De Grote Vier: een nieuw beraad? voor uwediep Rusland zou noch over „koude" noch over „lauwe" oorlog willen spreken Ook in het Horeca-bedrijf kwam sociale zekerheid Gesprek van Grote Vier om RAMP te voorkomen De Europese verdediging en Duitsland Moeilijkheden met Ierland om M.L.D.-detachering? VEEL NIEUWS in weinig woorden Reserve gewenst, opheldering is noodzakelijk i m Bekering en Beleving v succes of Uw mislukking ituut GLOBE Waarom nu zo? 40 jaar „St. Antonius" Knoeierijen bij voetbalpool Naar wij vernemen: Nederland krijgt 30.000 balen katoen Ulster is een teer punt... I I •RSVERWACHTINC eeld door het K.N.M.I. It, geldig van Donder- J tot Vrijdagavond. ;JK GUUR sselend bewolkt met een chtige tot harde en voor- tijdens regen- of hagel en tijdelijk stormachtige id tussen Zuid-West en st. Iets kouder. ersloot's bevolking SLOOT Loop der be- van 1 Jan. tot en met 31 ir 1950. (De cijfers tus- ikjes geven de getallen 1949). De bevolking be- 1 Jan. 1950: 2372 (2389). an 1 Jan. tot en met 31 armeerderd door geboor- t 78 (63), vestiging met Totaal 159 (125). gedurende dit tijdvak erd: overlijden 18 (14), 36 (128). Totaal 104 (142) volking der gemeente be- 31 Dec. 1950: 2427 (2372) Jan. tot en met 31 Dec. jn in deze gemeente 16 jwelijken voltrokken. In ak werd 1 (-) echtsohei- [eschreven. bo zal de „Tjerk" koers zet- Tandjong Priok. Afscheid oop van Woensdag hebben oonlljk afscheid genomen Tjerk Hiddes". Naast de liep de wacht zijn rondje, wij voet aan boord zette, oog (figuurlijk althans) op delingenbord, waarop stond dat de bemanning 't schip tg om 12 uur gereed moest m de zee op te stomen. Een realiseerden we ons, dat we laatste, de allerlaatste keer d waren van een oorlogs- iie de Nederlandse zaak tar trouw heeft gediend. De dat binnen afzienbare tijd re vlag aan de mast zou leed ons onprettig aan. Ook i we. dat het een vlag zal het rood en het wit met ■kleur gemeen heeft. Advertentie) DONDERDAG 11 JANUARI 1951 RACilNA 3 af van wat U 's avonds Ga 's avonds studeren, bouwt U in Uw vrije ian Uw toekomst vol- een goed opgezet plan. it een cursus volgen in pen, Steno, Nederland- Engelse, Duitse of mse Handelscorrespon- ritie of Conversatie, ekhouden, Mid- nstandsdiploma. jlgende week beginnen e cursussen. U kunt er dagelijks voor aan- in. iractische opleiding, die ansen voor de toekomst jot, verzekert U tDRONKENOORD 67, >on 4410 ALKMAAR SMEULENOE VUUR" dENHUIZEN. Zondag „Het Masker" een opvoe- n het toneelspel „Het de vuur" van W. Dumont, tp geschreven intrige, ïasker heeft een zeer be- ■nswaardige prestatie ge- Het heeft bewezen dit e stuk tot in bijna alle aan te kunnen. Naast 'felijk spel, met enkele en consequent volgehou- mmutaties in de hoofd waren het de keurig ver- grimage en décors, welke ijdroegen, het publiek van n tot het einde te boeien. ;eur Jac. v. Baar kan op r geslaagde avond terug- gezien ook het aantal stelden, dat vanwege de ichte zaal de deur geslo- id, zal het goed doen te lat Het Masker dit stuk 21 Januari nogmaals voor tlicht zal brengen, erdient een tweede volle Fancy fair L4.RTEN. Het ligt in de van de Sportvereniging en DES om een Fancy-Fair n in zaal schrijver en wel 28 Jan, 1951. Tevens is er loting aan verbonden, de zal plaats vinden op een bepalen datum, doch voor 51 in café Schrijver. De lo- reeds overal verkrijgbaar. ■iTINC SCHAAKCLUB? HUGOWAARD. Maan- d speelde de heer Kaan gedij k een simultaan ;egen 13 heren uit Heer- jrd. Deze seance werd n als propaganda, om ;1 te geraken tot oprich- l een schaakclub. Er wa- enkele kijkers, er Kaan, een rustige spe- een goede kijk op het •eikte een goed resultaat, m won hij, speelde er 4 ?n verloor er één van de Duin, Jan Glijnisweg. oop sprak de heer J. Ko- cele dankwoorden, waar ten werd om a.s. Maandag ari, des avonds om plm. weer bijaen te komen, over te gaan tot oprich- i een schaakclub, en die dus iets gevoelen l schaakclub worden allen indagavond verwacht bu liligenberg. CVan onze diplomatieke medewerker) Einde van het vorig jaar kwamen de Kominform-ministers van buitenlandse zaken onder commando van Molotov te Praag bijeen en namen er een resolutie aan over Duitsland. Daarin heette^het, dat de „herbewapening van West-Duitsland" in strijd was met de overeenkomsten van Yalta en Potsdam. Duitsland diende weer verenigd te worden en alle bezettings troepen zouden daaruit moeten worden teruggeroepen. Op die basis wil de Sovjet-Unie over Duitsland spreken met Amerika, Engeland en Frankrijk. Op diezelfde basis heeft de Oost-Duitse premier Crotewohl nu al tweemaal aangedrongen bij Adenauer, op een conferentie met de West-Duitse Bondskanselier, die tot voor kort in de communistische bladen werd uitgekreten voor alles wat lelijk was, maar nu plotseling door diezelfde pers vriendelijk en voorkomend wordt bejegend. De Westelijke Drie hebben Moskou doen weten, dat ze wel tot een viermogendhedenberaad genegen zijn, maar niet op grond slag van de Praagse resolutie en niet over Duitsland alleen, maar over alle wereldvragen, die hen verdeeld houden. Rusland heeft daarop weer geantwoord, welis waar in vage, maar dan toch in termen, die kunnen betekenen, dat het Kreml wél alleen over Duitsland en wél alleen op basis van de Praagse Kominform-reso- lutie wil praten. Desondanks hoopt men in Parijs zeer, dat het via voorbereiende besprekingen toch tot een conferentie der Grote Vier komt. In Londen is men „ge reserveerd", zoals dat heet, en wil men waarschijnlijk ook liever eerst het beraad der eerste minis ters van het Gemenebest, dat nu aan de gang is, afwachten. Ache- son wenst voor alles „ophelde ring" over 't Russische antwoord. 't Is te begrijpen. Deze niet geheel gelijke reacties op dat Sovjet-antwoord zijn elk voor zich verklaarbaar. Acheson, die weet hoe men in Parijs denkt, wil niet aanstonds het Sovjet- antwoord als onbevredigend ken schetsen, hoewel het hem beslist niet bevredigt. Daar is in te ko men. Want de bewapening van Oost-Duitsland met 150.000 man „volkpolitie", zó georganiseerd, dat dit getal snel te verveelvoudi gen is, die geoefend wordt met tanks en andere zware wapenen, die vliegtuigen ter beschikking heeft en een vermomde „Generale Staf', wordt door de Sovjet-Unie boudweg als niet-bestaande ont kend. Daarmee maakt Moskou zich af van de vraag, of dat soms wél overeenkomstig Yalta en Potsdam is en schept het Kreml zich een voorwendsel, om er niet met de andere grote drie over te praten. Duidelijk is, dat in dien nu alle bezettingstroepen uit geheel Duitsland zouden worden teruggenomen de West-Duitse Bondsrepubliek thans militair niets zou hebben, maar de Oost- zóne een krachtig militair appa raat. Korea leert dan, wat daar mee gebeuren kan. Ook wil de Sovjet-Unie niet spreken over Oostenrijk, waar het gedurig het staatsverdrag saboteert en waar over het in Praag de wat zenuw achtige satelieten „gerust stelde", dat het Rode Leger voorlopig dit gepijnigde land niet zou verlaten hoewel dat óók niet strookt met Yalta en Potsdam. Evenmin zou het Kreml met de andere Grote Drie willen praten over de communistische overheersing van Polen, Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Roemenië en Bulgarije; over de Russische maarschalken, die in Polen, Tsjecho-Slowakiie en Bul garije de lakens uitdelen op de door Moskou bevolen wiize; over legers van Hongarije, Roemenië en Bulgarije, die verre de bij d" vredesverdragen toegestane om vang overschrijden hoewel dat alles ook strijdig is met Yalta en Potsdam. Moskou wil al evenmin over het Verre Oosten, over Chi na, Korea en Japan spreken, hoe wel daarover èn in Yalta en in Potsdam toch ook wel wat ver handeld is. Men wil kortom zo ziet het er wel naar uit niet over de „koude", noch over de „lauwe oorlog" in zijn algemeenheid spreken, maar alleen over Duits land, en dat nog slechts op een bepaalde manier, die uitgedacht schijnt, om de weerbaarheid van West-Europa blijvend te verlam men en de veiligheid van dit deel der wereld bij voortduring onvei lig te houden. Wèl begrijpelijk is het dan, dat Washington prijs stelt op enige „opheldering". Toespitsing vermijden Van de Britse regering behoeft men o.i. niet aan te nemen, dat zij op de Russische voorwaarden en beperkingen heil verwacht van een conferentie der Grote Vier. Maar in Londen is men altijd tactisch opportunistisch zeggen sommigen en van het afwijzen van alle contact verwacht men daar alleen verscherping van de OostWest-verhouding. Nu Enge land meent, dat Amerika toch al veel heter gebakerd is dan de Europese mogendheden, is het uiteraard niet op toespitsing der tegenstellingen uit. Attlee hoopt zeker, dat het beraad met zijn ambtgenoten uit het Gemenebest tot resultaten moge leiden, die een matigende invloed hebben op de loop der wereldpolitiek. An derzijds verheelt men zich in Londen ook niet, dat een Vier- mogendheden-conferentie over alle brandende wereldproblemen de eensgezindheid, zij het wel licht niet de eendracht, der Wes terse Drie op een nogal zware proef zou kunnen stellen. Over China denken Londen en Washington duidelijk verschillend. Over Formosa denken zij vermoe delijk niet gelijk. Over Japan is verscheidenheid van opvatting zeker ook alleszins denkbaar. En daarmede is nog niet gezegd, dat over de andere problemen een rozengeurige eenstemmigheid be staat Die verscheidenheid, tussen de mocratieën nu eenmaal bestaan baar, zou door Rusland echter zeker als bewijs van zwakte en decadentie worden beschouwd en uitgebuit. Tot „gereserveerdheid" is in Londen dan ook alle aan leiding. Het is niet onaannemelijk, dat men er op tijdwinst speelt, in de verwachting, dat de tijd ook de overbrugging kan brengen tus sen de zienswijzen van Londen en Washington daar, waar die nu nog uiteenlopen. 5^ker hoopt men in Parijs op tijdwinst, maar daar* liggen de kaarten toch weer anders. Frank rijk is zich zeer wel en pijnlijk bewust van eigen onveiligheid en van de onvoorbereidheid van West-Europa. Frankrijk is boven dien afkerig van „een herbewa pening vart West-Duitsland". Deels is het dat, omdat het Rus sische tegenweer ^daartegen vreest, een vrees, die wij goed deels ongegrond achten. Deels echter ook, omdat het een herbe wapend West-Duitsland toch voelt als een mogelijke, toekomstige bedreiging voor eigen veiligheid. Daaruit behoeft geen wantrouwen te spreken tegen de huidige re geerders in Bonn, maar deze hebben in dit tijdelijke onder maanse nu eenmaal noch de on sterfelijkheid, noch het voortdu rend aan de macht blijven in pacht. Frankrijk streeft een Euro pese, geen Duitse oplossing na van het militaire probleem en wil dit deel der wereld een West- Europese veiligheid en een West- Europees leger geven, waaraan ook West-Duitsland op voet van gelijkheid kan en moet deelne men, maar zonder eerst een Duits leger, een Duitse vloot, een Duit se luchtmacht en een Duitse ge nerale staf in het leven te roepen. Echt Frans! Dat kost tijd. In die tijd wil Parijs wel een Grote Vier-gesprek maar zonder zijn eigen oogmer ken uit het vizier te verliezen. In dit kader past geheel een Franse uitnodiging aan de andere Schuman-mogendheden (de Bene- lux-landen, Italië en West-Duits land), om samen te overleggen over de oprichting van een West- Europées leger, dat voor zijn be wapening steunen kan óp de Schuman-se kolen- en staalge meenschap. Het is een echt Frans plan knap en aantrekkelijk, maar de verwezenlijkbaarheid moet nog worden getoetst aan de harde fei ten. Tot die toetsing zou een viermogendhedenberaad Parijs ook niet ondienstig kunpcn voor komen. Een vernuftig, fijn, diplo matiek spel onder het motto: wie niet sterk is, moet slim zijn. De nurks kan antwoorden: wie al te zwak is, wint het niet met al te slim te zijn, maar deze Franse lijn biedt zeker aantrekkelijke kansen. Vandaar, dat Parijs het Viermogendhedencontact zeer be slist liever wèl, dan niet zag door gaan. West-Duitsland En West-Duitsland?? Hoewel men de West-Duitse socialisten bepaald weinig constructief moet noemen, siert het Schumacher, hun leider, dat hij Adenauer be zweert. het aandringen van Gro- tewohl om contact resoluut en openlijk af te wijzen. Onder de protestantse West-Duitsers, die in groten getale lid zijn van Ade nauers C.D.U. (Christelijk-Demo- cratische Unie) en daarop stem men, zijn er velen, die van geen „Duitse herbewapening" willen weten en niet afkerig zouden zijn van een Adenauer-Grotewohl- gesprek. Toch zien wij de drin gende uitnodiging daartoe alleen maar als een val, door de com munisten listig opgezet en door nationalistische sentimenten ver huld, om er Bonn in te laten lopen. Van een man als Adenauer verwachten wij niet, dat hij zich daardoor zal laten verschalken Men schrijft hem de zienswijze toe, dat de „hereniging" van gans het „grote vaderland" afhankelijk moet zijn o.m. van absoluut vrije en gegarandeerd geheime verkie zingen in geheel Duitsland, ook in de Oost-zóne. Die voorwaarde is voor de communisten" al daar om onaanvaardbaar, omdat zi; hun politieke dood betekent. Da'; leren de cijfers in West-Duitsland en in West-Berlijn, anno 1950. NEDERLANDSE SCHAATSENRIJDERS NAAR NOORWEGEN VERTROKKEN Een groep Nederland se schaatsenrijders, die door het bestuur van de K.N.S.B. zijn aan gewezen om in het hoge Noorden te oefe nen in verband met de Europese kampioen schappen te Oslo aan het eind van Januari, is hedenmorgen per trein uit Amsterdam vertrokken. Even voor het vertrek: Zittend v.l.n.r.: C. v. d. Eist. Rotterdam; B. Ver meulen, Breukelen; J. Velink, Steenwijk; mej. L. Baars, Aalsmeer; mej. R. Terpstra, Amsterdam. Staand v.l.n.r.: J. Charisius, Leeu warden; J. Wervers, Rotterdam; L. Labruyère, Breda; A.. D. Lewis, secretaris van de N.V. D.H.S. (met bril); daarvoor L. de Goede, Amsterdam; mej. T. Dam, Amsterdam; J. Kol- denhof, Apeldoorn; D. Vervloet (met bril), Amersfoort; J. Oltshorn, Maasdijkj mej. H. Krebbers, Aalsmeer; achter haar R. Paping, Dedemsvaart; G. Terpstra, Leeuwarden; W. de Graaff, Rotterdam; I. Terpstra, Leeuwarden en E. van 't Oever, Lisse. (Van onze verslaggever) „Veertig jaar geleden bestond er alleen nog maar een chaos, er waren nog geen regelingen ten aanzien van de arbeidstijd en van de wekelijkse vrije dag. Van een Zondag vrij was evenmin sprake, noch van een regeling van de jaarlijkse vacantie, van loonbetaling bij ziekten of uit kering bij werkloosheid, een rechtspositie kenden wij niet Maar het profetisch woord, dat de Verbondsvoorzitter, de heer De Bruyn, bij het 25-jarig be staan van onze Bond sprak, werd bewaarheid. De tijd van zwoegen en ploeteren was voor bij en niet tevergeefs geweest en de periode van resultaten brak aan." De Britse overzeese luchtvaart maatschappij (BEA) zal de vol gende maand op de normale rou tes de eerste met vier straalmoto ren uitgeruste „Cornet", die een snelheid heeft van 800 kilometer per uur, in dienst nemen. De fluitist William Read van de band van „Don Carlos" in de „Embassy Club" te Londen is tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld, daar hij bij het uitbetalen van de lonen der musici 182 pond sterling had verduisterd. Hij neemt zijn fluit mee in de ge vangenis en krijgt van „Don Car los" muziek toegestuurd, zodat hij kan blijven oefenen. Sinds Kerstmis zijn in Groen land 18 personen aan de griep overleden. De bandiet Carmine de San- doli, bijgenaamd „de Giuliano van Lucanië", is bij het verlaten van dit Zuid-Italiaanse district met de drie voornaamste leden van zijn bende gearresteerd. In 1950 hebben meer dan 775.000 vreemdelingen, per boot of vliegtuig aangekomen, New York bezocht, dat is 55.000 meer dan in 1949, aldus een douane rapport. In 1949 is in Canada 5.187.206 ton krantenpapier geproduceerd tegenover 4.640.336 ton in 1948. Met deze woorden begon de voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmploy eerden, de heer Bijsterveld, op de Bondsraad, welke gisteren, op de tweede dag van de feeste lijke herdenking van de veertig ste verjaardag van de Bond, te Utrecht werd gehouden, zijn openingsrede. En hij vervolgde dan met een opsomming van de sociale voorzieningen en ver beteringen, welke vanaf 1938, mede door toedoen van „Sint Antonius", werden verkregen, waarbii hij de beste verwachtin gen zeide te koesteren ten aan zien van de besprekingen over de tot standkoming van het be drijfspensioen. de doorvoering van de wet ten aanzien van de wachtgeldregeling en werkloos heidsregeling alsook de verwer kelijking van de P.B.O. Een speciaal welkomstwoord richtte spreker tot de Nationaal Proost van het Algemeen Chris telijk Vakverbond in België, de HoógEerwaarde Heer M. Ketel, die met autoriteiten uit het be stuur van de Vakinternationale tot de belangrijkste gasten van deze Bondsraad behoorden. Wat betreft de begroting zij vermeld, dat het voorstel tot verhoging van het aantal contri butieklassen tot een maximum van 1.25 met een meerderheid van stemmen werd verworpen en het maximum dies werd be paald op 1.Anderzijds ging de vergadering ermede accoord. dat het „solidariteitspotje" blijft voortbestaan. De Bondsraad werd besloten met een causerie door de heer ir. Ed. M. Nicolaas en op de avond van deze tweede herden kingsdag werd in de Sint Nico laaskerk een kort lof gecele breerd voor „Sint Antonius' overleden leden. De Haagse politie heeft de di recteur van de voetbalpoolonder neming „The Netherlands goal", P. J. van der V. uit Den Haag, gearresteerd. Van der V. wordt verdacht van oplichting. Hij zou in zijn blad hebben gepubliceerd, dat aan be paalde personen, die voetbaluit slagen op de juiste wijze hadden voorspeld, grote geldsbedragen waren uitgekeerd, terwijl deze mensen in werkelijkheid niets hebben ontvangen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in deze zaak nog meer arrestaties zullen vol gen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dean Ache son, heeft verklaard, dat Enge land. Frankrijk en de V.S. bin nenkort gelijkluidende antwoor den op de jongste Russische nota over de mogelijkheid van viermogendhedenbesprekingen op het hoogste niveau zouden in zenden. De Franse minister van Defen sie heeft verklaard, dat het hou den van een viermogendheden- bespreking ,a,bsoluut noodzake lijk is. „Ondank alles, hoe moeilijk dergelijke besprekingen ook zijn" dient men tot het hou den ervan over te gaan. Ook al zou men op de bespreking tegen over elkaar komen te staan en op barse wijze discussiëren; de conferentie zou de definitieve breuk en de ramp uitstellen. Frankrijk, zo zeide bij is evenmin neutraal als Amerika isolationistisch. Door neutraliteit zou men eventueel de gepantserde troe pen niet bij de grensposten kun nen tegenhouden. Zulks was in 1914 niet in België en Luxem burg geschie den in 1940 even min aan de grenzen van neu trale landen als Nederland. Noorwegen en Denemarken. Een machtig land kon zich neutraal houden als het de kracht had iedere aanval te weerstaan. Momenteel zou echter neutrali teit de agressie uitlokken. vertrok gisteren de „Sarangan" van Rotterdam naar Indonesië met aan boord o.a. een acht meter lange motorboot, bestemd voor de R.K. Missie in Pontianae; is mr. dr. L. H. Slotemakcr, onder-directeur van de K.L.M., met ingang van 1 Januari j.I. aangesteld tot directeur buiten landse betrekkingen der K.L.M.; bedroeg het aantal op 1 Januari j.I. aangegeven radio-ontvangtoe stellen 1.482.215 tegen 1.471.260 op 1 December j.I. Op 1 Decem ber waren er 485.535 aangeslo tenen op het Rijksradiodistribu- tienet tegen 485.065 op 1 Novem ber; is mr. J. Versteeg, procureur- generaal bij het Gerechtshof te Den Haag. benoemd tot raadsheer in dat Hof; arriveerden gisteren met de „Sibajak" negen Indonesische intellectuelen in Nederland voor het volgen van een 1-jarige ont wikkelingscursus voor christenen. De E.C.A.-missie te 's Graven- hage deelt mede. dat de Ame rikaanse departementen van Landbouw en Handel te Was hington in een gemeenschappe lijke verklaring de toewijzing voor uitvoer hebben bekend ge maakt van nog 650.000 balen katoen. Van deze hoeveelheid zal Nederland 30.000 balen ont vangen. Tot dusverre had Nederland een toewijzing Voor 117.000 balen ontvangen. In totaal heeft Nederland nu voor het katoen-oogstjaar, ein digende 31 Juli a.s.. een toe wijzing ontvangen van 147.000 balen, hetgeen slechts 17.000 balen minder is. dan aanvanke lijk door de Nederlanders was gevraagd. Engelse gezant bij de H. Stoel plotseling overleden (K.N.P.) In de morgen van 8 Januari is in zijn residentie te Rome plotseling tengevolge van een hartaanval overleden Zijne Excellentie Sir John Victor Tho mas Perown, Gezant van Enge land bij de H. Stoel. Gezant Perown had zijn ge loofsbrieven in het Vaticaan op 30 Juli 1947 overhandigd. In Va ticaanse kringen had hij zich door zijn beminnelijk karakter en zijn grote gaven van geest en hart vele vrienden gemaakt. Zodra de H. Vader het overlijdensbericht had vernomen, heeft hij aan Mgr. Moatini opdracht gegeven, de weduwe de gevoelens van mede leven van Zijne Heiligheid per soonlijk over te brengen. Nieuwe bezoldigingsregeling marinedienstplichtigen Alle dienstplichtigen der Kon. Marinb, die na 1 Januari 1951 in werkelijke dienst komen en geen kostwinner zijn, zullen geduren de hun eerste oefening worden bezoldigd volgens een schaal, welke zes nummers lager ligt dan die van de overeenkomstige be roepsmilitairen der Zeemacht. Dit komt er op neer, dat zij ongeveer 15 procent minder zullen ont vangen dan de zeemiliciëns tot nu toe verdienen. Met nadruk wordt er de aan dacht op gevestigd, dat deze re geling niet geldt voor hen, die zich thans reeds voor eerste oefe ning onder dienst bevinden en evenmin voor kostwinners. Ook geldt de nieuwe bezoldigings regeling niet bij eventueel ver blijf in werkelijke dienst wegens herhalingsoefeningen of wegens mobilisatie. In al déze gevallen blijft de oude regeling van kracht. HAARLEM- WESTELIJK JEUGDELFTAL 4—2 Het Westelijk Jeugdelftal heeft gisteravond op 't verlichte Haar lem-terrein 'n oefenwedstrijd ge speeld tegen een Haarlems elftal en deze ontmoeting met 42 ver loren. Er werd een pittige strijd geleverd maar vooral in de twee de helft deed de vermoeidheid zich gelden door de gladheid van het terrein. Tot aan de rust, toen dc stand 11 was wist de Wes telijke jeugd stand te houden, maar na de hervatting drukte Haarlem zijn meerderheid uit door het maken van drie doel punten. Pas één minuut voor het einde werd het nog 42 door een doelpunt van van der Kuil. De minister van buitenlandse zaken van Nederland vertoefde in zijn functie van voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking in Londen, om met de Engelse ministers van financiën en buitenlandse zaken besprekingen te voeren over het wereldplan voor de verdeling van schaarse grondstoffen. Minister D. U. Stikker (links) verlaat het Ont vangstcentrum van de Engelse regering te Londen in gezel schap van de Engelse minister van finartciën, Hugh Gaitskell (rechts). BUITENLANDS OVERZICHT Gisterenavond is bekend ge maakt, dat de premiers van dc landen van het Britse gemene best tot overeenstemming zijn gekomen, dat de verdediging van West-Europa strategisch momen teel een van de meest belangrij ke en urgente problemen is, maar dat het directe gevaar voor de wereldvrede in het Verre Oosten dreigt. Na de verdeeldheid op ver schillende essentiële punten in de Britse buitenlandse politiek, welke de laatste dagen op de Londense bespi*ekingen naar vo ren kwam, is deze eenstemmige opvatting in de twee actuele en primaire problemen ongetwijfeld van grote betekenis. Natuurlijk houdt het dreigende oorlogsge vaar in het Westen en het Oos ten nauw verband met elkaar, al was het alleen maar omdat een oorlog met China niet alleen weldra geheel Azië in beroering zou brengen, omdat daar zelfs bij volkeren die nog altijd met de Westerse mogendheden sa menwerken, gevoelens van anti- Westerse strekking duidelijk aan wezig zijn, maar ook omdat een totale oorlog in het Verre Oosten Rusland niet onberoerd kan la ten en dit land dan een oorlog op twee fronten moeilijk kan vermijden. Het grote gevaar voor een dreigende oorlog in het Verre Oosten en het feit, dat de verde diging van West-Europa strate gisch het allerbelangrijkste is, zal dan ook de West-Europese landen er toe moeten aansporen zo snel en zo krachtig mogelijk de West-Europese verdediging te organiseren. Dit schijnt ook de tendenz van de gisteren in Lon den gevallen beslissing te zijn Want reeds gistermorgen schreef het grote labourorgaan de „Daily Herald" dat wat Truman Maan dagavond opmerkte, dat de vrij heid en onafhankelijkheid van West-Europa een levensbelang is voor Amerika, in nog veel ern stiger mate geldt voor Engeland. Omdat, wanneer Stalin er in zou slagen, gelijk Hitler in 1940, de kust van West-Europa te bezet ten, van een nieuwe invasie wei nig sprake zal kunnen zijn, aan gezien Rusland dan zo sterk zal ziin, dat het elke poging daartoe kan afslaan. Dit besef, zo ging dit blad voort, moet leiden tot vergaande consequenties, ook bij de thans begonnen besprekingen op de Petersberg aan de Rijn tussen de geallieerden en de Duitsers over de Duitse herbe wapening. Het goed geïnformeerde Fran se blad „Le Monde" wist na het bezoek van Eisenhower aan Pa rijs te melden, dat ook hii bij de Besprekingen V met de Franse autoriteiten, niet alleen belang stelling had voor de militaire prestaties, welke Frankrijk kon leveren, maar ook, tot welke concessies Parijs bereid was, om een con-amore-medewerking van Duitsland bij de verdediging van West-Europa te krijgen. Londen schijnt intussen, met de steun van het gemenebest in de rug, hier reeds tot belangrijke con cessies bereid te zijn. Welke deze Het instituut Nederland-lerland deelt naar aanleiding van het voornemen van Nederland om troepen in Noord-Ierland te stationneren o.m. mede: De felle reactie van Ierse zijde tegen het plan om Nederlandse troepen in Noord-Ierland te sta tionneren is volkomen begrijpe lijk. Ook de Nederlandse rege ring'kon weten, dat de gedwon gen afscheiding van Noord-Ier- and van de rest van het Ierse moederland en de bezetting van de noordoostelijke hoek van Ier land door Engelse troepen, het meest gevoelige geschilpunt vormt tussen de Ierse republiek en En geland". Te bevoegder plaatse in Den Haag wijst men er echter op, dat de militaire leiding van het At lantisch Pact Noord-Ierland heeft uitgezocht als oefenterrein voor marinevliegtuigen. Een politieke rol speelt Nederland daarbij na tuurlijk geenszins, wel een onder geschikte militaire rol. Van Ne derlandse zijde wordt het be treurd als men in Ierland Neder land partij wil zien in de moei lijkheden, die tussen Ierland en Engeland bestaan. Het gaat hier slechts om een oefentijd van 6 weken. Technische motieven heb ben bij het vaststellen van dit oefenterrein de doorslag gegeven. Nederlandse export bedreigd? In de pers van Eire, die ruime aandacht wijdt aan de kwestie van het zenden van een Neder lands marine-luchtmachtescadrille naar Ulstre, wordt o.m. gemeld: „De tot nog toe ontvangen ant woorden van drie van de zes Ne derlandse fruit-exporteurs, aan wie door Ierse handelaren Maan dagavond een telegram inzake deze kwestie is gestuurd, wijzen er op, dat zij maatregelen heb ben genomen om hun regering over de kwestie aan te spreken, doch nog geen antwoord hebben ontvangen, dat hun vrees, een belangrijke markt te zullen ver- liezen, uit de weg zou kunnen wie het meerdere practische din- ruimen". I gen te bieden heeft. H. J. Duitse concessies zijn, kunnen we lezen in het dezer dagen ver schenen boek van de bekende Duitse tank-generaal Guderian, die in Nov. 1941 met zijn legers voor de poorten van Moskou stond en dus iets afweet van een oorlog tegen de Russen. Hij waarschuwt in dit boek de Ame rikanen de nationale eenheid en industriële capaciteit van Rus land niet te onderschatten. Toch ziet hij de mogelijkheid voor een doeltreffende West-Europese ver dediging, op voorwaarde, dat voorshands Amerika en Engeland de hoofdmacht van deze verde diging vormen, niet alleen ter zee en in de lucht, maar ook door een aantal divisies op het vaste iand. Want Duitsland zal min stens 1% jaar nodig hebben om zijn weermacht op te bouwen. Bovendien zal het Duitse volk aaartoe bereid zijn op voorwaar de, dat ook Duitse officieren in de geallieerde generale staf wor den opgenomen en West-Duits land als volkomen souvereine staat in de Europese Unie wordt erkend. Dit moge in zekere zin logisch zijn, politiek en psycho logisch zal dit alles nog niet zo gemakkelijk te verwezenlijken zijn, ook al oefent generaal Eisenhower hier grote pressie uit en al schijnt Londen bereid te zijn, hier belangrijke concessies te doen. Er is intussen in dit boek nog een belangrijk artikel, dat in verband met hetgeen gis teren in Londen eenstemmigheid verwierf, wel actueel is. Gude rian wijst ook op de nauwe sa menhang tussen de problemen van het Verre Oosten en de ver dediging van het Westen. Hij ad viseert het Westen met grote zorg alle mogelijkheden af te tasten om een oorlog met China te voorkomen. Het Westen zou verstandig doen, meent hij, zich uit de buitenposten van Azië te rug te trekken, om zich te con centreren op de Atlantische ver dediging en Afrika. De Ameri kaanse garantie voor West-Euro pa is van zeer grote betekenis, maar alleen als de Ver. Staten niet gewikkeld worden in een totale oorlog m?t China, aldus Guderian, die er verder nog op wijst, dat een oorlog in het Wes ten, de Aziatische volkeren niet behoeft te beroeren, maar om gekeerd, zal dit wel het geval zijn. Het is deze opvatting," die in Engeland al lang sterk leeft, maar ook in de Ver. Staten aan hang wint. Zelfs Acheson heeft gisteren verklaard, dat ook Ame rika alles wil doen om een con flict met China te voorkomen. In Londen constateerde men gisteren, dat het gevaar voor een oorlog in het Oosten het grootst is, maar dat de verdediging van het Westen veel belangrijker is dan die van het Oosten. Op dit belangrijke punt schijnt nu over eenstemming te bestaan tussen Washington, Londen en Duits land. Dat is momenteel heel be langrijk en zou, ook in de naaste toekomst in het Verre Oosten, wel eens tot ingrijpende conse quenties kunnen leiden. Het behoort tot de kern van het Christendom dat er altijd iets te vernieuwen valj, zo schrijft de redactie van het tijdschrift „De Nieuwe Mens" (Uitgeverij „Het Spectrum" te Utrecht) in de pas verschenen Januari-aflevering. De christen moet zich dagelijks vernieuwen, zich voortdurend be keren, zich richten naar het goede. En niet alleen hij. Het christendom richt zich tót de mensheid in haar geheel. Het heeft een boodschap voor de we reld van vandaag. Wil deze bood schap een werkelijke zijn, dan moet zij voortkomen van binnen uit, door beleving. De twintigste eeuwse mensen moeten het chris tendom weer gaan beleven. Op dit persoonlijke, direct- kerkelijke, maar tevens aposto lisch naar buiten gerichte doel is het tijdschrift „De Nieuwe Mens" afgestemd. Dit blijkt uit elke maandelijkse aflevering, waar het gaat zowel over het geestelijk leven der leken als over de problemen rond het ge zin en de hedendaagse taak der kerkelijke gemeenschap. Wij be luisteren hier telkens opnieuw geluiden die de echo zijn van wat er aan edele bekommernis leeft in brede kringen: hoe staan wij als christenen tegenover deze wereld van tegenwoordig? Dit tijdschrift verdient dn aan dacht en steun van velen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3