Aardappelmoeheid drong door tot bijna alle percelen De boekdrukkunst in dienst van de Kerk Opnieuw U.N.O.-actie tegen Sovjet-China? Toft De export staat of valt met algemene vruchtwisseling Het ijs in het IJselmeer met andermans dubbeltjes Brits Gemenebest wenst vredesverdrag met Japan Van Alle Dag Overval in Bakhuizen Eigenbelang van de land- en tuinbouw Naar wij vernemen: De slager dient het dessert op! Liturgische uitgaven en Spectrum-Missaal Economische boodschap Diefstal in post kantoor Volksstemming in heel het land Krachtig Chinees offensief verwacht in Zuid-West-Korea Ambtenaar vulde de kas Rijk lost schatkist papier af tijd tegen een kunnen verde- liging, dat West- er de morele offers te ge- verdediging van ten, wees Tru er op, dat his- t de verhoudin- zemakkelijk lig- ong land gelijk aar met de ver- meeste landen iden grote spoed meeste Europese Truman voort, ;el reeds een te deze landen Dg brengt. Deze en zich daar- "fers en al doen ook voor hun g, zij bewijzen verdediging van sn grote dienst, [blik hebben zij opgebouwd, dat at van de Ver. enlijk met ons, ze een verdedi- lke alle agressie een volkomen maken. West- Truman, heeft lodig, maar wij 1 West-Europa i kunnen wij issische agressie noch zij, maar vormen wij 'n gehele wereld :n de vrede kan president nog it feit, dat Rus- imenteel een be- )or de vrede en ligheid van de ogde Truman, alistische poli- krachtiger en ader enige szaar geweest. De geen andere kracht, dat het ad is, proclame- oogste recht en lies dienstbaar t vrucht met d zeide Truman, niet of wij het zijde hebben, j de macht heb- ;ische aspiraties t argument zijn :t Kremlin toe- unnen dan ook lillen met Rus- Is wij over de om oplossingen logelijk te ma- acht, welke wij ;ren van de we- :eft dan ook uit- iedigend karak- len agressies als cije en Korea in irder onmogelijk ïerikaanse pers- eze kloeke en geheel Amerika k gemaakt èn I, dat Truman /er de isolatio- ind in de zeilen ik daarom, dat or West-Europa, s geweest, waar sident Truman iag zijn. nes is bij het ton bij Bristol en liters ben- t wonder brak ipen bestaande op de plaats at in de neus ogen naar hem erd eens gezui- iwisselaars door j meer veront- e dan bij de ke beledigingen, s haard niet een Heilige der Hei- ril je dat heilig- len? Jij, mijn alleen een zeld- le vrouw bent, de moeder van n dochter" en de •nte, die haar len haar sterk der denken. Een sprakeloos, tot /eerzin gemengd sr de berisping e verontschuldi- it tegenwoordig 'isite, als er geen gespeeld wordt? run je toch niet bij anderen op it net zo en u n mij verlangen, lag thuis zit te ader vrienden?" ;ken draaide ze ;r aan haar hals »r gelaat, eerst langzaam doods- ordt vervolgd) WOENSDAG 10 JANUARI 1951 PAGINA 5 .ALLES IS ZO DUUR' Sprekende op een feestverga- dering in Bolsward in het afge lopen week-end, heeft de voor zitter van de KAB, de heer de Bruijn daar de mededeling ge daan, dat nu enkele weken, na de invoering van de tweede 5 pet. loonsverhoging, de prijsstij ging deze al weer heeft achter haald, doordat sinds de toeken ning van de eerste 5 pet. het le ven nadien met 12 V2 pet. geste gen is. Natuurlijk kan men hier niet zeggen, dat die stijging van de levensstandaard met 12 y2 pet. het gevolg is van deze twee loonsverhogingen van 5 pet. en wanneer deze niet waren toege kend het leven maar 2% pet. gestegen zou zijn. Maar wel staat et vast, dat op deze stijging van 121/2 pet. de beide loonsverho gingen een grote invloed hebben gehad. Zoals het ook vaststaat, dat men langs de weg van loons verhogingen er nooit komt om het leven voor de grote massa draaglijker te maken. Dit zijn weinig anders dan lapmiddelen, schijnmanoeuvres, die bovendien voor een grote groep van men sen die voor een 5 pet. loonsver hoging niet in aanmerking ko men, buitengewoon hard en on billijk zijn. Want zij moeten wel hun tol aan de stijging van de levensstandaard betalen, maar van de compensatie genieten zij niets. En voor een groot deel wordt deze groep van gedupeer den gevormd door mensen, die 't toch reeds buitengewoon moeilijk hebben, als de oudjes, die moe ten leven van een vaste lijfrente, weduwen die leven van een weduwenpensioen enz. Met instemming hoorden we intussen van de heer de Bruijn in Bolsward, dat hij in deze nieuwe stijging van de levens standaard boven de loonsverho gingen geen aanleiding ziet een nieuwe actie te gaan voeren voor een derde loonronde, maar be reid is de arbeiders in overwe ging te geven, de nieuwe marge tussen lonen en prijzen te aan vaarden als een offer op het al taar van de algemene versobe ring. Terecht heeft de heer de Bruijn hieraan evenwel de voor waarde verbonden, dat deze ver sobering van de levensstandaard niet alleen zou gedragen wor den, door de arbeiders, maar ook door de andere klassen van de bevolking. Inderdaad deze eis is zeker niet onredelijk, te meer niet, omdat wij in deze tijd nu er steeds van alle zijden op wordt aangedrongen om de con sumptieuitgaven te drukken, in vele kringen nog een weelde- leven zien, dat spot met elk be grip van versobering. Terecht wees de heer de Bruijn hierop en ook op het feit, dat wanneer er versoberd moet worden en de noodzaak' er van erkende hij vol komen dit niet op de aller eerste plaats behoort te geschie den door de arbeiders, want daar is de soberheid altijd een der meest-veel-eisende gasten in het gezin geweest. Hoe dringend het nodig is, dat wii in ons land tot een veel krachtiger versobering overgaan, bewijst niet alleen onze zeer on gunstige betalingsbalans maar de jongste enquête inzake de spaarzin van het Nederlandse volk en waarbij niet minder dan onstellende cijfers aan het licht gekomen zijn. Immers hieruit bleek, dat van de honderd Nederlanders mo menteel zeventig niet meer tot sparen komen. Bij de vraag, wel ke werd voorgelegd, of men op dit ogenblik nog spaart, bleek dat nog maar 24 pet. van ons volk spaart, terwijl 70 pet. ant woordde, dat zij niet meer aan sparen toekwam. Wanneer men nu weet dat in 1946 40 pet. van ons volk nog spaarde en er 58 pet. niet en dat deze cijfers elk jaar belangrijk teruglopen, dan kan men er zich een idee van vormen hoezeer ons land ver armt. Want een volk dat niet of nauwelijks meer spaart daalt be denkelijk tot pauperisme. Voor de oorlog, toen wij een rijk land waren, spaarde 54 pet. van ons volk, nu wij door het verlies van Indië en het verdwijnen van de belangrijke bedragen, welke wij voor de oorlog aan het buiten land leenden, aanzienlijk ver armd zijn, is er nog maar 24 pet. van ons volk dat spaart. Minister v. d. Brink heeft kort geleden in de Tweede Kamer meegedeeld, dat willen wij onze snel toene mende bevolking een bestaans mogelijkheid bieden, wij binnen afzienbare tijd tot een belang rijke uitbreiding van onze indus trie moeten overgaan, maar dat om dit mogelijk te maken, we ongeveer 7 milliard gulden in onze industrie moeten investe ren. Maar bij een zo snel-dalende spaarzin van ons volk, kan er geen sprake van zijn, dat wij de ze geweldige bedragen voor de uitbreiding van onze industrie zullen vinden, terwijl de over heid zelf door een aanzienlijke stijging van haar uitgaven voor het militair apparaat en de volkswoningbouw, zeker geen kapitaal kan fourneren voor on ze industrie-uitbreiding. Wanneer de heer de Bruijn dan ook in Bolsward betoogde, dat wij maar dan over de ge hele linie, zonder uitzondering tot een belangrijke versobering van onze levensstandaard zullen moeten komen, dan heeft hij ze ker niet de weg van de minste weerstand gekozen. Maar waar schijnlijk wel de enige mogelijke weg! Het Engelse volk is ons in deze voorgegaan en heeft na de oorlog op een veel lagere levensstan daard geleefd dan wij hier in Nederland. Ook hebben daar de vakbondleiders zich steeds ver zet tegen elke loonsverhoging, ook al hadden de arbeiders het daar zeer zwaar. Maar het resultaat van dit al les is geweest, dat men in En geland ons land. wat betreft het financiële en economische her stel, vèr vooruit is. Engeland heeft reeds een jaar eerder dan geraamd werd, de verdere Mars hall-hulp kunnen afwijzen, ter wijl het er voor ons land naar uitziet, dat we ook na de ge raamde tijd, deze hulp nog drin gend nodig zullen hebben! J. H. Op grond van verkregen gegevens omtrent het verloop van de aardappelmoeheid in ons land en met inachtneming van de ernstige besmettingsmogelijkheden kan worden aangenomen, dat in vele percelen bouwland de eerste verwekkers van deze hardnekkige ziekte reeds aanwezig zijn, aldus de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in een rapport over de aardappelmoeheid in ons land in 1950, aangeboden aan de leden van de Staten-Ceneraal. Dit betekent, aldus vervolgt de Bewindsman, dat slechts nauwkeurige naleving van de één op drie vruchtwisselingsverplichting een verdere ontwikkeling van het aardappelaaltje in de aangetaste percelen kan voor komen. Gebeurt dit niet, dan zullen over enige jaren op dergelijke percelen niet meer dan éénmaal in de 4 of 5 jaren aardappelen kunnen worden geteeld, omdat de ziekte hiertoe zal dwingen. ven zelf worden uitgevoerd, zon der dat de intensiteit van de be strijding zal verminderen. Bemoeilijking export Mocht deze toestand onver hoopt ontstaan, dan zal ook de uitvoer van producten van land en tuinbouw, waaraan grond blijft hangen, naar alle landen ernstig worden bemoeilijkt. Thans is het nog mogelijk, alle poot- aardappelen, bloembollen en de boomkwekerijproducten bij uit voer de garantie mede te geven, dat zij afkomstig zijn van grond, waarin bij voorafgaand grond- monsteronderzoek geen cysten van het aardappelaaltje zijn aan getoond. Het is dan ook zaak, alles op alles te zetten teneinde deze toestand te kunnen besten digen. Vooruitzichten Een algemeen toegepaste vrucht wisseling, gepaard aan een ver bod van langere duur voor de aardappelteelt op besmet bevon den percelen, zal echter binnen 10 jaren (of 8 vruciitwisseiingspe- rioden) de aardappelmoeheid kunnen stabiliseren. Het verle nen van ontheffingen van het vruchtwisseimgsvoorschrift voor bepaalde streken of bedrijven zal tot een minimum moeten be perkt worden, hoezeer dit ook in de directe economische belan gen van vele telers dreigt in te grijpen. Nauwlettend zal net na-, leven van de vruchtwisselings- plicht moeten worden gecontro leerd. Het bedrijfsleven en de Plan- tenziektekundige Dienst zijn het er nu unaniem over eens, dat al leen een kartering van de aard appelpercelen, zoals in 1950 reeds in enige gebieden werd inge voerd, een nauwgezette controle mogelijk maakt. Besloten is, dat hiertoe in geheel Nederland, voor gezamenlijke kosten van de Stichting voor de Landbouw en het Rijk, te beginnen in 1951, de aardappelpercelen op kaarten zullen worden ingescshetst. Om deze noodzakelijke werkzaamhe den te kunnen financieren, zal de controle op de naleving van de Coloradokeverwet op andere wijze en met verdergaande advi serende hulp van het bedrijfsie- jaar. Particuliere teelten ernstig bezwaar Een groot probleem, aldus de minister, vormen de vele tuinen, waarin voor eigen gebruik aard appelen worden geteeld. Ook in het buitenland blijken vooral deze haarden te zijn, van waaruit de verspreiding van de aardap pelmoeheid plaats heeft. Het ver bieden van de aardappelteelt in de gehele omgeving van tuinen, waarin cysten van het aardap pelaaltje zijn aangetoond, zal dan ook met gestrengheid moe ten worden voortgezet. De controle op de vruchtwisse ling in particuliere- en volkstui nen wordt uitgeoefend door de politie. De geringe oppervlakte van de aardappelpercelen, de zeer verspreide ligging en 't gro te aantal jaarlijks wordt op 5 a 600.000 tuinen en stukjes grond geschat maken het opnemen van deze gevallen in de karte ring van de bedrijven zeer be zwaarlijk. Door de politie wordt in elk 3 gemeente huis aan huis en per complex volkstuinen nagegaan en op schetskaarten aangetekend, waar jaarlijks door particulie ren aardappelen worden ver bouwd. Voor tuinen kleiner dan 10 are mag volgens de wet jaar lijks niet meer dan een derde deel met aardappelen worden be- teeld, hetgeen de controle ver eenvoudigt en tot een juiste vruchtwisseling leidt. De aardappelmoeheid moet een halt worden toegeroepen en wel thans reeds. Elk jaar uitstel be tekent groter moeilijkheden door verder voortwoekeren van de ziekte. In Nederland zijn een stabilisatie en terugdringen van de ziekte mogelijk, wanneer iedere aardappelteler, groot en klein, zich stipt houdt aan de vruchtwisseling van één op drie heeft de Mijnraad in de eerste vergadering in 1951 een nieuwe verordening op de kindertoeslag vastgesteld. In navolging van het wetsontwerp tot wijziging van de kinderbijslagwet, die inmiddels is aangenomen, worden de toesla gen voor het münpersoneel met 5 verhoogd is tot adj.-directeur van het ge meentelijk energiebedrijf in Rot terdam ir. G. de Regt te Vlissin- gen benoemd zal Paul van Kempen van 27 Januari tot 17 Februari als gast- dirigent een reeks concerten van het Concertgebouworkest leiden... is als lid van het internationale team, van de organisatie voor eco nomische samenwerking in Euro pa, welk team een studiereis naar de V.S. zal maken. drs. H. Bies- aart. adviseur van de K.A.B., als Nederlands vertegenwoordiger aangewezen. worden momenteel bij Harder wijk diepboringen verricht, ten behoeve van de N.O.P zijn door de afdeling tuinbouw van de Stichting van de Land bouw besprekingen gaande met betrekking tot de steunverlening aan de tuinbouw. is de heer Arie Kok, algemeen secretaris van de internationale raad van christelijke kerken in de V.S. overleden. Voordien was hij in Nederlandse diplomatieke dienst heeft het gemeentebestuur van het Amerikaanse villadorp Ma- moreneck, een voorstadje van New-York, aan het gemeentebe stuur van Amersfoort, dat door het plaatsje werd geadopteerd, een aantal geschenken gestuurd... heeft de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof een onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist van twee maanden tegen de 22-j. dpi. soldaat H. G. D.. uit Amsterdam, die geld had gestolen uit brieven van de veldpost Verhoging zilverprijs Volgens mededeling van H. Drijf hout en Zoon's Edelmetaalbedrijven N.V. steeg de zilverprijs per kg (fijn) van f 106.35—f 108.60 tot f 116.35— f 118.60 dit in navolging van de ver hoogde exportprijs van zilver te Londen. De goudprijzen bleven on veranderd. „ORANJE" ROEIT MET RIEMEN DIE ZE NIET HEEFT De „Oranje" is gisteren op tijd te Singapore aangekomen; de pas sagiers hadden enkele klachten, zo meldt Reuter: Nederlandse le den van de bemanning namen de plaats in van de Indonesische be dienden (die, zoals bekend, in Djakarta achterbleven in ver band met moeilijkheden met be trekking tot hun hoofdbedek king). De scheepskapper waste borden, een chefkok hield zich bezig met tafeldienen en de sla ger diende het dessert op. 8 Nederlandse hofmeesters na men in een salon de plaats in van 60 Javaanse djongos. Personeel uit Nederland vliegt thans naar Colombo om daar aan boord van de „Oranje" te gaan, ter versterking van het personeel. Als ooit de verschijning van een nieuw boek tot de belangrijke nieuwsberichten gerekend mag worden, dan zeker de Latijns- Nederlandse uitgave van het volledige Missale Romanum die onlangs bij de uitgeverij Het Spectrum te Utrecht het licht heeft gezien. Wij hebben met de aankondiging hiervan met opzet willen wachten, opdat wij eerst na voldoende dit Missaal in dagelijks gebruik te hebben gehanteerd, een des te gefun- deerder oordeel zouden kunnen geven. Volks-uiteaven. Wij zijn in onze dagen welhaast allen zonder uitzondering gewend, de H. Mis bij te wonen en te vol gen aan de hand van een Missaal. Dit is een werkelijk voorrecht dat wij hebben boven voorgaande geslachten, die het in dit opzicht met zoveel minder moesten stel len. Het is inderdaad een lange weg geweest die afgelegd moest worden om te komen tot de uiter mate handige en practisch-bruik- bare volks-misboeken, waaronder dat van Het Spectrum en thans wel het meest aanspraak op kan maken een der allerbeste te zijn. Wij kennen en bewonderen de prachtige Missaals en Psalters, die in de Middeleeuwen met kunstzinnige hand werden ge schreven en met rijke miniaturen werden versierd. Zij vormen het kostbaarste bezit van menig mu seum en van talrijke bibliothe ken, op tentoonstellingen van kunst en wetenschap trekken zij steeds de bewonderende aandacht. De uitvinding van de boekdruk kunst opende echter ook op litur gisch terrein een geheel nieuwe mogelijkheid die aan het liturgi sche leven een krachtige stoot gaf. Niet alleen werd begonnen met de wetenschappelijke uitgave van de' liturgische bronnen, maar de liturgische teksten, die door velen niet meer werden begrepen, werden vertaald en verklaard. Lang en breed vóór de z.g. pro testantse hervorming werd er op het gebied van liturgische uitga ven een activiteit ontplooid die bewijst dat men krachtig streefde naar vernieuwing van het litur gische bewustzijn zowel bij gees telijken als leken. Zo werden er b.v. in Duitsland vanaf het jaar 1470 tot 1525 meer dan honderd uitgaven ter perse gelegd van de z.g. Plenaria-Missalen, dit is van boeken die de liturgische gedeel ten van het Kerkelijk Jaar en van de Mis bevatten. Niet zelden ook werden de teksten van de Gebeden der Stervenden en van het H. Oliesel in de volkstaal uit gegeven en verklaard. Voor ons land in het bizonder is te wijzen op de liturgische be weging die door Geert Grote en zijn stichting, de Broeders van het Gemene Leven, werd gestuwd en die juist ook uitdrukkelijke aandacht schonk aan de versprei ding van de liturgische teksten onder het volk. Bron van christeliike eeest. Er is immers alles aan gelegen, dat wij zo innig mogelijk mee leven met de Kerk. Leven in Christus is leven met de Kerk, uit haar geest, haar gevoelens en haar gedachten. De loop van de geschiedenis vooral na de hervor ming heeft dit bewezen. Het was daarom zo volkomen juist, toen de Heilige Paus Pius K de litur gie karakteriseerde als de meest zuivere bron van de onvervalst- christelijke geest. Sindsdien heeft de belangstel ling voor de liturgie, die het meest eigenlijke leven der Kerk is, steeds meer veld gewonnen en wat meer is, diepte gekregen. Wanneer wij er ons toe zouden bepalen de vruchten van de litur gische hernieuwing aan te dui den, die uiterlijk waarneembaar zijn, dan mogen wij het terecht als een der voornaamste beschou wen dat de kerkgangers van onze dagen in staat gesteld zijn de liturgische plechtigheden van na bij en in actieve deelname te volgen door middel van aan hun behoefte aangepaste tekstuitga ven. Voortaan ligt het niet meer daaraan, wanneer men als louter passief toeschouwer naar de H. Mis zou gaan. Een Missaal is voor geen enkele katholiek een over bodige luxe, het is voor eenieder een noodzakelijk en onmisbaar hulpmiddel om zoveel mogelijk zouden kunnen gebruiken, be staan wel niet van de kant van het missaal zelf, zoals dat nu door Het Spectrum, de Utrechtse Uit geverij die steeds rijk is aan mooie initiatieven, in het licht is gegeven. Voor het Spectrum-Mis saal hebben wij, ook vanuit we- tenschappelij k-liturgisch oogpunt de meeste lof. Het is voor het dagelijks gebruik een uitermate prettig boek, zo wel van formaat als dikte, het geen voor een kerkganger al heel aangenaam is. De Latijnse zowel als de Nederlandse tekst is in een zelfde duidelijk lettertype gedrukt op voortreffelijk crème bijbeldrukpapier, terwijl de band aan iedere smaak voldoet. Van meer belang nog dan deze materiële voordelen is de verta ling. In dit Missaal, dat reeds uiterlijk een pronkstuk is van onze beste Nederlandse druk techniek, vindt men de vertaling van de epistels en evangeliën ge lijkluidend aan die, welke van de preekstoel officieel wordt voorgelezen. Deze overeenkomst is van zeer veel waarde te ach ten. Aan de weergave van de meer rechtstreeks kerkelijke com posities, zoals daar zijn de oraties en prefaties, is een zodanige aan dacht geschonken, die er naar streeft de fijn genuanceerde scha keringen van het origineel zo goed mogelijk tot uitdrukking te brengen. Bizonder geldt dit voor de Canon der Mis. waarvan de Nederlandse vertolking met bi- zondere zorg en doordachtheid werd vastgesteld. Een volksuitgave van het Mis saal eist echter meer dan alleen kennis van het Christelijk-La- tijnse taaleigen. Niet minder no dig is immers liturgische weten schap om de inleidingen en ver klaringen te geven, welke in een dergelijk boek, bestemd voor het dagelijks gebruik van de gemeen schap der gelovigen, onontbeer lijk zijn. Die welke hier worden geboden, zijn zeer zeker waarde vol, maar blijven o.i. toch ver be neden het gehalte en het peil van die welke wij in het Duitse Volks- messbuch van Maria-Laach aan treffen. Doch deze bemerking wil ver der niets afdingen op de werke lijke voortreffelijkheden van dit uitstekende Nederlandse Missaal. Het bevat ook de zangstukken van het volledige Kyriale, terwijl voor de gezongen Missen bij Of fertorium en Communie die psalm-verzen werden toegevoegd, welke volgens oud gebruik naar keuze gezegd kunnen worden. Onze eerlijke overtuiging is, dat het Spectrum-Missaal, met voorbehoud van enkele specifieke bemerkingen die hier verder niets Ingenieurs van de algemene dienst van Rijkswaterstaat en de dienst der Zuiderzeewerken heb ben met een door de luchtstrijd krachten ter beschikking gesteld vliegtuig een tocht gemaakt langs en over het IJsselmeer ten einde de ijstoestand in ogenschouw te nemen. Gebleken is dat de vaarweg van Amsterdam naar Harderwijk ijsvrij is, ten noorden van Har derwijk bevindt zich nog ijs en drijfijs, zodat de bootdiensten van Amsterdam naar Kampen Zwolle en Amsterdam—Meppel nog niet kunnen worden uitge voerd. In het midden van het IJsselmeer ligt nog een grote ijs vlakte, die op enige afstand van de kust van Noordholland begint en tot aan de Noordoostpolder doorloopt met een uitstekende punt ten noorden van Harder wijk. Enkhuizen is ijsvrij, langs de Friesekust bevindt zich echter nog een ijsgordel, zodat de boot- DIENT TRUMAN VRIJDAG IN WASHINGTON, 9 Jan. (Reu ter). Aan het einde van deze week zal president Truman zijn economische boodschap bij het Congres indienen, vermoedelijk Vrijdag a.s. Zo deelde de voorzitter van de raad van economische adviseurs, Leon Keyserling, Dinsdag mede. De president had kort voor deze mededeling dit zeer uitvoerige economische overzicht met de raad besproken. Maandag zal dan de jaarlijkse begrotingsboodschap worden ingediend. f 1000.was de buit van een tot nu toe onbekend gebleven man, die zijn arm door het lo ket van het postagentschap aan de Putsebocht in Rotterdam stak en daar een stapeltje bankbil jetten van f 25.wegnam. Hij vroeg aan het loket een postzegel van zes cent en toen de assistente zich omdraaide naar het postzegelboek, sloeg de man zijn slag. Hij liep het postkan toortje uit en rende weg. DE MEDEZEGGENSCHAP DER DUITSE ARBEIDERS De West-Duitse regering heeft zich bezig gehouden met de drei gende staking der arbeiders in de staalbedrijven waarvan het recht tot medezeggenschap in de bedrijfsleiding de inzet vormt. Het kabinet heeft te kennen ge geven, dat het niet van plan is de in de meeste staalfabrieken reeds verworven sociale positie der ar beiders te verkleinen. Deze be drijven staan thans nog onder geallieerd toezicht en de arbei ders zijn er met gelijke rechten in de raden van toezicht vertegen woordigd. DE OOSTENRIJKSE PRESIDENTSVERKIEZING Het Oostenrijkse kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk de nieuwe presi dent (als opvolger van dr. Karl Renner die 31 December over leed) bij stemming over het ge hele land zal worden- gekozen en wel op 20 Mei a.s. Het wetsont werp moet nog door het parle ment worden goedgekeurd. dienst EnkhuizenStavoren nog niet in de vaart kan worden ge legd. Op Vrijdag 5 Januari werd eveneens een vliegtocht onder nomen Toen bleek dat de dooi en de Zuidwestenwind het eerst het ijs in de Zuidwesthoek van het IJsselmeer hadden doen ver dwijnen. Aan de Friese kust ligt het ijs op sommige plaatsen tegen de dijk opgeschoven. Nederland ontving voor 811.386.000 dollar uil Marshall-plan Op 1 Jan'uari 1951 had Neder land van de E.C.A. te Washing ton toewijzingen (procurement authorizations) ontvangen tot een bedrag van, afgerond, 811.386.000 dollar (per 15 December 1950 807.860.000 dollar). AMERIKAANS FLOTTILLE BEZOEKT BARCELONA BARCELONA, 9 Jan. Onder het bevel van vice-admiraal John Hemmings Ballentine is een Ame rikaanse vlootafdeling voor een officieel bezoek te Barcelona bin nengelopen. Deze vlootafdeling, die samen gesteld is uit een kruiser, drie torpedoboot jagers en een mijnen- legger, zal tot 12 Januari in de Spaanse haven blijven De Haagse oplichtingszaak Door de Haagse politie is ge arresteerd de 35-jarige koopman J. K. woonachtig hier ter stede, die medeschuldig is aan de op lichting van f 750.000 gepleegd ten nadele van een Haagse dame en een Rotterdams koopman. Generaal MacArthur heeft Woensdag gewaarschuwd, dat „meer dan een kwart millioen Chinese communisten, in staat om een machtig offensief te ontke tenen", langs een front van onge veer 110 km staan opgesteld in West-Korea. Hij verklaarde, dat de legers op een aantal plaatsen tegelijk zou den kunnen toeslaan. Volgens MacArthur bevinden de Chinese legers zich achter een lijn van Wondjoe zuid-westwaarts via Osan. Bovendien staat een Noord-Koreaans legerkorps aan de uiterste westelijke punt van deze lijn gereed, terwijl men aanneemt dat zich ook een divisie Mongoolse cavalerie en een divisie artillerie der Chinese communisten in dit gebied bevinden. De tegenstander heeft ruime reserves voorhanden om elke aanval te steunen, aldus MacArthur. De communistische strijdkrach ten zijn tot op een afstand van ruim 120 kilometer hemelsbreed van Taegoe doorgedrongen na zich ten zuid-oosten van Wondjoe een doorgang te hebben gebaand van 16 kilometer breed en 48 kilometer diep. Stofjes-dieven In een herenmodemagazijn in Den Haag is een inbraak ge pleegd, waarbij de dieven 40 cou pons stoffen ontvreemdden ter waarde van f 3.000. De ongenode gasten kwamen binnen door vernieling van een deur aan de achterzijde van het magazijn. Voor de Alkmaarse Rechtbank had zich Dinsdagmiddag de voor malige ambtenaar der Posterijen. H. V. uit Haarlem, te verantwoor den voor het bedrijven van wat in ambtelijke termen knevelarij wordt genoemd. De man, die als plaatsvervan- gend kantoorhouder te Bakkum werkzaam is geweest heeft in de loop van September 1950 geregeld hogere bedragen gevraagd voor de verzending van brieven en pakketten, dan daarvoor was vastgesteld. In de dagvaarding waren drie gevallen met name genoemd, maar voor de Recht bank verklaarde verdachte, dat het meerdere malen was gebeurd. totaal had hij zodoende circa 3".weten machtig te worden, welk bedrag besteed werd om de kastekorten, ontstaan door slordigheid en foutief werken, te dekken. De verdachte verklaarde dit te hebben gedaan om door kloppende kassen een goede indruk op zijn superieuren te kunnen maken. De President van de Rechtbank, mr'j van Regteren-Altena, vond dit een verkeerde manier van kas-aanvullen; verdachte had beter daarover kunnen spreken, maar dat durfde hij niet. De ver goeding van de P.T.T. voor de z.g. „loketuren", f 0.05 per uur, juist bedoeld om kleine tekorten te dekken, was bij lange na niet voldoende gebleken om 's mans kastekorten te camoufleren. Vol gens de stukken zou de man, die al 11 jaar bij de posterijen was, al meer moeilijkheden hebben gehad. De Officier van Justitie vond het geval een ernstig mis- De premiers van de landen van het Britse Gemenebest zijn het eens over het belang van een spoedig vredesverdrag met Japan, aldus een kort communiqué, dat Dinsdagavond te Londen is gepu bliceerd. Een woordvoerder verklaarde later, dat de ministers het er over eens waren, dat alle belligerenten van de jongste oorlog vertegen woordigd moeten worden op de besprekingen over een vredesver drag voor Japan met inbegrip van de Sovjet-Unie en communis tisch China. De premiers konden geen over eenstemming bereiken over de toekomst van Formosa. India en Engeland wensten zich te houden aan de verklaring van Cairo, vol gens welke Japan Formosa bij een vredesregeling aan China zou afstaan. De landen, die de rege ring van Peking niet hebben er- te putten uit die bron van echt- ter zake doen, een der beste Ne christelijke geest die voor ons allen vloeit in de Liturgie der Kerk. Het Snectrum-Missaal. Bepaalde bezwaren die nog al tijd gemaakt zouden kunnen worden, dat sommige categorieën van mensen moeilijk een missaal derlandse uitgaven is: practisch uitstekend en vlot bruikbaar, kostbaar om zijn vertaling, inlei ding en verklaringen. Onze kerk gangers zijn met dit Missaal zeer gebaat. Zijn vele voortreffelijk heden zullen zij zelf weldra dank baar ontdekken. H. J. De Duitse kolenvoorziening BONN (DPA) 9 Jan. De Westduitse minister van Economi sche Zaken heeft hedenavond in een radiotoespraak de bevolking van de Bondsrepubliek verzocht de grootst mogelijke zuinigheid met kolen te betrachten teneinde te helpen de huidige crisis in de kolenvoorziening te overwinnen. Hij kondigde voorts ingrijpende maatregelen tot kolenhesparing aan. AANVULLING INDONESISCH KABINET DJAKARTA. 9 Jan. (Aneta) Dinsdagochtend werd in rege ringskringen aan Aneta medege deeld, dat binnenkort wijzigingen in de regering te verwachten zijn door de benoeming van een nieu we minister van Defensie en voorts van een nieuwe minister van staat in plaats van de af getreden minister Harsono. Men legde er de nadruk op, dat deze wijziging geen verschui ving van de politieke basis zal zijn, zodat de partij enverhouding in het kabinet niet gewijzigd wordt. kend, steunden de jongste Ame rikaanse voorstellen, dat de kwestie-Formosa zou worden overgelaten aan een conferentie van de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken. .Australië, Nieuw Zeeland, Zuid- Afrika en Canada blijven zich nog steeds kanten tegen erkenning van de regering van Peking. India en Pakistan spraken zich er voor uit, dat Japan „zo spoedig mogelijk weer in de familie van vrije landen wordt opgenomen". drijf. Voorts zei mr. A. W. Hol- steyn, dat verdachte ook zwart had gehandeld. Ter algemene preventie eiste hij een gevange nisstraf van tien maanden, waar van vijf onvoorwaardelijk en vijf voorwaardelijk met onder toe- zichtstelling. Uitspraak over 14 dagen. Mr. G. de Lange, de verdediger, vogrde aan, dat er geregeld aan de kassen tekorten zijn. Die wor den dan door de vergoeding op gevangen. Zijn cliënt was niet geschikt voor de loketdienst. Verdachte zelf, het laatste woord voerende, betuigde zijn spijt over het gebeurde, iets dat men niet alle dagen op de recht bank hoort. WEEKSTAAT NED. BANK AMSTERDAM, 9 Jan. Van daag kon een aanmerkelijke ver ruiming van de geldmarkt ge constateerd worden. Het viel moeilijk vast te stellen, uit wel ken hoofde middelen zijn toe gevloeid, maar het tekende de markt, dat daggeld verlaagd kon worden van 1(4 op procent. Diverse factoren hebben tot verruiming van de markt bijge dragen, o.a. het feit, dat schat kistpapier is komen te vervallen. Hiermede is de grote expansie sinds de Kerstdagen vrijwel ge ëgaliseerd en is een normaler gang van zaken ontstaan, het geen o.a. op de weekstaat per 8 Januari tot uiting komt in het onttrekken van chartale midde len aan de circulatie waardoor de biljettenomloop van 2926 tot 2364 millioen gulden is ingezakt. Ook andere factoren duiden op een ruimere geldsituatie, zoals de om standigheid, dat 9 millioen gul den is afgelost op de voorschotten in rekening courant en dat wis sels in disconto van 11 millioen tot 2 H millioen zijn verminderd. In de afgelopen week is een eer ste aflossing van 50 millioen gul den verricht op het schatkist papier ten bedrage van f300 mil lioen, dat in de laatste week van December door de Bank van de Staat was overgenomen, waar mede de post aan schatkistpapier thans is beland op f 1600 millioen. ATLANTIC CITY, 10 Jan. (Reu ter). Warren Austin, de leider der Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties, heeft in een toespraak te Atlantic City tot de vereniging van Amerikaanse hogescholen een uit vier punten bestaand plan uiteengezet, dat de Verenigde Staten aan de Verenig de Naties willen voorleggen en dat maatregelen tegen communis tisch China behelst. De vier punten zijn: 1. Een constatering van het feit dat de regering te Peking het gezag der Verenigde Naties heeft getart en dat zij agressie in Korea heeft doen plegen. 2. Een herbevestiging van de door de Verenigde Naties in Ko rea nagestreefde doeleinden, na melijk het bewegen van de aan valler om zjjn troepen terug te trekken en een beroep op alle Staten-leden der internationale organisatie om zich te onthouden van hulp aan de overtreder. 3. Een beroep op alle leden- staten, om, naar draagkracht, bij te dragen aan het optreden der verbonden landen in Korea. 4. Het onmiddellijk bijeenroe pen van de commissie van de Veiligheidsraad, die hiermede be last is in geval van agressie te beraadslagen over de door de Verenigde Naties te nemen ge meenschappelijke maatregelen, om aan de aanval het hoofd te bieden en nieuwe aanvallen te voorkomen. VROUW NEERGESLAGEN (Van onze correspondent) BAKHUIZEN Maandag avond omstreeks half elf toen de ongeveer 47-jarige huishoudster F. Stegenga in de Rysterpolder zich vanaf de W.C. welke buiten op het erf staat weer naar binnen wilde begeven werd zij door een tot nu toe onbekend manspersoon neergeslagen. Gelukkig bleek deze slag niet hard te zijn aangekomen, daar zij al kruipende in huis kon ko men. Begrijpelijkerwijs waren zij en de bejaarde heer Stegenga danig overstuur. Eerst Dinsdag morgen is aangifte gedaan bij de politie welke gisteren de ge hele dag aan het speuren is ge weest.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5