Nieuw Woordvoerders van vier partijen tegen souvereiniteitsoverdracht Ons bier is niet langer best voor verbolgen leren Bij monde van de heer de Kadt blijft de P.v.d.A. er vóór Duitse boeren protesteren Peking gaf mondeling uitleg PATROUILLEGEVECHTEN aan centraal front van Korea ^interklaas, de ooievaar en de Unie op één lijn" Publicaties uit comité-generaal De derde „boem" „De Vliegende Hollander. Wendt U tot Bevin" Nederland steunt de resolutie tegen China Buit van f21.000.- bij roofoverval Indonesië wil Haags hotel kopen Meteor van Twente maakte noodlanding STILLE OMGANG dit jaar vroeger Regeling inzake 380 millioen aan geroofde effecten Twee V.S.-generaals in Korea vervangen Strijd tussen warme en koude lucht Nederlands houding inzake Korea Scheepsberichten Schip op IJselmeer in het ijs bekneld Brutale overval te Rotterdam Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. E.'f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. ÏS: cities voor alkmaar, hoorn, den helder, schagen Bankrelaties; Noorderbank, Neder!. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 20 Januari 1951 46e Jaargang No. 12072 Kantorens HOORN, Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) De tweede dag van het Kamerdebat over Nieuw Guinèa heeft duidelijk gemaakt, dat voorstellen, zoals de regering .die had willen doen, niet de vereiste twee derde meerderheid zouden hebben gevonden. De vorige avond had de heer Schouten (A.R.) er reeds een staf over gebroken en deze dag deden de heren Vonk (V.V.D.) en Tilanus (C.H.) hetzelfde. De woordvoerder van de V.V.D. uitte zich in zeer scherpe bewoordingen. Voor het gevoerde beleid had hij, evenals de heer Schouten, geen goed woord over en van de voorstellen zei hij, dat zij onge twijfeld nieuwe ellende zouden hebben gebracht. De heer Tilanus zou onder andere omstandigheden wellicht iets voor een souvereiniteitsoverdracht hebben kunnen voelen, maar nu in elk geval niet. merhorn was hij de overtuiging toegedaan, dat Nieuw-Guinea 'n „mens-vijandig land" was en dat de kosten van ontginning onze draagkracht verre te boven zou den gaan. Intussen wilde hij aan vaarden, dat voor dit standpunt noch bij de regering, noch bij de Kamer een meerderheid zou zijn te vinden. De P.v.d.A.-fractie zal dus volstaan met aan haar in zicht vast te houden, in de hoop dat hiervoor ter zijner tijd meer begrip zal worden opgebracht. Hervatting van de onderhande lingen achtte hij intussen drin gend gewenst, al was hij wel van mening, dat voor de inheemse bevolking betere garanties zou den moeten worden verkregen. En ook moest Indonesië niet pro beren om ons eenvoudig haar wil op te leggen. Voor de rest speelde op deze tweede dag van de debatten de vraag in hoeverre de regering nu zou zijn afgeweken van haar belofte om de Kamer in de on derhandelingen te kennen. Een publicatie, uit het in September in comité-generaal verhandelde Hii wilde onverminderd vast houden aan onze roenine en aan onze verantwoordelijkheid. De heer Weiter dacht er niet anders over. In de mogelijkheden van de Unie had hii maar zeer weinier vertrouwen. Volgens hem zou men in Indonesië Sinterklaas, de ooievaar en de Unie on één liin stellen. De enige uitzondering in deze rii was de heer De Kadt. de woordvoerder van de P.v.d.A. Ziin fractie waardeerde de Ne derlandse voorstellen als uit- ganesnunt en zou zelfs bereid ziin om de souvereiniteit over te dragen. Als zodanig constateerde hii een duideliik verschil van menine met het kabinet, maar dit was onder de huidige omstan digheden toch niet zo'n betekenis, dat hiervan een onzeegen van 't vertrouwen het gevolg zou moe ten ziin. Wat het interview van de heer v. d. Goes van Naters betreft, merkte de heer De Kadt op, dat dit een persoonlijke daad was en een persoonlijke mening en het zelfde gold voor het interview- Schermerhorn. Feitelijke beteke nis had deze mededeling intus sen niet, want de uiteenzetting, die hij van het standpunt van de P.v.d.A.-fractie gaf, beantwoordde volkomen aan de inhoud van de eerder genoemde verklaringen. De fractie is van mening, dat de best mogelijke oplossing van de Indonesische kwestie een over dracht van de souvereiniteit zou zijn. De overwegingen, die de heer De Kadt hiervoor aanvoerd- de, waren hoofdzakelijk van ma teriële aard. Met de heer Scher- Zoals de lezers gisteren zul len hebben ervaren, is de termijn van inzending voor de prijsvraag van Het Ding" met een week ver lengd, dit mede in overleg met Ger de Roos van het bekende orkest, o.a. omdat het nummer zonder twijfel hedenavond weer voor de microfoon komt. Men kan zich dus nog eens op zijn antwoord laten inspireren. Let vooral op de derde ..boem" zou hierover beter inzicht moe ten geven. De passages, die bij het begin van de middag werden vrij gegeven, maakten duidelijk, dat de Minister voor Uniezaken beloofd had de vaste commissie voor Uniezaken van tegenvoor stellen op de hoogte te zullen houden. Niet duidelijk werd ech ter, of A.R. en V.V.D. hiermede genoegen hadden genomen. Hoe dat zij, de heer Vonk (WD) kwam betogen dbt ook dit over leg er niet in voldoende mate was geweest. De heer Tilanus deelde dit echter niet. De heer Vonk wilde zijn bewering met een bekendmaking van het in de commissie besprokene, staven, maar hiervoor bleek eerst onder linge instemming nodig te zijn. Dinsdag gaan de debatten verder. TEGEN NEDERLANDSE FRUIT EN GROENTE-CONTINGENTEN De Duitse Boerenbond heeft bii het Westduitse Ministerie voor de Voedselvoorziening genro- testeerd tegen de hoge fruit- en groente-contingenten, die ziin vastgesteld in de on 18 Januari 1.1. eenarafeerde handelsovereen komst tussen Nederland en West- Duitsland. Naar in vakkringen bekend is geworden, zou aan Nederland een invoercontingent zijn toegestaan van 10 millioen dollar voor groente en van 2 millioen dollar voor uien, alsmede 8 millioen dollar voor fruit. De Duitse des kundigen hadden echter slechts een invoercontingent voorgesteld van 5.5 millioen dollar voor groente met inbegrip van uien, en van 2.5 millioen dollar voor fruit. DUBLIN. Slijters van sterke drank in Limerick hebben bekend gemaakt, dat zij geen Nederlandse genever of bier meer zullen ver kopen nit protest tegen het sta tionneren van Nederlandse vlie gers in Ulster. In Dublin mar cheerden Ierse nationalisten rond de Britse ambassade met borden, waarop te lezen viel „De Vliegen de Hollander, met welwillende toestemming van Brittannië wendt u tot Bevin. Voor vriend schappelijke betrekkingen met het Ierse volk wende men zich tot het Ierse volk zelf". Intussen gaat de reis van de elf Nederlandse Fireflies zelf, met veel horten en stoten gepaard. Gisteren stegen zij van Lee-on- Solent op om naar Eglinton in Ulster te vliegen, maar moesten met het oog op het slechte weer spoedig op hun basis terugkeren. De ontwikkeling der militaire situatie op Korea doet het vluchtelingenprobleem steeds groter afmetingen aannemen, ten gevolge waarvan de betrokken instanties voor schier onover komelijke moeilijkheden worden geplaatst. Per trein, te voet en op allerhande voertuigen trekken de vluchtelingen in onafgebroken stroom naar het Zuiden, waar zij een veilig onderkomen hopen te vinden. Een twaalfde Firefly zal Maandag van Valkenburg vertrekken. Het Nederlandse schip „Nim rod" dat gisteren nit Dublin in Rosslare Harbour aankwam met dwarsliggers voor spoorrails kon ook hier niet gelost worden nadat het al twee weken wegens een spoorwegstaking werkeloos voor Dublin had gelegen. Er ontstond een botsing tussen werkwillige haven- en stakende spoorwegarbeiders tengevolge waarvan tenminste twee personen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Edward Mcateer, een nationa listisch parlementslid in Ulster verklaarde, dat de gevoelens van het Ierse volk zelfs nu nog iets milder gestemd zouden kunnen worden als er maar enige uiting van verontschuldiging van Neder landse zijde was geweest. In verband met een bewering die Woensdag op een protestver gadering te Dublin werd geuit als zou België een uitnodiging van Britse zijde om aan oefeningen in Ulster deel te nemen „tot zijn eer" van de hand gewezen heb ben, werd er in Brussel van be voegde zijde de aandacht op ge vestigd dat België niet over mari ne-vliegtuigen beschikt en dan ook nooit een uitnodiging had ontvangen. Op dezelfde vergade ring werd een resolutie aangeno men om onmiddellijke terugroe ping door de Nederlandse rege ring van de vliegers te verzoeken, alsmede een krachtig protest van de regering van Eire in den Haag. Anderen merkten op, dat Groot- Brittannië „de grootste agressor" is. Sir Basil Brooke, premier t Ulster, verklaarde Vrijdagavond, dat de protesten van Ierse repu blikeinen tegen de uitzending van personeel van de Nederlandse marine-luchtvaart naar Ulster de communistische zaak steunden. AUSTRALISCH KOLENSCHIP VERGAAN Het 555 ton metende Australi sche kolenschip „Kiama" is 90 km ten noorden van Sydney op een rif gelopen en gezonken. Er woedde een hevige storm. Zes opvarenden zijn er na drie uur in geslaagd de kust te berei ken. Het ongeluk gebeurde vijf km uit de kust. Een andere op varende verdronk, terwijl nog zes man worden vermist. Volgens een communiqué van de Franse legerleiding is het offensief, dat door 30 000 man Vietminh-troepen in het begin van deze week ten Noord-westen van de Tonkinese hoofdstad Hanoi werd ingezet, tot stilstand gekomen. Generaal de Lattre de Tassigny, de Franse Hoge Commissaris en opperbevelhebber in Indo-China, bestudeert met zijn adjudanten de stafkaart tijdens een bezoek aan het front. LONDEN. Na een vrij lang durig onderhoud dat de ambas sadeur van India, Panikkar, met de Chinese minister van Buiten landse Zaken had, zond hij Nehroe een telegram, die zich op zijn beurt in verbinding stelde met de Britse regering. Als ge volg daarvan is aan John Hutchi son, de Britse vertegenwoordiger te Peking een mondelinge uitleg gegeven van het Chinese ant woord op het V.N. voorstel. Hut chison werd daartoe bij vice- minister Tsjang Han Foe ontbo den. Gisteravond zette de politieke commissie der V.N. haar debat over de te nemen maatregelen voort, later dan was voorgeno men, daar vele delegaties nog geen definitieve instructies van hun regeringen hadden ontvan gen. De Nederlandse gedelegeerde, de heer van Balluseck, zegde zijn steun toe aan een resolutie waar in China als agressor in Korea wordt gebrandmerkt. De leden van de V.N. moeten collectief hun loyaliteit aan de organisatie tonen, zo zeide hij. „Het verwondert niemand dat de Sovjet-Unie het tegenvoorstel van Peking zo warm heeft verwel komd. De promotors van de zgn. vredesoproep van Stockholm valt het niet moeilijk, in één adem te schreeuwen om vrede en „geen staakt het vuren". De V.N. heb ben zich zeer geduldig getoond, doch geduld moet geen zwakheid worden". De Egyptische afgevaardigde, die geloofde uiting te geven aan het standpunt, niet alleen van de OP DIRECTEUR VAN EEN ZUIVELFABRIEK De directeur van de Coöpera tieve Melkfabriek .,De Hoop" te Huybergen. de heer A. Neien, die zich gistermorgen rond half zeven met een koffertje geld voor uitbetaling van de lonen van zijn woning naar de ong. 200 M. verder gelegen fabriek begaf, zoals hij iedere 14 dagen pleegt te doen, werd, kort nadat hii zijn woning had verlaten, onverhoeds aangevallen. Hij kreeg enige tik ken op het hoofd, waarna men hem het koffertje, inhoudende ong. f 21.000.ontfutselde, waar mee de dader of daders zich ijlings uit de voeten maakte(n). De heer Nelen bleek door de toegebrachte slagen niet ernstig gewond te zijn. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Het vermoeden bestaat dat men zich met het geld naar België heeft begeven. Naar wij vernemen, zijn sedert enige tijd onderhandelingen gaan de tussen het Indonesische Hoge Commissariaat te 's-Gravenhage en de directie van het bekende hotel „De Twee Steden" aan het Buitenhof te 's-Gravenhage over aankoop van dit hotel door het Indonesische Hoge Commissariaat, dat hierin dan haar thans over den Haag verspreide kantoren zal onderbrengen. Naar verluidt, zal de aankoop binnenkort haar be slag krijgen. twaalf Arabische en Aziatische landen maar ook aan dat van vele andere, zeide, dat het onbevre digende Chinese antwoord een reden was om de vredespogi' gen te verdubbelen. O- zrijlde daden dienden te worden vermeden. De delegaties van Chili, Cuba, El Salvador en Brazilië steunden het Amerikaanse voorstel om China als agressor te brandmer ken. Polen noemde het Chinese voorstel „het eerste werkelijke vredesplan". Pandit Nehroe zou in een on derhoud met de Franse premier Pléven te Parijs hebben verklaard dat India voor het ogenblik niet van plan is, enig officieel initia tief te ondernemen tot overbrug ging van de kloof tussen Peking en het Westen. Frankrijk zou de eenheid van de Atlantische groep willen be waren bij een eventuele actie van de V.N., maar bij Amerika op tijd willen aandringen om alle mili taire en economische gevolgen te overwegen. Het Britse Gemene best zou dit standpunt delen. TUSSEN ZUTFEN EN ZWOLLE Een Meteor VII van de jacht- vliegschool Twenthe heeft gister morgen een geslaagde noodlanding gemaakt bij Eefde, bezuiden de spoorlijn ZutfenZwolle. Inzit tenden waren de instructeur kapt. vl. J. Dekker en de kapt. vl. wn. G. Deibei M.W.O. Beiden bleven ongedeerd. Het toestel werd licht beschadigd. Doordat de radio-ver binding met het vliegveld ver broken werd kon de bemanning niet snel genoeg de juiste koers naar Twenthe vinden. Door ben zinegebrek werd zij tenslotte ge dwongen een noodlanding te ma ken. In verband met de vroege Pa sen zal de Stille Omgang dit iaar vroeger worden gehouden.. Evenals de vorige jaren zal Amsterdam op drie Zondagen de deelnemers van de Stille Om gang verwachten en wel op de 25ste Februari, op 4 Maart en 11 Maart. De algemene intentie luidt: ..De terugkeer van de afgedwaal- den en de bekering van de dwa- lenden. vooral van de Mirakel stad". TOKIO, 20 Jan. (Reuter). Een onbekend aantal communis ten heeft vandaag een patrouille van de V.N. aangevallen, die in Wondjoe was doorgedrongen. Van het gehele front in de centrale sector worden gevechten tussen patrouilles gemeld. Patrouilles en burgers hebben aan het hoofdkwartier gerappor teerd, dat Chinese troepen zich verzamelen ten westen van Its- jon, 50 km ten Z.O. van Seoel. Het hoofdkwartier van de ver bonden troepen aan het centrale WASHINGTON. De Ver enigde Staten hebben er Vrijdag in toegestemd nieuwe stappen te doen, om te verzekeren, dat Ame rikaanse effecten tot een bedrag van 100 millioen dollar (ongeveer 380 millioen gulden) die tijdens de oorlog door Duitse strijd krachten in Nederland werden geroofd, weer in het bezit van Nederlandse onderdanen komen. Van houders van geroofde effec ten zal verlangd worden, dat zij deze deponeren bij het Ameri kaanse Office of Alied Property. De tegenwoordige houders zullen in de gelegenheid worden gesteld de omstandigheden uiteen te zet ten, onder welke zij de effecten hebben verkregen en de effecten te behouden, wanneer zij deze op onschuldige wijze hebben ge kocht. Wanneer de effecten niet worden gedeponeerd, zullen de rechten op de stukken worden vastgesteld en deze later worden overgedragen aan de Nederlandse regering of aan Nederlandse on derdanen. COMMUNISTEN VERPLAATSEN TROEPEN TOKIO. Na de commandant van de Amerikaanse tweede divi sie zijn thans ook de commandan ten van de 24ste en de 7de divisie, de generaals-majoor Church en Barr aan het Koreaanse front vervangen „om jongere generaals een kans te geven gevechtserva ring op te doen" zoals de Ameri kaanse stafchef generaal Lawton Collins heeft medegedeeld. Hun opvolgers zijn nog niet genoemd. MacArthurs hoofdkwar tier zou met tegenzin in de ver vanging hebben toegestemd. Het gemelde terugtrekken van Chinese eenheden van het front, zou zich volgens Amerikaanse mening beperken tot die divisies die hevig te lijden hebben gehad van luchtaanvallen, zware verlie zen leden in de slagen bij Hoeng- ham en Wondjoe of veel te lijden hebben van de koude. Geallieer de patrouilles hebben diep in Niemandsland krachtige Chinese eenheden ontmoet, en er zijn aan wijzingen voor troepenconcentra ties in de gebieden van Itsjon, Soewon en Wondjoe. In het gebergte van Sobaek dat de natuurlijke bescherming van Poesan vormt, zijn communisti sche guerillastrijders tot actie overgegaan. De Noordelijkste stellingen van de V.N. troepen bevinden zich thans bij Kang- noeng, 40 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Bewegingsvrijheid beperkt voor diplomaten BOEDAPEST Het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Vrijdag medegedeeld dat Westerse diplomaten in Hon garije zich niet verder dan dertig kilometer buiten Boedapest mo gen begeven. (Van onze weerkundige medewerker) Ook de afgelopen dagen is er weer vrij veel neerslag gevallen en de maandsom in Januari groeit dan ook aan tot ver boven normaal. Zo viel er bijv. op het vliegveld Eelde reeds 93 mm terwijl de normale hoeveelheid over de gehele maand 52 mm is, en dan te bedenken dat er nog 11 dagen voor de boeg liggen. Op de weerkaart komen op het ogenblik twee luchtdruksystemen voor die de situatie beheersen, n.l. een krachtig hoge drukgebied voor Portugal en een zich langzaam opvullende depressie, die op het ogenblik stationnair is voor Scandinavië. Enkele rand- storingen trekken rond dit lage drukgebied over de Britse eilanden via West-Frankrijk naar de Alpen, daarbij tevens in ons land regen veroorzakend zoals ook gisteravond het geval was. yan groot belang zijn verder voor ons twee krachtige lucht stromingen waarvan de éne warme lucht uit het Zuiden rond het hoge drukgebied naar onze omgeving stuwt, terwijl de andere daarentegen zeer koude lucht vanaf de Pool rond het lage drukgebied stuwt. Welke van de twee stromingen het weer in ons land zal gaan beheersen is op het ogenblik nog een vraagteken. Wel ziet het er echter naar uit, dat het met de regenval nog steeds niets gedaan zal zijn. front heeft het gebruik van tele foons door verslaggevers beperkt. In een bericht van het Noord- Koreaanse persbureau, aangehaald door Radio Moskou, wordt gezegd dat Amerikaanse en Zuid-Ko- reaanse troepen gedurende de drie maanden dat zij Seoel be zetten, „ruim 28.000 Koreanen vermoordden". Het cijfer was ge baseerd op „onvolledige gegevens die door de Koreaanse volks regering zijn verkregen". Generaal Mc Arthur heeft Za terdag aan journalisten te Tokio meegedeeld, dat de strijdkrachten der V.N. in Korea zullen blijven. ..zolang de staatslieden der V.N. dit nodig achten". De Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties heeft van de regering opdracht gekregen om inzake de Amerikaanse resolutie welke de Chinese volksrepubliek van agressie in Korea zal beschul digen, nauw contact te onderhou den met de vertegenwoordigers der West-Europese staten, in het bijzonder met die van Engeland, Frankrijk en de partners in de Benelux. Indien genoemde landen voor een dergelijke resolutie zou den stemmen zal Nederland de zelfde houding aannemen, aldus vernemen wij van welingelichte zijde in den Haag. Roebiah, Djakarta-Amster dam, passeerde 18 Januari Quessant. "Weltevreden, Djakarta-Rot terdam, 18 Januari van Belawan naar Aden. Oranje, Djakarta-Amsterdam, 19 Januari te Suez. Chitral, Djakarta-Rotterdam, 19 Januari in Suez Kanaal. POGING MISLUKT OM HET TE BEREIKEN On ongeveer drie kilometer uit de kust nabii Lemmer zit reeds sedert drie dagen een olietanker van de Shell in het iis bekneld, dat zich nog altiid tussen Lem mer en Urk bevindt. Het schin heeft de noodvlag in de mast: Er bevinden zich vier nersonen aan boord. Gistermorgen om elf uur zijn de „Jan Nieveen" van de Gro ningerLemmer Stoomboot-mij. en de sleepboot „Orion" uit de haven van Lemmer uitgevaren, zowel om te trachten Amsterdam te bereiken, waarmede de scheep vaart sedert 23 December is ge stremd, als om een ontzettings poging van de tanker te onder nemen Na een worsteling van bijna twaalf uur tegen het ijs zijn zij onverrichte zake in de haven van Lemmer teruggekeerd. Op tien kilometer van Lemmer zat zoveel ijs tot aan de grond toe, dat beide schepen, die de tanker tot op twee kilometer wa ren genaderd, er niet door kon den komen. WINKELIER KREEG SCHOT IN DE RUG Gistermiddag tegen viif uur is een brutale overval eenleeed on de 43-iariee J. V.. die een zaak in antieke en moderne kunst heeft aan de Eendrachtswee te Rotter dam. Een man en een jonge vrouw betraden de winkel. Zij deden zich voor als adsnirant- koners. maar toen V. zich een ogenblik in het gangetje bevond, die de winkel met een showroom verbindt, kreeg hii onverhoeds een schot in de rug Beide personen maakten zich meester van enkele juwelen uit een kistje, dat op de schoorsteen mantel stond, en verdwenen zon der een spoor achter te laten. Het gebeurde werd ontdekt door een voorbijganger, die V. in zijn winkel zag liggen en meende dat hij onwel was geworden. Groot was zijn ontsteltenis toen hij zag dat de man gewond was en bloedde. Hij waarschuwde terstond de politie, die V. naar het ziekenhuis Coolsingel deed overbrengen. Hij kon nog niet worden verhoord. Men neemt aan, dat hij uit het gangetje naar de voorkant van zijn winkel i6 gestrompeld en daar neergeval len.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7