Kern v dar Kath. commissie Vrije Tijd engageerde „Pro Domo Causerie over de pers „Excelsior" concerteerde ten bate van de T.B.C. Marva's brevet Nieuwjaarsrede van de voorzitter Hoe en in defensie ALKMAAR EN OMSTREKEN Jaarvergadering R.K. Middenstand Vergadering met verrassingen Het Idool Voorzitter RKAFC legt functie neer Adres Stichting Katholieke Ambachtsschool Tweede Paasdag Motorraces Twee grote stappen vooruit NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. R.K. Vrouwenbeweging Texel heeft 10.000 inwoners Engelse scholieren naar Noordholland Ondoordringbare Meervogels-defensie Haagse 1 Gesneu in Koi PAGINA 2 DINSDAG 30 jANUARI 1951 ALKMAAR. De jaarvergadering van de afdeling Alkmaar van de R.K. Middenstandsbond, die gisteravond in restaurant Koekenbier werd gehouden, was beter bezocht dan welke vergadering van de middenstand in 't vorig jaar ook. Misschien was dat omdat de vergadering was aangekondigd als een ver gadering met verrassingen. Hoe het zij, er was een hoop gevende belangstelling. Voorzitter Putman opende de jaarvergadering met een woord van weiKom en sprak daarna zijn nieuwjaarsrede uit. Hij gaf daarin eerr beeld van het afgelopen jaar en hij gewaagde van de verwach tingen voor net nieuwe. 1950 was een jaar vol onzekerheid en oor logsdreiging. In deze tijd dienen Wy onze kracht te zoeKen in de geestelijke rijkdom van mens en maatschappij. Hij deed een be roep op de medeverantwoorde- lijkneid Van de leden voor het werk van de vereniging. De mid denstander mag niet afzijdig blij ven. 1950 bracht de wet op de P.B.O., die de voorzitter zag als van economisch belang zowel als van sociale betekenis. Het bestuur zal meer contact opnemen met de R.K. vakbonden ter plaatse om te komen tot een bestuursraad, waarin de diverse vakbonden zijn vertegenwoordigd. In '51 gaan we gedenken dat 40 jaar geleden Rerum Novarum en 20 jaar terug Quadragesimo Anno werden uitgevaardigd. De voor zitter stimuleerde de aandacht der léden voor de Rome-loterij. Hij wees op de belastingmoeilijkheden van '50, op het financieringspro. bleem en op de liquiditeitspositie der ondernemingen, dia in gevaar verkeert. Hij wees bovendien op de hoge exploitatiekosten. Licht punten zag hij in de afschaffing van dq, ondernemersbelasting en de verlaging van de inkomsten belasting. Tot de vraagstukken van 1951 behoren de nieuwe win kelsluitingswet. de kinderbijslag voor zelfstandigen en het emigra tieprobleem. Er zal in dit jaar weer een feestavond worden ge houden. In dit verband wees spr. op het geslaagde St. Nicolaasfeest. ïïij sprak tenslotte woorden van waardering en dank, speciaal tot de geestelijk adviseur Dr. Holt- h'uizen, wiens werk voor de kern vorming hij roemde. Hij dankte zijn medebestuursleden en riep de leden op tot daadwerkelijke steun van het Santoswerk waarna hij de afdeling een goed jaar onder Gods zegen toewenste. Jaarverslagen In het jaarverslag van de secre taris werd gewezen op het nut van organisatie. Een beroep werd 'gedaan op de leden in groter ge tal naar de vergaderingen te ko men. De nagedachtenis van het overleden lid H. v. Dijk werd ge ëerd. De penningmeester meldde aan inkomsten f2241.17 en aan uitga ven f 1716.35. Er is een batig saldo "Van f524.82. Het oude voordelige 'saldo bedraagt f333,15 zodat thans in kas is f857,97. Het was te merken dat de fi nanciële positie van de afdeli'ng florissant genoemd mag worden want de verrassingen, die waren aangekondigd, bleken de moeite waard. Ér waren n.l. gratis verlo tingen van een kistie sisaren en een taart. De heer Mooij won de sigaren en de enige dame van het gezelschap. Mevr. v. Nimwe. gen. was de gelukkige winnares van de taart. Een nieuw bestuurslid In het bestuur werden de heren Goes en de Moei herkozen. In de plaats van de heer Kuhne. werd dé heer .de Zeeuw als bestuurslid gekozen. De voorzitter snrak woorden .van erkentelijkheid tot de scheidende secretaris, de heer J. T. A. Kuhne. In de Santoscom missie werden benoemd de heren Jong pn de Wit. -De geestelijk adviseur kwam via een géestige economische inlei ding tot de veertigdaagse vasten waarover hu behartigenswaardige dingen zei. De vasten, daar kwam ziin betoog on neer. moeten wij onvati-nn in de geest, zoals die door de Kerk is bedoeld als een boete voor de tekortkomingen NOOROHO» I.AMDSE KOLFVERENIGING ALKMAAR. Het bestuur van de Nrdholl. kolfvereniging vergaderde in café Broüwer te Alkmaar. De vereniging telt thans 222 leden. In kas was nog f 122,65. De jaarlijkse bondswedstrijd zal worden gehou den op Zaterdag 5, Zondag 6 en Maandag 7 Mei 1951 in de kolfbaan van de heer Kreuk te Hoogwoud. Maandag 7 Mei 1951 wordt de al gemene ledenvergadering gehouden. Gekolfd wórdt in 3 klassen. In 'iedèfe" klasse worden 3prijzen be schikbaar gesteld plus 2 serieprij- zen. '..Evenals 't vorige jaar zal ook dit jaar weer een korpswedstrijd wor den .gehouden, waarvoor wederom 3 fraaie medailles beschikbaar worden gesteld. PERS- EN PROPACANDA- GOMMISSIE ALKMAAR De Pers- en Pro- pagahdacommissie uit de Nederland se Kolfbdnd vergaderde Zondag te Alkmaar. Besproken werd het orga niseren van kolfwedstrijden in di verse banen. Dit jaar zullen 4 wed strijden worden gehouden en wel op 11. en 12 Februari a.s. te Hoogkars- pel, op 3 en 4 Maart te Wognum, op 10 enll Maart te St. Maartensbrug en op 7 en 8 April te Koog a/d Zaan. Er wordt gekolfd met voorgift. De 2e klasse kolvers krijgen 3 punten voor, de 3e klasse kolvers 6 punten en de 4e klasse kolvers 9 punten. Door de Pers- en Propaganda Commissie worden 6 prijzen beschik baar gesteld voor iedere wedstrijd n.l. Ie prijs f 12.—. 2e prijs f 10.— 3e prijs f 8.—. 4e prijs f 6.—. Hoog ste le serieprijs f 2.hoogste 2e serieprijs f 2. Is de deelname op 'n wedstrijd groter dan 60 kolvers dan wordt nog 'n 5e prijs beschikbaar gesteld van f 4.—. van de Christengemeenschap, waarvan ook wij deel uitmaken. Bij de rondvraag verzocht de heer Groothuizen de medewerking van de middenstand om een ver koopverbod van vuurwerk te voorkomen. Die medewerking werd niet, toegezegd. Men zal af wachten, wat op dit stuk gaat gebeuren. Verkocht werd, de naam van leden, die het afdelingslidmaat schap ambiëren, maar die tenge volge van de centrale contributie inning niet op de ledenlijst voor komen, aan het bestuur door te geven. Nadat de heer Geels verslag had uitgebracht van de onlangs gehouden vergadering van de Centrale Raad en nadat de heer Goes de nieuwjaarsrede van de heer Putman had beantwoord in welgekozen bewoordingen en met wederkerige goede wensen aan het adres van de voorzitter, sloot deze laatste de vergadering en dankte de leden voor de prettige sfeer en de vlotte afwerking van de agenda. ONZE AGENDA FILMS: Harmonie: Neptu ne's daughter, 18 jaar; Victoria-theater: Young men with a horn, 18 jaar; Rex-theater: De dienst maagd en de professor, alle leeft.; Cinema Ameri- cain: Staatsgeheim, 18 jr. ERE-TENTOONSTELLING van schilderwerken van Koos Stikvoort in het Stedelijk Mu seum. Geopend: 1012 en 25, Zaterdag van 79 u ZONDAGSDIENST DOKTO REN. wordt waargenomen door de artsen K. H. Kolk. Geestersingel 36, telefoon 2017 en J. Pot, Kennemer- straatweg 65, telef. 3117. ZONDAGSDIENST APO THEKERS: Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week, buiten de nor male openingstijden, voor spoedgevallen geopend zijn Apotheek Wanna Ritse voort Apotheker Mej. C Kamphuvs Ritsevoort 5. HOTEL VICTORY 8 uur: ..Oud-Alkmaar". BERGER Kunstkring „Rus tende Jager" 8 uur: „Do dendans" van Strindberg door het ATG met Albert van Dalsum en Charlotte Kohier. KAASMARKT- TULPENCORSO ALKMAAR. Er bestaan bij VW plannen om de opening van de Kaasmarkt te combine ren met een bloemencorso waar in de tulpen van onze bollen streek de boventoon zullen voe ren. Met bollenkwekers te Lim- men en Heiloo zal hiervoor overleg worden gepleegd. ALKMAAR. Het interparochieel sociaal-charitatief Centrum, de R.K. Commissie „Vrije Tijd" alhier kwam op de gedachte om de toneel club „Pro Domo", onderafdeling van de St. Fidelisvereniging, uit te no digen om het kluchtspel „Meneer Klaproos" op te voeren in 't Wapen va.n Heemskerk. Voor een bijna volle grote zaal en een geheel ge vuld balcon gaven de jongens van St. Fidelis daarom op Vrijdagavond j.l. voor de zesde maal het boven vermelde stuk ten beste. Met bewondering kan gesproken worden over de unieke wijze, waar op „Pro Domo" de luchtige grappen van onweerstaanbare charme, welke in dit stuk vervat liggen, lanceerde. De spelers hebben de toeschouwers bijzonder begeesterd om de souples se van de speltechniek en de waar lijk verrassend gevarieerde expres sie. De uitspraak w.as meestal van een uitzonderlijk hoog peil. Dat dit unieke spel voor een aan zienlijk deel aan de heer C. Roden burg, titelrolspeler en regisseur, te danken is, ligt voor de hand. Van het prestatievermogen van deze speler, die de zaal onophoude lijk deed schateren van het lachen, werd heel veel gevergd als men bedenkt, dat een abces in zijn arm, gepaard gaande met koorts, hem 't spelen bepaald niet gemakkelijk maakte. Dit kluchtspel om de figuur van de jn een doolhof van misleidingen verward geraakte Klaproos, die ken nis maakt met de leeuwenjager Ber- nardi (J. Hogeling), de moeilijk sprekende declamateur (D. Buter), de romanschrijver Kruger (N. Com- rpandeur) en de majoor Grober (J. Stam), bevat karakters, waaraan acteurs eer kunnen beleven. u ALKMAAR. Het door „Co- media" gisteravond voor het voetlicht gebrachte dramatische toneelstuk „Het Idool", geschre ven door de Gebr. Pertwee, kon onze bewondering niet hebben. We kunnen ons voorstellen dat een zoon het slechte pad op kan gaan, zijn vader en verdere fa milie te schande kan maken; maar de vader-figuur die ons in dit drakerig stuk wordt getekend kunnen we ons niet voorstellen Hij maakte van zijn zoon, die hij gesneuveld waant, een afgod, een held, waarvoor hij her en der monumenten wil oprichten. Dat zijn desillusie groot is, als hij bemerkt, dat zijn zoon niets minder is dan een deserteur, 'n chanteur, 'n dief en 'n moorde naar is te begrijpen. Hij vergeet dat het z'n zoon is; hij laat'hem vallen van het voetstuk dat hij in zijn blinde' verering voor hem 'had Opgericht en in plaats van de verloren zoon in zijn ongeluk te helpen en hem in zijn vader armen te beveiligen, staat hij hem naar het leven. Bij toeval is het niet de dolk in de hand van zijn vader, die de ongelukkige jongen de dood injaagt, hij sterft aan een hart verlamming. De politie kan het lijk „van de vreemde man" weg halen. De eer van de familie is gered. Men ziet een stuk waar men niet enthousiast over kan zijn. Het spel was in het eerste be drijf evenzo. In het tweede kwam Ko van Dijk als de gede railleerde zoon het stuk geniet baar maken door zijn boeiend spel; de rol'Was hem als aange meten: hij speelde hem met kleur en overtuiging. Vera Bondam was verder verreweg de beste actrice in dit ensemble; zij maakte er van wat het stuk haar toeliet ervan te maken. Jules Verstraete kon vooral na de ontknoping, als de gedes illusioneerde vader niet over tuigen. De overige medespelenden wa ren vrij zwak. Ellen de Thonars schoot bepaald te kort en kon haar rol niet aan. Dat de souf fleur als hulp moest fungeren, was irriterend. Nogmaals, wegens de creatie van Ko van Dijk was „Het Idool" nog genietbaar; doch daarvoor alleen neemt men niet zo'n stuk op z'n repertoire. Fr O. En de Fidelis-acteurs hebben er eer mee behaald. Dat getuigde het dankbare publiek, dat door een langgerekt applaus er ten volle mee instemde, dat „Pro Domo", op uit nodiging van de R.K. Commissie „Vrije Tijd", zulks bij monde van de voorzitter hiervan, de heer Th. Mil der, spoedig met een volgend stuk terugkeert. Complex woningen gegund ALKMAAR Aan de fa. Schoo- newil en Jonker, die met f 534.000 de laagste van de 21 inschrijvers bij de op 27 Nov. j.l. gehouden aanbesteding voor de bouw van 30 etagewoningen, 25 eensgezins woningen en 4 duplexwonmgen, met schuurtjes, in drie blokken aan de Coornhertkade en de Huy- gensstraat alhier, is door het be stuur van de woningbouwver. „Rochdale" dit werk gegund. ONTWIKKELINGSCURSUS VOOR MEISJES Daar heb je het nou ALKMAAR Aangezien de zaal van Victory a.s. Donderdag onmo gelijk voor dè cursus ter beschik king kon worden gesteld, wordt de 8e les van deze curus „Daar heb je het nou!" a.s. Donderdag gegeven in de geheel nieuwe gymnastiekzaal van de meisjes school aan de Laat Mevr. Hoo- geveen-v. Heugten zal spreken over het onderwerp „Een zieke in huis. Zegt het voort! VASTENAVONDVIERING vrouwelijke jeugd St. Laurentius ALKMAAR Alle leden van de Gidsenbeweging, de JG en Congregaties van de St. Laurenti. uspar. word.en vanavond (Dins dag) om half 8 in het jeugdhuis aan de Nieuwstraat verwacht voor een leuke Vastenavond-vie- ring. Het belooft een zeer mooi programma te worden; dus allen present. SCHAAKNIEUWS V.V.V. ALKMAAR. Voor de com- ALKMAAR In het begin va» de gisteravond gehouden buiten gewone vergadering van de R.K. Voetbalver. RKAFC, deelde de voorzitter de heer H. ten Berge mede dat hij zijn functie als voor zitter die hij sinds de bevrijding liad bekleed, neerlegde. Hem werd door de Penning meester de heer Brugman dank gebracht voor zijn leiding gedu rende vijf moeilijke jaren. De Penningmeester gaf hierna een overzient v^p de financiële toe stand der vereniging die van dien aard bleek te zijn dat zuinig heid geboden is en naar middei len zal moeten worden uitgezien om de kaspositie te verbeteren. In verband met het voornemen van de trainer de heer van Hoek om voor het volgende seizoen te bedanken werd het gevoelen ge vraagd van de vergadering waar bij bleek dat de helft plus 1 de trainer wilde -handhaven en de helft min 1 voor aanstelling van een nieuwe trainer uitsprak. Het bestuur staat dus voor een moei lijke taak in deze een besluit te nemen In de eerstvolgende ver gadering zal de benoeming van 'n voorzitter aan de orde komen. ALKMAAR. De Stichting Ka tholieke Ambachtschool St. Willi- brordus te Alkmaar heeft zich tot de gemeenteraad gewend met het verzoek de stichting van een Katho lieke Ambachtschool alhier urgent te verklaren. ALKMAAR. Traditie getrouw zullen Tweede Paasdag op het Ge meentelijk Sportpark de eerste mo torraces van dit seizoen worden -ge houden, georganiseerd door Alcma- ria VVV in samenwerking met de KNMV. In verband hiermede vernamen wij, dat ook de Paardensportvereni ging Vooruit haar eerste draverij op de Tweede Paasdag had vastge steld; zij had dit echter gedaan zon der zich vooraf ervan te hebben overtuigd, of zij wel gebruik van het Sportpark kon maken, hetgeen thans blijkt niet het geval te zijn. Toen de KNMV ondanks het feit, dat er Tweede Paasdag een reünie van motofrenners wordt ge houden voor de Alkmaarse mo torraces op die dag toestemming verleende zulks op grond van de traditie besloten de samenwer kende organisaties de eerste motor races op deze datum vast te stellen. Vooruit zal dus althans voor 2de Paasdag naar 'n ander terrein moe ten uitzien; zij' heeft wel gedreigd het hele jaar geen draverijen op het Sportpark tezpjlen organiseren, maar zo'n vaart zal 't niet lopen! (Advertentie) Uw polis bij ons geeft'recht op: D Geneeskundig onderzoek voor onze rekening. Om de drie jaar, door een geneesheer naar Uw keuze (geldig voor verzekeringen met overlijdens- risico waarvoor een jaarpremie van 150,of meer wordt betaald). Dit geldt ook voor reeds bestaande verzekeringen. Q Renteloos voorschot. Niet alleen voor operatiekosten, maar nu ook voor de kosten van opneming in een ziekenhuis of sanatorium, noodzakelijk ter observatie of behandeling van interne ziekten. Een unicum in het Nederlandse levensverzekeringswezen! Vraagt onze brochure waarin onze stappen uitvoerig worden belicht. De grootste in Nederland ROTTERDAM rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rmrmmA. rrrrrrrrrrr rrrrrrrrrr r f] rrrrrrrrrrr Hoofdstad Operette brengt „IN EINER KLEINEN KONDITOREI" ALKMAAR. De Hoofdstad Operette, in voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operet te, en onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, zal op Dinsdag 6 Febr. a.s. 's avonds om 8 uur in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar een enkele voorstelling geven van de Weense operette „In einer klei nen Konditorei", met muziek van Leo Ascher en Johan Strauss. Aan „In einer kleinen Kondi torei" werken o.a. mede: Fritz Sterner, Otto Aurich, Ruth Rho- den, Hellena Rajewska, Herman Valsner, Eri Rouché, Arthur Hoogveld, Ad. Heerings, Wim v. d. Velde, Ali van Norden, Elisabeth Hermann, Walter Frank en vele anderen. De dirigent is Fredy Salten, de regie voert Otto Aurich. De cos- tuums zijn wederom vervaardigd door Johnny Nieuwenhuizen. De décors, naar speciale ontwerpen van Tom Manders, zijn uitge voerd door de Firma van Does burg. Op veler verzoek zal „In einer kleinen Konditorei". in de Ne derlandse taal worden opgevoerd in een vertaling van Meijer Ha mel. ALKMAAR KRIJGT BEZOEK ALKMAAR. Eind Mei zal een Harmoniecorps van de Fran se Spoorwegen een corps van circa 100 man een bezoek brengen aan het 50-man-tellende Harmoniecorps van de Ned. Spoorwegen. Het corps zal be halve Utrecht en Scheveningen, ook Alkmaar bezoeken en door het gemeentebestuur en VVV worden ontvangen. Begin Juli is het bezoek te verwachten van een aantal deel nemers aan het Wereld-Petro- leum-Congres dat van 28 Mei tot De afdeling Alkmaar van de U.K. Vrouwenbeweging kwam gisteravond in Hotel Victory bij een, waar de heer F. Jansen, oud- journalist uit Amsterdam, een lezing hield over de keuken van de krant. Mej. Tijburg, die een causerie zou houden over het kind uit de achterbuurt van de grote stad, bleek op het laatste moment door ziekte verhinderd naar Alkmaar te komen. Het bestuur van de R.K. Vrouwenbeweging heeft echter van een zodanig organi satietalent blijk gegeven, dat het er in geslaagd is de heer Jansen in haar plaats te charteren om voor de dames van de Alkmaarse afdeling op te treden. Mevrouw Paleari-van Nieuw- kuyk opende de bijeenkomst, die goed bezocht was, met een woord van welkom, in het bijzonder ge richt tot de nieuwe leden, die in petitie van de KNSB moest het Victory aanwezig waren. Zij eerste tiental tegen de club „Het Westen" spelen in Amsterdam. Zaterdag moesten vier spelers vooruit spelen en kwam VVV 'n punt achter te staan, maar Zon dag werd de stand weer gelijk 5—5, Hier volgt de volledige uitslag: Het Westen: J. op 't EindeD. Appel Jr. 10; F. H. Heirikhui- zenE. J. Kayzer H. de Ringh VriesW. Kwak 0—1; P. RoubosP. Vreeken 01; D. SpelP. Hoekstra 10; H BroersmaJ. v. Brenk 01; J. ten BoschA. Beemsterboer 1/2 1/2; J. DrostG. F. Cool 01; A. KoningJ. Veis 10; D. Bril- lemanH Dagelet 10. deelde mee, dat evenals vroeger in het vervolg voor de overleden leden van de Vrouwenbeweging weer een H. Mis zal worden ge lezen. Er was bovendien een aan beveling van de film over het H. Jaar, die van 2 tot 8 Februari in Alkmaar te zien zal zijn. Er zullen gezellige damesclubjes ge vormd worden voor dameshand- werken, o.a. smockwerk, het ma ken van yiltschqentj.es uit oude hoeden, het vervaardigen van lampekappen en applicatiewerk. Men kan zich daarvoor tot Zon dag aanmelden. Tijdens de - één- daagse retraite, in Bergen ge houden, is een bruin hoedje ach- AMSTERDAM. De voorzitter de heer Kamp heette allen welkom mede namens het TBC fonds. Spr. vond het jammer dat de zaal maar half gevuld was, maar meende dat het concert wel enigszins op een on gelegen tijd plaats vond. Ook de Band, White and Black Stars, had zich welwillend ter beschikking ge steld. De muziekvereniging Excel sior ondervond dat de omstandig heden deze avond sterker waren dan de beste bedoelingen, althans wat de publieke attentie betrof. Excelsior musiceerde echter, met dezelfde animo alsof men voor een volle zaal speelde. Dirigent Rous- sel begon met een pittige mars, en hierna volgde een zeer te loven uit voering van de ouverture Alceste van Glück, opvallend was de be schaafde toonvorming van de clari- netten. In Valse triste van Sibelius viel een fraaie klankvorming van het koper te waarderen. De introductie op de l'Arlesienne suite van Bizet werd zeer muzikaal geïnterpreteerd. Dat de selectie uit operette Grafin Maritza van Kalmann doorhet pu bliek ten zeerste werd gewaardeerd behoeft wel geen betoog. Met een mars als toegift werd het muzikale gedeelte van deze avond besloten. Het grootste gedeelte van de muziek voor harmoniecorps geschreven is karakter muziek. Excelsior komt de verdienste toe hier veel aandacht aan te hebben besteed. In de pauze werd de verloting ge houden eveneens ten bate van het TBC fonds. Na de pauze werd ook het amu sement niet vergeten, en werd door leden van Excelsior onder regie van Robert Sr. opgevoerd het blijspel letje: Cel 13. Wij en ook het publiek hebben al meer met Cel 13 kennis gemaakt, en het viel ook nu weer bijzonder in de smaak niet tegen staande de geringe publieke belang stelling kan Excelsior terugzien op een geslaagd concert, gegeven voor n bij uitstek goed doel. Met voldoe ning vernamen we dat dit concert voor het TBC fonds, voordelige re sultaten heeft opgeleverd. tergebleven. Wie het njist kan zich met mevr. Paleari in ver binding stellen. De Vastenwet gewijzigd De geestelijke adviseur, de Z.E. Z.G. heer dr. F. Holthuizen hield een inleiding op de H. Vastentijd die aanstaande is. De zin van het vasten is boete. Er is te weinig onderscheid tus sen christen en niet-christen. Eigenlijk zou men ons aan onze liefde moeten kennen. Ons chris tendom is al te veel verburger lijkt en daarom past ons boete doening. De Kerk vraagt een zeer milde boete van ons, uiterst mild in vergelijking met de vastenwetten uit vroeger eeuwen. Het is de bedoeling van de nieuwe Vasten wet, dat wij practisch allemaal vasten. De Vastenwet is 't vorig jaar over het algemeen zeer goed onderhouden. De grootste moei lijkheid, die er was bij de huis moeders, is thans ondervangen. Die moeilijkheid was dat uit sluitend het gebruik van vlees werd toegestaan bij de ene volle maaltijd. Thans mag op de vas tendagen, die niet tevens ont- houdingsdagen zijn, bii de be perkte nevenmaaitijden ook jus uit vlees worden gebruikt even als spekvet. Vlees en spek blijven daarbij echter ongeoorloofd. Wie elders werkt en 's avonds thuis eet, mag 's middags een brood maaltijd nuttigen met vlees en dan 's avonds een maaltijd nut tigen zonder vlees, maar met jus uit vlees. De geestelijke adviseur wekte zijn gehoor op, in deze dingen met scrupuleus te zijn, maar ruim; ruim ook na^ir de kant van Ónze Lieve Heer, en zonder let- ter-zifterij, maar in een geest van blijde boete de vasten in te gaan ter voorbereiding van het grootse feest van Pasen. Achter de schermen van de krant De heer Jansen, die 33 jaar lang als journalist heeft gewerk! voor vele kranten, gaf daarna in een prettige causerie een kijkje achter de schermen van een groot dagblad. De moeilijkheden bij de nieuwsgaring, dé technische aan gelegenheden van het kranten vak, de verslaggeverij, de rol van telex en dictaphoon, t de verhou ding pers-politie-justitie liet hij met kennis van zaken de revue passeren. Hij wees ook op het belang van de provinciale ners, die zeer gun stig afsteekt bij wat men op dit gebied in het buitenland aan treft en hij onderstreepte 't grote belang van het adverteren in de plaatselijke krant. Na de met veel belangstelling aangehoorde lezing van de heer Jansen, sloot mevr. Paleari met woorden van dank deze zeer ge slaagde bijeenkomst, waarin ook nog een viertal meisjes-lyceïsten optrad, dat in plezierige toilet jes en bij feestelijke belichting de avond opluisterde met zang W. SCHREURS en mandolinemuziek. 6 Juli te Den Haag zal worden gehouden. Voorts zullen de ca. 400 deel nemers aan het eind Juli te Zaandam te houden Esperanto- Congres w.o. deelnemers van 20 verschillende nationaliteiten, een bezoek aan Alkmaar brengen. Tenslotte komen er Tweede Paasdag 2000 Christelijke Jonge ren naar Alkmaar voor het hou den van een bijeenkomst. GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 18 Jan. tot en met 24 Jan. 1951 en te bevragen aan het Bureau van Politie op kamer 14, le etage op iedere werkdag van 17 tot 18 uur, behalve op Zaterdag. Rijwieltas; rijwielketting; ri,i- wielnummer; portemonnaie; grij ze wanten; want (jager-wol) kinderwantje; bos paardenhaar; ballpoint; ceintuur; rijwielsleu tel; kinderwant; want; sjaal; zak mes; dameshoed; kinderwantjes; kinderwant; rozenkrans; honden penning; alpinomuts; gymschoen lipssleutel; rode muts; glacé brui ne handschoen; rozenkrans; huis sleutel: want (grijs): dop van 'n ballpoint; portmonnaie met inh.; kinderwantje (wit); bankbiljet (DuitsC; kinderwantje; kinder gymschoenen; kinderw. (bruin); paarse handschoen; gele sjaal; handschoen,; huissleutel; kinder trekwagentje op vier wielen; gla ce handschoen (bruin); rijwiel sleutel; kinderwant (bruin); rij wielsleutel; blauwe want. Als gevonden bii het bureau van Politie en op onderstaande adres sen te verkrijgen: Bruine want Ramen 46; broche Centraal Ziekenhuis; bruin etui de Langeplein 20; kinderschoen Snaarmansi. 30; halsketting Kin- heimstraat 32 kinderwanten Boe zemsingel 82; glacé handschoen v. de Woudestrgat 83; contactsleutel No. 10186 Groepscommandant Heerhugowaard; sjaal Kennemer- straatweg- 46; kindermuts Ruiter- straatweg 28; heren handschoen Eikelenbergstr. 58; portemonnaie met inh. Blaeustraat 15; padvin dersriem Nieuwpoortsl 25; hand schoen met kap Achterwezel 10; geldsbedrag Eikelenbergstraat 48; portemonnaie met inh. Ranonkel straat 35; sjaal v. Everdingenstr. jongensmuts K. St. Jonsephstraat 2; kisten uien Omval 68; dames handschoen Iresstraat 6; kinder karretje (gele wielen) Eimmastr. 109; duimstok Rochdalestraat 36; kinder armbandje Baansingel 68; autoped op luchtbanden Friese- weg 64; zakmes )rood bruin) Fre- derikslaan 18 Heiloo zilveren bro che Helderseweg 15; herenhand schoen Dr. Schaepmankade; ball point Koog 20 Zuid-Scharwoude; portemonnaie m. inh. Oudegracht 180; vulpen Julianastr. 26: brui ne halsdoek Heilooërdijk 10; geldsbedrag Noorderkade 21; gla ce handschoen Kwerenpad 15; kinderwantje Ritsevoort 36; gym schoen Dahliastraat 1; kippenrin gen Stationsweg 142; schroeven draaier en rawplug Huigbrouwer- str. 14: wollen handschoen Ken- nemerstraatw. 68; armbandje Frieseweg 144 Oudorp. Indien men het verlorene terug heeft ontvangen, dient men hier van kennis te geven aan het Bu reau van Politie, kamer 14, le etage, tel 2444, toestel 8. OPENBARE R.K. LEESBIBLIOTHEEK HEILOO Hoewel onze R.K. Bibliotheek zich reeds in een grote belangstelling mag verheu gen, maken toch te weinig paro chianen gebruik van deze nuttige en goede instelling. Voor zeer weinig kunt U zich van goede lectuur voorzien, zo wel voor de jeugd als voor vol wassenen. Door aankoop van de nieuwste werken van vooraanstaande bin nen- en buitenlandse schrijvers zorgen wij er voor. dat het lezen voor U aantrekkelijk blijft. Wij varen onder de viag van IDIL (Informatie Dienst Inzake Lec tuur), dit is een veilige vlag. Hier volgt een greep uit de aan winst van de laatste weken. 3334 De commissaris vertelt, VooVdewind; 3330 De commissa ris vertelt verder, Voordewind; 3356 De Kardinaal, Robinson; 3357 Lichtende kimme, Dorhout; 3358 Spitfire piloot. Crook; 3359 In 't laatste kwartier, Visser-Roosen- daal; 3360 Het stenen hart Bruijn-Ouwehand; 3361 Michaël, Dudley; 3362 De klap op Branni- ga'n's hoofd, Connelly; 3365 Het laatste bivak, v. Kampen; 3365 Robert, Nijnatten-Doffegnies; 3366 Pastorale, Nevil Shute; 3367 Ge vaarlijke wittebroodsweken, Kie- land; 3368 De warme stoel. Hel- seth; 3370 Omnibus naar het ge luk. Ant Coolen en anderen; en verder werken van Havank, Ag. Christie, Edward Multon enz. De bibliotheek is geopend op Zondag van 10.3012. Woensdag avonds van 19.3020.30. AANBESTEDING SCHAGBN Namens de alge mene arbeiders woningb. „Goed Wonen" werd door de architecten Dekker en Koster in 't openbaar aanbesteed, het bouwen van vier woningen aan de Nijverheidsstr. Ingekomen waren 10 biljetten t.w. van Pruik en Luider Scha- gen f 46800: fa. Hes, St. Pancras f 46800; fa. P. en C. de Geus, St. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. OVERWEGEND DROOG. Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en hier en daar tijde lijk mist. Overwegend droog. In de kustgebieden matige tot vrij krachtige, elders aanvankelijk zwakke later matige wind, hoofd zakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost Weinig verandering in tempera tuur. Maandagmorgen kon de ambtenaar van de Burg. Stand, welke functie voor deze speciale gelegenheid werd waargenomen door burgemeester C. de Koning ,de 10.000ste Texelse in woner in het register schrijven. Het was Margaretha v. d. Berg, dochter van het echtpaar J. v. d. Berg, A. v. d. Bcrg-Kooistraa. De kleine Mar garetha kreeg een spaarbankboekje op de Coöperatieve Boerenleenbank. Z(j werd Zaterdag J..1 geboren. WEDSTRIJDEN IN ENKHUIZEN HOORN EN ALKMAAR Het Engelse Schoolelftal, dat zoals wij reeds berichtten, in Noord Holland wedstrijden zal spelen vertrekt op 23 Maart a.s. uit Londen. Het is een selectieploeg van de „Wembley and Kingsbury School's Éootbal League." Het team dat bestaat uit jongens van 14 en 15 jaar zal twee wed strijden in Enkhuizen spelen één in Hoorn en één in Alkmaar te gen schoolelftallen. De jongens zullen logeren in Enkhuizen bij de leerlingen van de Rijks HBS. Zij Zullen tot 3 April blijven en onder leiding van de Enkhuizer HBS-ers ver schillende bezienswaardigheden in onze provincie bezoeken. De Wembley Association hoopt in de komende zomer Nederland se scholieren in Engeland te kun nen uitnodigen. Maarten f 46400; P. Doorn, Sint Maartensbrug f 45990; Th. Veul, 't Zand f 46400: fa. L. de Geus en Zn.. Broek op Langedijk f 42300; D. Boekei, Schagen f 41900; fa. Giltjes en Zn., Broek op Lange dijk f 41257; fa Gebr. Tuin 't Zand f 41250; K. Koopman, Nrw. Nie- dorp f 40480. WINKELDIEVEGGE VEROORDEELD De vorige week heeft een Haag se .dame, de verloskundige C. K., voor de Alkmaarse politierechter terecht gestaan omdat zij zich in Wieringen zou hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een doos Drosteflikken uit de winkel, waar zij een doosje borstplaat had gekocht. De vrouw beriep zich op haar verstrooidheid. Zij zou de doos bij vergissing hebben meegenomen. De politierechter heeft gisteren in deze zaak uit spraak gedaan. Niet werd aange nomen dat de vrouw de bedoeling heeft gehad in de winkel de flik ken te gaan stelen. Zij is in de winkel voor de verleiding bezwe ken. De ten laste gelegde diefstal werd bewezen verklaard. Ver dachte werd veroordeeld tot f 40,of 20 dagen. UITGEEST—MEERVOGELS 0—2 UITGEEST Dat Meervogels over goede reserves beschikt bleek in de belangrijke ontmoe ting tegen Uitgeest. Op het laat ste moment was soldaat Verduin verhinderd en kwam de oude rot Dr. Sikkeleris het elftal comple teren en het moet gezegd worden dat hij nog een uitstekende wed strijd speelde en een groot aan deel had in de overwinning. Het eerste doelpunt werd na 20 min gescoord na een mooie aan val door de midvoor, met een kopbal. Uitgeest kreeg een kans voor de gelijkmaker toen het op de rand een strafschop mocht ne men, maar Sikkeleris kopte het harde schot uit de doelmond. De voorhoede van Uitgeest strandde steeds op de uitstekende achter hoede van Meervogels. Toen na 40 min. de linksbuiten de stand op 20 bracht, had Meervogels een veilige voorsprong. Na de rust was Uitgeest meer in het offen sief. Maar toch was er geen door komen aan. De Akersloter voor hoede kreeg nog enige pracht kansen maar zij werden niet be nut. Toen tenslotte de uitstekend leidende scheidsrechter het einde floot had Meervogels een ver diende en zeer nuttige overwin ning behaald. (Van Naast de kabinetsi crisis uitgebroken. Kruis, werd van z de hoogste legerlei op haar beurt w officieren tot geve wachts. Voor de leger niet minder handen van de re kan slechts de ta; bevelen op te volg Na de bevrijding echter moeten erv hoogste legerleiding eigen mening op na Deze mening kwan achter de schermei met die van de ho< Minister van Oorloj publiek maakte dc haar eigen zienswi door middel van en interviews. Dit ongewenste zelfstandigheid laai verklaren. De tha functie ontheven cl direct na de bevri; gespeeld bij het M een vorm van besti niet geschikt was o voor de dienstbare leger aan te scherp was er de aandrai nationale zijde om bouw te versnellen, waardoor de lege sterk voelde staan het vooral de mens Staf moeite kosten ondanks dienstbaar Geen t' Maar een derge heid begrijpen, wi niet zeggen, dat n goed zou moeten gendeel. Twee kap: schip is nu eenma: Het is zeer goed de verantwoordelij] een legerleiding defensiepolitiek niet antwoordelijkheid brengen, maar dan clusie slechts zijn, treedt. Aan de woordiging moet de om de defensiepoli deugdelijkheid te 1 men een andere we het leger, zoals de sident bij het deba landse Zaken teree gemerkt, een mach met alle aankleve Zo wordt het d klaarbaar, dat de e torische fractieleid Tilanus, reeds minis op het hart bond z taire adviseurs te o mede hij niet zou k werken. Minister Sc die raad echter ni hij is zelf heeng daarmee verdween iing niet. Vooral n van general Eiser zij in nog verster uitdrukking en he' opvolger van minis die hieruit de conse De nogal ruwe wijz een en ander v< woordde geheel aai emotionele natuur bewindsman. Onderschrijven w vermijdelijkheid va wel blijven wij h betreuren. Vooral leeft op het ogenbl blieke mening de dat de Nederlandse kort is geschoten i: siepolitiek en een kan de mening sl ken. De kern v: Dit ongewenst g teren brengt ons r kern van de kwesi wel het in de verf ter van Oorlog-ch vraag kan zijn wi' en dit is dan ook - de rechtsgrond v ook het geschil z toch wel in hoge seren. De regering kend, dat tot h zen in Korea b< 1951 bij actie veld: A. A. van Ba majoor, legernr afkomstig uit P. K. Smit, gernr. 280106: stig uit Amster De Koninklijke 1 wijze van nroef be opleidine van Mai brevet radio-afstai Marva's zullen aan sus. die in Den He geven, deelnemen, len van het brev meisjes weer wor Plaatst on de bure Deze opleiding b nemen wij, in tijd en mobilisatie zo marine-personeel voor taken op de va's zullen, indien kunnen doen in a; gestelde command bediening van r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2