Partij bestuur achter de regering, kamerfractie voor overdracht« Melkvoorziening in het Westen dreigt spoedig spaak te lopen Geallieerd offensief Mr. van der Goes van Naters niet langer fractievoorzitter om „het rumoer duurt voort in West-Korea cities VOOR alkmaar, hoorn, den helder, schagen 't loopt nHD Een partij in onrust Bespottelijk, maar gevaarlijk Conflict om Irian in de Partij van de Arbeid .^riPT nimopr// Eisenhower nog naar West-Duitsland? Ir. Vos treedt uit partijbestuur „Onmacht Westen-Noorden tijdelijk electrisch? De verdwenen Kroningssteen Atoombommen werpers in Engeland De hoterfabricage lonender voor producenten in het Noorden Poging tot doodslag berecht Nederlanders feruggetrokken Kroniek en Kritiek Scheepsberichten HET FEIT Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 17 Januari 1951 4 46e Jaargang No. 12069 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Rïtsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 IN HET December-nummer van het Katholiek Cultureel Tijdschrift schreef dr. A. Thomas uit België een lezenswaardig ar tikel over de Atlantische Defen sie. Hii heeft daarin, op grond van talrijke overwegingen, aan getoond, dat de grote les van Korea deze is, dat nu duidelijk de noodzakelijkheid gebleken is, om de defensie van de vrije we reld zo doelmatig en vooral zo snel te organiseren, dat aan iedere agressie, waar ook, het hoofd kan worden geboden. En toen dit geschreven werd, was de wereld nog niet onder de indruk van de besprekingen, welke ge neraal Eisenhower tijdens zijn jongste rondreis door Europa ms^ktGI Terecht merkt dr. Thomas, een trouwe en zeer deskundige me dewerker van dit steeds lezens waardige tijdschrift op, dat niets bespottelijker is dan de vredes campagne, welke sedert enige tijd op touw gezet is door het land, dat zijn militair potentieel heeft opgevoerd tot een in vre destijd tot nog toe ongekend peil, (de actie voor de z.g. Stockholm - se vredesresolutie van de com munisten), bespottelijk ja, maar niet ongevaarlijk, gezien de agressieve bedoelingen van het „vredelievende" communisme in Korea, waar de „vredesvrienden" ditmaal niet voor geweld bleken terug te schrikken! Het zou dan ook om te lachen ziin, als het niet zo ernstig was, wanneer wij geregeld kennis ne men van de manier, waarop o.a. „De Waarheid" melding maakt van de Westerse defensieplannen en vooral van de gevolgen, welke onvoorwaardelijk verbonden zijn aan de ook voor ons geldende noodzaak, om onze militaire ver dediging, samen met onze bond genoten. afdoende te regelen. Wij doen dat niet uit militairisti- sche overwegingen. niet uit machtswellust, niet omdat wij agressieve bedoelingen hebben. Maar wel omdat wij gewapend willen zijn en moeten zijn tegen het gevaar voor agressie van an deren. wier herkomst aan de communistische schrijvers en pamflettisen welbekend is! En wanneer het waar is, zoals „De Waarheid" met name graag sug gereert, dat er ook in ons land, gelijk elders in Europa, bezui nigd zal moeten worden op an dere dan militaire uitgaven, dan (wij herhalen wat wij al meer hebben geschreven) dan weten de weldenkende mensen, waarde schuld zit! In dit verband is het van be lang, twee citaten naar voren te halen, die wel op zeer sprekende wijze de spijker op de kop slaan, citaten, welke we graag eens aan de lezers van „De Waarheid' zouden zien overgelegd! Het eer ste is van de bekende militaire deskundige Karl von Clausewitz, die eens schreef: „Een veroveraar is steeds vredelievend: stelt er namelijk prijs op, geen weer stand te ontmoeten"! De commu nisten zullen er waarschijnlijk van gruwen, dat wij een Duitse kenner van de krijgskunst aan halen, maar intussen brengen zij dan toch maar deze theorie in practijk! Het tweede citaat is eveneens niet geheel onbekend, al is het van later datum, en nog wel zeer jong. Wij hebben enige tijd ge leden iets verteld over het boek van de Franse generaal Billotte, getiteld „Het Uur der Beslissing" en uitgegeven bij het Boekhuis te Tilburg. Pierre Billotte is een ge neraal met een beroemd verle den, die door zijn functie in de gelegenheid was, veel achter de schermen te kijken. Hij poogt in dit werk duidelijk te maken, hoe zeer het rode gevaar dreigt. En hij zegt dan o.a. het volgende, dat misschien wel in staat is, enig alarm te slaan, en dat is nuttig ook, als het moet, maar van de andere kant maakt deze mede deling nog eens te meer duide lijk, hoe perfide, hoe huichel achtig, de z.g. vredespropaganda van het communisme is. En ook toont het aan, waar de oor zaak zit, vanwaar de verant woordelijkheid ligt voor het feit, dat de vrije landen zo sterk moe ten bewapenen, met alle gevaren en gevolgen daarvan voor de gang van zaken in de wereld!, Generaal Billotte schrijft: „Ik ben er zeker van, dat Stalin in een geheime bijeenkomst met leiders van de satellietstaten in 1948 verklaard heeft: Ik heb drie jaar nodig, om de staathuishou dingen van de onderworpen lan den te regelen, om China goed in de hand te krijgen en om het oorlogspotentieel van de Sovjet-Unie op het vereiste peil te krijgen red.). Het is mogelijk, dat zich in die tussen tijd oorlogs"erommel doet horen. Doch vóór die tijd zoek ik geen conflict rad.). Eerst over drie jaar zal ik in staat zijn om, als het moet, een beslissende krachtmeting met het Westen aan te gaan". Daar is, dunkt ons geen woord Frans bij! De poli tieke en diplomatieke betekenis van deze woorden laten wij thans rusten. Wij wilden er slechts op wijzen, dat deze citaten aantonen vanwaar het gevaar dreigt, wie verantwoordelijk is voor de noodzaak van de sterke bewape ning van het Westen en hoe vals en verfoeilijk de z.g. „vredes manoeuvres" van het communis me zijn! „Bespottelijk", ja, maar gevaarlijk!! De verkiezing van een Oostenrijkse prsident De Oostenrijkse „Nationalrat" heeft eenstemmig bij wetontwerp volgens hetwelk de nieuwe presi dent van Oostenrijk bij algemene, geheime en verplichte stemming gekozen moet worden, goedge keurd. (Van onze parlementaire redacteur) De politieke sensaties van de afgelopen dagen vonden gisteren een eerste ontknoping toen de voorzitter bij de aanvang van de Tweede Kamer-vergadering een schrijven voorlas van mr. van der Goes van Naters, waarin deze mededeelde, dat hij terugtrad als fractievoorzitter van de P.v.d.A. Als reden werd „het rumoer*' aangevoerd, dat rond het befaamde A.N.P.- interview is ontstaan, een rumoer, dat mr. van der Goes terecht schadelijk acht voor het aan zien van een fractievoorzitter. Een nieuwe voorzitter heeft de fractie nog niet aangewezen. Mr. Burger, de wnd. voorzitter werd in de begrotingscommissie benoemd, maar het is niet de bedoeling, dat mr. Burger de taak van fractievoorzitter blijvend op zich zal nemen. ben verzocht anders te handelen. Gisteravond circuleerden ge ruchten, dat o.m. burgemeester d'Ailly van Amsterdam in de re cente gebeurtenissen aanleiding zou hebben gevonden de Partij van de Arbeid te verlaten. Door de Westduitse regerings persdienst is Dinsdagavond me degedeeld. dat de Bondsregering niets weet van een bezoek van generaal Eisenhower aan Bonn Men acht het echter mogenjk. doch niet waarschijnlijk. dat Eisenhower te Frankfort bespre kingen zal voeren met Ameri kaanse instanties, waarbij zich dan mogelijk ook de gelegenheid zou voordoen tot een bespreking met Duitse politici, onder wie bondskanselier Adenauer Van meer betekenis dan het heengaan van .Mr. v. d. Goes van Naters is echter het neerleggen van het bestuurslidmaat schap van de Partij van de Arbeid door Ir. H. Vos, de oud- minister. Ir. Vos heeft zich in een schrijven tot 't Partijbestuur oneens verklaard met de houding, die het bestuur in de kwestie-Irian heeft aangenomen. Deze houding is niet die der Kamerfractie, maar die der Regering. Het Partijbestuur heeft naar aanleiding van het heengaan van Ir. Vos verklaard, dat er geen verschil van mening bestaat tus sen de fractie en het bestuur. Het partijbestuur heeft indertijd met voldoening van het fractie-voor stel kennis genomen, maar achtte het later aan de orde gekomen regeringsvoorstel te prefereren. In het commentaar wordt voorts gezegd, dat alle leden van het bestuur Ir. Vos met nadruk heb- De fractie, zo zegt Ir. Vos, heeft tijdens de onderhandelingen het standpunt geformuleerd: over dracht van de souvereiniteit over Irian aan Indonesië, onder bepaal de waarborgen, waarover over eenstemming zou moeten worden bereikt. De regering kwam tot een voor stel, dat aanzienlijk minder ver ging, n.l. overdracht van de sou vereiniteit aan de Unie. Dit voor stel, dat naar Ir. Vos zegt, de on macht van de regering, die bij het behandelen van de Indonesi sche kwestie herhaaldelijk is ge bleken, opnieuw demonstreert, is door de Partij overgenomen. Ir. Vos weigert verder deze houding met zijn verantwoordelijkheid als lid van het Partijbestuur te dek ken. Hierdoor wordt, zo zegt hij, de onmacht van de regering de onmacht van de Partij. KOLENSCHAARSTE BIJ DE SPOORWEGEN Zoals bekend worden thans in verband met de huidige kolen- schaarste maatregelen overwogen om aan deze schaarste het hoofd te kunnen bieden. Zo wordt ge dacht aan de mogelijkheid om met ingang van Maandag 22 Januari a.s. het merendeel der stoomtrei nen, rijdende van het westen des lands naar het Oosten en Noor den v.v. op de geëlectrificeerde baanvakken door electrisch ma teriaal te vervangen. Indien deze maatregel geëfectueerd zal wor den, zullen de reizigers van en naar Twenthe in Apeldoorn moe ten overstappen. Voor hen, die uit het Noorden komen, of daar heen reizen, wordt Amersfoort dan het overstappunt. ZALIGVERKLARING PAUS PIUS X UITGESTELD Met betrekking tot de Zalig verklaring van de Eerbiedwaar dige Dienaar Gods, Paus Pius X, hebben Vaticaanse autoriteiten gelast, om de genezingen die voor deze Zaligverklaring als wonde ren waren vastgesteld, opnieuw te onderzoeken. Hierdoor is het proces opnieuw vertraagd, en het is uitgesloten dat de Zaligverkla ring direct na Pasen zal worden uitgesproken. NEDERLANDS TELEPAATH GAAT OP ZOEK Sinds de mysterieuze verdwij ning van de historische Stone of Scone heeft Scotland Yard koortsachtig maar tevergeefs na speuringen gedaan. Men wil geen enkele kans onbenut laten en daarom heeft Scotland Yard het aanbod van de Nederlandse telepaath, Peter van der Hurk, die aan de naspeuringen wil deel nemen, aangenomen. 15000 KILOMETER NON-STOP Zes tienmotorige Amerikaanse „superbommenwerpers" van het type B-36 zijn Dinsdag in Enge land geland na een vlucht van meer dan 8000 km. van een Ame rikaanse luchtbasis. De bommenwerpers, die de grootste ter wereld zijn en spe- <val zijn gebouwd om de atoom bom op ver afgelegen doelen te wei pen, he" :n zes propellers en vier straalmotoren. De B-36 heeft een actieradius van meer dan 15.000 km en kan een snelheid van meer dan 700 km per uur bereiken. Het toestel is bewapend met 26 kanonnen van 20 milimeter en kan een bom- menlast van 38 ton meevoeren. Een ernstige zieke Koreaanse vluchteling, die per trein in Taegoe arriveerde, wordt met een handwagen, die als ambu lance dienst doet, naar het ziekenhuis vervoerd. Tengevol ge van het ontbreken van vol doende medische hulp vallen onder de duizenden vluchtelin gen op Korea zeer veel slachtoffers. 's-GRAVENHAGE De aflevering van melk in de consumptie- centra van het Westen des lands dreigt moeilijkheden te onder vinden. Het zal van de besprekingen, die deze week worden gehouden, afhangen of er volgende week in een aantal steden in het Westen minder melk door de melkleveringsbedrijven zal kunnen worden geleverd. De moeilijkheden hebben be trekking op de aanvullingsmelk die uit het Noorden wordt aan gevoerd. De melkleveringsbedrij ven in die steden zien zich voor het feit gesteld, dat zij de aan vullingsmelk alleen kunnen ko pen tegen prijzen, die te hoog lig gen om de melk zonder verlies aan de consumenten af te leveren. De zaak is deze, dat de melk in het Noorden des lands liever ge bruikt wordt voor het opvoeren van de boterfabricage, die mede in verband met de grotere boterexport naar België meer geld oplevert Rantsoenering nodig? In dit verband zijn er door de stedelijke melkleveringsbedrijven reeds besprekingen gevoerd met de burgemeesters ter plaatse, waarbij gewezen is op de moge lijkheid, dat zij minder melk zou den kunnen afleveren. Dat zou betekenen, dat de melkbedrijvSn een zekere rantsoenering zouden moeten gaan toepassen. Door het bestuur van de vak groep Zuivel worden vandaag be sprekingen gehouden om het vraagstuk te bezien. Zoals bekend bestaat er voor de melk een vast gestelde prijs. De waarde van de melk ligt iets hoger. Maatregelen getroffen. De verhoudingen worden nu rechtgetrokken door een aantal maatregelen. Zo wordt er een subsidie verstrekt uit het Land bouw Egalisatiefonds. Daarnaast worden intern uit het Zuivelfonds bedragen verstrekt om het ver schil in opbrengst tussen de con- sumptiemelk en de melkverwer- king tot kaas, enz. recht te trek ken. Tenslotte bestaat er nog een vergoedingsregeling om de be drijven in de gelegenheid te stel len aanvullingsmelk bij te kopen, mede met het oog op' de trans portkosten voor melkaanvoer uit het Noorden des lands naar de consumptiecentra. Dit totaal is evenwel niet vol doende om op het ogenblik melk aan te kopen tegen de prijzen, die thans door de boeren in het Noor den en Oosten des lands worden gevraagd. In Haarlem op rantsoen. De melkbedrijven, de melkhan del en de melkslijters van Haar lem en omstreken zijn tot de conclusie gekomen, dat zij ge noodzaakt zullen zijn a.s. Maan dag met een rantsoenering van de melk te beginnen, wanneer er intussen door de regering geen andere oplossing is bewerkstelligd. De huisvrouwen zullen dan on geveer 50 procent minder melk kunnen betrekken. Voor de zie ken en ziekenhuizen is een aparte regeling getroffen. EEN MILLIARD DOLLAR VOOR NATIONALISTISCH CHINA? De democratische senator Mccaran heeft bij de Ameri kaanse Senaat een wetsontwerp ingediend, dat voorziet in 't be schikbaar stellen van een mil liard dollars voor het verlenen van militaire hulp aan de Chine se Nationalisten, „teneinde hen m staat te stellen een tweede front in Communistisch China te scheppen". „ZWARTE DAG" VOOR GEZIN IN RIJSOORD De dag van gisteren was voor het huishouden van de grond werker K. te Rijsoord, een zwarte dag. De 49-jarige vader van het gezin stond voor de Rotterdamse Rechtbank terecht, wegens po ging tot doodslag van zijn zoon, die hij na een hevige woorden wisseling, ontstaan door diens opmerking, dat hij van zijn week loon slechts f 12.overhield, op 25 Sept. op het vorig jaar met een broodmes in de borst had gestoken en ernstig doch niet do delijk werd gewond. Zijn 12-jarig dochtertje, dat ook ter zitting moest verschijnen, huilde en kon niets uitbrengen. Verdachte zelf huilde ook. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan zes maanden voorw., met een proeftijd van drie jaar. Uitspraak over 14 dagen. 't Loont al aardig met de inzendingen voor de origi neelste en geestigste oplos sing van het „Ding-uro- bleem". De vernuftelingen onder onze lezers treden naar voren om de redactie te vergasten on de onee- dachtsie mogelijkheden. Maar tussen haakjes: niet te lang meer piekeren. Vrijdag a.s. is het sluitings dag. Vóór het weekeind willen we weten, wat eigenliik in de branding lee of nee. wat er mis schien wel in gelegen zou kunnen hebben. Want daar gaat het om Volgens de berichten van het front in Korea is Soewon heroverd. Soewon, dat 16 kilometer ten Noorden van het Maandag heroverde Osan ligt, is een strategisch belangrijk punt aan de hoofdweg naar het Zuiden bij de Westkust van Korea. Volgens Reuters correspondent bij het achtste leger, Ronald Bat- chelor, trok de tankcolonne der verbonden legers de gehele dag van Osan uit naar het Noorden en ontmoette geen tegenstand be- KALKZANDSTEEN- FABRIEK IN WEST-EUROPA'S GROOTSTE BUNKER In de grote onder zeebootbunker ten Zuiden van de IJmuidense Haring haven zal een kalk zandsteenfabriek worden ingericht. Het benodigde zand wordt door Rijks waterstaat uit de haven van IJmuiden opgebaggerd. Niet alleen de nieuwe fabriek, welke ten opzichte van de kalkzandsteenfabricage steeds meer op moeilijkheden stuitte, maar ook de Rijkswaterstaat, die op deze wijze de kosten van het baggeren in de havenmond aanzienlijk naar beneden zal zien gaan, is hiermede gebaat. De nieuwe fabriek heeft het voordeel, dat voor de export van haar product de weg over zee voor de deur begint. halve wat vuur van lichte wapens van 150 communisten ten Zuiden van Soewon. Deze werden de stad ingedreven en daarna door de tanks en enkele manschappen naar het Noorden verjaagd. Door de Amerikaanse tweede divisie wordt gemeld, dat de re gimenten dezer divisie, waaronder een Frans en een Nederlands bataljon, zich Maandag langza merhand onder dekking van vliegtuigen en artillerie hebben kunnen terugtrekken op een meer Zuidelijk gelegen nieuwe verdedi gingslinie. De terugtrekking bin nen enkele uren van een gehele divisie heeft zich „met de regel maat van een uurwerk" voltrok ken. De drie bataljons, waaronder het Nederlandse, hebben zich het eerst teruggetrokken van de heu vel no. 247 het hoogste punt van deze stelling, die 16 dagen lang tegen een strijdmacht van meer dan 50.000 Chinezen en Noord-Koreanen, verdedigd werd. Toen de tocht aan het begin van de avond volbracht was, viel de stilte op de manschappen, die da gen lang aan de gevechtslinie geen stilte gekend hadden. Griep eist al 34 doden in Ierland Ook in Ierland heerst een griep-epidemie, vooral in Ulster, waar alleen al in Belfast 34 per sonen aan deze ziekte zijn gestor ven en bovendien nog 24 perso nen aan longontsteking. Te Du blin zijn talrijke scholen gesloten. Barsten en scheuren (Sm.) Het is geen opwek kend beeld, dat de laatste berich ten over de moeilijkheden n de Partij van de Arbeid te zien geven. Maar zelden zijn de one nigheden, de barsten en sch-;u- ren, in een grote politieke partij een der voornaamste rege ringspartijen! zo driest naar buiten getreden als nu met de P.v.d.A. het geval is. Hier gaat het om een hoogst- onaangename zaak, welke voor de verdere politieke ontwikke ling in ons land van bijzondere betekenis moet heten Heeft het zin. dat wij ons verheugen over de ontladen spanningen, welke de veerkracht van de hoog geroemde doorbraak-partijband te boven bleken te gaan? Wij menen van niet. Hoogstens zou men kunnen hopen, dat de ge beurtenissen voorshands partij leiding en partij-aanhang tot iet wat bescheidenheid zullen bewe gen in een oordeel over menings verschillen in andere partijen! Overigens is het een macaber ge val, waarvan de verdere conse quenties voor de binnenlandse politiek zullen moeten worden afgewacht. Lang zal dat niet kunnen en mogen duren, want ook het veelbelaagde en veel geplaagde kabinet heeft er recht op te weten, of het nog lang kan voortgaan te steunen te hin ken, zeggen boze tongen al op een partner, die zelf bedenkelijk mank gaat. En de mededelingen van diverse socialistische instan ties maken het er niet beter op. De heer v. d. Goes, die zich af schuwelijk heeft laten gaan in zijn A.N.P.-interview. en later tot de conclusie kwam. dat hij zich had vergist, heeft ten slotte de enig-mogelijke conse quentie getrokken: hij heeft in gezien dat hij als fractie-leider onhoudbaar was geworden. Het genoegen, van dit nu zo in te kleden, dat hij zo'n beetje als martelaar heen gaat gunnen wij hem graag. Belangrijker nog dan het feit op zich. ziin de achter gronden van dit aftreden. Die achtergronden geven een kijkje op barsten en scheuren in dit partij-weefsel, dat wii nooit zo sterk hebben aangezien, maar dat het onder de druk der om standigheden nog houden kon. Dat een mar. als oud-minister Vos. vooraanstaande figuur van de linkervleugel der P.v.d.A., op nogal opzienbarende wijze be kend maakt, dat hij ontslag neemt als lid van het Partij bestuur. wijst er op, dat „de druk der omstandigheden", maar dan van een andere kant. te groot is gewerden. Het vermoeden wint veld. dat het om meer gaat dan om Nieuw Guinea ofbe ginnen de mannen van de P. v. d A. in te zien. dat in Indonesië (terwille van Nw. Guinea) de geesten niet meer bezworen kun nen worden, die men zelf zo braaf heeft opgeróepen. (Thans immers zou Nederland inzake Nieuw Guinea moeten toegeven terwille van de gevolgen, die een weigering zou hebben op de fi- nanciëel-economische betrekkin gen). Is het verder waar wat ge fluisterd wordt, dat het niet al leen Nw. Guinea is, wat op de achtergrond van deze crisis staat? Is er een stroming in de P.v.d.A., die voor de verantwoor delijkheid terugschrikt, nu de ge. volgen van de herbewapenings- politiek voor de deur staan en een keuze zal moeten worden aanvaard? De verklaringen van ir. Vos en van het P.v.d.A.-be- stuur over-en-weer maken voor buitenstaanders de zaak niet hel derder. hoewel er over-en-weer heel veel over „helder stelling nemen" gesproken wordt! Het wonderlijke, het verrassende, het verontrustende? is, dat deze feitelijk-interne partij-aan. gelegenheid, op deze manier, naar buiten moest komen. Wie denkt niet aan het bekende ge zegde van de vuile was, die men binnen moet houden? Maar is het met deze dan zo erg gesteld, dat men haar mèt alle flarden en scheuren, in het openbaar naar de politieke wasserij moet bren gen? Met alle risico's daaraan verbonden! EEN MANSDUIKBOOT OPGEHAALD Onder toezicht van de recherche heeft men een onderzoek ingesteld in een Duitse eenmans-duikboot, die te Vlissingen is opgehaald. Men trof er in een geraamt. alsmede een trui, een riem met een in tweeën gevouwen, verroes te en gebroken verrekijker en een revolver. Ranchi, Djakarta-Amsterdam, passeerde 15 Januari Fi- nisterre.. Willem Ruys, Rotterdam-Dja karta, passeerde 15 Januari Gibraltar. Oranje, Djakarta-Amsterdam, passeerde 16 Januari Aden. Roebiah, Djakarta-Amster dam, passeerde 16 Januari Gibraltar. Johan van Oldenbarnevelt FremantleMelbourne, 15 Januari 350 mijl W.Z.W. van Kangaroe eil.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1