Trekken de Chinezen terug uit Korea? Met kwistige hand werden lesjes beginselpolitiek gegeven in Burger IJsclub jubileert ENG E LN ENGELN GESLAAGD!! VOOR IEDERE HUISVROUW! ALKMAAR EN OMSTREKEN Zestig jaar in dienst der naastenliefde Weer motorraces op Zondag? Ere-tentoonstelling Koos Stikvoort Marktberichten IN DE AVONDVERGADERING Zaterdagmiddag- competitie INTERNATIONALE BIDWEEK VRIJDAG 19 JANUARI 1951 PAGINA 7 ALKMAAR. De Burger IJsclub, diie op 20 Januari a.s. met een re ceptie in hotel Victory haar 60 jarig bestaan gaat vieren, is geen vereni ging, die gewoon is op de grote trom te slaan. Dat doet zij slechts eens in het jaar, als er een ijsfestijn wordt gehouden ten bate van de minder bedeelde medeburgers. Deze populaire Alkmaarse vereni ging is eigenlijk te beschouwen als een dier vele instellingen van lief dadigheid, die. voordat de Staat zich meer met de sociale noden der be volking ging bemoeien, in brede kringen zoveel goed hebben gedaan en wier werk eigenl k ook nu nog slecht gemist kan worden. Uit de nood van de barre winter van ne gentig geboren, groeide de vereni ging, die met een zestig leden haar werk startte, tot een sterke organi satie, die in haar goede jaren vele honderden Alkmaarders in haar gelederen telde. De leden van de Burger IJsclub- verenigden het nuttige met het aan gename en verreden de wedstrijden waar vele en goede prijzen werden uitgeloofd, ten bate van hun be hoeftige medemensen. Het eerste jaar, 1891, was de dankbaarheid en het succes zo groot, dat men besloot deze wedstrijden ieder jaar te hou den en ijs of geen ijs, de armen kre gen toch ieder jaar hun deel in de vorm van gaven in natura. Van het Zeglis werden de wed strijden naar de Oudegracht ver plaatst. In het bestuur hadden destijds zitting de heren Jb. Pels, Vergaay en B. Bakker. Lange tijd is de heer H. Koorn een eminent voorzitter ge weest, nu opgevolgd na zijn over lijden door de populaire Alkmaarse advocaat, Mr. C. Berkhouwer. Voorts zitten in het bestuur nog verschillende oudere leden, zoals de heren J. Boom, E. Hamburger, W. Scholte, J. Jonker, N. Badenhuizen en J. Merkx. Dat het werk van de Burger IJs club nog altijd actueel is, door vele ALKMAAR Behalve de be groting 1951 zijn in de gisteren gehouden gemeenteraadsverga dering nog een aantal andere agendapunten aan de orde ge weest. Daar was allereerst de ontslagaanvrage van mej. G. Oosterlee. Haar werd eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de Lindenschool. Er was een verzoek van de vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer „Alc- maria" om wederom op Zonda gen op het gemeentelijk sport park motorraces te mogen hou den. B en W stelden voor dit veer- zoek in te willigen. Doch 't ver zoek zal bij de begrotingsbehan deling aan de orde komen. Een besluit daaromtrent zal dan na de begrotingsbehandeling vallen. Er was een mededeling van Ged. Staten, dat zij geen bezwaar hebben tegen het plaatsen van de gemeente in een hogere klasse, wat betreft de bezoldiging van de ontvanger. Er was tenslotte een brief van de Vereniging tot bevordering van Chr. schoolonderwijs, met de mededeling dat zij haar verzoek om medewerking voor de bouw van een christelijke school voor 1. o. intrekt. Onteigening De raad besloot vervolgens ter uitvoering van het uitbreidings plan „West", te onteigenen het perceel bouwland met huis en schuur aan de Bergerweg, dat eigendom is van de gebroeders K. en M. C. Brasser. Overname totalisatorgebouwtjes Op voorstel van B. en W. be sloot de raad twee totalisatorge bouwtjes met rekenkamer op het sportpark, niet over te nemen van de paardensportvereniging „Vooruit". B. en w. werden ge machtigd de recognitie voor de overige totalisatorgebouwen te verlagen van f 250,— tot f 150,— per ,j,aar. Burgerlijke Stand Geboren: Marijke, d, v. J. A. Struijs en T. G. de Jong; Frede- rika G. L„ d. v. G. P. Schothorst en L. M. Schaap; Cornelia C., d. v. F. Evers en P. M. Burgering. Ondertrouwd: Nicolaas L. W van den Berg, oud 33 jaar, en Anna C. Heidemann. 27 jaar; Pieter A. Greidans, 20 jaar. en Helena J. Verboom 24 jaar Franciscus J. Vogelpoel, 28 jaar, en Adèle M. Vozza, 30 jaar; Harp de Jong, 30 jaar, en Anna Swier- stra. 33 jaar; Johannes S. Bartels 26 iaar. en Wilhelmina G. Din- gerdis, 22 jaar; Rieuwert H. van der Bijl, 25 jaar, en Petronella Elderman, 25 jaar; Herman B Meyer, 27 jaar, en Christina A M. Bruin. 24 jaar; Simon B van der Peets 32 jaar, en Johanna A. Brasser, 28 jaar; Nicolaas J. Groot, 23 jaar, en Cornelia M. A. Praat. 22 jaar. Overleden: Hendrik Bom, oud 3 jaar; Bernardus W. Jaspers, oud 81 jaar, gehuwd met A. M. Godijn; Margaretha G. Bossert, Doktersdiensten oud 70 jaar. VERENIGING VAN R.K. GEREPATRIEERDE MILITAIREN ALKMAAR. Op initiatief van enkele gerepatrieerde mili tairen werd op 16 Januari j.l. hier ter stede opgericht een ver eniging van R.K. (oud-)militai ren, die tijdens hun militaire «ejft in Indonesië hebben ver toefd. Het doel is de behartiging van de geestelijke en sociale be- lanfen der leden, het behoud en de vergroting van de omtrent In donesië opgedane kennis en .ge zamenlijke ontspanning. Voor hen, die voor deze op- il ï.'Pgsvergadering geen oproep mochten hebben ontvangen of die op 16 Januari verhinderd waren, zij hier vermeld, dat ook oi' Yan, barte welkom zijn op de eerstvolgende bijeenkomst.. 1 Fe- oruari a.s. om 20 uur in Kinheim Alkmaarders graag gesteund wordt, blijkt wel uit het feit, dat zovelen lid van deze vereniging zijn geble ven. En hoewel voorheen de moge lijkheden wel eens groter zijn ge weest, toch konden de laatste keer ruim 350 levensmiddelenpakketten worden uitgereikt. Het jubileum wordt, in overeen stemming met de doelstellingen van de vereniging, op sobere wijze ge vierd. Er is op de feestdag, 20 Ja nuari, van 34.30 een receptie in het Victoryhotel en op 5 Februari heeft dan de gebruikelijke uitreiking plaats, die dit jaar, bij gelegenheid van het jubileum, een attractie zal bevatten. VIERDE H.O.V.-CONCERT ALKMAAR. Het 4de abon nementsconcert, dat de HOV dit winterseizoen in 't Gulden Vlies te Alkmaar verzorgt, zal plaats vinden op Donderdag 25 Jan. a.s. Het concert staat o.l.v. Toon Verhey en soliste is de sopraan Erna Spoorenberg. Deze jonge, begaafde zangeres heeft in zeer korte tijd grote bekendheid ver worven en treedt thans overal in Nederland en ook in het bui ten land met stijgend succes op. Voor de pauze zal zij het Motet „Exsultate Jubilate" van Mozart zingen, terwijl zij bij haar twee de optreden, na de pauze, de Aria van Lia uit „L'Enfant pro- digue" van Cl. Debussy ten ge hore zal brengen. Het concert wordt geopend met Mozart's Se renade „Eine kleine Nachtmusik" Tevens vermeldt het programma nog de Prélude a l'apres-midi d'un faune van Debussy, alsmede Le Festin de l'Araignée (Het feestmaal van de spin) van Al- bert Roussel. DE HEER A. C. DE BRUIJN KOMT NAAR ALKMAAR ALKMAAR. Men schrijft ons: De toenemende klachten van het personeel van deïyerze- keringsmaatschappen inzaïlte de bewoonbaarheid van de KAB voor allen, waren oorzaak dat de bestuurders van de HKW stap pen ondernamen, om de moei lijkheden uit de weg te ruimen. Dit heeft de volle belangstelling van het hoofdbestuur gewekt en in overleg met het bestuur heeft de verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruyn besloten om zelf in een vergadering voor deze or ganisaties de kwesties te bespre ken. Ook het bestuur van Sint Christoffel heeft zich solidair verklaard en de leden dezer ver eniging zullen mede ter vergade ring worden uitgenodigd. De ver gadering is vastgesteld op 12 Februari a.s. Werk opgedragen ALKMAAR. Het glas-, schilder- en behangwerk van 36 nieuw te bouwen woningen te Koo o-Zaandijk is opgedragen aan J. Vreeker, Kennemersingel 6 te Alkmaar. ONZE AGENDA SCHOLA PUBLICA Voordracht door Jan Musch in het Gul den Vlies. 8 uur precies. LEZING voor Ex Oriente Lux over Alexander de Grote door Prof. Visser in de kleine zaal Harmonie 8 uur. FILMS: Victoria-theater; Ab bott en Costello ontmoeten Boris Karloff 14 j.; Cinema Americain: Staatsgeheim, 18 jaar. Rex-theater: Terwille van mijn kind, 18 jaar. Har monie: Zo begint het leven, volwassenen. Voorstellingen: hedenavond 8 u. Matinee in het Rex theater, iedere middag 2.30 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN. Na 18 uur is voor spoedgeval len geopend: Apotheek De Bever, Apotheker P. J. Meurs Emmastraat 36. DOOR STORM MISLEID ALKMAAR Woensdagmid dag reed een vrachtauto van de Mient achteruit de stenen brug op. Een voorbijganger die ge hinderd door storm en regen voorover gebogen liep, merkte de auto niet op en kreeg het portier dat een naast de chauffeur zit tende man in de hand hield en dat hem door de stormwind uit de hand gerukt werd tegen het gelaat. De man kreeg de kruk van het portier tegen het oor dat hevig begon te bloeden. Met een hersenschudding is het slacht offer, de heer K. uit Schoorl, naar het St. Elizabethziekenhuis overgebracht. AANRIJDING ALKMAAR Een wielrijder die gistermiddag omstreeks 12 uur de Kennemerstraatweg over wilde steken, lette niet voldoen de op het verkeer en werd zo doende aangereden door een auto, welke de man tegen de grond smakte. Met de auto van de G.G.D. is hij naar het Centraal ziekenhuis overgebracht waar bleek dat hem geen ernstig let sel was overkomen. De fiets evenwel werd grotendeels ver nield. AANGEHOUDEN ALKMAAR Een 21-jariige slagersknecht verdacht van op lichting van een bestelhuishoud ster en ook van diefstal bij zijn werkgever is door de politie aan gehouden. Hij heeft bekend en is later op vrije voeten gesteld. ONFRIS GEVAL ALKMAAR Een vrachtauto met drie mand-flessen salpeter zuur en zwavelzuur moest gis termiddag op de Laat plotseling remmen. Daardoor botsten de flessen tegen elkaar en tengevol ge daarvan barstten er twee. De inhoud salpeterzuur en zwavel zuur liep op de straat die daar door ernstig verontreinigd werd. Epn auto van de Gemeente rei nigingsdienst die er vlak bij stond, goot water over de on welriekende massa uit. RUIM 70 WERKEN IN STEDELIJK MUSEUM ALKMAAR De tentoonstel ling. die on Zaterdag 20 Januari a.s. in het Stedelijk Museum al hier van werken van Koos Stik voort zal worden eeonend. is dezer dagen o.l.v. de archivaris, de heer Th. P. H. Wortel, inge richt. Er zijn een 74 werken, uit verschillende perioden van de ontwikkeling van deze Alkmaar se schilder bijeen. Zo is er o.a. een negerkopje uit zijn Antwerp se tijd van voor de eerste we reldoorlog, een portret van zijn broer Bernard uit 1951, uit de twintiger jaren zijn er enkele stadsgezichten en portretten en uit de jaren vlak voor de tweede wereldoorlog enkele interieuren met figuren. Uit de tweede oor log zijn er verschillende stil levens bijeengebracht terwijl ook zjjn nieuwste werk w.o. por tretten, op de tentoonstelling te zien is. De tentoonstelling zal Zater dagmiddag door burgemeester Wytema worden geopend waar bij de heer Wortel een korte in leiding zal houden. De directeur van de Utrechtse Vrije Academie de heer Diemei, zal daa.lia een beschouwing houden over het werk van de schilder. Een bijzonderheid, welke ook op deze tentoonstelling te zien zal zijn is het gastenboek van de schilder waarin tal van klinken de namen uit heel Europa staan ingeschreven. Naar we vernamen is dit de eerste grote tentoon stelling van de werken van Koos Stikvoort, die sinds 1935 in onze stad werd gehouden. Voor de Alkmaarse liefhebbers van de schilderkunst een reden te meer om van het gedegen werk van hun stadgenoot weer eens kennis te nemen. Verwacht worden oo de oue- ning nog Prof. Dr. Jozef Muls, hoogleraar in de kunstgeschie denis aan de Universiteit te Leuven, de Antwernse schilder Jan van Puvenbroeck en vele andere nrominente figuren. Medicijnen ALKMAAR De heer B.C, Maats alhier slaagde aan de rijksunivéreiteit le Groningen voor het candidaatsexamen in de medicijnen. N.V. Casvoorziening Kop Noord-Holland ALKMAAR Naar wij ver nemen, heeft de minister van Justitie bij missive van 10 Janu ari 1951 verklaard, dat hem van bezwaren tegen de akte van op richting der voorgenomen naam loze vennootschap: N.V. Gasvoor ziening Kop Noordholland niet is gebleken. 3 Stapels boerenkaas, 1600 kg f 107,50 per 50 kg. Handel goed. GROOTEBROEK, 19 Jan. 1951. 2000 kg Bevelanders 11.50; 8000 kg groene kool 8.60-8.90, afw. 7.00- 7.30, doorgedraaid 7000 kg; 1000 kg rode kool 6.50-8.00; 1000 kg bieten A 8.80; 700 kg spruiten 22.00-26.00, afw. 16.00-20.00; 27500 kg uien grof 3.20-4.90, groot 4.70- 5.80, driel. 2.00-3.70, nep 13.20. AVENHORN, 18 Januari 1951. 500 kg spruitkool 21.00-31.00; 7000 kg witte kool 5.50-6.00; 12500 kg rode kool 6.50-15.30; 10800 kg gele kool 6.00-7.70; 1200 kg groene kool 9.70-13.70; 22700 kg grove uien 4.30-5.50, gewone 4.40-5.30, driel. 2.50r4.10, nep 12.90-13.60; 12500 kg bieten I (rond) 8.50-9.90, II 7.20- 7.30, lang 6.00-8.00; 13500 kg peen II 2.90-3.70, III 5.10-6.00, IV 3.50- 4.40. LANGEDIJK, 19 Jan. 14.000 kg uien 55,70; grove 4,605.40; drie lingen 44,40; nep 10,2000 kg bieten A 7.50—8.10; B 4.30—510; 900 kg witlof I 41—44; II 35—36; 6000 kg groene kool 714.50; 14000 kg rode kool 6.5013.80; 4600 kg gele kool 6.80; 27000 kg deense witte 5.506.30; 675 kg gele kool doorgedr. 350 kg witte kool doorgedr. N. SCHARWOUDE, 19 Jan. 4000 kg uien 5.105,30; grote 4.704.90; drielingen 5,90; nep 13,4000 kg aardappelen eigenhemers 11.10; 1500 kg kroten A 8.50; B 4.70; 32000 rode kool 6.6014.90; 4200 kg gele kool 6 6.50; 5000 groene kool 9.5011,70; 60000 kg witte kool 5.506,20. WARMENHUIZEN, 19 Jan. Uien 3.305.70; grove 3.80; rode kool 7,30 —15,90; witte kool 5.506.10. (Advertentie) G. v. d. W„ wonende K. van 't Veerstraat te Alkmaar zou gisteren met z'n vrouw en zoontje een herencostuum. regenjas en plusfourpakje gaan kopen, doch na 7 con fectiezaken bezocht te heb ben slaagden zij tenslotte bij: (Speciale Heren- en Kinder confectiezaak) Ingang Breed- straat hoek Payglop no. 18. Daar hadden ze een prachti ge voordelige collectie in Kamgaren herencostuums vanaf 69.50 Heren winterjassen 59.50 Heren tweedjassen 39.50 en jongenscostuums 19.50 „Dat zal me geen tweede keer gebeuren, zei hij. „In het vervolg ga ik rechtstreeks naar (Vervolg van pag. 2) 'Nla 'n wereldpolitieke voorbe schouwing, waarin hij het com munisme voorstelt als de drager van de nieuwe maatschappij, dat de wereld voor ondergang zal be hoeden, komt spr. tot de volks huisvesting; met de woorden van lof aan het college in deze ge bracht, kunnen B. en W. het z.i. wel doen. Er moet meer bouw volume komen; ook in deze geest heeft spr.'een motie in petto. Hij praat veel, lang en lang zaam en is royaal 'met critiek. Voor de bijdragen voor „Steunt Wettig Gez-:g" en „Luchtbescher ming" voelt hij natuurlijk niets. De angst voor het communisme vloeit voort uit eigen onmacht en onwil. Na het zijne over de Duit se herbewapening te hebben ge zegd, waarbij hij door de voor zitter naar de Alkmaarse Begro ting wordt teruggeroepen, is hij voorts van mening, dat rekening moet worden gehouden met een derde loonronde. In de begrafe nisrechten is een progressiviteit toegepast, die kant noch wal raakt. Hij spreekt zich uit tegen elke belastingverhoging, dus ook tegen de huisvuilbelasting. Wat hét gezinstarief betreft, sluit hij zich aan bij het betoog van mr. Berkhouwer. Kleine ge zinnen (met één kind) zijn ook gezinnen, waarvoor hetzelfde mo rele recht geldt als voor grote gezinnen. Als de grootverbruikers voorts nog niet de kostprijs be talen en de winst door de klein verbruikers wordt opgebracht, dan dient aan deze laatste op de eerste plaats tegemoet te worden gekomen .Over de sociale werk plaats is hij al evenmin enthou siast; daar is z.i. van sociale zorg geen sprake. Als het werk in de commissies beloond moet worden zou spr. dit ontstellend vinden voor het décorum van de raad. Hij ziet geen enkele reden waar om er een Kath. bibliotheek ko men moet; de kosten zijn een ernstige aantasting van het ge meentelijk beheer. Hij is niet verzekerd van het geestelijk gehalte van deze bi bliotheek, gezien de Roomse on verdraagzaamheid. Hij wil een brochure over de Spaanse burgeroorlog citeren het bleek „De Engelbewaarder" te zijn door hem geestelijke pornografie genoemd doch de voorzitter roept hem weer eens tot de orde. Na zich beklaagd te hebben over de ondemocratische behan deling der communisten, spreekt hii zijn vertrouwen uit in de maatschappelijke ontwikkeling: er is geen reden voor angst, want de harde realiteit, waar de com munisten deel van uitmaken, gaat haar gang. Eigen cultuur bij eigen levensbeschouwing. De- heer De Zeeuw (K.V P.) ging in op de bezwaren van de heer Toren- vlied tegen 'n R.K. Leesbi bliotheek. Hij verdedigde de stichting daar van, met een beroep op de eigen R.K. le vensbeschou wing, waaruit een eigen cul tuur resulteert Wij wensen geen neutraliteit, dié trouwens niet bestaat, zeide de heer De Zeeuw. En daarop voortbouwend deed hij een beroep op het col lege oni de twee katholieke or ganisaties die zich belasten met de zorg voor de a-sociale jeugd wat de subsidie betreft, hun stem gelijk te stellen met de gemeentelijke organisatie die deze zorg voor haar rekening neemt en die een subsidie krijgt van f 1500.voor de stichting van een clubhuis Hij verzocht het college, Fide- lis en Francisca Romana, van wier werk B. en W. de noodza kelijkheid en de kostbaarheid hebben erkend, tegemoet te ko men in de hoge kosten van hun werk. In verband met het gezinstarief wees spreker er op. dat een te gemoetkoming van het grote ge zin in de gas- en electriciteitsta- rieven tenslotte niets anders is dan een compensatie van wat het veel meer betaalt dan het kleine gezin aan indirecte belasting. De heer De Zeeuw vroeg B. en W. te willen nagaan of de toeloop naar maatschappelijk Hulpbetoon niet op een of andere wijze kan worden gestuit. In dit verband wees hij op de mogelijkheid van een soort werkverschaffing en hij suggereerde de beperking van de vestigingsvergunningen voor oudere mensen van elders, wan neer niet de garantie kan worden gegeven, dat deze mensen niet ten laste zullen komen van de gemeente. Een ander euvel noem de spreker het grote aantal loge menten. Vestigingsaanvragen van gemeente. Een en ander euvel noemde spreker het grote aantal logementen. Vestigingsaanvragen van logementen moesten z.i. niet worden toege staan en de bestaande logemen ten zouden op alle eisen die hen gesteld worden, nauwkeurig moe ten worden getoetst. Hij was bovendien een voor stander van een geringere gulheid van de politie inzake het verle nen van ventvergunningen aan voddenkooplieden. De bona fide voddenhandelaren zouden hier van de dupe worden en de toe- Vloed naar M. H. daardoor groter. Dan vroeg de heer de Zeeuw of de inschrijving voor de leve ring van de benodigdheden voor het kledingreglement degelijk ter kennis is gebracht van de Alk maarse middenstand én of de le vering inderdaad is geschied door Alkmaarse middenstanders. Nadat hij verzocht had, de léve ringen ten behoeve van de lui lakviering bij toerbeurt te gun nen aan de stedelijke midden standers, raadde hij de raadsle den aan, naast „De Gemeente stem" ook het K.V.P.-blad, „De Gemeenteraad" te - lezen. Vuurwerk Dhr. Koot, arb. bespreekt het rapport o- ver de her classificatie en vindt het jammer, dat dit nog steeds uitblijft, al is dit niet aan B. en W. te wijten. Het, verbod tot verkoop van vuurwerk juicht hij toe en adviseert een be paling in de verordening, die in voer uit andere gemeenten ver biedt. Hij vraagt, of men auto- wacht kan zijn zonder vergun ning. Hij vraagt ook volks-toneel- voorstellingen te subsidiëren en het beschikbaar stellen van goed kope plaatsen b.v. f 1,voor de H.V.O.-cóncerten. Hij is voorts van mening, dat- het niet op de weg ligt van B. en W. om 'n di recteur van een ziekenhuis als stadsarts te handhaven. De heer Goudsblom (K.V.P.) zag gaarne, dat B. enW. door het geven van inlichtingen, invloed uitoefenen op het rapport-Kruyt inzake herclassificatie; bij her classificatie zou z.i. de subsidie aan M. H. verminderen. De resul taten van de Soc. Werkplaats worden in de M. v. H. wel van de finantiële kant bezien, doch niet van de morele kant. T.a.v. de gezinstarieven is spr. niet en thousiast; hij vindt het inconse quent dat de reductie niet wordt doorgevoerd naargelang het aan tal kinderen. De heere Eriks, (arb.) is dank baar voor de sfeer, in de raad, waaruit blijkt een bereidwillig heid elkaar tegemoet te komen; daar verwacht spr. meer resulta ten van dan van permanente op positie. Spr. maant tot "voorzichtigheid omtrent bevolkingsprognoses; dat Alkmaar in 1960 50837 inwoners zal tellen, is nog een vraag; men kan het slechts als waarschu wing beschouwen. Spr. ziet met zorg de bevolking toenemen; de besten emigreren; straks 40.000 per jaar, hetgeen een presentje van enige honderden millioenen aan het buitenland betekent. De gezinstarieven druis,»n in tegen een goede bevolkingspoli tiek; daarom zal men zich met 'n bloedend hart met het minder- heidsvoorstel verenigen, hopende dat de K.V.P. die dit ais niet bevredigend zal beschouwen, over haar bezwaren zal heenstap pen. Het subsidie aan geestelijk onvorwéardigerï wil spr. afhanke lijk stellen van de bereidwillig heid van de Stichting voor Gees telijke Volksgezondheid om baan brekend werk te verrichten en gegevens te verzamelen over de toename dezer geestelijk onvol- waardigen. Hij vraagt, of B. en W. de inrichting voor opleiding van kleuteronderwijzeressen al hier willen inschakelen. De leeszaal Wat de Kath. leeszaal betreft, deze instelling kent de Wet niet. De Raad heeft zich echter te hou den aan de voorschriften van het Rijk. Spr. betreurt het dat het Rijkssubsidie aan de openbare leeszaal daardoor f 237,klei ner wordt. Daar wordt wel door een ex tra subsidie in voorzien, doch door de groei van het inwoner tal tot 40.000 zou meer subsidie verwacht mogen worden. Door stijgende lasten komt de open bare leeszaal in moeilijkheden, zodat minder boeken kunnen worden aangeschaft. Spr. vraagt, of het gem. subsidie van f 300, niet verhoogd kan worden. Spr. betwijfelt, of de Kath. Openbare Uitleénbibliotheek met het subsi die, dat zij krijgt, aan haar ver plichtingen kan voldoen. Spr. vraagt B. en W. pogingen tg doen beide instanties te combineren, als in Hilversum het geval schijnt te zijn. Spr. vraagt het college te stre ven naar een blijvende regeling voor de bijdrage tot instandhou ding van de Kaasmarkt, waartoe de Middenstand, die er groot be lang bij heeft, z.i. wel wat meer kan bijdragen. Hij zou ook een voorjaars-lappenmarkt ingesteld willen zien. Voorts höopt spr. dat Ged. Staten zich zullen verzetten tegen het voornemen van B. en W. het voormalige „Ehrefried- hof" de begraafplaats te trek ken, hetgeen in strijd is met een bestaand verbod binnen 50 meter van de bebouwde kom graven aan te leggen. De heer van Dijk (KVP) be sloot de eerste ronde van de al- gem. beschouwingen. Het was in middels vijf minuten voor twaalf gewórden. Hij onderwierp het financiële aspect van de gemeen te-politiek aan een beschouwing De winsten van het gas- en elec- triciteitsbedrijf noemde hij schijn winsten. Hij vroeg aandacht voor duidelijke verkeersstrepen op de drukke wegen. Om twaalf uur beëindigde de heer van Dijk zjjn betoog. In verband met de plan nen tot grenswijziging van de gemeente, wenste hij het college een goede vaart toe in 1951. Hedenmiddag wordt de raads vergadering hervat. ARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn van Zaterdag 20 Jan. te 14.00 uur af tot Maandag 22 Januari te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar: de artsen J. Kok, Hippolytushoef, tel. 47; A. J. Bouwman, Winkel, teL 225; A. P. Hoogkamer, Mid- denmeer, tel. 21; A. J. Koning, Schagen, tel. 435; T. Nauta Wie- ringerwaard, tel. 262; J. Schro der, Oude Niedorp, tel. 212; J. N. Veenis, Breezand, tel. 250; J. F. Verheul ,'t Zand, tel. 223; E. van Wieringen, Schagerbrug, tel. 214. TOKIO, 19 Jan. (Reuter). Eenheden van het derde Chi nese veldleger, dat in het be gin van het nieuwe jaar een belangrijke rol speelde bij de herovering van Seoel, zou op dracht gekregen hebben Korea te verlaten, aldus niet beves tigde, te Tokio ontvangen be richten. Volgens de laatste dagen gevangen genomen Chinese soldaten zijn hun eenheden „plotseling" begonnen in noor delijke richting te trekken. In verschillende frontsecto ren kwamen patrouilles der V.N. de laatste dagen niet meer in contact met de tegenstan der, die men tevoren in dit gebied aanwezig achtte. Generaal Mc Arthur meldt in zjjn communiqué van Vrijdag, dat aan het front rust is ingetreden. Vliegtuigen, die diep in doorde communisten bezet gebied door drongen, konden moeilijker' doe len vinden. Verkenningsvliegtui gen rapporteerden, dat tanks en pantserwagens, vermoedelijk Chi nese, het toneel van de strijd in het gebied van Pjongjang in noordelijke richting verlieten. Enkele uren voor deze berich ten over terugtrekkende bewe gingen der Chinezen werd ge meld, dat .Zuid-Koreaanse strijd krachten ten Noorden van de Allereerst willen wij er even mel ding van maken dat het protest in gediend door PVWA op 18 Oct. in de wedstrijd tegen Zandvoort door PCWA is gewonnen waardoor de uitslag 1—1 omgezet is in 21 voor PCWA. Voor Zandv.meeuwen was dit een teleurstelling temeer daar haar positie op de rangllijst verre van rooskleurig was.' De zonkant voor hen is dat zij de laatste wed strijd tegen OSO op 12 Dec. met het enigste doelpunt in die wedstrijd wisten te winnen, waardoor zij twee kostbare punten aan haar magere bezit konden toevoegen. Laat het tevens een stevige ruggensteun zijn voor de komende wedstrijden, waar door, zij de kans grijpen om nog aan de laatste plaats te ontkomen. Volgende week kan al een voorlo pige beslissing vallen, wanneer Kromhout op bezoek komt. In 3 A heeft Spakenburg weer mede door haar (magere) overwin- nin op SSVU van vorige week Za terdag. Morgen tege IJmuiden thuis zullen zij wel geen steek laten val len. SSVU ontvangt IJselmeerv. en deze uitslag zal wel niet ver van een gelijk spel afliggen. In 4 A krijgen wé als, hoofdscho tel: AMVJSNL. In de vorige ontmoeting werd het een klinkende overwinning voor SNL nl. 40. Gezien de resultaten van de Loijdmensen en het ongesla gen record kunnen we niet anders doen dan SNL voor morgen de bes te kansen geven maar het blijft voetbal. KMVZMarken wordt laatst ge noemde de 7e nederlaag in successie temeer daar Ketjens door een mis stap niet graag de aansluiting op de kopgroep zouden willen missen. J. HollandZCFC lijkt ons ook al een overwinning te worden voor de thuisclub. De jongens van Overdie hebben al zo lang geen balletje kunnen trapen reken er op dat zij er zin in hebben ZCFC zal wel alle zeilen bij moeten zetten om een zo gunstig mogelijk resultaat te kun nen behalen. In 4 B kan OSO geen misstap meer doen en vooral niet zoals vo rige week toen van een der zwak kere verloren werd. Morgen gaan zij bij Kromhout op bezoek en dat reisje moet zeker de volle winst op leveren. Ook hier hebben wij als hoofdge recht de wedstrijd AGTSIZO. In deze wedstrijd zullen de A'damse tramjongens wel rekening houden met de schotvaardigheid van SIZO en een gelijk spel lijkt ons hier wel 38ste breedtegraad geland waren even ten Zuiden van de door de tegenstander bezette havenstad Tsjinnampo, 50 km ten Zuid- Westen van Pjongjang. Volgens een verklaring van de Zuid-Kore aanse vloot werd Oell.ioel 32 km ten Zuid-Westen van Tsjinnampo, heroverd en trok men op naar het 32 km noordelijker gelegen Tsiangjon. De dreiging van een aanval in de rug der verbonden legers ten Zuiden van Soewon blijft echter bestaan. INTENTIE VOOR 20 IANUARI Terugkeer der Kerk van Enge land tol het gezag var de Paus. „Mijn Rijk is niet van deze aarde". Deze woorden, door den gevangen Christus tot Pilatus gericht, moet de Kerk steeds als een Harer voornaamste richtlij nen beschouwen. Het gaat de Kerk niet om politieke macht of om sociale en economische usur patie. Zij moet er alleen op bedacht zijn om het Rijk van Christus te verbreiden en dat wil zeggen: de harten der mensen te richten op de eer en de glorie van God. De glorie van God moet het vuur zijn. waardoor zij wordt verteerd en moet Haar de kreaht geven om in die zin, maar dan ook in die zin alleen, de we reld te veroveren. Daarom legt zij beslag op de gehele mens, want iedere menselijke daad moet op de eer van God gericht staan. Dat deze streving voor ve len buiten de Kerk de schijn aanneemt van een totalitaire po litiek is uit een verkeerd begrip van de wezenlijke doelstelling der Kerk te begrijpen en we moeten erkennen, dat in de loop der geschiedenis dit hoge. gees telijke ideaal ook niet altijd door de vertegenwoordigers der Kerk zuiver is gehouden. Dat is men selijk doch diep te betreuren, maar dat doet aan de ware leer der Kerk geen afbreuk. Van de andere kant echter zijn er ae- noaa voorbeelden van een held haftige houding der Kerk op dit punt. Denken wij bv. aan de af scheiding van Enaeland. Dit be tekende voor de Kerk 'n verlies van millioenen zielen, maar Zij heeft Zich deze smartelijke won de laten toebrengen, want de eer van het geestelijk Rijk van Christus stond hier op het spel. Mochten we allen, ieder in eigen leven, alle fouten van verwereld lijking der Kerk voorkomen en denken wij daaraan, als we in het ..Onze Vader" bidden: „Uw Rijk kome". ZONDAG 21 JANUARI Rayon West-Friesland (West) Dr. Bloem te Spierdijk, telef. K 2296 204; Dr. Boeckhorst te Wognum, tel. K 2297 215; Dr. Ferwerda te Twisk, tel. 8. Berkhout/Avenhorn: Dr. Ree dijk te Avenhorn, tel. K 2294 225. DIERENARTSENDIENST Hollands Noorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen dierenarts zijn Zondag 21 Janu ari bereikbaar de dierenartsen: O. D .M. Dekker, 't Zand, tel 312; (K 2249) en G. van der Kolk, Nieuwe Niedorp, tel. 232 (K 2261). aannemelijk, of zou het terrein voordeel AGT ten gunste zijn? Zaandv.meeuwen kan nu tonen dat het met de overwinning op OSO werkelijk ernst geworden is en zij niet van plan zijn om in de onderste helft te willen eidigen. SVJ is mor gen de gast en kan op een warme ontvangst rekenen. Ten slotte krijgen we nog een be langrijke wedstrijd, waarbij de on derste plaats in het geding komt nl. VEWPVWA. Indien de Haarlemmers deze wed strijd van PVWA verliezen zal hp* moeilijk worden om zich dit jaar t kunnen handhaven in de 4e klas. (Advertentie) x

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5