I V Politieke - impasse Fractieleider Oud bracht kabinet Drees-Van Schaik ten val Terugtreden van Minister Stikker bezegelde 't lot der regering Westelijke Geallieerden bereid tot overleg met Rusland IIMIST Oostenrijks pelgrimsoord door lawine verpletterd it een )ruimina Margarineprijs niet verhoogd PHILIPS KOOPJES ALKMAAR EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Ridderzaal in 't brandpunt Oriëntering reeds begonnen in het Paleis Noordeinde Bewogen woorden van Dr. Drees Scheepsberichten Hachelijke situatie voor K.L.M.-Connie Minister Stikker uit de O.E.E.S. Belasting certificaten ANTWOORD AAN MOSKOU „Over alle vraagstukken Vulcaan-uitbarsting op Nieuw-Guinea Sensationeel ontslag /oor gloeilampen taakt fijn op nndeGlae UCCES. leesbibliotheken EIGENHEID 3IL smid begon met i knopen om de en vrijheid van ;r, dat Fr. Ploeg zijn jas. De smid bestaan uit een nikkel en leer een of andere jagers erg dol npelde de smid. Elesje af en goot enkele druppels >en van Frederik helpen. Frederik lippen af, knip- d te gaan zitten, net een zielsge- ele! En dan wat Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, t 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief pee editie 16 et. per m.m„ minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 25 Januari 1951 46e Jaargang No. 12076 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, tel. 459 K 2240 MEER DAR OOIT as op de thans ontstane binnenlandse poli tieke toestand van toepassing, wat wij hierboven schreven: wij bevinden ons in een ernstige politieke impasse. Men leest in het Kamerverslag, hoe het is ge gaan. De heer Oud met zjjn VVD heeft een grote verantwoordelijk heid op zich genomen. Men kan nu wel zeggen, dat minister Stik ker niet had behoeven af te treden maar deze redenering gaat tenslotte niet op. De motie- Oud was duidelijk ook tegen hem, zoals trouwens, zelfs agressief, tegen het gehele kabinet gericht. In laatste instan- tie. gisterenmiddag voor de stem ming over de moties, heeft de heer Oud ondubbelzinng het ver trouwen in het kabinet opgezegd Ook zonder moties zaten daar voor minister Stikker, en voor het gehele kabinet, consequenties aan. Het kabinet verloor daardoor immers een onmisbare schakel uit zijn bredere basis, welke toch al, door de manipulaties met de maar halve C.H.-minister aan het departement van Oorlog, ver zwakt was. Het is dan ook vol komen begrijpelijk en het ligt ons inziens geheel in de lijn van de verwachtingen, dat de heren Drees en Van Schaik reeds na een betrekkelijk kort beraad naar H.M. de Koningin zijn ge stapt. om het ontslag van het kabinet aan te bieden. En zo zit ten we nu in ons landje, temid den van allerlei moeilijkheden en problemen, zwaarder dan wij ze ooit hebben gekend, midden in een binnenlandse politieke crisis die geen redelijk uitzicht voor een oplossing vooralsnog biedt en diein het geheel niet nodig was geweest. Zwaar drukt de verantwoorde lijkheid dan ook op de schouders van de heer Oud en de zijnen, die heel goed weten, gelijk hun partijgenoot mr. Stikker dit ook uitsprak -dinsdagavond, dat er geen uitzicht op een oplossing van een te verwekken crisis be staat. Uit verschillende recente beschouwingen ook in ons blad. heeft men kunnen lezen, dat een kabinet op de smallere basis van practisch-alleen K.V.P. en P v. d.A. door de K.V.P. niet begeerd wordt. Politiek is dit thans minder denkbaar dan ooit. In de P.v.d.A. zouden de zaken eerst eens onderling tot meer helder heid moeten komen, voordat de mogelijkheid van een kabi net op die twee partijen-basis overwogen zou kunnen worden. Herstel van de bredere basis door opname daarin van een an dere V.V.D.-man op welke post dan ook, is, na de toegevoegds verklaringen van de heer Oud on mogelijk. Opname van een voluit C.H.-man erbij, naast de door de C.H. aanvaarde minister s'Jacob zou wellicht een mogelijkheid van uitkomst bieden, maar ze voldoet niet aan bepaalde actuele eisen, welke een twee-derde meerderheid in de Kamer nodig zouden kunnen maken, gelijk bijv. ook met de aanhangige Grondwetsherziening vereist is. Het heeft betrekkelijk weinig zin, nog enkele mogelijkheden op te sommen of ons in wenselijk heden te verdiepen. De mogelijk heden zijn niet zo groot en de wenselijkheden verliezen zich in een sombere realitiet van onver vulbaarheid vooral door - de overwegende invloed, welke in de bestaande verhoudingen aan de „politieke politiek" wordt toe gekend. Men kan weten, dat wij. bij diverse problemen van kabinets vorming, ook na de bevrijding, op het standpunt hebben gestaan dat een kabinet op brede basis, een kabinet dat een werkelijk nationale politiek voert en in zo verre dus een nationaal kabinet ons de meest-gewenste oplossing lijkt en dit zeker in de barre tijd welke wij tegemoei gaan! Laten wij ons dit toch goed realiseren. De totaal-vast gelopen kwestie-Nieuw-Guinea komt daarbij geheel op het twee de of derde plan. Maar wie ziet overigens op dit moment prac- tisch kans, een zo breed-moge- lijk samengesteld kabinet te for meren. dat de verschillende han gende problemen doeltreffend- nationaal tot een oplossing zal weten te brengen? Het is jammer dat het gezegd moet worden, maar de bona-fide partijen kunnen niet de moed en de kracht opbrengen, om ge zamenlijk een sterk en har monieus blok te vormen, dat kan optornen tegen de zware stor men welke woeden en zich nog in woedender tormenten aankon digen, voor wie niet ziende blind is. De derde macht? Bij de stem ming over de motie-Tilanus (C.H.) lichtte dit ideaal even op. In afwijking van de aanvankelijke bedoelingen, stemden de V.V.D.- leden en de A.R. vóór deze motie, welke plotseling dienst deed als een stro-halm waaraan de „derde macht-mogelijkheid" zich kon vastgrijpen. Voor hoe lang? Ook voor een factor van constructieve betekenis bij de komende oplossing van de thans uitgebroken crisis? Wij zien dat met. Vliegramp in Zuid-Anterika Op de route ArequipaLima is «en vliegtuig verongelukt. Zestien Personen zijn in de vlammen omge komen. Het vliegtuig werd sinds Maandag vermist. DE KABINETS CRISIS Foto links: minis ter-president dr. W. Drees (links) en minister v. Schaik verlaten het paleis Noordeinde te Den Haag na het aan bieden van het ont slag der regering aan H.M. de Koningin. Foto midden toont een overzicht tijdens de rede van minister-president dr. W. Drees in de Tweede Kamer. Rechts naast de premier mr. D. U. Stikker, de minister van buitenlandse zaken. Foto rechts: minister mr. D. U. Stikker verlaat het gebouw van de Tweede Kamer. HET KABINET DREES-VAN SCHAIK is gevallen. Weliswaar werd gistermiddag de motie- Oud met 66 tegen 26 stemmen verworpen, maar minister Stikker zag in het voorstemmen van de gehele V.V.D.-fractie aanleiding H.M. de Koningin zijn ontslag te verzoeken. Waar het ministerie op samenwerking van vertrouwensmannen van vier partijen was gegrond vest, zo wordt officieel medegedeeld, is het wegvallen van een dezer vertrouwenslieden voor het kabinet motief geweest de portefeuil les ter beschikking van H.M. te stellen. Inmiddels heeft de Koningin reeds een aanvang gemaakt zich te beraden over de wenselijkheid een ander ministerie met de behartiging van 's lands belangen te belasten. Na een bezoek van de ministers Drees en van Schaik werd dr. Korten- horst, de Kamervoorzitter, door Hare Majesteit ontvangen. Ook de staatssecretarissen zullen gelijk met de ministers heengaan. werd uitgesproken, dat de souve- reiniteit over Irian bij Nederland behoorde te blijven totdat de be volking van dit gebied zelf kan beslissen en waarin de regerings voorstellen werden verworpen, ging met 60 tegen 32 stemmen ten onder. (Tegen KVP, CPN en P. v.d A. voor AR, KNP, CH, WD en ÓG) De motie-Oud, waarin teleur stelling werd uitgesproken over de „onconstitutionele" handelwij ze van de regering, werd verwor pen met 66 tegen 26 stemmen. (Tegen P. v.d. A., CPN, KVP en CH met uitzondering van de heren v.d. Wetering, Schmal en v.d. Feltz. Overigens stemden vóór SG, AR, WD en KNP). De motie-Gortzak werd met 86 tegen 6 stemmen verworpen. De motie-Tilanus waarin de sou- vereiniteit over Irian afhaftkelijk werd gesteld van een volksstem ming, werd eveneens verworpen. Tot de 33 voorstemmers behoor den SG, WD, AR, CH, KNP en de heer Scheps (P. v.d. A.) Onmiddellijk na de stemming over de moties werd de zitting van de Tweede Kamer op ver zoek van Min.-Pres. Drees ge schorst. Het kabinet ging in be raad. Het was in de Ridderzaal een bewogen zitting. Reeds voor het aanvangsuur heerste op het Bin nenhof grote drukte. De tribune was overvol. Aan de regeringsta fel hadden alle ministers plaats genomen. Aan de stemmingen over de moties gingen enige korte ver klaringen vooraf. Zo merkte de heer Tilanus op, dat hij 't stand punt van Minister Stikker onjuist achtte. Hij meende, dat de Mi nister zich niet op de eerste plaats partijman, maar dienaar van de Kroon moest voelen. De heer Romme (K.V.P.) achtte het juist dat de Minister zo heeft gespro ken, als in de nacht tevoren is gebeurd. Minister-President Drees kon zijn verontwaardiging niet verhe len, toen hij met bewogen stem de houding van zijn ambtgenoot Stikker verdedigde. „Er is licht vaardig opgetreden tegen een geestverwant, die Nederland me de aanzien heeft gegeven," oor deelde hjj. De motie-Schouten, waarin Een grote lawine heeft het Oostenrijkse pelgrimsoord Heili- genblut „in tweeën gescheurd". De sneeuwmassa's, die met de vaart van een sneltrein omlaag stoven, wierpen een 100-jarige beschermende gordel bos tegen de grond. In het geheel kwamen drie afzonderlijke lawines om laag. Sommige huizen werden letterlijk vermalen tot fragmen ten en het puin werd meege voerd, zodat er nauweliiks een spoor van de huizen achterbleef. Op de Gross Glockner doen reddingsploegen moeite 100 inge sloten arbeiders te bereiken met medicamenten. De kabelbaan, die de verbinding met de buiten wereld voor de arbeiders vorm de, is door de sneeuw wegge slagen. Een klein Amerikaans vliegtuig heeft enkele pogingen gedaan om sneeuwschoenen en medicamenten uit te werpen. Sneeuwstormen dwongen 't vlieg tuig echter steeds terug te keren. In vele plaatsen in Tirol is het verboden kerkklokken te luiden, om te voorkomen dat het galmen der klokken nieuwe lawines zou veroorzaken. Om dezelfde reden vermijden vliegtuigen bepaalde streken. De Brennerpas is weer open gemaakt. De wachtposten melden, dat de smeltende sneeuw op vele plaat sen nog gevaarlijk en dreigend aan het rommelen is. Reeds zijn duizenden huizen en andere ge bouwen en honderden masten van de electrische geleidingen vernield. Ook Rome is twaalf uur lang zonder contact met de bui tenwereld geweest door 't breken van kabels. DE RIJN ZAKT Het water van de gezwollen Rijn zakt thans weer. De hoogste stan den werden gemeld bij Ruhrort bij de mond van de Ruhr. In Bonn en de omliggende dorpen staan vele kelders blank. Het verkeer met Aken gaat normaal voort. Chitral (rep.) Djakarta-Rot terdam, passeerde 23 Jan. Kaap Bon. 29 Januari verwacht te Rotterdam. Oranje, Djakarta-Amsterdam, passeerde 24 Jan. Gibraltar. Weltevreden, Djakarta-Rot terdam, passeerde 23 Jan. Minicoy. GEZAGVOERDER POOL VOORKWAM ERGER Na het verlate vertrek van de Constellation PH-TET (Tilburg), van Schiphol naar New York en Curacao onder gezagvoerder J. C. Pool bleek dat er iets aan het neuswiel haperde. Het toestel vloog terug naar Schiphol en landde op de beide hoofdwielen. De gezagvoerder wist de machine in deze stand te houden tot en kele meters voor het einde van de baan, waar zij tot stilstand kwam. Toen zakte 't toestel naar voren, warbij de neus werd be schadigd. Zowel de bemanning als de 44 passagiers konden het vliegtuig ongedeerd verlaten. ZOALS INDERTIJD SPAAK Nu mr. D. U Stikker ont slag heeft gevraagd als minis ter van buitenlandse zaken, zal hij moeten afzien van een grote reis, welke hij voorne mens was als mandataris van de O.E.E.S. naar verschillende landen van Europa te maken. Allereerst naar Scandinavië, waarheen hij reeds heden zou vertrekken. Een identiek geval was des tijds het aftreden van de Belgi sche minister van buitenlandse zaken. Spaak, wiens voorzitter schap van de O.E.E.S. tegelijker tijd verviel, zodat met minister Stikker het voorzitterschap van deze organisatie ook ophoudt te bestaan bij zijn heengaan als minister. MINISTER BEVIN HEEFT LONGONTSTEKING De 70-jarige Emest Bevin, de minister van buitenlandse zaken,, heeft longontsteking, zo heeft een woordvoerder van zijn ministerie meegedeeld. Zijn toestand geeft aan leiding tot enige ongerustheid. DE LAATSTE KANS Vandaag de laatste kans, om uw bijdrage voor de prijsvraag over het Ding in te zenden. Geen misverstand svp. Het gaat er niet om, wat het is, want dit weet niemand, of wel? Het raakt ons niet! De vraag is, wat zou het kunnen zijn? Wie daarop het geestigste antwoord weet, komt in aan merking voor een prijs van f 10 of enige troostprijzen. Morgen. Vrijdag om 12 uur, sluit de ter mijn van inzending en dan gaat de jury, in samenwerking met ^3er de Roos. aan het werk. Duur uw uur, beidt uw tijd! UITGIFTE VAN 2PCT. (TOT 200 MILLIOEN) De minisfer van financiën is voornemens, ter bevordering van het inhalen van de be staande belastingachterstand, over te gaan tot de uitgifte van 2% pet. belastingcertifi caten, voorlopig tot een be drag van nominaal f 200 mil- lioen tegen een koers van 100 pet., in stukken van nominaal f 1000 en f 10.000. Deze uitgifte geschiedt krach tens de machtiging, vervat in de Leningwet 1949. De belastingcertificaten, mits voorzien van alle nog niet ver schenen coupons, kunnen van 1 Januari 1952 af, tegen de pari- koers, onder verrekening van de lopende rente, worden aange wend voor de betaling van aan de houder dezer certificaten op gelegde aanslagen in de vermo gensbelasting, de inkomstenbe lasting en de vennootschapsbe lasting. De gelegenheid tot inschrijving wordt opengesteld van 1 Febr 1951 af bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam. In aansluiting op ons bericht van gisteren kunnen we mede delen, dat de margarineprijs voor de consument voorlopig ongewij zigd blijft. Wel zijn de grond stoffen sterk in prijs gestegen, doch doordat consumenten-mar garine alsnog gesubsidieerd wordt is deze verhoging nog niet door berekend in de prüs. De prijs voor de bakkersmargarine, waar voor geen subsidie verleend wordt, is inmiddels wel aanmer kelijk gestegen. Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben toegestemd in een conferentie van de grote vier als de Sovjet-Unie van haar kant wil instemmen met een bespreking van „alle vraagstukken die de wereldvrede zouden kunnen bedreigen", zo is gisteren te Londen medegedeeld. De Sovjet-Unie heeft tot dusver ge- eist, dat de enige onderwerpen ter conferentie de demilitari- satie van Duitsland en andere Duitse vraagstukken zouden zijn. zijn, dat de internationale span ning wellicht te wijten is aan de Duitse herbewapening of wel licht aan andere kwesties. Indien deze opgelost werden, zou men tot behandeling van de belang rijkste kwesties kunnen overgaan. HUIVERINGWEKKEND RELAAS Het bestuur van Australisch Nieuw Guinea heeft dè volledi ge ontruiming bevolen van een verschroeid gebied binnen een straal van 25 km. van de vulcaan Lamington in Australisch Nieuw Guinea. Dit betekent een zware slag voor de planters. De eerste regeringsfunctionaris die de uitbarsting van de Laming ton verhaalde, viel snikkend op de grond, toen hij zijn huivering wekkend relaas deed. Honderden lijken hangen nog aan de zwart geblakerde bomen aan de voet van de vulcaan. De verschrikte inheemsen waren in bomen ge klommen, toen de grond te heet werd om op te staan. Toen de temperatuur steeg en een regen vurige kolen neerdaal de, werden zij langzaam tussen de takken geroosterd. De wegen in dit gebied liggen 'bezaaid met lijken, aldus deze functionaris. Alleen al in Higaturu, de voor naamste nederzetting bij de vul caan kwamen 400 mensen om het leven. Het verruimen van het terrein van de conferentie in bovenge noemde zin is een van de twee voorwaarden, die vervat zijn in de Dinsdag ingediende antwoor den van de drie westelijke mo gendheden op de jongste Russi sche nota. Deze antwoorden zijn thans in Londen, Parijs en Washington gepubliceerd. In de Britse nota wordt nog eens verklaard, dat Engeland „onder geen beding" de voorstel len van Praag aangaande Duits land als basis van de besprekin gen kan aanvaarden. De voorstellen van Praag dron gen aan op een verbod van re- militarisatie van Duitsland, on middellijke sluiting van een vre desverdrag met een verenigd Duitsland en het terugtrekken van alle bezettingsstrijdkrachten binnen een jaar na onderteke ning van het verdrag. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken verklaarde in een toelichting op de Franse nota aan de Sovjet-Unie, dat de drie Wes terse mogendheden van oordeel Naar handelsverdrag tussen Nederland en Oostenrijk Vandaag wordt in ons land een Oostenrijkse handelsdelegatie verwacht, die met een Neder landse delegatie zal onderhande len over het aangaan van een nieuwe handelsovereenkomst tus sen ons land en Oostenrijk. VERENIGDE NATIES NIET NAAR PARIJS? Een zegsman, die in nauw con tact staat met het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Parijs niet in aanmerking kon komen, omdai vijf maanden niet voldoende zijn voor de noodzakelijke verande ringen aan het „Palais de Chail- lot". waar in 1948 de algemene vergadering werd gehouden, en de bouw van nieuwe gebouwen in de omgeving. KOLONEL DER HUZAREN B. R. P. F. HASSELMAN, inspecteur der cavaleriedie wordt qenoemd als chef van de Generale Staf van het Nederlandse Leger per 1 Febr. aanstaande. HET ONTSLAG aan generaal Kruis, als chef van de generale staf, is een sensationele gebeur tenis. om de wijze, waarop het gegeven werd, en om het mo ment. waarop het viel. Volgens de bewoordingen van de officiële mededeling, waarin het ontslag werd medegedeeld, bestaat er te veel verschil van inzicht omtrent de wijze, waarop de Nederlandse strijdkrachten kunnen en moeten worden georganiseerd. Dit brengt ons weer, evenals een half jaar geleden, bij het af treden van minister Schokking, tot de vraag, of achter deze mo tivering ook schuil gaat een ver schil van inzicht over de mate, dus de omvang der militaire organisatie. Wilde Kruis met zijn plannen en voorstellen meer dan de rege ring wilde geven (meende te kun nen geven). Was, wat Kruis wil de, voldoende, om te voldoen aan de minimum-eisen van wat de verplichtingen van het Atlan tisch Pact ons opleggen? Wilde Kruis meer? Het zijn vragen, waarop nog geen antwoord is te geven. De minister s'Jacob heeft te kennen gegeven, dat hij in de plannen van generaal Kruis een vaste lijn miste en dat is zeker een ernstig verwijt aan de hoogst- verantwoordelijke man, die nu al vijf jaar bezig is het Nederlandse leger te organiseren. De vraag is nu maar, of de schuld van de tekortkomingen in die mate geweten moet worden aan de legerleiding, dat thans tot deze drastische maatregel moest worden overgegaan. Er zal over een en ander zeker nadere ophel dering moeten komen. Verschil van inzicht tussen de politieke en de militaire leiding was er al eerder, daar maakte men weder zijds geen geheim van. Een half jaar geleden is minister Schok king aan dat verschil opgeofferd, en ali nu, na het optreden van de nieuwe minister, die al dade lijk toonde, zich de kaas niet van het brood te zullen laten eten, met een forse klap heilige huis jes, en dan nog wel militaire hei lige huigjes omver gegooid worden, dan kan men wel aan nemen, dat er reden voor was. Er is al eerder, bij verschillen de gelegenheden, scherpe critiek geweest in de Tweede Kamer, jegens ons defensie-beleid, en die critiek heeft zich tenslotte ontla den op het hoofd van de vorige minister van oorlog, die blijkbaar toch de kracht miste, om of in het kabinet, <of jegens de legerlei ding, zijn wil door te zetten De huidige minister, en met hem het kabinet, heeft die kracht wel en hij is blijkbaar tot de conclusie gekomen, dat de snelle Londense carrière van generaal Kruis hem niet die kracht heeft gegeven, welke aan een militaire opper- leider in deze tijd moeten wor den gesteld. De vraag mag dan ook gesteld worden, of het re gime-Kruis niet al te lang. tot schade van de defensie-belangen van ons land, geduurd heeft, zon der dat, bij de toch al enorme uitgaven voor leger, vloot en luchtmacht, resultaten werden bereikt, welke op de eerste plaats bij ons volk en daarna ook bij onze bondgenoten, dat vertrou wen in de gang van zaken kun nen wekken, dat nodig is, ook om de verlangde offers gemakkelijk aanvaardbaar te maken. Men kan schone redevoeringen houden en prettige brochures schrijven over begrip en vertrouwen en samen werking tussen leger en volk, maar wat komt daar in de prak tijk van terecht? Waar is het ver trouwen, de zekerheid, de waar borg, dat alle verantwoordelijke krachten en machten eensge zind hebben samengewerkt, om voor onze defensie te komen tot een opbouw, die nodig is? Ons volk zag er niets van, het zag alleen een bodemloze put, die millioenen verslond en als ge volg een schandaal in de buiten landse pers in verband met het bezoek van generaal Eisenhower. Welk verband er bestaat tus sen dit bezoek en het ontslag aan generaal Kruis, is nog niet dui delijk. Indien het waar is, dat opzienbarende publicaties in met name Amerikaanse bladen, uit Den Haag afkomstig, hun oor sprong vinden in de omgeving van de staf van generaal Kruis, is het enerzijds begrijpelijk, dat de regering daar haar conclusies uit getrokken heeft. Maar als die publicaties geen onwaarheden hebben verteld, dan zou de zaak- zelf met het ontslag van Kruis niet zijn opgelost! Van twee din gen een: of die berichten hebben gewerkt als een boemerang, die op z'n terugweg de generaal heeft getroffen, of de in die publicaties neergelegde verwijten treffen de regering en dan is de nu geval len beslissing van Kruis' ontslag meer een gevolg van bepaalde politieke machtsverhoudingen, dan van eerlijk spel. Dit laatste nemen wij vooralsnog niet aan. Temeer niet, daar de kwestie o.a. heet te lopen over het z.g. drie divisie-plan, waar Kruis er wel vijf van wilde maken, terwijl de minister van oorlog onmiddellijk na het bekendmaken van het ont slag van de generaal liet mede delen, dat de opbouw van de de fensie met kracht zal worden voortgezet en dat reeds begon nen is met de uitvoering van een vijf-divisie-plan! Waar „de mensen, het materiaal en de huis vesting" daarvoor vandaan zal komen, die Kruis nog niet, waar door dan ook, kon opbrengen voor zijn drie divisies, zal de toe komst moeten leren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1