Minister Stikker ontving opdracht mogelijkheden te onderzoeken Resultaat van breed overleg Concertgebouworkest weigerde op te treden Dr. Marga Klompé sprak over de eenwording van Europa V.N.-troepen voor Seoel ondanks toenemend verzet EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN Kampioen met vallen en opstaan Naar oplossing van de kabinetscrisis Sluier ten dele opgetrokken V eronderstellingen Weg met Paul van Kempen Moeilijke redding op hoge zee Door trein van viaduct geworpen IK Vos blijft in Partijbestuur „En De Vilder, hij bouwde voort" Chinese agressie in de Ver. Naties Jongerenraad K.V.P. Afscheid Jongerencommissaris Vliegtuig bij Rome neergestort Atoomexplosie in de U.S.A. Sovjet-Chinezen terug uit Tibet Scheepsberichten 1 Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50: m alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-»: familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 4 Maandag 29 Januari 1951 4 46e Jaargang 4 No. 12079 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 's-GRAVENHAGE, 29 Jan. Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft aan mr. D. U. Stikker opgedragen informatorisch de mogelijkheden te onder zoeken van de vorming van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van het parlement en Haar daaromtrent een rapport uit te brengen. Minister Stikker had gistermiddag een bezoek gebracht aan paleis Soestdijk. Daags tevoren had H. M. de Koningin overleg gepleegd met Prof. Mr. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer. Met het bekend worden van deze mededeling is dus de sluier, die ook nog in het afgelopen weekend over de kabinetsformatie hing, ten dele opgetrokken. Het is een open vraag in welke richting Mr. Stikker zijn onderzoekingen zal uitstrekken Over wegende, dat de huidige machtsverhoudingen in het kabinet wellicht een leiddraad, voor een formateur zouden kunnen zijn, schreef onze parlementaire redacteur vóór het bekend worden van het bovenstaande: Uitgaande van de huidige basis zou het er om gaan om de be zwaren weg te nemen, die de V.V.D. tegen het huidige kabinet voelt. Na de souvereiniteitsover- dracht is reeds de vraag gerezen of een voortbestaan van het de partement voor Uniezaken nog we! zin had. Zou deze vraag andermaal door een formateur onder het oog worden gezien en ditmaal in ontkennende zin be antwoord worden, dan zou zulks tot gevolg moeten hebben, dat minister Van Maarseveen uit het kabinet verdween, hetgeen ongetwijfeld aan de wensen van de heer Oud zou beantwoorden. De Uniezaken zouden of onder gebracht kunnen worden bij het departement van Algemene Za ken of bij dat van Buitenlandse Zaken. Daarnaast zou men zich kunnen voorstellen, dat het departement van Buitenlandse Zaken alsnog gesplitst zou worden, hetgeen enerzijds minister Stikker gele genheid zou geven om zich geheel aan de internationale contacten te wijden en anderzijds de mo gelijkheid zou scheppen om de binding met de V.V.D. door de benoeming van een nieuwe minis ter van Buitenlandse Zaken uit die kring te versterken. In dit verband wordt reeds de naam genoemd van jhr. mr. A. T j a r - da van Starkenborgb Stathouwer. MAARSCHALK MANNERHEIM OVERLEDEN GENEVE, 27 Jan. (Reuter). De Finse maarschalk Mannerheim is te Lausanne overleden, in de leeftijd van 83 jaar. Het stoffelijk overschot van maarschalk Mannerheim ■*al Dins dag of Woensdag per vliegtuig naar Finland worden overge bracht. Of ook de C.H. sterker aan een geconstrueerd kabinet dient ge bonden te worden is een vraag, die nauw samenhangt met de ge voelens, die in deze kring ten opzichte van de huidige bewinds man aan „Oorlog en Marine" leven. Bij het heengaan van mi nister Schokking is het blijkbaar niet mogelijk geweest om in die kring een geschikte opvolger te vinden en wat minister s' Jacob betreft is inderdtijd van C.H. zijde verklaard, dat het niet als een overwegend bezwaar gevoeld wordt dat hij hoewel „bepaal delijk de C.H. beginselen toege daan zijnde" geen lid van deze partij is. Intussen is het mogelijk, dat een formateur een weg vindt, die ook wat deze politieke binding betreft een bevredigender oplos sing geeft. Prof. Romme heeft deze weg reeds bij de algemene beschouwingen gewezen toen hij op een vervanging van minister Spitzen doelde. Wat de innerlijke versterking van zijn kabinet betreft zou de formateur mogelijk ook kunnen overwegen om het departement van „Sociale Zaken" van een nieuwe bewindsman te voorzien, waarvoor de huidige staatssecre taris, m r. van R h ij n, wellicht de beste candidaat zou zijn. DE OORZAAK VAN DE BRAND TE SLOTEN Dinsdag zullen de stoffelijke resten van de vier slachtoffertjes van de brand te Sloten op de R.K. Begraafplaats te Sloten ter aarde worden besteld. Het onderzoek heeft tot gevolg gehad, dat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, dat de brand is ontstaan op het punt, waar de ijzeren pijp van het for nuis uit de keuken door de vloer van de bovenverdieping ging. Nadat Zaterdagavond te Amster dam voor het Concertgebouw en in de zaal al demonstraties wa ren voorgekomen van mensen die de leiding van Paul van Kempen als dirigent van het Concertge bouworkest niet konden aanvaar den, uitte deze afkeuring zich Zondagmiddag binnen de muren van het gebouw wel in de sterke mate, dat de orkestleden gewei gerd hebben het concert uit te voeren. Toen de dirigent en de solisten op het podium waren verschenen en de neer van Kempen met de uitvoering van het Requiem wilde beginnen, weerklonken in de zaal kreten: „Weg met Paul van Kem pen, geen van Kempen". Boven dien begonnen diverse demon stranten fel te fluiten. Onmiddel- HET NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES OP KOREA Een drietal foto's van het Nederlands Detachement Verenigde Naties, op Ko rea, dat sedert enige tijd ook in de gevechten tegen de communistische troe pen betrokken is. Van boven naar beneden: a. Op meer dan 500 me ter hoogte kwam de Com mandant van het Neder landse Detachement Ver enigde Naties, Luitenant Kolonel M. P. A. den Ouden persoonlijk sergt. FHarting uit Den Haag bevorderen tot vaandrig b. De telefoonsectie van de verbinding heeft in Ko rea druk werk. Tot op de kleinste posities, hoog in de bergen moet er tele foon en radio zijn om het contact te handhaven. Hier zijn sergt. W P. Verhoog uit den Haag 'links) en soldaat H Schaap uit Leeuwarden bezig een zgn. „terminal" in orde te maken, waarop alle aansluitingen van de telefooncentrale samen komen. c. „De rantsoenen zijn uitstekend, doch een kippetje is ook niet te versmaden En overdag heb je alle tijd haar te braden!" zo denkt soldaat C. Jongkind uit A'dam er over. lijk traden vele rechercheurs van politie, die in de zaal aanwezig waren, tegen de rustverstoorders op en zij werden uit de zaal ver wijderd. Op dit ogenblik verhief het grootste gedeelte van het orkest zich van de stoelen en verliet het podium. Slechts enkele orkest leden bleven op hun plaats. In de zaal bleef het vrij onrustig en klonken kreten van protest. Van Kempen bleef onbeweeglijk ach ter zijn directielessenaar staan, totdat een stem door de micro foon met de mededeling kwam, dat het Concertgebouwbestuur besprekingen ging voeren met de orkestcommissie. Intussen werden steeds meer demonstranten uit de zaal en van het balcon verwijderd. Nadat deze toestanden een kwartier a twintig minuten had geduurd, kwam de mededeling van de zijde van het Concertgebouwbestuur, dat leden uit het orkest bezwaar maakten om de leiding van de heer Paul van Kempen als dirigent te aan vaarden. Het bestuur van het Concertgebouw heeft medege deeld, het verlaten van het po dium door orkestleden als „dienstweigering" te beschouwen. PANAMEES SCHIP IN NOOD Het Nederlands stoomschip „Hoflaan" heeft Zondagavond voor Kaap Finisterre een onbe mande reddingsboot van het Pa namese schip „Janko" gevonden. Uit later binnengekomen be richten is gebleken, dat de „Jan ko" is vergaan. Drie Engelse en twee Noorse schepen hebben ver woede pogingen gedaan de be manning in veiligheid te bren gen. Ondanks de hoge zee geluk te het de gehele bemanning van het in tweeën gebroken schip te halen. Sommige leden van de bemanning waren in wanhoop in zee gesprongen. Een van hen is overleden. SOLDAAT UIT HOOGEVEEN De 21-jarige soldaat K. uit Hoogeveen is Zaterdagnacht over leden in het ziekenhuis te Deven ter, tengevolge van een val van een spoorviaduct te Deventer. Woensdagavond stond hij gepos teerd op de brug tijdens de alarmoefening, toen een diesel- trein door zou passeren. De soldaat kreeg van de trein een ruk aan zijn geweer en viel van een hoogte van vijf meter van het viaduct op straat. DE CRISIS IN DE P.v.d.A. De Partijraad van de Partij van de Arbeid heeft in een tweetal vergaderingen zich rekenschap gegeven van de situatie, ontstaan door het aftreden van mr. H. van de Goes van Naters als voorzitter van de Tweede Kamerfractie en het uittreden van ir. H. Vos uit het Partijbestuur. De behandeling van het eerste punt gaf de Partijraad aanleiding mr. van der Goes van Naters een stemmig uit te nodigen zijn Ka merzetel te blijven bezetten. De uitvoerige discussies in de Partijraad hadden, overeenkom stig het algemene verlangen, het resultaat, dat ir. Vos zich bereid verklaarde zijn zetel in het Par tijbestuur te blijven bezetten en een candidatuur te aanvaarden voor het op het op 8, 9 en 10 Februari in de Rivièrahal te Rot terdam te houden congres nieuw te kiezen Partijbestuur. In de zaak tegen de directeuren van de Amsterdamse Ballast Maatschappij heeft Zaterdag de officier mr. de Walle tegen beide verdachten een iaaif en zes maan den gevangenisstraf met aftrek geëist. De verdediger vroeg ont- slas van rechtsvervolging. Mr. de Walle meende, dat op deze verdachten, die zich als bun ker- en vliegveldbouwers een faam verwierven, van toepassing is het woord „en de Vilder bouw de voort" Deze verdachten had den angst. Zij konden niet de moed opbrengen te weigeren. Omdat de wolprijxen zo hoog zijn. De heer N. Bessel in Zuid Afrika bezat een oude ma tras waarvan de vulling uit wol bestond Hij stuurde deze wol naar de veiling in E ast London (Zd. Afrika en ontving als opbrengst 80 gulden! DE MARINE LUCHT VAARTDIENST OEFENT IN ENGELAND Een eskader van de Nederlandse marine luchtvaartdienst on der commando van luitenant A. Bruin- sma is gestationneerd op de luchtbasis St. Merryn in Cornwall voor een oefenpe riode. Bovenste foto toont de commandant van de luchtbasis St. Merryn (O.) L. G. Wilson met de com manderende officier en vliegers van het Nederlandse eskader. Van links naar rechte: Sergeant Sommer; It. Baker; It Smit; It. L. A. Bree: de com mandant (O) Dilson, It. Bruinsma, com mandant van het Ne derlandse eskader; It. Challik; It. Brandler en korporaal Lozie. Op de onderste foto: de Sea Furies van het Nederlandse eskader met opgeklapte vleugels opgesteld op het vliegveld van St. Merryn Zaterdagavond begon de verga dering van de politieke commis sie der V.N. over de diverse reso luties, die thans in verband met de Chinese agressie in Korea in gediend zijn. Zoals bekend wensen de V.S. China als agressor gebrandmerkt te zien. De Arabisch-Aziatische landen stellen een zevenlanden- conferentie voor met de Chinezen, terwijl Canada de suggestie heeft gedaan, binnen een week een conferentie te beleggen Terwijl de Chinezen willen on derhandelen vóór het staken van het vuren en de Amerikanen eerst daarna, stelt Canada voor de conferentie te beginnen, wan neer de voorbereidingen tot het instellen van een wapenstilstand zijn voltooid. De vergadering wordt vandaag voortgezet. CHINA STELT VOORWAARDEN Het persbureau „Exchange Te legraph" meldt te Londen berich ten te hebben ontvangen, volgens welke de delegatie van India te Lake Success er van verwittigd zou zijn, dat communistisch China elke vredesonderhadeling zou af wijzen. indien de Amerikaanse resolutie, die communistisch Chi na als aanvaller veroordeelt, door de V.N. zou worden aangenomen. De verbonden troepen hebben in mistig weer hun opmars „met beperkte doelstelling" voortgezet tot enige kilometers van Seoel tegenover toenemend verzet. In het algemeen ontwijken de Noordelijke zo veel mogelijk de strijd. Eenheden van de V.N. verspreidden zich Zondag voor Soewon uit waaier vormig in Noordelijke richting. Een door tanks voorafgegane strijdmacht bezette hoog terrein aan beide zijden van de weg naar Intsjon. Zij bereikte een punt 9 km ten Noordwesten van Soewon. Een woordvoerder van het tien de corps der verbonden troepen heeft verklaard, dat een Noord- Koreaanse legercorps, bestaande uit meer dan drie divisies door het optreden der verbonden troe pen. hierin bijgestaan door de Ko reaanse winter, gehalveerd is. Het Noord-Koreaanse korps was door de linies der V.N. gedrongen. Deze strijdmacht was thans zon der betekenis. Men had de taktiek toegepast van het splitsen der strijdmacht en het aanvallen der kleinere eenheden. Een groep van 800 man bijvoorbeeld was gere duceerd tot 20 man. De rest was gedood, gewond, gevangen geno men of anderszins buiten gevecht gesteld. Mariniers in actie. Geallieerde oorlogsschepen blij ven Intsjon beschieten. Zuid- Koreaanse mariniers hebben een aanval van vier uur op het vaste land uitgevoerd. Zij doodden veertig communisten in het door (Van een onzer redacteuren) Het bestuur van de Jongeren Organisatie in de K.V.P. hield Zaterdagmiddag in het Jaarbeursgebouw in Utrecht een „buiten gewone Jongerenraadsvergadering", waarin afscheid werd geno men van de Jongeren-commissaris drs. Jan Schiphorst en mej. dr. Marga Klompé een inleding hield over het thema „De hui dige stand van zaken in het streven naar Europese eenwording en hetgeen voor de toekomst te verwachten valt te dezen". Het buiten gewone karakter van de zitting bestond uit een dubbele bezetting van de Jongerenraad, alsmede de aanwezigheid van afgevaardigden van de Katholieke Jeugdraad, het Nationaal Centrum van het Vrouwelijk Katholiek Jeugdwerk, van de Katholieke Jeugdbewe ging en van de Jeugd Stands Organisaties. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de J.O., de heer H. Pollman. Drs. J. Schiphorst merkte in een toespraak op, dat nu hij de 4 kruisjes had gepasseerd, het goed zou zijn een nieuwe func tionaris te benoemen, die wel licht met frisse ideeën de schou ders onder het werk zou zetten. Overigens zeide drs. Schin- horst. er van overtuigd te zlin. dat de ionseren niet alle steun van de K.V.P. hebben ontvan gen. die verlangd. maar ook verdiend mocht worden in de afgelopen iaren. Men kan er niet mee volstaan, alleen slechts zo nu en dan aan het ioneeren- werk een subsidie te eeven. Anderzijds wilde de heer Schip horst dit woord van critiek geens zins in „afbrekende" zin naar voren brengen, omdat hij er te goed van overtuigd was, dat nog steeds naar de juiste wegen wordt gezocht, die de J.O. zal moeten bewandelen in de toe komst. Het werk onder de jongeren noemde spr. geen luxe, maar een wezenlijk belang ter bevor dering van een gezonde democra tie. „Het is fundamenteel werk, waarbij burgerzin dient gekweekt te worden op een basis van de eigen beginselen." De voorzitter en de heer Bur- manjé spraken woorden van waardering tot de scheidende J ongerencommissaris. Inleiding dr. Klompé. Mej. dr. Marga Clompé, lid van de raadgevende vergadering te Straatsburg en Nederlands afge vaardigde bij de V.N., schetste in korte trekken de totstandkoming van de Europese Raad. Mej. Klompé protesteerde tegen de opvatting van sommigen, dat de Raad was gesticht onder dwang van de V.S. Spr. stond daarna stil bij de spanning in de Raad in de zomer van 1950, toen het bijna tot een breuk was gekomen. De eerste opdracht zal zijn Europa economisch krachtiger te maken: Europa neemt een zwak ke positie in t.o.v. de V.S., de Sowjet-Unie en de Aziatische machten. (Vervolg op pag DERTIEN DODEN Bij Tarquinia. 90 km ten N.W. van Rome. is een viermotorig Italiaans vliegtuig neergestort. Dertien personen kwamen daar bij om het leven en vier werden gewond. Onder de doden bevinden zich :'cvcn Engelsen en het vil den oude dochtertje van n Amerikaans echtpaar BeHe ouders zijn in een ziekenhuis op genomen. Ooggetuigen hebben medege deeld, dat een landarbeider de Amerikaanse vrouw uit het brandende wrak heeft getrokken Zij klemde haar babv in de ar men. Het kind stierf kort daarna. De derde atoomexplo„k binnen een week is Zondag op de oefen basis van de commissie voor atoomenergie nabij Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada teweeg gebracht. De bewoners van Las Vegas verklaarden, dat deze ontploffing luider was dan de vorige en ver gezeld ging van een gerommel. De ontploffing op Zondagmorgen verscheidde een schitterend, mag nesiumachtig licht, dat overging in een gloed als bij een zonsop gang somstijds kan 'worden waar genomen. de vijand bezette Seoel en namen twee anderen gevangen. Generaal Douglas MacArthur heeft zicht Zondag per vliegtuig naar Soewon begeven en een be zoek gebracht aan het front, dat iets meer dan 15 km van Seoel ligt. Het grootste deel van de Chi nese troepen, die Oost-Tibet wa ren binnengedrongen, is terugge trokken om de onderhandelingen tussen China en Tibet te verge makkelijken, zo wordt in ge woonlijk betrouwbare kringen te Kalimpong (Bengalen) meege deeld De Chinese autoriteiten hebben de Dalai Lama verzocht naar Lhasa terug te keren van zijn zevendaagse geestelijke oefening aan de grens van Sikkim. Zij ver zekerden hem, dat zij zich niet met zijn interne bestuursaange legenheden zouden bemoeien. 210 MAN VOOR KOREA Tot Zaterdag hebben zich 210 vrijwilligers voor het Nederlandse aanvullings detachement Ver enigde Naties gemeld. Het gros van deze vrijwilligers is soldaat. Er zijn mijnwerkers, politie-agen- ten, havenarbeiders, chauffeurs, schoenmakers en monteurs onder. Vijfenzeventig procent van hen is ongehuwd. De twee vrouwen die zich hebben gemeld zijn bur gerverpleegsters. Stille Omgang pelgrims krijgen reductie van N. S. Dank zij de besprekingen van de Landelijke Contactcommissie voor de Stille Omgang met de Nederlandse Spoorwegen hebben dezen zich bereid verklaard een reductie op de treinreizen toe te staan voor deelnemers aan de Stille Omgang. Deze reductie be draagt voor kortere afstanden 10 pet., „voor langere afstanden 20 pet. óp de gebruikelijke tarieven. ENGELS VRACHTSCHIP GEZONKEN Het 7.300 ton metende Britse vrachtschip „Castle Dore", is in de Atlantische Oceaan gezonken, kort nadat de bemanning aan boord van de vissersboot „Le Pi- corre" uit La Roclm' is geno men. Het Franse vissersvaartuig is thans op weg naar La Rochelle waar het Maandagavond wordt verwacht. De h had een S.O.S van het Engelse schip opgevan gen en was te hul- meld. Chitral (rep.) heden 16.00 u. te Hoek van Holland ver wacht van Djakarta. Ont scheping Dinsdagochtend. Johan van Oldenbarneveldt (rep.) 5 Febr. van Sura- baja, ca. 7 Maart te Am sterdam. Kota Inten (rep.) in de twee de helft van Febr. Djakar ta-Rotterdam. Ormonde (rep.) ca. 4 Febr. te Rotterdam van Djakarta.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1