mm Het werk van de Retraiten bloeit in ons vaderland Nederlands verzet heet Gen. Eisenhower welkom ALS STENEN SPREKEN Opluchting en bezorgdheid oyer China's weigering H.WIN Watersnood in Drente UNTER „Wij kwamen bij 't wrak en haalden 't volk van boord" mm tegeren OVERZICHT ï*M S Middel tot geestelijke vernieuwing Friesland's geschiedenis in en rond de Kerken Conserveren door electronen Data van klassieke wegwedstrijden Onderscheidingen voor redders :n Jr. die zeer de aandacht eft, het zou.al weer rans Hals zi.in. sportret, dat door >n Sr. geschilderd n pendant van het sje met de parel uit uis, is volgens hem dant aanvaard. Van wist echter niet h op het ogenblik vendien verklaarde een Lachende Cava- ifstede de Groot ais als erkend, een pro- van het vlotte pen- n vader. Om die lavalier is destijds, ledeelde, nog een po- aan. De .iongen met leze Lachende Cava- feschilderd zpn m de 1926, toen Van Mee- g niet die virtuositeit itsen bereikt had van u zich ook altijd ver- bben dat De Dame we Hoed niet onmia- als werd herkend. Van Meegeren, wiens het weekblad Opera ïoud en geheel voor verantwoordelijkheid t mede. dat hii znn je verklaring niét af- n nieuw schandaal te maar om aan alle ge- in omloop gebracht i einde te maken. LVERPR1IS JW VERHOOGD erde maal binnen kor- e prijs van zilver te verhoogd. Ditmaal per kg (fijn) tot 22.00, zo wordt mede- Dor N. Drijfhout en lmetaalbedrijven N.V. -ige keren houdt deze •band met de hogere •Jew York en Londen, arijzen bleven onver- ILLE, DOCH GOED lUDENDE MARKT maar met een vrij rtoon was gisteren de die op vrijwel alle ran de Amsterdamse irs kon worden toege- actie, die in Wallstreet verd nu het dekkings tot 75 procent ver sleet uit en in navol- an was de terughou- op het Damrak veel n eergisteren. Nu de angekondigde transfer 1 van winsten uit In- n feit is geworden, lultuurmarkt enigszins rd, al bleek dit voor- lit iets hogere koersen it drukke hoeken. De ontwikkeling inzake ia afwijzing van het wapenstilstandsvoorstel ig, er niet op vooruit de inflationistische ten- hiervan direct een ge- ijft aanhouden, ultures waren winsten 3 punten vrij frequent, vaste houding van cer- Deli Maatschappij viel len Vorstenlanden wer- lag weer in een open andeld, doch verander- 3 weinig. Bij de Indone- •edietinstellmgen was fationale Handelsbank striemarkt toonde na aste opening een lichte ie vooral aan de zeer ictiviteit werd toege- Niettemin waren de igen hier merendeels e hoger dan gisteren. rredestein werden op nomen, bij een theore- irde van f 146. iepvaartmarkt had al veel orders te verwer- kon zich betrekkelijk ihaven. lartmaatschappii „Ne- lerstelde zich volkomen [isteren geleden verlies. (Advertentie) VRIJDAG 19 1ANUARI 1951 PAGINA 5 y-<. - - brocades letten 45 ets comfortabel tot in klei- toch miste het warmte lligheid en persoonlijke Die gedachte drong zich rd aan Josine op, zodra ie het theeblad in de zit- énnenbracht en het op suten theetafel neerzette, en woord te spreken, anders dan Betje, dacht lekeurig is tussen licht en donker, daar gloeiden de electri- pjes reeds in het vertrek emmige schemerlampjes, n ging Josine van het pje naar het andere en aan het kettinkje uit. iloot ze ook de gordijnen f een stoel bij de haard, met het kopje thee op oot in de vlammen bleet i haar gedachten zat ze rr de schouw in de oude >eve en hoorde grootva- sllen over lang vervlogen gezellig en onderhou- de avond om was, eer— r erg in hadden. Tot nu ze zich nooit kunnen en, dat een man even- ang kon stellen in huis- ce dingen als zijn vrouw zijn warme en hartelijke ring de meest prozaïsche tere werkzaamheden voor iets heerlijks kon ma- (Wordt vervolgd) Op de vliegbasis Ran dolph in Texas wordt een aantal Nederlandse militairen in het kader van het Atlantisch Ver drag tot gevechtsvlie ger opgeleid. De jonge lui, die behoren tot de tweede groep, welke geoefend wordt, heb ben het eerste gedeelte van hun opleiding bijna achter de rug. De fo to's, gemaakt tijdens het verblijf en de op leiding op basis Ran dolph laten zien dat de cadetten het best naar hun zin hebben. Op de bovenste foto: In de cadettenclub worden de vrije urem doorge bracht met zang en muziek. Foto onder: Drie cadetten bij een ,,T 6", waarmede zij een oefenvlucht gaan maken. Het zijn: C. Lemstra uit Witmar- sum, die op het punt staat de cockpit binnen te gaan, H. F. Hogen- dorp uit Arnhem en B G. Wijnen uit Baarn. Het retraite-werk- zoals wij dat nu in ons land kennen, met ge organiseerde retraiten in verschillende retraite-huizen, dateert eigenlijk uit het einde der 19de eeuw .Wel werden er wel eerder gesloten retraites gehouden, maar er kwam pas systeem in het werk, toen pater Arnold Janssen, de stichter van de Congregatie van de paters van het Goddelijk Woord (S.V.D.) uit Duitsland in ons land kwam. Ongeveer terzelfdertijd nam ook pater Cramer S.J. het retraitewerk ter hand, waartoe hij in 1909 het bekende retraite huis „Manresa" te Venlo stichtte. Een oud gebruik Toch is het houden van re traiten een oud gebruik. Reeds St. Vincentius a Paulo was er om bekend, terwjjl St. Ignatius, de stichter van de Jezuiten-orde, een der grondleggers van het huidige retraitewark kan wor den beschouwd. Ook St. Alfonsus, de stichter van de Congregatie der Redemptoristen, gebruikte in het begin van de 18de eeuw deze vorm van zielzorg. Vanaf 1877 werden er geregeld retraiten gehouden in het Missiehuis te Steyl. Laten begonnen ook de Redemptoristen aan het steeds populairder wordende retraite- werk en zij stichtten huizen of namen pas gebouwde inrichtin gen. Amersfoort, Seppe bij Roo- zendaal, Noordwijkqrhout en Zenderen en ook het retraitehuis te Bergen, kwamen onder hun leiding. In ons Bisdom is er dan ook nog het huis „De Thabor" te Rotterdam, dat onder leiding van wereldgeestelijken staat. Het doel Het doel van de retraite is de hervorming van het leven in de geest der christelijke volmaakt heid, bekering of vernieuwing der bekering Typerend voor het retraitewerk is, dat de geestelijke oefeningen van St. Ignatius nog steeds de richtlijnen vormen voor allen, die zich met deze bijzon dere vorm van zielzorg hebben belast. De praetijk In de praetijk wordt het re traitewerk gedaan in de retraite huizen, waar de retraitanten zich voor drie dagen uit hun werk en hun omgeving afzonderen om in 'n aantal conferenties, meestal door drie of vier paters gegeven, zich te bezinnen op hun taak als katholiek en om de oude bekende geloofswaarheden weer eens voor zich te halen. Verder zijn er de gewone godsdienstoefeningen, re creatie mogelijkheden, maar voor al de gelegenheid, om zich in de eenzaamheid terug te trekken, is van grote waarde. In het retraitehuis te Bergen, dat onder leiding staat van de paters Redemptoristen en dat het aangewezen centrum voor Noord- Holland is, worden het gehele iaar door retraites gehouden. Er kunnen circa 85 personen per retraite worden gehuisvest. De verzorging is in handen van de zusters Ürsulinen van Bergen, die zich op een bijzondere wijze van hun taak kwijten. Alom wordt deze verzorging geroemd. Veel belangstelling. Uit het jaarverslag van dit Retraitehuis, dat ons juist dezer dagen bereikte, bjijkt wel dat het retraitewerk in ons land en spe ciaal in onze gewesten, in het teken van de belangstelling staat. In 1950 werden er in totaal 81 AMERIKAANSE VERLIEZEN IN KOREA WASHINGTON. De Ameri kaanse verliezen in Korea, geba seerd op de officiële mededelingen aan naaste familieleden, bedroe gen tot en met 12 Jan. 45.137 man. Hiervan zijn 6509 gesneuvel den, 29.951 gewonden en 8677 ver misten. Het aantal doden is ge stegen tot 7303, door het overlij den van gewonden en het vast komen te staan van de dood van een klein aantal vermisten. retraiten gegeven aan 4626 re traitanten w.o. 1302 dames, 983 meisjes, 1276 heren en 1065 jon- gemannenr Voor de eerste maal namen 2441 personen aan een retraite deel De g< t itelijke vernieuwing, waarop Z. H. 'de Paus in het zo juist afgelopen H. Jaar speciaal de nadruk legde, kan op een bij zondere wijze in deze retraitehui zen verwezenlijkt worden. Om het werk der retraiten in alle kringen bekend te maken, worden er geregeld door de pa ters Redemptoristen in de pa rochiekerken predikaties gehou den .terwijl zij over dit mooie werk ook op verzoek komen spreken in verenigingen en ver gaderingen. (Van onze correspondent) MEPPEL. Het Meppelerdiep bij Meppel liet gisteren plotseling een verrassend snelle was zien. ïn de nacht van Woensdag op Donder dag was het water bij de Kaapbrug ongeveer 23 centimeter gestegen tot 55 cm. boven N.A.P. Evenwel kon men nog bij Zwart sluis afvoeren naar 't 'Zwarte water Gisteren werd de toestand evenwel snel ongunstiger en zo was om 12 u. de stand bij de brug reeds 64 cm. om verder in de middag voortdu rend te stijgen. Om 1 uur 68 cm. en om half drie 70 en om half vier reeds 73 cm. Dit betekende dat het water ten Westen van Meppel be langrijk hoger was dan tijdens de overstromingen van een week gele den, terwijl het water in de stad ten Oosten en ten Noorden belangrijk lager was dan de vorige week. Toen wij in de loop van de middag te Zwartsluis arriveerden bleek het water op Meppelerdiep en Zwart sluis gelijk te staan op 64 pl. N.A.P. zodat geen afstroming meer plaats vond. Ook aan het Moollegatsgracht kwam 't water op de kade en steeg zodanig dat twee huizen volkomen geïsoleerd werden. Ook de Wold- kade is overstroomd en te Ruiner- wold is de buitenleiding van het waterschap Haakswold overgelopen. Ook de afgelopen nacht bleef het water stijgen. PRIJZEN MAATSCHOENEN EN SCHOENREPARATIE In een gisteren te Utrecht ge houden gecombineerde vergade ring van de Federatie van Schoenmakerspatroonsbonden en het bestuur van de Vakgroep Schoenherstellers, maat- en ortho- paedische schoenmakers is de ernstige situatie besproken, „ont staan door de nog steeds doqr- gaande onrustbarende stijgende prijzen van leder en fournituren','. De conclusie van de vergade ring was, dat een niet onbelang rijke verdere stijging van de prij- zijn voop maatschoenen en schoenreparatie onvermijdelijk is. VELSENAAR OVERLEDEN NA BOTSING MET FIETSER Gistermorgen is de 53-jarige Velser wachtsman G. Groteboer in de Wenckebachstraat te Velsen- Noprd van achteren door een wielrijder, die zich door de felle Westenwind liet voortjagen, zodat hij een aanzienlijke snelheid had, aangereden. De wachtsman kwam zo ongelukkig terecht, dat hij later in het ziekenhuis te Bever wijk is overleden. De Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd heeft behoefte na de jongste manoeuvre van communistische zijde in verband met de komst van generaal Eisen hower de navolgende verkla ring af te leggen: a. Zij heeft niets gemeen met de communistische organisatie, zich noemende „Verenigd Verzet 1940-1945", welke horig is aan de internationale communistische or ganisatie F.I.A.P.P. (Fédération Internationale des Anciens Pri- sonniers Politiques), waarmede alle niet-communistische verzets organisaties in West-Europa ge broken hebben. b. Dat zij in tegenstelling met de organisatie zich noemende „Verenigd Verzet 1940-1945" en de F.I.A.P.P., strijdt voor het be houd van de vrede, waarin de menselijke waardigheid en per soonlijke vrijheid worden gewaar borgd. c. Zij zich geheel stelt achter doel en opzet van het Atlantisch Pact en de verdediging van West- Europa tegen agressie en dien tengevolge de komst van generaal Eisenhower met vreugde begroet. d. Zij hoopt en vertrouwt, dat de dragers van het Atlantisch Pact zich niet alleen er op" inge steld hebben om West-Europa tegen agressie te verdedigen, doch ook in Europa de ideologie zullen weten te brengen, zonder welke Europa ten ondergang is gedoemd, en welke gebaseerd isop o.a. naastenliefde, onbaatzuchtigheid en eerlijkheid en welke voorstaat de verdediging van de menselijke waarden en persoonlijke vrijheid. SMOKKELAAR KREEG (NYLON) KOUS OP DE KOP De smokkelaar J. W. uit St. Willebrord heeft de (nylon) kous op de kop gekregen toen hij Dins dagnacht met een vrachtje van 600 paar nylons uit België op weg naar huis was. Te Sprundel liep hij recht in de armen van een agent van de rijkspolitie, die dé man arresteerde. De smokkelaar, die voor f 2.500 kousen bij zich had, is te Breda ingesloten. Typerend voor het Friese Land- scnap zijn overal de kerkjes met hun zaueldaktorens. Wie voor 't eerst in Friesland Kamt, ervaart tut als een telkens verrassende ontdekking en ev,en verbaasd is hij ditzelfde beeld in toch steeds weer andere vormen te zien op rijzen boven de haast ontelbare huizen-groepen. Boven op (1e Ol- dehove te Leeuwarden kan men in een weids panorama het uitge strekte Friese land zien liggen en de talrijke dorpen bepalen naar de hoge torens van hun kerken. Tussen Flie en Lauwers. Een elk van de Friese gemeen ten heeft haar eigen, bizondere, locale geschiedenis, maar dik wijls is die van de ene weer zo met die van de andere verbon den dat uit de particuliere, plaat selijke historie de geschiedenis, van heet Friesland Kan worden opgebouwd. De Friese volksge meenschap vertakt zich immers over heel het wijde land tussen Flie en Lauwers. Maar lang niet altijd zal het antwoord gegeven kunnen wor den op de vraag naar het verle den van de mensen en geslach ten die hier eens op deze bodem woonden. Pas in de Napoleon tische tijd, in 1811 werd de Bur gerlijke stand ingevoerd en een aanvang gemaakt met de offici ële geboorte- en overlijdensdata. Voordien is men aangewezen op doop- trouw- of begraafboeken en mogelijke andere Dronnen uit de archieven, maar ook zij blij ven dikwijls het antwoord schul dig. Een bevredigende oplossing naar menig vraagstuk kan door de geschreven documenten niet worden gegeven. Doch dan staan daar in de Frie se steden en dorpen de talloze kerkjes, de stille, maar terzelfder tijd toch ook zo welsprekende getuigen van een vaak grijs ver leden. Sommige nog dateren uit de Middeleeuwen, andere zijn van latere datum, maar toch reeds eerbiedwaardig genoeg om te kunnen meespreken over de geslachten die binnen hun muren tcsamen kwamen of die in hun schaduw hun laatste rustplaats hebben gevonden. Waar het pa pier zwijgt, daar zullen de ste nen gaan spreken. Zij hebben hun eigen taal, maar deze is dui delijk en overtuigend genoeg om zeer veel te doen herleven uit het verleden van de landen tus sen Flie en Lauwèrs. Friese geslachten. In en om de kerken wprdt im mers een overvloedig materiaal gevonden dat 'als bron voor gene alogie en heraldiek in aanmer king komt. Grafzerken binnen in de kerk zelf en op de omringen de kerkhoven, memoria-stenen, op hout geschilderde opschriften en wapens, grafmonumenten, rouwkassen, wapenrouwborden, familiebanken, preekstoelen, or gels, gebrandschilderde ramen, klokken en kerkzilver kunnen ook als even zovele getuigen van het verleden optreden en zoals is gebleken, staan zij vaak in het nauwste onderling verband Zij leveren taT van gegevens die ons voor een groot ueel in staat stellen, de geschiedenis der Frie se geslachten te reconstrueren. Op deze" naar de geschiedschrij ving zo uitermate belangrijke be tekenis van de oude Kerkgebou wen in Friesland'is reeds van ja ren her de aandacht van belang stellénden zowel van openbare als van particuliere zijde geves tigd geweest. Als resultaat van een langdurige, moeizame en ge duldige arbeid is tenslotte nu door de goede zorgen van het Fries Genootschap van Geschied- Oudheid- en Taalkunde en het Genealogysk Wurkforban van de Fryske Akademy met steun van particulieren en overheidsinstan ties een werk tot stand gekomen, getiteld „Grafschriften en andere genealogische en heraldieke merk waardigneden in en om kerken tussen Flie en Lauwers," dat op waarlijk monumentale wijze wordt uitgegeven door A. Jong- bloed's Uitgeverszaak te Leeu warden. Aan dit uitgebreide werk, waar in vier en veertig gemeenten van Friesland beschreven zullen worden hebben de beste histori ci van land en gewest, die hun sporen op het gebied der vader landse geslachtkunde reeds lang en ten volle verdiend hebben (we noemen o.a, Mr. J. Belonje te Alkmaar), hun goede weten schappelijke naam verbonden. Wij kunnen er niet alleen ze ker van zijn dat alles wat er aan wetenswaardigs in en om de Friese kerken wordt gevonden, met de grootste nauwkeurigheid hier is geregistreerd, maar bo vendien met historische gegevens van eiders is toegelicht en aan gevuld. De geschiedenis van de Friese geslachten en personen^ wier talrijke namen men in het uitvoerige register in alfabetische volgorde kan vinden, heeft hier een beschrijving gevonden wel ke inderdaad de volkomenheid zeer nabij komt. Door de over vloedige illustratie en tekeningen is bovendien tegelijkertijd een nieuw wapenboek ontstaan dat deze technisch reeds zoer per fect verzorgde publicatie nog meer een model-uitgave doet zijn die haai; waarde door eeuwen zal behouden, Frisia Catholica. Er valt voor de katholieke Frie zen behalve de algemene geschie denis van hun streek nog menige wetenswaardigheid uit het ka tholieke verleden van Friesland, waar zij toch de oudste brieven bezitten, te halen uit de eerste pas verschenen aflevering die, bewerkt door de nu overleden rijksarchivaris Dr. A. L. Heerma van Voss, de gemeente Achtkars- pelen beschrijft. In de zesde grietenij van Oos tergo gelegen omvat deze ge meente acht dorpen, waarvan de kerk te Augustinusga uit de 14e eeuw datgert. Merkwaardig is 't kerkgefoouwtje te Gerkesklooster dat werd aangebouwd aan het voormalige brouwhuis der Cister- ciënserabdij maar waar overigens niets ouds meer te ontdekken is Te Buitenpost draagt een memo rie-steen in de N. buitenmuur van de Ned. Herv. Kerk nog steeds in Gothische letters de ge zegende namen van Jezus en Ma ria met het jaartal 1496. Een klok van de abdij Gerkesklooster be vindt zich thans te Gadstrup in Denemarken, Zij was in opdracht van Heer Reimerus Doetinchem, 37e abt van Jeruzalem zoals de abdij heette, door Arnoldus de Wou gegoten in het jaar des He ren 1504. Het is niet onmogelijk dat deze klok destijds door de Watergeuzen is geroofd en naar Denemarken is verkocht, zoals in 1943 de klok van'17.26 uit de kerk van Surhuisterveen door de Duitsers werd geroofd. Onder Surhuizum lagen ook de venen tot vergraving waarvan de abdij Gerkesklooster op 26 Aug. 1576 een overeenkomst sloot met ver schillende leden van de Utrecht se familie van Voort, die zich sindsdien in Achtkarspelen ge vestigd schijnen te hebben. Zo zijn er talloze historische bizonderheden die naar de plaat selijke geschiedenis van Tevende waarde zijn. De Friezen kunnen op dit geschiedwerk van hun gouwen dat gelijksoortige wer ken van andere provincies wer kelijk de loef afsteekt, trots zijn. Bewerkers en uitgevers vertrou wen er dan ook terecht op, dat naar dit waardevolle boek een grote daadwerkelijke belangstel ling in en buiten Friesland zal bestaan. Daar valt niet aan te twijfelen. H. J. BUITENLANDS OVERZICHT Het afwijzende Chinese ant woord op de zo ver gaande vre- desresolutie van de Ver. Naties, heeft in Moskou voldoening, in Washington opluchting, maar bij tal van andere regeringen nieu we bezorgdheid te voorschijn geroepen. Radio-Moskou sprak over dit afwijzend antwoord gisteren zijn grote voldoening uit, daarmee opnieuw demonstrerend hoe voos en bedriegelijk de Russische vre- despropaganda is. De opluchting in Washington heeft tweeërlei oorzaak. Enerzijds meent men, dat door deze ondubbelzinnige afwijzing nu wel voor iedereen duidelijk aangetoond is, dat het commu nistisch China even weinig vre delievend is, als het communis tisch Rusland, waarmee een ern stig obstakel uit de weg geruimd zou zijn voor een krachtige en doeltreffende politiek van de Ver. Na.ties, terwijl anderzijds deze afwijzing een einde maakt aan een Amerikaanse politiek, welke in brede kringen daar verdacht werd als een soort knieval voor het communisme, waartegen voor al nu in de nieuwe senaat een krachtige stroming zich keert. Maar in Londen, Parijs en vooral in India ziet men de nieu we ontwikkeling met grote be zorgdheid tegemoet, omdat men daar in een oorlog van de Ver. Naties met China de verwezen- Voedingsmiddelen, die onder worpen geweest zijn aan een bombardement met electronen blijken na vier jaar lang zonder kunstmatige koeling opgeslagen te zijn geweest, nog vers en sma kelijk te zijn, aldus wordt door Amerikaanse onderzoekers mede gedeeld. Door het bombardement met electronen, dat slechts een millioenste seconde duurt, wor den vlees, vis, groenten, fruit en zuivelproducten geconserveerd. Volgens de onderzoekers bleek tijdens de proefnemingen een be langwekkend feit, namelijk, dat de voedingsmiddelen geconser veerd werden, zonder dat de er in aanwezige enzymen vernietigd werden. WIELRENNEN De Sportcommissie van de N.ederlandse Wielren Unie heeft de volgende wedstrijden voor 1951 als klassieke wegwedstrij den aangewezen: 18 Maart: Ronde van Noord- Holland. 3 Mei: Ronde van Noord-West- Nederland. 14 Mei: Ronde van midden-Ne derland. 14 Mei: De 8 van Bolsward. 30 Juni: AmsterdamArnhem Amsterdam. 11 en 12 Juli: Ronde van het IJselmeer. 15 Juli: Ronde van Limburg. De datum voor de Benelux- wedstrijd wordt nader vastge steld. Amateurs die in aanmer king wensen te komen voor uit zending naar de wereldkampioen schappen zullen verplicht zijn aan deze wedstrijden deel te ne men. Door de sportcommissie zal een puntentelling worden vastgesteld, waarmede bij de beoordeling voor eventuele uitzending naar de we reldkampioenschappen rekening zal worden gehouden. Bij wijze van proef zullen dit jaar „De 8 van Bolsward" en de „Ronde van midden-Nederland" op eenzélfde dag worden gehou den en zullen de renners vrijge laten worden in hun keuze. Voor beide wedstrijden zal echter de volledige puntentelling gelden. HOOGOVEN- SCHAAKTOURNOOI Poulsen heeft de leiding Te Beverwijk werd het Hoog- ovenschaaktournooi voortgezet met het spelen van de 6e ronde. De uitslagen luiden: Dr. StumpersKieninger VaVs. Pilnik—Donner afgebroken. Poulsen—Van Seters 10. RossolimoKramer afgebroken. PalomaaO'Kelly 0—1. De stand luidt thans: 1. Poulsen 4'/? punt; 2-3 Rossolimo en Pilnik 3Vs pt en 1 afgebr. partij; 4-5 O'Keily en Kieninger 3Va pt; 6. Kramer 3 pt en 1 afgebr. partij; 7. Van Seters 21/? pt; 8-9 Stumpers en Palomaa IV? pt; 10. Donner 1 pt en 1 afgebr. partij. De partij van de vijfde ronde (kampioenschap van Nederland dames) tussen mevr. Roodzant en mevr. Heemskerk werd afgebro ken. CEDEMOBI LISEERDEN IN HET ARBEIDSPROCES De opname van de gedemobi- liseerden uit Indonesië verliep in 1950 dank zij de grote me dewerking in alle lagen van het Nederlandse Volk gunstig. Was het restant ingeschreven werkzoekenden bij de Gewestelij ke Arbeidsbureaux aan het begin van het jaar nog 3567, op 31 De cember j.l, bedroeg dit, nadat in de loop van het jaar ruim 74.000 militairen waren gedemobiliseerd, nog slechts 2817. Hiervan waren 2577 volledig werkloos. Behalve deze 2577 moeten in 1951 nog de volgende groepen in het arbeidsproces worden opge nomen: 2492 gedemc«biliseerden, die thans in de Rijks werkplaat sen worden geschoold; plm. 3500 militairen, die reeds in Nederland zijn teruggekeerd, doch nog niet zijn gedemobiliseerd. Hieronder zijn ook een aantal zieken; plm. 4000 man. die op 1 Januari j.l. nog varende of nog in Indonesië wa ren. Totaal dus rond 12.500 man. Van de twee laatst genoemde groepen heeft echter een groot gedeelte nog aanspraak op terug keer bij de oude werkgever. lijking ziet van een der grote doeleinden van het Kremlin, nl. door deze oorlog in het Verre Oosten de democratische volke ren te verzwakken, zodat Rus land in Europa des te gemakke lijker zijn gang zal kunnen gaan. Bij de beoordeling van dit in zicht draait veel om de vraag, of Peking beschouwd moet worden als een pion van Moskou en blin delings de richtlijnen volgt, door het Kremlin uitgestippeld, of dat Mao zijn eigen politieke aspi raties nastreeft en slechts zolang met Moskou samengaat, als hii daarmee eigen inzichten dienen kan. De ongetwijfeld gezaghebbende diplomatieke commentator van de socialistische Engelse Daily He rald, W. N. Ewer, die vaak geldt als de spreekbuis van minister Be vin, heeft dezer dagen in zijn blad een artikel gepubliceerd, waarin hij de stelling verdedigt, dat het van een grote naïveteit zou getuigen, wanneer men de Chinese en Russische politiek los van elkaar zou willen zien of denken. Neen, zo betoogt hij dan, de bedoelingen van Moskou en de nota's van China zijn te beschou wen als een dubbele zet in een enkel spel, dat gespeeld wordt door Moskou. Het heeft geen zin, zo zegt Ewer, ons er in te verdiepen, hoe Stalin Mao zo ver heeft gekre gen, om hem tot een werktuig te maken voor zijn strategische plannen. Of dit gebeurd is door economische druk, door beloften \;an materiële hulp en daadwerke lijke steun, wij zulleh voortaan zowel in Londen als in Lake Suc cess rekening hebben te houden met het feit, dat Mao's visie on de kapitalistische wereld zo goed als uitsluitend gezien wordt door de bril van Stalin en dat daarom zijn politiek tegen de Ver. Naties geheel uit Russische bron komt. Indien dit ook de mening is van de Engelse regering, dan wordt het begrijpelijk, dat men in Lon den enigszins huiverig is, zonder meer aan net spel van Moskou mee te doen, omdat men daar zonneklaar stuurt in de richting van een Aziatische oorlog. In de Ver. Staten wordt door de huidige regeringsgroep Tru manAcheson en Marshall de zelfde opvatting gehuldigd, dat er tussen de Russische en de Chine se dogmatiek geen verschil is en dat een vrede met China niet mo gelijk is, omdat Moskou deze niet wil. Ook de republikeinse oppo sitie, zoals deze geleid wordt door Hoover en Taft, deelt een zelfde standpunt en daarom wil deze groep, van geen politiek van concessies aan China weten, om dat elke concessie aan het com munisme de vrije volkeren ver zwakt. Dat generaal MacArthur reeds lang dit standpunt deelt en voorstander is van een totale oorlog tegen China, omdat dit communistisch gevaar even ge vaarlijk en even ernstig is als het Russische, mag ook bekend heten. Alleen India is nog steeds van mening, dat het onjuist is, om in Mao alleen maar een willoos werktuig te zien van Stalin en Pandit Nehroe blijft overtuigd, dat een verscherping van het conflict met China, juist Mao vast in 'de armen van Stalin zou drijven, wat deze Aziaat als een grote ramp voor Azië zou achten, waaraan hij zijn steun niet kan geven. Het zijn tegenstellingen, welke nu de Ver. Staten gisteravond hun resolutie in de Veiligheids- ï'ctud hebben ingediend om Pe king-China tot agressor te ver klaren, tot moeilijke discussies aanleiding zullen geven. Engeland concludeert uit zijn opvatting, dat Mao momenteel een stalinistisch spel speelt, dat de Ver. Naties daar niet in moe ten trappen, maar juist alles moeten doen, ten einde deze oor logspolitiek van Moskou te ver hinderen. De Ver. Staten menen echter, dat tegen deze communistische oorlogsdreiging er maar één mid del is en dat is: niet bang zijn, geweld beantwoorden, omdat de communisten daar alleen maar respect voor hebben. Een standpunt, dat de New- York Times, maar ook de' con servatieve Engelse Yorkshire Post nu, naar aanleiding van China's afwijzing, nog eens dui delijk formuleren, door op te merken, dat wanneer Moskou en Peking hadden geweten, dat alle democratische en vrije volkeren eensgezind achter de resolutie van de Ver. Staten hadden ge staan, Mao de toegestoken hand niet afgewezen zou hebben. Maar zowel Moskou als Peking wisten allang, dat Washington, Londen, Parijs en India geen een heid meer vormden en dat som migen van hen bereid waren, in dien Peking het vredesaanbod afwees, nieuwe concessies te doen. Waar dit zo was, zegt „The New-York Times", was Mao wel gek, indien hij deze resolutie aanvaard "had. In dit alles zit waarschijnlijk wel een kern van waarheid. Daarom kunnen wij er zeker van zijn, dat de Ver. Staten niet bereid zullen zijn, nieuwe con cessies te doen. Trouwens zouden Truman-Acheson deze weg op gaan, dan zou dit de oppositie in de Amerikaanse senaat wel eens zo sterk kunnen maken, dat Tru man voor zijn buitenlandse po litiek geen meerderheid meer zou hebben. Want het Ameri kaanse volk heeft er genoeg van, steeds verdere concessies aan het communisme te doen. (Advertentie) HUNTERs de Export - Virginia ven blijvend goede kwaliteit De uit zes koppen bestaande bemanning van de IJmuider reddingboot „Neeltje Jacoba" is Donderdgamorgen onder grote belangstelling in Ijmuiden door de K.N.Z.H.R.M. onderschei den voor de redding van de bemanning van het Griekse s.(. „Metamorfosis", dat in het noodweer van 2 December ten noorden van de IJmuider pieren is gestrand. der Meulcn, de kleine gouden me daille voor motordrijver Floris Varkevisser en de zilveren me daille voor stuurman C. Koper en voor de „opstappers" C. Smit, de Koning en Wiebe van der Meulen, de zoon van de schip per die bij deze redding 'n zeer dapper debuut heeft gemaakt. By deze redding verwondde hij zijn schouder. De Griekse gezant, Nicolaas G. Lely, die met de Griekse consul te Rotterdam, Eustache Verghis de huldiging bijwoonde gaf uiting aan de dank van zijn regering en van de geredden jegens de red ders. Zowel de voorzitter van de plaatselijke commissie van de reddingmaatschappij, dr. R. Rut ten als de president van het hoofdbestuur, Jhr, C. P. J. Quar- les van Ufford uitten hun g-rote dankbaarheid voor de gevaarlijke redding die door de schipper nog al kernachtig in z'n rapport werd weergegeven: „Wij kwamen om zes uur bij het wrak en haalden het volk van boord." Jhr. Quarles van Ufford speldde de redders de onderscheidingste kenen op. Deze bestonden uit de grote gouden medaille, de hoog ste onderscheiding van de K.N.Z. H.R.M., voor schipper Jaap van Bii het bestuur van de Kon. N. Z.H.R.M. was een felicitatie-tele gram van Prins Bernhard voor de maatschappij en de beman ning binnengekomen. In hotel Augusta te Ijmuiden werden gistermorgen aan de bemanning van de reddingboot „Neeltje Jacoba" onderschei dingen uitgereikt voor de moedige redding van de opvarenden van het Griekse schip „Metamorphosis", dat op 2 December 1950 bij de pier van Ijmuiden strandde. Jhr. C. F. J. Quarles van Ufford, voorzitter van het hoofdbestuur van de K.N.Z.H. R.M. te Amsterdam, speldt W van der Meulen, die tijdens de reddingstocht als reserve opstapper zijn eerste reis aan boord van de „Neeltje jacoba''' maakte, de grote zilveren medaille op de borst. Geheel rechts schipper J. van der Meulen, die de gjote gouden medaille ontving, welke slechts zelden wordt uitgereikt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3