Raadsvergadering hoofdzakelijk aan het onderwijs gewijd „ZO WAS H ET" Was Blueband-prijsvraag in strijd met Loterijwet? Waarorr Lezing over aardappelmoeheid Exploitatie nieuwe woningen leidde tot korte discussie .$330? /éi Wie zit de gehele dag op de stoel E. H. HOFSTEDE voor L.T.B. Tuinbouwvereniging Zuid Feestavond Schoorlse K.A.B. Drees en van Schaik weer ten paleize Oplossi van I 0AGI NA 1 VRIjDAG 2 FEBRUARI 1951 ALKMAAR. De vergadering van de Alkmaarse gemeente raad werd gisteren geleid door de loco-burgemeester, wethouder van Slingerland, omdat de burgemeester door ziekte verhinderd was te presideren. Onder de ingekomen stukken was o.a. hte adres van de Stichting R. K. Ambachtsschool „Sint Willibrord", met het verzoek, te willen verklaren dat de oprichting en instandhouding van een R. K. dag- en avondambachtsschool voor jongens te Alkmaar, noodzakelijk is. Over dit adres hebben wij zeer onlangs uitvoerig geschreven. Het werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Er was bovendien een verzoek voor gewoon lager onderwijs, ge- tot stichting van een derde school vordering van Christelijk school- daan door de Vereniging tot be- onderwijs. Dit verzoek werd even eens in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Benoemd werden de heer H. Lamberts als vakleerkracht voor lichamelijke opvoeding bij het openbaar lager onderwijs en de heer W. Fris als tijdelijk leraar stenografie en schrijven aan de Handelsschool. De raad aanvaardde vervolgens het voorstel tot een geringe wij ziging v het Ambtenarenregle ment gymnasiaal- en handels onderwijs. B. en W. hadden geadviseerd op een verzoek om medewerking voor de aanschaffing van een stencilmachine voor de Juliana- school, en van electrische vloer- wrijvers voor de Julianaschool en de Wilhelminaschool afwijzend te beschikken. De raad volgde het advies van B. en W., die van mening waren dat het gevraagde de normale eisen overschreed, en die erop wezen, dat het vergoedingsbedrag per leerling voor deze scholen als voldoende moet worden be schouwd. De heer Hoijtink (A.R.) kon de zienswijze van B. en W. wel begrijpen, maar nam persoonlijk een ander standpunt in. Schoolboeken. Tengevolge van de vorming van een parallelklas wegens toename van het leerlingenaantal heeft de Wilhelminaschool behoefte aan 19 leerboeken. Men heeft er ech ter 48 aangevraagd, het aantal dat nodig is voor een volledige klasse. Deze boeken zouden dan, als de (Advertentie) tVERY MAN A/uchf MAN De nieuwe dessins zijn er! Bij aankoop van 3 stuk* 10°/o korting n w MOuni HERENMODES-HERENKLEDING. HERENHOEDEN Vereniging tot bevordering van Cchristelijk schoolonderwijs de beschikking krijgt over een derde school, naar de nieuwe school kunnen worden overgeheveld. B. en W. vinden évenwei dat de vereniging, die de aanvraag heeft ingediend, wel wat prema tuur rekening houdt met een nieuwe school,'waaromtrent door de raad nog niets is beslist. Bo vendien lijkt het hun beter zich niet te bipden aan een bepaald schoolboek, waarvan men niet weet of het wordt gewenst door het hoofd van de eventueel te stichten nieuwe school. B. en W. adviseerden de raad daarom het verzoek om 48 boe ken af te wijzen en de school medewerking te verlenen voor het aanschaffen van de benodigde 19 leerboeken. De raad volgde het advies van B. en W. De heer v. d. Borden (C.H.) verklaarde zich tegen het advies van B. en W., vooral omdat ook de Inspecteur van het onderwijs had geadviseerd, het aangevraag de aantal ter beschikking te stel len. De heer Hoytink en nij lieten aantekenen dat zij tegen waren. De raad besloot medewerking te verlenen voor de verandering van verlichting en lichtinstalla tie in de St. Agnesschool en de St. Aloysiusschool. Voor de St. Agnesschool heeft het schoolbe stuur reeds goede tweedehands armaturen aangeschaft, vooruit lopend op het raadsbesluit. Dit geschiedde met goedkeuring van B. en W., opdat de school de kans op aankoop van het gewenste met zou ontgaan. De raad besloot voorts gelden uit de gemeentekas toe te staan voor de bouw en inrichting van een gymnastieklokaal bij en ten behoeve van de te bouwen R.K. Jongensschool voor U.L.O. in het Bergerwegkwartier. Twee nieuwe kleuterscholen B. en W. verzochten de raad hen te machtigen over te gaan tot de bouw van twee kleuter scholen in het Bergerkwartier, een neutrale en een katholieke en hen hiervoor een crediet toe te staan van f 146.000 voor bouw kosten, exclusief grondkosten. De scholen zullen worden verhuurd aan de Vereniging „Alkmaarse Fröbelschool" en aan het bestuur der R.K. bewaarschool tegen een huurprijs van f 250.per lokaal per jaar. De raad besloot naar B. en W.'s advies. De scholen zullen er dus eerlang komen. De vergoeding voor vakonder wijs werd voor de volgende Bij zondere scholen als volgt vastge steld: St. Josephschool f 1219.69; Mariaschool f 1260.67; St. Lidwi- naschool f 165.St. Agnesschool f 891.42. Dit maakt een totaal voor het G.L.O. van f 3536.78. Voor de V.G.L.O.-school de St. Anna- school werd de vergoeding vast gesteld op f 1740.80. De meer gangbare naam van Centraal Ziekenhuis zal voortaan ook voorkomen in het reglement van het ziekenhuis aan de Wil- helminalaan, dat daarin nog altijd officieel Stadsziekenhuis neette. Aldus besliste gistermiddag de Alkmaarse vroedschap. 84 nieuwe woningen. En dan was daar tenslotte het belangrijkste punt van deze rus tige raadsvergadering, het voor stel van B. en W. tot het doen bouwen van 84 woningen in de polder Overdie en Achtermeer, aan de Hooftstraat. Hiermee is een bedrag van f 791.000 gemoeid, door de gemeente beschikbaar te stellen. De woningen zullen o.a. dienen voor de huisvesting van 66 ge zinnen van gerepatrieerden, De volkshuisvesting is hiermee ge baat. want voor elk gehuisvest gerepatrieerd gezin wordt extra bouwvolume beschikbaar gesteld voor l1/» woning. Er zal een rijksbijdrage voor deze woningen worden verleend ingevolge de beschikking Woning- wetbijdragen 1951. De woningen krijgen hetzelfde type als de 48 woningen van „Goed Wonen". Elke woning heeft 3 slaapkamers. In de kap kunnen nog 2 slaap kamers worden gemaakt. Zes van de 84 woningen zijn met 5 slaap kamers geprojecteerd. De totale grondkosten zijn f 106,863.75; de bouwkoste» f 790.708.65. De rijks bijdrage is geraamd op f- 190. fer woning. De huur bedraagt 6.73 per week en f 7.93 per week (bij 5 slaapkamers), exclusief waterverbruik. Naar aanleiding van dit voor stel vroeg de heer Couwenhoven (Arb.) als eerste het woord. Hij vroeg waarom de bouw van deze woningen' in handen was gelegd van het gemeentebestuur en niet in die van de R.Ki Woning bouwvereniging. Hij maakte be zwaar tegen de exploitatie van de wonipgen door de gemeente. Hjj wenste het besluit aldus ge wijzigd te zien, dat er de moge lijkheid in open bleef, de exploi tatie in handen te leggen van een der woningbouwverenigin gen. Hierin ging de heer Hoy tink met de heer Couwenhoven mee. De heren Venneker en van Dijk (beiden K.V.P.) achtten het geraamde rentepercentage irreëel. Dit bedraagt in de schat ting 3'/« procent. Dit percentage is veel te laag. Uiteindelijk zul len de huren van deze woningen tengevolge daarvan anders ko men te liggen dan thans is ge raamd. De heer van Dijk wees er bovendien op, dat de bijdra ge voor woningwetwoningen met 10 procent wordt verlaagd. De heer Holsmuller (V.V.D.) was het met de heren van Dijk en Venneker eens. Hij wilde de wo ningen door de gemeente laten bouwen; voor de exploitatie er van wilde hij de mogelijkheid openlaten, een woningbouwver eniging in te schakelen. Wethouder van Slingerland zegde toe, dat het besluit in dier voege gewijzigd zou worden, dat de mogelijkheid van exploitatie door een woningbouwvereniging aanwezig zou zijn. Wat het ren tepercentage betreft, verbiedt de minister hoger te gaan. Spreker had wel degelijk oog voor de onzekerheid in dezen. Hij hoop te er echter het beste van. B. en W. zullen al het mogelijke doen om een lening te sluiten op lan ge termijn. Na deze korte dis cussie werd het voorstel door de raad aanvaard. Na een vergadering van één uur werd de openbare zitting op geheven en ging de raad in co mité om over enkele benoemin gen bij het 'onderwijs te beraad slagen.' Na heropening van de openbare raadszitting werden de heer P. J. Buis, onderwijzer aan de Nic. Beetsschool en mevr. de weduwe X. A. Leek-Dik benoemd resp. als hoofd van de Linden- school en als onderwijzeres aan de Vondelschool, Hiermee was de gemeenteraadsvergadering ten einde. VASTENAVONDBAL R. K. DANSCOMITÉ ALKMAAR. De laatste dans avond vóór de Vasten organiseert het R. K. Danscomité 'op Maan dag 5 Februari a.s. om 8 uur in 't Gulden Vlies. Aan deze avond zal een bijzonder cachet worden gegeven. Vele attracties Zullen er toe bijdragen, dat de Carna valsstemming niet zal ontbreken. De kaarten hiervoor zijn ver krijgbaar op Zondag 4 Februari van half twaalf tot half een aan de zaal. Buiten dit uur worden heslist geen telefonische 'bestel lingen aangenomen. I.v.m. de langere duur van de avond is de toegangsprijs ditmaal iets hoger dan gewoonlijk. Het R. K. Danscomité. FA. SWART OPENT NIEUWE MONSTËRAFDELING ALKMAAR. De zaak van de fa S. H. J. Swart Zns. steen houwers aan het Ritsevoort, is heden, na wekenlange arbeid van aannemer A. Peperkamp, schil der H. de Groot en Zn. en electri- ciën G. van Til, belangrijk uitge breid, heropend. Er is in ruime mate met marmer en met tegels gebouwd. Naast de handel in na tuursteen gaat de fa. Swart zich nu ook toeleggen op de handel in gebakken tegels. Die zijn er dan ook in alle maten en soorten. Langs de wanden van de nieuwe toonkamer glanst het marmer uit alle landen, die natuursteen leve ren. In een grote schouw van Solnhofertegels is het wapen van Alkmaar gebeeldhouwd door de zoon van een der firmanten. De nieuwgeopende zaak van defa. Swart maakt een uitstekende in druk, die nog wordt geaccen tueerd door drie gepolijste kolom men van Napoleonmarmer. f Advertentie) Wie kan zich dat nu ver oorloven, tegenwoordig werkt practisch elke vrouw. Wat een genot zou het zijn indien U een RUBBÉRCORSET draagt. U kunt zich dan bukken en wenden, U voelt niets, U kunt werken! HOFSTEDE heeft de «oeie LANGESTR. 61, ALKMAAR Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Petrus zv van J. H. Groot en S. A. J. Boer man®; Gerhard J. zv J. G. Doeschot en J. Hoekstra, Ondertrouwd; Jan G. Kemp 48 jr. en Johanna C. Witmer 30 jr.; Jan G. Bronshoff 26 jr. en Alida S. Hen- nink 22 jr.; Josephus de Ruiter 27 jr. en Petronella Gonggrijp 23 jr. Pieter J. Rol 26 jr. en Magdalena C. Human 24 jr.; Teunis M. Polak 26>jr. en Jacoba C. Duin 25 jr.; Johan Postma 25 jr. en Jacoba G. Kieft 20 jr.; Beert Buis 53 jr. en Jacoba J. Zaadnoordijk 39 jr. Overleden: Jan Quant oud 57 jr. gehuwd met J. de Moei; Petrus J. S. Homborg oud 69 jr. .geh. met H. P. van den Brink. Zonnebrillen ALKMAAR. Op het terrein van de gemeentereiniging werd bij op ruimingswerkzaamheden een doos aangetroffen bevattende enkele do zijnen, in goede conditie verkerende zonnebrillen. Vermoedelijk zijn deze door een winkelier per abuis in de vuilnisbak gdeponeerd. De eigenaar kan zich aan het politiebureau ver- voegen teneinde zijn eigendom terug te krijgen. GROTE FANCY FAIR LIMMEN. Op Zaterdag 3 en Zondag 4 Febr. organiseert de R.K. V.V. Limmen in samenwer king met de R.K. Supp. Veren. Oranje Wit in het parochiehuis St. Maarten een grote fancy fair met het doel de kasmiddelen te versterken. Deze fancy fair biedt talrijke mooie attracties o.a.: vrolijke keu ken, MinerVa, schiettent, origi nele postdienst, het nieuwste rad van avontuur enz. Met als bij zondere attractie een schitterend verzorgde theetuin met prima muziek. De officiële opening zal plaats hebben Zaterdagavond om 7 uur, terwijl Zondag de.aanvang 4 uur zal zijn. Het sluitingsuur is voor beide dagen op 12 uur bepaald. Het be looft geweldig te worden en het zal er zeer gezellig zijn. ONZE AGENDA GULDEN VLIES: Balavond, Dansschool Arendsen. STED. MUSEUM: Ereten- toonstelling Koos Stik- voort 1012 en 25 uur. BIOSCOPEN: Rex: 8 uur: Cagliostro, 18 jr.; Cinema: 7.30: Voor wie de klok luidt, 18 jr. onder voor behoud; -Harmonie 8 uur: De Vlam en de Pijl, 14 jr. Victoria 8 uur: De Sala mander, 18 jr. HEILIG JAAR-FILM in Ci nema Zaterdag 3 Febr., 2.30 uur, Zondag 4 Febr. 2 en 3.30 uur. Schoolvoorstellingen 10.45 u. Zaterdag St. Adelbertus- school, St. Bavoschool en VGLO-school. Dinsdag: R.K. Meisjesscholen. Woensdag: R.K. Lyceum. DIENST DOKTOREN: K. H. Kolk, Geestersingel 36, tel. 2017 en J. Pot, Ken- nemerstraatweg 65, telefi 3117. DIENST APOTHEKEN: Wanna, Ritsevoort 5. Succesvolle opvoering „LEONTIENTJE" LIMMEN. De toneelvereni ging Sint Maarten heeft in het parochiehuis twee avonden met succes het prachtige „Leontien- tje" van Timmermans opgevoerd. Al was de belangstelling niet zo bijster groot, de aanwezigen heb ben kunnen genieten van een to neelspel met mooie inhoud, dat op uitstekende wijze werd opge voerd. Niet alleen de hoofdrol len maar ook de spelers van de kleinere rollen hebben in dit succes hun aandeel. De zeer zwa re rol van Leontientje werd met goede en uitstekende momenten gespeeld. De pastoor was bijzon der goed gekozen, terwijl Isidoor zich een veelbelovend speler toonde. De hoogtepunten in hel spel waren steeds de momenten van strijd en offer omwille van de grote liefde tussen Leontien tje en Isidoor. Deze werden met volkomen inleving gespeeld. Ook de grime en het decorwerk wa ren door de Rooü Sr. en de Rooij Jr. keurig verzorgd, evenals door de heer van Kessel de verlich ting. Een aangename geste was het voor de regisseur en spelers toen na afloop burgemeester Èosma ben een woord van hulde bracht. R.K.V.V. HUGO BOYS H.H.WAARD-JTOORD. Ein delijk is er dan Zondag eens een thuiswedstrijd van het eerste elf tal en krijgen we Dirkshorn I op bezoek. Zo op papier blijven de zo hoog nodige punten wel thuis, maar er zal dan toch gewerkt moeten worden, vooral met de hersens. Want t gaat de laatste weken niet goed. Steeds in de meerderheid zijn en toch geen overwinning, dat klopt niet. La ten we de wens uitsprekén dat het Zondag een mooie voetbal middag mag zijn en dat 't nu wel klopt. Aanvang 2.30 uur. H. Boys II gaat naar DTS III en zal zijn best wel doen om net als afgelopen Zondag de punten thuis te halen. Aanvang 12 uur, vertrek 11.10 uur. Het 3de göat' naar ZAP III. Dat zal wel een te zware opgaaf blijken daar ZAP III zeer sterk is. Te verliezen is niet erg maar dan eervol. Natuurlijk moet het anders gaan dan vorige week toen er twee 'spelers zonder op gaaf van redenen wegbleven en zich daarmede niet van hun bes te kant hebben laten zien. Het 3de elftal vertrekt om 1.15 uur. De junioren gaan naar LSW. Vertrek 11.15 uur, aanvang 12 uur. De adsp. A en B spelen thuis tegen LSW a en d, aanvang voor A-elftal 1.15, voor B 12 uur Zaterdagavond na 't lof de jaarvergadering. Alle senioren worden verwacht evenals de commissieleden wegens de zeer belangrijke besprekingen. Adsp. en jun. geen toegang. Er is ook bestuursverkiezing. S.V.W. en D.A.S. H.H.WAARD. De besturen van de R.K. Voetbalvgreniging SVW en de Supportersvereniging DAS organiseren op Dinsdag 6 Febr. a.s. een propaganda-vas- tenavond. De avond begint om 7 uur en eindigt in verband met het begin van de vasten om 12 uur. De leden van beide vereni gingen hebben vrije toegang en kunnen ieder een introducé mee namen. Op deze avond zal eèn KOEDIJK—OÜDORP. Woens dagavond had in Café Hes een ver gadering plaats van de Tuinbouw vereniging Zuid, waarin de heer van Herwijnen ambtenaar van de plan- tenziektekundigé dienst een interes sante lezing verduidelijkt met licht beelden hield over aardappel moeheid. De aardappelmoeheid is het eerst gevonden in Rostock en vandaar over Eüropa verspreid. De ziekte wordt veroorzaakt door een aaltje z.g.n. wortelaaltje. De voortplanting en vermenigvuldiging van dit diertje geschiedt zeer vlug. Het groeiproces werd op lantaarn plaatjes op duidelijke wijze voorge steld en door de spr. uiteengezet. De bestrijding is zeer moeilijk; de lar ven en aaltjes kunnen elk klimaat verdragen. Het gevaar van versprei ding is zeer groot b.v. met de aarde die aan de aardappelen blijft kleven. Gelukkig is deze streek nog vrij van deze ziekte. Het is van het grootste belang steeds waakzaam te zijn en maatregelen te nemen om vrij te blijven. Daarom zijn van bijna alle percelen in deze omgeving grond monsters genomen en wordt regel matig gecontroleerd. Wij zijn op ex port aangewezen en wanneer geëx porteerde partijen in het buitenland aankomen worden deze terstond aan een onderzoek onderworpen; zou men daarbij cysthen, larven of eieren vinden dan wordt de ont vangst onmiddellijk stop gezet. De ziekte is te herkennen als men de plant uit de grond trekt en de wortels in water afspoelt en men ziet dan aan de wortels kleine witte bolletjes. Wendt bij verdachte ge vallen direct tot de plantenziekte- kundige dienst. Er is thans nog geen practische bestrijding gevonden, maar het is wel bewezen, dat wan- neer men op besmet land geen aard appelen of tomaten verbouwt, de cysthen langzaam minder worden en tenslotte verdwijnen. Daarom be staat er een wet die voorschrijft om de hoeveel jaren aardappelen mogen worden verbouwd. Voor deze omge ving is eên uitzonderingsgebied toe gestaan. Spr. liet aan de hand van een kaart zien hoever dit uitzonde ringsgebied zich uitstrekt. In dit ge bied is het toegestaan elk jaar aard appelen te verbouwen maar die moeten voor 29 Juli gerooid zijn. Spr. raadt aan zo mogelijk nog vroe ger te rooien, waardoor de bestaans mogelijkheid voor de cysthen kleiner wordt. Hoe langer de aardappelen in de grond staan hoe groter ver menigvuldiging. Op een vraag of de bemesting van het land van invloed was, bleek dat in het algemeen niet het geval. Ver schillende problemen werden nog besproken, die haar genoegen wer den beantwoord, Tot slot zei spr. dat hij zich gaar ne beschikbaar stelde om de tuin ders zo veel mogelijk met advies bij te staan. De voorzitter dankte de heer Hes-wijnen en diens assistent voor de leerzame avond. Hierna werd nog voorgelezen een schrijven van het hoofdbestuur van de LTB houdende aanwijzingen voor een voorgestelde regeling bedrijfssteun voor zelfstandigen. Hiertoe waren de tuinders in drie groepen verdeeld n.l. a b en c naar de maatschappe lijke positie van de mensen. Naar aanleiding hiervan zegt de voorzit ter; laat ieder zijn eigen positie be kijken. Men kan zich wenden tot het gem. bestuur en wil men de aangelegenheid met het bestuur der afd. bespreken dan is dit daartoe gaarne bereid. SCHOORL De K.A.B. afd. Schoorl hield haar tweede bij eenkomst in dit seizoen voor le den met hun dames. Thans was het een toneelavond, verzorgd door eigen krachten. Opgevoerd werd het toneelstuk „Zo was het" van Jan Muller. Een gegeven in tien taferelen, behandelende de toestanden op sociaal en maat schappelijk gebied uit de tijd van het oude liberalisme, de tijd van mensonwaardige arbeidstoestan den, kinder- en vrouwenarbeid. In die tijd juist verschijnt het verlossende woord van de grote Paus Leo XIII in de encycliek „Rerum Novarum". Wij maker kennis met de noodtoestand in het gezin van de fabrieksarbeider Hermsen, dat langzamerhand al zijn kinderen ziet wegkwijnen aan ,de ziekte", de in de volks mond toen gangbare benaming voor longtuberculose. We zien de strijd om te komen tot oprichting van een werkmansbond en de tegenstand van een koppige fa brieksdirecteur, die zich niet kan verenigen met de nieuwe toe stand. We maken de moeilijk heden mee van de jonge kapelaan Wentinck, die de schrijnende nood van de arbeidende bevolking zozeer ter harte gaat, dat hij zich persoonlijk inzet bii de strijd voor lotsverbetering van de tot paupers verworden arbeiders, gezinnen. We zien uiteindelijk de fabrieksdirecteur na de staking te hebben gewonnen, van inzicht bekend spreker het woord voe ren over de sport. Leden van SVW zullen met medewerking van enkele dames opvoeren de leuke éénacters: „Eduard wordt mens" en „Een dag huisknecht". Verder zal er een verloting worden gehouden Om ongeveer 10 uur zal er gele genheid worden gegeven voor 'n gezellig dansje. De avond wordt gehouden in de grote zaal van de heer v. d. Heiligenberg, alhier. Geen spreekuur H.H.WAARD. De burgemees ter zal Zaterdag 3 Febr. geen spreekuur kunnen houden. Het e.v. spreekuur is op a.s. Dinsdag 6 Febr. om 11 uur. Limmen-A.O.G. 21 Ternauwernood heeft Limmen de buit kunnen thuishouden, daai A.O.G. een zeer sterke tegen standster was. De supporters hebben kunnen genieten van deze vlotte en mooie wedstrijd. Voor de rust was Limmen meet in de aanval, maar tot een doel punt kwam het niet. Hier zorgde de goed combinerende achter hoede wel voor. waar in het bij zonder het spel van de back G. Karsten en de spil T. Schimmel opviel. Na de rust was het toch A.O.G. dat de score opende. Ech ter een paar minuten later depo neerde Limmen de gelijkmaker in de touwen. Ondanks dat onze snelle adspiranten N. Kok en R Groefsema dikwijls voor het doel gevaarlijk in de aanval waren konden zij geen doelpunt maken. Wat Limmen wel gelukte. On danks dat zij verloren hebben, kunnen zij terugzien on een zeer goed gespeelde wedstrijd. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Hendrikus Johannes z. v. Petrus Heeft, kantoorbediende en van Anthonia Petronella Niesten, z. b.. wonende te Purmerend, Jan van Egmondstraat 4 A; Pieter z. v. Hein Hoekstra, onderwijzer en van Anna Peek, z. b. wonende te Edam; Femmigje d. v. Jan Boelsma. rijksambtenaar en van Femmigje Odie. z. b„ wonende te Purmerend. Gedempte Singel gracht 4; Astrid Elizabeth d. v. Floris Bierhaalder, ambtenaar mi litaire politie en van Beryl Audrey Ash wonende te Beem- ster. Overleden; Cornelis Joosten oud 75 jaar, z. b.. weduwnaar van Maartje Rond, wonende te Pur merend. Wolthuissingel 1. VROLIJKE AVOND K.A.B. URSEM Dezer dagen hield de KAB 'n gezellige avond onder leiding van de culturele club. Men moet bewondering hebben voor de leiding en de medewer kers, die het klaar hebben ge speeld' in veertien dagen tiids 'n vlotte avond te organiseren. De dames Oudejans vonden met hun zang in de zaal dankbaar publiek. De vrolijke Boertjes o. I.v. N. Sijm speelden op hun har monica's tal van vrolijke liedjes. De toneelgroep speelde een ver dienstelijke één-acter onder regie van G. Seyts. De leiding van de culturele club gaf tenslotte nog een schets, waarin het plaatse lijk bestuur werd uitgebeeld. Het werd echter vlot gespeeld en het was de moeite waard. Bij het afscheid sprak de gees telijke adviseur de hoop uit «dat de KAB in deze parochie op de zelfde voet zou doorgaan en zag de initialen der KAB graag uit gelegd als „Kan Altijd Beter" of „Kan Allemaal Best." De Burgemeester wenste de KAB geluk met hetgeen er dien avond gepresenteerd was, en hii wilde er de nadruk opleggen, dat de KAB-ers vooral in deze moei lijke tijden meer dan ooit achter hun Hoofd Bestuur moesten staan ook al kost dit soms persoonlijke offers. Onder leiding van M. Mak en E. Luitjes werd nog een tiid gedanst. UITSLAG BRIDGEDRIVE „DE EGMONDEN" EGMOND A. ZEE A Klasse: 1. Heddes-van Pel 29; 2. Rozing- de Raadt 27.5; 3. Hopman-Ruiter 27; 4. Karels-Cremer 22.5; 5. Scholten-Leijen 22.5; 6. Stam- Burger 21.5; 7. Hopman-v. d. Molen 18. B. Klasse: 1. Huiberts-Baltus 55.5; 2. de Goede-Dekker 45.5; 3. Fam. Honing 44; 4. Hopman-Ver ver 43: 5. Karels-Klaij 39.5; 6. v. Duin-Liefting 38.5; 7. Hartgrink- Burger 38; 8. Mevr. v. Twigt-Hou- dijker 32. C Klasse: 1. Dekker-Burger 27;; 2. Tervoort-Groot 26.5: 3. Ter- voort-Walta 25.5; 4. Mevr. Dek- ker-Liefting 25; 5. Jonker-Groen 24; 6. Admiraal-Modder 22. veranderen en de leiding aan zijn meer begrip voor de nieuwe tijd tonende zoon overdragen. Dit veranderd inzicht van de directeur verrast de arbeiders in hoge mate en geen wonder, ook de toeschouwers kunnen zich maar moeilijk onttrekken» aan de indruk dat deze „bekering" wel iets geforceerd is. Niettemin mag deze uitvoering geslaagd heten. We gaan dan uit van het standpunt der zelfwerk zaamheid van de leden. Zij heb ben hun „eigen stuk" met eigen krachten gespeeld, krachten waarvan sommigen heel goed. anderen die misschien voor het eerst op de planken stonden iets minder goed; maar het staat vast dat allen hun best hebben gedaan De geest, de kameraadschap, onder de spelers en speelsters was goed en brengt alles op ho ger plan. We zullen ongetwijfeld deze groep nog wel terugzien. Burgemeester weer thuis SCHOORL. Burgemeester mr. C. A. J. Jochems is na een in Amsterdam ondergane operatie, weer hersteld naar huis terugge keerd en zal zijn werkzaamheden weer zo spoedig mogelijk hervat ten. UITVOERING ST. GENESIUS SCHOORL. De R.K. Toneel vereniging St. Genesius is voor nemens op a.s. Zondagavond als mede op Vastenavond een uit voering te geven van het Zigeu- nerspel „Verdeeld Kamp" van Arie van der Lugt. Zoals vanouds hebben de donateurs van het Verenigingsgebouw slechts de be lasting te betalen, vermoedelijk 25 cent, indien zij hun lidmaait- schapskaart kunnen tonen. Zou den de oudere mensen niet liefst Zondag komen, dan blijft de Vastenavond voor de jongelui gereserveerd. Burgerlijke Stand DE RIJP Geboren: Maria Magdalena dv J. B. Okx en C. Noe. Overleden: J. Zwerver, 68 j. Loop der bevolking DE RIJP Bevolking op 1 Jan. 1950: 813 man. en 747 vr.; totaal 1560; Geboren 16 man. 21 vr. Overleden 12 man. 2 vr. Meer geb. dan overl. 4 man. 19 vr. Ves tiging: 20 man. 41 vr. Vertrek: 32 man. 40 vr. Meer gevestigd dan vertrokken 12 man. 1 vr. Bevol king op 31 Dec. 1950: 805 man. 767 vr, totaal 1572 personen. Aantal huwelijken 12. MARKTOVERZICHT SCHAGEN Het is eigenlijk opvallend hoe weinig werkelijk goed slachtvee op de Schager markt wordt aangevoerd. Als we goed gezien hebben was er vandaag zegge en schrijve één vette koe. De rest behoorde eigenlijk tot de grote massa van de worstleveranciers. Maar ook nu waren de prijzen prima zodat de afzetters niets te kort zijn ge komen. Die opmerkelijke schraal heid van de afgezette runderen wordt veroorzaakt door het ont breken van voldoende goed hooi en de beangstigende duurte van het krachtvoeder hetgeen het mesten van de dieren allerminst bevordert. Ondanks de hoge vleesprijzen schijnt het voordeli ger om de koeien zo voetstoots van de hand te doen* dan ze eerst vet te maken. Deze zelfde factoren spelen een (belangrijke) rol bij het mesten van varkens. Door enorme krachtvoederprijzen is het mes ten van varkens het tegendeel van winstgevend geworden Waarvoor zal men de drukte dan aan de hand halen. Geen wonder dat het haast on doenlijk is om op de markt big gen te verkopen. Men heeft er met de grootste moeite slechts enkelen kunnen plaatsen. Neen dan gaat het met de handel in nuchtere kalveren stukken beter en dat - niettegenstaande het feit dat aanbod daarvan de laatste paar weken zo ongeveer vervier voudigd werd. De helaas weinige overhouders en slachtschapen gingen zeer vlug van de hand te gen beduidend hogere ja zelfs zeer hoge prijzen. Ook goede slachtpaarden vonden gerede af trek tegen zo ongeveer negen dubbeltjes p. pond. Maar de be langstelling voor rij- en werk paarden was haast het opnoemen niet waard. Het marktbezoek gal reden tot tevredenheid. MGR. HOPMANS ZEER ERNSTIG ZIEK Naar wij vernemen gaat de ge zondheidstoestand van Mgr. Hop mans, de bisschop van Breda, snel achteruit. Hem werden de laatste H.H. Sacramenten toegediend in het St. Ignatius ziekenhuis, waarin hij is opgenomen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. DROOG WEER De Bilt, 2 Febr. Nevelig en droog weer met overdrijvende wolkenvelden en hier en daar opklaringen. In de nacht en ochtend plaatselijk lichte vont. Morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid- Oost. Het vorig jaar werd er door de Blueband-fabrieken van de Uni lever een prijsvraag uitgeschre ven. De deelnemers moesten op een wedstrijdformulier de vol gorde vaststellen van zes in dag bladen en tijdschriften gepubli ceerde afbeeldingen e.d. en een slagzin bedenken, waarin de kwa liteiten van de Biueband marga rine tot uiting moesten komen. Bij het wedstrijdformulier moes ten dan vier wikkels van een pakje margarine, worden bijge sloten. De ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht te Rotterdam was van oordeel, dat deze prijs vraag in strijd was met de loterij- wet, en hij dagvaardde de 50- jarige directeur P. J. M., van de verkoopafdeling van de Unilever die voor het kantongerecht de term „loterij" in de dagvaarding bestreed. Het ging er om of het publiek een overwegende invloed op de uitslag kon uitoefenen, bijv door literaire kennis. Een lid van de jury. die uit drie personen bestond, de auteur 's GRAVENHAGE, 2 Febr. In verband met de kabinetscrisis heeft H.M. de Koningin heden morgen om half elf ten Paleize Noordeinde de ministers Drees en van Schaik in audiëntie ontvan gen. 1200 GRIEPPATIËNTEN IN EGMOND AAN ZEE Dat de influenza, stammende uit Zweden en via Engeland in Neder land aangekomen, thans ook met volle kracht in het Noordwesten van ons land woedt, blijkt uit het feit dat momenteel 'n klein dorp als Eg- mond aan Zee op de 3000 inwonen twaalfhonderd griep-patiënten telt. Wij benijden de artsen in het kust- plaatsje allerminst. ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 3 Febr. te 14 uur tot Maandag 5 Febr. te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen: J. Kok, Hippolytushoef, tel. 47; A. J. Bouwman, Winkel, tel. 225; A. P. Hoogkamer, Middenmeer, tel. 21; A. J. Koning, Schagen, tel. 435; T. Nauta, Wieringerwaard, tel. 262; J. Schreuder, Oude Niedorp, tel. 212; J. N. Veenis, Breezand, tel. 250; J. F. Verheul, 't Zand, tel. 223 en E. v. Wieringen, Scha- gerbrug, tel. 214. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 4 Februari hebben in het Noorderkwartier dienst de dierenartsen N. D. M. Dekker te 't Zand, tel. 312 (K2249) en P. van der Kolk te Nieuwe Niedorp, tel. 232 (K 2261). MEISJE VERMIST Namens de stiefmoeder ver zoekt de hoofdcommissaris van politie te Eindhoven de opspo ring en terugbrenging van Jo hanna Adriana Puik, geboren te Djakarta op 5 April 1936, wonen de te Eindhoven, Edelweisstraat 16, lang ongeveer 1.651.70 me ter, flink postuur, rond gezicht §ele tint, donkerblond haar, don- ere ogen, heeft een Indisch uiterlijk, dikke lippen, spreekt met Rotterdams accent. Het meisje lijkt enige jaren ouder dan zij in werkelijkheid is. Zij is gekleed in taftzijden jurkje, blauwe linnen regenmantel, van binnen met rubber gevoerd. Zij ontliep de woning van haar moe der in de avond van 31 Januari te 23 uur. Een en ander houdt vermoedelijk verband met het feit, dat zij op 8 Februari a.s. met haar moeder naar Singepore zou vertrekken. Zij is vermoedelijk in gezelschap van Johannes An- tonius Driessen, geboren te Mier- loo op 25 Mei 1932, die in de nacht van 31 Januari op 1 Fe bruari eveneens spoorloos bleek. K.F.C.-keuringen ALKMAAR. Rex: Cagliostro 18 jr.; Cinema American Voor wien de klok luidt 18 jr. (on der voorbehoud), Harmonie De vlam en de pijl 14 jr., Victoria De gouden Salaman der. 18 jr. De Rode Hengst (jeugdprogramma) alle leeft. DEN HELDER. Tivoli Staats geheim 18 jr., De WitteDe dienstmaagd en de professor, alle leeft., Borgia schaakmat 18 jr, Stalen haaien 18 jr. HOORN. Winston TheaterDe twee wezen 18 jr., SCHAGEN. RoyalDe bruid was een man, alle leeft. WIERINGEN. De Haan De strijd in 't Rotsgebergte 14 jr Onder Moeders vleugels 14 jr TEXEL. La Traviata 14 jr.. Die dwaze mr. Jones alle leeft. Ben van Eysselsteijn uit Rijswijk, meende dat het resultaat van de prijsvraag was tegengevallen, niet wat het aantal inzendingen be treft (387.000), maar wel wat het peil betreft. Het grootste deel van het aan tal deelnemers, aldus antwoordde deze getuige op een vraag van de kantonrechter, mr. Rensma was minder ontwikkeld, ofschoon het getal meer ontwikkelden ook een belangriik percentage had uitge maakt. De deelnemers konden, aldus van Eysselsteijn in zeer belangrijke mate invloed uitoefe nen op de kansbepaling en de iury kende aan de hand van de in de advertenties gestelde voor waarden de prijzen toe. De Ambtenaar O.M. meende, dat er sprake was van overtre ding van de loterijwet en eiste een boete van zes gulden subsi diair een dag. Het O.M. heeft, al dus de ambtenaar, vele jaren der gelijke dingen omzeild maar in deze prijsvraag kan het publiek geen overwegende invloed uit oefenen. (Van Toch figt in deze i voor het falen var die juist in deze begeren, was de h< problemen van de hij zijn opdracht zien van het team geweest en ook k dat mede onder was gevoerd. Zo kring een onaang Stikleer een plan gelegd te krijgen. Wezen wij er in dagen reeds op, da partijen in deze blai al de wensen van c gen neergelegd ,noi klaarbaar wordt de: men haar plaatst in het bovenstaande, bezwaren gingen i hoofdlijnen van het soc. economische pre heer Stikker, maar andere bezwaren, di laatste plaats in de lagen. De heer Stik vroeger voorstander een opheffing van ment van Uniezake danig kon hij ook nu hiervan voorstaan, motie-Oud kon zuil anders worden uitge een zware concess EERSTE PRIJ Kleinewijzt TWEEDE PR] mers, Swee DRIE TROOS Verdronke; scher, Con mevr. L. O Zwolle. IN HET KABIN Het kabinet is i niet, maar het ko Voorlopig zitten v met het oude, c lopende zaken afd dus weieens ver Een speciale cori dent weet ons h< gende te vertelle twee van de laats tingen van het k Allen waren bij de grote zaal v< departement van tie, van ouds de derzaal van 't min: Allen, op één n; Stikker, die aan 1 formeren was. Z achtig liepen ze al bij en door elkaar in afwachting, o Stikker hen een p waardig zou 1 Sommigen zaten i tafel en krabbeld nuwachtig op de vellen voor zich, de kamerbewaard juist had neergele; wel vier der tek( excellenties kon ontwaren, dat he over het bier, dat best is. Toen minister Stikker t Onmiddellijk vloge der jongste kabinet op hem af. De ee lastte hem van zi de tweede van zijp de derde pakte handschoenen, m Drees vroeg besc maar beslist: „Ei maakt het mevr „Een sigaret?" vro nister van Maars En zo ging het Minister Stikker w verlegen onder. To gon de vergaderin maar kort duurdi middags weer mi raad. Voordat de van het kabinet di kregen, weer hu dienstigheid jegei machtige man ter te spreiden, gin; Stikker zitten. Hij lachte niet erg, keek hij wat si Ga maar zitten, zei hij, mijn jas 1 al aan de portier geven,' het bier is best, ja dat weet mijn mevrouw m; ook goed en sige heb ik zelf plent bedoelde natuurlij cky Strike en Can zei minister Stru benjamin en enfan rible, die als m van justitie dadel zijn justitiële rol „Het onderzoek ii zaak is gesloten; waarder, volgende formateur!" Toen ten ze allemaal, rr Stikker als een bouwer die k heeft. Dwarskopski i grootste hedend( ten. Reeds enkel konden wij con: achter zijn toen neerd symphonis IJzeren Gordijn" stenaar school, een hewonderac infiltratiemuziek waarin het desti sterk overheerst, boven afgedrukt een atomische b kopski zal het r.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2