Kern van de kwestie belangrijker dan het ontslag van Kruis Tal van wegen liggen nog open voor informateur Stikker Engeland's bewapening zal snel en aanzienlijk worden opgevoerd De minister hoeksteen van élke constructie Marva's in opleiding voor brevet radio-afstandpeiler Wat het N. V. V. eist van de nieuwe regering Marinevlieger Burgerhout krijgtMilitaire Willemsorde VEEL NIEUWS in weinig woorden N.V. xel heeft 00 inwoners se scholieren Noordholland aordringbare ogels-defensie Crisis in de legerleiding Hoe en in welk tempo moet onze defensie worden opgebouwd? Haagse brief Gesneuveld Korea in Oplossing gezocht voor controverse 800.000 man op 1 April onder de wapenen Noodzaak P. de Boer contra Mr. Hollander Klappen met hamer in klaverjaspartij Zijn squadron uitstekende eenheid Oostduits student mag blijven leven Wedstrijddata van de K.N.M.V. Ongunstige loting voor Arsenal Verzoening K.N.S.B.- Dr. v. d. Scheer l e lair, lijdens- t geldt pk voor lijk ter erland VERWACHTING d door het K.N.M.I. geldig van Dinsdag- Woensdagavond. tVEGEND DROOG. wolkt met plaatselijke en hier en daar tijde- )verwegend droog. In ieden matige tot vrij elders aanvankelijk er matige wind, hoofd- >sen Zuid en Zuid-Oost andering in tempera- orgen kon de ambtenaar •g. Stand, welke functie peciale gelegenheid werd n door burgemeester C. de 10.000ste Texelse in- t register schrijven. Het etha v. d. Berg, dochter itpaar J. v. d. Berg, A. Looistraa. De kleine Mar- eg een spaarbankboekje eratieve Boerenleenbank, terdag j..l geboren. [DEN IN ENKHUIZEN IN EN ALKMAAR else Schoolelftal, dat reeds berichtten, in lland wedstrijden zal trekt op 23 Maart a.s. selectieploeg van de and Kingsbury School's ague." dat bestaat uit jongens 15 jaar zal twee wed- Enkhuizen spelen één en één in Alkmaar te- elftallen. ;ns zullen logeren in bij de leerlingen van IBS. Zij Zullen tot 3 en en onder leiding khuizer HBS-ers ver bezienswaardigheden ovincie bezoeken, bley Association hoopt ende zomer Nederland en in Engeland te kun- igen. 46400; P. Doorn, Sint rug f 45990; Th. Veul, 6400; fa. L. de Geus en op Langedijk f 42300; Schagen f 41900; fa. Zn., Broek op Lange- fa Gebr. Tuin 't Zand Koopman, Nw. Nie- 80. «JKELDIEVEGGE EROORDEELD week heeft een Haag. verloskundige C. K., lkmaarse politierechter staan omdat zij zich jn zou hebben schuldig tan diefstal van een eflikken uit de winkel, een doosje borstplaat ht. De vrouw beriep lar verstrooidheid. Zij bij vergissing hebben en. De politierechter ren in deze zaak uit- iaan. Niet werd aange- de vrouw de bedoeling d in de winkel de flik- stelen. Zij is in de de verleiding bezwe- laste gelegde diefstal ezen verklaard. Ver- erd veroordeeld tot 20 dagen. MEERVOGELS 0—2 X Dat Meervogels e reserves beschikt belangrijke ontnvoe- Uitgeest. Op het Iaat- was soldaat Verduin en kwam de oude rot iris het elftal comple- it moet gezegd worden een uitstekende wed- le en een groot aan- dc overwinning. e doelpunt werd na 20 rd na een mooie aan- midvoor, met een itgeest kreeg een kans elijkmaker toen het op strafschop mocht ne- Sikkeleris kopte het uit de doelmond. De van Uitgeest strandde de uitstekende achter- Meervogels. Toen na linksbuiten de stand acht, had Meervogels voorsprong. Na de rust ïst meer jn het offen- toch was er geen door- De Akersloter voor- nog enige pracht aar zij werden niet be- tenslotte de uitstekend cheidsrechter het einde Meervogels een ver. zeer nuttige overwin- ald. DINSDAG 30 jANUARI 1951 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) Naast de kabinetscrisis is er de afgelopen week ook een leger- crisis uitgebroken. De chef van de generale staf, generaal Kruis, werd van zijn functie ontheven, een maatregel, die in de hoogste legerleiding grote opschudding veroorzaakte en die op haar beurt weer de ontslagaanvrage van andere hoofd officieren tot gevolg had. Deze crisis kwam zeker niet onver wachts. Voor de oorlog was het vanzelfsprekend, dat het leger niet minder maar ook niet meer dan een instrument in handen van de regering was. En zo was het goed. Het leger kan slechts de taak hebben om kundig, moedig en trouw de bevelen op te volgen, die het van hogerhand werden gegeven. Het gaat nu al geruime tijd over de vraag hoe en in welk tempo onze defensie moet wor den opgebouwd. Ware deze vraag niet aan de orde geweest en waren hierover geen ernstige meningsverschillen ontstaan, de generaal Kruis zou ongetwijfeld minder in de verzoeking zijn ge komen om aan zijn eigen mening al te publiekelijk uitdrukking te geven. In hoeverre de door hem geformuleerde voorstellen uit voerbaar waren, kan door een buitenstaander moeilijk worden beoordeeld, wij kénnen deze plannen zelfs niet, maar wel kunnen wij ons vasthouden aan de critiek, zoals die ook reeds in de Volksvertegenwoordiging tot uitdrukking is gekomen. Minister Schokking is van die critiek het slachtoffer geworden, maar het moet gezegd, dat ook onder minister s'Jacob nog geen ingrijpende wijzigingen hebben plaats gevonden. Er zijn wel plannen voor het mobilisabel ma ken van drie divisies op langer termijn, mogelijk zelfs van vijf divisies, maar daarover loopt het geschil niet. De legerleiding wenste opvoering van de parate vredessterkte, een wens die even eens door generaal Eisenhower Na de bevrijding hebben wij echter moeten ervaren, dat de hoogste legerleiding er ook een eigen mening op na ging houden. Deze mening kwam niet alleen, achter de schermen, in botsing met die van de hoogste chef, de Minister van Oorlog, ook in het publiek maakte de legerleiding haar eigen zienswijzen kenbaar door middel van redevoeringen en interviews. Dit ongewenste gevoel van zelfstandigheid laat zich zeker verklaren. De thans van zijn functie ontheven chef Staf heeft direct na de bevrijding een rol gespeeld bij het Militair Gezag, een vorm van bestuur, die zeker niet geschikt was om het gevoel voor de dienstbare taak van het leger aan te scherpen. Daarnaast was er de aandrang van inter nationale zijde om onze legerop- bouw te versnellen, een aandrang waardoor de legerleiding zich sterk voelde staan en dan moet het vooral de mens in een chef Staf moeite kosten om zich des ondanks dienstbaar te weten. Geen twee kapiteins Maar een dergelijke gesteld heid begrijpen, wil zeker nog niet zeggen, dat men haar ook goed zou moeten keuren. Inte gendeel. Twee kapiteins op een schip is nu eenmaal onmogelijk. Het is zeer goed denkbaar, dat de verantwoordelijke figuur in een legerleiding een bepaalde defensiepolitiek niet met zijn ver antwoordelijkheid overeen kan brengen, maar dan kan de con clusie slechts zijn, dat hij af treedt. Aan de Volksvertegen woordiging moet de taak blijven om de defensiepolitiek op haar deugdelijkheid te toetsen; volgt men een andere weg, dan wordt het leger, zoals de minister-pre sident bij het debat van Buiten landse Zaken terecht heeft op gemerkt, een macht in de staat met alle aankleve van dien. Zo wordt het dan ook ver klaarbaar, dat de christelijk-his- torische fractieleider, de heer Tilanus, reeds minister Schokking op het hart bond zich van mili taire adviseurs te ontdoen, waar mede hij niet zou kunnen samen werken. Minister Schokking heeft die raad echter niet opgevolgd, hij is zelf heengegaan. Maar daarmee verdween de tegenstel ling niet. Vooral na het bezoek van generaal Eisenhower kwam zij in nog versterkte mate tot uitdrukking en het was nu de opvolger van minister Schokking die hieruit de consequenties trok. De nogal ruwe wijze waarop zich een en ander voltrok beant woordde geheel aan de forse en emotionele natuur van de nieuwe bewindsman. Onderschrijven wij dus de on vermijdelijkheid van dit ontslag, wel blijven wij het feit zelve betreuren. Vooral in Amerika leeft op het ogenblik bij de pu blieke mening de overtuiging, dat de Nederlandse regering te kort is geschoten in haar defen siepolitiek en een ontslag als dit kan de mening slechts verster ken. De kern van de kwestie Dit ongewenst gevolg consta teren brengt ons meteen tot de kern van de kwestie, want hoe wel het in de verhouding minis ter van Oorlog-chef Staf geen vraag kan zijn wie gelijk heeft en dit is dan ook zoals gezegd de rechtsgrond van dit ontslag, ook het geschil zelf moet ons toch wel in hoge mate interes seren. sh De regering maakt be kend, dat tot haar leedwe zen in Korea begin Januari 1951 bij actie zijn gesneu veld: A. A. van Balkom, sergt. majoor, legernr. 140610012, afkomstig uit Nijmegen; P. K. Smit, soldaat, le gernr. 280106392, afkom stig uit Amsterdam. ter tafel moet zijn gebracht. Hij wil Nederlandse troepen nü, liefst een complete divisie. Ingrijpende maatregelen Om deze wens in vervulling te doen gaan zouden zeer ingrij pende maatregelen nodig zijn. Men zou of de Indonesië-vete- ranen andermaal onder de wape nen moeten roepen óf de lichtin gen '49 en '50II langer in dienst moeten houden. Het is duidelijk, dat hier slechts regering en Volksvertegenwoordiging het be slissende woord kunnen spreken. Maatregelen als deze onttrekken een beduidend stuk mankracht aan onze economische inspan ning, zij vragen grote geldelijke offers, zij roepen ook vraagstuk ken betreffende de kazernering op. Bjj het debat over de begro ting van „Buitenlandse Zaken" is zowel door de minister-presi dent als door minister Stikker meegedeeld, dat zeer ingrijpende maatregelen in voorbereiding zijn, een aankondiging waaruit kan worden afgeleid, dat nu toch ook de regering tot de overtuiging is gekomen, dat onze parate sterkte zal moeten worden opgevoerd. Het blijft te betreuren, dat de regering niet eerder dit gewich tige woord heeft willen spreken. In haar aarzeling heeft ons volk het houvast gemist, dat het juist in deze tijd zozeer behoeft; de regering heeft echter van haar kant gevreesd, dat dit volk er voor zou terugschrikken om zo grote offers te aanvaarden. In Engeland hebben wij een soortgelijk verschijnsel kunnen waarnemen. Daar was het de socialistische „Daily Miror" die schreef: „Laat uw stem toch horen, mr. Attlee. Het zou niet nodig moeten zijn, dat wij de eerste minister moeten smeken om iets te doen, dat zo duidelijk noodzakelijk is". Uitlatingen als deze bewijzen, dat het Engelse volk bereid is om nieuwe lasten op zich te nemen. Moge 't Neder landse volk in zijn geheel een zelfde bereidheid kunnen op brengen. NEDERLANDSE ZUIGERS VAN SUEZ NAAR SIAM Te Dusseldorp zijn Maandag drie Westduitse zakenlieden ge arresteerd onder verdenking van betrokken te zijn bij een sluik handel van schroot ter waarde van 1 millioen mark naar de Russische zone. Maandag trok een sprink- hanenzwerm van ongeveer 8 km lengte over New Delhi. De zwerm streek 48 km ten Oosten van de stad neer in de omge ving van Gurgaen. De omvang van de aangerichte schade is nog niet bekend. Op tot nog toe onverklaar bare wijze staat op een Ameri kaans belastingbiljet, dat waar schijnlijk reeds door millioenen Amerikanen ontvangen is, een mededeling in Chinees schrift van de volgende inhoud: „Op ter verdelging van de aanvaller. Wij moeten allen vrijgevig bijdra gen. Dit moet in de pers door de Kwomintang verbreid wor den." De Amerikaanse piloot Don S. Gentile, die ook bij de R.A.F. heeft gediend en twintig Duitse vliegtuigen in de lucht en zes op de grond heeft vernietigd, is bij een ongeval met een straal vliegtuig te Washington om het leven gekomen. In Zweden is een tienjaren plan opgesteld voor de bouw van tegen een atoombomontploffing bestand zijnde schuilkelders. In het centrum van Stockholm ko men schuilkelders voor ongeveer vijftigduizend personen. ONZE IN- EN UITVOER Volgens de 'voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van onze invoer in December 1950 f 699 millioen. De uitvoer vertoonde een be langrijker daling en bereikte in deze maand een totaalbedrag van f 537 millioen tegenover f 558 millioen in November 1950. In 1950 zo wordt tenslotte mede gedeeld, was 68 pet. van onze invoer door uitvoer gedekt. Voor 1949 bedroeg dit percen tage 72, voor 1948 54 en b.v. voor 1938 73. (Van onze parlementaire redacteur) (Vervolg van pag. 1) Over de motieven die tot de opdracht aan minister Stikker geleid hebben bestaat nog allerminst klaarheid. Wel legt men er in politieke kringen de nadruk op, dat minister Stikker de hoeksteen is van elke nieuwe constructie en dat het dus logisch is om met deze hoeksteen te beginnen. Met andere woorden: De heer Stikker kan zelf het beste beoordelen in welk team hij zijn heroptreden mogelijk acht. Daarnaast is het zo, dat de oor zaak van deze crisis een contro verse StikkerOud is en in dit licht bezien is ook minister Stik ker dus weer de meest aangewe zen man om deze controverse uit de wereld te helpen. Dit temeer, omdat de heer Oud zfch niet van de persoon Stikker heeft gedis- tancieerd maar hem integendeel een spoedige terugkeer in een sterker kabinet heeft toegewenst. Tenslotte wil men er nog op wij zen, dat minister Stikker krach tens zijn internationale functies de man is, die als het ware de dringende problemen belichaamt en die dus ook als zodanig bij alle fracties de beste entree moet hebben. Na deze motivering van de aanwijzing wil men zich uiter aard vooral bezig houden met de richting, waarin de heer Stikker de oplossing zal pogen te zoeken. Ook in dit opzicht beklemtonend dat minister Stikker sterk hecht aan de binding met zijn eigen partij, acht men het daarom het meest waarschijnlijk, dat hij op de eerste plaats naar een oplos sing zal zoeken, die ook de VVD kan bevredigen. Hier stuit men dus op de mogelijkheid van de breedst mogelijke basis, maar direct aanwijzingen dat de heer Stikker het inderdaad in deze richting zoekt, zijn er nog niet. Het kan zijn dat de informateur prof. Romme over deze moge lijkheid gepolst heeft en ook het gesprek dat de heren Schouten en Tilanus in het Kamergebouw voerden, zou hierop kunnen dui- De Britse Minister-President Attlee heeft Maandag in het Lager huis verklaard, dat Engeland 1 April a.s. in totaal 800.000 man onder de wapenen zal hebben. Gedurende de zomer zullen 235.000 reservisten voornamelijk veteranen uit de tweede wereldoorlog voor een oefening van 15 dagen worden opgeroepen, zo zeide hij De totale begroting van de de fensie voor het komende drie jaar zal mogelijk 4.700.000 pond ster ling bedragen, zo zeide Attlee. Dit bedrag is meer dan 1.1. mil- lard pond meer dan het eerder aangekondigde defensie-budget over deze drie jaar. Het oproepen van 6.600 reser- vistep voor de vloot maakt het mogelijk meer schepen in volle dige dienst te nemen, zo ver klaarde Attlee. De industrieën, die de voor de defensie nodige goederen moeten leveren, zijn juist diegene, die de grootste bijdrage leverden aan de Britse export, zo zeide Attlee. De andere industrieën, vooral de textielindustrie, zouden haar uit voer moeten vergroten om het verlies goed te maken. Winston Churchill, de leider van de oppositie, verklaarde, dat de oppositie al deze voorstellen „eerlijk en goedwillend" zal over wegen. Cijfers over de Sovjet-Unie Attlee noemde een aantal be trouwbare cijfers over de Russi- De Koninklijke Marine za! bii wiize van nroef beginnen nul de opleiding van Marva's voor het brevet radio-afstandpeiler. Acht Marva's zullen aan de eerste cur sus. die in Den Helder wordt ge geven. deelnemen. Na het beha len van het brevet zullen de meisies weer worden terugge plaatst on de bureaux. Deze opleiding beoogt, zo ver nemen wij, in tijden van oorlog en mobilisatie zoveel mogelijk marine-personeel vrij te maken voor taken op de vloot. De mar va's zullen, indien nodig, dienst kunnen doen in aan de wal op gestelde commandocentrales. De bediening van radar-toestellen zal o.m. tot haar taak behoren. De LSK die tot voor kort met de Kon. Marine een gecombi neerde opleiding had voor het brevet radio-afstandpeiler, leidt hiervoor beroepsmilitairen op alsmede zgn. vrijwillige dienst plichtigen, dwz. dienstplichtigen, die een verbandacte van drie jaar hebben getekend. Zoals ge ruime tijd geleden reeds is aan gekondigd, wil men ook bij de luchtstrijdkrachten vrouwelijke vrijwilligers inschakelen voor de bediening van radartoestellen etc. Naar men ons mededeelde, heeft men dit plan niet opgegeven. De werving van vrouwelijke vrij willigers werd „slechts een kwestie van tijd" genoemd. sche bewapening. De regering, zo zeide Attlee, weet uit zeer be trouwbare inlichtingen, dat Rus land momenteel beschikt over 175 parate divisies met artillerie, 25.000 tanks, 200.000 gevechts vliegtuigen en bommenwerpers en over de grootste onderzeevloot der wereld. Het heeft momenteel 2.800.000 man onder de wapenen en kan bij een mobilisatie dit aantal onmiddellijk verdubbelen. ATTLEE: Zware offers HET WORDT INTERESSANT Inzake de kwestie P. de Boer (voorzitter van de Bond Mobilisa tie-invaliden) contra Mr. F. Hol lander, heeft de Tweede Kamer besloten het verweerschrift van de heer P. de Boer, waarin hij stelling neemt tegen de onjuiste voorlichting van de Kamer in het geschil tussen hem en mr. Hol lander in handen te stellen van een Commissie van Onder zoek. Tot leden van deze Commissie zijn benoemd: Mr. J. Terpstra (A.R.), Mr. J. A. W. Burger (P.v.d.A.), Mr. W. F. E. Baron van der Feltz (C.H.U.), Mr. E. G. M. Roolvink (K.V.P.) en Mr. Dr. B. J. Stokvis (C.P.N.). ZIJN WONING IN BRAND GESTOKEN (Van onze correspondent) DRACHTEN In Drachten (Friesland) werd de brigadier van Politie J.O. door zijn colle ga's van bed gelicht en naar Leeuwarden overgebracht. De brigadier wordt verdacht van brandstichting in zijn eigen wo ning. SCHRIFTELIJKE VRAGEN Op schriftelijke vragen van 't Tweede Kamerlid de heer M. P. van der Weijden (KVP) over het uitblijven der regeling van de aftrek voor de vermogensaanwas- belasting en de vermogensheffing ineens wegens „uitmergeling" van landbouwgronden, heeft de minister geantwoord, dat vóór het tot stand komen van derege len in zake de aftrek wegens uitmergeling van landbouwgron den geen definitieve aanslagen in de heffingen ineens aan be langhebbenden konden worden opgelegd. De Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank behandelde gis teren een klaverjaspartij, die een ontijdig einde bad gekregen, doordat twee spelers in een bui' tengemeen felle woordenwisseling waren geraakt, waarbij klappen waren gevallen. Een bloemenkoopman, die op die avond „onder de invloed" verkeerde, had zich, volgens de verklaring van een verzekerings inspecteur, op zeer beledigende wijze uitgelaten tegenover de verdachte, de 55-jarige kellner J. W. De bloemenkoopman woonde met zijn vrouw bij de verdachte in en er ontstond een kwestie over de vraag, wie de baas in huis was. W. had op een gegeven moment uit zijn bakje met gereedschap een hamer geno men en de bloemenkoopman, over het hoofd van diens vrouw heen, twee klappen gegeven. Op het moment dat hij de derde slag wil de toebrengen, greep de verzeke ringsagent de hamer beet. Ver dachte had toen uit een andere kamer twee floretten gehaald, die hem ook afhandig werden gemaakt. Er werd een half jaar voorwaardelijk geëist, sub. een geldboete van 20 gld. Aanmeldingsbureau Korea-vrijwilligers Op Woensdag 31 Januari zal het aanmeldingsbureau voor de Korea vrijwilligers worden ver plaatst van de Casuaristraat 16 naar de Nieuwe Frederikkazerne aan de v. Alkemadelaan te Den Haag. Het dagelijks bestuur van het N.V.V. hield zich zo deelt hel mede bezig met de sociale en economische aspecten van de huidige kabinetscrisis. Het N.V.V. meent er thans geen twijfel over te juoeten laten bestaan, wat het van elke toe komstige regering meent te mo gen verwachten, namelijk: a. Een uiterste poging om het levenspeil van de grote volks massa, ondanks bewapeningsuit gaven en betalingsmoeilijkheden, te handhaven door: 1. ingrijpende maatregelen ter verhoging van de arbeidsproduc tiviteit en van de productie mede ook door vereenvoudiging van productiemethoden en nor malisering van artikelen, verpak kingen assortimenten enz.; 2. Het aanspreken van onze monetaire reserves en/of het op nemen van buitenlandse lenin gen; 3. Het in overeenstemming brengen van de investeringen met het door de militaire inspan ning sterk dalende aanbod van nieuwe arbeidskrachten; 4. Een oorlogswinst- en een sterk verhoogde weeldebelasting en distributie van sommige ver- bruiksartikelen; 5. Prijsbeheersing en het ver bieden van onredelijke prijs afspraken van ondernemers; 6. Handhaving van de hui dige loonpolitiek. b. Snelle invoering van de Wachtgeld- en Werkloosheidsver zekering waarvoor in bepaalde bedrijfstakken bijzondere rege ringsmaatregelen nodig zullen zijn. c. Compensatie van de huur- stijging en van de stijging van de kosten van het levensonder, houd voor de ouden van dagen d. Indiening van een wets ontwerp terzake van de defini tieve ouderdomsvoorziening, uit gaande van een bodemvoorziening gefinancierd door een bestem mingsheffing met aanvullende voorzieningen op orthodoxe ver zekeringsbasis. De Christenen in West-Berlijn slechts doop-Christenen (K.N.P.). Een onlangs ge houden enquêtte in West-Berlijn gaf als resultaat, dat 74 pet. van alle ondervraagden onomwonden toegaven, dat hun godsdienstige overtuiging hun politieke en so ciale instelling in generlei opzicht beïnvloedt. den. In hetzelfde vlak wil men het gesprek Rommev. Schaik zien, een gesprek dat er in elk geval op schijnt te duiden, dat toch ook mr. v. Schaik in deze formatie een rol blijft spelen. Weinie kans. Intussen is er in politieke krin gen nog weinig bereidheid om de mogelijkheid van een kabinet van nationale concentratie veel kans te geven. Wat de Indonesië- politiek betreft, zo zegt men, staan de opvattingen van de A.R. en minister Stikker lijnrecht tegenover elkaar. Voorshands wil men dan ook eerder denken aan een herstel van de huidige basis, maar dan zullen toch vooral de wensen van de V.V.D. bevredigd moeten kunnen worden. Denkt de informateur in dit verband wellicht aan een opheffing van het departement voor Unie- zaken? Reeds na de souvereiniteits- overdracht stond minister Stik ker reeds op het standpunt, dat dit departement bij B.Z. zou kun nen worden ondergebracht. Wel licht is ook deze mogelijkheid met prof. Romme besproken. De bezoeken van de ministers v. d. Brink en 's Jacob laten zich, in verband met het karakter van 't nieuwe kabinet, moeilijk thuis brengen. Het ligt het meest voor de hand. dat de informateur hen gepolst heeft over de vraag of zij bereid zijn op hun pösten te blijven en zo ja, in welk team. Tenslotte heeft de ondraclit aan minister Stikker nor de vraag doen riizen hoe de informateur zich de bezettine van het minis- ter-nresidentschan zal willen denken. Vast staat, dat het mi nister Stikker mogelijk moet blijven om ziin internationale functies te vervullen en het liikt dus wel zeer onaannemelijk, dat hii zich daarnaast ook nog vol ledig met het minister-nresident- schan zou willen belasten. Men wil in dit verband reke ning houden met de mogelijk heid, dat hij het departement van Buitenlandse Zaken zou willen splitsen en welke opzet het vice- premierschap dan meer feitelijke betekenis zou moeten krijgen. Is het in dit verband dat mr. v. Schaik bij deze, iinformatieve opdracht nog een actieve rol speelt? De komende dagen zul len waarschijnlijk meer klaar heid brengen. De luitenant ter zee vlieger der Ie klasse H. V. B. Burgerhout (K.M.R.), die zich verscheidene malen heeft onderscheiden in de strijd tegen de Japanners, is benoemd tot Ridder vierde klasse in de militaire Willemsorde. Luitenant ter zee vlieger Burgerhout trad in het tijdvak van 8 December 1941 tot 6 Maart 1942 op als commandant van een groep vliegboten van de Marine Luchtvaartdienst in het Verre Oosten. Na verschillende opmerkelijke militaire prestatie's slaagde hij er begin Maart 1942 in tijdens de evacuatie van Java, van een on der zijn leiding geïmproviseerde startbaan in het havencomplex van Tjilitjap, op te stijgen met een pas uit de Verenigde Staten gearriveerde en ter plaatse ge monteerde DB 7 lichte bommen werper van een hem volkomen onbekend type en dit waarde volle vliegtuig behouden op zijn bestemming te brengen; de nacht daarop bracht hij met het enige overgebleven vliegtuig van zijn groep het grootste gedeelte van zijn personeel, onder zeer moei lijke omstandigheden, op beleid volle wijze naar Australië over. In hét tijdvak van 12 Decem ber 1943 tot 25 December 1944 was lt. vl. Burgerhout met een tijdelijke onderbreking van 28 Juni8 September 1944 comman dant van het 320e squadron van de Marine Luchtvaartdienst aan het Westfront. In totaal voerde hij 80 operaties tegen de vijand uit, veelal onder zware vijan delijke afweer en leidde daarbij formaties van 6 tot 14 vliegtui gen, terwijl vele van deze ope raties op zeer succesvolle wijze INDONESIË NAAR OLYMPISCHE SPELEN 1952? Blijkens een mededeling van de vice-voorzitter van het ,.Ko- mité Olymp Indonesia", waarvan de interne organisatie de voltooi ing nadert, is dit comité voorne mens erkenning te vragen aan het Internationaal Olympisch Comité. Het ligt voorts in de bedoeling dat Indonesië deel zal nemen aan de Olympische Spelen te Helsinki. Een Oostduits Hof van Beroep te Dresden in Saksen heeft Maan dag het doodvonnis, uitgesproken over de 18-jarige student Her mann Flade. vernietigd en ver anderd in 15 iaar dwangarbeid. Flade was beschuldigd van te gen de Staat gerichte propaganda en poging tot moord op een lid van de Oostduitse volkspolitie. Talrijke Westduitse, West-Euro- pese en Amerikaanse organisaties en particulieren hebben tegen het doodvonnis geprotesteerd. De President van het Hof ver klaarde, dat de wijziging voorna melijk gebaseerd was op een schriftelijke verklaring van de beschuldigde, dat hij zijn mis daad betreurde. EEN FEESTJE MET MINDER PRETTIGE AFLOOP Zaterdag was een 20-jarige Amsterdamse verkoper bij ken nissen op een fuifje aan het Sar- phatipark. Er waren ongeveer zestien genodigden, allen jonge lui van omstreeks 19 a 20 jaar. Later op de avond werd door de meesten, wegens de warmte, het colbertjasje uitgetrokken en deze jasjes hingen allen over elkaar op de knop van de trapleuning in de gang. Tegen 24 uur verlieten de gasten het huis. Toen de verkoper wilde ver trekken, ontdekte hij, dat zijn portefeuille uit zijn colbert ver dwenen was. De inhoud van deze bruine kalfslederen herenporte feuille was een bedrag van 145.- enkele foto's en andere papieren. werden uitgevoerd en de vijand belangrijke afbreuk deden. Door zijn doorzettingsvermogen, zijn moedig voorbeeld en verdere leiderseigenschappen, wist hij het onder hem gestelde personeel dusdanig te bezielen, dat zijn squadron in de Tactical Airforce, waartoe het behoorde, een uitste kende gevechtseenheid vormde en elke vergelijking met Britse en verdere geallieerde squadrons kon doorstaan. Zaterdag zijn de data voor de belangrijkste motor wedstrijden vastgesteld door de KNMV. 7 April: KNMV-voorjaarsrit; 15 April KNMV-voorjaarsreunie (gaat misschien niet door wegens Ned.België); 6 Mei internatio nale wegraces op Zandvoort cir cuit; 7 Juli TT-races te Assen; 18 Augustus internationale wegraces te Tubbergen; 1820 October KNMV-kampioensrit. De wedstrijden voor speedway en lange baan zullen na 7 Febr. bekend gemaakt worden. Terreinwedstrijden: 3 Juni in ternationale wedstrijden te Mar- kelo, Markelose MC; 4 Augustus Politie terreinkampioenschappen, PSV Rheden. Wie de provinciale kampioen schappen zal organiseren, zal een sportcommissie beslissen, nadat zij de diverse circuits heeft goed gekeurd. fietrouwbaarheidsritten: 25 Aug. Drente rit, MC Assen en Omstr. TEGEN MANCHESTER UN. De loting voor de wedstrijden in de 5e ronde van de Engelse cup, welke 10 Februari zullen worden gespeeld, had het vol gende resultaat: Wolverh. WanderersHudd. Town; Exeter of ChelseaFul- ham: SunderlandNorwich; BlackpoolSheffield United of Mansfield; Manch. UnitedAr senal: Stoke CityNewc. United; Birmingham CityBristol City; Bristol RoversHull City. In een uitvoerige bespreking tussen het hoofdbestuur van de K.N.S.B.. de technische commis sie en dr. ir. van der Scheer, fs volkomen overeenstemming be reikt. De heer v. d. Scheer heeft ziin nlaats in de technische com missie wederom ingenomen. VOORWEDSTRIJDEN VOOR DAMKAMPIOENSCHAP Tussen 10 Februari en 16 Maart worden, aanvankeiiik on verschillende nlaatsen. en daarna te Doetinchem. de voorwedstrii- den gehouden voor het Dcrsoon- liik kampioenschap van Neder land 1952. Dit is de laatste maal dat der gelijke voorwedstrijden, zullen plaats vinden, aangezien krach tens het besluit van de jaarver gadering de gewestelijke kam pioenen in het vervolg recht streeks in de finale komen. Deelnemers zijn Dukel 'IJmui- den), Bizot (Zwaag), Stahlberg (Amsterdam), W. Roozenburg (Rotterdam), v. Zuilekom (Rot terdam), Hartgers 'Apeldoorn), Hofman (Utrecht), Craane 'Den Bosch), Brandstra 'Leeuwarden) en Drenth (Emmercompascuum). De zes hoogst aankomenden zullen gerechtigd zijn deel te ne men aan de finale persoonlijk kampioenschap van Nederland 1952.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3