Vraag en antwoord over de begroting Emigratie vraagt bezinning en goede voorbereiding STEGEMAN1 Hr. het Ms. „Tjerk Hiddes" verliet voor laatst de haven van Nieuwediep St. Fidelis maakt naam DE GROTE ZANGERSDAG Financiële beschouwingen Met rood-wit-blauw in top Indonesische officieren al aan boord op 14 Januari te Heiloo De heer S. Roet biljartkampioen van de Beemster Uw succes of Uw mislukking Instituut GLOBE PAGINA 2 DONDERDAG 11 JANUARI 1951 In de algemene beschouwingen wordt de financiële positie der gemeente door verschillende raadsleden besproken; dat een tweetal heffingen (begrafenisrechten en vuilnisophaal-tarie ven) verhoging moet ondergaan, waarvan de redelijkheid overigens wordt ingezien, terwijl tot een bedrag van f 160.000 uit het batig saldo over 1948 moet wdrden beschikt, kan moeilijk tot voldoening stemmen; zij vrezen, dat hierdoor de bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds gevaar loopt. De verhoging der begrafenis- rechten en de invoering van de huisvuilbelasting dienen, aldus B. en W„ niet te worden opgevat als middelen, om het begrotings tekort te verminderen; door de stijging der kosten van de be graafplaatsen en de modernise ring vfTn de vuil-ophaaldienst rechtvaardigen deze heffingen. De huisvuilbelasting zal f 4,- per in gebruik genomen vuilnis emmer bedragen; voor de in te voeren verhoogde begrafenis rechten, verwijzen wij naar een afzonderlijk bericht, elders in dit blad. Een verhoging der bijzondere uitkering uit het gemeentefonds zal gevraagd worden en naar de mening van B. en W. zal de rege ring niet kunnen ontkomen aan een algemeen geldende maatre gel tot verhoging van het uitke ringspercentage van het gemeen te-fonds, dat thans op 125% is gesteld. B. en W. kunnen zich niet voorstellen, dat het overleg ten dezen tussen regering en staten-generaal nog lager uitke ringen dan de regering zich voor stelt ,tot resultaat zal hebben. De uitvoering van buitengewo ne werken zal de schuld van de gemeente buiten de voor wo ningbouw en bouwrijp maken van terreinen bestemde bedra gen met bijna 3 millioen doen toenemen. B. en W. geven toe, dat het beweegbare deel der be groting door het toenemen der vaste lasten weliswaar steeds ge ringer wordt, doch dat ander zijds door het aflopen van vaste lasten en waar mogelijk versterking der inkomsten, het beweegbare deel der begroting weer versterkt wordt. N.a.v. een desbetreffende vraag, verklaren B. en W„ zich bereid een uitkering van presen tiegeld van f 4.voor commissie vergaderingen in overweging te nemen en t.z.t. daarover een prae- advies te zullen indienen. Voorts zijn B. en W, bereid aan de raads leden een bewijs te verstrekken, dat toegang geeft tot de openbare inrichtingen van de gemeente, zoals de zweminrichting; met het sportpark is dit reeds het geval. Ouenbare Werken. Door de vele werkzaamheden aan de in de Lindenlaan liggende leidingen, komen regelmatig ga ten en putten in het wegdek voor, die steeds zo goed mogelijk her steld worden; een nieuw klinker- dek zou f 55.000.kosten, doch daar in deze straat t.z.t. een stam- riool van het ontworpen riole ringsstelsel moet worden gelegd, waarvoor het gehele wegdek zal moeten worden verwijderd, ach ten B. en W. een dergelijke uit gaaf thans niet verantwoord. Het ligt in de bedoeling de brug nabij het Kwakelpad door een beweegbare te vervangen, doch in verband met de hoge kosten zal dit nog moeten worden uitge steld. Voor de woonschepen, die thans nog in het afgesneden Kanaalvak liggen, zal. bij demping van dit gedeelte, elders in de gemeente, een plaats beschikbaar zijn; het karakter van de stad zal daar echter niet door mogen worden aangetast. Het maken van een speciale haven voor woonschepen achten B. en W. wegens de hoge kosten en het onttrekken van cultuurgrond aan zijn bestemming niet verantwoord. Teneinde uitbreiding mogelijk te maken van de algemene be graafplaats zijn de graven op het z.g. Ehrenfriedhof op verzoek van B. en W. geruimd. Het was aanvankelijk de bedoe ling, dat voor de bunker bii de Heilooërbrug een patates-frites- kraam zou komen; het ontwerp bleek echter niet aan de wel- standseisen te voldoen: thans hebben B. en W. een plan in stu die, om ter camouflering van de bunker enige verkoopruimten te bouwen, die aan gegadigden ver huurd kunnen worden. niet van dien aard, dat de- exploi tatie van een eigen, auto voor deze dienst lonend is; zodra dit het geval is, zullen nadere voor zieningen getroffen worden. Dat de modernisering van de Reinigingsdienst nu niet bepaald tot verlaging van kosten leidt, moge blijken uit het rapport van de dir. van Openbare Werken, waarin gezegd wordt, dat de ge hele modernisering van de Reini ging, op basis van het prijspeil van 1949 reeds een meerdere exploitatie-uitgaaf van rond f 35.000 zal vergen. De moderni sering is in eerste instantie be doeld tot verbetering van de hygiënische toestanden. De in '49 geschatte kosten voor de geme- chaniseerde vuilophaaldienst ad f 38.475 zijn voor '51 op f 41.970 geraamd. Een meer efficiënte bedrijfs voering zal mogelijk zijn, als de paardentractie geheel door auto- tractie zal zijn vervangen. „T De Korenbeurs. De Coop. Ned. Wolafzetvereni- ging, die tot November 1951 de Korenbeurs heeft gehuurd, heeft inmiddels verzocht de huurover eenkomst te verlengen; alvorens de Raad daartoe een voorstel zal worden gedaan, zal het bestuur van de Stichting Noodschouwburg hiertoe zijn medewerking moeten verlenen. B. en W. hebben hun standpunt ten deze nog niet be paald. N.a.v. de opmerking van een der leden, dat het gemis aan een moderne schouwburg steeds sterker wordt gevoeld, delen B. en W. mede, dat zij ter zake dili gent blijven, doch dat de finan ciële mogelijkheden nog een struikelblok vormen, om spoedig met een voorstel te komen; het schouwburgvraagstuk is nog niet rijp voor openbare behandeling. Bij informatie bleek aan het College, dat er nog geen uitzicht bestaat, dat het Rijk zijn rechten op het voormalig kazerneterrein aan de Bergerweg zal prijs geven, te minder nu in verband met de uitvoering van het plan-Dudok het voormalige ROG-gebouw te zijner tijd plaats zal moeten ma ken voor een nieuw postkantoor en voor de in Alkmaar gelegerde militairen naar andere huisves ting moet worden omgezien. Door het bouwrijp maken van gronden komen de volkstuinders in het gedrang; gezien het sociale belang van volkstuintjes achten B. en W. het gewenst t.z.t. aan nader aan te wijzen gronden in het uitbreidingsplan de hestem- ming te geven van permanent volkstuincomplex (zoals in enkele andere gemeenten het geval is) De door de gemeente geleden oorlogsschade is door de verzeke ringsmaatschappij vastgesteld op f 534.273, doch aangezien deze schade is gebaseerd op de waarde ten tijde van het toebrengen de zer schade, zal de totale schade de f 1.000.000 wel te boven gaan. De juiste cijfers van de schade en de vergoeding zijn nog niet vast te stellen. Verhoirin? heerafenisvechten. Blijkens de M.v.A. zullen de begrafenisrechten voor de Alge mene Begraafplaats de volgende verhoging dienen te ondergaan: (tussen haakjes de oude tarieven) Uitgifte recht van eigen graf (per grafruimte): grafkelder on bepaalde tijd f 500 f 250 of f 500 lste klas, idem. f 350 (f 180): 2e klas. idem f 200 (f 60'3e klas idemf f 150 <f 20); lste klas 15 jaren f 70 (f 60 voor 10 jaar); 2e klas idem f 40 (f 20 voor 10 jaar); 3e kl., idem f 30 (f 7 voor 10 jaar). Begraven -tijdens gewone uren Grafkelder f 80 (f 50 of f 75): lste kl. f 60 (f 40); 2e kl. f 40 (f 18): 3e kl. f 24 (f 8>; 4e klas f 12 (f 6). Extra voor begraven in buiten gewone tijd; grafkelder f 15 (f 12) le kl. f 12 (f 6): 2e kl. f 9 (f6); 3e kl. f 6 (f3); 4e kl. f 3 (f 1). Opgraven van een lijk f 15 a f 20 (f 3). Onderhoud van gra ven gemiddeld f 5 (f 3). Over 1949 bedroegen de netto lasten van de Algemene begraaf plaats f 24.563 en de opbrengst der begrafenisrechten f 20.190. Door de stijging der lonen en de bouw van de aula moeten de kosten voor '51 op f 39.679 wor den begroot; indien de begrafe nisrechten niet verhoogd zouden worden, zou er jaarlijks een ex ploitatietekort zijn van rond f 20.000.—. Voordelieer electriciteitstarieven. Zoals reeds eerder werd mede gedeeld, zal worden voorgesteld in 1951 een beperkt gezinstarief voor huishoudelijk gebruik van gas en electrieiteit in te voeren en enige tegemoetkoming te ver lenen in de electriciteitstarieven voor de middenstandsbedrijven, grootverbruikers licht en voor industrieën. Voor de reductie van het ge zinstarief is een uitgaaf van f 11.500 geraamd; de midden standsbedrijven zullen 10 pet. reductie krijgen op de kosten van het elect.riciteits verbruik, waar mee f 6500.gemoeid zal zijn; mte de reductie aan grootverbrui kers, die meer dan 10.000 een heden voor licht en kracht per jaar gebruiken, zal f 20.500 en voor die. welke meer dan 5000 eenheden uitsluitend voor licht gebruiken, zal f 5000.gemoeid zijn. De Kaasmarkt. Het grote belang van de in standhouding van de kaasmarkt als propaganda voor dit product, is thans ook buiten de grenzen dezer provincie doorgedrongen, zodat verwacht mag worden, dat de kaasmarkt ook in 1951 voort gang zal vinden. De Bond van Zuivelfabrieken stelt alles in het werk, dat weer subsidie als vergoeding voor de marktonkos- ten verkregen zal worden, zo dat B. en W. ook te dien opzichte de toekomst met vertrouwen te gemoet zien. De reorganisatie bij Gemeente werken is zover gevorderd, dat de voorgestelde bevordering van reeds in dienst zijnde ambtenaren 1 Januari is ingegaan; de benoe ming van de ingenieur is te ver wachten en met die van een ste- debouwkundige zijn B. en W. nog bezig. Voor zover het moderne ver keer en het wegdek zulks toe laten, zullen op daarvoor geschik te plaatsen zoveel mogelijk bo men worden geplant. Geen demping Limmerhoek. Voor het maken van een beton- schoeiïng aan de Limmerhoek is f 70.000.geraamd; in verband hiermede vraagt een der raads leden, of men dit water niet be ter kan dempen. B. en W. wijzen er in dit verband op, dat t.z.t. wordt overgegaan tot het door trekken van de Vondelstraat naar het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan en naar de Turf markt, waardoor een betere toe gang tot de Schelphoek wordt verkregen. Demping zou globaal gerekend meer dan tweemaal zo veel kosten als een schoeiïng; voorts zou hierdoor praktisch on misbare oppervlakte voor lig plaats voor woonschepen worden onttrokken, terwijl ook de water berging zou verminderen en ten slotte het karakteristieke stads beeld hier zou verdwijnen. Daar om hebben B. en W. bezwaren tegen demping van de Schelphoek. Hoewel voor vervoerkosten voor het Plantsoenbedrijf f 3500 is geraamd, zijn de kosten nog De Katholieke Raad van Overleg, het vroegere Koepelcomité, belegde in het Gulden Vlies te Alkmaar Woensdagavond een voorlichtingsavond over de emigratie, welke gehouden werd door de directeur van de Katholieke Emigratie Stichting, drs. van Campen. ONZE AGENDA TONEEL: De mens in Burger, door Alkmaars Toneel in 't Gulden Vlies, 8 uur. FILMS: Rex theater en Ci nema Americain: Wiener Madeln, alle leeft.; Victo ria-theater: Ontsnapping van Corregidor, 14 jaar; Harmonie: De Rode Donau, 18 jaar. Voorstellingen Hedenavond 8 uur. Matinee iedere middag 2.30 in het Rex theater. APOTHEKERS: Voor spoed gevallen geopend: Apoth. Kruisinga, Apotheker G. Kruisinga, Koorstraat 59. NACHTDIENST TAXI'S zal worden gereden door Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel 4237. Hij werd ingeleid door een kort welkomstwoord van de heer L. van Jaarsveld die daar bij ook de Hoogeerwaarde De ken en de pastoors Binkhorst en Biesta begroette, alsmede de be sturen der verschillende organi saties. Emigratie niets nieuws Voor een zeer goed gevulde zaal gaf Drs van Campen aller eerst een definitie van het be grip emigratie. Dat is zich blij vend vestigen in een ander larid om zich daar een bestaan op te bouwen. Dit emigreren is niets nieuws en past volkomen in het scheppingsplan. En er zijn vele voorbeelden uit de oudheid, waarvan spreker er enkele aan haalde, om aan te tonen dat groepen en volkeren altijd al uit hun eigen land wegtrokken om zich elders te vestigen. Meestai ging dat gepaard met oorlogen of geweldpleging. Eerst in de 18de eeuw voltrok de emigratie zich op vredelievende basis. Door bevolkings-overschotten in verschillende landen (Oost Europa, Italië) was men genood zaakt zich in den vreemde een bestaan op te bouwen. Nieuwe bestaans mogelijkheid Voor velen is echter emigratie een nieuwe bestaansmogelijkheid geworden. Nederland's bevolking neemt sinds 1945 met 100.000 man per jaar toe, daarvan zijn 50.000 arbeidskrachten waarvoor werk gevonden moet worden. Aanvan kelijk dacht men het te redden met industrialisatie, doch het is gebleken dat zulks niet mogelijk was. Nu is de emigratie als de belangrijkste uitwijkmogelijkheid aanvaard en de Regering voert sinds kort een actieve emigratie- politiek. Werd er in 1950 aan vankelijk 1 millioen uitgetrok ken, later werd dat verhoogd tot 5 millioen. Ook dit jaar staat een dergelijk bedrag op de be groting voor emigratie-hulp. Mex deze gelden worden de over tochten der emigranten betaald Drs. van Campen constateerde echter, dat men momenteel de emigratie nog te veel ziet als een internationale arbeidsbemidde ling. Dat is onjuist. Men emi greert niet alleen als arbeider of als boer, men emigreert als een mens! Een mens met zijn eigen geloof, opvoeding, beschaving en kennis. Daarom is het nodig dat een Katholieke Emigratie Stichting de belangen der katholieke emi granten behartigt. Maar vooral legde de spreker de nadruk op een goede voorbereiding van de zijde der emigranten zelf. Men moet zorgen de taal te spreken van het land waarheen men gaat en ook op godsdienstig gebied beslagen ten ijs komen. Vooral de vrouw moet in de emi gratie-plannen gekend zijn en zij moet zeker de zelfde kennis hebben als de man. Spreekt zij land, dan past zij zich niet aan en gaat het gezinsleven verloren. Dat er nog schepen vertrekken, waarvan 70 a 80 der emigran ten geen aandacht heeft geschon ken aan de taal, dat moest eigenlijk niet mogelijk zijn! Sprekende over de landen, waarheen emigratie mogelijk is. noemde Drs van Campen Frank rijk voor jonge boeren en tuin ders, Canada, dat voor boeren, tuinders en vaklieden goede mo gelijkheden biedt, Zuid Amerika is alleen van belang voor groeps- emigratie en Australië, waar de genen, die van voor af aan wil len beginnen, een goed bestaan kunnen krijgen. Nieuw Zeeland noemde Drs van Campen momenteel het bes te land voor emigranten, vaklie den en boeren kunnen hier te recht en vinden er een goede sociale verzorging en een sfeer, die overeenkomt met die van ons land. Zijn betoog besluitend legd de spreker «r de nadruk op dat men met emigratie plannen en de uitvoering daarvan niet over ijld te werk moet gaan en zich óp alle gebied degelijk dient voor te bereiden. Met enkele filmpjes, waarvan de geluidsprojectie voortreffelijk verzorgd werd door llandria werd de avond volgemaakt als mede met een aantal vragen, die vlot werden beantwoord. ALKMAAR Twee avonden zijn wij getuige geweest van het succes, dat „Pro Domo," de to neelclub van de St. Fidelisver. met de opvoering van „Meneer Klaproos" reeds heeft behaald. Twee avonden speelde deze club voor een flink bezette zaal. De toeschouwers hebben voiop kun nen genieten van het uitstekende spel. De ontwikkelingsgeest van de jongens op het gebied van de toneelkunst draagt thans zichtba re kenmerken ten goede. Stellig wordt dit waargenomen door hen, die de toneelavonden van „Fidelis" ook in de voorgaan de jaren bezochten. Onophoudelijk daverden de lach salvo's door de zaal. Vooral Klap roos, Rumpel en Bernardi stel den door de natuurlijke vertol king van de karakters de lach spieren in werking. Zonder in verdere détails te treden, kan ge zegd worden, dat allen goed spel leverden. Strikte gebondenheid aan de tekst is echter wel aanbevelens waardig. Dit voorkomt elke zweem naar trivialiteit. Al met al zijn het geslaagde avonden te noemen. Zij die St, Fidelis de komende avonden nog zullen bezoeken, kunnen zich er bij voorbaat op verheugen, dat zij een kostelijke avond zullen heb ben. Dansavond R. K. Danscomité ALKMAAR Zondagavond a,s„ 14 Januari om 8 uur organi seert het R.K. Danscomité in het Gulden Vlies weer 'n dansavond, uitsluitend toegankelijk voor ka tholieken. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar Zondagmorgen van 11.30Ï2.30 aan de zaal. Er wordt nogmaals uitdrukkelijk op ge wezen dat b-uiten deze tijd geen telefonische bestellingen worden aangenomen. Burgerlijke Stand ALKMAAR Gehuwd: Si mon A. van Doorn en Elisabeth A. W. Ruig. Overleden: Dieuwertje Kuiper oud 78 jaar, wed. van J. Stoffer. TWEEVOUDIGE AANRIJDING TE HEILOO ALKMAAR Op de Kenne- merstraatweg in de gemeente Heiloo tussen de Regulierslaan en de Kattenberg stond gister avond om kwart over vijf een vrachtauto geparkeerd in de grasberm. Op het moment dat de wagen de rijweg opreed kwam er een luxe auto aan die in de zelfde richting reed. De be stuurder van de luxe wagen trachtte de vrachtwagen te pas seren doch kon een aanrijding niet vermijden en reed de vrachtauto van achteren aan Op dat ogenblik naderde ook een tegenligger. De aanrijdende luxe auto reed bovendien nog op die tegenligger in waardoor het on geval tamelijk gecompliceerd werd. Persoohlijke ongelukken kwamen niet voor. De twee luxe auto's werden flink beschadigd, de vrachtauto niet. De Rijks politie die spoedig ter plaatse was om het verkeer te regelen heeft de zaak in handen. Uitvoeringen WAARLAND Door de plaat selijke Gem. Toneelver. „Ons Genoegen" werd op Zondag 7 en Dinsdag 9 Januari j.l. in de zaal van de heer W. Jonker een uitvoering gegeven. De vereni ging had ditmaal een goede keus gedaan, door het toneelspel in 3 bedrijven van Wim Dumont ge titeld „Geef mij Uw hand" ten toneel te brengen. Dit stuk, dat een tragedie van een verknoeid leven weergeeft, brengt typeringen die elke speel- Iter of speler graag eens voor 't voetlicht zet en daarbij is het spel boeiend van begin tot het einde. Onder de regie van de hr. Jan van der Gulik, werd dit to neelspel door onze dilettanten over het algemeen zeer goed weergegeven. Zondags was de zaal behoorlijk bezet, doch op de tweede avond had de vereniging meer belangstelling verdiend. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Neeltje Theodora Maria d. v. C. Duijn en D. Wijker, Zakedijkje 17; Ëwald Peter z. v. H. H. de Jong en A. A. Eliveld, Lijtweg 44; Cornelis Eppo z. v. D. W. Pastoor en M de Haan, Hoflaan 2. Overleden: Cornelia Glorie, 76 jaar, weduwe van Johannes Wit tebrood. Voert 3. (Advertentie) met de rookworst de fijne zachte rooksmaak \n on* raam' m®v f OP HST lOODJS WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. tamelijk guur Wisselend bewolkt ir-et een krachtige tot harde en voor al tijdens regen- of hagel buien tijdelijk stormachtige wind tussen Zuid-West en West. Iets kouder. Akersloot's bevolking AKERSLOOT Loop der be volking van 1 Jan. tot en met 31 December 1950. (De cijfers tus sen haakjes geven de getallen aan over 1949). De bevolking be droeg p. 1 Jan. 1950: 2372 (2389). Zij is van 1 Jan. tot en met 31 Dec. vermeerderd door geboor ten met 76 (63), vestiging met 83 (62). Totaal 159 (125). Zij is gedurende dit tijdvak verminderd: overlijden 18 (14), vertrek 86 (128). Totaal 104 (142) De bevolking der gemeente be droeg p. 31 Dec. 1950: 2427 (2372) Van 1 Jan. tot en met 31 Dec. 1950 zijn in deze gemeente 16 (26) huwelijken voltrokken. In dit tijdvak werd 1 (-) echtschei ding ingeschreven. DEN HELDER Door vele ogen werd Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" nagestaard, toen dit fiere schip voor de laatste maal onder de Nederlandse vlag de haven van Nieuwediep verliet. Lang keken die ogen het schip na en onwillekeurig keek men misschien zelfs wat weemoedig naar het rood, wit en blauw, de kleu ren, waarvoor de torpedoboot jager „Tjerk Hiddes" bijna negen jaren pal heeft gestaan. In die negen jaar heeft de „Tjerk" een staat van dienst achter de rug, die deze oorlogsbodem een eervolle plaats in de gelederen van de Koninklijke Marine heeft geschonken. Onder het commando van de toen malige Ltz. I W. J. Kruijs heeft de Tjerk Hiddes" in de oorlogsjaren veel van zich doen spreken. Wellicht herinnert men zich nog de succes volle tochten naar Timor in Decem ber 1942, toen ongeveer 1000 Austra lische militairen en ook Nederlan ders van het eiland werden bevrijd. Hoe raar het misschien ook mag klinken na alles wat er al over de „Tjerk Hiddes" is geschreven, maar het schip heeft nooit onder Engelse vlag gevaren. De „Tjerk Hiddes", 'n zusterschip van Hr. Ms. „Jan van Galen", kwam op 6 Mei 1942 gereed en drie weken later om precies te Zijn op 27 Mei 1942 werd de toen malige „Nonpareil" door de Konink lijke Marine overgenomen. In de oorlog maakte de „Tjerk Hiddes" aanvankelijk deel uit van de Britse „Eastern fleet", maar eind 1942 reeds werd de „Tjerk" ingedeeld bij de Amerikaanse zevende vloot. In de periode, dat de „Tjerk Hiddes" on der Amerikaans commando stond, was de torpedobootjager geruime tijd gestationneerd in Freemantle (Australië). Na de oorlog is de „Tjerk Hiddes" nog enige malen op en neer gevaren tussen Nederland en Indonesië. Voordat de oorlogsbodem in 1949 voor het laatst in Nederland aan kwam, verbleef de „Tjerk" nog een half jaar in de West. In October 1949 ging zij in reparatie en werd op 23 October j.l. opnieuw in dienst ge steld. Indonesiërs als gast Nadat de „Tjerk Hiddes" vanmor gen om 10 uur door de Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Willinge, was geïnspecteerd, •werd alles in gereedheid gebracht VEERTIGJARIG PROFESSIEFEEST 16 Ja- Zuster ALKMAAR Dinsdag nuari a.s. hoopt 'de Eerw. Niciasiena, in de Piusstichting haar veertigjarig professiefeest te vieren. Het zal de Eerw, Zuster, die reeds 22 jaren in de „Pius" haar zegenrijk werk uitoefent en reeds heeft uitgeoefend in de oude Piusstichting op het Ver- dronkenoord, die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Wij vertrouwen uan ook, dat die dag tijdens de receptie, die van 3 tot 4 uur 's namiddags zal worden gehouden, velen haar zullen ko men gelukwensen. Dierenbescherming ALKMAAR Zwervend is in de omgeving van de Langenstraat aangetroffen een zes maanden oude poes (wit-zwart), in de om geving van de Hoornsche kade een wit-zwarte jonge hond, in de omgeving van de van Galenstr. een mooie zwarte hond type bou vier (teef-halsband) om). in de omgeving van Rochdale- West een bruin-zwarte hond (langharig). In Schoorl zwerft sinds Zondag n licht-grijze herdershond (reu) Adres: Braam Duinweg 39 te Schoorl. Ter beschikking n jonge ge zwarte hond plm. 5 maanden oud (zindelijk, lief karakter). Adres inspecteur; C. Verwer, Nog enkele dagen en de grote Zangersdag is aangebroken! Alle plannen van voorbereiding zijn bijzonder goed verlopen. Niet minder dan tien kerkkoren zuilen deelnemen aan de grote zangdemonstratie, welke om 1 uur aanvangt in de Sint Willi- brordusstichting te Heiloo. Overigens zal de „stemming" van de dag een voorname factor blijken te zijn. De verhevenheid vaij het liturgisch schouwspel zal haar zegenrijke invloed niet mis sen en de schoonheid van het muzikaal gebeuren (doortrokken van gewijde geest) zal niet zon der uitwerking blijven op het hart van hen, die immers altijd „dubbel bidden" (als zij nl „bene cantant"). de taal niet van haar nieuwe Baanstraat Alkmaar. Medewerking verlenen: He Koor der Broeders van de Sint Willibrordusstichting te Heiloo. het Mannen- en Jongenskoor der Sint Laurentius-Parochie te Alk maar en voorts de Kerkkoren van Bergen, Egmond Binnen, Egmond aan den Hoef, Heiloo (St. Willibrordus), Heiloo Rec toraatskapel, Oudorp, Schermer en Schermerhoin. 250 Zangers worden verwacht, doch niet alleen wordt gerekend op de medewerkende belangstel ling van Zangers, doch ook van de leken. Wij moeten deze dag niet be schouwen als een ouderwetse korenbonddag. waarop het ge vaar van wedijveren niet denk beeldig en zelfs niet uitgesloten is, doch de thans te organiseren dag beoogt allereerst: verdieping van mentaliteit; verbetering van de geest; verinnigins van intenties. Het is allerminst de bedoeling van deze dag, critiek in welka vorm dan ook uit te oefenen op de vele Katholieke mannen die Zondag in Zondag uit hun vocale capaciteiten,in dienst stel len van de H. Liturgie (bewust of onbewust van de verheven heid hunner roeping), maar wel mogen wij veronderstellen, dat ook de zangers die hun taak met de beste bedoelingen ver richten, zullen erkennen, dat alle mensenwerk onvolmaakt is en dus ook hun aandeel in de opluistering der liturgische dien sten nog wensen en wenken zal kunnen gebruiken. Dr. A. I. M. Kat uit Haarlem zal in een korte enthousiaste speech de zangers nogmaals Wij- zen op hun zeer verheven taak. Naast de prachtige Gregori aanse muziek, waarvan als ver plicht nummer bii de Zang- demonstratie is gesteld: Introi- tus van de le Zondag van de Advent, zal een zeer rijk pro gramma van polyphone muziek ten gehore worden gebracht. Het Par, Kerkkoor van de St Willibrorduskerk te Heiloo, zal onder leiding van de heer Piet Groot uitvoeren de 3-stemmige Mis St. Ludovicus van H. An- driessen. met aan het orgel de Eerw. Broeder Egbert van de St. Willibrordusstichting. Het Mannen- en Jongenskoor der St. Laurentïus Parochie te Alkmaar zal onder leiding van de heer C. J. Hof, met aan het orgel de heer J. A. Kloeg uit Alkmaar, de gezangen onder het plechtige Lof verzorgen, waarvan wij vermelden: Lauda Sion van Palestrina, Magnificat van Ma- rius Monnikendam, Christi Vir go Dilectissima van Albert de Klerk en tot slot het machtige Tantum Ergo van Alphons Die- penbrock. Kortom het belooft een dag te worden, die in de annalen van Kath. leven in Noord-Holland als een onvergetelijk-mooie dag aangetekend kan worden. voor het vertrek. Als gasten bevon den zich aan boord twee officieren van de Alri (Indonesische Marine), t.w. de majoor Martadinata en de kaptein Soeratman resp. van de zee dienst en van de technische dienst. Als verbindingsofficier tussen de Koninklijke Marine en de beide In donesische officieren fungeert de Ltz (T) II C. B. Tauran. De „Tjerk Hid des" maakt deze reis onder comman do van de Ltz. I J. F. G. Haentjes. De officieren van de Alri maken deze reis mee, alleen om zich van een en ander op de hoogte te stellen. Wanneer de torpedobootjager aan de Alri zal zijn overgedragen, wordt de bemanning gedeeltelijk gedeta cheerd bij de zich in Indonesië be vindende Nederlandse Militaire Mis sie. Een ander gedeelte van de op varenden zal op Nieuw Guinea wor den gedetacheerd. De „Tjerk Hiddes" zal vermoede lijk op 2o Februari in Tandjong Priok arriveren. Het is nog niet be kend of de overdracht daar zal plaats vinden. Als tussenhavens zal de „Tjerk" de volgende plaatsen aan doen: Gibraltar Tanger Port Said Djeddah Djiboeti en Cqlombo. Van- DE BEEMSTER. Maandag avond werden in zaal Etten de laatste beslissingswedstrijden om het biljartkampioenschap van De Beemster gespeeld. Twee partijen stonden nog op het programma, nl. K. ZijpJn. Knijn en K. Zijp- S. Roet. In 25 beurten behaalde Zijp in een felle, vrijwel gelijk- opgaande en daardoor spannende partij zijn lpO caramboles, tegen Knijn 94. De partij ZijpRoet was evenmin zonder spanning. Na vijftien beurten telde men ,elk 66 car. Daarna maakten bei den een serie van 22. Zijp maakte hierna een poedel, terwijl Roet zijn 100 car. wist vol te maken. Door zijn party tegen Roet te verliezen kwam Zijp op de derde plaats. De jeugdige Nol van Et- ten eindigde daardoor als tweede. Kampioen S Roet ontving uit de handen van mextr. v. Etten een bouquet bloemen, waarna de voorzitter van de Biljartclub „Ons Genoegen hem de zilveren me daille uitreikte. De totale uitslag ziet er als volgt uit: pt. cr. brt. h.s. gem. 1. S. Roet 14 796 201 37 3.96 2. N. v. Etten 12 773 142 44 5.44 3. K. Zijp 12 766 176 22 4.43 4. J. Beunder 10 748 191 28 3.92 5. W.Blauwboer 8 689 201 27 3.43 6. K.Hogenboom 6 622 189 17 3.29 7. J. Knijn 6 664 205 25 3.24 8. T. Ton 2 650 206 28 3.16 9: Th. Roet 2 524 188 28 2.79 Een ongeluk in Zijpe J. P. B. uit Burgervlotbrug stond gisteren terecht voor de Alkmaarse Rechtbank. Deze ex pediteur was ten laste gelegd, dat hij op 19 October in Zijpe zo on voorzichtig met zijn auto heeft gereden, dat hij een botsing heeft veroorzaakt met de motorrijder G. L. uit Den Helder, die ten gevolge van dit ongeval werd gewond. Verdachte weet het ongeluk gedeeltelijk aan de weersomstan digheden. Hij gaf toe, dat hij de motor had moeten zien en dat hij die in feite niet had gezien. De aangereden motorrijder ge tuigde dat het helder weer was. De Officier van Justitie nam niet aan dat weersomstandighe den van invloed zijn geweest op het ongeluk. De Officier betreur de het dat wagens met rechtse besturing in ons verkeer zijn toe gelaten. Hij eiste f 30.of 10 dagen. De uitspraak volgt over twee weken. af Colombo zal de „Tjerk" koers zet ten naar Tandjong Priok. Afscheid....... In de loop van Woensdag hebben wij persoonlijk afscheid genomen van de „Tjerk Hiddes". Naast de loopplank liep de wacht zijn rondje. En toen wij voet aan boord zette, viel ons oog (figuurlijk althans) op het mededelingenbord, waarop stond vermeld, dat de bemanning 't schip Donderdag om 12 uur gereed moest hebben om de zee op te stomen. Een ogenblik realiseerden we ons, dat we voor de laatste, de allerlaatste keer aan boord waren van een oorlogs bodem, die de Nederlandse zaak bijna 9 jaar trouw heeft gediend. De gedachte, dat binnen afzienbare tijd een andere vlag aan de mast zou waaien, deed ons onprettig aan. Ook al wisten we, dat het een vlag zal zijn, die het rood en het wit met onze driekleur gemeen heeft. (Advertentie) hangt af van wat U 's avonds doet. Ga 's avonds studeren. Dan bouwt U in Uw vrije tijd aan Uw toekomst vol gens een goed opgezet plan. kunt een cursus volgen in Typen, Steno, Nederland se, Engelse, Duitse of Franse Handelscorrespon dentie of Conversatie, Boekhouden, M.B.A., Mid denstandsdiploma. De volgende week beginnen nieuwe cursussen. U kunt zich er dagelijks voor aan melden. Een practische opleiding, die Uw kansen voor de toekomst vergroot, verzekert U VERDRONKENOORD 67, Telefoon 4410 ALKMAAR „HET SMEULENDE VUUR" W ARMENHUIZEN. Zondag j.l. gaf „Het Masker" een opvoe ring van het toneelspel „Het smeulende vuur" van W. Dumont, een knap geschreven intrige. Het Masker heeft een zeer be wonderenswaardige prestatie ge leverd. Het heeft bewezen dit moeilijke stuk tot in bijna alle details aan te kunnen. Naast voortreffelijk spel, met enkele knappe en consequent volgehou den stemmutaties in de noofd- rollen, waren het de keurig ver zorgde grimage en décors, welke er toe bijdroegen, het publiek van het begin tot het einde te boeien. Regisseur Jac. v. Baar kan op een zeer geslaagde avond terug zien. Velen, gezien ook het aantal teleurgestelden, dat vanwege de uitverkochte zaal de deur geslo ten vpnd, zal het goed doen te horen dat Het Masker dit stuk Zondag 21 Januari nogmaals voor het voetlicht zal brengen. Het verdient een tweede volle zaal. Fancy fair ST. MAARTEN. Het ligt in de bedoeling van de Sportvereniging St. Boys en DES om een Fancy-Fair te houden in zaal schrijver en wel op 27 en 28 Jan, 1951. Tevens is er een verloting aan verbonden, de trekking zal plaats vinden op een nader te bepalen datum, doch voor 1 Juli 1951 in café Schrijver. De lo ten zijn reeds overal verkrijgbaar. OPRICHTING SCHAAKCLUB? HEERHUGOWAARD. Maan dagavond speelde de heer Kaan uit Langedijk een simultaan seance tegen 13 heren uit Heer- hugowaard. Deze seance werd gehouden als propaganda, om eventueel te geraken tot oprich ting van een schaakclub. Er wa ren ook enkele kijkers. De heer Kaan, een rustige spe ler met een goede kijk op het spel, bereikte een goed resultaat. 8 partijen won hij, speelde er 4 remise en verloor er één van de heer J. Duin, Jan Glijnisweg. Na afloop sprak de heer J. Ko nijn enkele dankwoorden, waar na besloten werd om a.s. Maandag 15 Januari, des avonds om plm. 8.15 uur, weer bijaen te komen, om dan over te gaan tot oprich ting van een schaakclub. Degenen die dus iets gevoelen voor een schaakclub worden allen a.s. Maandagavond verwacht bi) v. d. Heiligenberg. (Vai Einde van het- v< buitenlandse zal bijeen en namei heette,het, dat strijd was met Duitsland diende troepen zouden basis wil de Sov Engeland en Frar premier Grotewo op een conferent voor kort in de i alles wat lelijk vriendelijk en vo De Westelijke Moskou doen wet tot een viermoge genegen zijn, maar slag van de Praag niet over Duitslan over alle wereldvi verdeeld houden, daarop weer gear waar in vage, ma, termen, die kunn dat het Kreml w Duitsland en wél van de Praagse Ki lutie wil praten hoopt men in Parij via voorbereiende toch tot een confer* Vier komt. In Lond reserveerd", zoals wil men waarschijr eerst het beraad de ters van het Geme aan de gang is, afv son wenst voor a ring" over 't Russis 't Is Deze niet geheel t op dat Sovjet-antv voor zich verklaar! die weet hoe men ii wil niet aanstond: antwoord als onbev schetsen, hoewel hi niet bevredigt. Daa men. Want de be' Oost-Duitsland met „volkpolitie", zó dat dit getal snel te gen is, die geoefer tanks en andere zw die vliegtuigen ter heeft en een vermor Staf', wordt door d boudweg als niet-b kend. Daarmee m zich af van de vraa; wél overeenkomst] Potsdam is en sche zich een voorwendsi met de andere grote praten. Duidelijk i: dien nu alle bezettir geheel Duitsland zo teruggenomen de Bondsrepubliek th niets zou hebben, n zóne een krachtig i raat. Korea leert de mee gebeuren kan. Sovjet-Unie niet s Oostenrijk, waar he staatsverdrag sabote over het in Praag di achtige satelieten ,.g dat het Rode Leger gepijnigde land niet hoewel dat óók met Yalta en Potsd zou het Kreml met Grote Drie willen pi communistische over Polen, Tsjecho-Slow: rije, Roemenië en Bi de Russische maarscl Polen, Tsjecho-Slow; garije de lakens ui! door Moskou bevolei legers van Hongarij en Bulgarije, die vei vredesverdragen toe vang overschrijden - alles ook strijdig is i Potsdam. Moskou wi over het Verre Oost* na, Korea en Japan wel daarover èn in Potsdam toch ook vi handeld is. Men wil kortom er wel naar uit „koude", noch over oorlog" in zijn a spreken, maar alleen land, en dat nog sic bepaalde manier, dii schijnt, om de weerl West-Europa blijvend men en de veiligheid der wereld bij voortd lig te houden. Wèl b het dan, dat Washi stelt op enige „ophel Toespitsinj Van de Britse rege men o.i. niet aan te zij op de Russische x en beperkingen heil v een conferentie der Maar in Londen is tactisch opportunis sommigen en van 1 van alle contact ver daar alleen verscherp OostWest-verhoudin land meent, dat Amei veel heter gebakerd Europese mogendhed* uiteraard niet op toe; tegenstellingen uit. A zeker, dat het beraa ambtgenoten uit het i tot resultaten moge een matigende invloec de loop der wereldpi derzijds verheelt ir Londen ook niet, dat mogendheden-conferer alle brandende werel de eensgezindheid, zi licht niet de eendracht terse Drie op een n proef zou kunnen stel Over China denken Washington duidelijk v Over Formosa denken delijk niet gelijk. Ov* verscheidenheid van

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2