De Katholieke Kinderuitzending wil gaan bouwen Ongerief voor de reizigers zal zoveel mogelijk worden beperkt Eisenhower via Luxemburg vandaag naar Frankfort Geen plotseling „vonnis" voor onrendabele lijnen Nieuwe mogelijkheden voor uitvoer naar West-Duitsland Pioniers in de N. O.-polder door Directie gepasseerd (\dema 21 verkocht NATIONALE :K Tehuizen voor kleuters en prae-tuberculose kinderen i 1111 V"; Ook Griekenland op het programma Naar wij vernemen: De bezuiniging bij de Spoorwegen Weldra ook uien? BEURSOVERZICHT Ned, Kankerinstituut f60.000 rijker prijs van f 1500. viel in sappemeer verklaring van mc.cloy Zondags - Evangelie Duitse deelneming op basis van vrijwilligheid Van woonwagens naar streekkampen katholiek initiatief ERW ACHTING door het KNMI te dig van Zaterdag- Dndagavond. BEWOLKING Iking met plaatselijk of motregen. Matige .akelijk tussen West Weinig verandering ituur. INTENTIE VOOR 21 IANUARI der Protestantse i Europa. •er dan vier eeuwen den. dat die rampza- ing der Reformatie rk een nieuwe en ■de toebracht. Want rampzalig was het leze scheuring eeu- :hristenen tegenover stonden als twee vij- rsSinds het begin natie groeide de on- lat en afkeer met de moord en oorlog wa- e gevolgen van. Lang- verdwenen deze uiter- n wel. maar in de issen de christenen ederzijds het vuur van voort en soms laaide ip in hevige strijd. En voort tot de dag van loe ontzettend tragisch zoiets bestaat tussen ie in Christus elkan- lers en zusters zijn. loet men het toejui- er sinds de laatste ia- ine kentering gekomen nog maar een begin, oet worden verbreed en naar er groeit thans weer een streving om er te leren begrijpen dit hetere begrip ook er te leren waarderen, kan op de dunt kostr hten dragen, Doorvoor jeel taet en geduld vo- torm luwt niet in eens 1 jaren medooenlons is i kan ook slechts in veel wijsheid weer igebonwdNu is het nrin wv elkander weer inden: het gebed: en •Hik ook het voornaam- iring is mensenwerk. is werk van God. j in deze week. dat het he gin tot h eren '"ing dkaar beter begrijpen, iin raoae worden ne- ich ivtgendeel moge tot de uiteindelijke •eer is bereikt. Et'OOR22 IANUARI ir der Protestantse •an Amerika. .uchter begin om elkaar leren kennen is. ont- Amerika. allengs uitge- t een machtige bewer zich baseert op de z.g. sche gedachte. De een- r Christenen is een geworden, dat veler erteert en in onrust uiten de Kerk zijn er trschillende Internatio- ?ressen gehouden om eem der verdeeldheid ikenInternationale or- zijn opgericht en heb- id tot dê stichting van Idraad der Kerken. Dit verheugende verschim- •l kan de Kerk zelf niet zks aan deze organisa- nemen, want krachtens :e instelling weet Zij éne. ware Kerk en dus niet op voet van geliik- prekingen voeren met ■terken over het begrip en het begrip ..kerk ze nog wezenlijk een zouden uitmaken. Zij. tot de Kerk behoren, laar deze houding soms maar Zij kan niet beter oecumenische gedachte •ken dan juist in deze te volharden, omdat an- Tiers niet de echte een- :h slechts 'n surrogaat 't gevolg zou zijn. Toch i zeer sympathiek te- deze eerste, moeizame ngspogingen. Daarom 'Aj Haar theologen op om ■tschrijden der oecumeni- iaciite buiten de Kerk tend gade te slaan en te ■en en staat Zij toe. dat eologen. onder. Haar wa- ig. een voorzichtig con- i'emen. Moge deze pogin- ir Gods genade worden t. Moge in deze Bidweek de daarvoor met kracht afgesmeekt. Handbalclub A.O.G. IAAR Morgen zullen en Het 2e elftal de Strijd logen aanbinden en wel tegen TYBB uit Haarlem 2e tegen VBO 1uit De edstrtiden beginnen :t le elftal om half 3 en elftal om half twee. Een r voor de aanvang aan- speelstersHet3e elf tal junioren zijn vrij. Dc op rui en indien de wedsttu- t doorgaan, zullen bekend t worden bij de heer J. Jieuwesloot. Veel succes. Het Bestuur ins 30-jarig jubileum T.O.G. HUGOWAARD. Wij vês- in verband met de revue- ïgen de aandacht op, dat het rig jubileum van T.O.G. ge il worden in het kader van e gymnastiekfêesten, waar- k in Augustus. ZATERDAG 2U JANUAKI I Vb I PAGINA 3 -na 21 van de Woudhoeve, sbr. Ruvter te Ooster-Blok- verkocht aan He Vereni- iroor KJ. „Hollands Noor- articr. gevestigd te Scha- tna 21 is een zoon van de nde stier Dina Lindberghs i en werd enige malen oen van Noord-Holland, s de grote veetentoonstel- ,ie vorige herfst in Den is gehouden kreeg deze ie tweede prijs, ma 21 is vijf jaar oud en bij zijn eerste keuring AB en puntenaantal van 90. n81 e aantal wat ooit door eeh landse stamboek stier is koopprijs bedroeg 28.000 (Van onze redacteur) DE KATHOLIEKE KINDERUITZENDING in het Bisdom Haar lem, die in haar twee tehuizen te Castricum en Boxtel in 1950 3000 zwakke kinderen gedurende 6 weken verpleegde met een totaal van 132.000 verpleegdagen, wil volgend jaar gaan bouwen. Dat zijn stoute plannen voor deze dure tijd, doch in het belang van de volksgezondheid vragen deze plannen dringend om uitvoering. Immers, per jaar worden 17 a 18.000 nieuwe gevallen van t.b.c. geconstateerd; dit aantal is tweemaal zoveel als voor de oorlog. De kinderen nemen onder dit aantal een belangrijke plaats in; trouwens de algemene gezondheids toestand van de kinderen in Nederland is niet vooruitgaande. De kinderkolonies vervullen daarom een belangrijke taak; zij vangen de kinderen op, die dreigen aan t.b.c. of andere ziekten ten prooi te vallen; de zwakke, extra-verzorging behoevende kinderen, die op medisch advies voor uitzending naar deze koloniehuizen worden uitgezonden. Op uitnodiging van het Hoofd bestuur van de Kath. Kinderuit zending in het Bisdom Haarlem brachten wij Woensdag 'n bezoek aan het ideaal gelegen kolonie huis „St. Antonius" te Castricum. door de voorzitter, Not. J. Anten uit Velsen met zekere trots „het witte paleis" genoemd. Hier komen elke zes weken 100 andere jongens en meisjes, die daar door een staf van dames- personeel, Jen getale van 25, lief derijk en deskundig worden ver zorgd. Het is door arch. Fels in '34 ook ideaal gebouwd; voor de kinderen alles gelijkvloers de jongens in de ené, de meisjes in de andere, symmetrisch eraan gebouwde. De eetzaal is gezamenlijk. Het huis ligt in het uitgestrekte, be boste duingebied van de provin cie, 'n half uur van zee, waar de kinderen minstens eens per week heentrekken. Zoveel mogelijk trekken de kinderen erop uit, de frisse lucht in- doch bij lelijk weer amuseren zij zich ook kostelijk in de frisse ruime zalen; na het eten rusten zij 1 uur op de slaapzalen; da gelijks staan zij onder controle van de kolonie-arts, dr. Moons uit Egmonc). Bij ons bezoek trof ons de keurige hygiënische verzor- gnig en de sfeer van orde en net heid, die over het geheel hing. Er komen kinderen uit alle standen, doch alleen op medisch voorschrift. In het koloniehuis dragen zij onderkleding en kou sen van de inrichting, hetgeen ongetwijfeld voor vele gezinnen, waaruit kinderen worden uitge zonden, een uitkomst is. Ook wat bovenkleding betreft, beschikt „St. Antonius" over de nodige reserves. De verpleegprijs is f 3,per dag, doch het behoeft geen ver wondering te wekken, dat de verpleegkosten hier bovenuit gaan. Wie de verpleegprijs niet betalen kan, en dat is vaak het geval kan zonder bezwaar zijn kinderen uitzenden: daar voor zien andere fondsen in. Naast de subsidie van Rijk, provincie en gemeente is er nog het particulier initiatief, dat in de ca. 100 afdelingen gestimuleerd wordt en dat gelukkig nog be langrijke sommen bijeen weet te brengen. Kleuterhuis Zo- is er alreeds voor de bouw van het kleuterhuis aan giften een bedrag van f 87.000 bijeen gebracht; een flink bedrag, doch nog maar een fractie van het half millioen, dat met de bouw alleen van dit kleuterhuis gemoeid zal zijn: van de installatiekosten, die veilig op 2 ton geschat worden, praten we dan nog niet. Dit kleuterhuis, dat in de vorm van vijf paviljoens met een ver zorgingshuis op een terrein, ten Zuiden van het koloniehuis „St. Antonius" zal verrijzen, hoopt men in 1952 te kunnen gaan bou wen. Van het met-rendabele deel der bouwkosten zal het Rijk 3'7 bijdragen, zodat 4'7 voor de Kin deruitzending zelf te financieren overblijft. In de praktijk zal dit nog wel iets meer blijken te zijn. De kosten van het Koloniehuis voor prae-tuberculeuse kinderen, dat te Dieren op de Veluwe zal gesticht worden, worden op 12 ton 'f 1.200.000.geraamd; hier zal plaats zijn voor circa 100 kin deren; in hét te bouwen Kleuter huis te Bakkum, dat naar Prinses Marijke zal worden genoemd, zullen dagelijks 60 kleuters ver pleegd kunnen worden; de ver- pleegtijd zal hier twee maanden bedragen. Aantrekkeliike loterii Ter versteviging van het bouw fonds voor dit Kleuterhuis is op initiatief van Mevr. MulderHof huis uit Haarlem aldaar uit de illegaliteit bekend als „Maatje" een aantrekkelijke loterij ge organiseerd met 240.000 loten a twee kwartjes. Vooral de hoofd prijs bestaande uit een houten landhuis, te bouwen op de plaats naar keuze, plus 1 jgar gratis leven '52 x f 50.—) èn twee Solex-rijwielen zal de animo voor deze loterij met zo'n sym pathiek doel wel weten te trek ken. Er zijn voorts nog 2424 andere aantrekkelijke prijzen, terwijl H.M. Koningin Juliana, met wier hoge goedkeuring het te bouwen kleuterhuis de naam van „Prinses Marijke Kleuter huis" zal dragen, als ereprijs een foto van Prinses Marijke in zil veren lijst beschikbaar heeft ge steld. Na deze Koninklijke aanbeve ling lijkt het ons overbodig het werk van de Katholieke Kinder uitzending en de hiervoor ge organiseerde loterij nog nader in de daadwerkelijke belangstelling van onze lezers aan te bevelen. 'igi iS 'i-i - i v- 2 V - -,v - Een bekertje melk tussen de maaltijden door in het „Sint Anthonius" Koloniehuis van de Kath. Kinderuitzending van het Bisdom Haarlem. LUXEMBURG. Generaal Eisenhower kwam Vrijdagmiddag aan op het vliegveld van Luxem burg, het negende land dat hij op zijn huidige inspectiereis be zoekt. Hij werd o.m. begroet door de Amerikaanse gezante mevr. Perle Mesta en de ministers van is Jhr. Mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, be noemd tot voorzitter van de Ne derlandse Bachvereniging als op volger van wijlen Prof. Dr. G. van der Leeuw werd uit de Vliet bij de remise aan de Delftscweg onder de ge meente Rijswijk het lijk opge haald van de verzekeringsagent J. B„ die sinds 6 December 1950 wordt vermist. vertrok gisteren een groep van tien vakverenigingsleiders, in het kader van de technische hulp verlening, voor een studiereis met de „Veendam" naar Amerika.... vertrok met de „Veendam" ook Kardinaal Tien, Aartsbisschop van Peking naar New Vork, vanwaar hij zal doorreizen naar Hong kong. gaan vandaag twee efficiency- experts per vliegtuig naar Ame rika op studiereis en voor reke ning van de E.C.A is een 32-jarige Amsterdamse koopman, die beschuldigd werd van brandstichting in het huis van zijn broer, vrijgesproken. Zijn broer vloog veertien dagen ge leden de Officier van Justitie aan, toen deze twee jaar gevangenis eiste. organiseert de vereniging Nederl. Instituut van Belastingaceountants op 3 Febr. de eerste Belasting consulentendag im Amsterdam.. (Van onze verslaggever) UTRECHT Nadat door de Minister van Verkeer en Water staat was bekend gemaakt op welke manier en op welke tra jecten de bezuiniging bij de N.S in verband met de schaarste aan industriekolen zou worden door gevoerd, heeft de president- directeur van de Spoorwegen, Ir. F. G. den Hollander, ons gisteren een nadere toelichting gegeven op deze maatregelen. Toen het kolentekort dringend en bezuiniging onvermijdelijk werd, besloot de leiding van de N.S. onmiddellijk zoveel mogelijk de locomotieven te vervangen door diesel-electrisch materieel. Op andere trajecten dê oude lijn in het Westen uitgezonderd zal het aantal wagons beperkt worden of zelfs zal het gehele treinverkeer op bepaalde lijnen worden vervangen door N.S.- busdiensten. De tarieven voor deze busdien sten zullen dezelfde zijn als zij voor dc treinen waren. Zorgelijke feestdagen De N.S. heeft dit kolentekort geleidelijk aan zien ontstaan. Zo was de situatie in de dagen voor Kerstmis en Nieuwjaar zeer cri- tiek. Door een toewijzing van cokes door het Rijkskolenbureau kon tijdens de feestdagen het vervoer (met moeite) gaande ge houden worden. Direct na Nieuwjaar werden op vele lijnen de treinstellen verkort. Er was toen niet meer dan voor een halve dag voorraad. Door de noodmaatregelen be draagt de totale afstand die wordt bespaard ongeveer 1500C km. p. dag. 45 Locomotieven zijn momenteel buiten dienst. Het personeel ervan heeft vacantie gekregen of volgt extra cursus sen. De N. S. bespaart door deze regeling ongeveer 300 ton kolen per dag. dat is 20% van het nor male verbruik. Hoe lang? Hoe lang deze toestand nog kan duren kon Ir. den Hollander niet voorzien. Vast staat dat zo spoedig als enigszins mogelijk is het normale verkeer weer zal worden hervat en wel het eerst op die lijnen waar het 't drin gendst noodzakelijk is. „Onrendabele lijnen" Ir. den Hollander verzekerde ons met nadruk dat de stopzet- Blijkens een publicatie in dc Duitse Staatscourant, zijn ander- Waal deviezen beschikbaar ge steld voor invoeraanvragen door Duitse importeurs van de vol gende artikelen: boter 500.000 dol lar, kaas 500.000 dollar, reuzel 500.000 dollar, fruit 300.000 dol lar, snijbloemen 100.000 dollar, waarvan voor West-Duitsland 90.000 dollar en voor West-Berlijn 10.000 dollar. Bovenstaande bedragen werden «oor de Duitse regering nutslui- stellen. tend voor invoer uit Nederland vrijgegeven. Alle, sedert 26 December 1950 in Duitsland geschiede uitschrij vingen voor import uit Nederland zullen in mindering op de bij handelsverdrag vastgestelde con tingenten worden gebracht. Hieraan kan worden toege voegd, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening mede, dat, hoewel een uitschrijving voor uien nog niet is geschied een redelijke verwach ting is gerechtvaardigd, dat bin nen afzienbare tijd de Duitse autoriteiten een bedrag aan de viezen voor import van Neder landse uien beschikbaar zullen ting van de dienst op de lijnen die vóór deze toestand reeds als ..onrendabel" werden geken merkt (b.v. Alkmaar-Bergen) geenszins gezien mag worden als een forceren van een beslis sing t.a.v. deze diensten. Wanneer de kolenpositie zulks toelaat zullen de treinen ook op die baanvakken weer gaan rij den. Verzoeting Als „verzoeting van de bittere pil" die het reizend publiek door deze maatregelen zal krijgen te slikken stelde Ir. den Hollander belangrijke verbeteringen in het vooruitzicht bij het ingaan van de Zomerdienstregeling in Mei. o.a. in de verbinding van Gro ningen en Leeuwarden met het Westen en de electrificatie van Twente. Door dc bezuinigingsmaatrege len is de kolenpositie reeds iets beter geworden dan in het begin van deze maand. Gisteren was er n.l. een voorraad van ruim 9500 ton. dat is voor ongeveer 5 da gen. De toestand is echter pas normaal wanneer er een voorraad is voor 14 dagen. Dc N.S., die deze maatregelen door de omstandigheden gedwon gen heeft moeten nemen, zal alles doen om de onaangename gevolgen ervan voor het reizend publick zo veel mogelijk te 'be perken. Zii rekent daarbij op de welwillendheid van het Neder landse Volk. VASTE TENDENS VOOR CULTURES AMSTERDAM, 19 Jan. Door een open hoek in aandelen Senembah. die op dividend geruchten (6 procent) drie pro cent hoger openden, werd aan de Amsterdamse effectenbeurs enige kleur verleend en was de stemming, vdbral voor Indone sische fondsen, vriendelijk. Toch was het voornamelijk de beroepshandel die de meeste transacties verrichtte, van pu blieke zijde bleef de vraag ge ring. De tabakshoek was vandaag vrij druk en behalve Senembah's werd ook Deli Batavia in een open hoek verhandeld. Eerst genoemd fonds sloot op 103',2 waarmede een winst van bijna vijf punten is bereikt. Suiker en rubberwaarden profiteerden van deze gunstige stemming en trok ken enkele punten aan. Ook de scheepvaartmarkt was vandaag vrij vast, waarbij voor al aandelen K.N.S.M. en Scheep vaart Unie op de voorgrond tra den. De laatste berichten maken gewag van een voorlopig blij vende verbetering op de vrach- tenmarkt. De industriële sector trad van daag minder op de voorgrond Philips en Unilever sloten nau welijks prijshoudend. Ook in Koninklijke Olie ging weinig om. Na een hogere opening werd weer teruggekeerd op het slot- peil van gisteren. Al met al had de handel hier relatief slechts weinig te betekenen. De staatsfondsenmarkt. blijft aarzelend. De conversielening was een fractie luier en ook de investeringscertificaten keerden na een hogere opening tot het vorig slotniveau terug. De dollar obligaties lagen vrjj zwaar. „Amerikaantjes" waren enigs zins gedrukt, hetgeen geen ver wondering behoeft te wekken, gezien de stemming in Wall- street. Het agio liep slechst een fractie achteruit. De vermaarde Hindoe-danseres Hima Kesaroodi, die in ons land verschillende voorstellin gen geeft, danste voor Philips' experimentele televisie de oud ste Hindoe-dansen van 4000 en 5000 jaar geleden in de oor spronkelijke stijl. Rechts de nieuwe omroepster, Teddy Schol ten. Bijna 120.000 k-zendingen zijn binnengekomen bij de landelijke prijsvraag, uitgeschreven door 'het Nederlands Kankerinstituut. Daar iedere inzender tenminste 50 c«uit extra aan postzegels moest plak ken en velen meer hebben ge plakt, bedraagt de opbrengst van deze prijsvraag dus tenminste f 60.000.—. De opbrengst is be stemd voor de aankoop van een instrumentarium. Van dc vijf hoofdprijzen viel er een, de derde, een waardebon ten bedrage van f 1500.in het Noor den. De gelukkige is de heer II. Hogenhuis, Parkstraat 41, Sap- pemeer. In de Lier is nog een bijzon dere actie ten bate van de kan kerbestrijding gevoerd. Alle leden van. de veilingvereniging „Wester- lee" hadden een kist spruiten van 15 kg. ter beschikking gesteld die gisteren tegen hoge prijzen zijn geveild. De totale opbrengst was 1' 1113.25. CORRUPT AMBTENAAR KREEG ACHT MAANDEN Het Haagse gerechtshof ver wierp het beroep van de 32-jarige ambtenaar A. R. H. S. uit Den Haag. S. behoudt daardoor de gevangenisstraf van acht maan den met aftrek, waartoe de recht bank hem had veroordeeld. De advocaat-generaal had een jaar geëist. S. had als adjunct-commies op het ministerie van Marine, belast met de behandeling van verzoe ken om schadevergoeding, voor het opmaken van de benodigde formulieren geldt aangenomen en bedongen. Kaasmarkt Utrecht Op de Utrechtse kaasmarkt werden gisteren aangevoerd drie partijen kaas, totaal 64 stuks, we gende 520 kg. De prijzen waren van 2.212.26. De handel was vlug. Landsverdediging en Buitenlandse Zaken, Pierre Dupong en Joseph Bech. Hij verklaarde dat zijn reis hem „een zeer bevredigende vast beslotenheid had getoond van de landen van het Atlantisch Pact om datgene te verdedigen wat de vrije wereld als van de hoogste waarde beschouwt". Eisenhower stond er op, te lo geren in het hotel waar hij gedu rende de oorlog met generaal Bradley en zijn toenmalige mede werkers vertoefde. Hij werd door een talrijk publiek toegejuicht. In Italië waar tijdens zijn ver blijf van 40 uren drie doden en vijftig gewonden vielen, is inmid dels nog een tweede burgemees ter, die van Desenzano aan het Garda-meer, ontslagen, omdat hij vijf gemeente-ambtenaren had aangemoedigd tegen Ike te de monstreren. Luxemburg dat 350.000 inwo ners telt, beschikt over een leger van 2000 man, verdeeld over twee bataljons. Er is ook een generaal-titulair. Men wil echter met Amerikaanse steun nog een derde bataljon op de been bren gen. Luxemburg en België samen, hebben per hoofd der bevolking de hoogste staalproductie ter we reld. Eisenhower vertrekt vanmorgen naar Frankfort. Hij is sedert No- verber 1945 niet meer in Duits land geweest en zal er nu bespre kingen voeren met Adenauer, de sociaal-democratische leider Kurt Schumacher en de voormalige generaals Heusinger en Speidel die West-Duitsland vertegenwoor digen bij de besprekingen over West-Duitslands deelneming aan de We'st-Europese defensie. De geallieerde grondstrijdkrach ten in W.-Duitsland omvatten op dit ogenblik twee Amerikaanse, twee Britse, drie Franse en een Belgische divisie, alsmede een Deense en een Noorse brigade. De uitrusting van deze troepen stamt grotendeels nog uit de laat ste oorlog. Volgens berichten uit Macedo nië waar koning George van Grie kenland en minister-president Vcnizelos thans vertoeven, zal generaal Eisenhower volgende week ook een bezoek aan Athene brengen voor besprekingen over de defensie van het Middellandse Zee-gebied. Hij zou o.a. confe reren met de Griekse opperbevel hebber veldmaarschalk Alexander Papagos. FRANKFORT. De Ameri kaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, heeft Vrijdag verklaard dat de Duitsers moeten ophouden met „tegen windmolens te vechten" terzake van het probleem van de Duitse deelneming aan de Westelijke verdediging. „Wanneer de Duitsers bereid zijn met de andere Europeanen aan de verdediging van de Weste lijke volkerengemeenschap mede te werken, is het duidelijk dat zij op gelijke voet moeten worden behandeld", aldus McCloy. „Maar ik kan u verzekeren, dat ge u nooit zult behoeven te verzetten tegen een poging tot aanwerving vanwege de geallieerden, want een dusdanige poging zal nooit gedaan worden. Indien Duitsland niet vrijwillig aan de Westelijke verdediging wil deelnemen, zal er van een dus danige deelneming in het geheel geen sprake zijn." INDONESIË ZAL CHINA NIET ALS AGRESSOR BRANDMERKEN DJAKARTA. Indonesië zal zijn zelfstandigheidspolitiek stipt hand haven, aldus de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. Moh. Roem, in een toelichting aan de sectie-Buitenlandse Zaken van het parlement. Volgens wel ingelichte kringen verklaarde hij voorts, dat Indonesië de Chinese volksrepubliek niet als agressor zal brandmerken. Verwezen werd naar de verklaring van Pandit Nehroe, dat een dergelijk brand merken de deur zou sluiten voor regeling van de vrede in het Verre Oosten. Sowjets lieten Britse soldaten vrij BERLIJN. Zestien December werden twee Britse soldaten in de Russische sector van Berlijn gearresteerd. Zij werden in een door de Sowjets gecontroleerde gevangenis opgesloten, waaruit zij Woensdag zijn ontslagen en over gegeven aan autoriteiten van het Britse leger. Sedert het begin van de oorlog is het aantal woonwagenbewoners verdriedubbeld. Reeds in 1949 telde men in Nederland 11.651 woonwagenmensen die leefden in 2631 wagens. Sedertdien zijn deze aantallen waarschijnlijk nog toe genomen. De zorg van vele gemeenten voor de plaatselijke kampen en hun bewoners laat als gevolg van velerlei moeilijkheden in het alge meen veel te wensen over. Het landelijk bestuur van de R. K. Vereniging voor Woonwagenlieï- dewerken in Nederland (de grote meerderheid der woonwagenbe woners is katholiek) heeft intus sen verschillende besprekingen gevoerd met regeringsinstanties teneinde zo spoedig mogelijk dit probleem tot een definitieve op lossing te brengen. Een commissie werkt momen teel aan een wetsontwerp tot re geling van de woonwagenkwestie. Het uiteindelijke doel van de nieuwe regeling is natuurlijk de woonwagenbewoners geleidelij k weer terug te brengen in de nor male samenleving. Zijn we goed ingelicht, dan bestaan er plannen voor de stichting van z.g. streek kampen. Men denkt aan het on derbrengen van 50 a 60 wagens in een kamp. In de vergadering van dc Tweede Kamer op Dinsdag 23 Januari zal de heer Engelbertink van dc KVP aan de Ministers van Verkeer en Waterstaat vragen stellen met be trekking tot de toewijzing van boer derijen in de N.O.-polder. Deze vragen omvatten op de eer ste plaats het feit, dat de lijst van gegadigden eerst door de Minister van Financiën moet worden goed- iekeurd. Vervolgens merkt de KVP fgevaardigde op. dat volgens het voorstel van de directie der N.O.- polder 40 pet. van de aan te wijzen pachters van het oude land komen. Dit is wel een aanzienlijk ruimere toewijzing aan deze categorie, dan de „beperkte", die aanvankelijk door de directie in het vooruitzicht was gesteld. Een derde gedeelte van deze 40 pet. bestaat bovendien uit Gronin gers, een naar de mening van vra- ;ensteller merkwaardig hoog getal, indien men bedenkt, dat er juist be- VOGELPEST IN ENGELAND EISTE 96.000 DIEREN De Britse pluimveehouders wensen een totaal invoerverbod om een einde te maken aan de verspreiding van de vogelpest, welke reeds geleid heeft tot de vernietiging van 96.000 vogels. Het ministerie van Landbouw overweegt hun verzoek. De pluim veehouders zijn van mening dat de epidemie wordt veroorzaakt door infectie van geïmporteerd pluimvee. De verzekeringskosten hebben tot dusverre 121.000 pond st. be dragen. De ziekte komt in alle opzichten overeen met de Ame rikaanse soort en is in Engeland nooit eerder voorgekomen. oogd werd een juistere sociale sa menstelling van de polderbevolking te bereiken. Door deze gang van zaken is er onder de pioniers en bijna-pioniers van de polder grote onrust ontstaan waar er van de 233 uit te geven boerderijen 115 aan de pioniers, slechts 22 aan de bijna-pioniers, maar daarentegen bijna 100 aan de bewoners van liet oude land zullen worden toegewezen. Circa 100 pio niers en vele honderden bijna-pio niers zijn op deze manier gepas seerd. HET LEVEN EEN WEDSTRIJD Zondag zult U het merken: de Kersttijd is afgelopen. Veel te kort heeft hij geduurd. Wij hadden nog wel kunnen teren op de ideeën en perspectieven die 't Kerstfeest en Driekoningen ons hebben gebracht. Maar Pasen valt erg vroeg, en zo gaan we Zondag de Voorvastentijd in. De priester draagt een paars kasuifel; er is geen Gloria, geen al leluia, geen Ite missa est. Als U dc Hoogmis meeviert, zal U ook de somberheid van de Introïtus treffen; prachtig is de muziek: „circumde- derunt me gemitus mortis.. Doods- gekreun omgaf mij.." Zeker; „de Heer is mijn kracht en toevlucht en redder", maar de zware, gedragen aanzet en het donkere paars leggen over heel de H. Mis een droefheid, een beklemming, die ons meer dan iets anders, duidelijk maakt dat we weer op gaan naar Calvarië. Naar de teksten der H. Mis te oordelen is de voorvastentijd een overgangstijd, zo iets als het oranje- licht op verkeerspunten. De grote Vasten is nog niet begonnen, maar de witte vrede van de voorbije fees ten is heen. Wij moeten ons ernstig bezinnen op 's mensen leven en 's mensen doel. S. Paulus gebruikt de bekende vergelijking van de wedstrijd. Ieder spurt naar de eindstreep, ieder mens en hier gaat de vergelijking mank moet winnen! Bedenken we het goed. Geen katholiek is per se een hater van het schone, van het aantrekkelijke, van de menselijke liefde. Maar ons doel ligt niet op aarde. We zijn reizigers naar een ver, vreemd land. Geen blijvende woonstee is ons deel. S. Paulus zegt het ons in sporttermen. Wij moeten in training blijven tot de laatste 100 meter. We moeten fit zijn, en acht geven op onze conditie. Een sportsman die wat bereiken wil, die winnen wil, ontzegt zich genot,, hij rookt niet of weinig, drinkt geen alcohol, kortom, hij versterft zich. Om de hemel als prijs te winnen moeten we hetzelfde doen. S. Pau lus wijst dan op zichzelf. Hij was een uitverkoren mens. Dat wist hij goed. Geweldige genaden had hij gekregen. Christus zelf was hem verschenen, en had hem op de weg naar Damascus bekeerd, zelfs tot apostel geslagen. Honderden waren door zijn woorden tot Christus ge komen, en nu, na dit werk voor de Meester, schrijft hij neer: „Ik ransel mijn lichaam en breng het onder bedwang om niet verloren te gaan". Dit is vreselijk ernstig. Als "n méns na zulke genaden, na zo'n succesvol leven, nog rondgaat met het pro bleem van dc zelfheiliging. Want op slot van zaken: heel wat mensen maakten door Paulus kennis met het H. Geloof. 'Zouden die niet al len achter hem aan gaan. zijn advo caten zijn bij het Oordeel? En toch ziet Paulus de mogelijkheid van 'n bankroet, van een vonnis voor de hemelse Rechter, als hij niet mee werkt en door versterving zijn hartstochten in bedwang houdt. We weten wat de heiligen over hadden voor God en de hemel. S. Laurentius de statieheilige van deze Mis draagt als attribuut het rooster, waarop zijn levend vlees gebraden werd. Om te rillen. En., de bisschoppen en priesters en leken in de landen achter het Gordijn! Zij gaan werkelijk niet in een gouden koets ten hemel. Allen geeft God genaden om het levensdoel te bereiken. Geen mens is God onverschillig. Voor iedereen kwam Hij ter wereld. Maar laten wij niet al te gerust zijn. Laten de laatste woorden van het Epistel een waarschuwing zijn: „in de meesten van hen had God geen behagen!" Als wij „maar aan doen", genieten van dit leven wat we kunnen, kun nen we dan toch bij de finis een engel verwachten met een prachtige krans om ons te huldigen? Meen de hemel in te glibberen op een sleetje (Hoe meer gewicht, hoe groter snelheid en des te verder de hemel in). Neen, die sport z°u ik niet vergelijken met onze levensweg. Dan liever de bergsport, waarbij de klimmer over een decimeter-brede richel langs een harde steile rots muur moet schuiven, geconcen treerd op elke beweging; voor hem geldt: de top of de afgrond! Hemel of hel. En als dan In de H. Schrift staat dat alleen „geweldenarert" de he mel innemen, .dan zoek ik bij. me zelf na. waarin ik in 's hemelsnaam geweldig ben! P. C. DE HAAS OFM. FEESTDAGEN: Donderdag: 25 Jan. Laatste dag van de Int. Bidweek. Idem: Feest van Paulus' Bekeringt FRANS VLOOTBEZOEK AAN NIEUW GUINEA Van 20 tot 23 Januari a.s. zul len twee Franse fregatten een niet-officieel bezoek brengen aan Hollandia. Het zijn de „Intre- pide" en de „Impetueux". Beide schepen werden door de Ameri kaanse marine overgedragen aan de Franse marine en zijn thans onder weg van de Verenigde Sta ten naar Indo-China. Op de terreinen van de Bossche veemarkt zijn gisteren heng- stenkeuringen (met premiekeuringen) door de Koninklijke Vereniging ,,Het Nederlandse Trekpaard'' gehouden. De zwart- schimmel ,,Nico van het Kanaal", een toonbeeld van energie en kracht, eigendom van de heer W. Th. Janssen te Gassef. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1