Het gezinstarief is van de baan De tweede ronde De Weerzien met Jan Musch Nieuwe uitvoer n Gas- en electriciteitstarieven mogen niet verlaagd worden Boeiende voordrachtsavond voor de Schola Publico Adema 21 verkocht T en pi De Alkmaarse begroting aangenomen Gelukwens- teiegrammen N T ERNA T ION ALE BIDWEEK Naar wij Weldra ook PAGINA 2 ZATERDAG 20 JANUARI 1951 ALKMAAR Gistermiddag werden in de Alkmaarse gemeente raad de begrotingsdebatten voortgezet. Toen wethouder Leesberg aan het woord was, deelde hij de raad de Jobstijding mee, dat zojuist een beslissing van het ministerie van Economische Zaken was afgekomen, die verband houdt met de kolenschaarste en tengevolge waarvan hij er niet toe kon komen, welk voorstel dan ook tot verlaging van de gas- en electriciteitstarieven te handhaven. Na 1 Februari zal 20 pet. minder kolen ter beschikking zijn van de industrie. Dat betekent voor het electriciteitsbedrijf een vermindering der inkomsten van f 250.000.- per jaar. De wethouder sprak de hoop uit, dat de kolenschaarste spoedig beëindigd zal zijn. Het is echter de vraag of een tariefsverhoging zal kunnen worden voorkomen. B. en W. zagen zich genoodzaakt alle voorstellen tot tariefs verlaging, die in de begroting aan de orde komen, in te trekken. Van gezinstarieven kan dus voorshands niets komen. ken f 100.000.voor reservering; f 50.0000.voor industrieterrein en f 50.000.voor 't eieetrisehe net. Met wat goede wil zou de begroting sluitend gemaakt kun nen worden zonder aanspreking van het saldo '48. Hij geloofde niet in liet verkrijgen van een bijzondere Rijksbijdrage, bij re servering en bij lagere gastarie- ven dan mogelijk zijn. Bovendien: Nederland is arm. We moeten niet parasiteren op het Rijk, zolang we als gemeente onszelf kunnen bedruipen. De raad zond een telegram van gelukwens naar Soestdijk t.g.v. de verjaardag van Prinses Margriet en de heer Sietsma wenste na mens de raad de burgemeester geluk met de verjaardag van zijn zoon. Aan de Tesselschadeschool werd de heer A. Bouma uit Oos- terwolde als onderwijzer benoemd en aan de Bosboom Toussaint- school mej. A. Laan uit Scher- merhorn als onderwijzeres. Aan de orde was vervolgens de bezoldiging van het onderwijzend personeel bij het buitengewoon lager onderwijs. Op een tweetal verzoeken om toekenning van een gemeentelijke marge aan deze leerkrachten, ad viseerden B. en W. afwijzend te beschikken, omdat de verstrek king van een gemeentelijke marge boven dé door het Rijk vastge stelde bijzondere verhoging, de gelijkschakeling van het onder wijzend personeel met het andere overheidspersoneel te niet zou doen. De heer Venneker (K.V.P.) wees erop, dat dit voorstel geen nadelige gevolgen mag hebben voor de aantrekking van leer krachten. Het vergoedingsbedrag per leer ling van het buitengewoon lager openbare B.L.O., voor 1951, werd bepaald op f74.80 plus fl.per meisjesleerling voor het aanschaf fen van handwerkbenodigdheden. Een bedrag van f0.75 voor admi nistratiekosten is in de f 74.80 opgenomen. Het college antwoordt Wethouder Bakker (arb.) be sprak de onder wijsaangelegenhe den. De opleiding voor het kleu teronderwijs heeft de aandacht. Er is een mogelijkheid tot oplos- sing van 't vraagstuk van kleuter onderwijs in het Bergerwegkwar- "tie'r. Aan Fidelis en Francisca Ro- mana zal voortaan jaarlijks en daardoor juister, subsidie worden uitgekeerd. Hij hoopt op rijks subsidie voor het werk voor de a-sociale jeugd. De sintelbaan wordt verbeterd. Omtrent fiet aantal starters bij motorraces zijn andere regelingen te verwachten. Hij zette de zakelijke voordelen van het houden van motorraces op Zondag uiteen. In verband met de gezinstarieven verdedigde hij het minderheidsvoorstel. Hij was een tegenstander van het uitslui tend bevoordelen van het grote gezin. Hij dankte tenslotte de ambtenaren, die hem hebben ge assisteerd. Wethouder Coerts spreekt Wethouder Coerts (arb.) sloot, zich aan bij wethouder Bakker's betoog over de kwestie der ge zinstarieven. Hij had geen be zwaar tegen tarieven naar draag kracht. Hij betreurde de splitsing in het werk der gezinsverzorging en wilde de N. Herv. vereniging voor gezinsverzorging uitsluitend subsidiëren voor '51, voor '50 is het subsidie te laat aangevraagd. Het verhaalsrecht van M.H. wordt sóepél toegepast bij kleine inko mens. Hij wist geen middel om vestiging van ouderen, die ten laste van de gemeente komen, tegen te gaan. De politie houdt toezicht op de logementen. De arbeidsschuwen moeten aan het werk. De eerste resultaten van de sociale werkplaats zijn niet gunstig. Er moet contact zijn met de bedrijven, waarop hij een be roep deed. De leiding moet goed ziin. Daar is thans wijziging in gebracht. De arbeiders moeten meewerken. Daaraan heeft een en ander ontbroken. Hij betreurde dat Alkmaar nog steeds niet in een hogere klasse is kunnen wor den geplaatst. Inzake de wacht geldregeling. waarover de heer Knuistingh Neven gesproken had, verhindert de wet een andere op lossing. De werkloosheid is niet verontrustend. Er wordt aan ge daan wat mogelijk is. Niet alleen Alkmaarse middenstanders heb ben leveringen gedaan voor het kledingreglement, ook het Rijks- müoopbureau. Dat was noodzake lijk. Geen gezinstarieven Dit deelde wethouder Leesberg (K.V.P.) mede, zoals wij reeds zeiden in de aanhef van dit ver slag. Na met het toepasselijke gedicht van Victor Hugo, „Als 't kindje binnenkomt", begonnen te zijn het meerderheidsstandpunt inzake de gezipstarieven te verde digen. Alle gezinnen, zelfs de alleenstaanden betalen aan gas- en electriciteitstarieven minder dan gevorderd kan worden. De middenstand is tegemoetgekomen, het grootverbruik licht, de in dustrie, en nu zouden wij de grote gezinnen tegemoet willen komen. Hiermee wordt het partij program uitgevoerd. Verdelende rechtvaardigheid geeft de toon aan. 't Volk met het grootste kin dertal is het welvarendst, bewees de heer Leesberg. Verbetering van de stadsverlichting is momen teel een onmogelijkheid. Bouwen en nog eens bouwen. De heer van Slingerland (K.V. P.) «prak als laatste wethouder. Hij verdedigde de gebruikmaking van- het overschot van '48 voor de dekking van het begrotings tekort van f 160.000.We gebrui- Met achterstallige tekorten valt het mee. Voor '44—'47 is een te kort geraamd van f 820.000. Daarvan is f 522.440.afgelost. Er is dus nog f 300.000.te dek ken. Er is echter een tegoed uit het Gemeentefonds van f 6.50 per inwoner, dat is f 265.000.onge veer. Dat kunnen we gebruiken om oude tekorten weg te werken, Alkmaar staat er over 't algemeen niet slecht voor. Wat de gemeente toekomt, moet het Rijk niet wil len reserveren. Er is dan ook ge protesteerd tegen de wijze, waar op, op dit gebied, het Rijk de gemeente te na komt. Het begro tingstekort viel spreker nogal mee. Wel moet alle zorg aan de gemeentefinanciën worden be steed. Men vraagt of de post on voorzien toereikend is voor een derde loonronde. Daar is geen rekening mee gehouden. Als die komt, moeten we zien hoe we die opvangen. De vermakelijk heidsbelasting kan beter niet ge wijzigd worden. We zouden met de belasting voor de motorraces hoger komen dan andere gemeen ten en dat zou de zaak van de gemeente schaden. Het betoog van de heer Leesberg over de gezinstarieven, waarin die ook had laten blijken dat de P.v.d.A. wel degelijk wist, dat de K.V.P. de gezinstarieven van ha-ar pro gramma bedoeld heeft voor de grote gezinnen, onderschreef spreker volkomen. Bij de verho ging van begra-fenisreehten is juist bedoeld: beperking van het nemen van „eigen graven". De wijziging van de grafrechten zal nog in ae raad komen. De subsi diëring van de R.K. Leesbiblio theek is bij de wet geregeld. Naar aanleiding van de subsidie-aan vrage van de Openbare Leeszaal van f 1500.hebben B. en W. nadere inlichtingen gevraagd, maar nog niet gekregen. S.W.G. heeft geen begroting, want geen inkomsten. Het subsidie van f 110 zal waarlijk niet aan een atoom bom worden besteed. Woningvraagstuk precair Tot nog toe is het onmogelijk geweest, voor 3 grote gezinnen huisvesting te vinden. Wie vorde ring door dik en dun voorstaat, heeft niet het minste besef van de funeste gevolgen van inwo ning. Het vraagstuk ligt allesbe halve eenvoudig. De enige oplos sing van het huisvestingsvraag- stuk is: bouwen, bouwen en. nog eens bouwen. Al het andere is een lapmiddel. Spreker stond niet afwijzend tegenover een opvangcentrum voor dakloze gezinnen. Die aan gelegenheid zal hij bekijken. De inspecteur van Maatschappelijke Zorg, die vorderingsbevoegdheid heeft, zorgt slechts voor gerepa- trieerden. De samenwerking met hem is uitstekend. Slechts als de menselijkheid zulks gebiedt, mo gen ouderen zich in Alkmaar vestigen, die ten laste van de gemeente komen, anders zeker niet. Voorrang bij woningtoewij zing aan bouwvakarbeiders kan niet worden verleend. Er zijn urgenter gevallen. Spreker be sloot met het vragen van Gods hulp bij het besturen der ge meente. Extra woningbouw De voorzitter had nog ruim een uur hierna nodig om de vragen, aan zijn adres gesteld, te beant woorden. Hij stelde een voorstel in het vooruitzicht voor de bouw van 82 woningen voor gerepatrieer- den, waarvan 'n kwart aan inge zetenen zal mogen worden toe gewezen; zes dezer woningen, die vijf slaapkamers zullen hebben, worden bestemd voor die grote gezinnen, waar nu nog geen wo ning voor beschikbaar is. Na 'n woord van lof aan de ambtenaren, die aandeel in de samenstelling der begroting had den, verklaarde hij zich tegen stander van het vooraf onder werpen der begroting aan het oordeel der financiële commissie; dit kan niet, omdat de begroting een afspiegeling is van het beleid van het college. De kwesties van presentiegeld commissies en salariëring wethou ders achtte hij niet rijp voor openbare behandeling; hij ver wees ze naar het seniorenconvent. Dat men in departementale kringen te weinig vertrouwen heeft in de kracht en zelfstan digheid der gemeentebesturen, noemde hij een teken des tijds. Wat de politiekosten betreft, die worden in vrijwel geen gemeente gedekt door het Politiekostenbfe- sluit; de formatie van de top is overal verschillend, al naar ge lang de aard, de samenstelling en de ligging der gemeente. Het parkeerverbod in de Choor- straat dateert van '33; het par keren bij de K.v.K. zal onder ogen gezien worden bij de ver betering der verkeerssiiuaite ter plaatse, die dit jaar aan de orde komt. Autobewakers staan onder controle der politie, die op be paalde voorwaarden vergunningen uitgeeft. Bij het verlenen van ventvergunningen is een zekere wederkerigheid noodzakelijk, om dat ook ingezetenen in andere gemeenten venten. S.W.G. en Luchtbescherming zijn droeve noodzaak. Inzake het vuurwerkverbod werd niet eer der ingegrepen, omdat verwacht mocht worden, dat het publiek wijzer zou zijn; ook het vervoe ren zal strafbaar worden gesteld. Tunnel en Schouwburg Omtrent het Tunnelplan, waar 'n paar millioen mee gemoeid is, legt spr. een vertrouwelijk schrij ven over de stand van zaken, gericht aan de K.v.K., voor de Raad ter inzage; dit vraagstuk is nog niet ri.jp voor openbare be handeling, evenmin als 't schouw- burgvraagstuk, waarbij gestreefd wordt naar een oplossing, die ook de particuliere belangen in het oog houdt. Het is niet alleen een kwestie van geld; daarmee ver krijgt men niet altijd de meest- economische oplossing. Grote za ken groeien langzaam, zoals ook deze plannen. Aan woningsplitsing wordt het mogelijke gedaan; men kan ech ter niet ad libitum blijven split sen. De woningen aan de W. de Zwijgerlaan blijven voorlopig in gemeentelijk beheer. Demping van de Limmerhoek is niet raadzaam met het oog op het waterbezwaar, dat zou ont staan: omtrent de bouw van een etalage voor de bunker bij de Heilooërbrug is er nog geen defi nitief plan; een woning öp de bunker, zou het uitzicht op de Molen van Piet ontnemen. Een beweegbare brug aan het Kwakelpad zou de kosten van het industrieterrein verhogen; spr. vraagt zich af, of de brug wel nodig is, i.v.m. de haven plannen in Oost. De bloemenklok op het bolwerk zou de aandacht van het verkeer afleiden; het Vismarkt-geval krijgt wellicht een oplossing, als de Verkeerscommissie het gehele verkeersvraagstuk in de binnen stad bekijkt. Gestreefd wordt naar permanente volkstuinen; 3 ha in dc Overdie en 3 ha in West. Het Ehrenfriedhof moest ont ruimd worden, wilde men niet altijd hiermee blijven zitten; het begrip „bebouwde kom" is voor 'n andere uitleg vatbaar dan de heer Eriks er aan geeft. Aan het complex-vraagstuk: te kort C.Z. en verhoging ligkosten, wordt gewerkt. De gepension- neerde, die tot portier bij het C.Z. benoemd werd (niet tot bode), heeft slechts 'n bijbaantje, dat een welkome aanvulling geeft op 'n te laag pensioen. Dat een arts, met 18 jaar praktijk, geen stadsarts kan zijn, omdat hij dit van een ziekenhuis is, zou spr. niet graag willen beweren; trou wens. ook de directeur van de G.G.D. is directeur van een zie kenhuis. De Markt Wat de markt betreft, gelooft spr., dat Alkmaar met zijn slacht- veemarkt niet moet gaan con curreren met handelsveemarkten als b.v. in Purmerend; een markt- analytisch rapport zou toch op gegevens van de gemeente moe ten zijn gebaseerd, zodat spr. er niet veel nieuws van verwacht. Wat de kaasmarkt aangaat, heeft spr. vertrouwen in de zuivelwe- reld, die de reclame-waarde er van inziet. De organisatie van marktkooplieden voelt niets voor 'n voorjaars-lappenmarkf. Het huurcontract met de Wolfedera- tie (Korenbeiïfs) is verlengd, omdat het nieuwe gebpuw niet tijdig gereed kwam. Onnodig vindt spr. het de toe komstplannen in een rapport vast te leggen; ze zijn vrijwel gemeen goed. Er zullen in de komende 6 jaar plannen aan de orde ko men, waarmee meer dan tien millioen gemoeid zal zijn; het grote rioleringsplan maakt daar van deel uit. Verder zullen scho len en woningen moeten worden gebouwd; daaruit blijkt, dat de stad leeft en groeit: wij werken gestadig door. Spr. hoopt, dat de daarvoor nodige geest van sa menwerking. hier geconstateerd, mag blijven bestaan. Om half 7 schorste de voorzit ter de vergadering tot 8 uur. Tijdens de replieken van de raadsleden naar aanleiding van de opmerkingen der heren wet houders gedurende de Alkmaarse bcgrotingsdebatten. werd er nog weer eens behoorlijk gepluk haard on het gebied van de po litiek. De voorzitter had de raads leden verzocht, zich in de tweede ronde te willen benerken met het. oog,on de beschikbare tijd. Men hééft zich beperkt. Om kwart voor elf gisteravond, was de tweede ronde ten einde, al thans wat de Raad betreft. De katholieke fractieleden be treurden het, dat tengevolge van een uit-\ d-recente rege ringsmaatregel, de invoering van de gezinstarieven voorlopig een onmogelijkheid geworden is. De heren Sietsma (Arb.) en v.d. Borden verklaarden zich tegen de dekking van het begrotings tekort met het saldo van '48 en wensten aanvrage van een bij zondere bijdrage uiit het ge meentefonds. De heren Venneker, v.d. Bor den, Kirpensteijn en Hoijtink betreurden het, dat wethouder Bakker niet serieus was inge gaan op het probleem van motor races en Zondagsrust. De heer Venneker (KVP) be streed de opmerkingen, die ge maakt waren aan het adres van het katholieke volksdeel en de grote gezinnen, in vf-band met de gezinstarieven. Platonisch debat? De heer Berkho-uwer (VVD) meende, dat het begrotingsdebat na de jobstijding van wethouder Leesberg een platonisch karakter had gekregen. Hij drong aan op ernstige bezuiniging en daarbij kwam hij nog eens terug op de kwestie der gezinstarieven. De lasten van het grote gezin mogen z.i. niet worden afgewenteld op de gemeenschap. Hij drong bo vendien nog eens aari op de bouw van een beweegbare brug bij het Kwakelpad. De heer Knuistingh Neven (CPN) vroeg waarom de loon- ronden niet ook verrekend zijn in de uitkeringen van M.H. De heer v.d. Borden (C.H.) wilde weten, of de diensten, door per soneel van het centrBal zieken huis verricht ten behoeve van doktoren en chirurgen, ook wor den betaald. Hij vroeg of alle zusters in het nieuwe zustershuis zijn onder- gébracht en hoeveel woonruimte daardoor is vrijgekomen. Hij drong nog eens aan op demping van de Zandersbuurt. zoals de heer Kirpensteijn (Arb.) nog eens aandrong op een voorzie ning. ter camouflage van de bun ker nabij de molen van Plet. Deze diende bovendien een voorstel in, om de subsidie voor '50 ten gunste van de Hervormde gezinsverzorging alsnog te ver lenen. Beleidsfout De heer Hnlsmuller (VVD) maakte het col'esre er een verwijt van. dat. wat wethouder Lees tere- thans heeft moeten mee delen, niet in zijn kring als drei gende was voorvoeld. Hii noemde dit een ernstige beleidsfout. De dekking van het tekort met het saldo '48 achtte hij gemoti veerd. Hij overwoog een motie in te dienen, strekkende tot toe voeging van de rente van het fonds voor Bijzondere Doeleinden, aan dit fonds zelf. Met de heer Sietsma verklaarde hij zich voor inschakeling van de financiële commissie vóór de aanbieding van de begroting. De heer Hoijtink (ARi steun de de motie-Kirpensteijn. De heer Couwenhoven (Arb.) hand haafde zijn voorkeur voor de exploitatie der woningen aan de Willem de Zwijgerlaan, door een woningbouwvereniging. Voldoen, vroeg hij, de grote woningen van „Volkshuisvesting" aan hun doel: herberging van grote gezinnen. ONZE AGENDA ERE-TENTOONSTELLING van schilderwerken van Koos Stikvoort in het Stedelijk Mu seum. Geopend: heden 35 u. en 7—9 uur. Zondag 25 uur, overige dagen 1012 en 25. RECEPTIE Burger IJsglub 4—, 5.30 in het Victoryhotel n.a.v. v jubileum. FILMS: Victoria-theater; Ab bott en Costello ontmoeten Boris Karloff 14 j.; Cinema Americain: Staatsgeheim, 18 jaar. Rex-theater: Terwille van mijn kind, 18 jaar. Har monie: Zo begint het leven, volwassenen. VOORSTELLINGEN: Heden avond 7 en 9.30. Zondag: 2 4.30 7 en 9.30 uur. Matinee: Maan dagmiddag 2.30 in het Rex- theater. ZONDAGSDIENST DOKTO REN wordt waargenomen door artsen J. Degen-aar, Em- mastraat 95, telef. 2310 en A. L. Gran&bergen, Geesterweg 11, telef. 2294. ZONDAGSDIENST APOTHE KERS. Te beginnen heden avond 18 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen ge opend zijn: Apotheek Har tong van Ark, Apotheker J. v. d. Mark, Langestraat 1. Zo niet, is dan misschien ruiling mogelijk? Hij achtte verbetering van de onderlaag van de sintel- baan nodig en hij verklaarde zich uit financiële overwegingen vóór motorraces op Zondag. De heer Vleugel (KVP' drong erop aan in het vervolg niet meer over te gaan tot benoei /.ig van gepensionneerden in dienst van overheids- en semi-overheids- instellingen. Twee„moties Torenvlied De heer Torenvlied (CPN) diende een tweetal moties in. Eén, strekkend tot protest tegen de financiële politiek van het Rijk jegens de gemeenten, waar in zelfs gespróken werd van rechtsverkrachting. Deze motie werd gesteund door alle fractie voorzitters. Een tweede motie-Torenvlied strekte tot bevordering en op voering tot het uiterste van de woningbouw en werd gesteund door de heren v.d. Borden en Knuistingh Neven. De heer de Zeeuw (KVP) hoopte, dat er een aparte vergadering gaat worden gewijd aan het gezinstarief, zodat meer aandacht kan worden be steed aan de functie van het grote gezin in de gemeenschap. Het zfjn niet de grote gezinnen, die M.H. op hoge kosten jagen, zoals spr. met cijfers aantoonde. Hij drong erop aan, in het ver volg de inschrijvingsmogelijkheid voor grote objecten aan de ste delijke middenstand bekend te maken. Hij wilde een voorstel in dienen, om een hogere subsidie uit te trekken voor de béide katholieke organisaties, die zich bezighouden met de zorg voor de a-sociale jeugd. De heer Koot (Arb.) drong nog eens aan op het mogelijk maken van goedkope toneelvoor stellingen en concerten en de heer Eriks (Arb.) tenslotte, ver langde een antwoord op de vraag of de Openbare Leeszaal kan rekenen op een zodanige steun, dat de financiële tekorten die er zijn, kunnen worden weggewerkt. Hierna werd de vergadering enige tijd geschorst, om net col lege gelegenheid te geven zich te beraden over de ingediende moties. Het was over half twaalf, dat het college in tweede instantie aan het woord kwam. Weth. Bakker geeft de heer de Zeeuw in overweging de sub sidie-aanvraag voor Fidelis en Francisca Romana langs de nor- mael weg te doen. De sintelbaan zal in de sport parkcommissie ter sprake wor den gebracht. Hij acht het voorts uit finanéiëel oogpunt wenselijk, dat de motorraces op Zondag worden gehouden. Een comnromls Weth. Coerts herinnert aan de onderhandelingen tussen KVP en PvdA over hét program van samenwerking; de KVP sprak in haar ontwerp over: „gezinstarie ven voor grote gezinnen", de PvdA alleen over „gezinstarie ven" en op dit laatste kwam een compromis tot stand. Voor inschrijving voor leve ring van kleding zijn vier Alk maarse firma's uitgenodigd en één firma buiten dê stad, wélke voor f 1500 lager inschreef; andere firma's in de stad lever den andere artikelen. Weth. Leesberg wiist het ver wilt. dat de heer Holsmuller tot hem richtte, van de hand; de Alkm. Lichtbedriiven behoren tot de beste in 't land en de direc teur is uitstekend geïnformeerd. Uit het ministeriëel schriiven bleek, dat de kolenleveranciers van het Riik 't Rijk in de steek hebben gelaten: hoe hadden wii dat vooraf kunnen weten? Snr. geeft de verzekering dat hii met het voorstel-Gezinstarief terugkomt, ais de financiën het toelaten en is van mening, dat altiid heeft voorgezeten 'n tarief voor ..grote" gezinnen. Aan het adres van de heer Hoijtink zegt spr., dat men geen politiek spel mag bedrijven, als men principiëel van het tegen deel overtuigd is. Weth. Van Slingerland geeft de heer Holsmuller de verzeke ring,- dat door de technische en administatieve ieiders gestreefd wordt naar efficiëncy. Voorts zullen B. en W. bij h?t Rijk pro forma 'n verzoek doen voor 'n bijzondere bijdrage. Hij maakt er dan bezwaar tegen, door de heer .Berkhouwer 'n broeder in de politiek te worden genoemd. Hr. Berkhouwer: Mensenbroe der dan! Weth. v. Slingerland: Vooruit dan maar; op dit uur! (hilariteit) Namens het college geeft spr. de Ra>* in overweging met voorbijzien van frrmele bezwa ren de N.H. Gezinszorg over 1950 een subsidie te verlenen. Het college maakt echter be zwaar tegen de suggestie van de beer Holsmuller. om de rente van het Fonds Bijz. Doeleinden uit de alg. dienst te nemen en in het Fonds te storten; dit wordt ontraden. Er zal naar gestreefd worden de grote woningen van „Volks huisvesting" ook inderdaad voor grote gezinnen te bestemmen. Het subsidiëren van goedkope toneelvoorstellingen zal onder ogen gezien worden evenals goedkope entrée's voor de H.O. V.-concerten. Wat de Leeszaal subsidie betreft heeft de ge meente gedaan wat zij kon. ,D,e Voorzitter wil het Schquw- burgvraagstuk wel in comité be spreken, mits de Raad wil wach ten tot spr .het sein geeft. Het tracé van de verbindings weg Vondelstraat—Li/nmer hoek -zal in de. Verkeerscommissie on der het oog gezien worden. Er zullen dan bruggen moeten ko men over de Singel en de Oude Gracht. Gedeeltelijke amovering van de bunker bij de Heiloër brug zou grote kosten mee brengen ,die van geen nut zijn. Als de woningen aan de W. de Zw.-laan aan een woningbouw vereniging in exploitatie zouden worden gegeven, zouden er meer Verenigingen gegadigdenzijn Advertentie WAS' ^tenv. hk. v. d. w° Ae9«' dan die, welke de heer Com- menhoven op het oog heeft. De motie Torenvlied c.s. in zake bevordering van woning bouw zou een open deur intrap pen, reden waarom B. en W. er niet op gecharmeerd zijn; het ontbreekt B. en W. niet aan activiteit waar het woningbouw betreft In huize Voorhout wonen 90 van de 180 aan het C.Z .ver bonden zusters; hoeveel woon ruimte hierdoor vrij gekomen is, is spr. niet bekend; nog plm. 10 zusters wonen buiten het zieken huis. Dat een chirurg de bijstand heeft van het personeel van het ziekenhuis, .is normaal, de kosten worden op de patiënten ver haald; de tekorten worden niet yeroorzaakt door gratis hulp aan medici. Wat betreft het onderzoek van fin. technische onderdelen der begroting-vooraf in de fin. com missie, daar blijven B. en W. be zwaar tegen maken, omdat het praktisch onmogelijk is. Gewijzigde motie De motie van de gezamenlijke fractievoorzitters heeft het col lege aangevuld met 'n zinsnede over het derven der onder nemersbelasting. Deze gewijzigde motie luidt als volgt: De raad der gemeente Alk maar. van oordeel: dat door de voorgestelde wijzi ging van de wet. tot het treffen van een noodvoorziening voor de gemeentefinanciën. de rechten van de gemeenten on de uitke ringen die zij over de afgelonen jaren krachtens de thans gel dende wet nog van het riik te goed hebben, on onaanvaardbare wiize dreigen te worden bekort; dat de voorgestelde comnensatie wegens derving van inkomsten uit ondernemingsbclasting een vervanging van objectieve door subjectieve maatstaven inhoudt, waardoor de verantwoordelijk heid der gemeenten voor haar financiëel beleid meer dan nodig en wenselijk wordt beperkt; besluit dit oordeel ter kennis te brengen van de regering en de beide Ka mers der Staten Generaal Spr. vraagt de Raad zich een stemmig achter deze motie te scharen. De motie wordt algemene stemmen De motie inzake woningbouw wordt waarna tegen één kels-gewijze behandeling der be groting aan de orde komt. Subsidievoorstellen van de he ren de Zeeuw en Eriks worden aangehouden tot de volgende vergadering. De voorzitter deelt mede, dat omtrent de besteding van het subsidiebedrag voor Bijz. Lycea nog geen beslissing is genomen. Weer motorraces Zondag Het verzoek van VVV tot op heffing van het verbod on Zon dag motorraces te houden, werd ingewilligd met 16 tegen 9 stem men. Tegen: Mei. Kamnhuvs en de heren Hoiitink. Woldendorn, v.d. Borden. Klaasse Bos. Gouds blom. Venneker. Van Diik en Kiruenstfevn, De Begroting werd hierna aan genomen, zij het met de commu nisten tegen. De voorzitter sloot de begro tingszitting met 'n woord van dank aan de Raad voor de wijze waarop hij de gemeentezaken dezer dagen heeft behandeld. Nadat de heer Sietsma namens de Raad ook de voorzitter dank had gebracht en deze speciaal de ambtenaren Groen en de Wilde dank had gebracht, volgde sluiting. - RONDO-WASMACHINE ALKMAAR. 2000 bezoekers aan de stand van de kuiperij Bakker op „Van de Wadden tot het IJ" hadden hun lof op de Rondo-wasmachine gezongen in 'n slagzin. Mevr. Lunshof, van Houtenkade 26 kwam met de slagzin: „Als Rondo voor u wast, spaart u tijd, geld en last. Kan men ooit gemakkelijker aan een wasmachine komen? En wat voor een wasmachine, die behal ve tijd en last nog de kosten van aanschaffen bespaart! WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. VEEL BEWOLKING Veel- bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. Weinig verandering van temperatuur. hierna met aangenomen, bevordering ingetrokken, uur de arti- on ALKMAAR In de reeks ont- spannings- ,en ontwikkelings avonden, die het actieve bestuur van de Schola Publica ons dit seizoen reeds bood, was de voor dracht-avond, verzorgd door Jan Musch, zeker een van de meest interessante. Want velen, die deze talentvolle voordrachtskun stenaar en toneelspeler in lange tijd niet hadden gezien, hebben uitzonderlijke gaven om zijn ge hoor te boeien. Zo is het ook ons gegaan, die Jan Musch voor het eerst moch ten zien in de jaren, dat wij ge bogen zaten over Caesar's „De Bello Gallico" en verplicht wa ren Vondel te lezen. In de voor oorlogse jaren hebben wij ons niet vaak het genoegen laten ontzeggen, Jkn Musch op de planken te zien, zodat dit weer zien na vele jaren ons dubbel verheugde. Jan Musch moge dan ouder zijn geworden, zijn élan, zijn perfecte uitspraak, maar bo venal de Wijze, waarop hij zijn Eubliek weet te boeien, heeft em niet verlaten. In een rijk gevarieerd pro gram, dat op de gebruikelijke wijze door de voorzitter van de Schola Publica, dr. H. Hofstee, werd ingeleid, heeft deze voor drachtkunstenaar een volle zaal doen genieten van zijn kunsten naarsschap. Het programma begon met 'n fragment uit de bekende Gijs- brecht van Amstel, en wel dat deel, waarin Heer Gijsbrecht het verhaal aanhoort van de gevan gen genomen tegenstander, die vertelt hoe de Kennemers met list de vesting van Gijsbrecht wilden veroveren. Meesterlijk droeg Jan Musch dit, zéér tot het -publiek sprekende verhaal, voor en wist hij door gebaar en stem, die nog altijd de oude Musch verraden, aan de figuur van Gijs brecht gestalte te geven. Nliet minder boeiend was de voordracht van de lijkrede van Marcus Antonius, eigenlijk de B'orum-scène, waarin Shakespeare zo. meesterlijk de snaren van de volksziel weet te bespelen. Musch liet ons horen, hoe Brutus de moord op Caesar rechtvaardigde en hoe Marcus Antonius, aanvankelijk in een vijandige omgeving sprekende, de volkswoede tegen Brutus, die „toch een achtenswaardig, man was" wist te keren. Voor de pauze hoorden wij nog „Het hart, dat zich zelf ver raadde", een boeiende vertelling van Edgar Allen Poe, het verhaal van een man, die door angst ge dreven een moord begaat en voor zijn rechters gebracht, bekent Deze twijfelen aan zijn geestver mogens en brengen hem naar 'n psychiater, die het hele moord verhaal- te horen krijgt. Meester lijk wist Jan Musch in deze ge schiedenis te doen uitkomen dat de gevangene niet beducht is voor straf, maar veeleer voor de mogelijkheid, dat men hem krankzinnig zal verklaren. Na de pauze kwamen wat ge dichten van lichter genre, o.a „de Ballade van de Boer" van Werumêus Buning: „Het Schrij verke" en het „Meezennestje' van Guido Gezelle en een twee tal berijmde dialogen van Para dise. Deze voordracht-avond van de Schola Publica heeft ons, en naar het enthousiaste applaus te oor delen, ook het veeltallige pu bliek, dankbaar gestemd. Hinderlijk was helaas het ge loop van enkele cursisten, die te laat kwamen en waaronder er zelfs waren, die rustig onder - de Voordracht van plaats gingen verwisselen. L.S. INTENTIE VOOR 21 IANUARI Terugkeer der Protestantse Kerken van Europa. Reeds meer dan vier eeuwen is het aaleden. dat die rampza- liqe scheuring der Reformatie aan de Kerk een nieuwe en hevige wonde toebracht. Want bovenrgate rampzalig was het dat door deze scheuring eeu wenlang christenen tegenover christenen stonden als twee vij andige legers. Sinds het begin der Reformatie groeide de on derlinge haat en afkeer met de dag; zelfs moord en oorlog wa ren daar de gevolgen van. Lang zaam aan verdwenen deze uiter ste excessen .wel. maar in de harten tussen de christenen smeulde wederzijds het vuur van de afkeer voort en soms laaide dat weer op in hevige strijd. En dat duurt voort tot de dag van vandaag. Hoe ontzettend tragisch is het. dat zoiets bestaat tussen mensen, die in Christus elkan ders broeders en zusters zijn. Daarom, moet men het toejui chen. dat er sinds de laatste ja ren 'n kleine kentering gekomen is. Het is nog maar een begin, dat nog moet worden verbreed en verdiept, maar er groeit thans tenminste weer een streving om elkaar beter te leren begrijpen en langs dit betere begrip ook elkaar beter te leren waarderen. Dit begin kan on de duur kost bare vruchten dragen. Daarvoor is echter veel tart en neduld no dig. Een storm luwt niet in eens en wat in inren medooevlons is afgebroken kan. ook slechts in jaren met veel wijsheid weer worden opgebouwd. Nv. is het eerste .waarin wü elkander weer kunnen vinden: het gebed: en dat is tegelijk onk het voornaam ste.. Scheuring is mensenwerk hereniging is werk van God. Ridden wii in deze week dat het moeizame he.gin tnt. hereniging, n.l. het. elknar beter begrijpen, niet nntüdirt ra one worden ge staakt. doch intqendccl wane uitgroeien tot de uiteindelijke eenheid weer is bereikt. INTENTIE v/OOR 22 IANUARI Terugkeer der Protestantse Kerken van Amerika. Het schuchter begin om elkaar beter te leren kennen is. ont staan in Amerika, allengs uitge groeid tot een machtige bewer ging, die zich baseert op de z.g. oecumenische gedachte. De een heid aller Christenen is een heimwee geworden, dat veler harten verteert en in onrust houdt. Buiten de. Kerk zijn er reeds verschillende Internatio nale congressen gehouden om het probleem der verdeeldheid te bespreken.. Internationale or ganisaties zijn opgericht en heb ben geleid tot dc stichting van de Wereldraad der Kerken. Dit alles zijn verheugende verschijn selen. Wel kan de Kerk zelf niet rechtstreeks aan deze organisa ties deelnemen, want krachtens Goddelijke instelling weet Zij Zich de éne. ware Kerk en dus mag Zij niet op voet van gelijk heid besprekingen voeren met andere Kerken over het begrip ..eenheid" en het begrip „kerk" alsof deze nog wezenlijk een kwestie zouden uitmaken. Zij. die niettot de Kerk behoren, nemen Haar deze houding soms kwalijk, maar Zij kan niet beter aan de oecumenische gedachte medewerken dan juist in deze houding te volharden, omdat an ders immers niet de echte een heid doch slechts 'n surrogaat daarvan 't gevolg zou zijn. Toch staat Zij zeer sympathiek te genover deze eerste, moeizame herenigingspogingen. Daarom draagt Zij Haar theologen op om het voortschrijden der oecumeni sche gedachte buiten de Kerk nauwlettend gade te *inan en te bestuderen en staat Zij toe. dat Haar theologen, onder. Haar wa kend oog. een voorzichtig con tact opnemen. Moge deze pogin gen door Gods genadé wórden bevrucht. Moge in déze Bidweek de genade daarvoor met kracht worden afgesmeekt. R.K. Handbalelub A.O.G. ALKMAAR Morgen zullen het le en het 2e elftal de strijd thuis mogen aanbinden en wel het le tegen TYBB uit Haarlem en het 2e tegen VBO 1 uit Oudorp. De edstrijden beginnen voor het le elftal om half 3 en het 2e elftal om half twee. Een kwartier voor de aanvang aan wezig, speelsters! Het 3e elftal en de junioren zijn vrij. De op stellingen en indien de wedstrij den niet doorgaan, zullen bekend gemaakt worden bii de heer J. Smit, Nieuwesloot. Veel succes. Het Bestuur Viering 30-jarig jubileum T.O.G. HEERHUGOWAARD. Wij ves tigen er in verband met de revue opvoeringen de aandacht op, dat het dertigjarig jubileum van T.O.G. ge vierd zal worden in het kader van de grote gymnastiekfeesten, waar schijnlijk in Augustus. Adema 21 van de Woudhoeve, eig. Gebr. Ruyter te Ooster-Blok- ker. is verkocht aan de Vereni ging voor KJ. „Hollands Noor derkwartier. gevestigd te Scha- gerbrug. Adema 21 is een zoon van de beroemde stier Dina Lindbergh's Adema en werd enige malen kampioen van Noord-Holland. Tijdens de grote veetentoonstel ling dié vorige herfst in Den Bosch is gehouden kreeg deze stier de tweede prijs. Adema 21 is vijf jaar oud en kreeg bij zijn eerste keuring AB met een puntenaantal van 90, het hoogste aantal wat ooit door een vaderlandse stamboek stier is behaald. De koopprijs bedroeg 28.000 gulden. DE KATHOI lent, die in in 1950 3000 met een totaa gaan bouwen in het belang dringend om nieuwe gevalli xoveel als voo een belangriji toestand van De kinderkoh vangen de kin ten prooi te kinderen, die koloniehuizen Op uitnodii bestuur van i zending in h brachten wjj aan het ideaal huis „St. Anton door de voorz: uit Velsen me witte paleis" Hier komen andere jongens daar door een personeel, den derijk en desk zorgd. Het is '34 ook ideaal kinderen alles jongens in de de andere, gebouwde. De eetzaal 1: huis ligt in het boste duingebied cie, 'n half uur kinderen minste: heentrekken. Zoveel mogel kinderen erop in- doch bij lelf zij zich ook kos ruime zalen; n: zij l'/Ss uur op gelijks staan zij van de kolonie- Egmoncl. Bij or de keurige hygi gnig en de sfeer heid, die over Er komen k standen, doch voorschrift. In dragen zij ond sen van de inric) ongetwijfeld voor waaruit kinderen zonden, een uitl bovenkleding „St. Antonius" reserves. De verpleegprijs dag, doch het behi wondering te weki verpleegkosten gaan. Wie de v betalen kan, en geval kan zon kinderen uitzenc zien andere fond: Naast de subs provincie en gen het particulier in is Jhr. Mr. C. burgemeester van noemd tot voorzitte derlandse Bachvere volger van wijlen van der Leeuw.... werd uit de Vliet aan de Delftseweg meente Rijswijk haald van de ve J. B„ die sinds 6 wordt vermist. vertrok gisteren tien vakverenigingsl kader van de teel verlening, voor een de „Veendam" naar vertrok met de Kardinaal Tien, Aarl Peking naar New hij zal doorreizen kong gaan vandaag twe experts per vliegtui rika op studiereis ning van de E.C.A. is een 32-jarige koopman, die besc van brandstichting zijn broer, vrijgesj broer vloog veertie leden dc Officier var toen deze twee jaa eiste organiseert de veren Instituut van Belastir op 3 Febr. de eers consulentendag im r Blijkens een publ Duitse Staatscourant Haal deviezen besci srteld voor invoeraan "uitse importeurs v Jfende artikelen: botei 'ar, kaas 500.000 d< 500.000 dollar, fruit 'ar, snijbloemen 10C Waarvan voor We -6.000 dollar en voor 10.000 dollar. Bovenstaande bedra r de Duitse regei

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 8