Nederlandse officieren voortreffelijke slapers... Veertien jongens baden voor behouden landing De Duitse boerderijen in Nederland Jloólefóta&tjei en Jlo55e/9Laadje5 West-Duitse vertegenwoordiger bij het Vaticaan Generaal Opsomer tevreden Van Constellation Naar wij vernemen: Om Joris Diels Tilburg Kabinetswijziging in Indonesië Een Duitse verklaring Tito in actie tegen royalisten Katholiek of Protestant? VRIJDAG 26 JANUARI 1951 PAGINA 3 VERWACHTING door het K.N.M.I. geldig van Vrijdag- aterdagavond: HOGERE ERATUREN zwaar bewolkt met of motregen. Zwak- e wind tussen Zuid- id-West. Iets hogere de Bisschop van Haar- Woensdag 31 Januari ie verlenen. VERGADERING ALKMAAR st Noord Holland af- >al, van de Neder- olieke Sportbond gaat Januari, 's middags e in Paviljoen „Kin- nover het station in ujn jaarvergadering natuurlijk wel waar inding met Alkmaar, Vest Friesland er met ssen niet beter op is Maar zou er daarom op deze vergadering verschijnen weg blij- [istrictsbestuur gelooft verwacht daarom, be- Geeselijke Adviseurs, fsleden en jeugdlei- le R.K. Voetbalclubs iering op zich is trou- grijk genoeg. Ten eers- jverzicht van de gang in het afgelopen jaar Ti het feit dat de vice- -an de KNVB Ir. Hop- woord zal voeren. Voorzitter treedt af- :aat er nog een zeer punt op de agenda r van het district zal nd worden gewijzigd, voorzitter, de heer v. zich wegens studie t heeft gezien zijn :r te leggen. Er moe- estuursleden worden Van de aftredenden de heer Keizer uit >f zich herkiesbaar, het bestuur zullen de )uives te Zwaag, J. Vormer en A. J. Müh- endam candidaat wor- i. Dtte zal dan nog een in WZ uit Zaandam iling komen, waarin ;ocht het bestuur te om de verenigingen erplichtingen niet na- boete op te leggen, geen enkele Katholie- ing van deze vergade- ij ven! had gevoerd, hetgeen ming niet kon hebben, e heer Berlee de can- d. Mey had aanbe- ek bij zitten en op- r het bestuursvoorstel ding van het bestuur leden, te weten de he ir, Van Amserdam, v. i mej. Zr. Baartseheer, olijke meerderheid te hierop werd tot stern- gegaan, met het resul- de door de voorzitter candidaten allen geko- n. ■zitter gaf te kennen, ermoedelijk binnenkort a aftreden en liet aan ering over naar een orzitter uit te zien; op i van de vergadering i hij zich echter bereid het voorzitterschap te aarnemen. Hierna wer- inwezige verpleegsters aan de vergadering d; zij werden met ap- •oet. Na een opwekkend i de kath. gezondheids- .ijven steunen, sloot de met een woord van ergaderring. Een kijkje in de enorme montagehal van de Convairfabrieken in Fort Worth, waar „tweeling" straalmotoren aan het buiteneinde der vleugels van de RB-36, een verkennings vliegtuig van het type B-36 (de beroemde langeaf stands bommenwerper) worden gemonteerd. Ook de vroegere B-36's worden thans met deze „tweeling"-straalmotoren uitgerust. „Mijn persoonlijke mening als militair is, dat ons land te allen tijde minstens een parate divisie (20.000 man) onder de wapenen moet hebben, waarachter de rest van ons leger kan mobiliseren", aldus verklaarde generaal-majoor A. T. C. Op somer, commandant van de strijdkrachten* te velde op een persconferentie, die te Apeldoorn in verband met de lande lijke alarmoefening voor het leger is gehouden. een onverwachte alarmering kun nen reageren. Een extra woord van lof had de generaal voor de meisjes van het V.H.K., die zich practisch als eerste op zijn bureau in Den Haag kwamen melden. Ook over de medewerking van de burgerij sprak generaal Opsomer met te vredenheid. De stemming bij de troep noemde hij uitstekend. WERELDVAKVERBOND BUITEN DE FRANSE WET Het onder communistische lei ding staande wereldvakverbond is heden bij decreet van 't Fran se departement van Binnenland se Zaken in Frankrijk onwettig verklaard. Het verbond zegt meer dan 300 millioen leiden over de gehele wereld te tellen. De organisatie had haar hoofd kwartier te Parijs. Zij heeft een maand gekregen om haar zaken af te doen. BEVIN GAAT VOORUIT Donderdagavond werd mede gedeeld, dat er een besliste ver betering is ingetreden in de ge zondheidstoestand van de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin. Aan deze streng geheim ge houden alarmoefening, de eerste na de oorlog, hebben alle ge oefende militairen van de K.L., die op het ogenblik onder de wapenen zijn in totaal onge veer 9000 man van de lichting 1949 II deelgenomen. Het eerste teken werd gegeven Dinsdagnacht om 23.00 uur. De alarmering per telefoon bleek een mislukking. Verschei dene officieren waren zulke zware slapers, dat zij de telefoon niet hoorden. Er moest een koe rier worden uitgezonden om de heren uit hun bed te kloppen. Ondanks deze vertraging was de staf van de C.S.V. (Commandant Strijdkrachten te Velde) toch binnen acht uur van Den Haag naar Apeldoorn verhuisd en stonden alle bataljons, één batal jon uitgezonderd, na drie uur gereed om uit te rukken. De artillerie, een batterij van 9 veld, had, in verband met het munitie transport, vijf uur nodig om zich klaar te maken. Alle onderdelen waren 's middags om 5 uur in hun willekeurig gekozen stellin gen op en rond de bosrand van de Veluwe. Om 12 uur gister middag was de oefening ten einde. Generaal Opsomer verklaarde, dat het resultaat van deze alarm oefening de nogal pessimistisch gestemde verwachtingen verre heeft overtroffen. Gebleken is, dat de onder zijn bevel staande onderdelen en diensten snel op is geen van de groepen van de Ned. Reisvereniging in de Alpen iets overkomen; brengen de leden der Staten- Generaal Serrarens, Gerbrandy, Kerstens, Cramer, Korthals en de dames Wttewaal van Stoet wegen en Tendeloo van 813 Februari een bezoek aan Londen, op uitnodiging van het Britse parlement; ontstond gistermiddag brand in het Amsterdamse Paleis van Justitie. Boden smoorden het ge vaar met een eigen slang in de kiem; heeft gistermiddag dr. ir. W. J. H. Harmsen afscheid genomen als Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat; brengen momenteel acht Ame rikaanse journalisten een bezoek aan Nederland. Gisteren werden zij door dr. Drees ontvangen. De Eerste Kamer van de Am sterdamse arrondissements recht bank behandelde gisteren een beledigingszaak, die Joris Diels aanhangig had gemaakt contra drie leden van de Nederlandse Vereniging voor Toneelkunste naars, Voor de heer Diels trad op mr. A. Mout en voor de ver eniging mr. H. Boekei. Mr. Mopt voerde aan, dat d-e strijd tegen de benoeming van zijn cliënt tot directeur-regisseur van de Haagse Comedie (de heer Diels werd benoemd, maar trok zich later weer terug) met on betamelijke middelen is gevoerd Hetgeen gepubliceerd is van het onderzoek, dat de vereniging heeft ingesteld, is objectief be ledigend en is voor de heer Diels desastreus geweest Mr. Boekei betoogde, dat de Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars geconcludeerd heeft, dat de heer Diels nie! moest worden aangesteld. Tot slot las mr. Boekei pas sages uit Belgische kranten voor, waarin artikelen stonden over het optreden van de heer Diels tijdens de bezetting. H ijliet o.m. Duitse regisseurs optreden, hield zelf lezingen in Duitsland aan universiteiten, schreef enkele boeken en liet ..Mein Kampf' aan de spelers uitdelen. Aan boord van de K.L.M.-Con- stellation ..Tilburg", die. zoals we reeds in het kort meldden, om drie uur in de nacht van Dinsdag on Woensdag van Schip hol vertrok naar New Vork, maar terugkeerde omdat er iets aan het neuswiel haperde, be vond zich ook de Columbiaanse priester Padre Garcia met 14 jongens on de terugweg naar huis. Zij waren anderhalve maand in Europa geweest, zo meldde het Vrije Volk, en hadden in Rome de plechtigheden van het H. Jaar meegemaakt, in Spanj% kathedralen en in Frankrijk kloosters bezocht. Het verhaal, dat zij van de te rugkeer van de „Tilburg" naar Schiphol gaven, is een sober re laas van Godsvertrouwen en lof voor het K.L.M.-personeel. Guillermo Nogura, twaalf jaar, vertelde dat de „Tilburg" al 45 minuten had gevlogen. Het toe stel was toen boven de Noordzee, maar gezagvoerder Pool keerde liever terug dan het risico van een moeilijke landing in Prest- wick te nemen. De meeste passa giers waren gaan slapen, Guil lermo ook. Plotseling maakte de steward hem wakker en zei dat hij zijn schoenen moest uittrekken en met zijn benen op de stoel te genover hem moest gaan liggen. Ook moest iedereen de riemen vastmaken. De bemanning bracht alle koffers uit het voorruim naar de staart van het toestel (de benzinelast was onderweg in zee gestort, op een kleine reser ve voor de vlucht naar Schiphol na), de passagiers moesten zo veel mogelijk achterin plaatsne men en ook de bemanning ver huisde naar de staart van het toestel, voorzover zij in de cock pit gemist kon worden. Padre Garcia ging langs de jongens, en zei ze te bidden. Eén wilde er nog biechten; de padre hoorde zijn biecht in de stoel naast de zijne. „Toen begonnen we te landen" vertelde Guillermo. ,,Ik hield mijn ogen gesloten en bad, opdat God ons zou helpen. Toen plot seling raakten we de grond. We kregen een schok en vielen ach terover. Ik bleef bidden. Ineens stonden we stil. De deur ging DE J.A.R.O. IN CONTACT MET EISENHOWER De Jeugd Amateurs Radio Om roep, die zich beijvert om een internationaal jeugd-contact tot stand te brengen door middel van radio-uitzendingen, om op die wijze de internationale ver broedering en vrede te bevorde ren, heeft zich onlangs per brief tot Eisenhower gericht. Generaal Eisenhower heeft daarop gereageerd met een per soonlijk schrijven, waarin hij me dedeelt dat hij nauwkeurig zal laten onderzoeken of de moge lijkheid bestaat dat hij de JARO steunt in haar streven om een internationale jeugd-omroep te creëren. open en we konden gewoon uit stappen. Schijnwerpers besche nen ons, ambulance- en brand weerauto's stonden klaar". Guil lermo zweeg even. Toen zei hij; „Ik ben nu niet bang meer om met het vliegtuig mee te gaan. Ik heb nu gezien dat de K.L.M.- mensen weten wat ze moeten doen in geval van nood. Zojets geeft je vertrouwen". Gezagvoerder Pool bracht zijn machine tot stilstapd in het dras sige gras op vijftien meter af stand van een sloot. De staart stak sohuin in de hoogte, de schroefbladen bogen om en de neus werd zwaar beschadigd. Maar niemand had enig letsel. DJAKARTA, 25 Jan. (Aneta) De voorzitter der fractie van de Masjumi in het Indonesische ParlementMr. Jusuf Wibisono. deelde aan Aneta mede, dat de kwestie van een eventuele kabi netswijziging Donderdagavond door de Partijraad zou worden besproken. Of de Masjumi, die thans in het Kabinet de leidende partij is, haar mandaat ter beschikking zal stellen, achtte Mr. Wibisono afhankelijk van de mening van de Minister-president, Moh. Nat- sir. Naar Mr. Wibisono's oordeel zou het beter zijn, indien Moh. Natsir zijn mandaat zou terug geven en een nieuw Kabinet zou vormen, waarvan dan de Mas jumi en de PNI de kern zouden vormen. Met betrekking van het aanvaarden van de motie der PNI door het Parlement zeide de heer Wibisono dat, indien de re gering zulks aandurft, zij het Parlement kan ontbinden. (Dit laatste slaat op het aannemen van een motie, waarin het op heffing der Daerah-raden wordt gevraagd, in welk aannemen de Minister van Binnenlandse Za ken, Mr. Assaat, aanleiding heeft gevonden zijn ontslag te vragen. Red.) Het Indonesische kabinet heeft Donderdag te middernacht mede gedeeld, dat zij de ontslagaan vrage van de minister van bin nenlandse zaken, Assaat, niet zou aanvaarden. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip ver meld: Indonesië Ms. „Oranje" (6 Februari); Nieuw Guinea Ss. „Rotti" (29 Januari); Antillen Ms. „Delft" (30 Januari); Suri name Ss. „Cottica" (31 Jan.) De Bisschopswijding van Pater C. van Lierde O.E.S.A. (K.N.P.). De Nederlandse pater Canisius v. Lierde O.E.S.A zal door kardinaal Pizzardo, pre fect van de Heilige Congregatie der Seminaries en Universitei ten, tot bisschop worden gewijd Pater van Lierde werd zoals het K.N.P. eerder meldde, tot Sa- crista van Z.H. de Paus en tot Vicaris-Generaal van Vaticaan stad benoemd. T AGRARISCH BEDRIJF IN HET AFGELOPEN JAAR In een vergadering van de Stichting voor de Landbouw, provincie Utrecht, heeft Ir. G. P. F. Royackers, secretaris der Stich ting voor de Landbouw, gespro ken over de gehele gang van za- kien in het agrarisch bedrijf in het afgelopen jaar. Meer in het bijzonder wijdde de spr. echter aandacht aan het landbouw-ega- lisatiefonds. In dat verband betoogde hij, dat de bestrijding van de t.b.c. bij het rundvee een zaak is, die uit eigen kracht en vrijwillig dient te geschieden. Dat neemt echter niet weg, dat de regering met steun van het tegenwaarde fonds van _de Marshall-hulp haar medewerking verleent. De heer W. H. Kemmers hoofd ambtenaar van het Centraal Bu reau voor de tuinbouwveilingen, besprak in het bijzonder de tuin bouw. Hij ging de oorzaken na van de huidige moeilijkheden en zei, dat alleen een gezond bedrijf bestaanszekerheid kan verschaf fen. Verleden jaar in het bijzonder zijn de prijzen van groenten en fruit laag geweest als gevolg van de enorme en abnormale vrucht baarheid. Daardoor ontstond een wanverhouding tussen productie en consumptie in binnen- en bui tenland. De West-Duitse vice-kanselier dr. Bluecher heeft Donderdag avond voor de Bondsdag verklaard, dat de regering na de laatste verklaringen van de Nederlandse ministers van justitie en van buitenlandse zaken in de Tweede Kamer goede hoop heeft, dat de kwestie van een teruggage van landerijen van Duitse boeren over de Nederlandse grens op bevredigende wijze zal kunnen worden geregeld. Bluecher antwoordde volstrekt ontkennend op de in een inter pellatie aan de regering gerichte vraag, of zij bereid zou zijn ook aan Nederlandse boeren de be werking van hun landerijen in Duitsland onmogelijk te maken en de getroffen Duitse boeren met deze landerijen schadeloos te stellen. De Duitse regering zal de uit de tractaatverdragen voor Neder landse boeren voortvloeiende rechten ten volle blijven hand haven en zij is niet' van plan consequenties te trekken uit het feit, dat de Duitse boeren tot dusverre van hun grond zijn af gesneden. De kwestie kon vol gens Bluecher „met goede wil" worden opgelost en dit moest in elk geval geschieden met uitscha keling van een openlijke pole miek. De vice-kanselier gaf dit als antwoord op een interpella tie van een dertigtal leden van de Bondsdag. Als woordvoerder dezer groep trad op de liberale afgevaardigde dr. Frey, die uitvoerig in het licht stelde hoe vele Duitse boe ren aan de Nederlandse grens gedupeerd zijn door het feit, dat hun in Nederland gelegen lande rijen geconfiskeerd zijn. Hij gaf uiting aan de bezorgdheid, die in Duitsland ontstaan is doordat men een versnelde verkoop van deze landerijen aan Nederlanders en daarmee een definitieve liquida tie van het Duitse bezit heeft geconstateerd. In het belang van de grensbevolking aan beide zij den der grens was het volgens dr. Frey noodzakelijk dat een weg gevonden zou worden om de Duitse boeren weer in het bezit van hun grond te stellen. Hij zeide zich daaromtrent te heb ben verstaan met Nederlandse Kamerleden en een „menselijke" oplossing te hebben bepleit. Daar bij had hij veel begrip voor het Duitse standpunt ontmoet en daarvoor sprak hij zijn erkente lijkheid uit. Dr. Frey zeide dat alleen in Limburg 6000 hectare land van Duitsers geconfiskeerd is. Donderdag is te Belgrado een proces begonnen tegen zeventien Joegoslaven, die worden beschul digd van spionnage en revoluti- onnair drijven. Zij zouden te Pa rijs voor het spionnagewerk zijn opgeleid en deel uitmaken van een organisatie onder leiding van ex-koning Peter van Joego-sia- De beklaagden staan terecht voor 'n militair gerechtshof. Vol gens de openbare aanklager zou er samenwerking bestaan met anti-Joego-Slavische spionnage- centra te Rome en Triëst en in Oostenrijk. De twee eerste beklaagden hebben schuld bekend. Een van hen, een gewezen kapitein in het voormalige Koninklijke Joegosla vische leger, verklaarde dat het doel der spionnage-organisatie was „aile Joego-Slavische uitge wekenen onder Koning Peter te verzamelen en in Joego-Slavië weer een democratisch bewind te vestigen." In de zaal van het 'gerechts hof bevonden zich, als stukken van overtuiging, vijftien radio- zend- en ontvangtoestellen, vier geweren, vier fototoestellen en twee schrijfmachines, die bij de beklaagde in beslag zijn geno men. Minister Goetzen niet naar Suriname Naar wij vernemen is het be zoek van de Minister zonder por tefeuille L. Götzen aan Suriname, waarheen hij vandaag zou ver trekken, voor onbepaalde tijd uitgesteld. BONN De vraag of ccn ka tholiek dan wel een protestant de Westduitse Bondsrepubliek strak» bij het Vaticaan zal ir.ueten ver tegenwoordigen houdt thans de politieke gemoederen in Bonn heftig bezig. Het is een traditie geweest in Duitsland, dat de ver tegenwoordiger bij het Vaticaan HUWELIJKS MAKELAAR Toen men onlangs zo meldde het Vrije Volk naar A.N.P.-gege- vens in het dorp Bonfeld bij Heilbronn in Zuidwest-Duitsland wilde overgaan tot ver deling en toewijzing van een landgoed van 50 hectare, kwam men tot de ontdekking, dat het dertigtal hiervoor ir aanmerking komende boeren niet voldeed aan de voorwaarde, dat zij getrouwd moesten zijn en dat nog wel bij het bestaande tekort aan mannen in West-Duits- land. De schuld hiervan scheen te liggen bij de boerendochters, die de voorkeur gaven aan een steedse burgerman. De burgemeester van het dorp greep in. Hij gaf in de pers bekendheid aan de situatie en al spoe dig stroomden brieven van trouwlustige scho nen uit de omringende plaatsen binnen. De burgemeester sorteerde de brieven zorgvuldig en ten slotte ontvingen alle ongetrouwde boeren het adres van een mo gelijk geschikte bruid Tegen Kerstmis begon nen de eerste huwelijks. '•^ndidaten in Bonfeld aan te komen en thans slaat de burgemeester met grote belangstelling de paartjes gade, die door de dorpsstraat wandelen, in de hoop dat Cupido hem in zijn -iderneming zal steu nen. NIEUW KABINET Zou de „Telegraaf" het in ons land voor het zeggen hebben, ge lukkig is dit niet het ge val dan zou Oud het nieuwe kabinet vor men! Omdat men in deze sombere dagen ook eens moet lachen, stel len we op het voetspoor van het Amsterdamse blad de volgende for matie voor: Oud, pre mier en financiën met drastische bezuinigingen en volledige vrijheid voor de gemeenten: Gerbrandy, justitie, met allemaal rechters, die de regering in het on gelijk stellen; Scheps Overzeese Gebiedsdelen in de geest van Coen: Weiter, buitenlandse za ken met Spanje, zonder Amerika; Schmal, bin nenlandse zaken, voor lopig zonder commen taar; Louwes, landbouw, Dat is me ook wat met die Kruis! Zo maar aan de dijk gezet. Nou, ik weet ook niet, wat er allemaal achter zit. Gelet op de bijzondere aard van het militaire wereldje, zal dat wel het nodige zijn. Ik dacht, het zit 'm natuurlijk in de kwestie van het geld. Nog altijd hangt er wat! Zou de man, die eens aan het hoofd stond van het M.G., nu wèl geleerd hebben, hoe je met 's lands gelden moet omspringen. Om dat M.G. hing een aureool van geldsmijterij, een woord dat gebruikt is door meneer Schermerhorn en die kon het weten, want het gebeurde in zijn tijd. Nu moeten wij op defensie-gebied heel wat doen, maar het gevaar voor geldsmijterij, dat na de opheffing van het M.G. blijkbaar nog niet helemaal bezworen is, neemt toe, al naar gelang de nood ertoe neigt, de militaire leiding de vrije hand te laten. En Kruis wou die vrije hand graag, maar bovendien wou hij op de stoel van de regering gaan zitten. Nog een stapje, en we zaten in de militaire dictatuur. En daar passen we voor. Want (lan krijgen we een herhaling van het Malle Geval, en daar is de zaak te ernstig voor met garantie-melkprijs 18 cent; Kruis, defensie met parate macht, tien divisies (zonder devie zen), Helferich. marine, met „ship that pass in the night", prof. Rus sell economische zaken, met sterk verlaagde be lastingen prof. Gerret- son, onderwijs, voor zo ver dit nog nodig en fi- nanciëel mogelijk is: Lunshof, liquidatie van Sociale Zaken. Tegen de tijd dat Ome Jozpf komt, is ons land dan juist rijp voor de bolsje- wisering.... Ersatz. Sombere beschouwin gen geven te kennen dat we weer distributie krij gen. Maar of dit zal hel pen om onze betalings balans recht te trekken? Kijk, staat ergens ik mag niet zeggen waar, want er stond „nadruk verboden" bij! als de sla-olie bijv. op de bon gaat, zou mentabak kopen en dan gaf die slaolie-rantsoenering nog geen uitkomst. Ik vraag me echter af, of de schrij ver van dit moois niet iets anders dan slaolie (en dan ongerantsoe- neerd!) gedronken heeft. Of is het de bedoeling, ersatz-slaolie uit te vin den, met Virginia-puur, en oliebollen voortaan te bakken in Sumatra- en Vorstenlanden-sap?? Gocheme jongens! De leden van het per soneel van de S.E.R. heb ben allemaal zo'n beetje topsalarissen, waar al weer een Kamerlid mee zat te tobben, maar de minister zei, dat het alle maal O.K. was. De voorzitter heeft 20 miille, de algemene secre taris 14 tot 20, de secre tarissen 12, de adjuncten 8 enz. enz. Dit zijn be paald allemaal deelne mers van de cursus: Hoe word ik een gocheme jongen(N.B. De S.E.R. is de Socigal-Eco- nomische Raad, het top orgaan (vandaar natuur lijk die ..topsalarissen") van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Orde ning is duur!) Schens naraat! In het socialistische weekblad ..Paraat" (niet in het „Vrije Volk") schrijft het P.v.d.A.- Kamerlid Scheps, dat Nederland de souversini- teit over Nw. Guinea niet moet overdragen, maar dit lknd moet ont ginnen in de geest van Coen! De pogingen, wel ke, naar verluidt, werden aangewend, om Coen's standbeeld in Hoorn aan een museum te verko pen, kunnen nu wel wor den gestaakt. Uit de Huiskamer: „Moeder, mijn Vrien dinnetje kreeg een pop voor d'r verjaardag, en een boek en nog een ding, maar dat weet ik niet meer." Waarop broerlief wijs opmerkt: ..Vraag het aan Ger de Roos!" Bouwen. In Heemstede, bij Haarlem, wordt een nieuw bioscoop-paleis ge bouwd. In Haarlem is nu ook vergunning gegeven voor een nieuw bioscoop theater. Allemaal van wege de versobering en de voorrang van de wo ningbouw! Noe meer beeldsDraak! In de „Maasbode" schrijft prof. Duynstee. dat Indonesië in de kwestie N.-Guinea dan e»n „stikspel" mag heb ben, maar in dit spel zit ten valse kaarten en deze speler heeft de dolk naast zich klaar gelegd!! En wij maar roepen: Leve de Unie! De grien en ik. Niet „het ei en ik", dat is van Jeannette Mac- Donald, een Amerikaan se, als ik het goed heb. Daar heeft dat mens ook recht op. Volgens de ge schreven historie is het ei nog steeds van de kip van Columbus, de eerste Amerikaan met bescha ving, en niet van een Russische- leghorn. Maar, het was de griep en ik. De griep had mij en ik de griep te pak ken. En danig! Bij mijn keel, aan handen én voe ten, van kop tot teen. En trillen vader! Als een eenzame riethalm in een barre Noord-Ooster, maar knakken, nooit! Zonder dat ik het be sefte liep ik in de gaten, werkelijk geen kleine. Zeg me nooit weer dat de mensheid van tegen woordig hard en onge voelig is. Wat een mede leven! Het medelijden kon je van de gezichten afscheppen! En een goeie raad!! Ontzettend, niet na te vertellen. Ja, ik begon me werkelijk ver schrikkelijk ziek te ge voelen, waande me steeds meer in afgronden, die me aan de rand van het graf konden brengen. Wanneer de gemeenschap zulk een belang in je ge zondheid stelt, dan is het onverantwoordelijk niet alles in het werk te stel len om het leven te red den en te behouden, en dus al die goeie raad op gevolgd. Het begon met jodiumpillen, vitaminen C, kinin-edruppen, cognac, brandewijn en citroen sappen. Dan nog wat vetkaarsjes, flessen vol suikerwater en wat ka neelstokken. En maar slikken! Nog niet over, dan nog een gehele lita nie van huis-, tuin- en keukenmiddeltjes. En eindelijk de dokter! Wat laxeerpillen; het was geen griep maar een maagstoornis. Nog even, zei de geneesheer, en we hadden je maag leeg moeten pompen. Pompen of verzuipen, maar ik nooit weer luisteren naar allerlei goede raadgevin gen. (Ingez. door de V. te F.) KINDERMOND Zusje hoort door de radio, dat Eisenhower, via Parijs, Brussel, Den Haag, Kopenhagen, naar Noorwegen zal gaan: „O, moeder, wat heeft-ie een boel geld!" ONDER LANDGENOTEN! Uit een rede van Ernst Mayer uit Stutt gart in het Bondsparlc- ment te Bonn: ,^Wij weten, dat Beie ren reeds een beschaafd land was. toen de on aangename Pruisen nog knaagden aan de been deren van missionaris sen." (Uit 't Vrije Volk) La douce France. In de „Maasbode" gele zen, dat in Frankrijk de gewoonte bestaat, om iedereen, van hoog tot laag, met de jaarswisse- ling een maand salaris extra te geven. Als ik weer geboren word, hoop ik^ dat de ooievaar het eindpunt van zijn vlucht ergens boven Frankrijk zoekt. (Ingez. door M. E. te A.) Goudstikker. De onlangs gemelde likwidatie van de be roemde kunstcollectie Goudstikker wordt als een somber voorgevoel voor de collect'ie-Oud- Stikker aangezien, te meer daar men vreest, dat aan deze collectie k u n s tmatigheid niet vreemd is. (Ingez. door J. S. te N.) ..What is in a name?" EisenhowerAdenauer SchumanTruman: Sta linAustin: PalarDol lar: het rijmt en hot. klopt allemaal: onbegrij pelijk, dat het in de we reld niet beter klopt. (Ingez. door P.P. teA.) Beeldspraak. Wat de noodzaak tol medewerking met de defensie betreft. aldus sprak Romme in Heer len. hebben we na de wekker van Korea de roffel van Eisenhower gehad; maar de binnen landse vrede is ook een factor van belang. Toen hield de beeldspraak op. Ze zou kunnen luiden, dat we hier hebben te luisteren naar de.Big Ben. (Ingez. door W. v. d. A. te Z.) een protestantse diplomaat was. Thans hebben echter een aantal Katholieke leden van de fractie der C.D.U. »>cu o< 'lier ce- wend met het verzoek een Ka tholiek uit de rijen van het par lement voor deze post te kiezen. Hun argument daarvoor is, dat de religieuze verdeling in dc Bondsrepubliek van andere aard is dan die binnen het oude rijk. Terwijl de katholieken in geheel Duitsland verre in de minderheid blijven tegenover de protestan ten vormen zij in West-Duits- land alleen met 47 percent der bevolking de grootste religieuze groep. De afgevaardigden hebben het daarom onaannemelijk ge acht dat aan de traditie zou wor den vastgehouden. Dit argument vinden de sociaal-democraten reeds daarom niet steekhoudend omdat Bonn zich aandient als de enige wettige regering voor ge heel Duitsland en met het over wegend protestantse deel van de bevolking der Sowjet-zone reke ning gehouden dient te worden Bovendien menen de socialisten en-protestanten dat het ook za kelijk beter is de vertegenwoor diging bij het Vaticaan toe te vertrouwen aan een diplomaat, die geen kerkelijke banden met Rome heeft. De fractieleider van het Ka tholieke „Zentrum", dr. Reis- mann, heeft de discussie nu nog aangewakkerd door een protest tegen wat hij ziet als een achter stelling van de Katholieken in het gaandeweg uitbreidende corps van ambtenaren van de buitenlandse dienst. Reismann heeft in zijn partij- orgaan de eis gesteld, dat min stens de helft der ambtenaren van de buitenlandse dienst Ka tholieken zullen moeten zijn. Op het ogenblik is dat ongeveer een cierde. Aanvankelijk was het nóg min der. Reismann heeft voorts de reeds vroeger op de buitenlandse dienst geoefende critiek herhaald namelijk dat leden van het vroe gere „Kösener Seniorenconvent", een exclusieve vereniging van oud-studenten, en ook vroegere partijgenoten in groot aantal tot de dienst zouden worden toege laten. De leider van de perso neelsafdeling van de dienst, dr. Haas, heeft indertijd ontkend, dat er van een bevoorrechting sprake zou zijn. doch daarbij cijfers ge publiceerd ,die de bestaande cri tiek slechts hebben aangewak kerd. Nederlands schip op de Rijn gezonken Het Nederlandse sleepschip ..Nederland" is op de Rijn nabij Keulen gezonken. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. DE ONLUSTEN ROND BERTHA HERTOGH De rBitse minister van Kolo niën. James Griffiths, heeft mee gedeeld, dat de commissie van onderzoek naar de onlusten, dit te Singaporte hebben plaats ge vonden in verband met de zaak- Bertha Hertogh haar werkzaam heden vermoedelijk begin Febru ari zal aanvangen. De commissie heeft o.a. opdracht, speciale aan dacht te wijden aan de oorzaak van de onlusten die op 11 Decem ber begonnen, zeven iten personen het leven hebben gekost en meer dan tweehonderd gewonden ver oorzaakten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3