Verliezen de Duitse arbeiders wat Geallieerden toestonden? DE VREEMDE GAST Aard 14 Cistercienser monniken Hongarije gearresteerd in Truman antwoordt Taft Oud-katholieke Kerk wijst het nieuwe Maria-dogma af Duitse K.A.B. hield eerste studiebijeenkomst te Fulda RADIO VEEL NIEUWS in weinig woorden Van All Om de medezeggenschap STAKING DREIGT DE INDUSTRIE LAM TE LEGGEN BEURSOVFRZICHT Opgelegde schepen weer in dienst door Jan van Hatert PAGINA 4 WOENSDAG 10 JANUARI 1951 De aankondiging van besprekingen tussen de Westduitse kanselier dr. Adenauer en de president van de federatie van vakverenigingen, dr, Boeckler, over de situatie, welke is inge treden door het besluit van de vakbond der metaalbewerkers om 1 Februari in staking te gaan, teneinde het recht van medezeggenschap der arbeiders in de ontmantelde bedrijven te verzekeren, heeft in Bonn de hoop versterkt, dat de aan gezegde staking niet zal doorgaan. Het lijdt geen twijfel, dat de mijnwerkers, die de volgende week zullen stemmen over de vraag of ook zij zullen deelne men aan de staking, het voor beeld van de metaalbewerkers zullen volgen. Daardoor zou een staking in de grondindustrieën een aantal van driekwart mil- lioen arbeiders kunnen gaan om vatten. Hoewel er niet veel twijfel be staat aan de ernstige bedoeling van de vakbondleiders om de staking inderdaad te doen door gaan, wanneer eind Januari hun eisen niet zullen zijn ingewilligd, ziet men hier de ontwikkeling toch niet zo dramatisch, als uit menige reactie op het plan der vakbonden zou kunnen blijken. De vakbonden hebben er wel voor gewaakt, het gehele com plex van de medezeggenschap tot inzet der staking te maken. Dit vraagstuk is sedert jaren in West-Duitsland door de vakbon den principieel gesteld en met de steun van de sociaal-democratie en van de linkervleugel der christelijke partij hoopt men te eniger tijd de medezeggenschap over de gehele linie der industrie te kunnen verwezenlijken. De daaromtrent in het afgelo pen jaar gevoerde onderhande lingen tussen regering, onderne mers en vakbonden hebben ech ter tot generlei uitzicht op resul taat kunnen leiden en zijn afge broken. De vakbonden willen ge lijke rechten in alle sferen van het bedrijfsleven en de onderne mers willen niet verder gaan dan een adviserende rol in sociale zaken. PROGRAMMA DONDERDAG 11 JANUARI 1951 HILVERSUM I 402 m 7.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek: 7.30 Zender- sluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Mor genwijding; 9.25 Gram. muz.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram. muz.; 10.30 „De Antwoordman": 10.45 Gram. muz.; 10.50 Voor de kin deren; 11.00 Gram. muz.; 11.45 „Een hengelaar vertelt.."; 12.00 Sopraan en orgel: 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen: 12.33 „In 't spionnetje"; 13.38 Lichte mu ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 AVRO- Allerlei: 13.20 Populair concert: 13.45 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gram. muz.; 14.00 Voor de vrouw: 14.30 Pianovoor dracht: 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gram. muz.: 16.30 Zender sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Wen ken voor biljarters; 18.20 Sport; 18.30 Orkestconecrt; 19.00 „De Brandweerman"; 19.10 Film- en operette-melodieën: 19.50 Tien jarig bestaan Garderegiment Prinses Irene; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioschaakwedstrijd Noorwegen Nederland; 20.06 ..De groeten van Nuchteren": 20.15 AVRO- allerlei; 20.20 Philharmoniseh or kest en solist: 21.20 ,,'s Levens snel", hoorspel: 22.40 Gram. muz.: 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30 24.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m. 7.00 KRO: 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. KRO; 7.00 Nieuws; 7.15 Mor gengebed en liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting: 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gram. muz.; 10.15 Morgendienst: 10.45 Gram. muz.: KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus: 12.03 Gram. muz. <12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede delingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws: 13.20 Omroeporkest: NCRV: 14.00 Promenade-orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw: 15.30 Gram. muz. 15.45 Bijbellezing; 16.30 Zender sluiting; 18.00 Voor de jeugd: 18.30 Land- en tuinbouw-cause- rie: 18.45 Gram. muz.: 19 00 Nieuws en weerberichten; 19.15 „Levensvragen van allerlei aard"; 19.30 „In dienst van het Vader land"; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Radioschaakwed- strijd NoorwegenNederland: 20.06 Gevarieerd programma: 22.00 Gramofoonmuziekj 27)5 Buitenlands overzicht: 22.35 Gram. muz.; 22.45 Avondoverden king: 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. muz. BRUSSEL. 324 en 484 m. 324 m: 12.00 Gram. muz.: 12.15 Piano en zang; 12.30 Weerberich ten: 12.33 Voor de landbouwers; 12.40 Piano en zang; 13.00 Nieuws; 13.15 en 14.00 Gram. muz.; 15 00 Engelse les; 15.15 Gram. muz.: 15.40 Franse les: 16.00 Kamer muziek; 16.30 Causerie: 16.45 Gram. muz.; 17.00 Nieuws: 17.10 Gram. muz.; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Gram. muz.; 18.25 Ornithologische kroniek: 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws: 19.30 Vlaamse liederen; 19.50 Po litieke causerie; 20.00 Verzoek programma; 21.00 Klankbeeld: 21.30 Gram. muz.; 21.45 Actuali teiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Strijk kwartet; 23.00 Nieuws; 23.05 24.00 Gram. muz. 484 m: 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws: 13.10 Amusements muziek; 15.00 Gram. muz.; 16.30 Zang en piano; 16.50 Gram. muz.; 17.10 Lichte muziek; 18.30 Ka mermuziek; 19.00 Operamuziek: 19.45 Nieuws: 20.00 Hoorspel: 22.00 Nieuws: *>7 15 nansmuziek: 22.55 Nieuws- "7 rï'-»m. muz.; 23.55 Nieuws. Er is al mede-zeggenschap Het is duidelijk, dat deze prin cipiële beslissing, waaromtrent drie wetsvoorstellen van tegen gestelde strekking zijn ingediend, in de loop van deze maand niet zal kunnen worden genomen. Dit is evenwel ook niet nodig en de vakbonden stellen zich vooreerst tevreden met een consolidatie van de bestaande toestand in de staal- en kolenbedrijven, welke uit de vroegere concerns zijn los gemaakt. De geallieerde wetge ving met betrekking tot die be drijven heeft de arbeiders reeds de bezetting van de helft dei- posten in de raden van toezicht mitsgaders directeuren gegaran deerd. Een bepaalde graad van medezeggenschap is daardoor al sedert drie jaren in deze bedrij ven practisch alle grote staal fabrieken en kolenmijnen in praktijk. De voorzitter van de vakvere niging der metaalwerkers heeft te kennen gegeven, dat de drei ging van een staking een direct gevolg zou zijn van een verkla ring van de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard. volgens welke deze be staande medezeggenschap niet zou kunnen worden gehand haafd, wanneer de ontmanteling der bedrijven in Duitse handen zal overgaan. Volgens Erhard bestond er in het Duitse recht geen basis voor een voortzetting van de bestaan de regeling. In vakbondkringen verluidt, dat de stakingen niet behoeven door te gaan, wanneer deze maand van de regering de toezegging verkregen zal wor den, dat de graad van medezeg genschap in de ontmantelde be drijven niet verminderd zal wor den. Millioexien dames zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA - GELEI. ZWARE AARDBEVING IN CENTRAAL-JAPAN Tokio en Jokohama hebben gis teren een aardbeving gevoeld, die 40 seconden aanhield en de zwaarste is geweest in het gebied sinds de oorlog. Hoewel hoofdlei dingen van de water- en stroom voorziening in Jokohama vernield werden, verklaarde de politie, dat er in -de hoofdstad geen schade was aangericht. LONDEN (KNP). Ter voorbe reiding van het proces tegen de in November gearresteerde abt van Zirc, Dom Endredy, heeft de Hon gaarse regering nog 14 monniken van de Cisterciënserorde gearres teerd. Zij zijn uit het klooster van Zirc, Pees en Boedapest De bedoe ling van deze arrestaties schijnt te zijn het onvoldoende bewijsmateriaal tegen abt Endredy kunstmatig aan te vullen. Dat men abt Endredy, na Kardi naal Mindszenty de sterkste leider van het Katholicisme in Hongarije, kost wat kost onschadelijk wil ma ken blijkt duidelijk uit de woorden van premier Rakosi, partijleider van de communisten; ..De abt kon wel eens eindigen als Rajk". Laszla Rajk, de vroegere communistische minister van Binnenlandse en van Buiten landse Zaken, werd in October 1949 terechtgesteld als „Titoïst", spion voor het Westen en samenzweerder". Men weet nog niet welke rol de nu gearresteerde monniken in het pro ces zullen spelen. Het is echter voor de Hongaarse Katholieken wel dui delijk, wat er in een communistische gevangenis kan gebeuren. Zij den ken daarbij aan het tragische geval van Mgr. Berestoczy. Hij vlas een van de naaste mede werkers van Kardinaal Mindszenty, oorspronkelijk een conciëntieus priester en trouw aan de Kerk. Een sterke persoonlijkheid is hij nooit geweest en na in 1949 zes maanden in de gevangenis te hebben doorge bracht. was hij een totaal willoos in strument in de handen van de com munistische regering. Deze heeft ge probeerd hem na de dood van Mgr. Drahos op 15 Juni 1950 te doen be noemen als Administrator van Esz- tergom, doch het kapittel koos Mgr. Ch. Gigier, die kort nadien werd gearresteerd. Na hem koos het ka pittel Mgr. Meszlenyi. die eveneens werd gearresteerd. Eerst toen koos het kapittel om verdere arrestaties te voorkomen Berestoczy. Op dat moment greep het Vaticaan in en benoemde Mgr. A. Hamvas tot Apos- MARKT LICHT IN REACTIE AMSTERDAM, 9 Januari. De industriemarkt opende vandaag wederom in een vaste stemming, maar toen bleek dat noch de scheepvaart- noch de Indonesische sector dit voorbeeld volgden, trad er al spoedig een lichte reactie in. De, verkooporders kregen van daag de meerderheid, waaraan de sterke koersstijging der laatste dagen, die tot winstneming noop te, wel niet vreemd zal zijn. De scheepvaartmarkt was voor al laag voor K.N.S.M., die vijf punten verloor. Andere scheep vaartpapieren deden het wat kal mer aan, maar waren toch over wegend luier. Ook de cultuurmarkt had een traag verloop. Rubbers konden zich aanvankelijk goed handha ven, maar zagen zich uiteindelijk, evenals Deli en H.V.A. drie pun ten ontgaan. Ook de Indonesische bankinstellingen kwamen op een lager niveau. Olies openden nog vrij vast op 319, maar wisten deze koers niet te behouden. Tegen slot werd 315 'A betaald, ruim een punt lager dan gisteren. Ook certifica ten Unilever waren per saldo ruim een punt lager, Philips daar entegen wist zich goed te hand haven, evenals aandelen A.K.U. Voor Claims Willem Smit trans- formatorenfabriek werd f 160 be taald, bij een theoretische waarde van f 153. Claims Ngombezi wer den vernomen op f 306. De staatsfon renmarkt wes ook gedecideerd flauw. De conversie lening 1947 gold tegen slot 96 V, (96 13/16). Voor investerings-cer- tificaten werd 96 5/16 (96 5/9) betaald. In navolging van Wallstreet, waar met een vaste stemming werd gereageerd op de verklaring van Truman, heerste er hier weer betrekkelijk veel animo voor cer tificaten van Amerikaanse shares. Het agio steeg met een heel punt tot circa 6 procent. tolisch Administrator, waardoor aan Berestoczy het bestuur over het dio cees werd ontnomen. Berestoczy is nadien steeds verder afgegleden op het hellende vlak van het communis, me. Door de regering werd hij afge vaardigd naar het vredescongres van Warschau onder de valse titel „Bis schop van Esztergom". Samen met de beruchte priester Istvan Balogh redigeert hij het pseudo-Katholieke weekblad ..Het Kruis". Ook voor abt Endredy zal een op volger moeten worden gevonden. En de communisten zullen daarvoor hun man wel uitzoeken. Waarschijnlijk hopen zij een zwakke figuur te vin-, den als Berestoczy te vinden onder de 14 gearresteerde Cisterciëncers, als zij tenminste niet reeds een be langrijke rol hebben toebedacht aan de Cisterciëncer Horvath die zich reeds geruime tijd in het pseudo- Katholieke vaarwater der commu nisten beweegt en daarvoor herhaal delijk tot de orde werd geroepen- door zijn abt. Dom Endredy. BUITENLANDS OVERZICHT Het gebouw van de Verenigde Naties in New York nadert thans zijn voltooiing: 500 van de 3400 leden van het secreta riaat zijn reeds uit Lake Success overgekomen. Vanaf Maandag 8 Januari j.l. is het adres van de Verenigde Naties officieel gevestigd te New York, hoewel het nog tot de komende zomer zal duren, voor het gebouw geheel gereed is. De Veiligheids raad, de Algemene Vergadering en vele commissies blijven tot zolang in Flushing Meadows en Lake Success. Een lid van de schoonmaakdienst van het gebouw is, hoog boven het straat gewoel, bezig met zijn dagelijkse taak: het schoonmaken van 200 ramen. Verschenen is een Herderlijke Brief van de Bisschoppen der oud-Katholieke Kerk in Nederland, getiteld ,,De Moeder des Heren", waarin het nieuwe dogma der Kath. Kerk over de ten Hemelopneming van Maria wordt afgewezen. In deze brief wordt o.m. het volgende gezegd:' „Wat God niet door Zijn Zoon geopenbaard heeft, kan geen openbaring vinden door een men- senmond van later eeuwen. Wat geen grondslag vindt in de H. Schriftuur en niet door het Licht des H. Geestes in het geloof der Kerk eenstemmig betuigd is, kan geen waarheid zijn, waaraan God onze zaligheid bindt. En wat zelfs met de openbaring der H. Schriftuur in strijd is kan in de overlevering der Kerk nooit waarheid worden. Daarom wijst Post voor de ,,Chitral" Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Chi- tral", welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 11 Januari in Nederland ter post worden be zorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Chitral" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tus senhaven mag niet worden ver meld. FULDA. (KNP). Voor de Met betrekking tot het vraagstuk eerste maal na de oorlog zijn de van de medezeggenschap der ar- bondsbesturen en de secretaris sen van de West- en Zuid-Duitse Katholieke Arbeiders Beweging en de Kajotters voor een studie bijeenkomst bijelkaar gekomen in de beroemde Duitse bisschops stad Fulda. waar zij van 2 te.m. 4 Januari belangrijke en actuele vraagstukken hebben besproken op het gebied van de politiek, vooral op het gebied van de eco nomische en sociale politiek. De bijeenkomst stond onder leiding van Josef Gockeln. Se dert de KAB in 1950 wederom werd opgericht, telt zij ongeveer 300.000 leden. Mgr. Dietz, bis schop van Fulda, verklaarde tij dens de godsdienstoefening bii 't graf van de H. Bonifatius, waar mede de bijeenkomst werd ge opend, dat de problemen van de arbeiders ten spoedigste dienen te worden opgelost. Zoals de missionering van Duitsland uit ging van Fulda, zo moeten pok thans ten behoeve van de sociale missionering van de arbeiders door de bijeenkomst in Fulda nieuwe wegen en initiatieven worden, gevonden. Een van de belangrijkste spre kers van deze bijeenkomst was Josef Gockeln, dié een overzicht gaf van de economische situatie. beiders en de democratie in de economie verklaarde hij, dat noch uit de inhoud, noch uit de bedoeling van de resoluties van Boehum valt af te leiden, dat de arbeiders recht hebben op een machtspositie. Noch de arbei dersorganisaties noch de politie ke partijen hebben daartoe het recht. Democratie, aldus Josef Gockeln, is uitgaande van het meerderheidsprincipe niet toe te passen op de economie daar in de economie de betrekkingen tussen consumenten en produ centen andere zijn dan die welke kunnen worden geregeld volgens het meerderheidsprincipe. Daar om gaat het bii de medezeggen schap van de arbeiders niet om de macht maar om de verant woordelijkheid en in overeen stemming daarmede moeten de taken worden verdeeld. De 18-jarige Erica Schmutz. die bii en auto-ongeval te Indio (Ca'ifornië) bewusteloos werd. is na vijf maanden weer bijgeko men. Zij kan slechts gebrekkig spreken en moet opnieuw leren lopen. onze kerk het nieuwe leerstuk af". Na vastgesteld te hebben wat de oud-Katholieke Kerk in zake Maria belijdt, wordt in deze Her derlijke Brief bij hernieuwing de leer afgewezen „dat de Bisschop van Rome onfeilbaar zou vermo gen uit te spreken, vast te stellen en als heilswaarheid aan de Kerk voor te schrijven, wat God ge openbaard heeft". In Engeland hoopt men in 1952 een gasturbinemotor voor her opwekken van electriciteit in ge bruik te nemen, die zal worden gevoed door koolgas uit steen kool, die te slecht is om te del ven en onder de grond in brand zal worden gestoken. In verband met de kolen schaarste worden heden in Wesi Duitsland 36 exprestreinen op lange afstanden en 16 sneltrei nen uit de dienst genomen. Sinds Vrijdag werd de jonge Amerikaanse natuurkundige R. Smith, die werkzaam was bij de uiterst geheime onderzoekingen op het gebied van geleide pro jectielen, vermist. Thans heeft men zijn bevroren lijk opgehan gen gevonden in een verlaten gebouw te Aspen (Colorado). Van de figuur van Brittan- nia aan de voet van een stand beeld van Lord Clyde te Lon den wordt een bronzen zwaard vermist. Lord Clyde werd in Glasgow, Schotland, geboren. Men acht het mogelijk, dat 't zwaaro gestolen is uit wraak tegen het stelen van de kroningssteen. Aartshertog Franz Josef Otto van Habsburg. de 38-jarige pre tendent van de Oostenrijkse troon, is verloofd met de 25-ja- rige prinses Regina von Saxen- Meiningen. Aartshertog Otto zou voornemens zijn voorgoed de V S. te verlaten en zich in Beie ren te vestigen. KOLEN- EN GRAAN- TRANSPORT VAN U.S.A. NAAR EUROPA Deze week zijn 27 schepen, die langs de Amerikaanse Atlantische kust waren opgelegd, weer in ge bruik genomen voor het vervoer van kolen en graan naar Europa. De maritieme administratie heeft naar aanleiding van een desbe treffend verzoek van de E.C.A. de schepen op „Bare Boat" char terbasis toegewezen aan 27 re ders. Die schepen maakten deel uit van een vijftigtal, dat reeds hersteld en voor de dienst gereed gemaakt was. President Truman heeft op de zeer felle aanval van de senato ren Hoover en Taft op de buiten landse politiek van de Ver. Sta ten, niet alleen snel maar ook zeer duidelijk geantwoord en daarbij de imperialistische poli tiek van Moskou gelaakt op een wijze, welke de diplomatieke grenzen, gebruikelijk zijn tus sen „bevriende" mogendheden zo niet overschrijden dan toch wel zeer dicht naderen. Want Tru man heeft geen blad voor de mond genomen om de actie van zijn beide grote politieke tegen standers, die het oude isolationis me weer nieuw leven wilden in blazen, te signaleren niet alleen als on-Amerikaans, het scherpste verwijt dat men wel tot een Ame rikaan kan richten, maar ook als een aantasting van de Ameri kaanse veiligheid. Daarnaast heeft hij de Russische politiek imperia listische genoemd dan onder het Czarenregiem ooit het geval was, terwijl hij Moskou er openlijk van beschuldigde rechtstreeks aan te sturen op een isolatie van de Ver. Staten, ten einde op deze wijze ook Amerika aan het com munistisch Rusland ondergeschikt te maken. Dit alles gebeurde niet tijdens een onofficieel praatje bij de haard, waarvan altijd een cor rectie mogelijk is, maar hij uitte deze ernstige beschuldigingen Maandagavond in zijn jaarlijkse regeringsverklaring in de Senaat, waarmee de werkzaamheden van dit belangrijke en machtige col lege practisch worden ingeleid. En al deze verwijten en beschul digingen culmineerde hij in een gedetailleerd defensieprogram, dat in grote lijnen bestond uit een drietal punten, n.l. economische hulp aan de vrije wereld; mili taire hulp aan de Atlantische lan den en steun aan de Ver. Naties, met een bereidheid tot onderhan delingen met Rusland over een eervolle regeling van alle ge schillen, doch zonder het voeren van een concessie-politiek. Zoals we reeds opmerkten, richtte Tru man zich eerst tot zijn beide gro te politieke rivalen Hoover en Taft, die de laatste tijd krachtig hadden aangedrongen op een Amerikaanse buitenlandse poli tiek, welke West-Europa aan zijn lot zou moeten overlaten, ook omdat daar de toestanden zo ver rot zijn, dat deze landen geen offervaardigheid meer bezaten om hun geestelijke en politieke vrij heid met kracht te verdedigen. Tegenover deze stelling, stelde president Truman vast, dat de grenzen van de Ver. Staten niet meer liggen op de Stille of At lantische Oceaan, maar in mid den Europa, omdat een bezetting van West-Europa zou betekenen een verdubbeling van de Russi sche kolenproductie, een verdrie voudiging van haar staalproduc- tie en dat, wanneer de vrije lan den in Azië en Afrika voor de wereld verloren gaan, de Ver- Staten een zeer belangrijk deel van hun grondstoffen verliezen, vooral het uranium voor de atoombommen, terwijl dan Rus land de mogelijkheid krijgt een gewapende macht op te bouwen, waartegen wij, aldus de presi dent, nooit kunnen hopen een macht van gelijke sterkte te plaatsen. Aanvaarding van de politiek van Hoover en Taft, al dus president Truman, zou prac tisch betekenen, dat wij de Ver. Staten uitleveren aan Rusland, want teruggetrokken binnen onze eigen grenzen, zouden wij ons onmogelijk lange tijd tegen een Russische agressie kunnen verde digen. Ook de beschuldiging, dat West- Europa niet meer de morele kracht bezat zich offers te ge- troosten voor de verdediging van zijn hoogste rechten, wees Tru man af. Hij wees er op, dat his torisch en politiek de verhoudin gen daar niet zo gemakkelijk lig gen als in een jong land gelijk de Ver. Staten, maar met de ver dediging van de meeste landen is de laatste maanden grote spoed betracht en in de meeste Europese landen, zo ging Truman voort, bestaat momenteel reeds een dienstplicht, welke deze landen op voet van oorlog brengt. Deze volkeren getroosten zich daar voor geweldige offers en al doen zij dit natuurlijk ook voor hun eigen verdediging, zij bewijzen daarmee aan de verdediging van de Ver. Staten een grote dienst. Want op dit ogenblik hebben zij reeds een leger opgebouwd, dat sterker is dan dat van de Ver. Staten en gezamenlijk met ons, wordt op die wijze een verdedi ging gevormd, welke alle agressie van Moskou tot een volkomen mislukking zal maken. West- Europa, zo zeide Truman, heeft de Ver. Staten nodig, maar wij hebben evengoed West-Europa nodig. Gescheiden kunnen wij niets tegen de Russische agressie doen, noch wii. noch zij, maar samen verbonden vormen wij 'n macht, welke de gehele wereld kan beschermen en de vrede kan handhaven. Hierna ging de president nog uitvoerig in op het feit, dat Rus land werkelijk momenteel een be dreiging vormt voor de vrede en ook voor de veiligheid van de Ver. Staten. Moskou, betoogde Truman, voert een imperialistische poli- tiek. eerzuchtiger, krachtiger en dreigender, dan onder enige szaar ooit het geval is geweest. De Sovjets kennen geen andere macht dan hun kracht, dat het belang van Rusland is, proclame ren zij tot het hoogste recht en daaraan moet alles dienstbaar worden gemaakt. Willen wij met vrucht met Moskou praten, zo zeide Truman, dan baat het ons niet of wij het recht aan onze zijde hebben, maar alleen of wij de macht heb ben om de Russische aspiraties af te wijzen. Alleen voor dit argument zijn de heren van het Kremlin toe gankelijk. Wij kunnen dan ook alleen onze geschillen met Rus land oplossen, als wij over de macht beschikken om oplossingen door geweld onmogelijk te ma ken. De militaire macht, welke wij met de vrije volkeren van de we reld opbouwen, heeft dan ook uit sluitend een verdedigend karak ter, maar wij willen agressies als in Tsjecho-Slowakije en Korea in de samenleving verder onmogelijk maken. Volgens de Amerikaanse pers stemmen heeft deze kloeke en duidelijke rede in geheel Amerika een goede indruk gemaakt èn men is overtuigd, dat Truman voorlopig tegenover de isolatio- nisten weer de wind in de zeilen heeft. Wij geloven ook daarom, dat deze rede, ook voor West-Europa, een goed geluid is geweest, waar ook Europa president Truman dankbaar voor mag zijn. Een Constellation van de British Overseas Airlines is bij het landen, na een oefenvlucht, op het vliegveld Filton bij Bristol in een benzineopslagplaats, waar zich duizenden liters ben zine bevonden, terecht gekomen. Wonder boven wonder brak er geen brand uit. Twee igden van de uit zes koppen bestaande bemanning werden licht gewond. Het vliegtuig op de plaats van de botsing. Duidelijk is het gat te zien, dat in de neus van het toestel ontstond. FEUILLETON 14. Pelman toonde daartoe niet de minste zin. En hij zou dat zeker ongezouten gezegd hebben, als de vreemde het stukje speelgoed niet had aangenomen en met zichtbare belangstelling bekeken. „Het lijkt wel of we hier midden in een bos zijn, zo fris ruikt het hier," zei hij. toen ze waren uitgestapt. „Kijk, daar hebt u de bossen," antwoordde Pelman en wees op óe tijdelijke markt waar kerst bomen van allerlei grootte te koop werden aangeboden. „Het hartebloed der wouden, dat het hart der grote steden komt verwarmen," zei zijn gast. „Is het ook niet opmerkelijk, dat de vlammend rode kleur der overwinning tevens de gloed is van het offer?" Maar Pelmans gedachten volg den hem niet en verwijlden al leen nog maar bij de komende jaarvergadering. Hij was niet in staat de symboliek te vatten, waarop zijn metgezel doelde. Eindelijk waren ze in een der nieuwe wijken waar Pelmans huis stond. Toen ze de wijde hal waren binnengetreden, kwam Josine hen reeds tegemoet. Zonder iets te zeggen, stak hun gast beide handen naar haar uit en zij legde, na hem slechts een seconde aangekeken te heb ben, haar handen in de zijne. Er sprak een zekere verwach ting uit Josine's ogen en heel haar houding had iets meisjes achtigs. Ze streek haar japon heel even glad. legde met een vertrouwelijk gebaar haar hand op de schouder van haar man en hief haar gelaat naar het zijne op zodat hij had kunnen begrij pen, wat ze van hem verlangde. Maar hij deed dat niet. De kus, die haar vormelijk, en luchtig op het voorhoofd drukte, was on persoonlijker dan een vriend schappelijke handruk. „Ik ben blij, dat je weer wat beter bent dan toen je me op belde," zei hij rustig, zijn hoed en jas aan de huisknecht rei kend. Wat is er? Iets bijzonders voorgevallen?" vervolgde hij, ziende aan haar plotselinge af gemeten manier van doen, dat ze iets gewichtigs op het hart had. dat ze graag zo gauw moge lijk wilde vertellen. „Nee.... och, niets...." ant woordde ze afwerend en ging met neergeslagen ogen en een blosje op de wangen naar de zitkamer terwijl Hendrik zijn gast naar diens kamer bracht. Ongewoon druk pratend ging Pelman met zijn gast de trap op en het geluid van hun stemmen drong tot Josine door meer als een echo dan als werkelijk spre ken. De diepe welluidende stem van haar vreemde gast klonk haar in de oren als iets bekends, dat ze meer gehoord had, maar zich niet meer duidelijk her inneren kon. Ze stond een ogen blikje midden in de kamer stil, drukte de handen tegen haar slapen, verbeeldde zich, dat ze terugblikte in het verleden, tot dat ze met een korte beweging, waaruit zowel vermoeidheid als behoefte aan bezigheid sprak, stoelen op hun plaats begon te zetten, de kussens op de sofa recht legde en hier en daar iets verzette in het grote vertrek dat de sporen van veel bezoekers droeg. In de grote erker, die uitzicht over de Maas gaf, stond een kaarttafeltje, bij de schoorsteen de met een fijn kanten kleed overdekte theetafel en op de vloer lag nog een bosje viooltjes, dat blijkbaar van een mantel afgevallen was. Ze schelde de huisknecht om de grote tafel voor haar recht te zetten, nam de kaarten en fiches, die van een bridgepartijtje getuigden, op en legde ze in een lade weg. Aan de rugleuning van een stoel hing een geborduurd fluwelen tasje. Dat was de stoel, waarop ze zelf gezeten had. Toen ze het wilde wegnemen schoot het zijden koord van hét tasje los, het viel op de grond en uit de zijden voering kwamen een klein zak doekje, enige bankbiljetten en wet kleingeld te voorschijn. Jo sine raapte het geld, een betrek kelijk kleine som, bij elkaar en ging zitten, spelend met het geld op haar schoot. Haar gedachten waren op dat ogenblik ver Weg. „Waarom doe je dat, Josine?" Ze sprong geschrokken over eind en het geld rolde weer tegen de grond. Naast haar stond de vreemdeling. die ze niet bemerkt had, hoewel hij toch niet zijn best gedaan had, om geruisloos binnen te komen. In plaats van zich innerlijk ge kwetst te voelen door die vrij ohbescheiden vraag, voelde ze zich geheel ontwapend door zijn manier van doen en het zachte verwijt in zijn stem. Een zeld zaam onbegrepen vertrouwen in hem steeg in haar op. „Dat weet ik zelf niet ant woordde zij, de ogen naar hem opslaande. „De Tempel werd eens gezui verd van de geldwisselaars door Een, die daarbij meer veront waardiging toonde dan bij de grofste persoonlijke beledigingen. Moet de huiselijke haard niet een Tempel zijn, een Heilige der Hei ligen? Waarom wil je dat heilig dom dan ontwijden? Jij, mijn dochter, die niet alleen een zeld zaam ontwikkelde vrouw bent, maar bovendien de moeder van lieve kinderen?" Dat woord „mijn dochter" en de plotselinge warmte, die haar doorstraalde, deden haar sterk aan haar pleegvader denken. Een ogenblik zat ze sprakeloos, tot een itselinge weerzin gemengd met ergernis over de berisping haar tot verwarde verontschuldi gingen dreef. Niemand komt tegenwoordig immers meer op visite, als er geen partijtje bridge gespeeld wordt? En zonder geld kun je toch niet spelen? Als ik bij anderen op bezoek ga, is het net zo en u kunt toch niet van mij verlangen, dat ik de hele dag thuis zit te koekeloeren? Zonder vrienden? Onder het spreken draaide ze de juwelen hanger aan haar hals om en om en hear gelaat, eerst vuurrood, werd langzaam doods bleek. (Wordt vervolgd) „ALLES IS Z Sprekende op e dermg in Bolswarc lopen week-end, 1 zitter van de KAI Bruijn daar de n daan, dat nu enki de invoering van i pet. loonsverhoging ging deze al weer haald, doordat sin< ning van de eerste ven nadien met 1 gen is. Natuurlijk niet zeggen, dat dl de levensstandaard het gevolg is var loonsverhogingen v wanneer deze niet kend het leven gestegen zou ziin. I et vast, dat op de 12% pet. de beide gingen een grote gehad. Zoals het dat men langs de v verhogingen er no het leven voor d< draaglijker te mal weinig anders dan schijnmanoeuvres, i voor een grote gre sen die voor een 5 hoging niet in aa men, buitengewoon billijk zijn. Want z hun tol aan de sti levensstandaard b van de compensati niets. En voor eei wordt deze groep 4 den gevormd door toch reeds buitenge hebben, als de oud ten leven van een weduwen die le weduwenpensioen e Met instemming intussen van de he in Bolsward, dat nieuwe stijging va standaard boven d< gingen geen aanleic nieuwe actie te gaai een derde loonronc reid is de arbeiders ging te geven, de r tussen lonen en pr vaarden als een off taar van de algem ring. Terecht heeft Bruijn hieraan even waarde verbonden, sobering van de le niet alleen zou get den, door de arb ook door de andere de bevolking. Indert is zeker niet or meer niet, omdat wi nu er steeds van a wordt aangedrongen sumptieuitgaven te vele kringen nog leven zien, dat spot grip van versober: wees de heer de Bri: ook op het feit, dal versoberd moet wor noodzaak' er van erk komen dit niet eerste plaats behoor den door de arbeide: is de soberheid alti meest-veel-eisende i gezin geweest. Hoe dringend het wij in ons land to krachtiger versoberi bewijst niet alleen o gunstige betalingsb de jongste enquête spaarzin van het volk en waarbij niet onstellende cijfers a gekomen ziin. Immers hieruit bl( de honderd Nederl menteel zeventig ni sparen komen. Bij de ke werd voorgelegd dit ogenblik nog s dat nog maar 24 p volk spaart, terwijl woordde, dat zij nii sparen toekwam. W nu weet dat in 1946 ons volk nog spaard pet. niet en dat dez jaar belangrijk teru kan men er zich e vormen hoezeer on armt. Want een volk nauwelijks meer spa denkelijk tot paupei de oorlog, toen wij e waren, spaarde 54 j volk, nu wii door he Indië en het verdwi belangrijke bedragen voor de oorlog aan land leenden, aanzi armd zijn, is er nog van ons volk dat spa v. d. Brink heeft kor de Tweede Kamer dat willen wij onze mende bevolking ee mogelijkheid bieden, afzienbare tijd tot e rijke uitbreiding van trie moeten overgaai om dit mogelijk te ongeveer 7 milliard onze industrie moete ren. Maar bij een zo spaarzin van ons v geen sprake van zijn, ze geweldige bedrage uitbreiding van onz zullen vinden, terwij heid zelf door een stijging van haar uil het militair apparr volkswoningbouw, z kapitaal kan fourner ze industrie-uitbreidin Wanneer de heer dan ook in Bolsward dat wij maar dan hele linie, zonder uitz tot een belangrijke van onze levensstand moeten komen, dan h ker niet de weg van weerstand gekozen. 1 schijnliik wel de enig weg! Het Engelse volk is voorgegaan en heeft n op een veel lagere daard geleefd dan w: Nederland. Ook hebb vakbondleiders zich zet tegen elke loor ook al hadden de ar daar zeer zwaar. Maar het resultaat les is geweest, dat n geland ons land, wat financiële en econoir stel, vèr vooruit is. heeft reeds een jaar geraamd werd, de vei all-hulp kunnen af\ wijl het er voor ons uitziet, dat we ook raamde tijd, deze huif gend nodig zullen hel f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4