Duitsland, waar moeders en vaders, kinderen en grijsaards, waar verminkte mannen en ge schonden meisjes, waar uitgeputte priesters en predikanten, dodelijk vermoeide religieuzen en ver pleegsters waren saamgestroomd, in deze oorden van ellende het zoveelste stadium bereikend van hun bloedige kruiswegen, welke in Silezië of in Pommeren, of waar ook in Oost-Europa begon nen waren. Voor ons kleine Nederland geldt: het is beter het zedelijkste dan het machtigste volk ter aarde te willen zijn. Als katholieken bezitten wij in een organisatie als „Oost-Priester hulp" (R. K. Huisvestingscomité, Hekellaan 6, Den Bosch) een reeds geruime tijd prachtig wer kende instelling tot verlichting van de geestelijke en materiële nood der millioenen ongelukkigen in Duitsland. De als voortzetting voor de UNAC in Nederland op gerichte Nationale Commissie voor Vluchtelingenhulp, waarin diverse organisaties samenwerken, verricht daarnaast evenzeer lof waardige arbeid. In een slotarti kel zullen wij de betekenis dezer hulpverlening belichten. niet ver genoeg zou zijn gegaan. Professor Romme, die zich nu in de „Volkskrant" eveneens in't debat kwam mengen, karakteri seert het artikel van „Trouw" als een opnieuw getoonzette „marche funèbre" tot de zoveelste uitlui- ding van het kabinet, van Mr. Ouds mededelingen neemt hij kennis als van „zwart gerande aankondigingen uit de liberale kamerhoek" en ook spreekt hij van het „drukwerk in open-cou vert", waarmede de heer van der Goes van Naters z'n condoléance heelt gepresenteerd". Uit deze cynische vergelijkingen blijkt duidelijk, dat ook de katholieke fractieleider zich realiseert, dat de politieke verhoudingen zich gevaarlijk gaan toespitsen. Deed hij direct na de conferentie al 'n beroep op het Nederlandse volk om zich nu achter zijn regering te scharen, in het artikel van Maandag constateert prot. Rom me dat al deze politieke activiteit niet alleen de Nederlandse posi tie in de Nieuw-Guinea-al'faire dreigt te verzwakken, maar ook in breder verband allerminst be antwoordt aan de eis om juist in deze alsmaar moeilijker worden de tijd samen sterk te staan. Zo is het gevaarlijke van de huidige politieke situatie ongetwijfeld duidelijk aangetoond, maar an- derszijds is het ook zo, dat juist in de laatste maanden de vraag is gaan rijzen of er nog wel vol doende maatschappelijk inzicht bestaat om de toekomst met de huidige politieke constellatie te gemoet te treden. Van de zijde van de A. R. Ch. en VVD klonk de roep 'om bezuinigingen, een roep waarachter zich zeker wat de VVD betreft de wens kan verbergen om een meer con servatieve koers te zeilen, van socialistische zijde is. daarente gen verklaard, dat men zelfs lie ver de investeringspolitiek op losse schroeven zou zetten dan zo nodig tot een verlaging van 't levenspeil over te gaan, een ver laging, die h.i. al te zeer in de communistische kaart zou spe len. Deze tot nu toe nog meer in het algemeen tot uiting gekomen tegenstellingen kunnen mede van invloed zijn op de crisis, zoals die thans bezig is zich te ontwik kelen, maar wanneer dit zo is, dan heeft ook de leuze „samen sterk" in feite met veel zin meer. Wellicht is dan het ogenblik met ver meer, waarop opnieuw be paald zal moeten worden wie samen sterk willen staan en wat nog veel belangrijker is: Op wel ke wijze men dat zal willen doen. Hetzeltde geldt voor de kern van het conflict: de kwestie Nw.- Guinea. Wij hebben er reeds op gewezen, dat de regering welis waar om tegenovergestelde rede nen wordt afgevallen, maar dat hieruit nog geenszins een andere meerderheid naar voren komt, die een -duidelijke, eensgezinde lijn kan volgen, bok prof. Romme schrijft in dit verband, dat de re gering zich wel zal realiseren, „dat de acteurs in dit betreurens waardige schouwspel niet be paald 'n eensgezinde eenheid vormen en het ook niet tot de meerderheid kunnen brengen". Maar dat is dan ook het uiterma te zorgelijke in deze situatie, fn het beste geval houdt de regering zich staande, zonder evenwel ge steund te worden door een duide lijke meerderheid. Uok hier dringt zich de vraag op: Wie wil samen sterk staan en vooral hoe? Van een kabinetscrisis verwacht prof. Romme zeker geen heil, „want in dat geval, zo zegt de voorzitter van de KVP-fractie, „ontstaat er een gat, waarvan men met reden moet vrezen, dat er alleen iets slechters uit te voorschijn zal komen." MANCHESTER GUARDIAN OVER NIEUW-GUINEA De liberale „Manchester Guar dian" gaf gisteren in een artikel de mening te kennen, dat een „dramatisch initiatief" door de Nederlanders het enige was, dat de Unie met Indonesië na de impasse in de Nieuw-Gumea-eon- ferentie nog zou kunnen redden. „Acht men handhaving van de Unie de prijs waard", zo vroeg het blad de Nederlanders. „Indo nesiërs en Nederlanders beiden dragen ieder op eigen wijze de lasten van het niet willen erken nen van de werkelijkheid". „De Nederlanders zuilen een en ander erger maken, indien zij zich op het formele standpunt' stellen, dat de Unie niet eenzijdig opge zegd kan worden", aldus de „Man chester Guardian

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3