Rome is vol Consistorie-geruchten Inlevering rijbewijzen Naar 'n speciale BBC-godsdienst Kerk van China in de branding offers Sukarno hield een rede voor het Philippijnse Congres Critiek op een rapport Millioenen-erfgenamen stichten een maandblad Worden alle buitenlandse missionarissen uitgewezen? :ht Komen er nieuwe Kardinalen? Momenteel in het Heilig College negentien hoeden vacant" Een katholieke stem uit Engeland Doodvonnis in Oost-Duitsland Nog mensen op wrak van de „Janko" rZwarte" export door W.-Duitsland? Fransen gaan praten met Italianen Griep drong door IJzeren Gordijn Vriendelijke leeuw „aaide" oppasser DINSDAG 30 JANUARI 1951 PAGINA S ijzen op zijn grote be- zware offers te gaan ioor zijn militaire ver- De grote rede, welke minister-president gis- ag in het Lagerhuis ge- eeft, toen hij de bewa- innen van zijn land de, laten wat Engeland jaromtrent weinig twij- Voor April van het vol ar zal Engeland een 'er op de been hebben linder dan 800.000 man l modern bewapend zal )1 dit leger gesteund zal oor een zee- en lucht- ke de militaire kracht Britse eiland tot een zal opvoeren. Tevens t jaar reeds 235.000 onder de wapenen worden, waardoor het al zijn, bij een drei- aar onmiddellijk over sies te beschikken, die uele agressor een halt eroepen. a de Engelsen en de olitiek vele verwijten aar dat moet men de onmiddellijk toegeven, grote mate van vader- bezitten en steeds be- ook persoonlijk zware brengen, wanneer het Engeland dit van hen orogram, dat Atlee gis- ag in het Lagerhuis vikkeld zal het fabel- irag eisen van 4% mil- of 55 milliard gulden mier voegde hier aan lit alleen mogelijk zal iedere Engelsman, tot ensstaat hij ook be- eid is daarvoor grote e offers te brengén. m Engeland geen frase het financiële en eco- orogram van Sir Staf dat het noodzakelijk terwijl bijvoorbeeld d alle rantsoenerings. werden opgeheven, in Engeland keuken- eef. Terwijl in Neder- nen tweemaal met een entage moesten wor- gd om de arbeidsvrede ven, proclameerde de gering een loonstop, >r de vakverenigingen eund, met het gevolg, land. dit jaar geen ilp meer nodig had en oenen kan staan ter- n Nederland tobben tort op onze betalings. 1.2 milliard en dus nlijk boven onze stand nancieel daardoor vol- hankelijk zijn van de se Marshallhulp. isteren in het Engelse le socialistische minis- nt het Engelse volk dat het om de vrede te zware offers zal moe- komt het soeialis- derlands Vakverbond, g niet benoemde for- i program van eisen in het kort neer lat offers zullen moe- gebracht maar niet beiders en dat aan positie van de arbei- zentueel te vragen of- nag worden getornd, intussen .van dit al- gebrek aan moed in in tegenstelling nd om tijdeliik re appel heen te bij- ms een kort uitstel kan geven, een exe- het Engelse volk lationale offervaardig- chijnlijk zal weten te Engeland is er intus- Europese mogend- de laatste maanden getoond heeft, voor ale verdediging offers orengen. Tegelijk met is ook de Franse sident Pleven in angekomen voor een op het allerhoogste iveau. Ook de Franse sident komt ni°t met maar met een her sprogramma voor '51. loor het Franse parl°- edgekeurd en dat de rmacht in staat ste't atief en kwalitatief voor een taak ast-Europa zich ziet militaire krarht. die lie organiseert moge ironese volkeren tot erbereidheid hren<*en. van een oorlog bui- uropa is deze bereid- vader veel tijd heeft, en Beppie het hem vertellen." De ganse grootmoeder er toch mogelijk was, zelf zulk een ge had gehad, op zijn druk gemaakt had zelf een kind was :ak de vooravond aan. Lang voordat erd was alles reeds de kaarsjes had- latsje in de boom ge- bepoeierde pijnappels mooi uit alsof ze reeuw bedekt uit het ekomen. De zilveren oomtop zond lange als de vlammen van weerkaatsten en ir hing door het Verstandige voor- len waren echter want achter de n emmer mét wa- azenspuit, voor het kaarsjes ondeugend zoals grootvader aan egde. aarsjes", telde Tom.- ,,dat zijn er vijf- om uit te blazen or Beppie.als u der er tenminste willen uitblazen" met een ietwat be etje aan toe. (Wordt vervolgd) daat in Rome wordt Pater Bea van de Jezuïten genoemd. Pater Bea is behalve consultor van de Congregaties van het Heilig Offi cie en van de Universiteiten en Seminaries en van de Pauselijke Bijbelcommissie, daarenboven de biechtvader van Z. H. de Paus. En het buitenland? De gissingen aangaande perso nen. waarop de keuze van Z. H. de Paus zal vallen, zullen beter aan de werkelijkheid beantwoor den daar, waar zij de aartsbis schoppen betreffen, die in Italië of daarbuiten een zetel bezetten, waaraan gewoonlijk de kardi naalswaardigheid is verbonden. Zo zullen waarschiinlijk de Patriarch van Venetië (Mgr Carlo Agosti- ni) en de aartsbisschoppen van Genua (Mgr. Ciuseppe Siri), Pa rijs (Mgr. Maurice Feltin) en Rouaan (Mgr. Joseph Marie Mar- (Van onze correspondent) ROME, 23 Januari. Het Heilig Jaar met zijn pracht van reli gieuze plechtigheden en een onafgebroken stroom van pelgrims naar de vier jubileumbasilieken, behoort voor de Romeinen tot het verleden. Het dagelijks leven in Rome is tot de normale gang van voor 1950 teruggekeerd. Dit betekent echter niet, dat voor hen, die in Rome wonen, de belangstelling voor het Vaticaan zou zijn verminderd. Integendeel, alles wat betrekking heeft op het dagelijks leven binnen de muren van het Vaticaan schijnt nu nog meer de aandacht te trekken dan gedurende het Heilig Jaar, toen de talrijke plechtigheden en gebeurtenissen alle belangstelling op eisten. Gedurende de laatste weken hangt de Romeinse lucht vol van geruchten over de op handen zijnde en reeds lang verwachte benoeming van nieuwe kardinalen. Het is de gewoonte, dat de datum van een Consistorie, waarin deze benoemingen zullen ge schieden, ongeveer zes weken tevoren in de „Osservatore Romano" met de namen van de nieuw gekozenen wordt bekend gemaakt. Het College van Kardinalen, heeft gegeven. Als vijfde candi- dat op 23 December 1946, bij de - laatste aankondiging van kardi naalsbenoemingen met 70 leden voltallig was, telt er vandaag slechts 51. Er zijn dus zoals men dit in Rome uitdrukt, „19 hoeden vacant". In de namiddag van de dag, waarop Z. H. de Paus het geheim Consistorie houdt, waar in Hij definitief de benoeming van nieuwe leden van het Col lege aan de met Hem vergaderde Kardinalen mededeelt, zendt Hij aan iedere nieuwe kardinaal, door middel van een Monseigneur Ka merheer, een grote rode hoed, waarvan de uiteinden van de koorden versierd zijn met zeven rode kwasten. Zou Z. H. Paus Pius XII binnenkort het College voltallig willen maken dan komen hiervoor 19 prelaten in aan merking. Genoemd, nog niet benoemd Natuurlijk trekken de benoe mingen, die waarschijnlijk aan in Rome bekende prelaten te beurt zullen vallen, in de Eeuwige Stad de meeste aandacht. Bij deze ge ruchten dient men echter steeds voor ogen te houden, dat Z. H. de Paus Zich de uitverkiezing van Prelaten voor de kardinaalswaar digheid persoonlijk en uitsluitend voorbehoudt. H.H. Hoogw. Exc. Mgr. Valerio Valeri gewezen President van het Centraal Comité voor het Heilig Jaar en Assessor van de Heilige Congregatie voor de Oos terse Kerk en Mgr. Alfridus Ot- taviani. Assessor van de Heilige Congregatie van het Heilig Offi cie, worden als zekere candidaten genoemd. De algemeen secretaris van het Centraal Comité voor het Heilig Jaar, Mgr. Pignedoli, is door Z. H. de Paus op 23 Decem ber 1950 tot titulair-aartsbisschop en tegelijkertijd tot Apostolisch Nuntius in Bolivia benoemd. Daar Mgr. Valeri, die voor de oorlog reeds als Pauselijk Nuntius in Parijs een diplomatieke post be kleed heeft, waarvan de titularis na enige jaren tot het kardinalaat verheven wordt, daarenboven reeds titulair aartsbisschpp is, is er voor hem, als waardering voor de grote arbeid, gedurende het Heilig Jaar verricht, moeilijk een andere verkiezing aan te wijzen, dan die van de kardinaalswaar digheid. Mgr. Ottaviani bekleedt sedert vele jaren eveneens de functie, die tot he.t kardinalaat leidt en is daarenboven onder de Romeinsche prelaten die een zo danige functie bekleden, de oud ste in dienstjaren. Nog andere namen van prelaten zijn in deze laatste dagen als mo gelijke candidaten genoemd, zo als H.H. Excellenties Mgr. Con- stantini, Secretaris van de Heilige Congregatie van de Propaganda Fide en Mgr. Kaas, die aan het hoofd staat van de Administratie voor het onderhoud van de St. Pieter. Zijn candidatuur wordt in verband gebracht met het be ëindigen van de opgravingen in de grotten van de basiliek, die tot het terugvinden van het graf van de H. Petrus geleid hebben. Mgr. Kaas heeft niet alleen gedurende tien volle jaren deze werken ge leid. maar heeft in 1942 het initia tief tot deze opgravingen op dus danige wetenschappelijke wijze aan Z. H. de Paus voorgesteld, dat Deze daartoe Zijn toestemming tin), Berlijn en Munster (Mgr. Dr. Michaël Keller), Granada (Mgr. Balbino Santos y Olivera) en Terragona (Mgr. Benjamin de Arriba y Castro) in Spanje, Que bec (Mgr. Maurice Roy), in Ca nada en Saint Louis (Mgr. Jo seph Ritter) in de Verenigde Staten van Amerika tot kardi naal worden benoemd. Wat deze aartsbisschoppen be treft, kunnen de eerstvolgende benoemingen ook nog verrassin gen met zich medebrengen. Het is bekend, dat bijvoorbeeld de katholieken van India hun wens hebben kenbaar gemaakt, dat een van hun bisschoppen tot kardi naal verheven zal worden. Zal de H. Vader aan deze wens tegemoet komen, dan zal de vermoedelijke candidaat Mgr. Josef Attipetty, aartsbisschop van Verapoly, zijn, een der meest bekende prelaten van zuiver Indische afkomst. Tot aan de regering van Z. H. Paus Pius XI behoorde de meer derheid van de Kardinalen tot de Italiaanse nationaliteit. Met de ontwikkeling van de Kerk bui ten Italië zijn allengs de hoeden, sedert eeuwen aan Italiaanse bis schoppelijke zetels verbonden, op niet-Italiaanse bisschopzetels over gegaan. Vooral Z. H. Paus Pius XII heeft in het laatste Consisto rie met kardinaalsbenoemingen, in Februari 1946 gehouden waarin van de 32 nieuwe kardinalen slechts vier Italianen waren, de verhouding van het aantal Itali aanse kardinalen tot dat van niet- Italianen sterk veranderd. Op het ogenblik is deze verhouding van 18 tot 33. Na de vermoedelijke nieuwe benoemingen zal het aan tal kardinalen van Italiaanse na tionaliteit met vijf tot hoogstens zes vermeerderen, zodat deze verhouding dan van 24 tot 46 wordt, althans in de veronderstel ling dat bii deze benoemingen de H. Vader het H. College op het volledig aantal van 70 zal brengen Ten bate van de actie: „Therapie van longpatiënten door creatief werk" „Kunst in het Wit" heeft het Damescomité „Amsterdam Ontvangt" Maandagmiddag in het Internatio naal Cultureel Centrum te Amsterdam een show gegeven van authentieke costumes uit de jaren 1830-1900 en antieke juwelen uit 1780-1910. Tevens werden de nieuwe voorjaars hoeden 1951 getoond. Een tweetal costumes: links een uit 1855, rechts een uit 1870. Onder het auto- pn motorrij dend deel van de bevolking blijkt nogal wat verwarring te heersen over de inwisseling van de rijbe wijzen, welke door de nieuwe verkeerswet noodzakelijk is ge worden. De ANWB deelt daar om het volgende mede. De „oude"- rijbewijzen a, b, c, a3 en a.t. blijven gewoon geldig tot de vervaldatum GENERAAL BRADLEY IS OPTIMISTISCH Generaal Omar Bradley, voor zitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, heeft Maan dag de leiders van het Congres een „optimistisch verslag" gege ven over de strijd op Korea. Vol gens ben zag Bradley de toestand „geleidelijk beter" worden. „Tk was erg tevreden", zo verklaarde de democratische senaatsleider McFarland. De B.B.C. bezit, naar men weet, een monopolie-positie in ons land, en ondanks een massa critiek op die positie, adviseert de commis sie dit monopolie te handhaven met enige wijzigingen van wei nig betekenis, die Schotland en andere streken een zekere mate van onafhankelijkheid zouden geven op radio-gebied. Derhalve zal de reeds lang vigerende politiek inzake gods dienstige uitzendingen wel voor onbeperkte tijd blijven gelden. En deze bestaat in hoofdzaak hierin, dat de tijd, uitgetrokken voor godsdienstige uitzendingen, verdeeld wordt onder de voor naamste bestanddelen van wat men noemt „de stroom van de historische Christelijke traditie d.w.z. de Anglikaanse Kerk, de Katholieke Kerk, de Vrije Ker- keraad (de voornaamste Protes tantse gemeenten omvattend) en de Schotse Presbyteriaanse Kerk. Deze uitzendingen mogen niet aan polemiek of bekeringswerk doen, doch moeten zich richten tot het hele luisterende publiek met het oog op de verheffing van de geestelijke en morele nor- men in het algemeen. Men gaat er van uit, dat dit in overeen stemming kan geschieden met de normale religieuze diensten van elk kerkgenootschap, doch met enige zorg t.a.v. de aard der pre ken en gebeden, welke de luis teraars natuurlijk niet mogen stoten. Er is echter geen censuur op van de zijde der B.B.C. Dit beleid heeft onvermijdelijk aanleiding gegeven tot bezwa ren. De Katholieken hebben uiting gegeven aan hun vrees, dat de authentieke Christelijke leer aldus ongemerkt veranderd wordt in wat de Zeereerwaarde heer Agnelius Andrew, de katho- MANILLA, 29 Jan. (AFP). President Sukarno heeft Maan dagochtend voor het Philippijnse congres een redevoering gehou den, waarin hij o.a. zeide, dat een deel van het Indonesische grondgebied nog bezet is door een buitenlandse mogendheid en dat Indonesië's vrijheidsbeweging het nationale leven en zijn vrij heden zich nog niet kunnen uit leven tengevolge van een inter nationale overeenkomst, die aan Indonesië door een overmacht is opgelegd. Sukarno weidde voorts uit over de hulp, die Indonesië in zijn vrijheidsstrijd heeft on dervonden van de Philippijnen, maar, zeide hij, onze vrijheid is nog niet volledig en absoluut. Deze vrijheid is echter niet een doel op ziiehzelf. Na afloop van deze rede heb ben sommige leden van het Phi lippijnse parlement verklaard, dat zij een bijdrage vormt voor de broederband tussen beide vol ken. Andere parlementsleden hebben echter uiting gegeven aan hun teleurstelling over het feit, achtte de reis voort te zetten. dat in de rede van President Sukarno op geen enkele wijze is gezinspeeld op de houding van Indonesië tegenover het commu nisme. WEER TABAKSBRANDEN OP OOST-JAVA In de week van 15 tot en met 20 Januari j.l. zijn II tabaks- schuren in het Besukische in vlammen opgegaan. Deze schuren behoorden toe aan de L.M.O.D. EEN VERSTANDIGE GEZAGVOERDER De „Schiedijk" van de Holland Amerika Lijn, die op weg was van Rotterdam naar Havanna met stukgoed en reeds het eiland Wight was gepasseerd, is gister middag in de Rotterdamse haven teruggekeerd, De oorzaak moet gezocht worden in verschuiving van de lading, waardoor de ge zagvoerder het niet raadzaam lieke vertegenwoordiger in de godsdienstige afdeling van de B.B.C., in een interview met de „Catholic Herald" noemt: „het creëren van een godsdienstige leer en een evangeliserende orga nisatie naast en onafhankelijk van de Christelijke Kerkgenoot schappen in het land". M.a.w.: het gevaar is een nieuwe „B.B.C.- godsdienst", enigszins verwant aan de handleiding voor een al gemene Christelijke basisleer, die in de staatsscholen wordt ge bruikt. Een andere katholieke klacht, nog concreter en directer, is dat de Katholieke Kerk in feite niet voldoende haar aandeel krijgt in de zendtijd. Eén reden daarvoor is juist de vrees, dat de katho lieke leer te leerstellig en dog matisch is naar de smaak van de B.B.C.: een tweede, dat het aantal katholieken in het land gewoonlijk sterk onderschat wordt in vergelijking met het aantal Anglikanen. Onze bewe ring is, dat er in de practiik evenveel Katholieken als Angli kaanse paschanten zijn. Het rapport heeft deze Katho lieke bezwaren naast zich neer gelegd en is dientengevolge scherp becritiseerd, met name door de Z.E. heer Agnelius An drew, in de Katholieke Pers van vorige week. Een tweede klachtenbron is te vinden bij de talrijke kleine Christelijke secten, speciaal de Unitarische en Ethische Kerkge nootschappen, die strikt genomen niet Christelijk zijn. Zij beklagen zich er over, dat de huidige poli tiek hun helemaal geen gehoor geeft. Dat is waar. Maar het rap port verklaart terecht, dat de taak van de B.B.C. is, niet vrije meningsuiting voor alle soorten godsdienstige en zedelijke stand punten, doch de bevordering van de positieve moraal en geeste lijke waarden van het Christen dom volgens de godsdienstige tradities van het land. Tevens verwerpt het, dat mén ook in de aether zou kunnen experimente ren met een soort „Hyde Park", waar, zoals men weet, krachtens een oude traditie allerlei sprekers groepjes aantrekken door het verkondigen van allerhande gods dienstige en politieke minder heidsideeën. De derde bron van critiek is eigenlijk een uitdaging van niet- kerkelijke of anti-kerkelijke zijde. Waarom moet er alleen maar positieve godsdienst worden uit gezonden? De godsdienst moet voorgesteld worden als een dis cutabele kwestie tussen gelovi gen en ongelovigen. Het ant woord van het rapport tegen dit bezwaar is de suggestie, dat er plaats is voor een polemiek over godsdienst, doch dan niet in het kader van de godsdienstige uit zending als zodanig, doch in de rubriek causerieën. Dit is op zichzelf geen onrede lijke suggestie, maar een hoofd artikel in het laatste nummer van de „Catholic Herald" wijst erop, dat een debat over de godsdienst niet geschikt is voor de aether, daar veel afhangt van de kwali teit van de sprekers, meer dan van de argumenten; dat afbre kende critiek veel gemakkelijker is dan opbouwende beredenering, en dat er noodzakelijkerwijs te (Door Graaf M de la Bedoyere) Godsdienstige radio-uitzendingen zijn een nog vrij nieuw ver schijnsel in het apostolische werk der Kerk en in de prediking van andere godsdiensten, ledereen is het er over eens, dat dit zowel de radio- als de geestelijke autoriteiten voor heel bij zondere en zeer moeilijke problemen stelt. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de commissie onder voorzitterschap van Lord Beveridge, ingesteld om rapport uit te brengen over het werk van de B.B.C., een deel van haar tijd heeft besteed aan een onderzoek omtrent deze speciale zijde van de radio en bepaalde adviezen heeft uitgebracht. Nog te weinig wordt soms door bepaalde Katholieken in ons land de waarde be grepen van een eigen Katho lieke radio-omroep met een geheel eigen programma en sfeer. Wie kennis neemt van de radiosituatie in het bui tenland, met name Engeland met zijn nationale staatsom roep de B.B.C., zal gemak kelijker tot andere gedachten komen. Als zodanig achten wij het hiernevens geplaatste artikel van onze medewerker Graaf de la Bedoyere in hoge mate belangwekkfend en leer zaam. oppervlakkig en te hooi en te gras geluisterd wordt. De aanval beluistert mén misschien, maar het antwoord erop misschien niet. Hetzelfde blad suggereert, dat een nuttige polemiek veel natuurlijker voortkomt uit toe passingen van de godsdienst in wetenschappelijke,, historische en politieke causerieën en dat de B.B.C. er meer op moet toezien, dat het evenwicht bewaard blijft tussen ongelovige sprekers over deze onderwerpen en sprekers, die een christelijker standpunt innemen. M. DE LA BEDOYERE De „oude" rijbewijzen a, b en a3 blijven na dat ogenblik nog 3 jaar geldig als rijvaardigheids bewijs. Bezitters van het rijbewijs a móeten dus tegen de vervalda tum een nieuw rijbewijs aanvra gen. Zij hebben dan (zonder het afleggen van 'n rijproef) de keu ze tussen: Nieuw b-e: personenwagens en lichte vrachtwagens; Nieuw c-e: zware vrachtwa gens: Nieuw d-e: autobussen. Men kan ook twee van deze drie of alle drie krijgen. De ANWB raadt alle autobestuurders aan om in ieder geval ook b-e te nemen, omdat men anders de kans loopt in de toekomst voor deze cate gorie opnieuw 'n rijproef te moe ten afleggen (bijv. wanneer men als bestuurder van een autobus eens in een personenwagentje de weg oD wil). Voor houders van het rijbewijs a die gewoon ziin op een motor- met-ziispan te rijden (waarvoor dit bewijs immers ook geld) zul len waarschijnlijk nadere aanwij zingen volgen. Bezitters van rijbewijs b en van riibewiis a3 kunnen tegen inwis seling van hun oud rijbewijs 'n nieuw rijbewijs a krijgen, voor het berijden van motoren, moto ren met zijspan en andere lichte driewielers (tot 400 kg eigen ge wicht). Ook zij moeten dus tegen de vervaldatum van hun huidige bewijs het nieuwe vragen. De millioenenerfBenamen van Jean Thiery hebben dezer dagen het eerste nummer van hun maandblad doen verschijnen. De naam van het gestencilde blad is „Le Guide des Thiery's", orgaan van de familievereniging Thiery. De Thiery Gids staat onder re dactie van de genealoog W. Ts.i. Vleer uit De Kaag. Het eerste nummer opent met een hooggestemd en uitstekend geschreven voorwoord van de voorzitter der familievereniging, de Alkmaarder B. C. Panhorst. Er is voorts een uitvoerig ver slag van de oprichtingsvergade ring van de familievereniging, die op 16 December '50 te Am sterdam is gehouden. Wij lezen hierin o.a., dat er naar wordt Gestreefd in de toekomst naast e Nederlandse uitgave van de Thiery Gids ook een Franse uit gave te doen verschijnen. De heer Vleer belicht in een artikel voor de Thiery-erfgenamen de genealogische stand van zaken en geeft richtlijnen aan, langs welke men moet te werk gaan voor een doeltreffend afstammingsonder zoek. De juridische adviseur van de Thiery-familieleden, mr. J. W. F. X. de Rijk, brengt de juridi sche zijde van de erfeniskwestie ter sprake en toont zich, met een beroep op de rechtspositie in West-Europa, zeer optimistisch wat betreft het uiteindelijke re sultaat van de activiteit der fa milievereniging. Het is de bedoe ling van de redactie in „Le Guide des Thiery's" de vragen, die van de kant der familieleden binnen komen, te beantwoorden. Boven dien kondigt zij aan, dat in het Februari-nummer van de Gids een begin gemaakt zal worden met de beschrijving van „De ge schiedenis van de Thiery's en de millioenen van Athanase Tipaldi", samengesteld uit authentieke ge gevens door W. Tsj. Vleer. Athanase Tipaldi was de rijke Italiaanse reder, die Jean Thiery zijn millioenen vermaakte. Deze op zijn beurt vermaakte bij tes tament, op 10 Februari 1654 ge passeerd voor notaris Santomida op het eiland Korfoe, zijn gewel dig vermogen aan de kinderen van zijn vader en moeder. Indien de 4 broers van Jean Thiery of hun erfgenamen niet meer in leven zouden zijn, zou het ver mogen komen aan zijn beide ooms en hun afstammelingen. Het vermogen was grotendeels gedeponeerd op de Banco de la Zecca in Venetië, waar het door rente groeide tot Napoleon het in 1797 naar Parijs liet overbren gen. De verplichtingen ten aan zien van het vermogen gingen hierdoor over op de Franse staat, onder de hoede waarvan 't thans nog staat. Door een vonnis, in 1831 gewezen door de rechtbank te Parijs, werden verschillende mensen als erfgenamen van Jean Thiery's broers erkend. Andere familieleden echter gingen in hoger beroep en toen werd uit gemaakt, dat door het ontbreken DE STR'JD IN IND0-CHINA ZONDER OPHOUDEN woedt de strijd in Indo- China, waar de Vietminh- opstandelingen blijven aanvallen op het bedreig de Hanoi. De Franse re gering zond generaal de Lattre de Tassingny reeds naar Indo-China, maar het is de vraag of hij een einde kan maken aan de „opstand", die vanuit het reservoir „China" steeds opnieuw gevoed wordt (KNP). De Kerk in China gaat een uiterst zware toekomst tegemoet. Dit blijkt uit alle berichten, die het K.N.P. de laatste tijd over de gebeurtenissen in deze onmetelijke satelliet-staat van Moskou heeft ontvangen. Zowel van de zijde van de rode Chinese regering als van de Kerk bereidt men zich op de toekomst voor. Naar het Amerikaanse Katholieke persbureau N.C.w.C. meldt, hebben alle bisschoppen van China de wenk gekregen om onmiddellijk enige priesters te benoemen, die de leiding van het diocees zullen kunnen overnemen, indien de bisschop op een of andere wijze verhinderd zou worden zijn ambt uit te oefenen. Deze priesters zouden dan dezelfde rechten en plichten hebben als de residerende bisschoppen met uitzondering van die rechten, die in het algemeen uit sluitend aan bisschoppen zijn voorbehouden. waarheid, maar betreft het een groots opgezette propaganda-ma noeuvre van de rode regering teneinde verwarring te stichten onder de Chinese Katholieke priesters en leken. In Tokio be twijfelt men zelfs nog, of er wel een pseudo-Katholieke beweging bestaat. De berichten van Radio Peking zijn tengevolge van de strenge censuur op de brieven en andere communicatie-middelen alsmede tengevolge van de geweldige uitgestrektheid van het land moeilijk controleerbaar. De re sultaten van de onderzoekingen, die tot nu toe konden worden doorgevoerd, hebben echter reeds uitgewezen, dat het bericht van Radio Peking over een manifest, dat door 1000 Chinese Katholie ken onder leiding van de bisschop Sji Ming Liang van Tsjoengking zóu zijn ondertekend', geheel ver zonnen is geweest. In dit mani fest zou zijn geëist, dat verder aan alle buitenlandse missions rissen het missioneren zou wor den geweigerd. Er is echter geen bisschop SU Ming Liang in Tsjoengking. De naam komt overigens ook in de liist van Katholieke bisschonnen niet voor. Het aartsbisdom De Apostolische Internuntius in China, Mgr. Riberi, heeft voorts aan de bisschoppen op dracht gegeven de priesters in hun bisdom toestemming te ver lenen om op ieder uur van de dag een H. Mis op te dragen. Deze toestemming is verleend in verband met de bijzondere om standigheden, die op het ogen blik in China heersen. In welingelichte kringen te Tokio vreest men echter, dat het grootste deel van de 7000 buiten landse missionarissen, die op het ogenblik in China werkzaam ziin, mogelijk reeds binnen korte tijd op grond van gezochte be schuldigingen zal worden uitge wezen. Het is inderdaad een feit, dat reeds verscheidene missiona rissen het land hebben moeten verlaten. Bestaat er een Nationale Kerk in China? Volgens Radio Peking zouden 3 tot 4 millioen Katholieke Chi nezen geestdriftig hun instem ming hebben betuigd met de op richting van een „Onafhankelijke Katholieke Kerk in China". Vol gens welingelichte kringen te Tokio evenwel, is dit bericht rriet in overeenstemming met de Tsjoengking staat onder leiding van Mgr. F. X. Jantzen van de Buitenlandse Missiën van Parijs. Mgr. F. Sallon is zijn Vicaris- Generaal. Het bericht, dat de priester Wang Liang Tso in Kwangyuan een pseudo-Katholieke beweging zou hebben opgericht, met het doel een onafhankelijke Katho lieke Kerk te stichten, kan even min worden bevestigd. In Tokio is alleen bekend, dat pater Wang pastoor is van een 700 tot 800 gelovigen tellende gemeente van Kwangyuan en dat hij niets van de Amerikanen* wil weten. Men acht het niet onmogelijk, dat hij zich heeft aangesloten bij de „Be strijdt Amerika - Helpt Korea"- actie. Onwaarschijnlijk acht men het echter, dat hij zich zou lenen voor een schismatieke kerk. AMERIKAANS VREEMDELINGENLE GIOEN? De democratische senator Ed win Johnson heeft de aanwerving van 1 millioen West-Europeanen voor het Amerikaanse leger voor gesteld. Dit „vreemdelingen legioen" zou militaire dienstplicht voor Amerikanen van 18 jaar on nodig maken. Tot zijn vreemde lingenlegioen zouden zowel vrij willigers van achter „het IJzeren Gordijn" als uit West-Duitsland kunn entoetreden. Na een dienst tijd van vijf jaar zouden zij in aanmerking komen voor het Ame rikaanse staatsburgerschap. Volgens de West-Berlijnse anti communistische „groep voor actie tegen onmenselijkheid" heeft een Oost-Duits Gerechtshof het doodvon nis uitgesproken tegen de 22-jarige Arno Esche op grond van „tegen de slaat gericht optreden". Esche werd met 15 andere leden van de Liberale Democratische Par tij op 20 October gearresteerd en ge vangen gehouden, totdat de nieuwe Oost-Duitse „wet voor de bescher ming van de vrede" van kracht werd, aldus een woordvoerder van de West-Berlijnse groep. van de meeste erfgenamen een beslissing onmogelijk was. De Franse rechters waren dus van oordeel, dat niet de Franse staat, maar de afstammelingen der Thiery's de wettige erfgenamen van de millioenen waren. De Thiery familievereniging wil, na completering en documentatie van de stamboom, stappen onder nemen bij de minister van bui tenlandse zaken om langs diplo matieke weg met de Franse staat contact op te nemen om de erfe nis uitgekeerd te krijgen. Mocht dit niet slagen, dan zal een pro ces gevoerd worden tegen de Franse staat. Eer het echter zo ver is zal de familievereniging Thiery nog heel wat werk te verzetten hebben. Het commu nicatiemiddel, dat' de maande lijkse Thierv Gids is. houdt de leden der familievereniging vol ledig op de hoogte van de stand van zaken. u* De twee helften van het 9270 ton metende Panamese tank schip „Janko", dat Zondag in zware zeeënbij Kaap Finisterre in tweeën brak, heeft men met opvarenden aan boord naar het zuiden zien drijven, aldus wordt uit La Coruna gemeld. (Volgens de Zondag ontvangen en doorge geven berichten waren alle op varenden aan boord gehaald. Óp de achterste helft van het schip zou men 9 man en op de voorste helft zeven hebben waargeno men. BRANDJE IN RADIO- DISTRIBUTIECENTRALE Maandagmiddag tussen drie en vier uur hebben de radio distri butie luisteraars in de omgeving van Spaarndammerstraat te Am sterdam geen geluid uit hun luid sprekers gekregen. Om drie uur wilde namelijk een ambtenaar van de P.T.T. in de centrale aan de Spaarndammerstraat 93 ben zine uit een bus overgieten in een andere bus. Hij vergat daarbij een electrisch kacheltje, dat in zijn onmiddellijke omgeving brandde. De benzine vatte vlam en voor de man wist wat er ge beurd was, stond hij tussen twee laaiende vuren. Gelukkig scho ten buren onmiddellijk toe en met schuimblusapparaten kon de brand snel worden overmeesterd. Er was nogal veel brand- en wa terschade aan de apparatuur. Volgens het Westduitse econo mische blad „Deutsche Zeitung" gaat in het Ruhrgebied het ge rucht. dat de West-Duitsers bui ten de officieel toegestane hoe veelheden steenkool „zwart" ex porteren. Deze steenkool zou naar verschillende havens, o.a. naar Rotterdam, worden gebracht en' daar tegen verdubbelde prijs als Amerikaanse steenkool opnieuw aan West-Duitsers te koop wor den aangeboden. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sfor- za, verklaarde Maandag dat de Italiaanse premier De Gasperi en zijn Franse ambtgenoot Pleven midden Februari zouden samen komen aan de Italiaanse Rlvièra, kort na de conferentie te Parijs over oen Europees leger. De premiers en hun ministers van buitenlandse Zaken zouden aan de conferentie deelnemen, al dus verluidt, om het tot stand brengen van een Verenigd Eu ropa te bespoedigen. de Frans Italiaanse militaire coördinatie in Atlantisch verband te versterken, het eens worden over de inte gratie van West-Duitsland in de Europese gemeenschap en om de economische samenwerking van hun landen hechter te maken. De Sowjet-Russische gezond heidsdiensten nemen thans bij zondere maatregelen om de griep epidemie in Rusland tegen te gaan, zo meldt radio Moskou. De radio heeft de luisteraars aangeraden voorzorgsmaatregelen te treffen en in geval men griep meent te hebben, liever de dokter te laten komen dan naar klinie ken te gaan. In het Scalatheater te 's-Gra- venhage heeft zich tijdens de voorstelling van het circusfesti- val een klein incident voorge daan achter het toneel, waar de leeuwen- en berenkooien staan opgesteld. Het berennummer was juist afgelopen en een 24-jarige oppas ser was met deze beesten bezig. Hij stond met de rug naar de leeuwenkooi, een van de leeu wen, Prins, sloeg de man met een klauw op het hoofd, waar door hij een flinke wond opliep en tegen de grond werd gesla gen. Door de G.G.D. werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Na daar de nacht te hebben door gebracht, kon hij Zondag weer dienst doen. Nederlandse uien te Dublin De 40 ton Nederlandse uien in het schip „City of York" zijn te Dublin gelost. Het schip voer naar Dublin, nadat de havenarbei ders van Cork geweigerd hadden te lossen. De uien zullen nu per trein naar Cork worden vervoerd. DE „TIJGERHAAI" TE LISSABON De Nederlandse onderzeeboot „Tijgerhaai" is op zijn weg naar Curacao Maandagavond te Lis sabon aangekomen. De officieren zullen vandaag aan een diner de gasten zijn van de Nederlandse legatie te Lissabon. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5