Pot (Europa) en ketel (Ver.Staten) verwijten elkaar isolationisme Een nieuw urgentie program gewenst? DE VREEMDE GAST 1950' Twee partners, die niet buiten elkander kunnen Uitbreiding T. H. in 1955 waarschijnlijk gereed Mevr. van Ammers-Küller komt voor de rechtbank Zware boete voor Gerzon Beiden Westers RmRSOVFRZICHT Staatsspoorwegen in Indonesië Vraag aan de Regering - Meer eens gezindheid - De Ambonezen Thans sprake van jnoodtoestand De moord op Mr. Kamphuizen Actuele pers commentaren door Jan van Hatert Internatic Voor kaas bec Bevredigend Minder toe in 1951 PAGINA 4 WOENSDAG 17 jANUARI 1951 (Van onze correspondent) NEW YORK, Januari. Beter dan een lange uiteenzetting heeft een Zweeds caricaturist deze week in Stockholms Tidningen vast gelegd hoe de Atlantische wereld met opgetrokken wenkbrauw de gebeurtenissen aan weerszijden van de Atlantische Oceaan volgt. Laat ons geen doekjes er om winden: het wederzijds wantrouwen tussen de Europese landen enerzijds en de V.S. anderzijds is het grootste gevaar dat er voor beiden bestaat. Zonder een vrij contact met Europa beeft de Amerikaanse levenswijze geen be staansmogelijkheid. Maar ook: zonder steun van Amerika is Europa gedoemd te zijner tijd hetzij vrijwillig, hetzij door ge weld te verdwijnen achter het IJzeren Gordijn. Aangezien beide componenten van het Atlantisch Pact tevens gebonden worden door wat men terecht kan noemen „de Westerse beschaving", welke al evenzeer onder de totalitaire voet dreigt te worden gelopen, is hier derhalve nog een reden temeer voor sa menwerking. Critiek onder bond genoten is niet alleen geoorloofd: zij is, indien men in democratie gelooft, onvermijdelijk. Maar er moet een ogenblik komen, waar op uit deze negatieve tendenzen een positieve basis ontstaat. Men zal zich moeten verzoenen met het feit, dat de Europese levens wijze verschilt van de Ameri kaanse. doch dat het Europese intellect een volwaardige partner is van de Amerikaanse methoden van massa-productie en voedsel- in-blik; dat Europa's rijpere po litieke ervaring een volwaardige deelgenoot is van Amerika's ge standaardiseerde strijdkrachten: dat Europa's bezadigdheid ten aanzien van het werelds gebeu ren met Amerika's impulsiviteit kan leiden tot een harmonieus „team". De ervaringen van de laatste maanden kan men beschrijven als een vicieuze cirkel van lou ter critiek. Europeanen hebben veel aan te merken op Amerika's beleid in Korea en de Verenigde Naties en een indrukwekkend percentage van deze critiek be rust op solide grond; Amerika nen verwijten de Europeaan dat hij gedemoraliseerd is, en nau welijks in staat is om te besef fen in welk optreden de boste kans voor zijn behoud schuilt. Het gevolg is geweest dat Europeanen bij vlagen geneigd zijn zich los te maken van Ame- DONDERDAG 18 JANUARI Hilversum I, 402 meter: 7.00 —24.00 AVRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 zendersluiting, 9.00 nieuws, 9.10 morgenwijding, 9.25 gram.- muz., 9.30 waterstanden, 9.35 gram.muz., 10.30 De antwoord man, 10.45 gram.muz., 10.50 voor de kleuters, 11.00 kamermuziek, 11.45 Indrukken van een reis naar Rome, 12.00 orgel en viool, 12.30 land- en tuinbouwmedede- lingen, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 gram.muz.. 13.00 nieuws, 13.15 Avro-allerlei, 13.20 orkest concert, 13.45 „U kunt het gelo ven of niet". 13.50 gram.muziek, 14.00 voor de vrouw, 14.30 bari ton en piano, 15.00 voor de zie ken, 16.00 strijkorkest, 16.30 zen dersluiting, 18.00 nieuws, 18.15 sport, 18.30 dansorkest, 19.05 voor burger en militair, 19.15 zang en piano, 19.45 „Hoe nu verder", econ. causerie, 20.00 nieuws, 20.05 radioschaakwedstrijd Nederland- Noorwegen, 20.06 De groeten van nuchteren, 20.15 Avro-allerlei 20.20 omroepkoor- en -orkest en soliste. 21.05 „De man van het lot", hoorspel, 22.15 gram.muz., 23.00 nieuws, 23.15 sportactuali- teiten, 23.3024.00 gram.muziek. Hilversum II. 298 meter: 7.00 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 nieuws, 7.15 morgengebed en liturg, kalender, 7.30 zender sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 voor de huisvrouw, 9.40 schoolradio, 10.00 gram.muz., 10.15 morgen dienst, 10.45 geestel. liederen, 11.00 voor de zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 angelus, 12.03 gram.muz., 12.30 land- en tuin- pouwmededeiingen, 12.33 gram. muz., 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 sopraan en piano, 13.45 gram. muz., 14.00 Promonade-orkest en solisten, 14.45 voor de vrouw, 15.30 vocaal ensemble, 15.45 Bij bellezing. 16.30 zendersluiting, 18.00 voor de jeugd, 18.30 „Om het recht en de vrijheid", cause rie. 18.45 gram.muz., 19.00 nieuws en weerber., 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord", 1930 „In dienst van het vaderland", causerie, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 radioschaakwedstrijd Noorw. Nederland, 20.06 gev. programma 22.00 gram.muz., 22.15 buitenl. overzicht, 22.35 gram.muz., 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws 23.1524.00 gram.muz. Brussel 324 meter: 12.30 weerber., 12.33 voor de landbouwers, 12.40 lichte muz„ 13.00 nieuws, 13.15 gram.muziek, 14.00 symph. orkest, 14.30 piano muziek voor de jeugd, 15.00 En gelse les, 15.15 gram.muz., 15.40 Franse les, 16.00 gram.muz., 16.30 causerie, 16.45 gram.muz., 17.00 nieuws, 17.10 gram.muz., 17.15 voor de kinderen, 18.15 syndicale kroniek. 18.25 gram.muz., 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 Vlaamse volksliederen, 19.50 vrije politieke tribune, 20.00 verz. programma, 21.00 klank beeld, 21.30 gram.muz., 21.45 ac tualiteiten, 22.00 nieuws, 22.15 kamermuziek, 22.40 gram.muz., 23.00 nieuws, 23.0524.00 gram. muziek. Brussel 484 meter: 12.05 omroeporkest, 13.00 nieuws 13.10, 13.30 en 15.00 gram.muz. 16.30 pianorecital, 16.50 gram. muziek, 17.10 instrumentaal kwin tet, 18.30 kamermuziek, 19.00 omroeporkest, 19.45 nieuws, 20.00 hoorspel. 22.00 nieuws, 22.15 gra- mofoonmuziek, 22.55 nieuws, 23.00 gram.muz.. 23.55 nieuws., rika, in de hoop door de Euro pese vorm van isolationisme, die neutraliteit heet, de welgezind heid der Russen te kunnen ko pen. Amerika tegelijkertijd ont wikkelde een debat over de wen selijkheid Europa los te laten. Men kan begrip tonen voor de achtergrond van beide debatten: de Europeaan heeft reden tot enige afgunst omtrent Amerika's materiële welstand en de beha- gelijker strategische ligging van het Westelijk halfrond: doch de Amerikaan is gemakkelijk ge neigd tot een anti-Europees com plex juist omdat hij beseft, dat hij zonder Europa en het Euro pees-intellect er niet kan komen Krachtsverhouding Genoeg dus over de elemen ten. die ons scheiden. Het open baar debat over het Amerikaans isolationisme, dat in deze con treien woedt, is een geheel an der en tijdelijker element dan de krachtsverhoudingen in het Con gres. Zeker, sedert de laatste verkiezingen hebben de conser vatiever elementen terrein ge wonnen. Doch daartegenover staat tegelijkertijd, dat een aan tal zeer liberale Republikeinen de plaats hebben ingenomen van uiterst conservatieve Democra ten. De recente „poll" waarbij Congresleden werd gevraagd naar hun steun aan het interna tionalisme van de Regering of het isolationisme van Hoover, of het daartussen in liggende sta.nd- punt van Foster Dulles (inhou dend een loslaten van hetgeen in Azië onverdedigbaar is doch een bescherming van het bastion West-Europaj heeft hoogst be langwekkende resultaten opge leverd. Hier zijn de cijfers: Resp. zetels; isolation. pro- Hoover; Brede reger. politiek 1); verded. Europa; geen opinie. In het Huis liggen de verhou dingen niet zo heel veel anders. Er zijn hier ruim 12% isolatio- nisten, 39% internationalisten en 49% onthouders. Senaat Democraten Republik. 49 47 Totaal 96 12 Huis van Afgev. Democr. 235 5 111 Republ. 199 50 28 Onafh. 1 32 9 41 *33 33 *30 *211 Totaal 435 55 139 30 211 lj Defensie van elk land, dat door Communisme is aangeval len. Demoeraten en Republikei nen samen. Uit de totalen van kolommen 3 en 4 ziet men dat zelfs op het huidig ogenblik (waarop het iso lationisme zeer sterk woedtl 46 Senaatsleden of wel ruim 48%. beseft dat men Europa moet helpen verdedigen niet alleen met een vloot en luchtmacht, doch met een legermacht. De iso- lationisten steunen slechts op 13 van de "senaat. Fn het zou wel vreemd moeten lo"en ind;en er van de 39% onthoudingen niet minstens 10% naar de interna tionalistische hoek zouden ow- lnnen. Dit temeer omdat zich enrler rle onthouders enige 7»"r links-Ropuhlikeinen bevinden die bij de isolationisten niet thuis horen. Het is aan geen twijfel onder hevig, dat Europa zelf veel in vloed kan uitoefenen op de twij felaars, zoals het omgekeerde ook juist is, dat de twijfelaars door een uitspraak grote invloed uit oefenen op Europa. Vandaar, dat menigeen hier de tijd gekomen acht voor een nieu we vergadering van de Atlanti sche Raad, waarin deze zich in een schier doorlopend open bare zitting uitspreekt over het aandeel van ieder land aan de Atlantische gemeenschap, op dat er daardoor beter begrip ont staat omtrent de „equality of sa crifice" (de evenredige opoffe ring) die elk der Atlantische mogendheden bereid is -ten ge meenschappelijke nutte te ma ken. Dit is iri de eerste plaats nuttig ten opzichte van Amerika. De gemiddelde Amerikaan, op wie geen der mogendheden van Europa ooit een doelbewuste pu bliciteit heeft gericht beseft bij voorbeeld op dit ogenblik niet dat de gemiddelde Europeaan zwaardere belastingen betaalt dan de Amerikaan. Maak vette letters! De Amerikaan is uitermate vatbaar voor rede. voor feiten en statistische gegevens. Maar zo lang men hem niet in vette let ters jn de bladen en in drama tische annonces in de radio me dedeelt. dat te Brussel in feite is besloten dat tegenover elke 4 Europese divisies, de Amerika nen er één in Europa stationeren, is er weinig hoop. dat hij het uit de reactionnaire Hearst of McCormick bladen zal lezen: de invloed van hun millioenen- oplage op de grote massa" is uiteraard groter dan de 600.000 exemplaren van de New York Times, welke zich reeds op een internationalistisch standpunt stelt en waarvan de oplage voor namelijk gelezen wordt door een intelligentia voor wie de At lantische gemeenschap geen en kel ideologisch probleem vormt Slaagt men er in de Ameri kaan op de hoogte te stellen van de feiten van Europa, dan zal het niet moeilijk zijn hen ervan te overtuigen, dat door méér di visies in Europa te stationeren, dan er zich momenteel bevin den, de veiligheid van de hui dige divisies in Europa vergroot wordt en tegelijkertijd het Wes ten aangemoedigd wordt eigen defensie krachtiger ter hand te nemen. Tenslotte is het wense lijk om op hoog niveau tot een formele erkenning te komen van het feit, dat de belangen van West-Europa en dc V.S. ten aan zien van de verdediging van het Westen identiek zijn en dat Europa, ternauwernood hersteld van het vorig bloedbad uiteraard materieel en psychologisch een achterstand heeft op de V.S.. die een periode van grote materiële welstand en hoge productie heb ben doorlopen. Ten aanzien van de verdedi ging van het Westen is het on miskenbaar, dat de V.S. de plaats hebben ingenomen, die eens door Brittannië is bezet. Laten de Europese ministers zich eens daarop instellen; laten zij zwaar wichtige documenten compro missen en modaliteiten in de on geopende actetassen laten en eens de blik werpen op de men taliteit van de Amerikaan, die niet de „rijke oom" wil zijn uit vrees, dat zijn geestverwanten hem als de kip zullen kaalpluk ken, maar die mens en burger is. als pen Hagenaar, een inwoner van Calais of Oslo. Op deze wijze kan men de aarzelingen, waar mee een groot de"1 va" "t a„-,„ rikaanse volk de Atlantische bondgenootschap is aangegaan, voor een aanzienlijk deel uit de weg ruimen. ZEER VASTE STEMMING TER BEURZE AMSTERDAM. In tegenstel ling tot gisteren, toen de stem ming enigszins verdeeld was, heerste er vandaag in alle sec toren reeds bij de opening een vrij vaste stemming. De kolossale cijfers van de Amerikaanse be groting, waarbij niet minder dan circa 70 procent bestemd wordt voor defensie-doeleinden, hebben de koersen in Wallstreet op een record niveau gebracht. Ook het Damrak kwam vandaag op een aanzienlijk hoger peil. Tegen 2 uur kwamen er ook uit de pro vincie wat kooporders los en werd het aftreden van de heer v. d. Goes van Naters als voor zitter van de fractie van de Partij van de Arbeid bekend. De markt kreeg hierdoor een iets levendiger aanzien dan de laatste dagen het geval is geweest en het slot kwam vrijwel op het hoogste peil van de dag. Het is niet te verwonderen dat, gezien de toegenomen inflatie vrees, vooral de internationale fondsen in trek kwamen. Olies verlieten de markt met bijna 5 punten winst, Unilever en Phi lips ieder met circa 3 punten. Ook de andere industrie-aandelen waren vast. Bij de Scheepvaart afdeling was het koersverloop juist tegen overgesteld aan dat van gisteren. De Rotterdamse Lloyd en Mij. Nederland, die gisteren enige punten verloren, wisten vandaag dit verlies niet alleen in te halen, maar zelfs een klein avance te maken. Eerstgenoemd fonds sloot op 171 166», Rotterdamse Lloyd op 156(150). Ook hier heerste er voor de andere aandelen een vaste tendens. Ook de cultuurmarkt bleef van daag niet achter. De leidende soorten waren drie tot vijf pun ten hoger, waarbij vooral de koerswinst van Deli (ruim vijf punten) opmerkelijk was. Verenigde Majanglanden, die de dividendbelasting hebben her vat door 6 procent te declareren over het verstreken boekjaar, monteerden van 63)4 tot 67. BESTELLEN NEDERLANDS MATERIAAL Het hoofd van de Staatsspoor wegen in Indonesië, ir. Effendi Salenh, is, vergezeld van hoofd ingenieur Rad. Loven, Maandag per vliegtuig naar Nederland ver trokken om 100 3e klas wagens bij Beynes en Allan te bestellen, 1000 goederenwagens bij Neder lands Werkspoor en 100 locomo tieven bij Krupp. Voortgestuwd door Armstrong Siddeley „Sapphires", 's werelds machtigste straalmotoren, raast dit jongste product van de Britse vliegtuigindustrie over het West Engelse landschap en biedt een indrukwekkend beeld van gratie en dodelijke kracht. Voor de laatste wereldoorlog l dat in Juni met de centrale werk- was dc Technische Hogeschool te Delft geschikt voor ongeveer 3000 studenten. De industrialisa tie van ons land maakt het even wel nodig, dat over een groter aantal ingenieurs kan worden beschikt dan bij een bezetting van 2000 studenten kan worden afgeleverd. Daarom is besloten de T. H. geschikt te maken voor de opleiding van 3500 studenten. Deze uitbreiding is voorts nood zakelijk omdat meer dan vroe ger aan de experimentele oplei ding moet worden besteed. Thans zijn ongeveer 5500 stu denten ingeschreven, zodat dus van een „noodtoestand" kan wor den gesproken. Ten behoeve van de uitbreiding zal in de Wippolder, langs de Rotterdamseweg, 'n terrein wor den aangekocht ter grootte van 30 ha., waarop nieuwe laborato ria voor werktuigkunde, scheeps- bouwkunde en vliegtuigkunde technische physica, metaalkun de, weg- en waterbouwkunde en verder een warmtecentrale en 'n windtunnelgebouw zullen verrij zen. Het is de bedoeling, dat alle apparten en machines, die voor de bedrijfsuitrusting nodig zijn en van de meest moderne con structie zullen zijn, zoals het ke telhuis en de telefooncentale, mede aan de opleiding dienstbaar zullen worden gemaakt. De plannen zijn thans in grote lijnen gereed. De detaillering voor een aantal gebouwen is reeds ver gevorderd. Nog deze maand zal worden begonnen met de bouw van het windtunnelge bouw, en het ziet er naar uit, Het gerechtshof te Amsterdam heeft ten aanzien van de N. V. Gebroeders tierzon's Modemaga zijnen te Amsterdam bewezen verklaard, dat zij destijds textiel- goederen afleverde zonder in ontvangstneming van punten, welke toen nog vereist waren. De firma had betoogd, dat van afleveren van goederen geen sprake was, daar die goederen binnen dezelfde onderneming bleven. Het hof veroordeelde de N. V. tot betaling van twee boeten ie der van f 15.000.- De Hoge Raad heeft dit arrest alleen voor wat de kwalificatie betreft, vernietigd en ten princi pale rechtdoende een veroorde ling uitgesproken tot f 25.000 boe te, subsidiair 3 maanden hechte nis, te ondergaan door de direc teur A. Marx, alsmede tot beta ling van een aanvullend bedrag, ter gedeeltelijke ontneming van het voordeel, door, het begaan van het strafbare feit behaald, ten bedrage van f 70.000.- plaats zal kunnen worden be gonnen, waarna in Augustus of September een begin zal worden gemaakt met de bouw van een warmtecentrale. Er wordt naar gestreefd de uitbreiding in 1955 gereed te doen zü» (Advertentie) Acht van de tien mannen an vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken En zo is het dan de hoogste tijd om regel matig Kruschen te nemen. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aanspo rende werking op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopendè werk te doen. Rheumatische pijnen maken .chag rijnig, want ze verstoren uw goe de humeur: op de duur zit ge uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dage lijkse gewoonte. MEN STREEFT HIER EN DAAR naar eenheid. De meeste pers commentaren bepalen zich echter tot een beperkte politieke een heid. Tegenover het betoog van prof. Romme in de „Volkskrant", die pleitte voor „samen sterk", gezien de donkere wolken van deze tijd, weet „Trouw" niets an ders te stellen dan „de problema tiek over Nieuw-Guinea enz.", die Romme zou wegredeneren. Alsof het, ondanks het belang van Nieuw Guinea, in de grond der zaak niet veel meer om an dere dingen gaat! Het is ook de „N.R.Crt.", die daarop wijst in 'n bijzonder merkwaardig hoofd artikel, waarin, met het oog op de bijzondere omstandigheden van dit ogenblik, wordt betoogd, wat „het- eerst nodige" is op dit moment. En dan schrijft het blad: „Regering, parlement en maat schappij leveren in menig opzicht hoge prestaties, die echter in het licht van de huidige spanningen grotendeels als verloren tijd moe ten worden aangemerkt. Het lijkt of wij geestelijk de totale veran dering in de wereld niet kunnen bijhouden en een soort geestelijke vertraging ondergaan, die ons maar liever de ogen doet sluiten voor hetgeen in de eerste plaats noodzakelijk is. Toch zal er een verandering van deze mentaliteit op korte termijn moeten komen, willen wij niet door de gebeurte nissen worden overweldigd. De enige, die hiertoe de stoot kan geven, is de regering, die zich naar onze mening zal moeten be zinnen op een urgentieprogram ma. dat zo spoedig mogelijk open baar zal moeten worden ge maakt. Wij zijn er van overtuigd, dat de onbehaaglijke stemming, die zich zo langzamerhand ook in ons land van velen heeft meester gemaakt, hierdoor kan worden veranderd in een bereidheid om een activiteit te ontwikkelen, die onze gemeenschappelijke zaak slechts ten goede kan doen ko men. De bundeling van alle krachten in Nederland is mogelijk en kan tot stand worden gebracht, maar daarvoor is een verlossend woord nodig, dat slechts door de rege ring kan worden gegeven. Onge twijfeld zal de komende tijd of fers en ongetwijfeld grote offers van ons vragen. Het staat voor ons vast, dat hierover geen vruch teloze strijd behoeft te ontstaan, indien de vraagstukken, die eer ste prioriteit vorderen, door de regering ook inderdaad groot worden gesteld. De herinnering aan de bezettingsjaren is nog le vendig en wij weten, hoe in die donkere jaren overeenstemming kon worden bereikt tussen groe pen van de bevolking, die eer tijds elkaar het licht in de ogen niet gunden. Een geestelijk „lever en masse" is noodzakelijk en is mogelijk. Op onze regering rust in deze ogenblikken van bezorgd heid een dure plicht. Moge de Na een onderzoek, dat langer dan een jaar duurde, heeft de substituut officier van justitie te Amsterdam, Jhr. Mr. A. Reigers man, de instructie tegen de schrijfster Jo van AmmersKül- ler gesloten. Mevr. van Ammers Küller werd op grond van de bijzondere wet, betreffende de zuivering van kunstenaars verboden haar be roep van schrijfster uit te oefe nen in de periode van 1 Juli '45 tot Juli 1951. In 1949 verscheen bij een Am sterdamse uitgever de roman „Dorstig paradijs" van Adriaan Hulshoff. Er rees het vermoeden, dat mevr. van Ammers Küller dit boek zou hebben geschreven. Zelf verklaarde zij het manus cript slechts te hebben bewerkt. Het onderzoek door de justitie ingesteld en dat aanvankelijk te- MUTATIES RIJKSPOLITIE Met ingang van 15 Januari 1951 zijn verplaatst de opperwachtmeester J. Ranselaar van de Staf van het Gewest Amsterdam der Rijkspolitie naar de Staf van het District Alk maar in de functie van Chef du Bu reau. De wachtmeester le kl. T. Groenenberg van de Groep Heiloo naar de Parketgroep Amsterdam. vens tegen de uitgever was ge richt, is thans gesloten. Het heeft zoveel tijd in beslag genomen aldus Jhr. Mr. Reigersman omdat ook in Curacao, waar „Dorstig paradijs" speelt, een on derzoek is ingesteld. De recht zaak zal waarschijnlijk in Maart zijn. Dan zullen de handschrift kundigen vermoedelijk een be langrijke rol spelen. VERDACHTEN VRIJGELATEN De heer Eduard Messer, chef verslaggeverij van „Het Vrije Volk", die enige tijd te Cairo heeft vertoefd in verband met de moord op de correspondent van zijn blad, Mr. G. Kamphuisen is gistermiddag per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Een koffer met enige persoon lijke bezittingen van Mr. Kamp huisen heeft hij uit Cairo naar ons land meegebracht. De heer Messer deelde ons me de, dat de twee verdachten, die door de politie ter plaatse in hechtenis waren genomen, inmid dels weer zijn vrijgelaten. De po litie volgt thans een ander spoor. De heer Messer was vol lof voor de wijze, waarop de Nederlandse legatie te Cairo hem heeft bijge staan. rootste daadkracht, die van dit „abinet verwacht moet worden, ook inderdaad tijdig worden ge toond. Het antwoord van de be volking zal dan ongetwijfeld niet uitblijven." De Ambonezen De „Maasbode" bespreekt het pijnlijke probleem van de Ambo nezen en acht de mogelijkheid van een oplossing voor deze slachtoffers van de politieke strijd in en om Indonesië: afvloei ing naar Nederland. Hiertegen is betoogd, dat wij deze twaalf en een half duizend mensen hier on mogelijk meer kunnen onder brengen. Dit nu lijkt ons aan vechtbaar. Men dient hierbij, al dus het blad, uit te gaan van het standpunt, dat wij grote verplich tingen hebben jegens deze Ambo nezen en dat het deels ook de schuld is van onze regeringen, dat zij niet tijdig naar Ambon zijn te ruggebracht. Maar ook het argu ment van tekort aan woonruimte snreekt lang niet meer zo sterk als enige tiid geleden vóór de in werkingtreding van de wet huis vesting gerepatrieerden. Door de ze wet konden en kunnen ook nu vele gezinnen, die in kampen en onderkomens vertoefden, naar woningen worden overgebracht in de steden, daar deze daardoor profiteren van een extra bouw volume. De opbouw van ons leger is een ander probleem, waarin deze groep getrainde soldaten misschien wonderwel zou passen. En nu wil het er bij ons niet in. dat met het vrijkomen van woon ruimte in de eerstvolgende maan den deze mensen, die toch heel wat gewend zijn en die tegen een hard leven niet opzien, hier met wat goede wil niet zouden kun nen worden ondergebracht. Zelfs misschien wel als een legereen heid. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat deze oplossing bij de regering alsnog in overweging is, betoogt de „Msb." Van het ultimatum, dat minister s'Jacob hun heeft gesteld, is waarschijn lijk niet zo heel veel te verwach ten. De ereplicht, die wij tegen over deze Ambonezen hebben, eist, dat wij ook dat offer bren gen. En misschien zal de hulp van deze ex-KNIL-soldaten dat offer niet eens zo heel groot doen zijn. Drees in geding Schrijvende over de betekenis van de begonnen parlementaire week, schrijft prof. Romme in de „Volkskrant", dat er bij het vele en belangrijke, dat aan de orde komt. „nog wel enig volksverlan gen zal zijn naar méér: Eisen hower is in ons land geweest: urenlange beraadslagingen heb ben plaats gehad: in de Ameri kaanse pers is het zonderlinge bericht opgedoken, dat Eisenho wer's grootste tegenstander is Dr. Drees! Wij hopen van harte, aldus Romme, dat deze week niet zal voorbijgaan, zonder dat men gelegenheid zal weten te vinden, om ook naar aanleiding van dit bezoek aan het Nederlandse volk te doen weten, hoe nu de stukken staan op het gebied van de mili taire defensie, en om aan het bui tenland duidelijk te maken, wel ke waanzin het is, alsof er in Nederland buiten wat commu nistische heibelmakers iets of iemand anders zou wezen dan dragers van het oprechte verlan gen en van de sterke wil, om on der de Atlantische opperbevel hebber ons deel te leveren in de gemeenschappelijke verdediging van vrijheid en recht. Wij zullen graag Van Maarseveen en Stik ker horen maar ook s'Jacob en onze Minister-President, zo besluit prof. Romme. Weer privé? Ha, die Schermerhorn!, schrijft „Trouw". Nog nauwelijks zijn wij het inter view-Van dér Goes te boven, of de heer Schermerhorn deswege vanouds befaamd komt net nog eens overdoen en legt er nog een extra schepje bo venop. Het interview-Van der Goes betekende een nare luis in de pels van het kabinet. Het ge hele Partij v. d. Arbeid-bestuur kwam er aan te pas om hem er weer uit te krijgen. Nu kunnen de heren wéér aan het ontluizen beginnen. De heer Schermerhorn is nu eenmaal niet mis in zijn interviews. Souvereiniteitsover- dracht als P.v.d.A.-standpunt, in terne verdeeldheid in het kabi net, dreigen met kabinetscrisis: al de dingen, die de diplomatieke verklaring van het Pv.d.A.-be- stuur zo goed en zo kwaad onder de tafel had gewerkt, liggen nu weer open en bloot op de tafel. Het zal wel weer een privé-me- ning zijn! aldus „Trouw". FEUILLETON 20 De jonge telegrambesteller kwam binnengestapt door de deur, die Lize zelf voor hem openhield. Hij gaf het groene formulier aan de verbaasde oude man en ging dan onwennig op de rand van een stoel zitten, die zij hem aanwees. „Nemen uw uitnodiging met Kerstmis aan...." las Hendrik luide voor. „Josine brengt kinde ren voor een week. Vertrekt hier Donderdag. Komt Vrijdag terug en gaat met mij op 24 December weer mee naar Eelde. Hebben onverwachte gast. Kunt u hem ook logeren?" „Dat is een lang telegram, va der. Karei schrijft zelden zulke lange brieven", zei moeder Pel- man, die het goede nieuws nau welijks geloven kon. De jongen zat zich intussen te goed te doen aan de kop warme koffie met koek door Lize met een bemoedigend knikje voor hem neergezet. „Juffrouw", hebt u wel goed begrepen, dat ze Donderdagmid dag al komen?" vroeg Betje, die in de open deur had staan luiste ren met al de vrijmoedigheid van een oude gedienstige. „En.van daag is het Donderdag!" „Vandaag? Vandaag zeg je im mers Betje? Daar had ik nog niet eens aan gedacht, dat het van daag al was", zei Hendrik, het telegram voor zijn vrouw neerleg gend, om het ook haar te laten lezen. En toen Lize het las, lang zaam, woord voor woord, veran derde haar gehele houding, als van iemand, die uit een droom ontwakend, ontdekt, dat het al volop dag is. Ze sprong bijna van haar stoel op, liep de kamer door met de veerkrachtige stap van een vrouw van veertig jaar, opende een schrijfcassette, haalde er een velletje papier en een pot lood uit en begon een lijstje te maken van de nodige boodschap pen. Ze nam een nieuw papiertje van een gulden uit het laatje en zat al weer aan tafel, voordat de verwonderde Betje nog goed wist, hoe ze het had. „Kijk beste jongen, dat is voor je Kerstmis en als je nou in het dorp terug bent, breng dan even dit briefje voor me bij de krui denier en dit bij de slager. Ga nu maar dadelijk, dan zal Betje je nog een dikke snee koek voor onderweg meegeven, niet waar Betje?" Zodra ze alleen waren, boog Lize zich over de stoel van haar man heen en trok diens hoofd tegen haar schouder terwijl ze een kus op zijn voorhoofd drukte. Een ogenblik dorsten ze elkaar niet in de ogen te zien, uit vrees, zich niet goed te kunnen houden. Dan nam Hendrik de magere handen, die nog zo vaardig in het werk waren, in de zijne, streek de blauwe aderen, die er dik op lagen met zijn vingers glad en drukte die handen tegen zijn wang. „Eindelijk, hè moeder! Einde lijk komen ze dan toch eens thuis!" „Nee, vandaag moet je geen moeder zeggen. Henkvan daag is het gróótmoeder! Dat is r.og heel iets anders! Vroeger heb ik er wel voor gespeeld, maar vandaag ben ik het werke lijk! Is het al tot je doorgedron gen, dat ze de kinderen hier een hele week willen laten? Dat Josine dadelijk na ze gebracht te hebben, weer teruggaat? Vaders en moeders beseffen hun geluk vaak zo weinig en de tyd vliegt voorbij. Terwijl ze plannen ma ken voor de toekomst, behoort die al weer tot het verleden. Zo is het ook met ons gegaan. Maar de Heer geeft ons de gelegenheid het met de kleinkinderen nog eens over te doen.... en dan zó, dat we het begrijpen en vatten." Ze bleven een poosje zwijgen en toen zei Lize: „Ik zal Tommie in het oude kamertje van zijn vader laten slapen, vlak naast de onze. ik hel? de gordijntjes nog en zijn sprei ook. Ze liggen in blauw papier in het kabinet. Alles moet hetzelfde zijn als toen Karei nog een kind was.... En waar zal ik Beppie, mijn naamgenootje leggen? Ze is nog zo klein.... nog pas zes.... ze zou eigenlijk best bij ons op de kamer een bedje kunnen heb ben. Maar misschien is dat een beetje vreemd voor het kind. Zeg, grootvadertje, zou ik haar niet beter het kamertje geven van onze kleine meid, vlak naast dat van Tommie? Je moogt het vreemd van me vinden, maar ik kan het nu wel doen, zonder het verdriet te ondervinden van de laatste dertig jaar.... als ik in dat kamertje kom. Ja, manlief, het heeft wel lang geduurd, maar nu zal ik toch echt groot moeder zijn! Eindelyk!" De lichte blos op de wangen van Lize werd dieper en haar ogen begonnen te glinsteren. Ze streek zich het haar van het voorhoofd weg, dat door de op winding en caukKe bedrijvigheid wat naar voren gezakt was. Ze nam een takje hulst met rode bessen uit een vaas, die op tafel stond en stak een deel ervan tus sen de ceintuur van haar japon met eenzelfde liefkozend bewe ginkje als Mies Kleyn het takje in haar haren had gestoken. Het andere deel van het takje stak ze in het knoopsgat van haar mans huisjasje, bekeek hem op een afstandje om te zien hoe het stond en ruimde dan vlug met behulp van Betje de ontbijttafel leeg, druk babbelend over alles, wat ze die dag nog te doen had. „Kareis bedje heeft nog een veren peluw en de tegenwoor dige lui laten hun kinderen niet meer op een veren bed slapen," zei Betje droog-weg. „Ze laten d'r kinderen liever kou lijden tot in merg en been, te oordelen ten minste naar het boek, dat de zuster van de domineesvrouw van de zomer zat te lezen. Die leert voor kinderjuffrouw of zoiets en beweert, dat ze tegenwoordig het eten voor die arme schapen pre cies afwegen, zoveel van dit en zoveel van dat, net als een apo theker!" (Wordt vervolgd) Gezien de factor jaar tot voldoenii hedenmiddag xiji algemeen genomi artikel liep in de eerste maant vooral de opbren was zeer bevredi De omzetten aan c f 17.885.000 in '4< sten van het over niet als ongunstig fc gevolg van inte ningen aanspreken kantoren der Rijk meer terugbetaald de omzetten in di middelenbedrijven Zowel in de groot handel had men te liquiditeitsmoeilijkhec volg van de groten hoeften, die veroorz; door de vergroting d en de oplopende prij vermindering van he men van het publie meer dan voorheen geleverd. Na nog een mi perspectief te hebb voor de export van bouw- en zuivelprod begonnen jaar, gaf een schets van het ve In de eerste maan jaar deden de terug) demobiliseerden en werkgelegenheid in i het aantal werklo; vergeleken met deze van vorig jaar; in helft van het jaar dit aantal, zodat in November ongevee: peil bereikt was als maanden van 1949; n op 30 November bij teljjk Arbeidsbureau ven werklozen tegi 1949. De gedemobiliseen vlot in het arbeidsj nomen; in aanmerki de aanwas van 14( geschikte mannen zi slandigheden in 1950 meen gunstig gewec verruimmg der werk In aar.ijmrking dient nomen Te worden, c sonen uit dit distric den en dat een aanta! achtige arbeidskrach industrie te Velsen streek werd te werk Bij een landsgeir 1.5 procent steekt de werkloosheid in dit 1.2 procent gunstig De ongunstige c van de internationale gen deed de in het bi jaar tamelijk sombf mogelijkheden voor d merkelijk verbetere zomerseizoen konden In- en Verkoopburea vel opgeslagen voori de officieel vastgeste' gen in het normale keer worden geplaat: de afzet bevredigend tere vrijheid in het keer met Duitsland verkoop aan België leiding tot vaste prijz ralisatie van de kaas Engeland leidde wel derde uitvoer naar da de prijzen waren beter. Door de snel-oplopf in het najaar werd tot exportheffing of Weliswaar werd dez markt door vermin naar Duitsland begor weer ingetrokken, doi tot het eind van hel zakelijk met dit syste ken. Van Noordholl; werd hier nogal criti( daar deze heffing w steld op basis van voor volvette fabriek; alle soorten werd g hangt een redelijke n de kaas voor een gr van een afdoende be ling met Duitsland. De export van kaa; ari tot en' met Nov; beliep 63.482 ton, ter /146.781.000 tegen met een waarde van in dezelfde periode v: export naar Amerii ton beliep, blijft nog achter bij de voor-o port naar dit land va: ton; aanpassing van onzer kaasproducten a van de buitenlandse dient in dit verband i De Alkmaarse kaai dank zij het subsidie B.Z. in stand kon houden had een aa 1.118.268 kg tegen 1.11 1949. Landbom De melkproductie st leken met 1949 met cent en overschreed van 1939. Verbeterde teit van het vee, ver! ductie van veevoer bodem en de gunstig; standigheden waren oorzaken. Daar het consume bruik stabiel bleef, teerdere opbrengst ti de boter- en kaasproi de zomerproductie va waard veel in koelhu

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4