Watzijn thansde mogelijkheden? Thans offers in geld en moeite of straks offers in bloed PERSSTEMMEN Beperk vrijwillig investeringen DE VREEMDE GAST De massa moet geloven zonder te kunnen zien over aftreden van kabinet Het hoe dal Nationale concentratie of reconstructie van het kabinet? RADIO Mutaties in hogere legerleiding Ons volk heeft de keus: BEURSOVERZICHT Jaarverslag 1950 Rotterdamse Bank Minister Lieftinck tot de gemeenten: Instelling van een centrale adviescommissie in overweging door Jan van Hatert Slechts a CHIRON 150 km. pe Glasbriflen Celluloid- monturen Vlinder montuur Adr. v. d. Kuip BOEKEN De balans- OPRUIMING Boekhandel K. TER BURG HUIZE L.O.L. CARNAVAL loc. Groothuizen PAGINA 4 VRIjDAG 26 IANUARI 1951 (Van onze parlementaire redacteur) De teerling is geworpen, het kabinet is afgetreden en er zal een nieuwe regering moeten komen, waarvan prof. Romme enige weken geleden reeds gezegd heeft, dat met grond gevreesd moest worden dat uit het thans geslagen gat niet iets beters te voor schijn zou kunnen komen. Mr. Oud heeft brokken gemaakt en men zou zich dus kunnen voorstellen, dat hij in eerste aan leg werd aangewezen om een nieuw kabinet te vormen. Het lijkt echter niet waarschijnlijk, dat er bij de P.v.d.A. animo zou bestaan om aan een kabinet-Oud medewerking te verlenen. De heer Oud zal het gemis aan mede werking van die zijde waarschijn lijk niet zo bezwaarlijk vinden, hij wenst wellicht zelfs een ka binet zonder socialisten, maar de K.V.P. zal ongetwijfeld slechts in uiterste geval zonder de P.vd.A. in zee gaan. Zou ook zij op zich zelf al weinig sympathie voelen voor een kabinet-Oud, in zo'n kabinet de gevangene worden van een eventuele derde macht, lijkt voor haar allerminst aan trekkelijk. Aan een vooraanstaand lid van de K.V.P. zou in eerste of tweede aanleg de opdracht kunnen worden verstrekt om een kabinet van nationale concentra tie te vormen. Ziet men deze katholieke formateur in de per soon van prof. Romme, dan krijgt ook hij een ongetwijfeld zeer moeilijke opgave. Hij zou er niet alleen in moeten slagen om de huidige brede basis te her stellen. hij zou haar tevens met de A.R. moeten uitbreiden. Ook bij het bezien van deze opgave rijzen bijna torenhoge vragen. De V.V.D. trekt naar rechts, zij wil de huidige verhoudingen be nutten om een meer conservatieve politiek te voeren, die zelfde ver houdingen hebben anderzijds echter in de P.v.d.A. reeds grote spanningen dpen ontstaan. Een deel van deze partij wenst een bewuster socialistische koers en een toetreding tot een kabinet op nog breder basis zou deze span- PROGRAMMA ZATERDAG 27 JANUARI 1951 HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoonmuz.; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zen dersluiting; 9.00 Nieuws- en weerberichten; 9.10 Gramofoon- muziek; 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.40 Viool en piano; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Dansmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest en solist; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Politie-kapel; 15.00 Boekbespreking; 15.15 Gramo foonmuz.; 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.00 Gramo foonmuz.; 16.30 Omroeporkest en soliste; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Schuur papier en nog wat....; 18.20 Va ria; 18.25 Gramofoonmuz.; 1P 30 Volksdansen en muziek; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 „Fas- separtout", causerie; 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio schaakwedstrijd NoorwegenNe derland; 20.06 Actualiteiten: 20.15 Gev. programma; 21.15 Tiroolse muziek; 21.45 Soc. commentaar; 22.00 Instrumentaal Sextet; 22.25 „Onder de pannen", hoorspel; 22.45 Orgelspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.2524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en lit. kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws- en weerberichten; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.30 Gramofoonmuz.; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gra mofoonmuziek; 11.50 „Als de zie le luistert: Onze geestelijke strijd" causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuz.; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gra mofoonmuziek; 12.50 Sport; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 Gramofoonmuz.; 14.00 Instrumen taal ensemble; 14.20 Eng. les; 14.40 Amateursuitzending; 15.15 Kroniek van letteren en kunsten; 15.50 Kamerorkest en soliste; 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Filmmuziek; 18.15 Neder land industrialiseert, klankbeeld; 18.25 Sport; 18.40 Regeringsuitz. 19.00 Nieuws; 19.15 Dit is leven; Actualiteiten, Sport; 19.27 Svm- phonette-orkest, koor en solisten; 19.52 Journalistiek weekoverzicht 20.00 Nieuws; 20.05 Radio-schaak- wedstrijd NederlandNoorwegen; 20.06 De gewone man zegt er t zijne van; 20.12 Gramofoonmuz.; 20.15 Lichtbaken: 20.40 Steek eens op heren: 21.00 Gev. programma; 21.53 Wat zou u doen?; 22.00 Amusementsorkest; 22.30 Wij lui den de Zorraag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.25 24.00 Maastrichts Sted. Orkest en soliste. BRUSSEL, 324 en 484 m.: 324 m.: 12.30 Weerberichten: 12.32 Zigeunerorkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Zangrecita): 13.30 Gramo foonmuziek; 14.00 Causerie over Verdi; 14.10 Muz. causerie; 15.00 Accordeonmuziek; 15.15 Jazzmuz.: 15.45 Accordeonmuziek: 16.00 Gra mofoonmuz.; 16.15 Kamerkoor; 16.30 Pianorecital; 16.45 Kamer koor; 17.00 Nieuws: 17.10 Gram.; 17.30 Orgelspel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws: 19.30 Viool, altviool en piano; 19.50 Ra dio-feuilleton: 20.00 Omroeporkest en solist; 21.00 Actualiteiten; 21.15 Lichte muziek: 21.45 Gramofoon muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Ver- zoekprogr.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gramofoonmuziek. 484 m.: 12.05 Omroeporkest; 1?.10, 13 30 en 14.00 Verzoeknr»gram- ma; 15.00 Gram.; 18.30 Accor- deonspel; 19.00 Gramofoonmuz.; 20.00 Gev. concert: 21.00 Gramo foonmuziek: 21.30 Jazzmuziek: 22.15 GramofoonmuzioV ningen tot een noodlottige hoogte kunnen opvoeren. Daarnaast rijst de vraag, welke houding een der gelijk kabinet ten aanzien van Indonesië zou moeten innemen. K.V.P. en P.v.d.A. wensen een politiek te voeren, die er doelbe wust op gericht is om de ver houding met Indonesië te ver stevigen, van Antd-Rev. zijde en van die van de V.V.D. is de laat ste tijd echter een politiek ge voerd, die geladen was met anti- Indonesische sentimenten. Ook hier moet betwijfeld worden of een synthese zou kunnen worden gevonden. Deze mogelijkheden afgetast zijnde, blijft de moge lijkheid van een zakenkabinet over, een kabinet, dat gezag zou kunnen afdwingen door de sterkte van de daarin zitting heb bende persoonlijkheden, maar deze reeds voor zich zien is nog iets anders dan ze te kunnen vinden. De meest voor de hand liggende oplossing zou wellicht nog een reconstructie van het huidige kabinet zijn. De post van Buitenl. Zaken of een ander de partement zou bezet kunnen wor den door een of meer Chr.-Histo- rische figuren. Hierdoor zou de V.V.D. weliswaar geheel uitge schakeld worden, maar anderzijds lijkt een samenwerking van K.V.P., P.v.d.A. en C.H., mede in het licht van het jongste debat, nog het meest in dij lijn van de mogelijkheden te liggen. Maar evenals de VVD de laatste tijd sterk in het teken van de komen de verkiezingen heeft gestaan, zal ook de C.H. wel moeite heb ben om de vrees voor inpopulari- teit te overwinnen. In elk geval moge uit dit alles duidelijk zijn geworden, dat de heer Oud het land in een zeer zeer moeilijk parket heeft gebracht. THANS OFFICIEEL 's GRAVENHAGE, 23 -Jan. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Februari 1951 Generaal Mr. H. J. Kruis, op de meest eervolle wijze ontheven van de functie van Chef van de Generale Staf en voorzitter van 't Chefs van Staven Comité en is Luitenant-Generaal M. R. H. Cal- meijer op de meest eervolle wijze ontheven van de functie van plaats vervangend Chef van de Generale Staf. Bij hetzelfde Kon. Besluit is be noemd en aangesteld bij de Gene rale Staf, tot Generaal-Majoor Ko lonel B. R. P. F. Hasselman, van 't wapen der cavalerie. Generaal- Majoor Hasselman is benoemd tot Chef van de Generale Staf. Tijdelijk, voor de tijd, dat hij de functie vervult van Chef van de Generale Staf is Generaal-Majoor Hasselman benoemd tot Luitenant- Generaal. Aan Generaal Mr. Kruis en Lui tenant-Generaal Calmeijer is de dank van H. M. de Koningin be tuigd voor de vele diensten door hen in verschillende gewichtige betrekkingen en onder dikwijls moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. i J Het Chateau de Jardy, gelegen tussen Versailles en Vau- cresson, 14 km van Parijs, dat waarschijnlijk zal worden ingericht tot hoofdkwartier van generaal D. Eisenhower, opperbevelhebber van de strijdkrachten van het Atlantisch Pact en diens staf. MANNERHEIM ERNSTIG ZIEK LAUSANNE, 25 Jan. (Reuter) - Baron Gustaaf Mannerheim, de 82-jarige Finse maarschalk en oud-president van de Finse repu bliek, is zeer ernstig ziek in het kantonnale ziekenhuis te Lau sanne, waar hij Dinsdagavond 'n spoedoperatie heeft ondergaan. Volgens de behandelende art sen zijn de kansen op herstel gering. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van „Buitenlandse Zaken" is de nadruk op onze defensie komen te vallen. Hoe staat het er nu mee? Doen wij wel voldoende? Dat waren de vragen, die door verschillende afgevaardigden met klem aan de orde werden gesteld. Deze vragen waren zeker niet nieuw. In het najaar van '50 veroorzaakten dezelfde vragen het heengaan van minister Schokking. Wij schreven toen, dat deze bewindsman ook met de schuld van anderen werd beladen. En dat deze bewering grond had is de afgelopen week nog eens duidelijk aangetoond. Bij het aftreden van minister Schokking heette het, dat de re gering wel meer geld op tafel had willen leggen, maar dat de persoon van de toenmalige be windsman geen zekerheid bood, dat deze extra offers ook nuttig zouden worden besteed. Vorige week waren we een klein half jaar verder, maar ook nu blëken die extra offers nog slechts in studie te zijn en dan nog niet omdat men ér direct na het heen gaan van minister Schokking op is gaan studeren, maar omdat ge neraal Eisenhower de regering duidelijk heeft gemaakt, dat da den dringend geboden zijn. Was het de fout van minister Schok king, dat hij zijn eisen niet meer kracht heeft bijgezet, de afgelo pen week is wel duidelijk ge worden, dat het ook de regering in haar geheel aan de juiste ge zindheid heeft ontbroken. Was zij zich dan niet van de dreigende gevaren bewust? Dat ongetwijfeld wel, maar al te lang heeft zij met het volk willen vasthouden aan de koers, die tot nu toe is gevolgd. Het valt moei lijk om de regering hiervan een verwijt te maken, omdat haar fouten immers ook onze fouten zijn. Dit levenspeil, deze poli tiek van sociale voorzieningen was ons vertrouwd geworden en het kost moeite om met dr. Bruins Slot tot de erkenning te komen, dat men beter nu offers in geld en moeite kan brengen dan straks in bloed. Zou men in dit besef niet ver der willen benadrukken, dat de regering desondanks de plicht had om ons volk voor te gaan, wel blijft het zaak om ons af te vragen of de juiste instelling dan nu in elk geval wel bij haar aan wezig is. Bij het debat van de afgelopen week heeft dr. Drees met nadruk de bewering van de Amerikaanse pers ontkend, dat hij en andere socialistische minis ters een krachtige defensiepoli tiek zouden remmen: De regering, aldus zijn verklaring, is ten volle bereid om onze verplichtingen in het kader van het Atlantisch Pact na te komen. Deze verzekering klinkt over tuigend, maar de daarin tot uit drukking komende bereidheid moet nog de vuurproef doorstaan van de aangekondigde versobe ringsplannen. De ministerpresi dent legde er de nadruk op, dat deze eerst zullen moeten worden bestudeerd, minister Stikker zei echter reeds nu, dat zij diep in ons maatschappeliik leven zullen ingrijpen. Wij weten niet of aan deze nuance betekenis moe, wor den gehecht, maai het lijkt ons toch goed om er rekening mee te houden, dat er over de aange kondigde plannen, zowel in ais buiten het kabinet, nog een hachelijke strijd zal moeten wor den gevoerd. Er komen nu immers zeer be langrijke vragen aan de orde. Een aantasting van ons levenspeil :s tot voor kort van verschillende zijden als Onaanvaardbaar afge wezen. Wil men haar nu aan vaarden? De socialistische woord voerder, die vorige week met anderen enerzijds op versnelde legeropbouw aandrong, betoogde anderzijds, dat toch ook het leven de moeite waard moet blijven. Gaat in een dergelijke voorwaar de niet mede de vrees voor de vijfde colonne schuil? Wij heb ben daar zeker begrip voor; het zo.u niet minder dan een ramp zijn wanneer de socialistische lei ders, als gevolg van verslechter de levensomstandigheden, de greep op hun mensen gingen ver liezen. Maar wij vrezen toch dat wij onontkoombaar een periode tegemoet gaan, waarin de massa niet meer als voorheen zal kun nen zien, en .desondanks toch zal moeten geloven. En wanneer dit geloof er is dan blijft het leven zeker met een herinnering aan de bezettingstijd, ook in kwader dagen de moeite waard. Daarnaast komt de vraag aan de orde hoe de lasten verdeeld zullen moeten worden. Ook b]j deze vraag werd de afgelopen week van socialistische zijde een kanttekening gemaakt. Voor men tot een verlaging van het levens peil komt, aldus de socialistische woordvoerder, zal de rechtvaar digheid naar alle zijden moeten zijn betracht en zal ook alles ge daan moeten zijn om tot produc tieverhoging te komen. Deze kanttekening krijgt vooral bete kenis als men zich het debat bij „Economische Zaken" herinnert. waarbij de heer Nederhorst een vorm van „commando-economie" bepleitte. Samengevat kan men dus zeker zeggen, dat aan socialistische zij de de eisen inzake een sterker Overheidsingrijpen zullen herle ven, zowel op economisch als op fiscaal 'terrein. In een artikel „Crisis in de P.v.d.A." heeft Pa rool er dezer dagen op gewezen, dat het uittreden van oud-minis ter Vos mede veroorzaakt is door een reeds lang bestaand ongenoe gen bij een minderheid in het Partijbestuur over het feit, dat het kabinet-Drees niets terecht zou brengen van de verlangens, die in het socialistische kamp leven. Ook een diergelijke mede deling wijst er op, dat de verkla ringen, zoals die de afgelopen week van regeringszijde werden gedaan, nog geenszins betekenen, dat wij nu ook eensgezind de toekomst tegentreden. De ge meenschappelijke bereidheid is er wel, maar over de te volgen weg kunnen de meningen nog zeer uiteenlopen. De gehuwde ambtenares in Rijksdienst De voorgenomen maatregel tot ontslag van huwende en gehuw de ambtenaressen in dienst van het rijk is enige malen opge schort. laatstelijk tot 1 April a.s. Naar wij vernemen is de ontslag termijn jhans andermaal ver lengd. Het gehuwde vrouwelijke rijkspersoneel kan dientengevol ge in dienst worden gehouden tot 1 Januari 1952. AMSTERDAM, 25 Jan. De Beurs heeft vandaag een zeer rustig verloop gehad. Inzake de kabinetscrisis overheerst de me ning, dat een eventueel nieuw kabinet wel weer het resultaat zal zijn van de samenwerking tussen de twee grootste politieke partijen, zodat op financieel en economisch terrein weinig ver andering kan worden verwacht. De staatsfondsenmarkt her stelde zich flink. Nu de nieuwe lening een feit is en de bijzon derheden bekend zijn, is tevens een eind gekomen aan de ver kooporders. De nieuwe lening acht men alleen interessant voor grote lichamen, ter voldoening van de belastingen in de toe komst. De conversielening mon teerde vandaag een half punt, de investeringscertificaten golden 95 7/8 (95 5/8). De industrielening was vooral lager voor Unilever en Kon. Olie. Eerstgenoemd fonds verloor ruim 4 punten en Kon. Olie ca. 3 pun ten. Bij beide fonds enwaren er voor buitenlandse rekening nog al wat verkooporders. Philips had een zeer stille hoek en gold 246)4 (247 1/4), AKU's die gis teren een punt verloren, haaiden dit verlies vandaag in. De scheepvaartmarkt kon zich goed handhaven en gaf voor de meeste soorten een kleine ver betering te zien. Aandelen Scheepvaart Unie echter waren een kleinigheid in reactie, het geen eveneens aan verkopen op buitenlandse rekening werd toe geschreven. De Indische sector lag vanmid dag eerder wat luier. De rege ringscrisis, een direct gevolg van de besluiten inzake Nieuw Gui nea, werd hier druk besproken. Van een bepaald flauwe stem ming was echter geen sprake. De handel bleef hier zeer miniem. Op de Amerikaanse sector bleef de animo gering en kwam in het agiopercentage zo goed als geen verandering. DJAKARTA, 25 Jan. (Aneta) Het blad „Sumber" noemt het aftreden van het kabinet-Drees een verrassing, en zegt, dat het niet moeilijk is om te begrijpen, dat de motie val» wantrouwen als reden had: „vrees van de reactionnaire zijde (V.V.D., A.R. en C.H.U.), dat het kabinet-Drees op een zeker ogenblik zijn stand punt inzake Irian zou prijsgeven, tengevolge waarvan de souverei- niteit over West-Irian aan Indo nesië zou worden overgedragen, omdat het Nederlandse kabinet niet sterk genoeg zou zijn om de Amerikaanse en Engelse druk te weerstaan". De ,,Pedoman" constateert, dat het nieuwe kabinet ten aanzien van Irian zeker een minder pro gressieve houding zal aannemen dan het afgetreden kabinet. De „Nieuwsgier" zegt, dat het kabinet „niet gestruikeld is over Irian, maar aan het einde van het debat hierover". Het blad acht het duidelijk, dat het kabi net gevallen is „door gebrek aan wezenlijke bestuurskracht en vermoeidheid". Franse stemmen Het Franse blad „Le Monde" heeft Donderdag onder de titel „Crisis in Nederland" een lang artikel gewijd aan de regerings crisis. Het blad vraagt zich af, of men met mr. Oud moet ge loven, dat het afgetreden minis terie, dat 2'/s jaar aan het be wind is geweest, „zwak en ver sleten" was. „In elk geval", zo voegt „Le Monde" er aan toe, ..kunnen het bezoek van generaal Eisenhower aan Den Haag en het ontslag van de chef van de generale staf een rol in de crisis gespeeld hebben. Onder deze om standigheden zou men veronder stellen. dat de critiek van gene raal Eisenhower tenminste even zeer gericht was tegen zekere leden van de regering als tegen de militaire leiders". Het blad voorziet, dat de op lossing van de crisis moeilijk zal kunnen zijn. „Men spreekt over de samenstelling van een minis terie van technici, waardoor wel licht de heer Stikker op buiten landse zaken zou kunnen worden gehandhaafd". Volgens „Le Mon de" is mr. Stikker een Neder landse staatsman, wiens inter nationale reputatie hem de ge- schikste man doet zijn om ziin land te vertegenwoordigen en diens belangen te dienen. Ver. Staten Onder de kop „Crisis in Ne derland" schrijft de „New York Times" onder meer het volgende: „De politieke crisis in Nederland is voor ons allen van belang, daar zij verband houdt met het Atlan tische bewapeningsprogramma en Zuid-Oost-Azië. Het ontslag van generaal Kruis was een ontmoe digend feit, omdat hij de voor naamste voorvechter was voor bewapening op groter schaal". „De hiermee niet verband hou dende kwestie van West-Nieuw- Guinea of Irian, zoals het tegen woordig heet, heeft de politieke crisis versneld, toen andere leden van minister Stikker's partij voor vrijheid en democratie de rege ring laakten om haar bereidheid Irian zich bij de Nederlands- Indonesische Unie te laten aan sluiten". „Evenals alle Aziatische vraag stukken tegenwoordig is deze kwestie vol paradoxen en voet angels. De bevolking van Irian is primitief en haar bronnen van inkomsten zijn gering. Haar be langen voor de naaste toekomst zullen ongetwijfeld beter gediend worden door ervaren Nederlandse bestuurders, met gelijke werk wijze als de Australiërs in het oostelijke deel van het eiland. Irian is thans echter opgenomen in de gehele grote beweging om de invloed van Europa in Azië te doen verdwijnen en dit we relddeel theoretisch nationale on afhankelijkheid te brengen". Engeland LONDEN. Het Britse Conserva tieve blad „Daily Telegraph", dat voor zijn lezers de aard en de om standigheden van de Nederlandse Kabinetscrisis uiteenzet, verklaart, dat de Nederlandse regering „op een nogal eigenaardige wijzë' is geval len. „Iedere vriend van Nederland moet in de huidige omstandigheden hopen, dat de oplossing binnen en kele dagen zal worden gevonden en niet zoals in de Nederlandse poli tiek nogal eens wil gebeuren na dat weken zijn voorbijgegaan", aldus de „Daily Telegraph". RESULTATEN WAREN ZEER BEVREDIGEND De Rotterdamse Bank N.V. heeft gedurende 1950 aan rente en wissels ontvangen f 19.362.661 (v.j. f 17.927.229); aan provisie f 11.810.859.— (f 10.920.328.—). Vermeerderd met het saldo winst A.P. en effecten en syndicaten bedraagt het credit-totaal der winst- en verliesrekening f 32.485.888.— (f 30.207.466). De bedrijfskosten bedroegen f 16.002.712.— (f 14.741.166.—). Na een dotatie aan het pen sioenfonds en een bijzondere re servering van f 5.000.000. (v. j. f 1.000.000.— en f 2.500.000.- statutair) kan een onveranderd dividend van 9 pet. worden uit gekeerd. Voor belastingen is f 6.098.000.— (f 5.368.000.—) uit getrokken. Overeenkomstig de verwach tingen, uitgesproken in het vorig verslag, verminderden de cre- dietsaldi en vermeerderde het debiteurencijfer. De directie wijt dit aan drie factoren, nl. het in halen van achterstallige belastin gen, de sinds het najaar van 1949 ingetreden prijsstijging en de ongeveer gelijktijdig hiermede opgetreden extra voorraadvor- ming bij handel en industrie. De directie spreekt haar ern stige teleurstelling uit over de met ingang van 1 Januari 1951 van krarht geworden erediet- restrictie; niet alleen over het systeem zelf, dat zij onjuist acht, maar eveneens over bet feit, dat en de wijze waarop de Nederlandse Bank gemeend heeft het te moeten opleggen. Op een vergadering te Utrecht, belegd door de vereniging van Nederlandse Gemeenten, waar meer dan 1200 gemeentelijke ver tegenwoordigers en vele afgevaardigden der provinciale besturen aanwezig waren, heeft de minister van Financiën, prof. Mr. P. Lieftinck, een toespraak gehouden waarin hij de moeilijke positie van Nederland schetste ten aanzien van de handhaving van het monetaire evenwicht binnenslands, terwijl de minister voorts in ging op het grote tekort, dat de betalingsbalans met het buiten land vertoont. Na een analyse te hebben ge geven van de ontwikkeling van de betalingsbalans over de jaren 1948, 1949 en 1950, constateerde Min. Lieftinck dat zich in 1950 een ongunstige wending heeft voorgedaan, waardoor het tekort in 1950 tot 1.2 millard gulden is gestegen. Behalve enkele bijzon dere omstandigheden van een malig karakter zijn hiervoor drie oorzaken van fundamentele aard aan te wijzen, nl. de ver slechtering van de ruilvoet met het buitenland, de Liberalisatie van het Handels- en Betalings verkeer met het buitenland en de militaire krachtsinspanning. Deze ongunstige wending gaat gepaard met het aflopen van de Marshallhulp. Nederland zal zich moeten aanpassen aan deze nieu we situatie. Een der belangrijkste oorza ken van het grote tekort op de betalingsbalans is het hoge peil der investeringen. Deze zullen moeten worden beperkt. Na te zijn ingegaan op de financie ringsmoeilijkheden welke de ge meenten thans ondervinden, deed de minister een beroep op de gemeentebesturen om vrij willig de investeringen te be perken. Hierbij dient vooral aandacht te worden geschonken aan de deviezenquote. Aangezien het voor de gemeentebesturen indi vidueel moeilijk zal zijn de pri oriteiten vast te stellen, wordt overwogen een centrale advies commissie, waarin ook de lagere publiekrechtelijke lichamen zul len zijn vertegenwoordigd, in het leven te roepen. Tenslotte drong Min. Lieftinck erop aan, bij het doen van aan schaffingen de voorkeur te ge ven aan bestellingen in het bin nenland. De Vice-voorzitter, Mr. J. H. M. Loeff, burgemeester van 's-Hertogenbosch, zegde tenslot te aan de Minister toe dat de gemeenten gaarne de door hem gegeven voorlichting bij hun in vesteringsplannen ter harte zul len nemen. FEUILLETON 28. Pelman zat, hoe ongedurig hij zich ook voelde, rustig toe te luisteren en zijn wenkbrauwen trokken zich hoe langer hoe meer somber samen, telkens als hij naar de hoge staande klok in de hoek van het kantoor keek. Het was reeds kwart voor drie. „Eén ogenblikje, ik heb een boodschap van gewicht vergeten", zei hij eindelijk en liep naar de telefooncel in het grote kantoor, waar hij kon spreken, zonder door de ander gehoord te worden. Intussen had Josine in de erker der zitkamer zitten wachten en zonder veel succes een spelletje patience gespeeld. In het laatste half jaar had ze alle zin in lezen verloren en geen enkel boek was meer in staat haar te boeien. Op het groenbekleed tafeltje voor haar lagen de kaarten. Als ze er naar keek, leek het haar of ze door een lange tunnel ze heel in de verte zag liggen. Haar eigen- Hik» aandacht was meer gevestigd op de drukke straat. Eindelijk zag ze Willy Haas uit een taxi stap pen en aan het gezicht van de chauffeur meende ze te zien, dat hij een buitensporig grote fooi ontvangen had. En toen de huis bel overging en zij van het ven ster vandaan liep, kwam juist hun eigen auto in razend tempo aan gereden en stopte met knersend remmgepiep voor de huisdeur. „Is Karei nóg niet thuis, Jo sine? Ik denk, dat we sneeuw zullen krijgen voor onze Kerst mis en dat is juist, wat ik voor mijn studies graag heb!" „Nog niet, Wil. maar het is ook pas half drie. Dr. Danckerts en ik zijn al een uur klaar en ik ben zo ongedurig en gejaagd als een klein kind, dat naar de kerstboom mag gaan kijkenEn dat dan na al dat wachtenr. de kerstavond zo gauw voorbij zal zijn! Alleen vanavond nog maar. morgen is het voornaamste deel van het feest alweer voorbij! Ik vind de vier en twintigste een van de meest geheimzinnige en drukkende dagen van het hele jaar „Dat komt, omdat we allen de dingen zoonnatuurlijk, zal ik maar zeggen.... bekijken.... vooral de feestdagen. Niemand durft er eerlijk zijn mening over zeggen, en iemand die het toch waagt, wordt voor gek versleten". „Spreek jij ten minste volko men de waarheid, Wil?" vroeg ze, hem ongewoon ernstig aanziende. „De waarheid? Neenatuur lijk niet.... als ik dat deed, zou jij de eerste zijn om me hier uit huis te jagen.Maar mettertijd hoop ik het nog eens te doen". Josine had reeds bijna een week lang op een soort eiland geleefd, waar al wat de mensen om haar heen deden of zeiden, langs haar heenging zonder enige indruk op haar te maken. Ze had zo ver langd naar deze dagnaar dit KerstfeestZou ze dan wéér teleurgesteld worden en zou haar levens verlangen dan wéér niet vervuld worden? „Daar gaat de telefoon. Wil! Wil iii even luisteren?" vroeg ze, wegduikend in de hoek van de erker met haar vingers in de oren om de boodschap niet te moeten horen, die ze misschien niet zou kunnen verdragen en tegelijkertijd speurend het gezicht van Haas opnemend om die boodschap als hij van 't toestel te rugkeerde. ot> zijn gezicht te ku i- nen lezen. „Zeg, Josine die Hart, je weet wel, 21e groot-aandeelhouder van de maatschappij heeft Karei al een uur aan de praat gehouden, Karei zegt, dat we maar vast op weg moeten gaan en dat hij Jan wel de trein van vieren zal ne men, om, al is het dan ook wat laat, toch vanavond nog te ko men". De schilder zei het heel ge woontjes, doch er lag een trek van merkbaar misnoegen op zijn gelaat en een zekere vastbeslo tenheid, die een uitdrukking van kracht gaf aan zijn innemend ge zicht. Toen hij meer in het licht kwam, zag Josine tot haar ang stige verbazing, dat de zweetdrup pels hem op het voorhoofd ston den, wat midden in de winter nu juist geen gewoon verschijn sel was. „Wat ben je van plan te doen?" vroeg hij, vermijdend haar aan fp 71'pri „Te doen?Gaan!.... In ieder geval!" Haar stem trilde en haar trek ken werden plotseling hard en stroef. Ze kreeg een kleur, haar ogen gloeiden. Het volgend ogen blik maakte ze de indruk als ging ze in de grootste opgeruimdheid op weg om een prettig Kerstfeest te vieren. Dan kwam er echter een plotselinge inzinking. „Heb je me de ware reden wel verteld, Wil?" vroeg ze on zeker. „Ben je er zeker van, dat er geen ongeluk gebeurd is, of dat Karei ziek is geworden?" De schilder knikte, eerst van „ja" en dan van „neen" en voeg de daaraan toe: „Ik zal wel wach ten en samen met hem reizen, als je dat graag wilt". In Josine's stem had zulk een ingehouden angst geklonken, dat haar vreemde gast op slag scheen te begrijpen, wat ze vreesde. Hij kwam uit het hoekje, waar hij stil had zittenlezen, naar haar toe en nam haar trillende handen in de zijne, teder en geruststel lend. „Als het je rust kan geven, Jo sine, zal ik naar kantoor gaan, dr.ar op Karei wachten hem naar Eelde vergezellen". „Graag", zei ze en zich tot Haas wenden: „De doctor zou beter op hem kunnen wachten, als hij zogoed zou willen zijn. Je weet Wil, dat hij de weg niet kent en dat onze chauffeur van avond niet rijden zal; we hebben een vreemde, die misschien de weg niet goed kent. Ik ben niet erg gesteld op de chauffeur, die ze gestuurd hebben. Hij reed zo woest en remde zo krankzinnig hard, dat de wagen daarnet voor de deur bijna omsloeg. Ik ben bang en zou de hele tocht wel willen opgeven, als die lieve oude mensen niet op ons zaten te wachten". (Wordt vervolgd) Hef hoofdkwartier na drie dagen niet dat de zaken eigen gezegd was dat ni moeilijker moeten 1 rijders zonder stra natuurlijk een spori zomaar van een lei* weer. Ondanks de Zuiden het zonnetj droog weer. Alleen sneeuwstormen, rej In de loop van de voor Nederland de weer voorby. Bij het de controle in Amstei daar 239 deelnemers waarvan 62 uit Glas Stockholm, 8 uit Osli Monte Carlo. Allen prettige herinnering 1 vangst in ons land n Het ging er in Amst gastvrij toé, de douai grens was volgens „stukken soepeler jaar" en de A.N.W.B. genwacht lieten zich hun beste zyde kent: De Franse coureur zyn Delahaya „doet" met zulke grote snelh deelnemers verklaard soms 150 km per uui zijn torsi-stang bij de broken is. Van de gre Monturen in Nikkel g£ Doublé 1 4 8 C Rose 7#5( Blond 6<6C lm. schildpad j Q Voor dames: Apart en duurzaam g gQ In één dag gereed! Mient 25 Alkmaai Op fondsrec. kortinf begint Zaterdagmorgen LAGE PRIJZEN en GROTE KEUS Wegens gebrek aan ruimte verkoop in de IJssalon van de heer De Mas, Kóorstraat 15 Alles voor de Hoeden in div. mo dellen, in vilt en stro Armbanden Kettingen Ringen Diadeems voor Zigeunerinnen Maskers Mutsen Toeters Serpetines Smink V erhuur v. costnums Huigbrouwerstraat 12 Alkmaar Tel. 4298

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4