Nieuw-Guinea-debat Motregen en slechte weerberichten bij start Rallye Monte Carlo 4000 inheemsen zouden de dood hebben gevonden Overstromingsramp Zuidbroek DE Wrijfwas WIE RAADT DE UITSLAG? DOp Op VERZICHT Zaterdaamiddag- enrwnef'sfrje Sterrit van ruim 3000 kilometer begonnen Weer elders was gunstiger Vier landgenoten niet vertrokker Zal ook de spoordijk naar Stadskanaal voor het water bezwijken? Rnsis-mfflknri'S VRAGEN OVER VERLAGING Vulkaan Lamington weer rustig voor vandaag voor morgen voor altijd 1. Hercules—West-Frisia 2. Alkm. Boys-Z.V.V. 3. Helder-Alw. Forward 4. V.V.W.-H.S.V. 5. Duinranders—Hugo B. DE SPELREGELS eerste prijs f 10.00 tweede prijs f 5.00 en drie prijzen van t 2.50 WOENSDAG 24 JANUARI 1951 PAGINA 5 impliceren „dat het bereiken van oplossing hebben i dit hebben wij >e laatste opmer- instemming be- nese interventie oordeeld. gde, dat de rege- ■goorstel verwel- i commissie van samen te stellen, lfjkheid van een onderhandelingen in. De regering ;ens ,,de nasfkte situatie in Korea iet „het veroorde- hinese interventie ng van een agres- even van de V.N. oomd". voor het staken had het uiterste literste volharding nï van Churchill. ran de oppositie, hill, drong er bij ster op aan, voort- ;rnstige gevaren" aouden, „die over :n als er een ern- zou optreden tus- ek en die van de ernstige splitsing u worden veroor- loeuvres. die ken- elang zijn van de der regering rie- zullen ons niet in en meeslepen." ,s NET ECHT repetitie van een vereniging te Wij- pseudo-tandarts it een kies trek- zaak zo echt mo- en had de vertol- tandartsrol zich een tang. waar- het experimente de mond van zijn viel de overige >p dat het slacht- echt natuurlijk Het bleek ech- lokter" en passant het tandvlees van de tang had mee- t werd een onver bloedbad, am het slachtoffer nog al gemoede- na afloop van dit ïartelijk om werd t zal je maar over- AM, 23 Jan. De ing van de Staats- de laatste dagen ;ijn, kwam vandaag duidelijk tot uiting, ilening 1947 opende e punt lager op 94 vooral werd toege- de recente berich- het tekort van 1V- >nze betalingsbalans. :en licht herstel tot tenslotte bleef het ichil toch bijna een De converteerbare koninklijke werden st sinds geruime tijd hoek verhandeld en igeveer een half pt. ïerkelijk was, dat 't >e voor Amerikaanse 'aanzienlijke stijging I. van 7V2 pet. tot 9 ze factoren zijn nog dicatie van de zwak- an het Ned. betaal- ïder duidelijk kwam ing op de aandelen- eren was deze zeer vandaag viel er een noeidheid te consta- olgens de beurshan- :er niet tot ongerust- ing behoeft te geven, itiviteit was vandaag Dt als gisteren, toen 2'''= millioen nominaal n is omgezet. De in- industriesoorten jshoudend, maar lie- 'een kleinigheid ach- verliezen bieven uit- perkt tot 1 a 2 P""; iloten Philips op 24o ilever 238"* (239Mi) ip 326 1/2 nauwelijks Hetzelfde geldt voor artmarkt, waar even- gere koersen werden donesische sector wa- chillen iets groter. HVA bijv. moesten ;edeelte van de giste- Ide winst weer prijs- t ik terug ben.... of heel persoonlijk en jndan belt u me k zal u een nummer r u me bereiken kunt., a, juffrouw Kleyn, ik n kerstcadeautje voor jaar krijgt u dubbel ia 1 Januari tweehon- gulden in de maand ian tweehonderd. U het kantoor de enige nauwgezet werkt in het lijntje te trekken n manier van werken n daarvoor ben ik ge- hoog salaris te beta- pisschien, dan uw werk If waard zou zijn' acht Pelman een ogen- dos van genoegen om ichte lofprijzing op het het meisje, om het oment dat genot te door de onaangename hii ervoor opgaf, eyn nam de dubbele aris rustig aan en be- m met zulke welover- rden, dat Pelman, zijn -aaiend, haar op zijn zenuwachtige manier er soms iets niet in or- k iets vergeten?' mijnheer.... met dat best in ordeMaar met mij. Ik loop :ek reeds rond met het te zeggen, dat ik met i hier wegga (Wordt vervolgd) Achttien leden van de bemanning van het Ziveedse stoomschip „Bie", dat op de Noord zee ten Zuiden van de Doggersbank tengevolge van een ontploffing in brand geraakte, werden door het Amerikaanse passagiersschip „Washington" aan boord genomen. De ove rige twee leden van de bemanning van de „Bie" kwamen door de explosie om het leven. De geredde Zweedse zeelieden aan boord van de „Washington". (Vervolg van pag. 1 Dè restricties, die dé sodalis tische woordvoerder voor het overige nog had gemaakt, karak teriseerde hii als een beroep oi de Indonesiërs om zijn gezicht te helpen redden, y/at de zaak zelf betreft constateerde prof. Romme dat een dergelijke overdracht om een primaire en een secundaire reden moet worden afgewezen, Dé primaire reden is dat Neder land verantwoordelijkis voor de bevolking van dit gebiedsdeel. Slechts aan die bevolking zal de souvereinitelt kunnen worden overgedragen. Hierbij leiden ons geen koloniale motieven, aldus de Katholieke fractieleider, ook In donesië zou dit inzien, want Nw, Guinea is in economisch opzicht immers slechts een blok aan het been en voor de toekomst in elk geval nog een gesloten boek. De secundaire reden was gelegen in de omstandigheid, dat Nieuw Guinea een strategisch punt is. dat zeker in deze tijd niet kan worden overgedragen aan een land, dat een neutraliteitspolitiek voert. In het eerste deel van zijn re de had prof. Romme ook het ru moer in de P.v.d.A. ter sprake gebracht .Mij hoopt dat de P.v.d.A. deze moeilijkheden door eigen kracht zou kunnen overwinnen Een uiteenvallen van de P.v.d.A, zou de K.V.P. in 's lands belang betreuren. Ten aanzien van de brief, die de P.v.d.A. aan de re gering heeft gezonden, bleef hij op het standpunt staan, dat deze gepubliceerd had dienen te wor den. Indien deze brief slechts het bekende standpunt bevatte, zou hier niets tegen kuhnen zijn; ih het andere geval was het een slecht staal van „geheime demo cratie". Ook maakte prof. Romme bezwaar tegen de inmenging van het Partijbestuur van de PvdA. Op deze manier werd de indruk gewekt, dat de volksvertegen woordigers niet meer vrll ston den in hun beslissingen. Mtddagzittlng Een belangrijk deel van de middag was gewijd aan de vraa< of de regering ineonstltutlonee zou hebben gehandeld. Prof Romme hield zich hierbij vast aan de publicatie uit het comité- generaal.. waaruit is gebleken dat de regering slechts heeft toege zegd met de Kamercommissie en dus niet met de hele Kamer te zullen overleggen. De Katholieke fractieleider meende te kunnen zee-en dat zich in die commissie een meerderheid voor de voor stellen van de regering had uit gesproken. Dr. Schouten (AR) en mr. Oud (VVD) voerden hierte gen echter aan, dat uit de publi catie van het comité-generaal niet kon blijken welk standpunt de andere partijen te dien aanzien hadden ingenomen. Om toch maar duidelijk te kunnen maken, dat zij een overleg met de hele Kamer hadden begeerd, zwerm den zij voortdurend om het nog geheim gebleven verhandelde heen. Mr. Oud kroop hierbij in de huid van een zgn. buiten- Staander. Een onverkwikkelijk gedoe. Waarom kunnen toch ook niet de standpunten van de anderen bekend gemaakt wor den? Nu hebben wli het moeten doen met uitlatingen als „de opi nie. die ik in het comité-generaal tot uiting heb gebracht, mag ik helaas niet zeggen" en mr. Oud, die de bewering van prof. Rom me betwistte, dat er in de com missie in elk geval een meerder heid was geweest, ging op zlin vingers aftellen wie voqr en wie tegen konden zijn geweest. Als er nu iets „geheime democratie" is dan is het toch wel dit.... Prof. Romme karakteriseerde eerder on de middag de politiek van de VVD op zitn manier toen hii de heer Vonk (VVD) verweet dat deze indertijd de hele rege ring op de bon had willen slin geren om echter nog voor de executie van het vonnis in de boot van de tegenstander te stap pen en het roer te richten naar de souvereiniteltsoverdracht! Rede Minister Van Maar- seveen In de avondzitting hield Mi nister Van Maarseveen zijn rede, waarin hii een nadere uiteenzet ting paf van de politiek, die de regering tot nog toe had gevolgd, inzake de kwestie Nieuw-Guinea. Hij begon met er op te wijzen, dat men te doen heeft met een deel van het complex van vre- schijnselen, dat is opgetreden in de verhoudingen tussen Azië en het westen. Deze verhoudingen hebben zich sedert de ooriog sterk gewijzigd. De oorzaak was gelegen bij het sterk op de voor grond treden van de nationalisti sche tendenzen, die wilden bre ken met het oude. Reactie daar tegen heeft een averechtse uit werking gehad. In deze toestand bevinden we ons nog, sedert de souvereini teltsoverdracht. aldus de Minister Min. Van Maarseveen voegde daaraan toe, dat men thans de ogen niet kan sluiten voor het feit, dat er ernstige grieven we derzijds zijn ontstaan. Geen botsing tussen Oost en West. De verhoudingen ziin nu be dreigd door een geschil over een lam». dat op zichzelf genomen thans nog van geringe economi sche waarde is. Noch voor Indo nesië, noch voor Nederland is het bezit daarvan onmisbaar. Men bedenke wel, dat ook andere landen hier belangen hebben. Deze realiteit moet men beseffen. Men moet tegenhouden, dat dit geschil oost en west met elkaar in botsing brengt, filk geschil is op te lossen, zo zelde de minis ter, op basis van het recht, het zij door middel van een com promis. De Nederlandse regering meent het recht aan haar zijde te hehben. Daarna ging de Minister de on derhandelingen na van de afge lopen maanden. Van Nederlandse zijde is de deur voor verdere be sprekingen open gehouden. Ten einde een nieuw element in de onderhandelingen te verkrijgen werd de bijstand van de tlNCI ingeroepen. Er zou een hoger or gaan moeten zijn, waarin de be langen van derden niet werden gerepresenteerd. De regering be schikt niet over gegevens, dat enige mogendheid niet genegen zou ziin goede diensten te verle nen. Nederland heeft nog niet geantwoord op de nota van de V. S. 'Altijd is van Nederlandse zijde vastgehouden, dat het be stuur over Nieuw Guinea in Ne derlandse handen zou blijven. Nimmer overdracht aan Indonesië Aan het adres van de heer Oud (V.V.D.) merkte de Minister op, dat dit kabinet nimmer de over dracht der souvereinitelt over Nw Guinea aan Indonesië zal voor stellen. De regering betreurt het, dat haar voorstel van souvereini teltsoverdracht aan de Unie Is verworpen. Na de rede van Minister Van Maarseveen werdén verschillende moties ingediend. De heer Schou ten (A.R,) diende een motie in, inhoudende, dat Nieuw Guinea bij Nederland behoort te blijven en noch de vorming van een Nw- Guinea-raad, noch overdracht Van souvereiniteit aan de Unie noch het inroepen van interna tionale bemiddeling aanvaard baar zijn. Motie-Oud. Daarna diende de heer Oud (V.V.D.) zijn motie in, waarin hij té kennen gaf. dat het kabi net zijn aan de Staten-Generaal medegedeeld standpunt, dat de Nederlandse souvereinitelt over Nieuw-Guinea behoort te worden gehandhaafd, heeft prijsgegeven, zonder de Kaemr, vooraf in de gelegenheid te hebben gesteld van haar oordcel omtrent deze wijziging in het regeringsbeleid te doen blijken. Dit is niet over eenkomstig een juiste constitu tionele verhouding tussen re gering en volksvertegenwoordi ging, aldus de motie. De communist Gortzak diende een motie in, dat alle Neder landse strijdkrachten moeten worden teruggetrokken en de heer Weiter (K.N.P) verklaarde nogmaals, dat er niets zou zijn gebeurd, wanneer Nederland niet gestreefd had naar het losmaken van eeuwenoude banden. De heer De Kadt (P.v.d.A.) zag als enige weg Internationaal overleg. De moties Schouten en Gortzak wees hij van de hand. De heer Tilanus (C.H.) verklaar de zich tegen de ingediende mo ties en diende een motie in waar in hh te kennen gaf, dat het volk van Nieuw-Guinea in de toe komst een uitspraak zal moeten doen. K.V.P.-contra Oud. Prof. Romme verwierp de mo ties. Spr. meende dat er enige divergenties waren tussen de re de van de heer Oud en ziin mo tie. Hij maakte bekend, dat de K.V.P. de motie-Oud niet zou steunen. Minister Van Maarseveen be antwoordde de sprekers in twee de instantie, waarna de heer Oud nogmaals verklaarde, dat zijn motie afkeuring betekende. Öc A.R.-fractie-leider deelde mede, dat zijn fractie de motie-Oud zou steunen. Verklaring Minister Stik ker Minister Stikker kreeg vervol gens het woord, om een verkla ring af te leggen, die hij deed, nadat de Kamer zich nu over de kwestie Nieuw Guinea had uit gesproken, althans de standpun- en waren medegedeeld. De minister merkte op, dat het kabinet een program-kabinet was en ook zo was opgetreden. De vier partijen hadden het kabinet over het algemeen gesteund. Minister Stikker vond de mo tie-Oud onduidelijk. Hij kon niet inzien, dat deze aansloot op het eerste betoog van zijn fractie leider. Het betoog hield een af keuring in en de motie drukte te!^"stelling uit. aldus mr. Stik ker. Spr. stelde het op prijs, dat prof. Romme de heer Oud er toe gebracht heeft een nadere ver klaring te geven. Een verklaring die afkeuring inhoudt. Minister Stikker zeide, dat hij in een moeilijke positie was geraakt. De strekking van de motie Is, dat de V.V.D. In zo sterke mate het beleid van het kabinet af keurt. dat zij geen steun kan ge ven aan een van de leden, die nauw met deze zaak Is verbon den De kamerleden hebben hun eigen verantwoordelijkheid. Dat hebben ook het kabinet en de leden. Spr. verklaard*!, dat hij consequenties aan de motie zou verbinden, ook als ze niet de meerderheid zou verkrijgen, maar slechts de stemmen van de V.V.D.-fraetleleden, Minister Stikker meende te moeten vasthouden aan de opvat ting van de wereldpolitiek, die hii door studie heeft verkregen. Hij was het niet eens met. het standpunt van de heer Oud. Hij achtte het uitermate gevaarliik in de huidige situatie een kabi netscrisis uit te lokken. Hii deel de de Kamer mede, zijn functie te hebben uitgeoefend met ter zijde stelling van persoonlijke be langen. Het zou hem niet moge lijk zijn het politieke werk voort te zetten, zonder de steun van de groep waar hii uit voortkomt. Beraadslagingen gesloten. Ver over middernacht sloot de voorzitter de vergadering De Kamer komt hedenmiddag op nieuw bijeen, om over de inge diende moties te stemmen. In I heeft Dindua 2 de leiding overgenomen van J, Holland door haar draw tegen Bl. Wit. Door deze uitslag heeft zij getoond wel degelijk in de kopgroep thuis te horen. De overige wedstrijden i Werden afgelast en nu is de stand: Dindua 2 7 12 Gouwz B 1 5 4 J Holland 2 6 10 EVC 1 6 3 Bi. Wit 1 6 10 HCSV 2 7 3 HCSC 1 5 5 And Boys 1 6 1 In afd. II schoot DEK geweldig uit haar voetbalslof door een dik ke zege op Vrone. HCSC 2 zit in de lift en zond BOL met lege handen naar hllis. J. Holland 3 wist zich ook bij de leiders te scharen door haar zege op Breez. B 1, het was maar net aan. Hier is de stand: De klokken uil de massieve forens van het prachtige Monte Carlo hadden juist halt vier geslegen toen de eerste auto startte voor een tocht door geheel West-Europa, van meer dan 3000 kilometer. Er hing een grijse lucht als boven een Hollandse polder en het motregende. De radiostations uit Zuid-Oost-Prankrijk meldden slecht weer en sneeuwval In de bergen. De rijders konden xleh dus al direct voorbereiden op een «ware route bij nacht over Digne en Chamberry op Zwit serland aan. Voordat de duisternis over de stad viei waren alle wagens verdwenen van de gllmmend-natte wegen. 117 deelnemers startten In Monte Carlo. De 44 Nederlanders onder hen begonnen de tocht met veel optimisme en in goede orde. Enige uren tevoren vertrokken ook uit de startplaatsen Oslo, Stockholm, Glasgow, Lissabon en Palermo de deelnemers- De sterrit heeft, als altijd, niet een louter sportieve maar ook 'n belangrijke commerciële beteke nis. De export van Franse. Brit se, Italiaanse, Amerikaanse en Duitse auto's, zal ongetwiifeld beïnvloed worden door het ver loop en de uitslag van deze tocht. Frankrijk heeft niet minder dan negentig ploegen in de rallyê, terwijl nog zestig andere deelne- Franse auto's rijden. mers in Evenwel z Brit- iin Amerika, Gr. tahnië en Italië ook sterk verte- aenwoordigd en mag men de Duitse inschriiving evenmin on derschatten. De spanning is ook groot in de centra van de auto industrie in Europa en de Ver. Staten. Sneeuw in het Noorden Te Oslo zijn Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur alle acht inge schreven ploegen, vier Noorse, drie Deense en een Zweedse, ge start. In de afgelopen nacht was flink wat sneeuw gevallen en toen de deelnemers vertrokken dwarrel den eveneens de sneeuwvlokken neer. De wegen naar de Zweedse grens verkeerden echter in goede staat dank zij het werk van de sneeuwploegen. Om 12 Uur 18 waren te Stock holm zestig nloegen gestart: 24 Zweedse, 14 Finse. 6 Duitse, 5 Nederlandse, 10 Deense en 1 Noorse, Engelsen goed voorbereid Het weer was somber maar het zicht goed voor de tijd van het jaar toen om tien minuten over ééh de eerste van de 65 inge schreven rn11vo-rHtiers uit Glas gow vertrok. Volgens het weer bericht stond hun mild weer en sneeuw- en ijsvrlle wegen te wachten. De meeste deelnemers hadden zich op het érgste voorbereid, nadat ze berichten over het weer en de staat van de wégen op het vasteland bestudeerd hadden. Tot hun uitrusting behoorden sterk touw, staaldraad, schoppen en extra lampen die ze op de be sneeuwde wegen aan de andere zilde van het Kanaal meenden nódig te zullen hebben. Evenals verleden jaar startte te Glasgow een wagen met registra tienummer KLM 1, het is de Ri ley van de Engelsen Cooper en Carte (235). De KLM heeft deze deelnemer geadopteerd én bü de start kregen de bestuurders na mens de Kon. Luchtvaart Mij. Voedselpakketten aangeboden. Ook bij de controles te A'dam, Brussel en Parijs zullen Cooper en Carte deze KLM pakketten in ontvangst kunnen nemen. De startplaatsen Lissabon en Palermo Van de zeventien deelnemers, die te Palermo zouden starten, hebben twaalf de tocht aanvaard. Er zijn geen Nederlanders bij. De weersomstandigheden waren uit stekend. Zeven Nederlanders vertrok ken uit Lissabon. Alleen zit, die uit Lissabon starten komen niet door Nederland. Jammer dat de Lissabonroute niet door Nederland gaat. Want onder hen die daar starten zitten cracks. We noemen b.v. de En- "-1 Ven Wharton. ZCFC 2 7 12- Vrone 1 J Holland 3 8 10 DEK 1 6 4 HCSC 2 6 10 Bl. Wit 2 4 2 BOL 1 7 7 Marken 2 4 0 Breez. B. 1 8 6 In III A ging er deze keer maar één wedstrijd door en dit werd een gelijk spel tussen HCSCOp perdoes. De stand is nu. HCSC 3 HCSC 4 HCSV 3 Dindua 3 7 13 8 10 6 9 7 Opperd. 17 5 Breez. B 2 6 2 Andijk B 2 3 0* DF.K 2 4 0 Andijk B en DEK, 2 verlp. in mindering wegens niet opkomen. Hier ziet u enige Nederlandse deelnemers aan de Rallye met hun wagens vóór de rotsen en een groots monument in Monte Carlo, op het punt om de zware tocht van 3200 kilometer te aanvaarden. V.l.n.r. de ploegen 106: dr. D. J. Hissink; 177: ir. H. D. Prins; 150: J. Knegtel; 127: dr. J. B. Hillen. (Vervolg van pag. 1 de polder en de volledige con centratie op dit werk is mis schien oorzaak geweest dat nten geen rekening gehouden heeft met de zwakke plekken in de Oostelijke dijk. Toen ook hier het water een gat had geboord werden in nachtelijke uren hei palen in de duiker gedreven, een werk waarmee men gisterenmid dag om vijf uur gereed was. Voorzorgsmaatregelen faalden Een zucht van verlichting steeg op uit de gelederen van de Zuid- broekse en Muntendamse xar, derijbezitters. Beide gaten waren afgesloten en men behoe'de niets meer te vrezen. Uiteraard werd rekening ge houden met deze nog zo provi sorische verbetering en onder leiding van burgemeester Steen huis van Zuidbroek werden door medewerkers van de Provinciale Waterstaat gisternamiddag nadere voorzorgsmaatregelen getroffen voor de nacht. Precies een kwar tier na deze besprekingen ijlde een politieman naar het .ge meentehuis en sloeg alarm. Ter hoogte van de beide dijk- gaten was in de verkeersweg ZuidbroekMuntendam die ovet de Oostelijke dijk loopt een scheur geslagen. Men vreesde het ergste. Onmiddellijk werden militairen opgeroepen en zo toog men naar de plaats des onhelh waar reeds de scheur veranderd was in een gapend gat van ruim tien meter waardoor het water raasde. Beschuttingen, heipalen, zandzakken en zelfs een dek schuit geladen met klei werd meegesleurd naar het oostelijk polderlandschap. En nog was dit voor de zie dende watermassa niet voldoen de. Grote happen werden uit de weg gebeten en omstreeks zeven uur was de breedte van het gat ruim 25 meter. Wij staan machteloos Burgemeester Steenhuis en zijn staf van deskundigen zagen machteloos toe hoe hier het vernielingswerk ononderbroken werd voortgezet. In het Munten- dammerdiep raasde het water naar net open gat en het water peil daalde met de minuut. In allerijl werden woonschepen-be woners gewaarschuwd hun schui ten los te maken omdat gr )ot gevaar voor kapseizen aanwezig bieek. Inmiddels reden vrachtauto's al en aan met grote ladingen zand, welke door militairen in de nacht in zakken gestort zou den worden. Het had geen zin om reeds gisterenavond zand zakken in het dfjkgat te gooien en men moest afwachten tot het waterpeil in het Muntendammer diep gelijk was aan dat van de Oostelijke polder. En dit zal nog wel even duren. Immers: het Muntendammerdiep wordt ge voed door het Winschoterdiep en het Foxholstermeer, waar net water in grote voorraden aan wezig is. Bü Westerbroek kon het overige water van het Win schoterdiep slechts gestuit wor den door de daar aanwezige slui zen. Men had weinig hoop af sluiting van het Foxholster Meer te kunnen bewerkstelligen. Het gevaar neemt toe Door de duisternis en de zware mist had men vannaebt totaal geen overzicht hoever het water voortstuwde over de uitgestrekte landerijen, doch men heeft rek»- ning «houden tr^et het feit dat de kolkende massa in de loop van de nacht ook Scheemda zat kunnen bereiken. Knonrwetr-auto- rlteiten die ook eealarmeerd wer den, hielden rekening met de mogelijkheid dat de sooordiik. waarover de Hjn Znidbroek Stadskanaal loopt, zal kunnen bezwijken. Men verzekerde ons evenwel dat hier ook duikers aanwezig waren, doch men heeft weinig vertrouwen gekregen jn het materiaal dat destijds hiervoor werd gebruikt. De duiker van Zuidbroek is hier wel het meest schrikwekkende voorbeeld van. Van de boerderijen van de families Brink en Mooybroek zal vandaag niet veel meer te zien zijn Het is te danken aan politie en militairen, dat men deze ge zinnen spoedig heeft kunnen eva cueren en zelfs nog in de gelegen heid was zij het dan een wei- nip huisraad mee te nemen. Geen persoonlijke ongevallen Gelukkig heeft deze ramp geen slachtoffers geëist. Toen het gat van 25 meter eenmaal in de weg was geslagen, werden door de politie uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen, om dat het gevaar niet denkbeeldig was dat deze breedte nog zou worden vergroot door het water dat steeds maar onder de dijk knaagt. Uiteraard is het verkeer vol komen gestremd en zelfs is het niet mogeliik met een boot langs de zuigende watermassa's te varen omdat het enberroenelilke gevolg hiervan zou ziin dat men enkele kilometers zou worden meegesleurd. In antwoord op vragen van de heer Drossen (KVP) heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gistermid dag in de Tweede Kamer beves tigd, dat het hernieuwde overleg omtrent de verlaging van de ba sis-melkprijs heeft plaats gehad en dat hij bereid is om het re sultaat hiervan, vergezeld van 'n beredeneerd verslag, aan de Ka mer te doen toekomen. Na ken nisneming van dit rapport zal de Kamer zich blijkbaar beraden over de vraag of zij andermaal op deze kwestie zal terugkomen. Regering gaat in cas Naar w« vernemen heeft de regering besloten in cassatie te gaan tegen de uitspraak van het Gerechtshof te 's-Gravenhage in zake het afvloeien enz. der Am- bonese militairen van het voor malige KNIL op Java. 129 wagens zouden te Monte Carlo vertrekken! 12 eauipes lie ten om verschillende redenen verstek gaan. zodat tenslotte 117 nloeiren van start gingen. Bi) de dertien niet-starters ziin vier Ne derlandse nloegen. Behalve de equipe Schouten-Pril-Pagano, die op weg naar Monte Carlo veron gelukte. ziin dit: Heideman-mevr. v. Manen-Maris (Mercedes Benz) Brands-Hciinen (Ford) en dr. Gertenbach-van der Aa (Slmca). RIJDEND ETEN De heer Guest, lid van de gemeenteraad van Birming- am, vond dat hii vorig jaar veel te veel tijd verloren had met eten en heeft nu 'n apparaat ontworpen waar van hii althans op de hoofd wegen veel nut denkt te zul len hebben. Het bestaat uit een grote fles, die ergens boven de achterbank in ziin kleine Ford Anglia gemon teerd is, en een mengsel van geklutste eieren, melk en druivensuiker bevat. Van deze fles lopen rubber-slan gen naar de zetels van de bestuurder en ziin passagier, die. wanneer zü honger heb ben. al zuigende krachtvoed- sei tot zich zullen kunnen nemen, zonder dat ze daar voor behoeven te stoppen. In een te Port Moresby uitgege ven officieel communique wordt be vestigd dat de vulkaan Lamington op Australisch Nieuw-Guinea thans weer tot rust is gekomen. Ook wordt bevestigd dat naar schatting 4000 inheemsen de dood hebben ge vonden. De slachtoffers ziin hetzü door de lava, die bi) de uitbarsting uit de vulkaan werd geslingerd, hetzl) als gevolg van andere brand wonden bezweken. Uit Port Mores by zal een schip met levensmidde len en medicijnen naar het geteis terde gebied vertrekken. Rêddingsvliegtuigen cirkelden Dinsdag boven het gebied rondom de vulkaan Lamington op zoek naar 34 blanken en eventuele over levenden Van de 4000 inboorlingen, die naar Wordt aangenomen, om 't leven zijn gekomen. Zes van deze blanken zouden in veiligheid zijn. Verklaard wordt dat de ultbar- ting Van dê Lamington „van groter omvang was dan de ontploffing van eén atoombom". Een Australische regeringsfunctio naris. die per vliegtuig een uitge strekte vlucht boven het getroffen gebied heeft gemaakt, meldt twintig verlaten dorpen te hebben waarge nomen waar de huizen tegen de vlakte lagen en de ontbladerde bo men door het geweld van dê ont ploffing tegen de grond waren ge- elagen". Vluchtelingen trekken lange aller lei bospaden door het met vulkani sehe as overdekte oerwoud in eei massale uittocht, om te ontkomer aan verstikking door de dampen die na de uitbarsting nog zijn blij ven hangen. Gehele dorpen liggen begraven onder lava en as. Nader wordt gemeld dat de vlie gers der reddingsvliegtulgen ver klaarden dat het „geen nut heeft nog naar overlevenden te zoeken". Ivan Champion een bestuurder van het diatrict van Papoea, waarin de Lemlngton is gelegen en die thans de leiding heeft van het red dingswerk, deelde mede dat het ge hele Noordelijke gedeelte van de Lemington dóór het geweld van de uitbarsting is weggeslagen. Men. kan thans een rood-gloeiende krater- mond waarnemen waaruit nog steeds rook en stoom opstijgt. (Advertentie! Het aantal inzendingen van onze eerste voetbalprijsvraag overtrof reeds alle verwachtingen en velen bleken een verrassend goede kijk te hebben gehad op de kansen van de opgegeven clubs. Hier zijn dan eerst de prijswinnaars, Eerste prijs van f 10.—! G. T. SCHILDER, Nieuwe Laagzijde B 52 te SCHAGEN. Tweede prijs van f 5.-: C. ROODT, Zuideinde 38, HOOGWOUD Derde prijs van f 2.50: H. J. KWAAD, Achter de Vest 54, HOORN Vierde prijs van f 2,50: Wed. C. DEKKER, Oudegracht 151, ALKMAAR. Vijfde prijs van f 2.50: J. SIEGERS Tz., Slingerweg 37 C, HIPPOLYTUSHOEF. De winnaars van de eerste vier prijzen behaalden elk 6 van de 10 punten. Uit een twintigtal inzenders die 5 punten behaal- eer Siegers. U de nieuwe prijs den viel het lot voor de vijfde prijs op de heer Siegers. Kijkt U eerst even naar de spelregels vóór vraag invult? Kijkt U eerst even naar voetbalprijsvraag invult de spelregels, vóórdat U de nieuwe En hier is de nieuwe opgave: UITSLAG NIET INVULLEN Naam Adres Woonplaats (Hier afknippen) 1. Achter de namen van de clubs de CIJFERS invullen waarmee, volgens Uw mening, de wedstrijd zal beslist worden. 2. Oplossingen mogen alléén door abonné's worden ingevuld op het formulier uit de krant, met duidelijke vermelding van naam en adres. 3. Enveloppe NIET dichtplakken en op de enveloppe schrijven: „VOETBALPRIJSVRAAG"; daarmee bespaart U ons veel werk 4. De formulieren moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur in ons bezit zijn, anders dingt U niet mee naar de prijzen. 5. Oplossingen kan men zenden aan alle bureaux van ons blad. Als U de oplossing per post verzendt moet zij worden gefran keerd als een gewone brief, dus niet als drukwerk. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt. Voor de neste raders (even tueel door net lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3