De gemeentelijke financiën niet zorgwekkend Dr. Peters komt spreken Burger IJsclub jubileerde over de film Zuinigheid geboden Cursusmiddag oud-leerlingen van landbouwwinferscholen Fiscus Iaat niet met zich spotten RA AD-N AP RA AT Voeding van het vee Schola Publicct Naastenliefde nooit overbodig Voor de Alkmaarse Politierechter Schipper naast God INTERNATIONALE BIDWEEK PAGINA 2 DINSDAG 23 JANUARI 1951 Na de veertien kolommen, die wij aan het verslag r an de ruim 18 uren-lange begrotingszitling van de gemeenteraad hebben ge wijd, willen we toch niet nalaten nog enkele kolommetjes te vullen met nabeschouwingen over de voornaamste punten, die aan de orde zijn geweest. Veel kleingoed kunnen we gevoeglijk buiten beschouwing laten; als vanzelf resulteren, nadat men het begrotingsdebat wat heeft laten bezinken, de kwesties, die een nadere beschouwing verdienen, zoals de financiële positie van de gemeente en de verhouding in dit verband met het Rijk; het ge zinstarief, dat zoveel monden in beweging en pennen in beroering bracht; de huisvesting en woningbouw, nog steeds een actueel probleem; de leesbibliotheken en de motorraces, evenals het ge zinstarief punten van principiële aard. gehele zittingsperiode van de Raad. Wellicht zou dit tijd, geld en werk besparen; althans zou den wij dan ééns in de vier jaar een begrotingsdebat behoeven te verslaan. Dit idee zal wel gestuit zijn op administratieve bezwaren, terwijl het ons ook in een con junctuurgevoelige tijd als welke wij thans doormaken, moeilijk n.lkt, om reeds voor vier jaar de inkomsten en de uitgaven te be groten. Hoe het zij, het college zag er geen bezwaar in een saldo van vorige jaren aan te wenden, om de begroting sluitend te maken; t.a.v. de extra Rijksbijdrage wilde het een afwachtende houding aan nemen, al zal het dan, op aan dringen van de Raad er pro for ma om vragen. De financiële toe stand van de gemeente baart geen zorgen, aldus de wethouder van de gemeentelijke schatkist, weth. van Slingerland, die zi'n hand stevig op de nortemonnaie hield. Slechts de heer Kirpensteyn slaagde erin die portemonnaie even open te kriigen en een sub sidie voor n N°d Hervormde Voor vandaag willen wij ons beperken tot het eerstgenoemde punt over de financiële toestand van de gemeente. Nagenoeg alle fracties maakten er bezwaar tegen, dat het tekort van deze begroting ad f 160.000 gedekt werd uit het saldo van '48, terwijl verwacht mocht wor den, dat er van het Rijk hiervoor een bijzondere bijdrage zal ko men; daarop moest worden aan gedrongen, was de mening van de Raad, die aan het slot van het debat eenstemmig een motie aan nam. gericht aan de Regering en de Staten-Generaal, waarin als zijn oordeel werd uitgesproken, dat de rechten van de gemeenten op het punt van uitkeringen door het Rijk op onaanvaardbare wijze dreigen te worden bekort en de verantwoordelijkheid der gemeen ten, door de wijze van compen satie der gederfde ondernemings belasting meer dan nodig en wen selijk wordt beperkt. Deze motie, die uiteindelijk van de tafel van het college kwam had twee voorgangsters gehad; de eerste van de heer Torenvlied, die ongeveer hetzelfde bedoelde te zeggen, doch ietwat krachtiger gesteld was; hij had o.m. gespro ken van „verkrachting" der ge meentelijke zelfstandigheid. Na dat dit woord „verkrachting" was veranderd door „aantasting" werd zijn motie de tweede dus door alle fractievoorzitters ge steund, waarop het college in be raad ging, om met een meer vol ledige motie voor de dag te ko men. waarin ook gewezen werd op de vervanging van objectieve door subjectieve maatstaven bij de compensatie voor de gederfde ondernemingsbelasting. Ook op andere wijze was de tekst van de motie-Torenvlied door het college wat gemitigeerd, waar deze, zij het niet zonder enig protest, ge noegen mee nam; hij benam zich daardoor de kans enige politieke munt te slaan uit zijn initiatief; het was niet zijn motie meer, doch die van B. en W., die door de Raad unaniem werd aangeno men. Om op het tekort van de be groting terug te keren, daarover behoefde de Raad zich niet zo on gerust te maken; als we over een jaar of drie de eindrekening over 1951 ter tafel krijgen, zou wel eens kunnen blijken, dat niet alleen dit tekort.' door een rijks bijdrage zal zijn weggewerkt, doch dat er zelfs een belangrijk overschot zal zijn. Immers de be groting '48 was, ondanks een ge raamde bijzondere uitkering van het Ri.ik van ruim 7 ton, óók niet sluitend, toen zij aangeboden werd en thans blijkt, dat er over dat jaar een overschot is, waar van f 160.000 aangewend kan worden, om de begroting-'51. slui tend te maken. De wethouder van Financiën had ook op andere wijze dit tekort kunnen wegwer ken; b.v. door geen f 50.000 te reserveren voor het Fonds ter be vordering van de industrie en geen f 50.000 te reserveren voor de ombouw van het electrisch net in de toekomst. En zo waren er nog wel enkele andere posten ten vinden. De heren Hovtink en Holsmuller hadden dit liever ge zien en drongen nog verder aan op bezuinigingen in het algemeen, ofschoon zij verzuimden de posten aan te geven, waarop dan wel be zuinigd zou kunnen worden. De heer Holsmuller zag liever elke begroting sluitend gemaakt dan het aanwenden over 'n bepaalde periode van de overschotten van verschillende jaren ter compen satie van de tekorten over andere jaren. Hij wilde de batige saldi reserveren voor de magere jaren, waarin, ter bestrijding van de werkloosheid grote werken uitge voerd zullen moeten worden, die hij dan uit die reserves wil finan cieren. Dit standpunt is al eens meer ter sprake geweest, toen n.l, werd voorgesteld niet elk jaar met een begroting te komen, doch b.v. om de vier jaar, dus voor één D.D.D 1-H.D.C. 1 7—13 ALKMAAR Zondag 21 Jan. ontving DDD 1 het eerste tiental van HDC uit Den Helder. Bij een overwinning of gelijk spel was DDD kampioen, maar het liep anders. HDC, met goede plannen naar de Kaasstad getogen, klopte DDD met 13—7. De gedetailleerde uitslagen luiden; DDD HDC 1. M. Oud—J. Stoll 1—1 2. J. SchuitJ. v. d. Molen 11 3. L. Ravenstijn C. Leibbrand 11 4. N. OudA. Ouwens 11 5. H. de JongJ. Bezemer 11 6. H. KruiderA. Bremer 11 7. M. Hemels—P. v. d. Berg 11 8. G. WoonijkD. Dissel 02 9. M. J. Langras JrA. José 02 10. L. VerverP. van Veen 02 DDD II leverde een mooie pre statie door HDC III met 137 te kloppen en zich daardoor van de gradatie te redden. Hier waren de uitslagen: DDD II HDC III 1. D. PeerdemanP. Oost 02 2. P. Booy—D. Rab 1—1 3. C. BijwaardW. Wieren 20 4. M. J. Langras Sr. L. Simonse 11 5. D. StamH. Rietveld 11 6. G. Bakkum J. Bommezijn 20 7. P. de Wijn—C. Stoop 2—0 8. C. Balder G. te Boekhorst 20 9. M. A. LangrasR. Oost 20 10. D. KlinkhamerP. Slort 02 gezinszorg over '50 los te peute ren. Minder succes hadden de heren De Zeeuw en Eriks, die resp. voor de verzorging van de a-sociale jeugd en de openbare leeszaal een poging wilden doen; zij hadden echter hun voorstel niet tijdig op de tafel van B. en W. gedeponeerd en hebben mis schien in een olgende vergade ring nog 'n kansje. Een poging tot verlaging van de vermakelijk heidsbelasting, gedaan door de heer v. d. Borden, die daaraan een voorstel tot verhoging van de vermakelijkheidsbelasting voor voetbalwedstrijden verbond, had geen schijn van kans. Voor ver hoging van deze laatste belasting voelen wij ook niets; de voetbal verenigingen hebben óók enorme uitgav.n; voor een verlaging van de vermakelijkheidsbelasting voor filmvoorstellingen voelen wij wél iets: uit financiële overwegingen, omdat de opbrengst uit dien hoof de belangrijk begint terug te lo Den, terwijl van de andere kant het begrip „culturele film" o.i. wat ruimer genomen kan worden Dat men de onbrengst van de vermakelijkheidsbelasting op de motorraces tracht op te voeren door deze weer alle op Zondag te doen organiseren, vinden wij min der fraai: daarop komen wij ech ter terug, als wij de principiële punten uit dit begrotingsdebat onder de loupe zullen nemen. Fr. O. Biljarten BEEMSTER In Café Koorn waren de twee plaatselijke bil jartclubs bijeen n.l. de Nrd. Beemster en de Vriendenkring uit West-Beemster. Voor deze ontmoeting was door Vrienden kring een medaille uitgeloofd. Uit de gemiddelde cijfers bleek dat de Vriendenkring sterker was, zodat deze een gezamenlijk aantal van 608, terwijl de Nrd. Beemster er 405 moest maken. De Vriendenkring kon het niet ver der brengen dan 553, zodat zij 55 verliespunten hadden; de Nrd.- Beemsterlingen waren er beter in en maakten er 499, zodat zii een winst hadden van 94. Zii keerden dus met de medaille huiswaarts. ALKMAAR. In de reeks er curus-lezingcn. die deze winter weer door de Vereniirine van oud-leerlingen der Riiksland- bouwwinterscholen te Schagen en Alkmaar worden georgani seerd. snrak Maandagmiddag in 't Wanen van Hepmskerk te Alk maar dr. A. M. Frens. directeur van het Fi.ikslandbouw Proefsta tion te Hoorn, over vitaminen, hormonen en bun betekenis voor de veehouder!!. Evenals de vorige cursusmid dagen was er weer een volle zaal toen de voorzitter, de heer H. Kriller, de bijeenkomst noende. Ook ir. J. de Vries, de Rijksvee- teeltconsulent. gaf van ziin be langstelling blijk. Na gewezen te hebben on de ontwikkeling van de moderne voedingsleer, merkte de spreker od. dat de vitaminen een belang rijke functie hebben in het voe dingsproces, en wel evenzeer als de mineralen. Vooral bii het ver teringsproces der voedingstoffen spelen de vitaminen een grote rol. Overigens is het met die vi taminen een ingewikkelde ge schiedenis. Men heeft er nu een kleine twintig soorten; de A-, Dr. E- en K-vitaminen lossen in vétten op. de overige, waaronder de zeer uitgebreide B-groep, in water. Typisch is, dat de C-vita- minen alleen voor mensen, apen en Guinesche biggetjes noodza kelijk zijn. Andere dieren hebben SOLI DEO BEHAALDE PRIJZEN ALKMAAR. Op het Zaterdag gehouden bondssolistenconeours te Krommenie hebben enkele leden van Soli Deo Gloria een goede beurt gemaakt. Twee der jongste leden traden op als solist. P. Groen, saxophone alt, behaalde met 70 punten een 3e prijs. de Vlugt, saxophone tenor be haalde met 84 punten een 2e prijs. De pianobegeleiding werd verzorgd door J. Veltman alhier. Een kwintet gevormd d.d. heren: E. v. d. Wal, piston; K. de Jong, pis ton; W. v. d. Wal Corno; L. Stoker trombone en E. v. Weerden bariton behaalde met 98 punten een le prijs. De jury werd gevormd door de heren. S. C, Kruit te Zaandam en Alb. Meijns te Wormerveer. Er was een strenge beoordeling op de gehele dag werden er maar acht eerste prijzen toegekend. Voor S.D.G. een mooi resultaat! ALKMAARDER DOET MEE AAN RALLYE MONTE CARLO Tussen de leden van de 60 Ne derlandse equipes, die hebben in geschreven voor de Rallye van Monte Carlo, bevindt zich één Alkmaarder de heer F. J. Schmidt Jr., die deel uitmaakt van de ploeg Knegtel-Brandt. Deze equi pe start op Ford Vedette vanuit Monte Carlo. NED. BILJARTBOND (N.B.B.) District Alkmaar ALKMAAR Hieronder laten wij de stand in klasse D, groepen 1 en 2 volgen: Klasse D, Groep I: pnt. brt. alg. m.p. Alcmaria V. 2659 1414 1.880 58 Driesprong 2497 1392 1.793 58 Excelsior 2900 1399 2,072 55 Drie Ruiten 2966 1341 2,211 51 Lindenhoek 2859 1417 2.018 46 Witte Huis 2405 1509 1.593 41 Waag 2652 1522 1.742 29 Oude Poorten 2217 1643 1,349 14 Klasse D, Groep II pnt brt. alg. m.p. Excelsior 2589 1620 1.598 Optimisten 2669 1622 1,645 Drie Ruiten 2292 1778 1.289 Gekr. Valk 2362 1767 1.336 Lindenhoek 2214 1866 1.197 Oude Poorten 2564 1719 1.491 Witte Huis 2003 1850 1,082 Waag 1714 1944 0.381 geen behoefte aan. Ook de andere vitaminen passeerden in deze lezing de revue. waarbij werd opgemerkt, dat de D-vita- mine optreedt als regulateur bij de kalk- en phosnhor-wisseling het lichaam. Vitamine K is belangrijk voor de hloedstolling. Verder is vastgesteld, dat de vitamine B 12. die voorkomt in lever, met succes wordt gebruikt bij de bestrijding van bloed armoede. Wat betreft de voede ring van het vee, dient men er voor te zorgen, dat men voert met voldoende hooi en niet te veel met gekookte aardappelen. Het vee heeft ook. al is het nog zo weinig, behoefte aan cobalt, daardoor wordt het groei-proces van verschillende darm-bacte riën, nodig voor de vertering van het voedsel, bevorderd. Met de beantwoording van vragen, direct de veevoedering betreffende, werd deze interes sante lezing besloten ONZE AGENDA LEDENVERGADERING Timmermans Ziekenfonds Gulden Vlies 8 uur. R.K. SPORTBOND bijeen komst in café Haring om 8 uur. FILMS: Victoria-theater; Ab bott en Costello ontmoeten Boris Karloff 14 j.; Cinema Americain: Staatsgeheim, 18 jaar. Rex-theater: Terwille van mijn kind, 18 jaar. Har monie: Zo '-"gint het leven, volwassenen. Voorstelligen hedenavond 8 uur. Matinée in het Rex- theater iedere middag om 2.30 uur. URE-TENTOONSTELLING van schilderwerken van Koos Stikvoort in het Stedelijk Mu seum. Geopend: 1012 en 25. NACHTDIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen geopend Apotheek Hartong van Ark, Apotheker J. v. d. Mark, Langestraat 1. AGENDA GEMEENTERAAD HE1LOO De agenda voor de gemeenteraadsvergadering van as. .Vrijdag geeft de volgende punten Op de eerste plaatst staat een serie verzoeken aan de raad o.a. van de raad der gemeente Fin- sterwolde, om adhaesie te be tuigen aan een motie waarbij aan de Regering en Tweede Ka mer der Staten Generaal wordt verzocht geen regeringscommis saris voor die gemeente aan te stellen en een schrijven van de burgemeester van Heiloo aan de gemeenteraad, houdende mede deling van het ter vernietiging voordragen aan dc Kroon van het raadsbesluit d.d. 24 November 1.1, tot sloping van de woning Ken- nemerstraatweg 372. Vervolgens een voorstel van B. en W. tot het doen van een verzoek aan de Kroon om de ge meente Heiloo af te scheiden van het gebied van de Armen raad te Alkmaar en een voorstel van B. en W. tot verbreding van de spoorwegovergang aan de Schuine Hondsbosselaan. Zoals pers en radio is de film 'n eeesteliike levensbehoefte voor velen rewordcn. Men aaat eereeeld 'n film zien en onder gaat er soms onbewust de invloed van. Men staat over het algemeen le weinig eritisch te genover dit invloedriike cultuur verschijnsel: men Iet te weinig on de aesthetische waarde of de morele invloed van de film. De Schola Publica biedt voor leden en nief-leden 'n unieke gelegenheid iets meer over betekenis en wezen van de film aan de weet te komen. Dr. Peters, de vorig jaar op 'n proef schrift over <je f171 gepromo veerde directeur van de K.F.C. zal aan de hand van film-frag menten en filmstrips een cursus van drie avonden leiden, welke in Victory gegeven wordt. Tot dusver konden alle cursussen, door Schola Publica gegeven, wat inhoud en deelname be treft, geslaagd heten; met de filmcursus zal dit wat de in houd betreft, zeker ook het ge val zijn. De deelname laat tot dusver althans nog te wensen over: men schijnt altijd tot het laatste ogenblik te wachten met zich als cursist op te geven. Maar het wordt nu toch hoog tijd. Donderdagavond begint dc cur sus. waarbij alle cursisten bo vendien de besproken stof in brochure-vorm zullen ontvangen. Met het organiseren van deze Burgerlijke stand ZIJPE Geboren: Laurentius J. zv E. J. Schilder en C. A. Hui.i- berts; Elisabeth A. dv A. J. Kooijman en J, Slijkerman. Oogst van de straat WARMENHUIZEN Gevon den: dameswant, schakelarmband. Verloren: bril, kinderwantje. gaarne samenwerkt met de Bur ger IJsclub om tot attractieve wedstrijden te komen, een finan ciële feestgave aanbood. Turnlust werd donateur en de heer van Maarleveld, die sprak namens een andere vereniging van burgerzin, de brandweer, al zoekt die het dan bij de warmte, uitte zijn waardering voor het behoud' der traditie. Mr. Dr. Berkhouwer dankte aan het slot van de bijeenkomst, wees nog eens op dt naasten liefde ais christenplicht en zou het als een gemis voelen als dit mooie werk. dat wii gaarne ook aan de jongere stadgenoten wil len aanbevelen zou moeten wor den heëindigd. Ook de heer Hoek. de trouwe bode. werd hulde gebracht voor zijn accuraat werk. Het was niet zo zeer de quantiteit van het aantal bezoekers, die bij de receptie van de jubilerende Burger IJsclub acte de presen ce gaven alswel de qualiteit. En daarmede, aldus merkte de voor zitter, Mr. Dr. Cl. Berkhouwer terecht op, was ook het belang van deze vereniging en haar plaats in het sociale leven in de stad duidelijk getekend. Onder de belangstellenden, die de jubilerende ijsclub kwamen complimenteren zagen wij Dr. H. Hofstee, voorzitter van de So ciale Raad; wethouder R. Bakker, mr. J. Krabbe, vice-president van dc Rechtbank; de heer J. van Maarleveld, commandant van de Alkmaarse Vrijwillige Brand weer; de directeur van Sociale Zaken, de heer J. Plas; de voor zitters van de Alkmaarse en de Heilooër IJsclubs, de heren Rijs en W. v. d. Vall. Niet overbodig Op de hem eigen geestige en vaak rake wijze van spreken gal mr. dr. C, Berkhouwer een over zicht van de geschiedenis van de ijsclub en wees hii erop dat overeenkomstig de ernst der tij den en de doelstellingen van dc vereniging de jubileumviering aan de sobere kant was gehou den. De veranderde sociale toe standen hebben het liefdadige werk van de vereniging geens zins overbodig gemaakt on het systeem der kleine gaven is zeker niet uit de tijd geraakt als men ervaart dat velen met dit klein symbool van naastenliefde zo zeer gebaat zijn. En daarom zal de Burger IJs club voortgaan op deze weg. daarmede eens in het jaar een zonnestraal brengende in zorg volle gezinnen. Dat het streven van de Burger IJsclub de sympathie van velen had. getuigde o.a. het telegram van de vroegere burgemeester. •Thr. van Kinschot die uit Leiden van zijn belangstelling blijk gaf. Hem werd een dankteiegram te ruggezonden. Waardering Uit de woorden van wethouder R. Bakker, die de ontwikkeling van de sociale toestanden sind= 1890 schetste, sprak zeer vee] waardering voor het werk van de Burger IJsclub, begonnen in de „barre winter van '90" waar over de heer W. v. d, Vall sprak Deze sportsman, achtte de parti culiere liefdadigheid niet over bodig en wees daarbij vooral op de stille armen. Namens zi.in be stuur bood hij een enveloppe met inhoud aan. Ook de heer Kloos snrekende namens de Hervormde Diaconie bood een enveloppe aan terwijl ook de Alkmaarse IJsclub in de persoon van de heer Rijs, die cursus zijn voor de Schola be langrijke kosten gemoeid en daarom is het wenselijk, dat ook deze cursus evenals de vorige volgeboekt wordt. De kosten 'n daalder voor drie avonden kunnen geen bezwaar zijn. De katholieken vormen zo ongeveer het grootste contingent bioscoop bezoekers; het bestuur van Schola Publica mag dus ver wachten, dat voor deze instruc tieve cursus voldoende belang stelling getoond wordt. Men geve zich terstond op bij J. Dominicus, Noemer Visscherstr. 1, tel. 4506. OLYMPUS-NIEUWS ALKMAAR, - Onder grote be langstelling vond in het clubgebouw „Beemster" de eerste leden-vergade ring in het nieuwe jaar plaats. -,a de gebruikelijke opening verwel komde de voorzitter de heer Jac. Smit, de G.A. Rector v. d. Hoek en de leden, die hij aanspoorde, om in het a.s. seizoen, hun uiterste krach ten voor de vereniging te geven. Na het financiële overzicht, dat in optimistische trant kon worden ge geven. werd de heer A. v. Rhoon, die door het bestuur werd voorge steld, met algemene stemmen tot secretaris gekozen, Mej. Westerop en Jan de Winter vormen samen de commissie, waar in de kas der vereniging de hoofd rol speelt. Na verslag der kascommissie hield de trainer, de heer Bakker 'n gloed volle speech, waarin de „sensatione le onthullingen" waren opgenomen, die op de convocatie's stonden ver meld. Resultaat?? Spontaan applaus en de verzekering van alle leden, dat ze zonder uitzondefing hun vol le medewerking zullen geven. Hierna sprak de G.A. op z'n be kende manier de vergadering toe. Hij spoorde de leden aan zich ook dit jaar volledig achter het bestuur en de trainer te plaatsen, waardoor grotere zekerheid bestaat, dat Olym pus ook dit jaar weer met de nodige successen uit het strijdperk zal ko men. Het secretariaat is nu; Westerweg 52. Alkmaar. Tel. 3537. Olympusman. „DE GERECHTIGHEID GODS" URSEM Met bovenvermeld drama van Pater Servatius van Enschede trad de parochiële to neelver. Zondag j,l. voor het voetlicht. De>zaal van de heer Jb. Mulder was tot in de uiterste hoeken gevuld. In het bijzonder werden door de voorzitter welkom geheten de Z.E. Heer Pastoor en de Eer waarde Pater, die door hun te genwoordigheid blijk gaven van medeleven met de toneelver. Het toneelstuk, waarin 'n leer zame strekking is verwerkt, werd door despelers, die zich ten volle gaven, uitstekend vertolkt. Aan het eind van deze toneel avond dankte de voorzitter alle spelers voor hun mooi spel. Te vens memoreerde spr. dat de hr, Groothulzen uit Alkmaar 40 jr. achtereen hier de grime had ver zorgd. Huge Boys-nieuws H.H. WAARD N. Woensdag a.s. is er training op het veld, daar de zaal bezet is. Alleen voor senioren en junioren, om half acht. Komt allen daar het noodzakelijk is. automobilisten meestal f 15,of 3 dagen en de motorrijders f 7.50 of 1 dag of f 5.of 1 dag. Dat waren zo de tarieven. Een paar zaakjes werden aangehouden voor een nader onderzoek, maar de meeste werden vlot afgedaan, al of niet meestal niet in het bijzijn van de verdachten, die het gehele alfabet vertegenwoor digden en die zowel uit Alkmaar als uit Wijdenes en Wieringer- meer, uit Krommenie als uit Schagen en Enkhuizen gekomen waren. Een van de 43 stond twee- ALKMAAR. Lieftinck's mo lens malen lanezaam. maar ze malen en ze vermalen nu en clan. De lieden, die dat gisteren in de zitting van dc Alkmaarse Poli tierechter aan den liive onder vonden, waren niet zo maar be lastingbetalers zonder mee/.-, zo als ii bent en zoals wii ziin zii waren belastingontduikers zo als u en wii dat on onze tiid mis schien ook wel eens ziin. Zii. in elk geval, waren tegen de lamn gelonen. Ze waren met 43 man en ze werden binnen anderhalf uur door de Politierechter en de Rijksadvocaat van hun centen afgeholpen. Het was eigenlijk 'n vrij eentonige geschiedenis. Twee mensen hadden een voorraad benzine niet aangegeven en de rest had zich schuldig gemaakt aan het rijden of doen rijden in of op motorvoertuigen, zonder in staat te zijn een geldige wegen - belastingkaart te tonen, Een der benzinezaken werd aangehouden. In de tweede kreeg verdachte J. K. uit Oudorp, nadat de rijks advocaat f 100.had gevorderd, f 70.boete of 15 dgn. hechtenis, In de andere zaken kregen de maal op de rol. Hij had er boven dien al enige malen eerder op geprijkt. Ja, in zo'n geval gaan ze je kennen en dan krijg je een behandeling volgens speciaal ta rief. Op de Rechtbank gaat dat anders dan bij de kapper. Daar krijgen de vaste klanten een ze kere reductie, maar bij de Poli tierechter gaat het zo, dat je hoe vaker je gezicht in de rechtszaal verschijnt des te meer moet be talen, De meneer, die al zo vaak bekeurd was, kreeg ditmaal f 30 of 6 dagen en f 40.of 8 dagen en daarmee sloeg hij het record van al do 41 lieden, die zich be zondigd hadden aan motorrijtui genbelasting. SUCCESVOLLE OPVOERING VAN JAN DE HARTOG'S SPEL ALKMAAR, Het was gister avond niet de eerste maal, dat het Alkmaarse publiek in staat was een opvoering te zien van Jan dc Har- tog's spel „Schipper naast God". Ditmaal was het Willem Goosscns Volkstoneel, dat het i.n 't Gulden Vlies op de planken bracht. Voor hen die het stuk niet kennen, wil len wij hier een kort résumé geven van de inhoud ervan. Kapitein Joris Kuiper vaart met een schipvol Joodse emigranten, die de Duitse gaskamers zijn ontlopen, naar Zuid-Amerika, waar hij ver wacht dat hen asyl wordt verleend. De autoriteiten maken de ontsche ping der ontheemden onmogelijk. Visa zijn waardeloos. De schipper moet zijn levende lading terugvoe ren naar het land van hun herkomst. Joris Kuiper weigert. Hij tracht de vluchtelingen clandestien te ont schepen. Het lukt hem niet. Ten slotte laat hij zijn schip in de lucht vliegen, nadat hij de emigranten in de nabijheid van oefenende Ameri kaanse smaldelen, in sloepen heeft gezet. Het stuk, dat in hoge mate ge lardeerd is met bijbelteksten van de Pentateuch tot de Corinthebrieven, verhaalt van de strijd, die de kapi tein, in omstandigheden, die hope loos schijnen, moet voeren, tegen de „redelijkheid" van zijn omgeving. Er schuilt iets krampachtigs in het gescherm der bijbelteksten, al ge ven wij onmiddellijk toe, dat Jan de Hartog daarmee sterke theater effecten weet te bereiken. „Schipper naast God" is een boei end toneelstuk, met uiterst sterke fragmenten naast bloedeloze onder delen. Wij kunnen ons voorstellen dat dit stuk, niet het minst om zijn actualiteitswaarde repertoire kon houden in de naoorlogse wereld steden. Het Volkstoneel heeft het stuk van Jan de Hartog zeer draaglijk gespeeld. In het gezelschap excel leerde duidelijk Jacq. van Bijleveld als eerste machinist. Wim Poncia was een vermakelijke scheepsjon gen. Wij noemen voorts nog Charles Braakensiek als gezagvoerder van het s.s. „Amsterdam", Willem Goos- sens als kapitein Joris Kuiper en Gerard Arbous als consul. Het stille spel is nu niet bepaald de sterkste zijde van het Volksto neel. De karaktertekening van de Hartogs figuren verliep, naar onze smaak al te veel in een ongenuan ceerd zwart-wit. Een enkele maal. in het geval van de collega-kapitein en de eerste machinist, was de psy chologie volkomen aanvaardbaar. En de rol van de scheepsjongen, in Zijn wat schrille en schreeuwerige tegenstellingen, was niettemin een plezierige creatie. Voor het schamele décor van Lu cas Wensing konden wij niet al te veel waardering hebben. S. K. Wijkverpleging ZIJPE. Door de beide wijk verpleegsters dezer gemeente wer den in het afgelopen jaar niet minder dan 6213 bezoeken afge legd. In Noord-Zijpe bedroeg het aantal bezoeken 3240, in Zuid- Zijpe 2973. SPARREVUE „HET VOLLE POND" DE RIJP—GRAFT Onder zeer grote belangstelling werd in de nieuwe zaal van de heer Blok dijk te De Rijp de muzikale Spar sjiow en revue 1951 voor het voetlicht gebracht. Onder leiding van Berrv Kievits en Gerard Walden werd gegeven de vlotte revue „Het Volle Pond", die van acht tot twaalf uur de geheel be zette zaal wist te boeion. Na de opening door de heer Doets de directeur van de Spar, voor Nrd- Holland werd allereerst vertoond een film reportage over de Spar- zomertocht naar Brussel. Onmiddellijk hierna begon de grote revue van muziek, zang en schetches, waarvan ook alle on derdelen het volledige „volle pond" gaven. Vooral het muzika le gedeelte van deze avond was bijzonder verzorgd. KATH. VROUWENBEWEGING ZUID-SCHERMER. Vrijdagavond vergaderde de plaatselijke afdeling van de Katholieke Vrouwenbewe ging. De voorzitter, mevr. Van der Ploeg-Meijer, besprak in het ope ningswoord de statuten en hef huis houdelijk reglement van de Bond. Vervolgens werd de contributie vastgesteld en verkiezingen brach ten de dames De Reus-Poland en Pronk-Kaandorp naar de bestuurs tafel, waardoor het bestuur tot vijf leden werd uitgebreid. De geestelijke adviseur, pastoor B. W. Kloes sprak over de H. Maagd en schetste Haar als de ideale Moe der, legde uit hoe Haar waardigheid en heiligheid verdedigd kan worden tegenover niet-katholieken en be sprak tenslotte Haar Onbevlekte Ontvangenis, ten Hemelopneming en Middelaarschap. Onder het genot van con warme consumptie werd gezellig gebab beld over in de toekomst te bespre ken onderwerpen. Een commissie werd samengesteld om te komen tot oprichting van een kleuterschool. Voor de Vrouwenbe weging zullen zitting nemep de da mes E. Pronk-Kaandorp en E. Kla- ver-Besseling. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te De Bilt geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. IETS KOUDER! Veel bewolking met hier en daar enige motregen en plaatse- Hik mist. Zwakke tot matige ge leidelijk naar Oostelijke richtin gen krimpende wind. Iets lagere temperaturen. INTENTIE VOOR 24 JANUARI Bekering van Joden en Moham medanen. Het Rijk van Christus is een Rijk van liefde. Daarom kan dit Rijk alleen door daden van liefde worden uitgebreid. Toen Chris tus de stichting van Zijn Rijk bezegelde met Zijn Bloed, sprak Hij dat woord van uiterste lief de: „Vader, vergeef het hun. want zii weten niet wat zij doen" Uit kracht van dit liefdewoord kan ieder een onuitputtelijk be roep doen op de Vader. Maar we moeten niet vergeten, dat dit woord toch in de eerste en eigen lijke zin betrekking had op hgt volk der Joden, dat Christus aan het kruishout sloeg. Op dit woord kunnen we ons beroepen. als wij tijdens de Bidweek de Vader ook voor hen vragen om de genade der bekering. Be halve de Joden ziin er nog vele andere volkeren in het nabije en verre Oosten, die in zoverre iets met het Christendom qemeen hebben, dat ook zij de ene en ware God erkennen en aanbid den. nl. de volkeren van de Islam, de Mohammedanen. Heb ben de Joden Christus geheel verloochend, de Islam erkent Christus tenminste nog als een der grote profeten, die God aan het mensdom geschonken heeft, al aanbidden zij Christus dan niet als God. Mochten hun ogen zich toch eens voor de ware Christus openen. Het Rijk Zijner liefde is immers ook voor hen gesticht en de open armen van de gekruiste Christus willen nok hen vol liefde en verwachting omvangen. Deze gebedsweek om, eenheid zou niet volledin zijn indien wij. als ware leerlingen van Christus, ook de Joden en de Mohammedanen niet in ons gebed zouden insluiten. NIEUWS UIT DE BEEMSTER De R.K. Jongerenbeweging BEEMSTER Vrijdagavond 1.1. werd te Beemster weer de NKJB-vergadering gehouden on der voorzitterschap van de heer W. Koning Jz. Medegedeeld werd dat de heren Korselaar Jz. en Antoon Roet Jac.z. naar de Ka- derdagen te Bloemendaal zouden gaan. Hierna volgde de reeds eerder aangekondigde hersen gymnastiek, hetgeen nog wel enige hilariteit betreffende de antwoorden veroorzaakte. Na af. loop hiervan werd medegedeeld, dat de heer Willem Stroet voor de vragen van de hersengymnas tiek zou zorgen, welke in de vol gende vergadering gesteld zul len worden. Na de pauze ver volgde aalmoezenier Bieman zijn lezing. Deze avond sprak hii over het onderwerp „Karakteristiek van de jongeman". Spr. stelde vast, dat de man van nature ego centrisch was aangelegd, terwijl de vrouw van nature over het algemeen offergezindheid is in geboren. Na een en ander door verschillende voorbeelden te hebben toegelicht, riep hij alle NKJB-leden op, te werken aan de zelfverloochening en offervaar digheid, opdat zij in hun latere leven in staat zullen zijn de of fers, die in het leven van hen gevraagd zullen worden met christelijke kracht en inzicht te kunnen dragen. Hierna volgde een ontspanningsavond en werd deze interessante avond met ge bed gesloten. NIEUWS VOOR DE JONGEREN DE RIJP Het ligt in de be doeling op Vrijdag 2 Februari op initiatief van de N.K.J.B. geza menlijk vasten-avond te vieren. Alle jongeren, zowel meisjes als jongens, worden hierbii uitgeno digd. Het moet een echte gezelli ge en bonte avond worden, waar aan allen lid of geen lid aan mee kunnen en naar gehoopt wordt willen meewerken. Het zal ge houden worden in het gezellige zaaltje van café Grasboer. Jongelui werkt allen mee en geef U op aan de heren Jac. Smit Cz. of D. Ridder. Kinderuitzending ZIJPE. Het ijverige bestuur van de afdeling „Zuid-Zijpe" van het Centraal Genootschap voor kinderherstellingsoorden en ge zondheidskolonies, heeft het afge lopen jaar niet stil gezeten. Door deze afdeling werden niet minder dan 12 kinderen uitgezonden. De verpleging vond plaats in de ver schillende koloniehuizen van het Centraal Genootschap, o.a. in „Kerdijk" en „Zwartendijk" te Egmond aan Zee, „Boschhuis" te Nunspeet en te Heelsum. Het to taal aantal verpleegdagen dezer kinderen bedroeg niet minder dan 512. De uitzending dezer kinde ren is een succes geweest. Biljarten UITSLAG VOORWEDSTRIJDEN 3—4'/. ALKMAAR. Naam: Vereniging W. Schong, Witte Huis G. v. d. Berg, Lindenhoek P. Rolie, Excelsior W. Barton, Volharden J. Strjjbis, Onder Ons A, Dekker, Alcm, Victrix J. de Boer, Z.E.K.Z? J, Poestkoke, Lindenhoek D, Kranenburg, Drie Ruiten 211 J. Sluys, Optimisten 195 D. Wester, Excelsior Th. Schot, Excelsior C. Kommer, Excelsior J. Schouten, Optimisten J. Ruyter, Lindenhoek Venendaal, Oude Prins N. Kooiman, Excelsior P. Hoogland, Alcm, Victrix A. Dekker, Z.E.K.Z.? W. v. Wel], Volharden C. Burger, Onder Ons K. Henke, Gekr. Valk J. v. Wonderen, Excelsior Kampioenschappen 2e kl, Alkmaar Ned. Bilj Alg. Match- R.n. R.no. moy, pnt. moy. m.p. 4.869 10 Brt. 184 191 253 213 244 252 214 268 221 211 241 281 278 241 266 194 247 258 279 201 258 ear. 806 834 900 823 893 847 844 869 743 724 739 760 761 844 884 823 788 631 765 795 753 543 665 4.366 3.55 3.863 3.650 3.361 3.94 3.242 3.51 3.71 3.34 3.60 3.16 3— 3.179 3.414 2.96 3.254 3.094 3.08 2.698 2.701 2.57 1 2 8 4 8 11 3 14 9 5 12 7 16 19 15 10 20 13 17 18 21 22 23 2.50 4— 1— 6.50 6.50 2,50 12— 6.50 12— 17.50 12— 17.50 9— 6.50 12— 17.50 12— 21.50 17.50 17.50 17.50 21.50 23— ■bond E.no. tot. 3.50 6— 9— 10.50 12.50 13.50 15. 20.50 21— 22.50 24— 24.50 25— 25.50 27— 27,50 32— 34.50 34.50 35.50 38.50 43.50 46— BREMEN. Bertha Hertogh opeiste. Kort n echtpaar Meini vrij. Een probli van het echtpa dat in het bui krijgen. Wanni dat de zaak bi kind, dat in dc van 'n Blegisch De lezing van is thans, dat h< Sjoerd, aan ee: Gerda Ullner omdat zij mot ii was om het een ging te geven, i en haar man zo: Mark betaald z\ zorgingskosten. Tijdens de he menten op Brem vlucht en toen i ontredderde Breri was van de fam kind geen spoor Eerst na de 1 contact gezocht ouders en werd eist. Frau Ullner la kind niet los, on ning is dat het 1 ven was en de ot recht er op kunn In Assen prot langs rechtskun kind, dat thans i terug te krijgen, heeft dit pogen gehad. Men ziet, dat anders ligt dan Hertogh, omdat h betreft, dat direci in vervuilde toes: ven aan een plee Mevr. Meinder; dat het kind slee en soms dagen la: zolderkamertje la naar omgekeken Men kon niet neert zij, omdat standen er naar We hebben in 1 contact te krij; Ullner. Een pogir na urenlang zoekt Mevr. Ullner v moeder in. Deze grijs vrouwtje, sti kelijk te woord e haar dochter, die ders verzorgt, sin actie wordt gevoe rug te krijgen, bi is. Ze slaapt i nacht en zwerft i zoek naar mensei haar kind wensen Het was ook ir dat we deze typisi in een bierkelder De vrouw keek en riep door het mijn kind meen Hollander." Het was niet be een dergelijke sfe te vragen naar ha om een Nederla: door Nederlandse opgeëist, toch vasl Nadien hebben mer gezeten, sar oude moeder en i een blozende jon; Nanno Sjoert, of ner hem noeirA Ir Ingo was zich waarover men ziel Bremen zo druk r wakker door het zemoes, praatte e Ullner om dan wi zonde slaap te va! En dan volgt hi deze Duitse vrouv verhaal, dat ondei door soms hysteri Nanno was vier toen hij bii haar ouders smeekten het kind dat er 2 uitzag te nemen, 1 niet konden verzo De radioreportei samen met de R: Pril en R. Schot Hilversum, ziin er start voor de Ra Carlo in Frankriil tin. waarin ze aan den deelnemen, v Met de heer Pril begon de wagen o ratie zijnde secun< sen Mons en Troj zeistenen te slippc volle vaart driem kop. Bij dit ongel gano en Pril ver' Pagano kwam in 1 onder de wagen de benzine uits grote moeite kon red.. De heer Schoi open wagen wer bleef als door ee: gedeerd. Na verb in een ziekenhuis heren Pagano en I dellij k weer verl avond zijn zij pei Hilversum terugge De wagen werd zwaar beschadigd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 6