Westerling vertrok uit België met onbekende bestemming DE VREEMDE GAST Adenauer contra Grotewohl Belastingconsulenten wensen erkenninq beroepsgeheim Hij stelt geen prijs meer op zijn Nederlanderschap De recherche is zijn spoor kwijt Vaste middenstands commissie K.V.P. gezuiverde en geconcentreerde van 18 thans een (Persil) product BEIIRSOVERZICHT Nieuwe recordprijs Australische wol Kinderbijslag- vereveningsfonds Buitengewone pensioenen 1940-'45 Haarlemse renner smokkelde nvlons door Jan van Hatert Hij tel enk Hef begon i lefferfjei £AGINA 4 VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951 Westerling is Woensdag in gezelschap van zijn vrouw met onbe kende bestemming uit België vertrokken, nadat hij zich met het Nederlandse consulaat in verbinding had gesteld en had mee gedeeld, dat hij zijn paspoort, dat daar in bewaring was, niet terug verlangde, aangezien hij geen prijs meer stelt op de Ne derlandse nationaliteit. „Voor het land waar ik heenga, zo zou hij verder gezegd hebben, ho— ik geen paspoort of visum nodig". Vermoed wordt, dat Westerling per particulier vliegtuig naar Tanger is vertrokken, waar hem indertijd reeds door vrienden een verblijfplaats werd aangeboden op een groot jacht. Westerling had reeds enige tijd geleden van de Belgische autori teiten de mededeling ontvangen, dat zijn verblijfsvergunning niet verlengd zou worden en hij per 31 Januari het land moest verla ten. Tot deze beslissing schijnt veel te hebben bijgedragen de aankomst van de Indonesische ambassadeur te Brussel, die bij het ministerie van buitenlandse zaken documenten zou hebben gedeponeerd over de acties van Westerling en die zijn uitwijzing zou hebben gevraagd. Ook van Nederlandse zijde zou men voor bereidingen hebben getroffen om uitlevering van Westerling te eisen op grond van strafbare fei ten, waarvan de gewezen kapi tein wordt beschuldigd. Westerling werd de laatste da gen door de Belgische veilig ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951 HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 ni.euws, 7.15 gramo- foonmuz., 8.00 "nieuws, 8.15 gra- mofoonmuz., 8.40 idem. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie, 10.05 morgenwijding, VARA: 10.20 voor de arbeiders in de continu-bedrijven, 11.30 cello en piano, 12.00 gramofoon- rnuziek, 12.30 land- en tuinbouw- mededelingen, 12.33 gramofoon muziek, 13.00 nieuws, 13.15 dans muziek, 13.45 gramofoonmuziek, 14.00 voor de jeugd, 14.30 gra mofoonmuziek, 14.50 Fries pro gramma, 15.15 Hawaiianmuziek, 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.00 gramofoonmuziek, 16.30 sportpraatje, 16.45 radio philharmonisch orkest en soliste, 17.30 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 VARA-varia, 18.20 instru mentaal kwintet, 18.40 regerings uitzending „Zoeklicht op de Wes terse defensie", 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passe partout", causerie, 19.40 „Het oude testament in deze tijd", causerie, 19.55 „Deze week", cau serie. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 radioschaakwedstr. Noorwegen Nederland, 20.06 actualiteiten, 20.15 gevarieerd programma, 21.15 Weense muziek, 21.45 socialis tisch commentaar, 22.00 metro- pole-orkest en solist, 22.25 „On der de pannen", hoorspel, 22.45 instrumentaal kwartet, 23.00 nieuws, 23.15—24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 K.R.O. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 och- tendgvmnastiek, 7.30 gramofoon muziek, 7.45 morgengebed en li turgische kalender, 8.00 nieuws en weersberichten, 8.15 amuse mentsorkest. 9.00 voor de huis vrouw, 9.30 gramofoonmuziek, 10.00 voor de kleuters, 10.50 gra mofoonmuziek, 11.00 voor de zieken, 11.45 gramofoonmuziek, 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie, 12.00 Angelus, 12.03 gra- mofoonmuz., (12.3012.33 land en tuinbouwmededelingen), 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en ka tholiek nieuws, 13.20 gramofoon muziek, 14.00 zang en orgel, 14.20 Engelse les. 14.40 amateuruit zending. 15.20 kroniek van lette ren en kunsten, 15.55 orgelcon cert. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 voor de jeugd. 18.00 filmmuziek, 18.15 maandoverzicht Kon. Marine, 18.25 lichte muziek. 18.48 Sport, „Dit is leven" en Voor de jon geren, 19.00 nieuws, 19.15 actua liteiten. 19.23 gramofoonmuziek. 19.52 journalistiek weekoverzicht. 20.00 nieuws. 20.05 radio-schaak- wedstrüd NederlandNoorwe gen. 20J36 de gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 gramofoon muziek. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 „Steek eens op, heren". 21 00 gevarieerd programma. 21.53 Wat zou u doen9. 22.00 amusements muziek. 22.30 Wii luiden de Zondag in". 23.00 nieuws. 23 15 nieuws in esperanto, 23.2224.00 radio philharm. orkest. BRUSSEL 324 M. 12.30 weer berichten, 12.32 lichte muziek, 13.00 nieuws. 13.15 Vlaamse lie deren, 13.30 gramofoonmuziek, 14.00 idem. 14.10 muzikale cau serie. 15.00 gramofoonmuziek, 15 30 orgel en zang, 16.15 Ethni- sche muziek. 17 00 nieuws, 17.10 causerie. 17.20 accordeonspel, 17.30 voor de ieugd, 18.00 accor- deonmuziek,, 18.15 gramofoonm.. 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 fagot en piano, 19.50 radiofeuilleton, 20 00 om roeporkest en solist. 21.00 actua liteiten. 21.15 nieuws over film en techniek, muziek en televisie, 22.00 nieuw=. 22.15 verzoekpro gramma. 23.00 nieuws! 23.05 gra mofoonmuziek, 23.3024.00 idem. BRUSSEL 484 M. 12.05 popu lair concert. 13.00 nieuws, 13.10, 13.30 en 14.00 verzoekprogram- ma. 15.00 gramnfoonmuz.. 16.30 lichte muziek, 17.10 idem. 18.30 accordeonsoel. 19.00 en 19.40 gra mofoonmuziek 19.45 nieuws. 20.00 omroeporkest. 21.00 gramofoon muziek, 21.30 jazzmuziek. 22.00 nieuws. 22.14 gramofoonmuziek, 22.55 nieuws. 23.00 gramofoonm., 23.55 nieuws. heidsdienst overal geschaduwd en voor zijn pension bevond zich voortdurend een rechercheur die zijn gangen op onopvallende wijze moest nagaan. Deze rechercheur moet evenwel tot de overtuiging gekomen zijn dat zijn schaduwen niet zo onopvallend was, toen Westerling hem op zeker ogen blik een kop thee liet brengen. Zelfs toen Westerling bij een bank te Brussel peseta's aan schafte bevond zich plotseling iemand naast hem, die hem gade sloeg en ook peseta's kocht. Vol gens het verhaal zou Westerling toen laconiek hebben gezegd: „Ik geloof nooit dat u daaraan ge noeg zult hebben als u me wilt Volgen". De verdwijning van Wester ling was goed geënsceneerd, want de Belgische rechercheurs schij nen volkomen het spoor kwijt te zi.in. Westerling en zijn vrouw zijn des avonds met een bestel- auto'tje van het pension, waar hij de laatste vier maanden logeerde, vertrokken en naar een station gereden waar zij in een trein zijn gestapt. Het sterke vermoeden bestaat echter, dat Westerling niet ver is meegereden. Mevrouw Wester ling zou doorgereden zijn naar Nederland doch Westerling zou zich bij vrienden hebben gevoegd, die over een eigen vliegtuig be schikken en hem naar een onbe kende plaats buiten België zou den hebben gebracht. Een andere lezing is. dat Wes terling niet naar het buitenland is vertrokken, doch ondergedo ken is in België. In ieder geval schijnt de Belgische recherche zijn spoor geheel bijster te zijn Zelfs de naaste omgeving van Westerling is niet op de hoogte van zijn huidige verblijfplaats. Westerling is intussen gereed gekomen met zijn memoires, die binnenkort door een grote Ame rikaanse uitgeversmaatschappij zullen worden gepubliceerd. Een vaste Middenstandscom missie is heden door de voorzitter der Katholieke Volks Partij, de heer W. J. Andriessen geïnstal leerd. De bijeenkomst vond plaats in het Vormingsinstituut der Partij te Baarn. De Commis sie bestaat uit vertegenwoordigers van de georganiseerde Katho lieke Middenstand van de Ka tholieke Volks Partii en van de Katholieke Tweede Kamerfrac tie. De Commissie heeft tot taak de K.V.P. en de fractie te advise ren omtrent middenstandsproble men in het algemeen, voorzover deze op politiek terrein liggen. Daarenboven zal de Commissie het Bestuur der K.V.P. van ad vies dienen bij het ontwerpen van de Middenstandsparagraaf in het Beginselprogram en in hef verkiezingsprogram der Partij. Tot Voorzitter van de Commis sie is gekozen het Tweede Ka merlid Th. S. J.. Hoov: het secre tariaat is gevestigd: Jan van Nas- saiwtraat 10. 's-Gravenhage. De Commissie stelde in haar eerste vergadering reeds een be langrijk program van activiteit op. ^füenco Ook U kunt zuiniger wassen! Ook U kunt béter wassen! Wist U, dat water zó uit de kraan, kalk- en meestal ook ijzerhoudend is? De kalk verslindt Uw kostelijke zeep en door het ijzer kan Uw was geel worden. Een paar handjes HENCO vernietigen kalk en ijzer en maken dit harde water zo zacht als regenwater. Bovendien is een was voorgeweekt met HENCO, de volgende ochtend reeds half gewassen. HENCO spaart zeep, werk en wasgoed I De Vereniging van Belasting; consulenten te Utrecht heeft bij de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal een request ingediend, waarin wordt verzocht het ont werp van wet ter vervanging van het fiscale noodrecht zodanig te wijzigen, dat ook aan belasting consulenten een bevoegdheid wordt verleend zich op een ver plichting of een bevoegdheid tot geheimhouding te beroepen zoals dit volgens gemeld ontwerp wel aan bedienaren van godsdienst, advocaten en procureurs, notaris sen, geneeskundigen en apothe kers wordt verleend. Volgens het request kan het beroep van belastingconsulent niet naar de eisen van de ethiek worden uitgeoefend, indien dit recht niet wordt toegekend. De AMSTERDAM 1 Febr. De Beurs heeft vandaag een enigs zins onzeker verloop gehad. De houding van het hoofdfonds do mineerde sterk en daar het zeer moeilijk was hierop enig peil te trekken, viel er van een bepaal de stemming in de andere hoeken eigenlijk niet te spreken. Van daag openden olies vrij vast en was de conversielening een frac tie lager. Tegen midden Beurs- tijd echter liepen olies achteruit en trok de conversielening aan, hetgeen op een herhaling van gisteren leek. Weliswaar waren vandaag de verschillen voor beide soorten veel geringer, maar in de andere hoeken, die vrij vast waren geopend imakte dit torh een onzekere indruk. Togen slot noteerden olies 31914 (318'M en de conversie- lenipG 95 15/16 (96) Unilevers onenden vast op 237 waaraan de berichten over de verbeterde positie in Amerika niet. vreemd zijn. r."->ipn de hou ding van het boofdfonds bleef een lichte reactie niet achter wege doch tegen slot werd no" iets meer betaald dan pistenen hetzelfde geldt voor Philins Aku's f1uct"°rpn de Jaatste we ken nauweh'iks Van dag tot dn« worden Vrijwel dezelfde koersen Genoteerd vandaag onveranderd 17-71/, Bii de staatsfondsen trokken investeringscertificaten sterk de aandacht met eon verhetepin0 van ruim een half nunt. hetgeen meer als een koerscorrectie ge zien wordt ten onriebte van de conversielening, die gisteren Wil li® was. De Indonesische markt kon zich vriiwel onveranderd hand haven. De enige sector waar vandaag een vrij vaste ondertoon heerste zonder dat de onzekerheid hier de overhand kreeg was d= scheenvaarthoek waar voor vrii wel alle soorten oen kleinivheid meer werd betaald Amerikaan- ties waren gezien de onzekerhoid over de omvang en de duur der snoorwegstaking. evenals in Wallstreet wat aarzelend, op een :ets lager niveau. belastingadministratie heeft zeer vele verplichtingen aan de belas tingconsulenten, omdat zonder voorafgaande werkzaamheden van dezen, een onoverzichtelijke chaos zou zijn ontstaan, aldus het request. Dat onder de duizenden consulenten zich een gering aan tal niet aan de eisen van eer en geweten heeft gehouden, doet niet af aan het feit, dat het beroep van belastingconsulent bij de te genwoordige ingewikkelde fiscale bepalingen onontbeerlijk is en de belastingconsulentenstand in Ne derland niet kan worden gemist, aldus het request. „NORMA" HAD MOTORPECH Het 1606 b.r.t. metende m.s. „Norma", ledig op weg van Goole naar Harwich, is Woens dag langs de Oostkust van En geland door de Nederlandse coaster „Setas" (eigenaar H. R. Pronk te Groningen) met mo- torpech aangetroffen en te Great Yarmouth binnengesleept. De „Norma" komt uit Rotter dam. SYDNEY. Op de gisteren te Goulburn gehouden veiling werd voor 2 balen extra super fijne vette Merino spinwol een nieuwe wereldrecordprijs voor deze soort betaald van 323 Australische pen ce per 453 gram. Frankrijk en België toonden van de continentale landen de meeste belangstelling. Andere buitenlnadse kopers -varen Enge land, de V.S., de Sowjet-Unie en Japan. Bij sommige biedingen kon een lichte aarzeling worden waar genomen in verband met de moeilijkheden bij het financieren van de aankopen tegen de hui dige hoge noteringen. STICHTING VAN DE ARBEID WENST GROTER INVLOED BEDRIJFSLEVEN Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft de minister van Sociale Zaken verzocht te willen bevorderen, dat de samen stelling van het bestuur van het Kinderbijslagvereveningsfonds zo danig wordt gewijzigd, dat het bedrijfsleven daarin door een meerderheid van leden en plaats vervangende leden zal zijn verte genwoordigd. Thans kan slechts een van de vijf bestuursleden en een van de vijf plv.v. leden ge acht worden het bedrijfsleven te vertegenwoordigen. Het Stich tingsbestuur acht dit een onbe vredigende toestand, o.m. daar het fonds is aangegroeid tot een millioenenbedrap dat uit bijdra gen van het bedrijfsleven is bij eengebracht, zodat dit op de ges tie van het bestuur ook meer invloed moet kunnen uitoefenen dan thans het geval is. BUITENLANDS OVERZICHT Het was te voorzien, dat hel antwoord van dr. Adenauer op het nieuwe zoete gefluit van zijn Oost-Duitse collega, de commu nist Grotewohl, inzake het her stel van de z.g. Duitse eenheid volkomen afwijzend zou zijn. Al leen heeft de West-Duitse bonds kanselier er ditmaal niet zoveel tijd voor genomen als bij de eer ste uitnodiging, maar heet van de naald zijn Oost-Duitse collega medegedeeld, er niet aan te den ken op zijn zoet gevoois in te gaan. Niet onwaarschijnlijk zal dr. Adenauer bij het lezen van Grotewohl's uitnodiging gedacht hebben aan Goethe's bekende woorden uit de Faust: „Der Bot schaft hör ich wohl allein mir fehlt die Glaube." Want hoe schoon en aanlokke lijk deze Oost-Duitse uitnodiging ook klinkt, aan het slot komt tel kens de onmisbare dissonant naar voren, welke de juiste be doelingen van al dit zoet gefluit VERHOGING VOORGESTELD Bij 'de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld de toegekende en toe te kennen buitengewone pensioenen 1940-1945 voorzover zij op 1 Jan. 1950 niet zijn geëin digd met ingang van dien datum tijdelijk te verhogen met een toe slag van 5 procent. Voorgesteld wordt voorts deze pensioenen, voorzover zij op 1 Sept. 1950 niet zijn geëindigd, m.i.v. dien datum tijdelijk te verhogen met een toe slag van 5 pet. van het ingevolge bovenstaande verhoogde pensioen, bovensatande verhoogde pensioen. Advertentie) Siilifi®:!!! "k -ï'. Een opname van de DC- 6B, een viermotorige Douglas met een lengte van 2'/i meter, waarvan de K.L.M. er vijf heeft besteld in ruil voor evenzoveel DC 4 toe stellen. Dit vliegtuigtype zal in de loop van 1953 in ons land arriveren. De machine, die een kruissnelheid heeft van 490 KM/u en plaats biedt aan 52 passagiers kan met een gewicht van ruim 48 ton van de grond opstijgen De vier motoren hebben ene ge zamenlijk vermogen van 10.000 P.K. duidelijk naar boven doet ko men. Het is bekend, dat het er Moskou heel veel aan gelegen is, dat vóór de besprekingen over het Duitse probleem in de bijeen komsten van de Grote Vier be ginnen, Oost- en West-Duitsland tot een soort samenwerking zijn gekomen op een door Moskou gaarne gewenste basis. Immers, dan kan men de geallieerden eenvoudig voor een fait accompli stellen. Daarom is het duidelijk, dat Herr Grotewohl hier niet op eigen initiatief handelt en niet eigener beweging concessies doet. maar slechts de spreekbuis van Moskou is. Vandaar dan ook. dat zijn vriendelijk klinkende aan biedingen aan Bonn niet meer zijn dan een handig woordenspel, waarin voor de grote massa vér gaande concessies worden gedaan, waarbij handig gespeculeerd wordt op de nationalistische Duitse sentimenten, maar waar bij dan enkele regels verder weer alles wordt teruggenomen wat men eerst heeft aangeboden, waardoor deze concessies tot niets worden teruggebracht. Men kan dan straks, als ze worden af gewezen, in de propaganda een handig gebruik maken van deze concessies door deze alleen aan het Duitse volk voor te houden en te verzwiigen. wat men even later opmerkte en waardoor dit alles van nul en gener waarde werd. Dat is de bekende tactiek van Moskou. Grotewohl schermt ook nu weer met de constitueren de raad die een soort super- bestuur zal vormen voor Oost en West-Duitsland en hij biedt TWINTIG WEKEN GEVANGENISSTRAF De Haarlemse wielrenner C. de Best is door de Bredase Bijzon dere politierechter veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 weken (waarvan 10 onvoorw. met aftrek en 10 voorw. met een proeftijd van 3 jaar). Tevens wer den de in beslag genomen goede ren (waaronder een auto) ver beurd verklaard. De B. had zich in December schuldig gemaakt aan het smok kelen van honderden paren ny lons en bovendien duizenden gul dens naar België uitgevoerd. Hij was gesnapt bij de grenspost WernhoutZundert, waarbij zijn auto aan een degelijke inspectie werd onderworpen. Er kwam toen een geheime bergplaats te voorschijn, volgepropt met nylons. De officier van Justitie hield een uitvoerig requisitoir, waarin hij o.m. opmerkte, dat de wiel renners in het Zuiden een slechte naam hebben in verband met de smokkelhandel. daarvoor aan: vrije en geheime verkiezingen, waaraan heel het volk mag deelnemen. Maar even verder voegt hij hier aan toe, dat Oost- en West- Duitsland daarin gelijk vertegen woordigd zullen zijn. Dat be tekent dus, dat het vierde deel van Duitsland, door de commu nisten bezet, met ook een kwart van de bevolking precies even veel rechten en bevoegdheden zal krijgen als het overige deel van Duitsland dat tot de West- Duitse bondsstaat behoort. Waar hij even verder vrije en geheime verkiezingen belooft en eerbiediging van de rechten van de mens laat hij enkele regels, verder de reserve horen: „voor zover dit niet in strijd komt met de Oost-Duitse wet ter bescher ming van de vrede". Als men nu weet, dat deze wet alles straf baar stelt wat „aan de oorlogs zuchtige agitatie van de Wester se mogendheden", zoals dat in de communistische terminologie heet, „ten goede komt", dan voelt men ook onmiddellijk dat daarmee elke verkiezing van een candi- daat geweerd kan worden die verdacht wordt met de Westerse mogendheden te sympathiseren En waar ieder, die de Westerse democratische opvattinggen durft te verdedigen, daarom alleen reeds als oorlogsophitser gesigna leerd wordt, ligt het voor de hand. dat die concessies voor vrije verkiezingen al heel weinig waarde hebben. De socialistische leider Schumacher heeft dan ook direct gewaarschuwd ook op deze nieuwe voorstellen van de Oost- Duitse communisten niet in te gaan en terecht herinnerde bii daarbiï aan hetgeen gebeurd is in Hongarije en Tsjecho-Slowa- kije, waar onder het mom van de invoering van een democratische regeringsvorm de werkelijke volksvertegenwoordiging om hals is gebracht en door een commu nistische dictatuur vervangen. Maar Adenauer had deze waar schuwing niet nodig. Enkele uren nadat Grotewohl zijn aanbod had gedaan, heeft Adenauer hem na mens de Bondsregering duidelijk te verstaan gegeven, dat men er niet aan denkt op een van zijn suggesties in te gaan. zolang in Oost-Duitsland alle democratische rechten van de Duitse bevolking worden vertrapt. „Begin eerst eens met de menselijke waardig heid te eerbiedigen," aldus Aden auer, „en aan het Duitse volk zijn democratische rechten te hergeven, dan kunnen we spre ken over een samenvoeging van Oost en West." Intussen blijkt ook uit deze hernieuwde poging van commu nistische zijde, om West-Duits land los te werken van het Wes ten de grote angst in Moskou voor de herbewapening van het Westen. Schier geen enkel mid del laat men onbeproefd om deze te voorkomen. We wezen daaroD dezer dagen nog door de semi- officiële voorstellen aan Italië en Frankrijk voor een non-agressie pact. Met grote belangstelling mogen dan ook de verdere reacties 'van Moskou worden afgewacht, nu deze herbewapening steeds vas tere vorm aan gaat nemen en in West-Europa een macht gaat vormen, welke op den duur ook de grote winst van een koude oorlog voor Rusland tot het ver leden zal laten '.ehoren. FEUILLETON 34 De klok sloeg acht uur. „Is het al zó laat? Dan kan het maar een kort verhaaltje zijn, schatten En vraag dan maar, of opa hel vertelt, want ik ben er nu toch te moe voor". Met Beppie in haar armen ging grootmoeder in een diepe arm stoel. een geschenk van Josine, zitten, zodat ze beiden door de open gordijnen de weg konden arzier. en grootvader, met Tom mie tussen zijn knieën, zat recht op voor zich uit te kijken alsof hij de geschiedenis vóór zich door hét open venster heen in de stille nacht gebeuren zag. „Lang geleden, Bijna tweedui zend jaren, was de wereld heel slecht en hardvochtig geworden en de Schepper, de Vader van alles, zag, dat zijn wereldplan door de mensen niet werd uitge voerd, zoals Hij dat zelf bedoeld had. Aan de mensen die dat plan moesten uitvoeren, had Hij een geweten gegeven, dat ze in alles moesten volgen. En dat geweten leerde hun alles, wat ze moesten weten over zichzelf en de dieren en Ianpten op de aarde. Ze kre gen de heerschappij over de aar de en de zee en de dieren op de grond en de vogels in de lucht. God de Vader, die het plan gemaakt had, wilde, dat de men sen medelijden en goedheid zou den bewijzen aan de zwakken en ongeiukkigen. Maar de mensen luisterden niet goed naar hun ge weten en werden met de dag hartelozer en onbarmhartiger. De mensen doen niet, wat ik van ze wil hebben, dacht God bij zich zelf. Ik moet hun een boodschapper zenden, die ze allen kunnen begrijpen in alle talen en op alle plaatsen. Maar wie moet dat zijn? De arme mensen zullen bang zijn, als Uij een machtige koning is. Hij zou nooit toegang vinden tot dé hui zen en harten van de armen en ongeiukkigen. Alleen de liefde kan aan de mensen leren, wat Ik van hen wil hebben. En er is maar één ding, dat ieder mens kan liefhebben en begrijpen en dat is een klein kindje. En daar om moet mijn Zoon naar de wereld gaan als een klein kind. Hij moet het kindje zijn van arme mensen, opdat de armen zieh niet uitgesloten voelen, want de meeste mensen beho ren tot de arme klassen. En kort daarop liet Hij die boodschap brengen aan een jonge vrouw, die Maria heette en die met Joseph verloofd was. Haar werd verteld, dat zij de moeder van dat wonderbare Kindje zou worden. Er staat in de Bijbel, dat een Engel naar Maria werd afgezonden, om haar die blijde boodschap te brengen. Op zekere dag nu verlieten Maria en Joseph, die timmer man was, hun huisje en gingen naar een stadje ver weg, waar ze zich moesten laten opschrij ven voor de belasting. Ze kwa men daar aan, toen het al avond was en waren heel erg ver moeid. In dat stadje Bethlehem waren die avond al heel veel andere mensen aangekomen en de herberg was zó vol, dat Ma ria en Joseph alleen nog maar een plaatsje konden vinden in de beestenstal. Daar gingen ze in het hooi slapen. In dat land was het in de win ter niet zo koud als hier bij ons en de schapen sliepen buiten op de hei, waar de herders de wacht bij ze hielden. Aan de hemel schitterden de sterren en er was er één bij, zo groot en helder, als die herders er nog nooit een gezien hadden. En die ster was het teken van het kleine Kerstkindje, dat het Licht voor alle mensen moest wezen. En dat Kindje lag daar in de armen van zijn moeder in grove doeken gewikkeld en om dat Kindje heen scheen een wondervol licht, helderder dan alle sterren aan de hemel. De herders kregen een boodschap van een engel, dat ze naar die stal moesten gaan dan zouden ze daar dat Kindje vinden. Ze gingen er heen en vonden het in een voerkrib liggen en ze gaven het hun geschenken, want ze waren maar arm, een schaapje en brood en kaas en vruchten. Er kwamen later ook drie wijze mannen uit een vreemd land en zij gaven geschenken van goud en heel duur reukwerk, dat heerlijk ruikt, als men het ver brandt, om te betekenen, dat ze Zijn boodschap van Liefde be grepen hadden. Dat was de Liefde van Kerstmis, diie alles begrijpt en alles vergeeft en médelijden heeft met de zwak ken en ongeiukkigen. En toen Herodes, de koning van het land, van het Kindje, dat geboren was, hoorde, en ver nam, dat de mensen zeiden, dat het een grote koning zou wor den, begreep hij dat verkeerd en werd bang, zijn macht te verlie zen. Toen maakte hij het plan, om dat Kindje te laten vermoor den. Maar dat lukte hem niet. En als dat nu alles was, dan zouden de mensen Ziin geboor tedag niet zoveel jaren gevierd hebben. Maar luisteren jullie nu eens heel goed! Het is niet al leen tóen gebeurd, maar het ge beurt nog ieder jaar opnieuw. Ieder Kerstfeest wordt het Kindje wéér geboren in de har ten van sommige mensen, om hun te vertellen, dat God ons nog altijd lief heeft en nog al tijd wil, dat wij voor anderen liefdevol en goed zijn. Die lelijke koning Herodes is voorgoed van de wereld weg. Maar de Liefde, die het Kerst kindje op de wereld verspreidde en het offer dat Hij voor ons bracht komt op de wereld terug in ieder nieuw kindje, dat gebo ren wordt en daardoor herleeft telkens weer de geest van het Kerstfeest". „Toen vader klein was, hebt u toen ook gedacht, dat hij een kerstkindje was!" vroeg Tom mie nadenkend zich tot groot moeder wendend. „Ja vent", antwoordde ze heel zacht bij de gedachte aan haar eerste moedervreugde en de hand van grootvader, die zich zo innig om de hare sloot. (Wordt vervolgd) (Van Hansje Slager is e< overdag speelt met kereltje met een bl< Westeremden, waar heeft. Niet door een dachte kwajongenssl Hansje nog te klein achter het huis van keffend achter hem van de belangstellin welke stellig niet mei weet, dat dit jochie ir voorleest, precies de het volgende week verbijsterende snelhe maakt Hansje Slagei een wonderkind. Toen Hansje twee kreeg hij van zijn tam derwijzeres is, een dooi ten lettertjes. Zo maai oni mee te spelen. D had toen niet kunnen c juist door haar geschei later tot een van inl kleuters van Nederland ren. Hansje speelde w letters en vormde woo Woorden, welke hij i de mt boekjes, krantei scheurkalenders, Voc scheurkalenders schijnt bijzondere belangstellin teren. En het zal daaroi ?yn, dat hij u precies w tellen, welke datum he is. De lettertjes werden Ln het moet wel een vi waarwording voor mev ger zijn geweest, toen kere ochtend haar toen jarig zoontje, met eer klank, woorden hoorde Woorden, die nu nie Jets te maken hadden eerste pogen van een mama of papa te zegge Men wist niet wat m had. Het kind interesst voor alles wat maar bo< schrift was en zijn v werd met de dag grote thilie Slager is gerefoi Hansje wist al snel bes gen op de huisbijbel, doorbladerde. Dit bladei hem waarschijnlijk op zich meer vertrouwd i met cijfers. Hij telde voor bladzijde en zag a fertekens welk cijfer hi De ouders meenden hij zo maar wat aan was, zonder precies d' van het getal te kennei hiervoor hadden zij gro dering. Een bewondering, c maakte, voor een zekt toen Hansje het nummt willekeurige bladzijde o lot over de duizend gi Men stond voor een doch liet het kind rustig gaan. Nooit, zo vertelde ons plager, hebben we get Jets te leren, door st< opnieuw woorden voo spellen. Hansje las woo en legde uiteraard de verkeerd. Als hij dit driemaal voor zich zelf Zegd, kwam steeds weei "zegt mama dat ook zc het dan verkeerd was «e mama, zijn woordje repeteerde en zei het i verkeerd. Hoe 1 Toen Hansje ruim t was, begon hij zich vo< ie interesseren. Uren la I t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4