Stikker eiste (politieke) hoofd van minister van Maarseveen Niet alleen'n krachtige maar ook beleidvolle houding gewenst Generaal mr. H. J. Kruis nam afscheid bij dagorder Bijdragen woningwetwoningen 10 procent verlaagd Uitzaai van wintertarwe mislukte door slecht weer gedeeltelijk Prijzen stijgen RGEN: Eerste Vrijdag me ter ere van e H. Maagd >uw in Sloten ederland let op uw saeck" Het politieke spel van Mr. Oud Prof. Romme toonde enig optimisme Amsterdams orkest vraaat interventie Toeslagen voor een aantal gemeenten Drie locomotieven ontspoord 25000 hectare minder dan in 1950 Nederlands soldaat toonde zich uit het goede hout gesneden 4,6 millioen dollar voor export naar West-Duitsland Agrarische in- en uitvoercontingenten voor handel met West-Duitsland DE AGRESSIE IN KOREA Meerderheid der U.N.O. loopt niet aan de leiband van Amerika consumptie daalt Wollen artikelen worden onbetaalbaar Maximumprijzen voor kleiaardappelen BEURSOVERZICHT DONDERDAG 1-FEBRUARI 1951 PAGINA 3 RSVERW ACHTING :-!d door het KNMI te De lig van Donderdagavond agavond. BLIJK OPKLARINGEN, rijvende wolkenvelden, dd door opklaringen. Op itsen tijdelijk nevel of rigens droog weer. In de ochtend plaatselijk lich- overigpns temperaturen rraden boven het vries- nvankelijk zwakke, later vind uit Zuidelijke rich- 2—11 FEBRUARI aan Onze jaarlijkse ge- wekken Wij ook heden irwaarde Geestelijken en lingen en al Onze dier- ocesanen op om met Ons ne t? houden ter ere van •ouw van Lourdes. s voor iedere "rechtgelo- srduidelijk dat gebed en onze dagen bijzonder ijn. Dit zijn de wapenen, ir wij Gods Barmhartig- ir ons kunnen verkrijgen de in ons zelf en anderen overwinnen, het goede *i en tot bloei brengen, ragen U dan iedere dag novene ieder persoon- zo mogelijk, gezamenlijk cerk of het gezin het >edje, de Litanie van de gd en het gebed Onder scherming...." met Ons bidden. ondag 4 Februari hopen Onze Kathedraal ander- ns Bisdom aan Maria toe ;n. t Gij allen Haar bijzon- jstand ondervinden, t J. P. HUIBERS Bisschop van Haarlem. ERAAL EISENHOWER E WASHINGTON HINGTON. Generaal >wer js via West Point, li enige dagen heeft ver ban zijn reis door de pact- te Washington aangeko- lij werd op het vliegveld gen door president Tru- ts waren verscheidene am- iurs van de pactlanden, on er die van de landen der x en alle leden van het :aanse kabinet aanwezig. CHTOFFERTJES VAN BRAND BEGRAVEN ath. kerk te Sloten ,was :htend overvol medele- met de familie Meekel, n de vier ioneste kinde- lie Donderdag 11. bii een brand om het leven ziin :n. ter aarde werden be- pastoor der parochie, J. s, droeg de plechtige re- nis op, daarbij geassisteerd ap. J. Warmerdam en pa- Vossen. Nadat achter in k de voorgeschreven ge- waren verricht, droegen andschoende schooljon- de kleine kistjes naar de edolven grafjes achter de [evolgd door een diep ont- grote menigte. Imakkertjes van de klei- *den de eerste bouquetten 'n, witte tulpen, over het rondom de grafjes, nadat de kistjes waren neerge- OMITE OPGERICHT TE AMSTERDAM tmsterdam is opgericht een „Nederland let op uw met het doel „in de toe- te tdoen) voorkomen, dal ;n van ons kunstleven wor- ■dreigd door al of niet geor- erd ontreden van personen, Zondag in en om het Am- ms Concertgebouw is ge- Het comité acht die re- gebeurtenissen „een schan- terreur, die in een rechts- ingeoorloofd is." imand dan de overheid het comité is het geoor- een uitvoering al dan niet r te achten en op grond van rdeel zulk een uitvoering te ■den dan wel te doen door- dit comité maken o.a. deel fillem Andriessen, mr. J... T. prof. dr. K. Ph. Bernet ers, Laurens Bogtman, Hu- luyners, dr. H. P. Heineken, -n Noske, George van Re- prof. mr. G. H. G. H. Rus- os. Smits van Waesberghe, Voorbergh. mr. dr. P. J. man en Louis Zimmermann. faking in Duinkerken havenarbeiders te Duin- n zijn Woensdag in staking n uit protest tegen herbewa- g van Duitsland. De plaatse onder communistische lei- itaande vakvereniging heeft proep gedaan voor demon- i tezamen met de haven iers. CHARLAC B. COCHRAN OVERLEDEN NDEN. De grootste „show- van Groot-Brittannië sir es Cochran, „De Ziegfeld Londen" is' Dinsdag óp '79- leeftijd overleden, nadat irleden week ernstige brand en in zijn bad had opge- Charles Cochran „lanceer- n zijn loopbaan honderden m en hield zich bezig met soorten '.amusement: Mi tsen, boksen, worstelen, cir- n en revues. (Van onze parlementaire redacteur) (Vervolg van pag. 1) Voor de K.V.P. lagen de bezwaren wellicht minder geac centueerd toch in hetzelfde vlak. Wel is aan die zijde reeds meermalen verklaard, dat men, indien noodzakelijk, in een verlaging van het levenspeil zou willen bewilligen, maar dit principe kan op de meest uiteenlopende wijze in praetijk worden gebracht. De K.V.P. moet vrezen, dat zij in een regering zonder socialisten de gevangene zou worden van „de derde macht". Een vooruitzicht dat ook in politieke zin niet zonder meer aantrekkelijk is. Daarnaast klemde voor de K.V.P. waarschijnlijk nog in het bijzonder, dat de heer Stikker de bedoeling had om het departement voor Uniezaken op te heffen. reconstructiepoging van de hand heeft gewezen. Hier komt echter de „koude oorlog" tussen de heer Oud en de heer Stikker aan het licht. De heer Stikker moge bij zijn pogingen de wensen van de VVD niet veronachtzaamd heb ben, toch is hij blijkbaar niet van mening, dat deze partij uitslui tend op de komende verkiezingen moet spelen. Na de motie-Oud kon dit moei lijk anders verstaan worden dan dat hij het hoofd van minister van Maarseveen als zoenoffer aan de heer Oud zou willen aanbie den. Een dergelijke mutatie moet de KVP wel als uiterst moeilijk verteerbaar voorkomen. De KVP heeft zich na de R.T.C. weer vol ledig achter de politiek van deze bewindsman geplaatst en ook zijn Nieuw Guinea-beleid werd door haar onderschreven. De K.V.P. heeft dus geen enkele reden om deze bewindsma'n de politieke woestijn in te sturen. Daar komt bii. dat het onver- antwoordeliik snel van de heer Oud oo deze wiize ook nor een beloning zou krijgen. Hoe door drenkt van nartiinolitiek dit snel Is geweest kan nog eens weer bliiken uit een interview. dat ..Het Parool" met de heer Oud had en waarin de fractieleider van de VVD thans zonder blik ken of blozen komt verklaren, dat het kabinet gerust had kun nen blijven zitten! De motie-Oud was immers verworpen. Achter deze verklaring komt de eiganlijke bedoeling van de heer Oud om de hoek kijken: de regering had moeten blijven en dan zou de WD het zijn de woorden van de heer Oud zelf in de oppositie hebben kunnen gaan. Alles met het oog op de verkiezingen! Vooral als men deze bedoeling op zich laat in werken, wordt het temeer dui delijk, dat de WD er in wezen eigenlijk helemaal niet op ge steld is om weer aan de regering te worden gebonden. In hetzelfde interview laat de heer Oud ook duidelijk blijken, dat hij geen bezwaar zou hebben gemaakt te gen een vakministerschap van de heer Stikker. Des te zonderlinger doet het dan op het eerste oog aan, dat de heer Stikker deze mogelijkheid toch bij de eerste KUSTVAARDERS HADDEN GOEDE VANGST Gistermorgen kwam te Scheve- ningen aan de markt de kust- visser Sch 76, schipper W. Rog, met de mooie vangst van 430 stuks kabeljauwen. Deze zijn in een trek gevangen. Door de me nigte vissen kwam het net aan de oppervlakte drijven. De be manning had anderhalf uur nodig de kostbare buit binnen te halen. Foto Prinses Beatrix in de „Daily Graphic" LONDEN (Reuter). Op de voorpagina van het Engelse blad „Daily Graphic" stond gister ochtend een foto van Prinses Beatrix, ter gelegenheid van haar dertiende verjaardag. Op de bin- nenpagina stonden nog enkele fotos van de jarige prinses, met een begeleidend artikel van Neville Randall. CASSATIE-BEROEP VAN SANDER BORGERS VERWORPEN De Bijzondere Raad van Cassa tie verwierp gistermorgen het beroep van Sander Borgers. B. blijft dus levenslang veroordeeld. De Procureur-Fiscaal had tot 12 jaar geconcludeerd maar de Raad achtte blijkens zijn arrest de le venslange gevangenisstraf de juiste, gezien het feit, dat B. heeft meegewerkt aan enkele oilbertanne-moorden in Gronin gen en Purmerend. De balans van gisteren opma kende kan men zeereen, dat de interventie van het staatshoofd tot eevole heeft eehad. dat de in formateur en de erote nartiien onnieuw aan de tafel ziin ee- bracht. Wil het tot een oolossine komen, dan zullen oneetwiifeld wederziids concessies moeten worden eedaan. Hoe dringend nodig een spoe dige oplossing is, moge blijken uit het feit, dat ook gisteren de besprekingen in REA-verband werden voortgezet, besprekingen waaruit de maatregelen zullen voortvloeien, waarvan reeds ge zegd is, dat zij diep in onze maat schappelijke verhoudingen zullen ingrijpen. Bij het verlaten van de conferentie zei mr. Burger, de wnd. fractievoorzitter van de P.v.d.A., dat hij niet verwachtte nog terug te moeten komen. Be tekent dit dat er basis is gelegd voor de formatie? Prof. Romme antwoordde op de hem gestelde vragen, dat de vooruitzichten elke dag beter worden en het.is vooral deze uitspraak die ons enige hoop geeft. VAN MINISTER EN BURG. EN WETHOUDERS Het bestuur van de Verenging „Het Concertgebouworkest" 'heeft zich tot Minister Rutten en tot B. en W. van Amsterdam gewend met het verzoek tot „interventie op korte termijn". zulks teneinde de voor het Amsterdamse en Ne derlandse muziekleven onhoud bare situatie tot een oulossing te brengen." Dr. B. H. Sajet, lid van Prov. Staten van Noordholland (PvdA) heeft Ged. Staten verzocht, vra gen te mogen stellen over de maatregelen, die zij denken te nemen met betrekking tot het uitkeren van het provinciaal sub sidie 1951 voor 't Concertgebouw. De Raad van Bestuur van het Concertgebouw heeft in een brief aan mr M. Geerling het „Comité van sympathie" verzocht reke ning te houden met de realiteit, dat alleen aan degenen, die hun plicht niet hebben verzaakt het recht toekomt, zich leden van het Concertgebouworkest" te noe men. Met ingang van 1 Februari 1951 zal een wijziging in de bijdrage regeling voor de Woningwetbouw van kracht worden. Deze wijzi ging is met enkele andere aange bracht in de „Beschikking Bijdra gen Woningwetbouw 1950". De wijzigingen komen in hoofdzaak op het volgende neer: De jaarlijkse bijdragen voor nieuwe Woningwetwoningen zijn in het algemeen ongeveer 10% lager. Op de thans vastgestelde bijdragen komt voor een aantal met name genoemde gemeenten een toeslag wegens bijzondere omstandigheden, variërend van 3% tot 15%. In gevallen, waarin mede naar het oordeel van het gemeente bestuur met kleinere bijdragen kan worden volstaan dan volgens de regeling moeten worden ver leend, kan de minister bijdragen op een lager bedrag vaststellen. Uiteraard zullen hier dan bepaal de voordelen voor de gemeente tegenover worden gesteld. De „Beschikking verminderde bijdragen Woningwetbouw" (voor de z.g. „goedkope woningen") vervalt. De bepalingen van deze beschikking blijven echter gelden voor gevallen, waarin op grond van deze beschikking reeds bij dragen zijn verleend of in uit zicht gesteld. Eveneens met ingang van 1 Fe bruari zullen de „Wenken voor het ontwerpen van eengezinshui zen en van meergezinshuizen" ONBESTELBARE BRIEVEN Het aantal onbestelbare brie ven dat niet aan de afzenders kon worden teruggegeven be droeg in 1950 18.158 op een totaal aantal in het binnenland verzon den gewone brieven van 416 mil- lioen. In 1947 waren deze cijfers resp. 20.770 en 449 millioen. In 1950 werden 7349 klachten ont vangen van het publiek over niet afgeleverde poststukken, waar van er na onderzoek 6541 ge grond zijn gebleken. In 1947 was dit resp. 12.500 en 8.350. Uit deze laatste cijfers, die zich de laatste jaren in voortdurend dalende lijn bewegen blijkt de gunstige wer king van dé door het bedrijf ge troffen maatregelen ter bevorde ring van de zorgvuldigheid in de postbehandeling. grote sluizen bij het Industrieterrein nabij Deventer, zijn mans gereed en zullen over enige tijd officieel in gebruik worden genomen. De keten en sc-huren, welke de directie en de arbeiders tot verblijfplaats dienden, worden thans afgebro ken en naar elders overgebracht. worden vervangen door „Voor schriften en wenken voor het ontwerpen van woningen 1951". De woningen, te bouwen op grond van de gewijzigde bijdragerege ling dienen aan de voorschriften vervat in deze „Voorschriften en wenken" te voldoen. Gistermiddag omstreeks half vijf kwamen op het stationsem placement te Maastricht drie loco motieven tot ontsporing. Een goe derentrein, komende van Eysden reed tegen een stilstaande ran geerlocomotief, die iets te ver was doorgereden. Deze kwam dwars over de rails te staan en sloeg een derde locomotief, staan de op een ander spoor, eveneens uit de rails. Een rangeerder die buiten op de laatste locomotief stond, was er tijdig van af gesprongen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De rangeerlocomotief liep aanzienlijke schade op. De verdere verlaging van de vleesrantsoenen in Engeland had ernstige protesten van de zijde van vele huisvrouwen ten gevolge. „Wij willen meer vlees" luidt het opschrift op het bord, dat leden van de Vereniging van Britse Huisvrouwen, die voor het Lagerhuis te Londen een demonstratie hielden, met zich meevoerden Blijkens cijfers van het Cen traal Bureau van de Statistiek is het resultaat van de uitzaai van wintertarwe 1950 ver achter gebleven bij dat van najaar 1949. Volgens de telling van Decem ber j.l. blijkt slechts 58800 hect are wintertarwe van de uitzaai 1950 over te zijn tegen een oogst- cijfer van $2335 hectare in de zomer 1950. Dit jaar zal dus van ongeveer 25000 hectare Neder landse akkers, die het vorige jaar wintertarwe droegen, dit product niet geoogst kunnen worden. Deze situatie treft te meer nu van regeringswege alles in het werk is gesteld om bij de uitzaai van wintertarwe naar de 100.OOC hectare te streven. Hiertoe werd de tarwerichtprijs 1951 verhoogd, terwijl ten aanzien van gerst die in 1950 door de vraag naar veevoedergraan zeer hoog in de vrije markt lag, drastische maat regelen werden genomen door het opleggen voor de oogst 1951 van een leveringsplicht tegen een lagere prijs, dan de richt prijs voor tarwe. Deskundigen verklaren, dat het kleine areaal wintertarwe voornamelijk een gevolg is van het slechte weer in het jaar van 1950. Op de uitzaai, zo die kon nlaats hebben, volgde zeer veel regen en nadien betrekkelijk zware vorst. Rotting en bevrie zing schijnen zoveel schade te hebben aangericht, dat men bij telling en de daarop gebaseerde raming tot 58800 hectare is ge komen. Hoewel na half December her- inzaai van wintertarwe wellicht mogelijk is geweest hebben des kundigen hiervan geen grote verwachtingen. Wel acht men een ruime inzaai van voorjaars- tarwe mogelijk, die echter aan zienlijk minder opbrengst geeft per hectare. Volgens de gemiddel de oogstcijfers der laatste jaren bracht wintertarwe 1949 gemid deld 4433 kg per hectare op. tegen zomertarwe 3255 kg. In 1950 varen deze cijfers respec tievelijk 3317 en 2415 kg per hectare. Welke invloed het gedeeltelijk mislukken van de uitzaai van winterarwe op de voedselvoor ziening zal hebben, valt nog niet met zekerheid te voorspellen. Deskundigen nemen aan. dat de voorziening met binnenlandse tarwe meer dan voorheen met import zal moeten worden aan gevuld. Of de te verwachten ge ringere opbrenest van tarwe nog invloed zal hebben on een even tueel activeren van de teelt van aardappelen, wordt bestudeerd Generaal mr. H. J. Kruis, die met ingang van vandaag op de meest eervolle wijze is ontheven van de functies van Chef van de Generale Staf en voorzitter van het Chefs van Staven-comité, on der dankbetuiging voor de vele diensten door hem in verschil lende gewichtige betrekkingen en onder dikwijls moeilijke omstan digheden aan den lande bewezen, vaardigde een dagorder uit, die gisteren bij alle onderdelen der Koninklijke Landmacht bij het middagappèl werd voorgelezen. „Ik leg myn taak neer in de vaste overtuiging", aldus de dag order, „dat ons leger thans door de moeilijkste jaren van zijn we deropbouw heen is en de krach ten in zich heeft om zich verder te kunnen ontwikkelen tot een goed leger, dat als het moet in staat zal zijn om zijn hoge en verantwoordelijke taak te ver vullen. Dat ik met uw aller hulp u door de grote en verscheidene moei lijkheden der laatste paren heb AGRARISCHE PRODUCTEN De Duitse autoriteiten hebben opnieuw gelden beschikbaar ge steld voor invoer uit Nederland. De artikelen, waarop deze bedra gen betrekking hebben zijn: fok- vee 100.000 dollar; oesters 50.000 dollar; groenten 500.000 dollar; rijst 1.000.000 dollar; halve var kens 300.000 dollar; slachtafval- len 200.000 dollar; rugspek 1.330.000 dollar; kaas 1.000.000: melkproducten 100.000 en spiritu aliën 25.000 dollar. VOOR HET TIJDVAK I NOV. 1950—1951 Ofschoon het onlangs geoara- feerde handelsverdrag met West- Duitsland door de Nederlandse regering nog moet worden goed gekeurd. heeft de Bundesanzei- ger. de Duitse Staatscourant, oo 27 Januari de contingentenliisten geoubliceerd. Hieronder volgen de contingenten voor de agrai- sche sector, zoals zii voor het tijdvak van 1 November 1950 tot 1 November 1951 ziin vastgesteld. Uitgedrukt in 1000 Deutsche marken, werden voor export naar West-Duitsland bepaald: zoetwatervis 672, zeevis 756, ver se haring 3.360; gezouten haring (Van onze diplomatieke medewerker) „Agressie is agressie", heelt president Truman gezegd en Ame rika heelt daarom erop aangedrongen, dat de U.N.O. Mao-China als aanvaller zal brandmerken. Het betoogt, dat wijlen de Vol kenbond zijn eigen gral groei, waar hij weigerde Japan als aan valler van China te brandmerken en aan die agressie een halt toe te roepen. Amerika ziet de U.N.O. niet zozeer als een middel toi diplomatie, maar vooral als een instrument tot daadwerke lijke vredeshandhaving, zo is meer dan eens, en terecht, op gemerkt. De beide huizen vcm het Amerikaanse Congres hebben Peking tot aanvaller verklaard met-overweldigende meerderheid. Zou de U.N.O. dit weigeren oi nalaten, dan zou een onherstel bare slag zijn toegebracht aan Amerika's vertrouwen die internationale organisatie; dan zou vermoedelijk ook een eind komen aan de politiek van krachtige steun aan de U.N.O.. die de V.S. tot nu toe voerden, en die een van de weinige vaste lijnen was in hun buitenlands beleid. Toen de politieke commissie der U.N.O. de vorige week dan ook weigerde te gaan stemmen over een Amerikaans ontwerp-besluit, om Rood-China als aanvaller te veroordelen, zolang nog niet dui delijk was, tot welke „vredes voorstellen" Peking bereid was, was dit voor Washington een zeer gevoelige klap. Tevens werd daar mee echter opnieuw weer eens 't bewijs geleverd, dat de meerder heid der UNO, niet zoals de Russen als maar beweren sla pend aan de leiband van Amerika lopen. Het was ook voor Washing ton een overduidelijke zij het niet geheel overbodige aanwij zing, dat de meerderheid der vol ken niet maar zonder meer een „krachtige" maar daarnevens ook nog een beleidvolle houding te gen agressie wil zien ingenomen. Want de veroordeling van enig land als agressor betekent, dat er op enigerlei manier tegen dat land sancties moeten worden genomen. Washington kan wel stellen dat het dit slechts „op beperkte schaal" wil, maar dan rijzen toch aanstonds twee vragen: heeft Amerika, of zelfs de UNO, de be perktheid dier schaal uitsluitend zelf in de hand, of ligt het ook niet aan de tegenpartij, of men wellicht tot heel wat meer en pijnlijker wordt gedwongen, dan men wil? En vervolgens: zouden zo beperkte sancties wel zo doel treffend zijn? Wij zullen volstaan met aan te tekenen, dat zeer des kundige, militaire autoriteiten in de V.S. er niet aan geloven, dat van zulke „beperkte" maatrege len heil te verwachten is. Amerika heeft dan ook inge zien, dat het zijn „krachtig" stand punt niet onverkort kan handha ven. Het heeft nader voorgesteld te besluiten, Peking medeplichtig te achten aan agressie op Korea, met dien verstande, dat de gevol gen daarvan nader moeten wor den onderzocht. De zeer wijze, katholieke nremier van Canada, St. Laurent, die als overtuigd chris ten weet, dat men geen middel om de vrede te bewaren onbe proefd mag laten en dat wapen geweld nooit anders dan als uiter ste redmiddel geoorloofd is. heeft doen verklaren, dat dit Ameri kaanse voorstel gesteund kan worden. Dat liikt ons juist en niet alleen omdat Amerika zoals wii hier voor uiteenzetten on dit punt uiterst gevoelig is. Vrede tot elke prijs is echter een zeer onjuiste leuze en vrede ten koste van recht kan nooit echte vrede zijn. Maar daarnaast gaf Canada bjj mon de van zijn bekwame minister van buitenlandse zaken, Lester Pear son een aantal nuttige wen ken. Eerst het vuren staken en dan binnen een week een zeven- mogendheden-conferentie. Taken dier conferentie zouden moeten zijn: een wapenstilstand op Korea: vervolgens vreedzame regeling van het gehele Korea-conflict; daarna onderzoek van Verre Oos ten-problemen in wijder verband, waarbij uitsluitend vermeld: Mao's lidmaatschap van de UNO. For mosa werd echter niet met name daarbij genoemd. Wel konden vol gens Pearson, ook „andere pun ten" lees: Formosa daar be handeld worden, maar dan met alle betrokken regeringen lees: dus ook met Tsjang Kai Sjek. Hiermede heeft Canada meteen duidelijk aangegeven, wat niet aanvaardbaar was binnen een Arabisch-Aziatisch twaalf mo- gendheden-voorstel. Dit wilde on derhandelen terwijl het vechten doorging. Men zou dat zelfs niet meer „vrede tot elke prijs" noe men, hoewel Nehroe het blijkbaar die naam wel wil geven Toch trad Canada zeer ver aan Peking tegemoet en als Mao ten goede zou willen en ook wat nog wat anders is ten goede zou kun nen, dan zijn de Canadese „wen ken" een bijzonder nuttige bij drage tot het stichten van vrede in en om Korea en een juist evenwicht tussen beleid en kracht. Zolang de UNO bestaat. hee\ Canada bij herhaling blijk ge geven van een zuivere instelling, van grote wensheid en van rus tige moed. Daardoor heeft dit kleine volk van dertien millioen zielen vaak op velen indruk ge maakt. Nederland beroemt zich graag ap zijn grote traditie, de traditie van Hugo de Groot, de vermaarde en nog steeds klassieke volkenrechtsleraar. Het zou ons goed doen. zo die schone woor den weerslag konden vinden in daden, naar het voorbeeld van Canada. Ook een buitenlandse politiek moet haar fundament vin den in beginselen: ook zii kan niet opportunistisch zijn en alleen door macht gedicteerd worden, wil zij de naam van bqleid waardig ziin. Dit besef dient ook in ons volk levend te worden, nu de belang stelling voor de wereldpolitiek on der ons in zo verheugende mate groeit en toeneemt. 5.040, gerookte paling en bokking 336, visconserven 630, oesters 315, mosselen 50, kreeft 50, zaden 5.040, pootaardappelen 3.780, bloembollen 10.500, gedroogde knollen 147, boomkwekerijpro ducten 3.780, stekken en potplan ten 840, snijbloemen 6.300, kool- planten, plantsjalotten en poot- uien 294. uien 8.400, verse groen ten 42.000, fruit 33.600, groenten bewerkt 1.260, fruit bewerkt 1.680, vlas en viasafvallen 1.800, paarden en gebruiks- en fokvee 2.940, vlees en vleeswaren 42.000, reuzel 16.800, boter 84.000, kaas 42.000, melk en room 84, gecon serveerde melkproducten 2.520, gepelde rijst 6.300, boekweitmeel en grutten 609, havermout 252, mais- en tarwestijfsel 1.638, rijst- stijfsel 42, spliterwten 231, kandij 252, suikerwerken 1.260, chocola de en chocoladeproducten 420, bakkerijgrondstoffen 1.470, bis cuits 2.730, spiritualiën 210, oleïne- en stearinezuren 1.000, matten, afdekmateriaal, wilgen- vlechtwerk en andere gevlochten producten, gesneden riet 40, rot- tan 75, hoepels 45. Voor invoer in Nederland zijn, uitgedrukt in 1000 gulden, de na volgende contingenten bepaald: hop 6.460, landbouw-, groenten- en bloemzaden 1.330, bloemkwe kerijproducten 228, boomkweke rijproducten 190, vroegfruit en vruchtenprimeurs 228, vruchten sap 95, essences 190, wijnen en mousserende wijnen 1.9Ó0, fok vee 570, vlees- en vleesconser- ven 760. slachtpaarden 4.940, vis conserven en mosselen 570, rijst- en maisstijfsel 38, olie- en vet zuren 600, spiritualiën 190, insec ticiden 800, liksteen 15. Door prijsstijging waren de uit gaven in 1950 hoger dan in 1949; het reële verbruik nam evenwel iets af. In totaal zijn de uitgaven en de prijzen met resp. 8 pet. en 9 pet. gestegen, het verbruik in hoeveelheid nam met 1 pet. af. De extra-consumptieve uitga ven in Juli en September (de Korea-hausse) hebben de cijfers beïnvloed. Naar raming zou zon der deze inkopen het hoeveel- heidsindexcijfer van de totale consumptie circa 2>/i pet. lager geweest zijn. De werkelijke uitgaven belie pen in 1950 totaal f 12.210 mil lioen, tegen f 11.349 millioen in 1949 en f 11.060 millioen in 1948. Op basis 1947 is 100 zijn de in dexcijfers hiervan resp. 124, 115. 112. Het prijsindexcijfer (1947 is 100) was resp. 119, 109 en 194, het hoeveelheidsindexcijfer 104, 105 en 108. Wat de voedings- en genotmiddelensector betreft, wa ren de prijsindexcijfers over 1950, 1949 en 1948 resp. 126, 115 en 106. (Eveneens basis 1947 is 100), de hoeveelheidsindexcijfers 98, 100 en 104. De prijsindexcijfers van de duurzame consumutiegoederen resp. 117, 106 en 102, de hoeveel heidsindexcijfers 116, 117 en 118. Voor de overige goederen en diensten zijn de prijsindexcijfers 111, 104 en 99 en de hoeveelheids indexcijfers 103, 103 en 109. Kalverdrieling Een koe van de landbouwer P. van der Linde te Haastrecht schonk het leven aan drie kalve ren. Dat deze drieling alle toe komstige melkgevers zijn, ver hoogde de waarde van deze aanwinst nog bijzonder. mogen leiden tot de toestand, waarin wij thans verkeren, stemt mij tot dankbaarheid en ontneemt de bitterheid aan de gedachte, dat ik de verdere ontwikkeling slechts als een toeschouwer zal mogen bezien. Bij de uitvoering van hun mili taire taak van de laatste jaren hebben onze jonge Nederlanders getoond uit het goede hout te zijn gesneden. Onze Korea-vrij- willigers, aan wie ik hierbij op rechte en warme hulde breng, zijn een voorbeeld voor velen. Dit zijn zaken, waarover ons volk zich mag verheugen en die het vertrouwen geven, dat wij in staat kunnen zijn een krachtige en betekenisvolle bijdrage te leve ren aan de gezanjenlijke defensie van West-Europa en daarmede aan het behoud van de vrede. Ik dank u allen oprecht voor uw vertrouwen en uw medewer king en breng hierbij in het bij zonder dank aan de luitenant- generaal Calmeyer, die heden met mij zijn functie van plaats- vervangend-chef van de Generale Staf verlaat en mij zo voortref felijk heeft bijgestaan. Nimmer zal het leger zijn plaats in mijn hart verliezen, ik zal zijn opbouw en verrichtingen steeds blijven volgen. Moge de Almachtige ons land en ons volk besehermen in de tijden, welke voor ons liggen. Mannen en vrouwen van de Koninklijke Landmacht, het ga u en de uwen goed. Leve de Koningin". „De wolhandel moet nu een maal altijd rekening houden met prijsrisico's en zeer zeker onder de tegenwoordige omstandighe den. Het gebeurt dat men aan een vaste klant uit zijn voorraad verkoopt en dat, wanneer deze voorraad twee dagen later wordt aangevuld, men voor dezelfde soort veel meer betaalt". Deze mededelingen zijn gedaan in de gisteren gehouden aandeel houdersvergadering van de Ne- derlandsche Wol Maatscha^oij N.V., waar de uitgebrachte jaar stukken over 1949-50 werden goedgekeurd. Het dividend is be paald op 8 pet. (v. j. 7 pet.). Het bestuur was voorts van me ning, dat bij het tegenwoordige prijsniveau, wollen artikelen zo als dekens, costuums enz. voor het grote publiek onbetaalbaar zullen worden. MET fl.— PER 100 KG VERHOOGD Nu de prijzenbeschikking, waar uitsluitend maximumprijzen voor kleiaardappelen waren vastge legd bij levering aan detaillist en consument, is ingetrokken, heeft de minister een verordening goed gekeurd, waarin ook maximum prijzen voor kleiaardappelen zijn vastgelegd bij levering aan land- idelaar hand en grossier. Met ingang van 1 Februari wor den deze prijzen met f 1.per 100 kg verhoogd. Zij bedragen thans f 10.50 bij lévering aan landhandelaar, f 11.- bij levering aan grossier, f 13.- bij' levering aan detaillist, terwijl bij levering aan de consument een maximum prijs van f 15- per 100 kg geldt, welke bij thuisbezorging met fl.- mag worden verhoogd. In verband met reeds plaatsge vonden voorverkopen wordt op gemerkt, dat men krachtens bo venbedoelde verordening gedu rende de maand Februari niet al leen niet bov(en deze prijzen mag verkopen, maar ook niet tegen hogere prijs mag afleveren. Wel mag de teler bij levering aan de detaillist of consument een prijs in rekening brengen, welke f 2.50 resp. f 4.50 per 100 kg hoger ligt dan bij levering aan de landhandelaar en f 2.- resp. f4- hoger dan bii levering aan de grossier. AMSTERDAM 31 Jan. Reeds vanmorgen werden lagere koer sen geadviseerd en vanmiddag zette de beurs de koersdaling voort waarbij olies en unilevers de leiding hadden. Wat hiervan precies de reden is, was niet be kend. Gedacht werd aan buiten lands aanbod, aan winstnemingen en aan het feit, dat Stikker er nog niet in geslaagd is een kabi net te vormen. Dit laatste behoeft echter geen reden te zijn voor de verliezen van circa 7 punten voor olies en unilevers. Zoals begrijpelijk werd de markt hierdoor niet gestimuleerd en was de stemming zeer traag te noemen. Zowel olies als uni levers sloten nagenoeg op het laagste punt van de dag. Philips kon zich goed handhaven, maar was toch iets lager. Ook de min der courante soorten kwamen op een iets lager niveau. Ook de scheepvaartmarkt kon zich niet aan de markttendens onttrekken. Hetzelfde geldt voor de cultuurmarkt, al kwamen hier de verliezen iets duidelijker tot uiting. De open hoek in aandelen Es- comptobank was vandaag aan zienlijk kleiner dan gisteren, in verband met de pertinente ont kenning van de directie in Dja karta betreffende een overneming van de aandelen. Staatsfondsen waren licht gevraagd en in een dunne markt leidde dit tot een behoorlijke verbetering. Het agio percentage voor Amerikanen steeg tot ruim 10 pet. zonder dat dit met een grotere activiteit ge paard ging.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3