Diefstal van de Kroningssteen vestigde aandacht op „probleem" »Mijn Nedei beg ra Schots nationalisme wordt een ernstiqe zaak Er kan voldoening zijn over het afgelopen jaar SMIDJE VERHOLEN EN DE RAREALCHIMIST Hoofd der St. Vincentiusschool zilveren jubilaris Overle* Een katholieke stem uit Engeland Van Ierse oorsprong? Gemeenteraad Egmond aan Zee Ongezien overreden Koperaffaire Patiënt of dokter? Marktberichten Slagersbediende Engels spreken ros werkjongen levende paling v. d. STOK's JONGEN GEVRAAGD GESLOTEN Fa. K. Bos, F.N. motor rijwiel VIS GOEDKOOP JAN SMIT's VISHANDEL Algemene Vereniging voor Ziekenhuisverpleging Nrd.Holl.-N. VOORJAARS CLUBS 1951 Jack Smit Geen militair v Scheepsberic Vrachtauto r over vluchthe PAGINA 5 WOENSDAG 10 IANUARI 1951 Door Graaf M. de la Bedoyere Indien iemand zijn hersens had gepijnigd met het uitdenken van een nieuwe stunt, welke het Engelse publiek geheel van de Kerstmis-besognes en het sombere wereldnieuws aan het einde van 1950 kon afleiden, zou hij moeilijk de spijker beter op de kop hebben kunnen slaan, dan met de geruchtmakende diefstal van de Kroningssteen uit de Westminster Abdij. Over het alge meen was de befaamde steen niet zo bekend ouder 't volk, maar de in de vroege Kerstmorgen ruchtbaar geworden stoutmoedige dief stal, werkte op de publieke verbeelding. Zij, die van de steen zelf niets wisten, vernamen spoedig iets over zijn geschiedenis, en vooral, dat hij 458 Engelse ponden weegt, een voorwerp, dat niet zo gemakkelijk uit de zetel van St. Edward los te wrikken, en uit de ruime kerk weg te dragen is zonder lawaai of buiten alarm te veroorzaken. Het werd spoedig duidelijk, dat de diefstal niet een of andere dwaze, maar een politieke onderneming was. daar de geslepen dieven bijna zeker Schotse nationalisten waren, die de befaamde relikwie als het rechtmatig bezit van Schotland op eisten. Het vruchteloze zoeken van de politie naar het spoor van de steen of van de dieven droeg niet weinig bij tot de algemene opwinding over een zo drieste en zo opzienbarend uitge voerde daad. De steen heeft een zeer eer biedwaardige geschiedenis. Vol gens de traditie gebruikte Jacob hem als hoofdkussen te Bethel: er is echter geen enkel bewijs voor dit bijbelse verdichtsel. Zijn eerste meer authentieke geschie denis is Iers, niet Schots, en lo gischerwijze hebben de Ieren reeds geëist, dat hij eigenlijk naar Ierland moest terugkeren. Daar bekend als de noodlotsteen. was hij de kroningszetel der koningen van Munster in de kathedraal van Cashel. Vandaar werd hij door koning Fergus meegenomen naar Schotland en in de negende eeuw naar Scone gebracht. Vanaf dat moment is zijn geschiedenis in elk geval historisch zeker. Tot 1296 was hij de kroningsplaats van de Schotse koningen. Hun kroning had vanzelfsprekend plaats volgens de katholieke ri tus, zodat de geschiedenis van de steen hoofdzakelijk katholiek is. In die tijd trok koning Ed ward I. woedend over het Schotse bondgenootschap met Frankrijk, naar Schotland, joeg de koning van de troon en keerde naar En geland terug met de steen van Scone, welke hij plaatste onder zijn kroningstroón in de West- minster Abdij. Zo kan moeilijk enige twijfel bestaan, dat de steen met geweld uit Schotland werd weggevoerd en wat het al dan niet wettige betreft van de daad zou men vermoedelijk de theolo gen moeten raadplegen omtrent het al dan niet rechtmatige van de 750 jaren geleden gevoerde Engels-Schotse oorlog. Anders- zijds betwist men, sinds de koning van Engeland door ouder recht thans koning van Schotland is Cdaar James VI van Schotland James I van Engeland werd», dat de Westminster Abdij, waar de koningen van Schotland en En geland werden gekroond en ge zalfd, de eigenlijke plaats van de steen is. Een ernstiee zaak. Maar achter deze vreemde ge welddaad op Kerstmorgen, schuilt een ernstiger zaak. Gedurende 'n reeks van iaren werden de Schot se nationalisten, die voor Schot land Home Rule vroegen, zelfs door hun eigen landgenoten niet au serieux genomen. Wanneer zij ooit een candidaat voor het Par lement naar voren schoven, kwam hij onveranderlijk als laat ste uit de stembus met een paar honderd stemmen. Maar kort ge leden heeft een grote verande ring plaats gehad. De beweging is de oude romantische, in Schot se rok geklede leiders, die met hun gedachten nog in het ver leden leefden, uit de handen ge nomen en een nieuwe frisse be weging voor een werkelijke mate van Schotse autonomie is door meer verantwoordelijke lieden op touw gezet. Ten bewijze hoe zeer deze be weging wordt gesteund heeft men het Schotse volk verzocht een lijst van handtekeningen te tekenen en op zich te nemen voor deze Schotse autonomie te wer ken. 't Getal der verkregen hand tekeningen bewijst, dat de nieu we beweging werkelijk represen tatief is. Onder de leiders bevindt zich een aantal zeer bekende katholieke personen, zowel gees telijken als leken Deze beweging schijnt voornamelijk te berusten op economische overwegingen. Men heeft lang ondervonden, dat de Schotse industrie al te dienst baar is gemaakt aan de behoeften van Engeland en Londen. Er is reen overweeinsr van enieerlei onafhankelijkheid of zelfs vollediee Home Rule aan de orde. Voor iets dergelijks ziin de Schotten te ernstiee en ver antwoordelijke lieden, en zii rea liseren wel. hoezeer zii hebben geprofiteerd van de Unie met Engeland. Maar zii menen, dat er vele sectoren in het openbare leven ziin. waar zii met meer voordeel hun eigen boontjes kun nen doppen, dan de centrale re gering te Londen. Het is bijna zeker, dat na ver loop van tijd de Britse regering met de nieuwe Schotse beweging ernst zal hebben te maken en het gehele Schotse probleem opnieuw zal moeten bestuderen. De diefstal van de kronings steen is niet een daad, welke in overeenstemming is met de ernst en verantwoordelijkheid van deze machtige beweging voor enige Schotse autonomie, maar uit pu- bliciteitsoverweging is zij zeker doeltreffend. N.K.J.B.-AVOND BEEMSTER. Tijdens de laatst gehouden vergadering der N.K.J.B., afd. Beemster, welke stond onder voorzitterschap van Cor Schilder, werd o.m. de aan dacht gevestigd op de leiderscur sus, welke zal gehouden worde in Bloemendaal en waaraan ooi: enkele leden van onze afdeling zullen deelnemen. Na allen eerst een Zalig Nieuw jaar te hebben toegewenst volgde de lezing van de aalmoezenier die deze avond sprak over de ge varen welke de rijpere jeugd vooral kan doormaken. Een on derwerp waarvoor veel belang stelling bestond. Breedvoerig ging spreker in op de verplichtingen, welke de leden als toekomstig gezinshoofd krij gen, om zich des te beter ten volle aan hun verantwoordelijke taak te kunnen wijden. Een goede voorbereiding is onontbeerlijk. Ook werd nog het een en ander gezegd over het dansen. Hierna volgde de rondvraag, welke als resultaat opleverde, dat er in een der volgende vergade ringen een half uur aan hersen gymnastiek zal worden gewijd. Er werd tevens het voorstel in gediend om een gelegenheid tot een z.g. spraakwaterval van vijf minuten open te stellen. Na dit gedeelte volgde de ontspannings avond, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Burgemeester Niele hield tij dens de eerste gemeenteraads vergadering in 1951 een korte nieuwjaarsrede, waarin hij raadsleden en gemeente een ge lukkig jaar toewenste, hoewel de voortekenen op internationaal gebied ongunstig zijn. Hij memo reerde hoe het inwonertal der gemeente in 1950 steeg van 3331 tot 3457. Wat betreft de woning bouw kon met genoegen gecon stateerd worden, dat er 18 nieu we woningen gereed kwamen. 7 winkels. 1 cafetaria. 2 cafe's en 2 garages. Bovendien kwamen in aanbouw 21 woningen. 1 winkel en 1 café. De aanleg van riole ring werd aanbesteed en gedeel telijk uitgevoerd tot een bedrag van f 352.000. De afd. Sociale za ken keerde aan overbruggings- steun e.d. bijna f 60.000 uit. Hierna werd de begroting voor het dienstjaar 1951 aangeboden. Besloten werd deze eerst in de fractievergaderingen te bespre ken. Daarna zal een commissie vergadering gehouden worden, waarna tenslotte de openbare behandeling zal volgen. Tevens werd aangeboden de rekening over 1949. Deze zal te gelijk met de begroting worden nagezien en vastgesteld. Beperking Drankwetvergunningen B. en W. stelden voor de ge meente in twee wijken te verde len. In Wijk A, ten Westen van de Kerkstraat, wensten zij dan verboden te zien, dat een drank vergunning wordt verleend, ten zij het een hotel betreft met min stens 25 slaapkamers en 50 bed den. Er zijn momenteel 13 ver gunningen. Bij elke stijging van het zielental met 250 inwoners, kan er een nieuwe vergunning verleend worden. Daarom was eerst overwogen de Kroon te verzoeken het maximum op 13 te bepalen. Dit kon in 1950. Dan zou er echter geen nieuwe ver gunning meer verleend kunnen worden, ook niet voor grote ho tels, die aan een hotelvergunning niet voldoende hebben. Door de ontworpen verordening wordt nu bereikt, dat wél eventueel nieu we vergunningen voor grote ho tels verleend kunnen worden, maar niet voor kleine café's, die er al genoeg zijn. De raad verenigde zich na enige discussie unaniem met dit voorstel.. Ter tafel kwam nog een voor stel van B. en W. tot vaststelling van de verschillende prijzen waarvoor de nieuwe grond in het wederopbouwplan aan de her bouwende slachtoffers diende te worden uitgeven. Aangezien er echter bij nader inzien allerlei verschillen bestonden tussen de prijzen van de oude grond en de nieuw uit te geven grond, werd besloten, dat de raadsleden deze materie eerst zouden kunnen be studeren, waarna het voorstel in de volgende raadsvergadering zal worden behandeld. Rondvraag De heer P. Dekker informeer de of de losse arbeidskrachten der gemeente geen loonsverho ging kregen. De voorzitter lichtte toe, dat deze volgens landelijk contract worden uitbetaald. Tenslotte verzocht de heer Dekker meer toezicht of andere maatregelen bij begrafenissen. Nu komen velen achter de stoet de begraafplaats op en gaat het soms onordelijk toe. Men zou be ter de hekken achter de stoet kunnen sluiten. Met dit voorstel was de raad WARMENHUIZEN. Dezer dagen ierde de heer W. Koot Zijn zilveren abileum als Hoofd van de R.K. Jon gensschool. Des morgens werd door de Weleerw. Heer Kapelaan Kwant de plechtige Hoogmis opgdragen met assistentie door de Welerw. Heren Van Duin en Sikking, die alle drie oud-leerlingen van de jubilaris zijn. Des middags werd in het Vereni gingsgebouw een receptie gehouden, waarop o.a. de Burgemeester, dokter van Hesteren en de Eerw. Zusters aanwezig waren. Toen de Jubilaris met zijn echtgenote, familieleden en genodigden de zaal binnentraden, zong het R.K. Zangkoor ter verwel koming het Haec Dies. Vervolgens sprak Kapelaan Kwant de jubilaris toe. In een gloedvolle rede, namens de leerlingen zette hij uiteen, van hoe verstrekkend belang het werk van de heer Koot is geweest die met zeer vele moeilijkheden heeft te kampen gehad doch die steeds met groot geduld de zware taak van op voeder heeft volbracht. Hij memo reerde ook de steun, die de heer Koot gaf aan de oud-leerlingen bij het oplossen van hun problemen. De heer C. Racing sprak vervolgens na mens het onderwijzend personeel en wees op de goede geest die er onder het personeel in en buiten de school heerst. Daarna spraken nog de heren Jac. de Groot, namens de LTB, A. Reindis namens de Middenstand, de oud-onderwijzer Lunter en de heer Machielsen leraar aan de Tuinbouw school. De Zeereerw. Heer Pastoor Dr. J. v. d. Lugt bood de jubilaris het cadeau, een solex-rijwiel aan en dankte hem voor de vijf en twintig jaar vruchtbare arbeid. De jubilaris J. K., vrachtrijder uit Warder, reed op 29 September op de Pur- merenderweg onder Beemster 'n wielrijder aan. Het gekke daar van was, dat de man, die achter zijn vrachtwagen nog een aan hangwagen had gekoppeld, ner gens iets van gemerkt heeft, noch van de fietser, in dit geval zelfs een bromfietser, noch van de aanrijding. Het slachtoffer, de heer C. O. die een hoofdwonde had opgelopen, merkte pas laat in de avond, dat hij met een schedelbasisfractuur rondliep! Nadien heeft hij vier weken in het ziekenhuis moeten liggen. Terwijl het "ongeval voor de Alkmaarse rechtbank uit de doe ken werd gedaan bleek dat er wel degelijk door getuigen was geconstateerd, dat er zich fiet sers op verdachte's weg hadden bevonden. Doch de Officier van Justitie wilde wel aannemen, dat verdachte de mensen niet heeft opgemerkt. Van de aanrijding hoorde de vrachtrijder pas vier dagen later. De Officier, mr. A. W. Hol- steyn, vroeg gezien de omstan digheden, een geldboete van f 50 of 30 dagen. Mr. S. D. Sluis achtte de ver dachte niet schuldig: de aange- redene had om moeten kijken of er achter de vrachtauto geen aanhangwagen zat, zo meende de verdediger. het niet eens, daar vele werke lijk belangstellenden wel niet in de stoet meegaan, maar wel aan sluiten bij de stoet als deze de begraafplaats op gaat. Deze mensen kan men toch moeilijk weren. Besloten werd de politie te verzoeken voor handhaving der orde te willen zorgen. dankte daarna allen voor de treffen de hulde welke hem was gebracht en voor het cadeau. Hij zeide, dat de dankbaarheid uiteindelijk God toe kwam. die hem zijn taak had opge dragen: ik heb getracht die zo goed mogelijk te vervullen en ik zal dat blijven doen. Door 't zangkoor werd de muzikale omlijsting van de recep tie verzorgd. De beide Alkmaarse werklie den A. R. en J. H. hebben in October 1950 van het terrein der PTT aan het Afgesneden Ka naalvak te Alkmaar koperdraad gestolen en dat voor f 600 ver kocht. Daarvoor eiste de Officier van Justitie aan de Alkmaarse rechtbank Dinsdagmiddag 1 jaar gevangenisstraf, althans tegen de geestelijke vader van het snode plan, A. R., die overigens nog in een voorwaardelijke straf liep. Tegen J. H. de meeloper, werd 8 maanden geëist. Mr. Avis uit Hoorn vroeg be grip voor de moeilijke financiële omstandigheden van de eerste verdachte en een reclasserings- rapport over J. H. Een aardige wending nam de zaak tegen J. M uit Heiloo voor de Alkmaarse rechtbank Dins dagmiddag behandeld, toen de verdediger mr. Jonker uit Den Helder, wel eens wilde weten wie er eigenlijk verantwoordelijk moest worden gesteld voor de daden van iemand, die niet ge heel toerekeningsvatbaar is ge bleken, de man in kwestie, of de psychiater, die hem behandelt. De verdachte, die van rege ringswege verpleegd werd in de Willibrordusstichting te Heiloo, genoot daar, zoals zovelen, een zekere mate van vrijheid waar van hij, eveneens als zovelen, misbruik maakte. Bij de fa. Küh- ne in Alkmaar kocht hij een schrijfmachine in duurkoop en verkocht die prompt voor f200. Met dit bedrag voldeed hij een paar oude schulden. De Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn die vond dat verdachte alle kans had gekregen en dat het experi ment van de dokter hopeloos was mislukt,, wilde nu wat strenger optreden en vroeg een gevange nisstraf van een jaar. Mr. Jonker, de verdediger, achtte zijn cliënt niet verant woordelijk voor het gebeurde, anders zou hij niet in Heiloo zit ten. Hij meende dat men het daar in St. Willibrordus nog maar eens met hem moest pro beren, waarvoor de Officier, ge zien de resultaten, nu niets meer voelde. WEGOMLEGGING HEERHUGOWAARD. Al het verkeer van Alkmaar en naar Alkmaar uit het Noorden, gaat momenteel door Heerhugowaard. Hoewel de gewone route de West- dijk is, kan men nu in Heerhugo waard grote opleggers en vracht wagens tegenkomen, die men an ders nooit over de Middenweg ziet gaan. De reden hiervan is, dat de Westdijk door het opvrie zen in zulk een toestand is komen te verkeren, dat het verkeer on mogelijk daar meer langs kan worden gevoerd. De dijk is afge sloten van de Roskambrug tot aan het Station Heerhugowaard (Bas- seweg). Men is reeds met de her stellingswerkzaamheden aange vangen en hoopt die aan het ein de van deze week te hebben voltooid. H. FAMILIE-ZONDAG BEEMSTER. Zondagmiddag I.1. werd alhier door de leden van de Parochiële afdeling van de Aartsbroederschap van de H. Fa milie na de kerkelijke ook een buitenkerkelijke vergadering ge houden in het verenigingsgebouw. Om kwart over drie opende Ka pelaan Biemans deze feestelijke bijeenkomst, en nodigde allen uit om deze middag te beleven in ware familiegeest, zoals het ook vorig jaar het geval was. De schoolkinderen en gidsen hadden voor een aardig kerstprogramma gezorgd, dat bijzonder in de smaak is gevallen. Het muzikale ensemble, samengesteld door de drie gezusters Stroet, zorgde voor een gepast nummer muziek. Met een gezamenlijk gezongen Drie koningenlied werd deze in alle opzichten geslaagde middag be sloten. Eierveiling Aanvoer van 2 tot en met 6 Jan. 1951 bedroeg 206706 stuks eieren prijs per kg. f 2.14. LANGEDIJK, 10 Jan. 10000 kg uien 3.505.80, grove 66.10. drielingen 4.50; 2000 kg bieten A 10.20—10.30, B 6.10—6,30; 20000 kg groene kool 714.60; 24000 kg rode kool 6.5016.80; 22000 kg gele kool 67.80; 40000 kg Deense witte 5.506.90; 3500 kg groene kool doorgedr.; 500 kg rode kool doorgedr.; 1800 kg gele kool doorgedr.; 1500 kg witte kool doorgedr. GROOTEBROEK, 9 Jan. 9000 kg groene kool 10.8012.50, afw. 79.10, 350 kg spruiten 1826, 70.000 kg uien grof 3.90—5.10, gr. 4.605.70. driel. 4.606.60, nep 10.5013.50, 270 stuks bloemkool stek 8. AVENHORN, 9 Jan. Spruit- kool 1218, 10500 kg rode kool 7.20—15.50, 7700 kg gele kool 6— 8.50, 3000 kg groene kool 7— II.20, 15500 kg uien grove 4.40— 5.80, gew. 4.305.30, driel 6 6.30 nep 12.10—13, 14500 kg bie ten I 10.30—10.80, II 8.10—8.60. 41500 kg peen II 2.30—4.20, III 4.30—5.60, IV 4.40—5.50. PURMEREND, 9 Januari. Eieren: 5000 kipeieren f 1112; 1000 eendeneieren f 11; Runderen totaal 658 stuks. 335 vette koeien f 1.852.60 per kg, handel stug; 200 geldekoeien f 380—680, kalm; 70 melkkoeien f 6251025, matig; 18 pinken f 330500, stil; 14 stie ren f 6001175, stug; 12 graskal veren f 175240, stil; 259 nuch tere kalveren: voor de slacht f 45105, vlug; voor de fokk. f 70110, vlug; 291 vette varkens v. d. slacht f 1.581.68 per kg, stug; magere varkens f 50—70, stug; 1010 biggen f 3050, stug; 351 schapen f 80120, kalm, lam meren f 70100, kalm; 30 bokken en geiten f 1050, stug; 32 paar den f 475625, stug; 200 konijnen f 212 per stuk. ZUIDERKOGGE. blauwe eigenh. 10.40; groene kool 712; rode kool 8.5015; gele kool 810; spruiten 32 38; prei 18; andijvie 36; uien mid del 35.40; grof 3.605.50; st. remi 2431; comtesse 2225; present 24 34; goudreinet 1728. WARMENHUIZEN. witte kool 6.50-6.60; rode kool 7.80—16.10; groene kool 8.80. N. -SCHARW OUDE. 105 kg. spruiten 22; 200 kg. andijvie 2843; 3700 kg. peen C 44.60; 4000 kg. kro ten A 9; B 6.20; 55000 kg. rode kool 9.6017.30; 5700 kg. gele kool 6—7.80 2500 kg. groene kool 77.90; 70000 kg. witte kool 5.506.80. Advertentien Ondertrouwd: J. J. BERKHOUT en LETTY CREFELD Huwelijksvoltrekking op Donderdag 18 Januari 1951, n.m. 2 uur te Ber gen Nh. Kerkel. inzegening door de weleerw. heer ds. A. B. Bekius, in de Ruïne- kerk te Bergen n.m. 2.30 uur. Gelegenheid tot geluk wensen op de trouwdag n.m. van 46 uur in het Parkhotel, Breelaan, Bergen. Alkmaar, Metiusgracht 10 Bergen N.H., Karei de Grotelaan 46 Toekomstig adres: Metiusgr. 10, Alkmaar Hierbij geven wij ken nis, dat na, voorzien van de H.H. Sacra menten der Sterven den, is overleden onze lieve moeder, be huwd-, groot- en overgrootmoeder CORNELIA WILH. GLORIE, Weduwe van Joh. Wittebrood in de ouderdom van bijna 77 jaar. Haar bedroefde kinderen. Bergen N.H., 8 Jan. 1951. Voert 3. De H. Uitvaartdienst is op Donderdag 11 Jan. in de Parochie kerk te Egmond-Hoef te 10 uur, daarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Familieberichten Gevraagd: een een LEERLING en een LOOPJONGEN Fa. H. v. d. KAMER, Huigbrouwerstraat 22 Alkmaar Gevraagd een R.K. JON GEMAN van circa 22 jr., in bezit van Middenst.- diploma en vakdiploma Kruidenierswaren, als bediende in café en krui- deniersbedrijf Intern. Enige ervaring strekt tot aanbeveling. Br. onder no. 16888, bureau van dit blad. in 6 mnd. Mondelinge cursus vol gens de natuurmethode door ervaren leerkracht Zeer bill. cond. Inl. on der no. 16883, bur. van dit blad. „RUWIELHAL 125cn220 VOLT ALLE SOORTEN! 7beaStAa-Jjcuct ise-ieo Spaart de prachtige Cinderella (Assepoester) plaatjes verpakt in Albert Heijn's artikelen ALKMAAR: Fnidsen C 103, telefoon 2582 Langestraat 60, telefoon 4217 HEILOO: Rijksstraatweg 115, telefoon 4315 Geeft Uw bestelling aan de bode mede. Iedere bestelling wordt gaarne uitgevoerd. BOVEN f8— FRANCO Gevr. per 1 Maart een FLINKE liefst kunn. ploegen of melken of genegen het te leren P. S. SWAGER. Oosterdijk F 49, Dirkshorn Gevraagd: NET MEISJE voor Ma., Wo., en Vr., leeft. ca. 1516 jaar. Br. no 16879 A, bur. v. blad Biedt zich aan: NET R.K. MEISJE voor Maandag en Woensdag, omgev. H.H. Waard of Lange- dijk. Brieven onder no. 16878 A, bur. v. d. blad R.K. Jongeman zoekt 'n NET KOSTHUIS in Alk maar of omgev. Brieven no 16889, bur. v. d. blad Gevraagd f 7500.als EERSTE HYPOTH. op huis met tuin; ruime overwaarde. Br. onder no. 16885, bur. van dit blad. Te koop z.g.a.n. TOUR RIJWIEL, groen, compl. met lamp, slot, snelbin der enz. Laat 101, Alk- Te koop gevr: 'n WIND MOLEN voor bemaling 5 H.A., in goede staat. J. Koning, A 104, Spanbroek HEDEN VOLOP a f 0.85 per pond Hollandse GEROOKTE PALING f 1.25 p. 'I. pd. (4 a 5 in een pond) PALING- EN ZEEVIS HANDEL Hekelstraat 29. Tel. 3195 Eigen palingvisserij NV. HOUTHANDEL v./h. BIERDRAGER vraagt EEN JONGEN voor de fabriek. Leeftijd 15 a 16 jaar Aanmelden aan het kantoor of na 6 uur ZEGLIS 75 ALKMAAR A.S. VRIJDAG wegens sterfgeval Luttik Oudorp 67, Alkmaar Heer vraagt te Alkmaar gem. of ongem. ZIT- SLAAPKAMER m. pen sion en stromend water. Liefst geen beroepspen sion. Br. met prijsopg. onder no. 16886, bur. v. d. blad. Aangeboden: prima 350 cc. 1938, nieuwe accu en banden. Adres: R. DEKKER, Ursem S35 Vanaf heden dagelijks verkrijgb. VERSE ZEEVIS Heden noteren wij: Dikke bakschol 4 p. f 1.Braadschelvis 4 p. f 1.20 Verder alle soorten tegen uiterst concurr. prijzen Warm geb. bokking II cent per stuk Warm geb. schol 90 cent per 500 gram Warm geb. schehüs 110 cent per 500 gram Prima zure haring 10 cent per stuk Prima rolmops 11 cent per stuk Koelhuisharing een delicatesse 12 cent per stuk U belt wij bezorgen MAGDALENENSTR. 10 - Tel. 4405 - ALKMAAR DOET UW VOORDEEL! (Gevestigd te Alkmaar, Comanstr. 16, telef. 2758) Het Bestuur maakt bekend aan de leden in de gemeenten: Heiloo, Limmen, Egmond-Binnen, Eg- mond aan Zee; voorts de volgende gemeenten, voor zover deze vallen binnen het poldergebied „De Schermeer", Akersloot, Oudorp, Schermerhorn, Oterleek, Ursem Zd.- en Nrd. Schermer en Alkmaar, dat het candidaat stelt voor lid van de ledenraad, de heer J. OUWELTJES, winkelhouder te Drie huizen (Zd.- en Nrd. Schermer); voor de gemeenten Koedijk, Oudorp, St. Pancras Langedijk, Heerhugowaard, Warmenhuizen en Schoorl, de heren: Sj. VAN STRALEN, H. d. school te Oudorp en C. OLDENBURG, boekdrukker te Schoorl. Groepen van tenminste tien leden kunnen tot uiterlijk 25 Januari 1951 verdere candidaten stel len door opgave aan het Bestuur. Voor het Bestuur: R. ter Brugge, Secretaris voor Beginners en Gevorderden Tevens nieuwe Club in oude dansen 'è£c/io/en (Uitsl. kath. dansinstituut) De nieuwe leerl. hebben tevens toegang tot het grote slotbal in Januari. Inschrijving dagelijks Ken.str.weg 101 - Telef. 3375 Vraagt prospectus 115. „Dat kan wel syn!" zei de oude alchimist. „Maer sy leecken anders bedrieghelyck echt! Doch wat ick segghen wilde: dit glaescken smaeckt my heerlyck! Mag ick er nogh soo eene?" Dat mocht en de oude baas dronk het in één teug leeg. Hij werd er zienderogen beter van en begon zelfs vrolijk te worden. Zó vrolijk zelfs, dat hij later niet meer van ophouden wist. En wat smidje Verholen nooit had ge dacht, gebeurde nu. Op een gegeven moment werd er name lijk een zeventiende-eeuwse dans aangekondigd, namelijk de bekende „hopsa-myn-racker-polka". „Die kan ick!" riep de alchimist verheugd uit. Hij stortte zich temidden van de dansende menigte en danste die polka zó mooi, dat het niet lang duurde of er stond een kring mensen om hem heen te kijken. Die mensen klapten in hun handen, juichten en riepen en wisten niet van ophouden. Het resultaat van dit alles was, dat op een gegeven ogenblik jonkheer Duyvenmelcker van Epscheuten op de alchimist afliep en hem een grote, zilveren prijsbeker in de handen duwde. „Dat is de eerste prijs voor de beste persóonlijke prestatie van de gasten!" zei hij gul. De oude alchimist keek stom-verwonderd naar de beker, die hem zo juist in de handen was gedrukt en vroeg: „Is die beecker werckelyck voor my? Heelemael echt om te houden?" „Ja hoor, helemaal echt om te houden", lachte de jonk heer. Er weerklonk een lang en hartelijk applaus door de zaal, allemaal ter ere van die oude alchimist. En toen smidje Verholen de oude baas eindelijk kon meetronen naar de auto, raakte deze niet uitgepraat over wat hij allemaal had beleefd. „O, o, o, welck een leucken ende gesellighen aevont was dit toch!" zei hij, trots zijn zilveren beker aaiende. „Voorwaer, ick segh U myn vriendt: Ick gae wegh uyt het casteel, waer Vosmaer my altyt bedrieght! Ick gae opnieuw leeven ende ick gae inhaelen wat ick tot nu toe allemael heb gemist! O, o, o, wat is het leeven tegenwoordigh toch mooi met al die auto's, zilveren beeckers ende films!" „Lieve help", dacht smidje Verholen. „Hij zal me toch dat zaakje van de Zwarte Kludde en professor Nosco niet be derven door te vroeg uit dat kasteel te willen verdwijnen?" Afconncmantsprijt f 5,3 P*r mnd., inclusief ine por editie 16 ef. per n in alle edities 26 ct. per familieberichten 20 et.. Bij contract belangrijke S. f. M. Stumpel. Hoofd Bankrelaties: Noorderbai Kantoren: HOORN, GENERAAL EISENHOWER IN NEDERLAND AANGEKOMEN Woensdaqmiddaq ar veerde de opperbev hebber van de stri krachten van de Ic den, aangesloten het Noord-Atlantii Pact, qeneraal D. Eisenhower, voor e kort bezoek aan A derland op Schiph Bij zijn aankomst wt generaal Eisenhou (links) begroet door chef staf qeneraal Kruis. Vijf sterren sierden Nederlandse stafchef gure platform van on Vijf sterren. Wij ken gereserveerd voor g< duidde op de functii Generaal Dwight Eise bineerde strijdkracht* van deze éne ster du land van de hoogste i Een Gloster Meteor w gespoten en ging rai in de grijze lucht. Op form wachtte het gezel neraal Kruis, vice-adm van Holthe en lt.-gen< Daar waren de Ai ambassadeur Selden C litaire attaché Bruce en admiraal E. P. Foj overigens een groot journalisten, persfotog: dio- en filmmensen v nationaliteit. Een ere\ achterwege gelaten. Hoewel de opkomei het tijdstip van aank onzeker maakte, zakte twintig voor vijf de Constellation van de Ai militaire luchttran: scheef over de con Enige ogenblikken lat» de machine in de rech het platform vóór. De aangerold en daar Bescheiden, Even toefde de genej aan de trap voor c Grote Beer, Donder dag (heden) uit I te IJmuiden verwac scheping Vrijdagmc Januari te 9 uur in damse haven. Volendam, Djakarta dam, passeerde 9 Malta. Oranje, Djakarta-Am: 9 Januari van I naar Colombo. Chitral, Djakarta-Ams 9 Januari van C naar Aden. Bloemfontein, Ams Zuid-Afrika, passé Januari Finisterre. Ranchi, Djakarta-Ams passeerde 9 Januari Roebiah, Djakarta-, dam passeerde 10 Straat Messina. 16-JARIG MEISJE GE Door tot nog toe o Jprzaak is gisteravond e melkauto in de Van Ba: pij de Willemsparkweg sterdam de koers kwijt on over een vluchtheuvt tram daar ter plaatse »ieniJ,6"iari£ meisje, d; vluchtheuvel stond werd ™agen gegrepen en zodj Wond, dat zij tijdens hel ouoJi J?et Wllhelminaga overleden. A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 6