i Nieuw »Alle Duitsers staan vierkant in het Westerse vrijheidskamp« Korea, Indo-China en Birma onder het rode offensief onele ERKOOP ij Maar niet onvoorwaardelijk Peking gunstig gestemd? Hiin FlSSi Chinezen en Nrd.-Koreanen sijpelen in het Oosten door De Heilige Vader verloor een persoonlijke vriend ERTEMTIE UW OMZET edities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen dr. konrad adenauer: r en MOETEN WEG a [ERUGKOMEN VERDIENEN! Koning Vo is terug Amerika tevreden Scheepsberichten Duitsland gelijkwaardig West-Duitslands toekomst Het staakt-het-vuren-plan van de V.N. Auto reed de Lek in Maatregel zeer betreurenswaardig" HH wm 61-jarige arbeider verpletterd Jongeman werd tweemaal overreden Van de fronten in Oost-Azië Ef f ecte n reg i s tra ti e Kard. Marchetti-Salvaggiani overleden Kroniek en Kritiek Lijk van Seafury- piloot gevonden 4 t zijn pijp- nu nog. ;cheidelijke ;urs zonder ?rs pijpen: ïuari begin) jzen die fl ALKMAAR: Langestr. 15 J BETAALT TEVEEL: Verholen heen geweest, iedereen dacht natuur- droeg. Dat zal ik die liet van plan om mijn te laten sturen. Wacht i nu de grote, zilveren ta mee naar boven naar Daar aangekomen stak l porde vervolgens met ■r. „Sta op, ouwe gek!" rit en gauw een beetje! •ijsbeker in het kasteel? jij die malle jonkheer?" slaapdronken overeind nzend aan en zei toen •r! Ick ken Uwe stemme! wart packjen aen!" Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; tn alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; HET FEIT familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Neder). Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN ClUUf Maandag 15 Januari 1951 4 46e Jaargang 4 No. 12067 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, leL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 OVER NEDERLANDSE AGRARISCHE PRODUCTEN De Amerikaanse autoriteiten hebben hun grote tevredenheid betuigd over de goede gezond heidstoestand van de geïmpor teerde Nederlandse land- en tuin bouwproducten, inzonderheid ten aanzien van het aaltjesvrij zijn dezer producten. Dit verklaarde dr. ir. M. Oos tenbrink, phytopatholoog en ne- matoloog bij de Plantenkundige Dienst, die dezer dagen is terug gekeerd van een studiereis door de V.S. Het is de heer Oosten brink duidelijk geworden, dat het nematologisch onderzoek (nema- tologie kennis der aaltjes) hier te lande verre achter staat bij dat in Amerika. Chitral, ca. 29 Januari te Amsterdam, op 12 Januari u00 km O.Z.O. van Socotra. 'ohan van Oldenbarnevelt, ca. 21 Januari te Sydney, 2 Februari te Surabaja, half Maart te Amsterdam ver wacht. Ormonde, ca. 10 Januari van Djakarta, ca. 4 Februari te Rotterdam. 'ianchi, ca. 18 Januari te Am sterdam, passeerde 12 Ja nuari kaap Carbon. V'oiendam, ca 17 Januari te Rotterdam. •üratidore, Makassar-Rotter dam, 13 Januari van Port Said. Adenauer werd luide toege juicht, toen hij zeide, dat in Frankrijk nog steeds Duitse krijgsgevangenen gehouden wer den en dat generaal Von Falken- hausen thans in België terecht stond. Hij noemde dit een bewijs van 't blijvende geallieerde wan trouwen. De West-Duitse kanselier, Dr. Konrad Adenauer, heeft Zondag op een bijeenkomst van de Christendemocratische Unie van West-falen verklaard dat alle Duitsers „vierkant in het Westerse kamp van de vrijheid" stonden. Hij somde echter vijf voor waarden op, die noodzakelijk waren voor een goede samen werking tussen West-Duitsland en het Westen. Deze voorwaarden zijn: 1. Alle vrijheidlievende volken moeten terstond hun volledige politieke en militare macht in dienst stel len van de vrede en het bewaren van de vrijheid. 2. Het bezettings recht moet vervangen worden door een wet of een verdrag. 3. Het Duitse defensiecontingent moet een absoluut gelijkwaardige status krijgen met die van de andere bondgenoten. 4. West- Duitsland moet, afgezien van zijn eigen bijdragen, financiële steun krijgen van de geallieerden voor de opbouw van zijn verdediging teneinde het in staat te stellen ook aan zijn uiterst zware sociale lasten het hoofd te bieden. 5. Een viermogendhedenconfere"' ie moet niet gaan ten koste van Duitsland. Met betrekking tot de uitnodi ging van Grotewohl, de Oost- Duitse premier, tot een ronde tafelconferentie over Duitslands hereniging, verklaarde Adenauer, dat deze een poging was om de positie van de Sowjet-Unie in een vierinogendhedenconferentie te versterken. KIRKPATRICK OPTIMISTISCH OVER De Britse hoge-commissaris in Duitsland, sir Ivone Kirkpatrick, heeft te Kiel gezegd te hopen, dat West-Duitsland nog de volgende maand de zeggenschap over zijn eigen buitenlandse politiek zou krijgen. Verder zeide hij, dat de vereniging van Duitsland mis schien sneller een feit zou zijn dan men wel geloofde. Volgens de „New York Times" zou de regering van India uit Peking de aanwijzing hebben ontvangen, dat Mao Tse Toeng het betreffende vijf-puntenplan als een basis voor verdere besprekingen over de regeling van vraagstukken van het Verre Oosten met enige voorwaarden zou willen aanvaarden. Er was echter een belangrijk voorbehoud; Peking zou het pro gram der handelingen, zoals voor gesteld door de wapenstilstands commissie gewijzigd wensen te zien in die zin, dat de strijd in Korea tegelijk met andere kwes ties behandeld zou worden. De politieke commissie der V.N. heeft Zaterdagavond met vijftig tegen zeven stemmen bij een ont houding een plan voor een sta king van het vuren in Korea en vervolgens een conferentie ter bespreking van de problemen van het Verre Oosten aanvaard. Aan de genoemde conferentie zouden Engeland, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek moeten deelnemen. De Sowjet-Unie en de vier lan den, die haar steunen, alsmede DE KORTSTE WEG De bestuurder van een perso nenauto, waarin hij 6 medepassa giers vervoerde, allen uit het dorpje Houten tussen Wijk bij Duurstede en Utrecht, meende in de nacht van Zaterdag op Zon dag de korste weg naar huis via de lekdijk te nemen, doch sloeg bij vergissing de Veerweg onder Wijk bij Duurstede af en reed met volle vaart pardoes het water van de Lek in. Tien meter van de kant kwam de wagen in het wa ter tot stilstand. Dank zij de lage waterstand wisten alle inzittenden zich te redden. TAFT OVER V.N.-VOORSTEL De Amerikaanse republikeinse senator, Robert Taft, heeft Zater dag te Washington verklaard, dat het voorstel der V.N. voor een staking van het vuren in Korea een „zeer betreurenswaardige maatregel" is. „Ik ben van mening", aldus verklaarde Taft tegenover jour nalisten, „dat men de commu nisten op geen enkel punt mag toegeven. Het ware mij veel lie ver, indien wij ons geheel uit Korea terugtrokken". ingevolge van de dooi en de zware regenval hebben in verschillende streken van Friesland overstromingen plaats gevonden. Een boerderij in de omgeving van Heerenveen, welke tengevolge van het hoge water geheel geïsoleerd is. nationalistisch China en San Sal vador, stemden tegen en de Phi- lippijnen onthielden zich. Het plan dat door Israël werd ingediend en mede de principes bevat van het voorstel van de commissie van drie der V.N. voor oplossing'van de Koreaanse kwes tie, stelt tevens de terugtrekking van de buitenlandse troepen voor. VLIEGTUIG NEERGESTORT EN VERBRAND Bij Philadelphia in de U.S.A. is een D.C. 4 neergestort met 25 personen aan boord. De stewardes bracht 10 personen in veiligheid, doch is daarna niet meer uit het brandende toestel te voorschijn gekomen. De slachtoffers zijn vijf vrouwen en twee kinderen. INFLUENZA VERSPREIDT ZICH SNEL OVER 'T LAND Op 10 Januari werd het eerste influenza-virus in Leiden ge ïsoleerd bij een influenza-geval uit de huidige epidemie. De stam behoort tot hetzelfde type als die uit Denemarken en Zweden. Het is te verwachten dat het karakter van deze influenza hetzelfde zal zijn als dat van 1949. De ziekte verspreidt zich thans snel over de provincies Holland, Brabant, Utrecht, Gelderland en Overijsel. Het Noorden van het land schijnt nog nagenoeg vrij te zijn. 'De duur van winterepidemieën is on geveer twee maanden. ONDER HEIBLOK Zaterdag is bij het heien te Aalsmeer een noodlottig ongeval gebeurd, dat de 61-jarige Gijsber- tus Pannekoek uit Aalsmeer het leven heeft gekost. Bij het ver zetten van een der heipalen kwam het heiblok langzaam naar be neden. De heer Pannekoek werd hierop attent gemaakt, doch ver wijderde zich op onverklaarbare wijze niet tijdig en werd ver pletterd. GRIEP DRONG DOOR TOT PALEIS SOESTDIJK De griep is ook tot het paleis Soestdijk doorgedrongen. Prins Bernhard en Prinses Beatrix moeten in verband met een aan val van griep het bed houden. België gaaf- meer Nederlandse boter invoeren Daar de boterprijs op de Bel gische markt als gevolg van de recente daling van de boterinvoer uit Nederland is gestegen boven de huidige richtprijs van 82 frs per kilogram, heeft de Belgische regering maatregelen getroffen om de invoer van Nederlandse boter te vergroten. Liever dan onder communistisch bewind te staan trekken duizenden burgers op Korea naar het Zuiden. Deze Zuid- Koreaanse vluchteling, die een voetbrug over de rivier Han moet oversteken, heeft zijn kar op de rug genomen. NIET IN NATURA! Zoals men weet, hebben wij een prijsvraag uitgeschre ven voor het geestigste ant woord op de vraag, wat Het Ding van de beroemde com positie van het Orkest Zonder Naam zou kunnen zijn. Eer ste prijs f 10.Om misver stand te voorkomen, delen wij mede, dat wij geen in zendingen in natura verwach ten, als een soort bewijs en corpus delicti, gelijk Ger de Roos overkwam, toen iemand hem, ter ondersteuning van zijn bewering, dat het een spekpannekoek zou zijn, zulk een tractatie, in levende lijve, thuis stuurde. Dat verlangen wij niet. Een briefje met op de enveloppe de vermelding „Het Ding" of een briefkaart met die vermelding, is vol doende. IN ZIEKENHUIS GESTORVEN In de nacht van Zaterdag op Zondag is op de Vughterweg, on der 's-Hertogenbosch, een 20- jarige jongeman, die vermoedelijk aan de kant van de weg heeft staan liften, door een uit de rich ting van de binnenstad komend motorrijtuig overreden, tengevol ge waarvan hij in bewusteloze toestand op de weg is blijven liggen. Een uit de richting Vught ko mende automobiliste, die kort na het ongeval passeerde, zag het slachtoffer op de weg liggen. Zij kon echter niet verhinderen, dat een auto over het lichaam reed. Met zware inwendige kneuzingen is de jongeman in het Grootzie- kengasthuis te den Bosch opge nomen, waar hij Zondagmorgen overleed. In Korea houden de verbonden troepen nog altijd stand in de Wondjoe-sector. In een Zondag door het achtste Amerikaanse leger uitgegeven bulletin wordt o.m. medegedeeld dat Zondag ochtend „de vijand over het gehele, door het achtste leger bezette front, hetzij is tegen gehouden, hetzij buiten bereik was". Zondag werden ruim drie hon derdduizend man communistische troepen samengetrokken in de westelijke en centrale sectoren van het Koreaanse front, als voor bereiding voor een aanval in twee richtingen op de ongeveer 240 kilometer lange geallieerde ver dedigingslinie. De Chinese en Noord-Koreaanse troepen, die Wondjoe in het Oos ten zijn voorbijgetrokken hebben Matsjari veroverd en daarmee de hoofdweg en de spoorwegverbin ding van Tsjotsjon naar de Oost kust afgesneden. Zij vormen een bedreiging in de rug. Indo-China. Naar men van Franse militaire zijde gelooft, is de communistische Vietminh een „groot offensief" begonnen tegen Franse stellingen 50 km ten Noord-Westen van Hanoi, de hoofdstad van Tonkin, zo heeft generaal de Lattre de Tassigny, de Franse opperbevel hebber in Indo-China Zondag be kend gemaakt. De Vietminh maakt gebruik van 75 mm kanonnen en zware mortieren. Franse troepen hebben Zondag een geregelde eenheid van het leger van de Vietminh bij opera ties in de Tonkin-delta op 80 km ten Noord-Oosten van Hanoi vol komen verslagen, zo is uit Saigon gemeld. Birma. Een sterke legermacht opstan delingen der Karens en commu nisten heeft in een gemeenschap- EINDE DEZE WEEK NIEUW-GUINEA-DEBAT? In verband met de afwezigheid van de Ministers van Schaik, Götzen en Stikker, zal de voor zitter der Tweede Kamer Dinsdag a.s. op verzoek van de Regering voorstellen de beraadslagingen over de nota betreffende de Nieuw-Guinea-onderhandelingen niet reeds Dinsdag, maar eerst Donderdag of later aan te vangen. HEVIGE GEVECHTEN OP WEST-JAVA Het Franse persbureau A.F.P. ontleent aan een Antara-bericht dat er sedert enige dagen heftige gevechten plaats vinden in de omgeving van Tjitjalangka, Noord van Bandoeng, tussen eenheden van de A.P.R.I. en groepen terro risten, wier aantal ongeveer 300 zou bedragen en die goed bewa pend zouden zijn. pelijke aanval Pantanaw ten Zuid-Westen van Rangoon aange vallen. Versterkingen zijn snel aangevoerd om de regeringstroe pen in de stad te ontzetten. Alle verbindingen met Pantanaw, ook over water, zijn verbroken. Pantanaw, het voormalig hoofd kwartier der Karen-opstandelin gen in de delta van de Irrawaddy, werd 10 December door de re geringstroepen heroverd. Tot 1 Nov. 1950 waren in bin nen- en buitenland in totaal 20 millioen effecten aangemeld, waarvan er 17.900.000 weer waren vrijgegeven. Tegen 358.000 effec ten werd oppositie ingediend (de zgn. kortsluitingen), waaruit in totaal 156.000 zaken voortvloeiden. Daarvan zijn er door de afd. Ef fectenregistratie inmiddels 64.000 afgedaan, zo deelt minister Lief- tinck mede. In het buitenland zijn 46.750 kortgesloten effecten aangemeld, en 26.620 effecten als vijandelijk vermogen, waarvan er, o.m. we gens ontvijanding, 6070 zijn afge voerd. Met de resterende techni sche werkzaamheden zullen nog 2 a 3 jaar gemoeid zijn. Ook de 14000 binnen en 11000 buitenland se na-aanmeldingen hebben een omstandig onderzoek en vrij veel tijd en arbeid gevergd. De termijn van na-aanmelding is nog niet afgesloten. K.N.P.). Zoals wij reeds in een deel onze edities meldden, is Zaterdag Kardinaal Marchetti- Selvaggiani overleden. Dit over lijden betekende voor de H. Vader het verlies van een persoonlijke vriend, met wie Hij reeds sedert Zijn studententijd op de Grego- riana-universiteit te Rome zeer hechte vriendschapsbanden onder hield. Toen Mgr. Ottaviani dan ook het overlijden meldde, was de H. Vader diep getroffen. Kardinaal Marchetti-Selvaggiani was na 1920 secretaris van de H. Congregatie der Propaganda Fide, waar hij de naaste en zeer ge waardeerde medewerker was van de Nederlandse Kardinaal van Rossum. In 1930 werd hij tot kar dinaal gecreëerd. Vooral als Se cretaris van de Opperste H. Con gregatie van het H. Office en als Prefect van de H. Congregatie der Ceremoniën, heeft kardinaal Mar chetti-Selvaggiani een ieders be wondering en ontzag afgedwon gen voor zijn activiteit en werk kracht, ondanks het feit, dat zijn gezondheid de laatste jaren steeds meer te wensen overliet. Het stoffelijk overschot van Kardinaal Marchetti-Selvaggiani is Zaterdagavond overgebracht naar de kapel van het paleis van het Vicariaat van Rome, waar het werd opgebaard. Talrijke kardi nalen, aartsbisschoppen, bisschop pen en prelaten, alsmede het Corps Diplomatique bij de H. Stoel, de burgemeester van Rome, Ir. Rebecchini, hebben daar de overleden kardinaal de laatste eer bewezen. Dinsdagochtend zal in de kerk van de H. Ignatius te Rome door Mgr. Traglia, vice-gerens van Rome, een pontificale H. Mis van Requiem worden opgedragen, waarna Kardinaal Marchetti-Sel vaggiani bijgezet zal worden op het kerkhof van het groot-semi narie van het bisdom Rome. HEILIGE DEUR DICHTGEMETSELD Zaterdagavond geschiedde de laatste plechtigheid van het Hei lig Jaar in de St. Pieter, waar de Heilige Deur definitief werd dicht gemetseld. MIJN-MACHINIST OMGEKOMEN Op de 305-meterverdieping van de mijn Julia te Eygelshoven ge raakte de 37-jarige locomotief machinist H. Augenbroe uit Kerk- rade bekneld tussen het kozijn van een luchtdeur en zijn eigen locomotief. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij in' het ziekenhuis te Heerlen overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Schermerhorn (I) (Sm.) Professor Schermerhorn, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid en lid van het hoofdbestuur van die partij, heeft zich door een man van United Press laten intervie wen in Washington. Hij vertoeft daar als deelnemer aan een lucht- karteringscongres. Van hem is het bekend, dat hij graag in hoger sferen verkeert, letterlijk en fi guurlijk, en het laatste is erger dan het eerste. Want als wij, in „Trouw" van Vrijdag, lezen wat de prof. heeft gezegd, dan rijzen ons de haren te berge. Het gaat, hoe kon het anders, over Nieuw- Guinea. Gelet op de datum van publicatie (Vrijdag) moet wor den aangenomen, dat het inter view zeker niet later dan Don derdag heeft plaats gehad, enige dagen dus nadat mr. v. d. Goes van Naters vrijwel zijn gehele onderhoud met het A.N.P. heeft moeten inslikken. Niettemin her haalt de prof. wat v. d. Goes had gezegd, aangaande het standpunt van de Partij van de Arbeid t.o. van de souvereiniteitsoverdracht van Nw.-Guinea aan Indonesië en aangaande de bereidheid van de P.v.d.A. om een politieke crisis te verwekken, omdat de verant woording voor de huidige N.G.- politiek dan maar gedragen moet worden door degenen, die voor de impasse verantwoordelijk zijn. Met name wordt dr. Drees ge noemd als de man, die „niet met de zienswijze van zijn eigen partij kon meegaan". Het begint zo langzamerhand te duizelen. Hoe veel dagen liep de klok van Schermerhorn achter? Is hij on bekend met de zienswijze van het bestuur van zijn partij? Moet zijn verklaring dienst doen als het bewijs-te-meer, dat er in de P.v.d.A. ook over Nw.-Guinea sterke meningsverschillen heer sen, welke toch weer aan de op pervlakte komen, nadat verkla ringen over en weer van de frac tievoorzitter en van het Partijbe stuur getracht hebben, die ver schillen te doen onderduiken? Schermerhorn (II) (Sm.) Het „Vrije Volk" maakt Zaterdag in het kort melding van het Amerikaanse Schermerhorn- interview, met enig voorbehoud, vermoedelijk omdat ook de heren aan het Hekelveld nu niet meer weten, wat zij er aan hebben. „Parool", dat de spreekbuis van de linkervleugel van de partij geacht kan worden te zijn, ver telt van het interview zonder voorbehoud, dus met blijkbaar welbehagen. En intussen woeke ren de misverstanden maar voort en het aantal vragen, dat rijst, hoopt zich op. Wij zouden ons kunnen voorstellen, dat zelfs de beste vrienden van de regering er in deze omstandigheden be zwaar tegen zullen hebben, de aandrang van de regering om het debat over Nieuw-Guinea uit te stellen tot aan 't eind van deze week, te steunen. Men weet, dat de Kamervoorzitter dié nota meteen Dinsdag aan de orde wil stellen, maar de regering zou willen wachten tot minister van Schaik terug is uit de West. Dat is op zichzelf een billijk motief, gelet op het feit, dat van Schaik de formateur van dit kabinet is. Maar wanneer mensen als Scher merhorn er plezier in hebben, op deze manier roet in het eten te gooien, dan kon het wel eens raadzaam zijn, de verorbering van het menu maar niet langer uit te stellen, uit vrees, dat de spijzen helemaal ongenietbaar zouden zijnHet „Vrije Volk" deed vorige week, bekomen van de schrik van de escapades van v. d. Goes, al weer erg dik, toen het een pleidooi voor eensgezindheid voerde, maar dit is blijkbaar voor intern gebruik bestemd. Hoewel er gezegd werd, dat de Partij van de Arbeid nu het standpunt heeft bepaald zij zou immers achter de voorstellen van de regering staan! blijkt nu, zolang er niet opnieuw van „misverstanden" ten aanzien van dit nieuwe interview gebleken is, dat een, althans voor de P.v.d.A. prominent man als prof. Schermerhorn, er heel an ders over denkt en dat hij op nieuw verzekert, dat de Partij de souvereiniteit over N.G. wil overdragen! En ook, in de ge neigdheid tot het verwekken van een crisis staat Schermerhorn lijnrecht tegenover v. d. Goes, de fractie-voorzitter! Tenminste te genover v. d. Goes II. nadat deze v. d. Goes I verloochend had! En wat zal men er in Amerika van denken, waar de voorlichting over Nederlandse standpunten ten aanzien van Indonesische proble men toch al nooit zo bijster hel der is geweest? En dan te lezen, dat meneer Schermerhorn aan tafel was gezeten naast Foster Dulles, de republikeinse adviseur voor het Verre Oosten van het Amerikaanse Departement van Buitenlandse Zaken? Zaterdagmiddag is ter hoogte van het radiostation te Noord- wijk het stoffelijk overschot ge vonden van de lt. ter zee vlieger 2de klasse K.M.R.O.V. F. Langen- bach, die bij het ongeluk met een Seafury van de M.L.D. om het leven kwam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1