Een vruchtbare zangersdag De bl Pro Ecclesia et Pontifice Nieuwe school te Koedijk feestelijk geopend Bisschoppen veroordeeld Mc KADER-WEEKEND K.V.P. Kring Den Helder ft ALKMAAR EN OMSTREKEN Voor jubilerend koorzanger Ere-tentoonstelling Koos Stikvoort NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. Bond van Kerkkoren voor Alkmaar en Omstreken Kerkvervolging in Tsjecho-Slowakije Onze bloembollen export in gevaar? -AGINA 2 MAANDAG 15 JANUARI 1951 W. Sentenie, 40 jaar zanqer, nu draper ere-medaille „Pro Ecclesia et Pontifice". ALKMAAR Met bijzonder veel élan zongen de zangers van het koor der St. Jozefkerk Zon dagmorgen de feestelijke drie stemmige Mis van Refdel „St. Eduardi Regis" tijdens de Hoog mis. door nater J. Buis O.P. onge dragen. Het was ter gelegenheid van een bH'onder knor-iubileum. De heer W. Sentenie vierde zijn 40-jarig zangers jubileum en ter zijner ere was er na de Hoogmis een bijeenkomst in de pastorie, waar de jubilaris door de Z.E. heer pastoor G. L. Binkhorst O.P. werd ontvangen met een hartelij ke toespraak. Hierin bood de pas toor de jubilaris zijn gelukwensen aan en prees hij hem als een ijverig zanger, die ter ere Gods zijn werk op voorbeeldige wijze verrichtte. De pastoor wees er op, dat de heer Sentenie iemand was van grote verdiensten en dat zijn trouw een voorbeeld was voor zijn medekoorleden. Met zijn stem heeft de jubilaris vele en goede prestaties verricht en vele gelovigen tijdens de gods dienst-oefeningen, die hij nooit oversloeg, gesticht. Grote onderscheiding Pastoor Binkhorst deelde de jubilaris vervolgens mede, dat het kerkbestuur gemeend had zijn verdiensten als katholiek en zanger aan de bisschop van Haar lem bekend te moeten maken met het verzoek, ook de hoogste ker kelijke instanties te Rome daar van' op de hoogte te stellen. Dat is gebeurd en pastoor Bink horst kon de bijzonderp dank van de H .Vader overbrengen in de vorm van het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Deze ere medaille werd de jubilaris door zijn echtgenote opgespeld waar na de pastoor hem de daarbij be horende oorkonde overhandigde JNadat de jubilaris getroffen een dankwoord had gesproken was het de vice-voorzitter ,de heer J- Dingerdis, die namens de zangers sprak, wees op de goede geest die /bir op het zangkoor heerste en prees de jubilaris niet alleen als een verdienstelijk zanger, maar ook als een accuraat bibliotheca ris .Mede namens de oud-direc teur J. Al bood hii de heer Sen- tinie een rooktafel-boekenstan- daard-combinatie aan. De bijeen komst werd gesloten met vele ge lukwensen, de jubilaris aangebo- D.D.D. ALKMAAR. De leden van de damclub DDD worden er op gewezen dat Vrijdag 19 Januari a.s. in café Haring de jaarverga dering zal worden gehouden. Aanvang 7.45 uur. „HET COEDE BOEK" Matige belangstelling ALKMAAR. Boekenlief hebbers hebben Zaterdagavond en Zondag kennis kunnen nemen van hetgeen de Katholieke uitge vers en boekhandelaren de laat ste jaren hebben gepresteerd. De tentoonstelling „Het Goede Boek" georganiseerd door de R.K. Boek handelaren vereniging St. Jan, in de kleine zaal van de St. Domi- nicuskerk, en waarvan de uitvoe ring in handen lag van de Fa.,J. Kuhne, Verdronkenoord alhier heeft laten zien dat er tal van goede uitgaven op allerlei gebied te verkrijgen zijn, die heus niet altijd gróte financiële offers van de kopers vragen. Hoewel over het algemeen de boekenprijzen aan de hoge kant liggen, wij wil len dat zeker niet ontkennen, wordt er toch veel gedaan om in lagere prijsklasse iets goeds te brengen. Wti denken daarbij o.a. aan de Hofboekerii, de reeks Ba tavia Sacra, de Heemschutseries en anderen. Nochtans had deze tentoonstelling, juist ingericht voor hen die weinig of niet in de gelegenheid komen een boekwin kel binnen te stappen, niet die belangstelling die men had ver wacht. D.D.D. 1-DAMLUST 1 12—8 ALKMAAR. Vrijdag 12 Jan. ontving DDD I het eerste tiental van Damlust. Deze wedstrijd was van groot belang, omdat DDD I bij een overwinning aan een ge lijk spel tegen de enige concur rent, het Helders HDC I, genoeg zou hebben, om zich kampioen van haar afdeling te kunnen noemen. Na een spannende strijd won DDD met 128 punten. De gedetailleerde uitslagen luiden: DDDDamlust 1. M. Oud—P Beers 1—1 2. J. Schuit—Th. de Haas 0—2 3. L. RavenstijnJ. Huytema 1—1 4. N. Oud—A. v. d. Welle 2—0 5. H. de JongP. v. d. Molen 2—0 6. H. KruiderA. Goudsblom 0—2 7. M. HemelsC. Schuffelen 1—1 8. M. J. Langras Jr.P. Balder 2—0 9. G. WoonijkP. Schuffelen 2—0 10. L. Verver—C. Bak 1—1 Voor de onderlinge competitie werden nog gespeeld: P. Booy M. J. Langras Sr. 20: C. Balder P. de Wijn 20; D. StamW. Ranziin 11; G. BakkumJ. v. Beusekom 0—2: D. Peerdeman C. Bijwaard 1—1; M. A. Langras N. Visser 20; J. MekkenD. Klinkhamer 20. den door het kerkbestuur, de zangers en vele familieleden. 's Middags was er een receptie ten huize van de jubilaris, Frans Halsstraat 6, waar velen van hun belangstelling blijk gaven. Naast de geestelijkheid der St. Jozef parochie waren er de vice- voorzitter, bibliothecaris en de directeur van het St. Dominicus- koor; de heer Moeskops sprak namens hen de jubilaris toe en prees hem om zijn nauwgezetheid, waarmede de jubilaris zijn taak als koorzanger opvatte. Ook ver schillende zangers van andere koren gaven, voorzover zil daar toe tijdens de zangersdag van de Dekenale Korenbond daartoe in staat waren, blijk van hun mede leven bij dit heuglijke zangers jubileum. COMITÉ VAN AANBEVELING ALKMAAR. In het Comité van Aanbeveling voor de Ere-Tentoon- stelling, welke ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van Koos Stlk- voort in het Stedelijk Museum zal worden gehouden; hebben zitting ge nomen: Mr. Dr. H. J. Wytema, bur gemeester van Alkmaar. De H.E. Heer J. Th. Jacobs, deken van Alk maar en verder (in alphabetische volgorde) de volgende heren: Mr. Dr. C. Berkhouwer, Alkmaar; M. Diemei, kunstschilder en directeur Vrije Academie, Utrecht; de Z.E. Pater Jos. Fréhe O.P.; B. G, Godijn, Alkmaar; W. Godijn, Alkmaar; Theo Groothuizen, voorz. Tekengenoot schap Kunst zij ons doel; Hein Heer tjes, secr. Schilder ver. Doorwerken; Dr. J. Hemelrijk, Bergen; Dr. H. J. Hofstee; A. Kaptein, hoofdredacteur Alkm. Crt.; Jan Korthals, kunstschil. der te Amsterdam; Wim F. Koster, voorz. Federatie Alkmaarse Schil ders; Mr. C. J. de Lange, Alkmaar; Prof. Dr. Jozef Muls, oud-dir. Gen. van Schone Kunsten, Antwerpen; Kasper Niehaus, kunstcriticus te Ber gen; Is. Baron Opsomer, Erebestuur- der Nation. Hoger Instituut, Antwer pen; Fr. A. H. Otten, journalist te Alkmaar; Joh. Plas, kunstschilder te Alkmaar; Jan v. Puyenbroek, kunst schilder te Antwerpen; Drs. H. B. J. Vlas, voorz. ver. Vrienden van het Sted. Museum; de W.E. Heer B. Voets, kapelaan te Alkmaar en Th. P. H. Wortel, gemeente-archivaris. De tentoonstelling wordt Zaterdag middag, des middags om 3 uur offi ciéél geopend door burgemeester Wytema. Ritje met- andermans auto ALKMAAR. Zaterdagavond bemerkte een bewoner van de Kennemerstraatweg dat zijn al daar geparkeerde en niet afge sloten auto gebruikt was. Zondag avond is iets dergelijks gebeurd op de Nieuwesloot. Daar be merkte een autobezitter, die zijn auto daar geparkeerd had en ook schijnbaar niet goed had afgeslo ten, bij het instappen dat zijn wagen in een andere richting stond en dat het contact ver nieuwd was. De autobestuurders dienen er op te letten dat onbe voegden geen toegang tot hun auto kunnen krijgen'. Dansavond Katholieken ALKMAAR. In het Gulden Vlies hebben katholieke jongelui uit Alkmaar en omgeving Zon dag onder de goede leiding van de heer J. v. Berkum en bij de gezellige muziek van Wim Ligt- hart en zijn muzikanten in eigen kring kunnen dansen. Zeer veel danslustige jongelui hebben in beschaafde en plezierige sfeer genoten van deze dansavond, die georganiseerd was door het R.K. Danscomité. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren; Si- mone D., dochter van S. P. Duits en T. Haitsma; Robertus J. M., zoon van J. W. Wildenburg en M. van Hooff; Arie M., zoon van N. den Oudsten en M. Wesseldijk; Taede, zoon van M. Smiers en U. IJssel. Overleden; Johanna G. M. Ste ger. oud 1 dag; Engeltje de Wit, oud 86 jaar, weduwe van L. Ta- mis; Esso J. Wichers, oud 93 jaar, weduwnaar van C. Zijlstra; Jo hannes H. Leurs, oud 68 Jaar. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. Dat was mis met RKAE C. invallerskwestie was één van de oorzaken, maar laten wij vooral punten gaan vergaren en ondanks alles de gang er in houden, want daar Zijn wil AFC'ers voor. Het tweede was prima, en nog wel bit de AF-reserves in eigen huis. 't Derde ging en 5de toon de zich géén kampioenkiller, zo als wij gedacht hadden. Voor het overige spreken de cijfers voor zichl Sportliefhebbers; vorig jaar was u getuige van het grote AFC-succes, u vuurde de jongens op alle mogelijke wijze aan, dit seizoen is het echter even min der, maar daarom dit verzoek: blijft uw aanmoe.digingen geven. Laten wij de band, die vorig jaar en daarvoor is ontstaan niet ver breken! Hedenavond clubavond voor de gehele AFCfamilie in ons club gebouw, Beemster, Waagplein. Vanaf a.s, Woens dag begint voor de A-groep van de Junioren de buitentraining weer. Dus om 7 uur allen, die hier voor in aanmerking komen, pre sent aan de Westerweg. S.V. „Steeds in Spanning" ALKMAAR Zondag 14 Jan. j.l. hield S.I.S. haar eerste hok- tentoonsteiling in Café „Rialto" op de Laat. Er waren 6 liefheb bers met elk 5 vogels. De belang stelling was zeer groot. Wij ho pen dat dit aanstaande Zondag 21 Jan. weer zo mogen zijn. De prijzen vielen ten deel aan de Heren: Dondersloot le prijs, 1 doos ge bakjes; H. deJager 2e prijs, 1 doos gebakjes; B. Zwanenberg 3e pr. 1 pakie sigaretten. Keurmeester was de heer Tij- deman, I ONZE AGENDA FILMS: Rex Theater: Wiener Madeln, alle leeft.; Victoria- theater: De blauwe lamp, 18 jaar Cinema Americain: Ave Maria 18 jaar; Harmonie: Zo begint het leven, ontra den. Voorstellingen: hedenavond 8 u. Matinee in het Rex theater, iedere middag 2.30 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN. Na 18 uur is voor spoedgeval len geopend: Apotheek De Bever, Apotheker P. J. Meurs Emmastraat 36. Onteigening ALKMAAR. De Raad zal beslissen over het voorstel van B. en W. om over te gaan tot onteigening van het perceel boinyland met huis en schuur aan de Bergerweg, eigendom van ge broeders K. en M. C. Ratter. Gemeenteraad HEILOO. Naar wij ver nemen zal de gemeenteraad op Vrijdag 26 Januari des avond te acht uur in vergadering bijeen komen. In de loop van deze week zullen wij de belangrijkste agendapunten vermelden. 't Masker komt met „De vreemde bezoeker" HEILOO. Op Zondagen 8 en 15 April zal het R.K. toneel gezelschap „Het Masker", onder regie van Jean Robert, het zeer bekende toneelspel „De vreemde bezoeker" van Alberto Casella brengen naar de Engelse toneel bewerking van Walter Ferris en in het Nederlands vertaald door W. Vogt. Dit uitmuntende toneel spel, dat eerst kortgeleden door het beroepstoneel is vrijgegeven is een waardige opvolgster van „Maria Stuart" en ,,De Vrek". De regisseur heeft ongetwij feld een mooi maar uiterst zwaar werk gekozen. DAMMEN HEILOO De hiervolgende par tijen zijn gespeeld voor het club- kampioenschap. Groep I. TuinmanSprenkeling 11 DekkerAdrichem afgebr. Beukersde Graaf 02 GeusebroekVerver afgebr. Groep III. BijwaardSmit 20 KraakmanCremers 02 GroeneboomBijwaard 02 SluismanKraakman afgebr. Voor de Ned. Dambond had de wedstrijd plaats tussen HDC II en CrescendoII (Amsterdam). HDC moest in hun tegenpartij haar meerdere erkennen. Hier volgen de gedétailleerde uitsla gen: Heiloo II Cresendo J. SchurerBr. 't Schip 11 P. OudH. Holthuizen 20 B. HofmanW. Werker 02 A. KroonP. Broekerhof 02 J. Helder—J. Korf 1—1 C. de JongW. Palma 02 A' SlijkermanS. Pardon 02 D. Langend.H. v. Pavéren 0—2 A v.d» Werf—C. Heeroom 1J 2— G". Snel—'J. Brand THUISFRONT-AVOND HEERHUGOWAARD-NRD, Nu alle militairen uit deze ge meente behouden en wel uit de Oost zijn teruggekeerd, acht het Katholiek Thuisfront, afd. Heer- hugowaard-Noord de tijd geko men om deze behouden thuis komst eens feestelijk te gaan herdenken. Eerst zal er 's mor gens om zeven uur een Heilige Mis uit dankbaarheid in de paro chiekerk worden opgedragen, al waar alle militairen, maar niet minder de andere parochianen, worden verwacht. Op diezelfde dag. Donderdag 18 Januari a.s zal 's avonds een feest worden gehouden in de zaal van de heer Jac. Groenland. Hiervoor is een Haarlems gezelschap uitgenodigd dat de aanwezigen deze avond zal trachten te amuseren. De entree voor deze avond is vrij. De ex-militairen zullen een uit nodiging ontvangen. Volkscredietbank te Purmerend PURMEREND. De gemeen telijke Volkscrediétbank te Pur merend is haar werkzaamheden „tegen woeker en schadelijks volkscrediet" begonnen. (Advertentie) -.J Twee grote stappen vooruit Uw polis bij ons geeft (recht op: D Geneeskundig onderzoek voor onze rekening. Om de drie jaar, door een geneesheer naar Uw keuze (geldig voor verzekeringen met overlijdens- risico waarvoor een jaarpremie van 150,of meer wordt betaald). Dit geldt ook voor reeds bestaande verzekeringen. 0 Renteloos voorschot. Niet alleen voor operatiekosten, maar nu ook voor de kosten van opneming in een ziekenhuis of sanatorium, noodzakelijk ter observatie of behandeling van interne ziekten. Een unicum in het Nederlandse levensverzekeringswezenl Vraagt onze brochure waarin onze stappen uitvoerig worden belicht. De grootste in Nederland i i I ROTTERDAM rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrj-rrrrrrrrrrrr rrmrrrrrrA rrrrrrrrrrr rpiinnc El iCECICI ilu De gemeente Koedijk heeft een nieuwe school. Zaterdagmorgen is die feesteiUk geopend door burge meester Schellinger, in tegenwoor digheid van wethouders, raadsleden, onderwijzend personeel, gemeente arts, ouders en kinderen, in tegen woordigheid ook van de districts schoolarts, dokter Sikkcma. De schoolkinderen, die zich bij de oude school in het vlaggende dorp hadden opgesteld, liepen in een or delijke rij, begeleid door de muziek van de harmonie Aurora, naar hun nieuw verblijf. Zij zongen daar een meerstemmig feestlied, onder leiding van en geschreven door de onder wijzeres mej. G. A. Westerhof, nadat Aurora op het schoolplein al een ex. tra nummertje had weggeven. Burgemeester Schellinger opende daarna de school, die naar een ont werp van de architect P. v. d. List 7—13 Gezinsavond ZUID-SCHERMER De tweede gezinsavond van dit sei zoen wordt georganiseerd door de plaatselijke afdeling van de K.A.B. Op 25 Januari a.s. komt pater Engelbertus O.F.M. Cap enkele jeugdproblemen bespro ken. O, Bella Donna Lucia HEERHUGOWAARD-NRD. De spelers Van het „Jeugdtoneel" hebben wederom een stuk in studie genomen. Het draagt de titel van ..O. Belle Donna Lucia" of wel „De .tante van Charley" Een vrij dwaas geval in drie be drijven over het studentenleven Na drie zeer geslaagde uitvoe ringen ter gelegenheid van .het parochiefeest enkele maanden geleden, heeft men gemeend voor de Vasten een nieuw stuk voor het voetlicht te moeten bren gen. Het stuk zal wel zeer veel van de lachspieren der aanwezi gen vergen. Het stuk wordt ge speeld op 4 en 5 Februari a.s in de zaal van de heer Groen land. De laatste keerde terug SINT PANCRAS. Vrijdag j.l. keerde met. het troepen trans portschip, de „De Grote Beer" naar ons vaderland terug de marinier II Z.M. C. J. van oe Grngt, Bovenweg 44, Na een ver blijf van ongeveer één jaar keer de deze marinier weer gezond en wel naar huis terug. Het fanfarecorps „Wilhelmi'-a" uit Oudorp nam het muzikale deel van deze ontvangst voor haar rekening en slaagde daar in waarlijk goed. Uitreiking eretekenen SINT PANCRAS. Dezer da-, "gen zijn door de burgemeester dezer gemeente de eretekenen van Órde en Vrede uitgereikt aan de navolgende personen: G H. Slijderink en Anne van der Bijl. Bij de eretekens waren ook de jaargespen gevoegd DE GEMEENSCHAP WORDT KLEINER SINT PANCRAS. Bekijken we aan het einde van 195Ö de bevolkingsstatistiek van deze ge meente dan blijkt dat we in totaal 39 personen achteruit zijn gegaan. Het totaal aantal inwo ners bedraagt dus momenteel 1553, Vorig jaar hadden we in totaal 37 geboorten, dit jaar 26. Over leden er in 1949 17 personen, in het afgelopen jaar gingen 11 on zer inwoners van ons heen. In 1950 vestigden zich in deze ge meente 57 personen en er ver trokken er 111, waartegen in 1949 resp. 63 en-75. De stand van zaken op 31 December 1950 was als volgt: 778 mannen en 775 vrouwen, dus in totaal 1553 per sonen. uit Alkmaar en de gemeenteopzich ter, de her L. Visser, i6 tot stand ge komen. De aannemers Klaver en Mo. lenaar uit Koedijk en hun onderaan nemers hebben de school op voor treffelijke wijze uitgevoerd. Het hoofd der school van Nieuwe- dièp bood zijn gelukwensen aan en de districtsschoolarts, dokter Sikke- ma, wees op de voortreffelijke cen trale gasverwarming van de school volgens het Hewapatent, op de mo derne verlichting, waarbij men zich had laten adviseren door de Philips- adviseur de heer Roos, op het frisse schilderwerk, waarbij de heer Ver burg zich verdienstelijk heeft ge maakt, op het moderne schoolmate riaal. waarvan hij vooral de banken prees, die een kruising zijn van schoolbank en schrijfbureau en die lil de Koedijker school voor het eerst in Nederland worden gebruikt. Hij besloot zijn toespraak met een ge lukwens, gericht tot de bouwers en het onderwijzend personeel. MODERNE VUILNISAUTO CASTRICUM Nadat alle be woners zich in het bezit hadden gesteld van de door de gemeente aangeschafte vuilnisemmers, trok dezer dagen de nieuwe vuilnis auto door het dorp, welke veel bekijks had. Hoewel sommigen over de aanschaffingsvoorwaar- den van de nieuwe vuilnisemmers nog al wat drukte hadden ge maakt, zullen zij zich gewonnen hebben moeten ;even bij de aan blik van onze modern uitgeruste vuilnis ophaaldienst. Zelfs groter gemeenten als de onze hebben geen kans gezien deze moderni sering tot, stand te brengen.. „St. Lambsrtus" vergaderde CASTRICUM De plaatselij ke afd. van de Kath. Kleding- en Textiel Arbeiders Bond St. Lam- bertus hield haar jaarvergade ring waarbij de voorz. de heer Teuthoff woorden van waarde ring sprak aan allen die in het afgelopen jaar de belangen van St. Lambertus hadden voor gestaan. De heer Smit, lid van het kringbestuur spoorde de leden aan tot propaganda, terwijl de G.A. de Weleerwaarde Kap. Tes- selaar er op wees hoe een goed lid zich gedragen moet teneinde een voorbeeld te zijn. voor hen, die menen buiten de gelederen te moeten blijven. Meisjes van nu, moeders van morgen CASTRICUM Dat was de titel welke Mevrouw Kortekaas de Haan had gekozen voor de spreekbeurt welke zij vervulde voor de Ned. Kath. Vrouwen beweging. Spreekster die een zeer aandachtig gehoor -had en mede door haar goede voordracht werden de aanwezigen een leer zame en nuttige avond bereidt. Deze eerste „Zangersdag" van deze betrekkelijk pas opge richte bond, Zondag gehouden in de Sint Willibrordusstichting te Heiloo, is tot vreugde van de deelnemende koren meteen al een doorslaand succes geworden. Alles verliep vlot en de organi satie was in één woord perfect. De dag werd begonnen met een plechtige Hoogmis, opgedragen door de Hoogeerw. heer deken J. Th. Jacobs, met assistentie van de Zeereerw. heer pastoor Th. v. Beers en de Weleerw. heer kape laan Th. Wanna. Onder deze plechtige Hoogmis werd door het parochieel zangkoor „St. Wilii- brordus" van Heiloo op zeer lof waardige wijze uitgevoerd, o.l.v. directeur Piet Groot, de „Missa In honorem St. Ludovicin" van onze Nederlandse componist Hendrik Andriessen. De wisse lende gezangen werden zéér de voot Uitgevoerd door het koor der Broeders van de Willibrordus stichting, onder leiding van Eerw. Broeder Arnoud. Organist was de Eerw. Broeder Egbert. Het Credo werd door allen gezamenijlk ge zongen. 's Middags om 1 uur werd in de aula van de Stichting de zang demonstratie gehouden. Hieraan werd door een tiental koren deel genomen, nl. Koor Rectoraats kapel O.L. Vrouw ter Nood Hei loo; Par. Zangkoor Bergen, Par. Zangkoor Schermerhorn, Par. Zangkoor St. Laurentius Alkmaar, St. Willibrordus te Heiloo, Par. Zangkoor Egmond aan de Hoef, Zangkoor Egmond-Binnen, Zang koor Schermer, Zangkoor Oudorp en het koor der Broeders van de Willibrordusstichting de laat- sten buiten mededinging. Als juryleden fungeerden de Wel eerw. Hooggel. héér dr. A. Kat en kapelaan Th. Wanna. De voorzitter Van de bond, de Hoogeerw. heer deken Jacobs, opende de middag met ben korte en vaak geestige toespraak. Deken Jacobs prees de grote ijver en werklust, welke kapelaan Wanna en de heer Oostermeijer voor de bond hadden getoond. Ook bracht spreker dank aan de Broeder- Overste, die deze prachtige zaal voor deze zangersdag had be schikbaar gesteld. Hierna werd met de demon stratie begonnen. We achten het niet juist, in verband met het karakter van deze dag, de pres taties van de koren afzonderlijk te bespreken. Het was geen zang- wedstrijd, maar meer een geza menlijk pogen de kerkmuziek zo goed en zo «001 mogelijk ten uit voer te brengen. Men had ook niet het gevoel op éen concours te zijn, er heerste de gehele mid dag een zéér aangename geest van wederzijdse waardering en critische opmerkingen hebben we niet vernomen. Met grote voldoening hebben we mogen constateren; dat de muzikale stahd van zaken bij deze besteed en ook de meerstemmige muziek werd op een enkele uit zondering na zéér goed uitge voerd. Ook in de keuze van wer ken toont men begrip en inzicht omtrent de muzikale waarden daarvan. Deze middag heeft ons er van overtuigd, dat er met de oprichting van deze bond een zéér belangrijke daad is gesteld, waarvan we in het kerkelijk be lang nog veel schoons in muzi kaal opzicht hebben te verwach ten. Tot besluit van de demon stratie hield het jurylid dr. Kat een kernachtige en gloedvolle toespraak. Spr. begon met een oprecht compliment aan alle deel nemende koren te maken en het verraste hem dat hier zoveel goeds werd gepresteerd. Alles komt er beschaafd en geculti veerd uit en ook het Gregoriaans klonk vaak eerbiedig. Hier en daar nog een klein beetje meer durf en wat loskomen van de gemanierdheid, maar dat waren maar kleine dingen. Na deze toespraak bracht nog een woord van dank de voor zitter van de Gregoriusvereniging, de Zeereerw. heer Duyvis. Deze zozeer geslaagde zangers dag werd besloten met een plech tig lof,.gecelebreerd door de Wel eerw.. heer .C, de Wit, kapelaan te Amsterdam, propagandist der Ned. St. Gregoriusvereniging bis dom Haarlem. De gezangen wer den uitgevoerd door het mannen- en jongenskoor der St. Lauren- tiusparochie te Alkmaar, dir. C. Hof. Organist was de heer J.. A. Kloeg van de Dominicuskerk te Alkmaar. Men zong o.a. werken van Palestrina en Diepenbrock. Voor het Lof speelde de organist Fuga in G mol van Bach. Deze Korenbond1 kan niet vol- doehihg op deze dag terug zien en heeft haar bestaansrecht dub- bond zéér gunstig: is; er wordt bel en dwars bewezen, veel zorg aan het Gregoriaans W. SCHREURS. Tweede prijs voor Lamoraal van Egmond EGMOND. Gisteren heeft het fanfarecorps Lamoraal van Egmond deelgenomen aan een zaalconcert in het Concertgebouw te Haarlem. Het behaalde de tweede prijs met 328 punten. Voor het verplichte nummer „Premier Laurier" behaalde het 167 punten, voor het vrije num mer „Bloeiende Lente" 161 pun ten. Het. kwam uit in de derde afdeling. Van de 5 toegekende tweede prijzen stond Lamoraal, dat voor de eerste maal aan een concours deelnam, het hoogst ge klasseerd. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. TIJDELIJKE OPKLARINGEN Aanvankelijk wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, nu en dan opkaringen en hier en daar nachtvorst. Morgen overdag geleidelijk toenemende bewol- king met later kans op enige neerslag. In het binnenland in de nacht tijdelijk zwakke wind, overigens krachtige tot matige wind, aanvankelijk noord-weste lijk, later krimpend naar zuid west tot zuid. Het afgelopen weekend is een 30-tal kaderleden uit de kring Den Helder de gast geweest in het Vonningscentrum van de K.V.P. te Baarn. De onderwerpen, aansluitend op de regionale ka- derdagen in 1949 gehouden, be helsden de volgende onderwer pen: „Enkele sprekende punten over de K.V.P. en andere partijen" (de heer Ponsin). „Psychologie van propaganda en voorlichting" (de heer Gras). JAARVERSLAG L.T.J. BEEMSTER. Vrijdagavond had in het verenigingsgebouw de jaarvergadering plaats van de LTJ. De voorzitter Jan Ruiter opende met de Christelijke Groet en heette de aanwezigen welkom en herinnerde aan de ernst van de Vergadering, aangezien het ge hele bëstuLr periodiek zou af treden en de heren Jan Dekker en Jan Ruiter zich niet herkies baar zouden stellen. Na allereerst aan de leden een Zalig Nieuwjaar te hebben toe gewenst, werden de notulen voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna volgden de mededelingen, waar- bi.;' het spitten der turn van het O.L. Vrouwenklooster te Beem ster ter sprake kwam, waarvoor vier leden zich opgaven. Voorts gaf een lid zich op voor de lei- derscursus in Bloemendaal. Drie retraitekaarten werden verloot, winnaars hiervan waren gebr. Vlaar Jzn. en Henk Beers. Ook werd besloten een prijsvergelij king te houden van de melkprijs der verschillende Zuivelfabrie ken t.w. de fabrieken De Tijd en Balistra te Beemster, De Prinses te Ursem en Neerlandia van Stompetoren. Hierna volgde het jaarverslag van de secretaris N. van Diepen, waarin wel en wee op keurige wijze \verd weergegeven en waarvoor hem een hartelijk ap plaus werd toebedeeld. De pen ningmeester was door omstan digheden verhinderd geweest zijn verslag tijdig klaar te hebben hetgeen op de volgende vergade ring zal worden voorgelezen. Bij voorbaat deelde hij echter mede dat het batig saldo zeer verheu gend is. Hierna volgde het verslag der LTJ-lustrumviering in Haarlem door N. v. Diepen. Vervolgéns werden de nieuwe bestuursleden gekozen. Na eer ste stemming werden de heren N. v. Diepen, C. Schilder, N. Pool, C. Vlaar, P. Boer Gzn. en J. Pronk gekozen. Hierna volgde de verkiezing der Voorzitter waarvoor tot drie maal gestemd moest worden en uiteindelijk C. Schilder als voorzitter werd ge kozen. Na de pauze sprak de aalmoe zenier de Weleerw. heer L. Bie- mans over het onderwerp: Chris ten-zijn in alles. Wenste 't nieu we bestuur veel succes met haar taak er! dankte de scheidende bestuursleden voor het gedane werk dat met zo groot succes bekroond werd. Hierna volgden nog enkele woorden van de scheidende voor zitter en de nieuwe voorzitter Cor Schilder. Deze laatste dankte de heer Ruiter voor ziin actieve werk. waarna sluiting volgde van deze zo zeer belangriike ver gadering. maakt. Zij waren voor de oorlog de Slowaakse separatistische par tij van harte toegedaan en had den tijdens de oorlog actief sa mengewerkt met de nationaal- socialistische Slowaakse staat. Alle drie gaven toe het commu nisme en de Sovjet-Unie te haten. De rechtbank bevond alle drie bisschoppen schuldig aan alle aanklachten van militair verraad, hoogverraad en spionnage. Het vonnis omvat verder confiscatie van alle bezit en verlies van burgerrechten voor 10 jaar. Bis schop Vojtassak kreeg 500.000 kronen boete, de beide anderen elk 200.000 kronen. BRATISLAVA, 15 Jan. (Reu ter). Het staatsgerechtshof van Tsjecho-Slowakije heeft bisschop Michal Buzalka van Trnava en bisschop Pavel Gojdic, primaat van de Grieks-Katholieke Kerk in Tsjecho-Slowakije, tot levens lange gevangenisstraf en bisschop Jan Vojtassak van Spls tot 24 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De drie bisschoppen hebben bekend, dat zij de vQlksdemocra- tische regering hebben tegenge werkt en zien aan verraad en spionnage hebben schuldig ge- „Burger en gemeente" (mr. de Vries). De directeur van het Vormings instituut, dr. L. A. H. Albering, wist op de van hem bekende bekwame wijze de praatavond en de gedachtenwisselingen, waaraan op doelmatige wijze werd deel genomen, te leiden. De voornaamste taak die de afdelingsbesturen van de K.V.P. op de schouders is gelegd en waarvoor in de kring Den Helder de eerste werkzaamheden inmid dels zijn begonnen, is het vormen van kerngroepen. Hun enthousiast optreden zal niet nalaten de activiteit en poli tieke scholing van de anderen te verhogen en het huidige leden tal, dat nog beneden onze stand ligt, snel te vergroten. Gedurende een spoedig te hou den herhaling van dit weekend programma zullen ook de thans niet vertegenwoordigde afdelin gen hun kans krijgen een paar aangename en vruchtbare dagen in Baarn door te brengen. BENOEMING BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Rector te Haarlem (Koningstraat 20) de Weleerw. Heer C. M. Broers. CANADA WORDT EEN GEDUCHTE CONCURRENT De Nederlandse bloembollen- Imnort in de Verenigde Staten heeft de laatste tijd een sterke concurrent eekreeen. In Brits Co lumbia. een Canadese nrovincle aan de Oostkust heeft zich na de tweede wereldoorlog een inten sieve bloemencultuur ontwikkeld. Snijbloemen werden tot nu toe slechts naar Montreal en Quebec verzonden, maar bloembollen vinden steeds groter aftrek in de Verenigde Staten, De Canadezen zijn er vast van overtuigd, dat zij hard op weg zijn de Nederlandse import te evenaren. Bovendien zijn de Canadese tulpen eerder in bloei. Veemarkt1 ALKMAAR., 15 Jan. 95 vette koeien 500-1140; 48 nuchtere kal veren 30-35; 21 vette schapen 80-150; 318 varkens 1.60-1.68 per kg- AVENHORN, 13 Jan. Spruit- kool 2234, aanv. 300 kg; 9200 kg rode kool 6.7015.50, 6000 kg gele kool 68.10, 1000 kg gr. kool 7.20—10.40, 28.700 kg uien grove 3.505.10, gew. 3.605.20, driel 5.20—5.70, nep 10.50—12.30, 25.500 kg bieten I rond 9.109.70, II 6.20—7.40, lang 6.90—7.10, 17.800 peen II 3.30—4.20, III 4.70 —6.20. IV 4.20—5.70. WARMENHUIZEN, 15 Jan, Witte kool 6.907.30, rode kool 7.90—15. N. SCHARWOUDE, 15 Jan. 2500 kg uien 4.80, drielingen 5.70, ner> 11.90, 42.000 rode kool 7.10 15.70. 2000 kg gele kool 68.40. 35.000 kg witte kool 6.607.20. LANGENDIJK, 15 Jan. 2500 kg uien 5-5.50, grove 5.705.80, 7000 kg "groene kool 714.50, 11.000 kg rode kool 6,5014.90. 5000 kg gele kool 66.40. 50.000 kg witte kool 5.507.20, 1700 kg gele kool doorgedraaid, 2000 kg witte kool idem. Laat men zich v tussen Nijmeger Historische boux schien trekt het een ogenblik de voorbijloopt. Joa 27 November 1' schrijver, was e werd vanwege „opruiing" opgei vrijwel blind uil Dat is een brok de grote venster en vergeet het het is een kleu leven brengt, en te kampen heeft t- - Ook leerlinge; en dieren oj ste De winter heeft sneeuw gebracht, vuilgrijze brij de onbegaanbaar maa bij de bushalte is c der dorpsnotabelei derling spelletje 1 wint een stuiver dubbeltje en begii kaarten weer ver' •den. Er zijn dri drinken bier, hanj len en zeggen ni de bus uit Nijme; uur eentje! de k ken, de baas strijk op. En op de brui; straten van Grave regendruppels Toch heeft die s zonders gedaan. W tuin met een max een kwartier tevc hadden gehoord. I er nat en klef, ma nog ongerept wit. er donkere gaatje het waren precies melkwit brood. E twee regenbuien hoekje zon, niet heel smal streepje V tonden stil ei na te denken m( „Het kan op zo'n mooi zijn met d sneeuw De man naast o begon toen een ent over de schoonheid de zon en de snee zo sloot hij ziin lo „hoe ziet er nu uit? Wat is nu sneeuw en licht. Die man was ei zijn geboorte af 1 peilloze duisternis kende hij alleen gen. En daarover 1 nog wel gaan. Ma het licht? Wij wi£ Op zo'n ogenblik de realiteit van keihard tot iemar Er wordt in deze tend veel geklaagi kostbaar, er is rxx zinnen over de de Verenigde Natii met Korea, de ri over Nieuw Guine er even grauw uil straten zijn vuil het witte plafond kamer is er sind gore vochtplek g< weer een nieuw n die bioscopen zijn lijk duur, maar w heen omdat we I Fairbanks in „Sta: len zien. Zien Hnizen, sneeuw, d< al het LICHT. Toch ni( De tuin, waari: man liepen, behoo: Henricusgesticht, voor blinden. Nati wel nooit iemand - hebben gehoord. I niet toe. Al zitten in dag-uit in de z< ring geeft geen si richtingen voor bl stommen. Dat sé niet nodig te zijn zal toch wel bliiv is het niet prettig f 35.000 te moeten de fraters elk jaar ten zien op te die] „We kunnen ze zo maar de straat zegt er een te; xx die jongen eens Vijf jaar geleder de stevige jongen in de wereld van woonde in Texel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2