»Mijn zending: Vrede in'tWesten« Nederlandse chefs van staven begroetten hun hoogste chef De Duitsers tegen die dienstplicht HIMIST 450.000 18-jarigen onmiddellijk op te roepen V redes"-demonstranten tegen Eisenhower Vijf arbeiders verdronken in de Use! Pro en contra Eisenhower Overleg begint vandaag Nederland accoord Marshall vraagt V.N.-troepen slaan terug NEUTRAAL BLIJVEN omwille van de „eenheid" Nederlanders gearresteerd Straaljager in IJselmeer? ctberichten eniging voor ing Nrd.Holl.-N. EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd Geen militair vertoon Scheepsberichten Vrachtauto reed over vluchtheuvel L.S.K.-vliegtuig beschadigd „DE KOMINFORM GETROUWE" Bootje door pont kabel opgelicht Treinbestuurder voor de rechtbank BRES IN ATLANTISCH FRONT? De dreiging der Volkspolizei Eén Superfort- tegen 15 M.I.G.'s De influenza komt uit Zweden rflLIE-ZONDAG :R. Zondagmiddag ier door de leden van lie afdeling van de rschap van de H. Fa- kerkelijke ook een lijke vergadering ge- et verenigingsgebouw. 3ver drie opende Ka- nans deze feestelijke en nodigde allen uit liddag te beleven in egeest, zoals het ook het geval was. De :en en gidsen hadden irdig kerstprogramma t bijzonder in de wallen. Het muzikale lamengesteld door de :rs Stroet, zorgde voor nummer muziek. Met mlijk gezongen Drie- d werd deze in alle [eslaagde middag be- Eierveiling an 2 tot en met 6 Jan. g 206706 stuks eieren f 2.14. IJK, 10 Jan. 10000 05.80. grove 66.10. 1.50; 2000 kg bieten A B 6.10—6.30; 20000 kool 7—14.60; 24000 ooi 6.5016.80; 22000 ol 6—7.80; 40000 kg ;te 5.50—6.90; 3500 kg il doorgedr.; 500 kg doorgedr.; 1800 kg doorgedr.; 1500 kg doorgedr. BROEK, 9 Jan. 9000 kool 10.80—12.50, afw. 0 kg spruiten 1826, lien grof 3.905.10, gr. driel. 4.60—6.60. nep 270 stuks bloemkool )RN, 9 Jan. Spruit- 8, 10500 kg rode kool 7700 kg gele kool 6 kg groene kool 7 kg uien grove 4.40 4.305.30, driel 6 2.1013, 14500 kg bie- 0—10.80, II 8.10—8.60. )een II 2.30—4.20, III IV 4.40—5.50. IEND, 9 Januari. Ü0 kipeieren f 1112; neieren f 11; Runderen stuks. 335 vette koeien 0 per kg, handel stug; oeien f 380—680, kalm; eien f 625—1025, matig; f 330—500, stil; 14 stie- -1175, stug; 12 graskal- 75—240, stil; 259 nuch- ;ren: voor de slacht vlug; voor de fokk. vlug; 291 vette varkens ht f 1.58—1.68 per kg, ;ere varkens f 5070, biggen f 3050, stug, ,n f 80120, kalm, lam- 100, kalm; 30 bokken f 10—50, stug; 32 paar- -625, stug; 200 konijnen er stuk. DGGE. blauwe eigenh. e kool 7—12; rode kool le kool 810; spruiten 32 8; andijvie 36; uien mid- grof 3.60—5.50; st. remi tesse 22—25; present 24— net 17—28. «THUIZEN. witte kool rode kool 7.8016.10; 1 8.80. VRWOUDE. 105 kg. 200 kg. andijvie 2843; ;n C 4—4.60; 4000 kg. kro- 6.20; 55000 kg. rode kool 5700 kg. gele kool 67.80 -oene kool 77.90; 70000 ooi 5.506.80. manstr. 16, telef. 2758) i aan de leden in de i, Egmond-Binnen, Eg- 5 volgende gemeenten, nnen het poldergebied irhorn, Oterleek, Ursem Alkmaar, r lid van de ledenraad, winkelhouder te Drie- irmer) ijk, Oudorp, St. Pancras d, Warmenhuizen en school te Oudorp en C. r te Schoorl. tien leden kunnen tot rerdere candidaten stel- lestuur. Bestuur: ter Brugge, Secretaris rd naar de beker, die ikt en vroeg; „Is die 1 echt om te houden?" den", lachte de jonk- elijk applaus door de ilchimist. En toen kon meetronen naar >ver wat hij allemaal ken ende gesellighen zijn zilveren beker 'riendt: lek gae wegh yt bedrieght! Ick gae wat ick tot nu toe leeven tegenwoordigh beeckers ende films!" „Hij zal me toch dat fessor Nosco niet be- e willen verdwijnen?" HET FEIT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 11 Januari 1951 46e Jaargang No 12064 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel 4382 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2048, (2 IRnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 GENERAAL EISENHOWER IN NEDERLAND AANGEKOMEN Woensdagmiddag arri veerde de opperbevel hebber van de strijd krachten van de lan den, aanqesloten bij het Noord-Atlantisch Pact, qeneraal D. D. Eisenhower, voor een kort bezoek aan Ne derland op Schiphol. Bij zijn aankomst werd generaal Eisenhower (links) begroet door de chef staf generaal H. Kruis. (Van onze verslaggever) Vijf sterren sierden de rode plaquette op de wagen van de Nederlandse stafchef, generaal Kruis, die gistermiddag op het gure platform van onze nationale luchthaven stond te wachten. Vijf sterren. Wij kennen er in Nederland slechts vier; die zijn gereserveerd voor generaal Kruis alléén. Die ene ster erbij duidde op de functie van de hoge gast, die werd verwacht. Generaal Dwight Eisenhower, opperbevelhebber van de gecom bineerde strijdkrachten der Atlantische staten. De toevoeging van deze éne ster duidde tevens op de erkenning door Neder land van de hoogste chef. blitzcamera's. Dan kwam hij snel naar beneden en drukte de Ne derlandse chefs van staven harte lijk de hand. Rustig en vriende lijk werden enige woorden gewis seld. De Nederlandse officieren in overjas en service-dress, de 60-jarige geallieerde opperbevel hebber in z'n veld-jack, zonder jas. daar in die gure wind. Dit was dus de generaal, die vergezeld van zijn oude oorlogs kameraad, de lt.-generaal Gruen- ther, eens komt kijken, hoe de militaire zaken er in ons land bij staan. Een bescheiden, glimla chende man. aan wie niet te zien is, dat heel de wereld (zijn li.ist van onderscheidingen telt 50 stuks) hem onder eerbetoon be dolf. 'n Man. die zoals hii zelf zei het als zijn zending be schouwt de vrede voor het Wes ten te bewaren. Die óók liever z'n dagen zou sliiten op z'n pas- gekochte boerderij Naar Den Haag Met enkele minuten was de begroeting op Schiphol geëindigd. Geëscorteerd door motorrijders van de marechaussee begaf de stoet zich in snelle vaart naar de Residentie, waar de generaal in Hotel des Indes verblijft. Vanmorgen zijn hier de bespre kingen begonnen. Generaal Eisen hower brengt een bezoek aan de minister-president, de minister van buitenlandse zaken en de minister van oorlog en marine. Tevens aan de chefs van staven. Men zal de generaal duidelijk maken, dat Nederland tegen het einde van dit jaar minstens drie divisies, d.w.z. 75.000 man, kan opbrengen, mits de beloofde Amerikaanse uitrusting bijtijds arriveert. Een Gloster Meteor was omhoog gespoten en ging rap verloren in de grijze lucht. Op het plat form wachtte het gezelschap. Ge neraal Kruis, vice-admiraal E. J. van Holthe en lt.-generaal Aler. Daar waren de Amerikanen, ambassadeur Selden Chapin, mi litaire attaché Bruce W. Bidwell en admiraal E. P. Forrestal. En overigens een groot gezelschap journalisten, persfotografen, ra dio- en filmmensen van allerlei nationaliteit. Een erewacht was achterwege gelaten. Hoewel de opkomende nevel het tijdstip van aankomst wat onzeker maakte, zakte toch om twintig voor vijf de ronkende Constellation van de Amerikaanse militaire luchttransportdienst scheef over de controletoren. Enige ogenblikken later taxiede de machine in de rechthoek van het platform vóór. De trap werd aangerold en daar was „Ike". Bescheiden, vriendelijk Even toefde de generaal boven aan de trap voor de batterij Grote Beer, Donderdagmid dag (heden) uit Djakarta te IJmuiden verwacht. Ont scheping Vrijdagmorgen 12 Januari te 9 uur in Amster damse haven. Volendam, Djakarta-Rotter dam, passeerde 9 Januari Malta. Oranje, Djakarta-Amsterdam, 9 Januari van Belawan naar Colombo. Chitral, Djakarta-Amsterdam, 9 Januari van Colombo naar Aden. Bloemfontein, Amsterdam- Zuid-Afrika, passeerde 9 Januari Finisterre. Ranchi, Djakarta-Amsterdam, passeerde 9 Januari Kreta. Roebiah, Djakarta-Amster dam passeerde 10 Januari Straat Messina. 16-JARIG MEISJE GEDOOD Door tot nog toe onbekende oorzaak is gisteravond een zware jpelkauto in de Van Baerlestraat 6ij de Willemsparkweg te Am sterdam de koers kwijt geraakt en over een vluchtheuvel van de tram daar ter plaatse gereden. Een 16-jarig meisje, dat op de vluchtheuvel stond werd door de wagen gegrepen en zodanig ver wond, dat zij tijdens het vervoer naar het Wilhelminagasthuis is overleden. MET BENOEMING VAN GENERAAL EISENHOWER De Nederlandse regering heeft bij een schrijven van minister Stikker aan Paul van Zeeland, voorzitter van de Atlantische Raad, officieel haar goedkeuring -'ehecht aan het besluit van de Joord-Atlantische Raad om Ge neraal Eisenhower te benoemen tot Opperbevelhebber van de Noord-Atlantische Strijdkrachten in Europa. GÉÉN STIJL Het moet ons tussen neus en lippen door even van het hart. dat de organisatie voor de persvertegenwoordigers op het platform allermisera- belst was. Potige marechaus- see's hielden de journalisten zo ver mogelijk 'nj Generaal Eisenhower vandaan. De opperbevelhebber zou 'n verklaring afleggen, maar kreeg er de kans niet voor. Hem werd zelfs de gelegen heid ontnomen op te mer ken, dat er zoiets als 'n Ne derlandse pers op het vlieg veld vertegenwoordigd was. Wie de schuld? Ongetwij feld niet de K.L.M. of de Havendienst, wier medewer king als altijd voor treffelijk was. Maar men neme het ons niet kwalijk xoanneer wij tenslotte gaan twijfelen aan de bekwaam heid van de mensen, die tot de organiserende Legervoor- lichtingsdienst behoren. Dat onder deze omstandig heden zéér onprettige inci denten voorvielen, valt niet te verwonderen. Wij zagen 'n journalist met geweld uit de gevaarlijkezone weg geslagen worden. Wij zagen 'n ander, die van de Mare chaussee 'n geducht pak ransel kreeg. Goed. de betrokken ver slaggevers gingen niet geheel vrij-uit. Maar de Marechaus see nog minder. En de Le- qervoorlichtingsdienst. Bah, wat 'n misselijke, minne affaire! BIJ MISLUKTE LANDING Een Beecheraft van de L. S. K. is gistermiddag bij een landing op Ypenburg beschadigd. Het vliegtuig, dat laag uit noordelijke richting, binnenkwam, raakte buiten het veld rtêds de grond. Daardoor sloeg een der wielen naar binnen. Het vliegtuig wipte daarna over de grens van het veld en kwam aan de rand neer met slechts één wiel uit. De Beech eraft maakte een halve slag om en een vleugel en een propeller werden beschadigd. De zes inzit tenden bleven ongedeerd. De Amerikaanse minister van defensie, George Marshall, heeft Woensdag voor een subcommissie van de Senaat aangedrongen op onmiddellijke oproeping van 450.000 ongehuwde jongeman nen van 18 jaar voor de militaire dienst, teneinde de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten op te voeren. vliegvelden en dergelijke facili teiten te verdedigen hebben. Volgens Marshall kregen de manschappen der Chinese com munisten in Korea 6 kilo rijst en munitie en moesten verder maar zien hoe zij het klaar speel den. Het Amerikaanse leger zou niet op deze manier kunnen func- tionneren. Volgens Marshall dient de hui dige dienstplichtwet aangevuld te worden met een stelsel van alge mene dienstplicht ook voor boven genoemde leeftijdsgroep. Mevr. Anna Rosenberg, assis tente van Marshall voor de af deling personeel van de strijd krachten, verklaarde dat president Truman zijn volledige goedkeu ring aan het plan had gehecht. Op het ogenblik zijn alleen man nen van 19 tot 26 jaar dienst plichtig. Marshall verklaarde verder, dat het personeel van de Amerikaanse luchtmacht in Engeland wat zijn veiligheid betrof, „in redelijke mate" kon vertrouwen op Britse steun in geval van een aanval. Tn andere gebieden zouden Ame rikaanse troepen waarschijnlijk Het is gisterenavond in ver- demonstreerd schillende delen van Amsterdam nogal onrustig geweest doordat groepen van vijfig tot driehon derd man demonstreerden tegen de komst van generaal Eisen hower in Nederland met kre'en. zoals „Weg met Eisenhower" en „Wij willen vrede". Met name bij het consulaat - generaal der V.S. op het Mu seumplein heeft de politie met kracht tegen de demonstranten moeten optreden, maar ook op het Rokin bij de Dam, op de Nieuwendijk, bij de Droogbak en op de Nieuwmarkt hadden zich demonstranten verzameld, die de politie tot optreden dwon gen. In totaal schatte de politie het aantal demonstranten in Amsterdam op 800 a 1000. Ook in Den Haag werd ge- tegen de komst van de generaal. Spandoeken meevoerend, waarop leuzen prijkten als: ..Eisenhower ver dwijn". .,Weg met de atoombom" „Weg met de Duitse herbewape ning" en „Nooit meer Wehr macht" trokken demonstranten in optocht naar de Prinsegracht, waar de bureaux van het dag blad De Waarheid zijn geves tigd. Toen de politie ter plaatse arriveerde, verspreidden de de monstranten zich. Ook te Parijs en Brussel waren dergelijke tonelen voorgevallen. In Parijs staakten zelfs ambte naren. Zij zijn prompt geschorst. Te Brussel moesten honderden werklozen in dienst worden ge nomen om de door communisten aangebrachte affiches te verwij deren. De Amerikaanse tweede divi sie en Franse troepen hebben gisteren in de centrale sector een tegenaanval gedaan. De aanval werd begonnen tegc, twee vij andelijke regimenten, die zich ongeveer zes km ten zuiden van het prijsgegeven Wondjoe bevon den. Men rukte ongeveer drie km op. Dit is de eerste aanval der V. N. van enig formaat sinds de terugtocht uit Seoel. Naar AFP meldt gingen de noordelijken tot een felle tegen aanval over. De aanval kon tot staan worden gebracht ondanks het slechte weer. dat de lucht macht der V. N. belette aan de strijd deel te nemen. Een Amerikaanse patrouille is Wondjoe binnengegaan en heeft gemeld, dat zich geen noordelij ke troepen in de stad bevonden DRIE TSJECHO-SLOWAAKSE BISSCHOPPEN BERECHT (Reuter) Te Bratislava is een proces tegen drie Tsjecho- slowaakse bisschoppen begonnen, dat vijf dagen zal duren. Zij wor den beschuldigd van hoogverraad en spionnage. De beschuldigden zijn de 71-jarige bisschop van Spisske Podhradie, Jan Vojtasak, de 65-jarige suffragaan-bisschop van Bratislava, Michael Buzulka, en de 62-jarige Grieks-Katholie ke bisschop van Presov, Paul Gojdic. Twee Westeuropese jour nalisten wonen het proces bij. De aanklager noemde de bis schoppen „vijanden van de Tsje- choslowaakse republiek en van de werkende klasse". Vijf arbeiders vair de steenfabriek Jos. van Loo te Dieren zijn gistermiddag in de IJsel verdronken toen het roeibootje, waar mede ze naar de overkant wilden, omsloeg. Het bootje werd opgenomen door een kabel van het pontveer en kantelde. Als de pont ter plaatse afvaart, ligt de kabel slap in het water. Midden in de IJsel wordt de pont echter door de stroom uit de koers gedrukt, waardoor de kabel strak komt te staan. Op dit moment bevond het bootje, waarin zes man zaten, zich juist boven de kabel. Het vaartuigje kantelde over de lengte-as en de inzitten den kwamen in het water terecht. Een van hen, D. van Minkelen, wist een roeispaan te grijpen en bleef daardoor drijven. Hij werd kort daarop door een roeiboot, die ter assistentie was uitgeva ren, opgepikt. De overigen verdronken. Het waren J. Gerritsen (4 kinderen), G. Jansen (geen kinderen), L. Nieuwenhuis (5 kinderen) en J. VROUW RAAKTE IN BRAND Omstreeks kwart over zeven gisteravond is een zeventig-jarige vrouw te Amsterdam met haar kleding m aanraking gekomen met een electrisch kacheltje. De kleren van de vrouw raakten in brand, waardoor zij zo ernstig werd gewond, dat haar leven in groot gevaar verkeert Nijland (ongehuwd), allen uit Doesburg en C. Jansen (1 kind) uit Rheden. Van geen van de verdronkenen was het lijk tot gisteravond op gehaald. De mannen waren in hun werkkleding en hadden zware schoenen. Het water van de IJsel is hoog en er staat een sterke stroom. VOOR ONTSPORING VAN ELECTRISCHE TREIN Tegen de bestuurder van de uit zes wagons bestaande electrische personentrein, die in de morgen van de 23e Augustus 1950 op het baanvank Weesp-Amsterdam bij een wissel onder Diemen ont spoorde, eiste de officier van de Amsterdamse arrondissements rechtbank vanmiddag een boete van 30 gulden subs zes dagen alsmede een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Onoplettendheid t. a. v. de in structies was ten laste gelegd. Bij de ontsporing werden ver scheidene reizigers gewond en er ontstond aanzienlijke schade aan het materiaal De bij West-Duitse Katholieke Centrumpartij heeft Woensdag de Bondsdag een wetsontwerp ingediend, houdende een verbod tot het invoeren van dienstplicht of registratie voor de militaire dienst in West-Duitsland. Volgens deskundigen neemt de neutraliteitsgedachte in West-Duitsland toe. Uit opinie onderzoek in het Ruhrgebied zou gebleken zijn, dat veel Duitsers menen, dat Adenauer binnen drie maanden voor een politieke crisis gesteld zal worden wegens verzoeken om neutraliteit en ontevredenheid over zijn economische politiek. zijn ten aanzien van de mogelijk heid van het tot stand komen van Duitse eenheid en van een snelle oplossing van de Duitse kwestie in haar geheel. De Volkspolizei Volgens het West-Berlijnse blad „Telegraf" is de politieke en mi litaire vorming van de Oost- Duitse volkspolitie onder direct beheer van de Sovjet-Russische bestuurscommissie voor Duitsland gesteld. Een Russische generaal zou het hoofd van de opleidings- dienst, Bernhard Bechler, kort geleden van deze maatregel op de hoogte hebben gesteld. Volgens het blad zijn bij elke politie-eenheid twee Sovjet-Rus sische officieren aangesteld, die op de politieke en militaire vor ming supervisie moeten uitoefe nen. Volgens deze deskundigen is de „onbesliste" uitslag van de eerste bijeenkomst der geallieerde mili taire commissie en de Duitse Bondsregering „in overeenstem ming met de algemene sfeer van onwerkelijkheid, die op het ogen blik over alle besprekingen over Duitse herbewapening hangt" Russische concessie? De Sovjet-Unie is tot aanzien lijke concessies bereid wanneer de West-Duitse bewapening bin nen bepaalde grenzen en tot vijf a tien divisies beperkt blijft, al dus zou Otto Nuschke, vïce-mi- nister-president van de Oost- Duitse staat in een interview met de Stockholmse „Expressen" ver klaard hebben. Nuschke zou verder gezegd hebben optimistisch gestemd te Onder de duizenden vluchtelingen, die op Korea voor de oprukkende communistische troepen naar het Zuiden trekken, bevinden zich dikwijls, als burger geklede, Noord-Koreaanse soldaten, die op deze wijze achter de linies van de verbonden troepen trachten te komen. In de bagage en onder de kleren verbergen zij allerlei wapens; zelfs ontzien zij zich niet hand granaten in de zakken van kleine kinderen te stoppen en deze naar het Zuiden te loodsen. Om mogelijke wapens of andere contrabande te „ontdekken" bij de vluchtelingen, maken sol daten van de verbonden troepen gebruik van „mijn-detectors'.' TE DJAKARTA EN BANDUNG Op last van de procureur-gene raal van Indonesië is de voorma lige hoofdcommissaris van politie te Bandung, de heer F. Landme ter, gearresteerd Hij zou met de „Oranje" naar Nederland reizen en daartoe Zondag naar Medan vliegen om in Belawan aan boord te gaan. Te Bandung werden eveneens op last van de procureur-generaal gearresteerd: de commissaris van politie tweede klasse P. A. Kette- nis, de inspecteurs tweede klasse A. C. Story en R. K. Wankay, de adjunct-inspecteurs tweede klas se F. R. Pareira en J. H. Fickel, de adjunct-commandant van po litie J. C. S'elter, en de agent eerste klasse A. de Beer. Een Superfort B 29, die door motorstoring uit zijn formatie was losgeraakt en eenzaam bo ven de wolken vloog, heeft een aanval van een 15-tal straalja gers van het Russische type MIG 15 doorstaan, aldus meldt Mac- Arthur's hoofdkwartier te Tokio. De MIG's vielen de bommen werper van achteren aan, doch werden ontvangen met een hevig vuur uit de geschutskoepels van de B-29. Na een gevecht van tien minuten wist de bommenwerper in de wolken te duiken, waar de straaljagers hem niet verder ach tervolgden. De B-29 liep geen schade op doch een der straal vliegtuigen zou waarschijnlijk vernield zijn. ZALIGVERKLARING VAN PAUS PIUS X OP 1 APRIL (K.N.P.) in tegenstelling met het eerder gegeven bericht, als zou de datum voor de zalig verklaring van de Dienaar Gods Giuseppe Sarto, in leven Paus Pius A, nog niet zijn vastgesteld, verneemt het K.N.P. van be trouwbare zijde uit Rome, dat deze zaligverklaring toch zal ge schieden op 1 April, Zondag Be loken Pasen. INWONERS VAN ANDIJK SLOEGEN (LOOS) ALARM (Van onze verslaggever) Geruime tijd heeft men giste ren in het Noorden des lands in de mening verkeerd, dat even buiten de West-Friese kust van Noordholland, ter hoogte van Andijk, een vliegtuig in het IJselmeer was gestort. Inwoners van Andijk meen den dat 'smiddags om half één een straaljager in het water was verdwenen, waarbij een hoge waterzuil ontstond. Zowel Schip hol als Leeuwarden deelden eeh ter mede geen toestel te mis sen. Hetzelfde gold trouwens voor alle militaire bases. Een Sea-Otter van Valken burg. een reddingstoestel, dat op het water kan landen, heeft sa men met de Enkhuizer water- politie de aangegeven plek af gespeurd. zonder resultaat Later werd gemeld, dat ter plaatse waarschijnlijk een Meteor zo dicht boven het water heeft gevlogen dat de krachtige uitlaatgassen het water tot een fontein omhoog drukten waar door toeschouwers in de ver onderstelling konden komen, dat het toestel was neergestort. Men meldt ons uit het virus- laboratorium van de interne kliniek van het Academnsch Ziekenhuis te Leiden: De huidige in Europa heersen de influenza heeft vermoedelijk haar oorsprong in een locale epidemie in Juni 1950 in Zwe den. Half November 1950 brak een grote epidemie uit in Denemar ken en eind November in Nrd- Zweden en Noorwegen. Eind December verscheen influenza in Nrd-Engeland vermoedelijk via de havenplaats New-Castie het geen mogelijk wijst op een ver breiding van Scandinavië uit Omstreeks Nieuwjaar werd de ziekte gemeld in Belgisch Vlaan deren en in Nederland in Wal cheren. Het beloop van de ziekte is meestal licht, zodat men ook thans zeer stellig de indruk krijgt, dat het virus de long van de mens niet aantast (in tegen stelling met de ziekte in 19J8).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1