Nieuw Opdracht tot kabinets- formatie aan dr. Drees en mr. van Schaik Alle kans van slagen Truman vraagt 10 milliard belastingverhoging Eén divisie nu, staat gelijk met twee of drie later De opdracht NU 38ste BREEDTEGRAAD WEER IN ZICHT KOMT Versobering zal kenmerk zijn van het regeringsprogramma Ons land op de weer-wip EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Defensie vraagt anderhalf milliard Scheepsberiohten Waarschijnlijk totaal 71 milliard Minister Rutten wil bemiddelen Opnieuw rumoer rond Paul van Kempen Eisenhower bepleit in Congres-commissie het zenden van extra troepen naar Europa Vordering bij Seoel zeer langzaam Minister besprak voetbal-prijsvragen Strenge controle Kunstschilder werd ernstig gewond Weer een motie van Churchill Prins Niltes I heeft „Het Ding Ruim drie millioen in de vuilnisbak Zaak P. de Boer 8 Februari voor Abonnementsprijs f 5.30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m.. minimum f 2,50; Ie alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 3 Februari 1951 46e jaargang 4 No. 12084 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoorf 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 4 DE TIENDE DAG van de kabi netscrisis heeft ons dan eindelijk het bericht gebracht van een op en-acht tot kabinetsformatie, door H. M. de Koningin verleend aan de heren dr. W. Drees en mr. R. J. H. van Schaik, resp. presi dent en vice-president van de Raad van Ministers. De opdracht strekt tot de vor ming van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen te hebben van het parlement net- geen dan uiteraard betekent, „van de meerderheid van het parle ment". Verder valt op te merken, dat de taak van de nieuwe kabinets vorming niet werd verleend aan de heren .van Schaik en Drees, in de volgorde dus van de oorsp,.,r kelljke formateur en de dnor hem daaraan toegevoegde premier Deze volgorde kan betekenen, dat nog te meer de nadruk wordt gelegd op de kans de wens? dat het oude kabinet weer terugkeert. In al dan niet gewij zigde vorm, zo genaamd gerecon strueerd dus. De grote vraag is, wat zal er nu v^or de dag komen. Er rijzen tal van vragen Op de eerste plaats, hoe breed zal de basis van het kabinet zijn? Wij nemen -.an, dat er stellig gestreefd zal worden naar een kabinet op de grondslag van vier partijen. Dit ligt o.i. in de lijn der ver wachtingen, we" gebouwd kun nen worden op_ de -atste bespre kingen, die vóór deze opdracht gevoerd zijn Besprekingen, waar- de beide formateurs nauw be trokken waren, evenals de lei ders van de twee grootste frac ties envrijwel tot het laatste ogenblik, minister Stikker. Dit laatste zal er op duiden, dat de hoop, welke ook bij ons levendig is, dat mr. Stikker in het nieuwe kabinet zal terug keren, terecht mag worden ge koesterd. Voor de sterkte van de grondslag van het kabinet is het wel van belang, spoedig te we ten, welke bindingen mr. Stikker zal behouden met zijn partij. Belangrijk is ook de vraag voor ons vooral politiek belang rijk wat er, gehoord alle ge ruchten en verhalen daaromtrent, geschieden zal met de figuur van minister van Maarseveen. Indien hü zijn post aan de M.U.O.R. zal verlaten, omdat dit departement zou gevoegd worden bij Buiten landse Zaken - het in elk ge val behoorlijk zijn, de heer van Maarseveen weer terug te bren gen bij zijn oorspror i ke de partement, dat van Justitie. De positie van minister s' Jacob is ook al eens aan de orde ge steld. Het gaat hier ten eerste om zijn verhouding tot de C.H. Unie. Vervolgens om zijn beleid. Zijn ontslag zou niet uitgelegd mogen worden als een desavoue ring van zijn '--sluit om generaal Kruis af te zetten, hetgeen trou wens wel een kabinetsbesluit zal zijn. Van het "motste belang is natuurlijk, hoe zijn houding is geweest en z a 1 zijn ten opzichte van de nieuwe defensie-eisen. Verder is het de vraag, in hoe verre de basis van het kabinet zal worden versterkt door nieuwe mannen uit de kringen van de V.V.D. of de C.H.U., of mogelijk toch uit de omr :v:'ng van de A.R., ter vervanging van de neutrale ministers in het kabinet Zo rijzen er nog tal van vra gen. Niet onmogelijk zou- zijn, dat van de nu eenmaal geschapen gelegenheid gebruik gemaakt wordt, om enkele zwakkere pos ten in het ministerie door betere, vertrouwde figuren te vervangen. Wij zeiden immers reeds in een vorig artikel, dat de omstandig heden, waarvoor het ministerie nu komt te staan, heel anders zijn dan in de zomer van 1948, toen het kabinet van Schaik on der leiding van dr. Drees optrad. Zeker is op het ogenblik alleen dit dat het program van het ko mende, nieuwe of vernieuwde kabinet, de zorgvoor betere militaire afweer nummer een op zijn agenda zal moeten zetten, en dat als gevolg daarvan aan in grijpende maatregelen op sociaal- economisch gebied niet zal kun nen worden ontkomen. (Van onze parlementaire redacteur) H. M. de Koningin heeft aan dr. W. Drees en mr. R. H. van Schaik opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Dr. Drees en Mr. van Schaik hebben de opdracht in geraad gehouden. Deze mededeling werd gistermorgen door het Kabinet van de Koningin gedaan. De veronderstelling lijkt ons gewettigd, dat de beide formateurs zeer spoedig opnieuw een bezoek aan H. M. de Koningin zullen brengen en dat binnen korte tijd de kabinetscrisis zal zijn opgelost. Het rapport dat minister Stik ker aan H.M. de Koningin heeft aangeboden, zal de formateurs een duidelijke aanwijzing geven hoe thans de kaarten op tafel liggen. De veronderstelling lijkt gewet tigd, dat er thans eigenlijk beter kan worden gesproken van een reconstructie van het oude kabi net dan van een formatie van een nieuw. Eveneens kan worden verwacht, dat in het nieuwe ka binet voor de twee grote rege ringspartijen 'de grootste plaats zal worden ingeruimd. Om deze kern kunnen dan een of meer partijen worden gegroepeerd. Naar het in politieke kringen vérluidt, zou de C.H. bereid zijn aan de regering deel te nemen, zo haar een plaats wordt aange boden. Ook behoeft het niet te verwonderen, wanneer contact zal worden gezocht met politieke fi guren, die min of, meer de A.R. richting zijn toegedaan. Het stre ven van de formateurs zal er zeker op worden gericht, zo ver mogelijk aan de opdracht te vol doen, nl. een kabinet te vormen, dat geacht mag worden het ver trouwen van het parlement te genieten. Als belangrijke moeilijkheid zal daarbij ongetwijfeld de positie van mr. Stikker aan de orde ko men. Bij de eerste poging tot recon structie van het kabinet bleek de heer Stikker niet bereid te zijn om los van zijn partij als vakminister op te treden. Heeft hij nu tijdens de conferentie, waaraan ook dr. Drees, mr. Van Schaik en de fractieleiders van de twee grootste partijen deel namen, deze eis laten vallen, in het andere geval lijkt het ons waarschijnlijk, dat deze fractie leiders hem zullen hebben duide lijk gemaakt, dat zij ditmaal de reconstructiepoging met op zijn persoon zullen laten stranden. Eventueel zou dus naar een nieuwe minister van Buitenland se Zaken moeten worden gezocht waarbij dan tevens de vraag rust van welke politieke kleur deze zou dienen te zijn. Het staat nu wel vast, dat de maatregelen, welke de Neder- Ormonde, Djakarta-Rotter dam, 4 Februari te 6 uur verwacht voor Hoek van Holland. Ontscheping te 10 uur v.m. Weltevreden, terdam, 1 Port Said. Djakarta-Rot Februari van landse regering zal moeten tref fen op het gebied der defensie grote invloed zullen gaan uitoefe nen op het economisch en sociaal beleid. Naar wordt verwacht zullen de defensie-inspanningen zodanig moeten worden vergroot, dat het aanvankelijk geraamde bedrag ad f 850.millioen bii voorbaat reeds als zeer onvoldoende kan worden aangemerkt. Bii de indie ning van de Rijksbegroting is aangekondigd, dat dit bedrag met ongeveer 15 net. zou worden over schreden. doch ook met deze aan vulling zal het nieuwe defensie- orogramma niet kunnen worden uitgevoerd. Naar wordt aangeno men. zal er anderhalf milliard gulden op tafel moeten komen. De gevolgen hiervan zullen niet uitblijven. Uit het feit, dat in de afgelopen week een drietal vergaderingen heeft plaats gevonden van de Raad voor Economische Aangele genheden uit de Ministerraad is reeds af te leiden, dat het demis- sionnaire kabinet met grote voort varendheid er naar streeft om een programma op te stellen van maatregelen, die „versobering" inhouden en welke de uitvoering van het defensieplan mogelijk moeten maken. Een commissie, gevormd door hoge beleidsamb tenaren, heeft aan de R.E.A. een aantal aanbevelingen gedaan. De belangrijkheid van genoemd drie tal vergaderingen is af te leiden uit het feit, dat vrijwel steeds het gehele demissionnaire kabinet aan de besprekingen heeft deel genomen. Over hetgeen tijdens deze be sprekingen ter sprake is gekomen wordt het diepste stilzwijgen be waard. Als vaststaand mac echter wor den aangenomen, dat het toekom stige kabinet als eerste taak op korte termijn, een defensie-pro- srramma aan de Nederlandse Volksvertegenwoordiging zal aan bieden. dat in de afeelouen daeen reeds voor het grootste deel is samengesteld. (Zie vervolg op pag. 31 Te.' versterking van het Amerikaanse garnizoen is dezer dagen een aantal Pershing tanks in Berlijn aangekomen Het zijn de eerste zware Amerikaanse wapens in deze stad sinds 1945. De tanks tijdens een proefrit over de straten in de Amerikaanse sector op weg naar het ,,Grünewald'\ WASHINGTON. President Truman heeft Vrijdag aan het Congres verzocht een onmiddel lijke belastingverhoging van tien milliard dollars toe te staan en tevens aangekondigd, dat hij la ter opnieuw om belastingverho ging zou vragen. in zijn boodschap geeft Tru man een uiteenzetting van de wijze, waarop dit bedrag van tien milliard gevonden zou moeten worden. Oe inkomstenbelasting, die reeds in het op 1 Juii a.s. beginnende begrotingsjaar het re cord-bedrag van 26 milliard dol lar had moeten opbrengen, zou met 4 milliard moeten worden verhoogd. Een verhoging van 3 milliard dollar van de inkomsten belasting voor maatschappijen zou, tezamen met de belasting op de buitensporige winsten, het vol gend jaar de recordopbrengst van 20 milliard dollar moeten geven. Een verhoging van 3 milliard van de omzetbelasting zou zich ten slotte moeten concentreren op de minder dringend nodige ver- IN CONCERTGEBOUW CONFLICT De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen lieeft zich bereid verklaard, om in sa menwerking met het gemeente bestuur van Amsterdam, te be middelen in het conflict tussen het bestuur van het Concertge bouw en het Concertgebouw orkest. B. en W. van Amsterdam zijn reeds besprekingen begonnen met het doel te geraken tot een aan vaardbare oplossing van de moei lijkheden. ZEEPSOP TEGEN TRAANGAS Bij de Verdi-herdenking in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te den Haag is het gis teravond opnieuw tot ongeregeld heden gekomen. Een radio-uitzen ding moest worden onderbroken nadat gejoel en kreten „Weg met van Kempen" op 't begin-applaus waren gevolgd. De politie arresteerde negen personen tussen 18 en 41 jaar, w.o. twee studenten, twee jeug dige Amsterdammers, een verta ler, een werkster en een bloemen- koopman en diens echtgenote. Er werd een buisje met traangas ge gooid, waarvan de uitwerking werd bestreden door zeepsop,, dat een aantal rechercheurs gereed had staan. Er werd voorts ge schreeuwd en op fluitjes gebla zen. zal onder de bestaande belasting wetten het volgende jaar naar schatting ruim 8,2 milliard dollar opbrengen. De totale belastingontvangsten zouden volgens de Vrijdag door de president uiteengezette plan nen 64,2 milliard dollars gaan be dragen. Dit is bijna een derde meer dan de recordbelastingont vangsten tijdens de tweede we reldoorlog, toen in 1945 een be drag van 43 milliard werd ont vangen. De leden van het Congres ver moeden, dat het totaal der be- lastinginkomsent door de belas tingverhoging, die de president later nog zal vragen, zal stijgen tot ruim 71 milliard dollar. Na zijn reis door de landen van het Atlan tisch Pact, heeft Gene raal Eisenhower voor het Amerikaanse Con gres verslag uitge bracht over de vooruit gang en de vooruit zichten van de verde diging van Europa. Vooraf had de Gene raal nog een onderhoud op het Witte Huis o.m. met President Truman en de leden van het Uitvoerend Lichaam van het Noord Atlan tisch Militair Comité Generaal Eisenhower tijdens zijn rede: links |ohn MacCormack, - rechts Vice President Barkley. A.N.P. Telefoto WASHINGTON. Generaal Eisenhower heeft gisteren in een vergadering met de commissie voor de strijdkrachten en buiten landse zaken van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat 't zenden van één Amerikaanse di visie naar Europa op dit ogen blik, gelijk zou staan met het zenden van twee of drie divisies later, zulks met het oog op de physieke en psychologische fac toren die thans een rol spelen in de inspanningen voor een collec tieve herbewapening. Hij achtte het overbrengen van enige extra-eenheden der V.S. naar Europa noodzakelijk, maar weidde niet uit over de preciese hoeveelheid Amerikaanse land-, lucht- en zeestrijdkrachten die Europa zullen worden toegewe zen. Europa zou het leeuwendeel dienen te leveren aan infanterie, nodig voor de versterking tegen een eventuele aanval. Hij bleef echter bij zijn standpunt dat het Congres geen grens diende te stellen aan het aantal door Ame rika naar Europa te zenden man schappen. Hij zeide volledig ver trouwen te hebben in het vermo gen van de Westerse landen om binnen redelijke tijd een effectie ve verdedigingsmacht op te bou wen. In een radiorede tot het Ame rikaanse volk verklaarde Eisen hower gisteravond dat West- WASHINGTON. Een woord voerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat er geen diplomatieke overeenkomst bestaat om de verbonden troepen niet over de 38ste breedtegraad te zenden. Hij kon niet zeggen of er nieuwe instructies aan Mac Arthur waren gezonden. De berichten dat het achtste leger eventueel bij de 38ste breed tegraad halt zou moeten houden, werden in Tokio „geheel specula tief" genoemd. Ook in Londen was geen bevestiging te kragen. Er zouden besprekingen worden gevoerd tussen Londen en Washington over deze kwestie, die in de Britse hoofdstad als een zaak beschouwd wordt, waarover door alle belanghebbende rege ringen vooraf overlegd dient te worden. Van militaire zijde werd in Korea kort en bondig ver klaard: „Wij willen onze plannen niet aan de vijand bekend ma ken". „De oorlogsstoker MacArthur heeft geen lessen geleerd uit zijn drie opeenvolgende grote misluk kingen". aldus het communisti- De minister van Justitie, mr. A. A. M. Struycken heeft infor matieve besprekingen gevoerd met verscheidene instellingen op cultureel en sociaal gebied, die zich met de voorbereiding van voetbalprijsvragen bezighouden. Deze besprekingen, zo verne men wij van doorgaans welinge lichte zijde hebben nog niet tot een beslissing geleid. Vermoede lijk zal deze beslissing mede af hankelijk zijn van de houding van de K.N.V.B. sche persbureau „Nieuw China", dat de mislukking van het hui dige offensief voorspelt. De verbonden troepen vorder den gisteren „achter een gordijn van bommen en granaten" zeer langzaam in de richting van Seoel. De opmars geschiedt over moeilijk terrein bij donkere lucht. De Noordelijken boden zwakke tegenstand. Aan het Westelijk front zijn een Chinees en een Noord-Koreaan gevangen genomen die aan typhus leden. Volgens onbevestigde ge ruchten zou er een typhus-epide- mie onder de Noordelijke troepen heersen, die een van de redenen voor de verzwakte tegenstand zou vormen. OP HET VERBRUIK VAN ELECTRICITEIT Het ministerie van Economi sche Zaken wijst nogmaals met nadruk op de noodzakelijkheid van een goede naleving van de beperkende bepalingen ten aan zien van het electriciteitsver- bruik. Een beroep wordt gedaan op de medewerking van betrokke nen teneinde deze tijdelijke maat regel te doen slagen. Zolang er geen zekerheid be staat omtrent de ontwikkeling van de kolenpositie, blijven deze bepalingen van kracht en is strikte naleving daarvan nood zakelijk. Hierop zal een strenge controle worden uitgeoefend, al dus het ministerie. ADVIESRAAD BEDRIJFSLEVEN VOOR MILITAIRE PRODUCTIE Binnenkort zijn mededelingen te verwachten over de vorming van een Adviesraad uit het be drijfsleven voor de militaire pro ductie. Zoals bekend is er reeds een Commissaris voor de Mili taire Productie benoemd, wiens taak het zal zijn deze productie te stimuleren. Europa succesvol verdedigd kan worden als er eensgezindheid naar geest en in daden heerst. Het overbrengen van Am. een heden der V.S. achtte hü voor Europa van essentieel belang, doch Amerika's speciale bijdrage diende gelegen te zijn op het gebied van munitie en uitrusting. „Het volslagen uitzichtloze van het alternatief maakt de Ameri kaanse deelneming in de Euro pese defensie nodig. Ondanks de waarde van sommige pessimisti sche berichten zijn de volkeren van West-Europa naar de geest niet bankroet", aldus Eisenhower. Weer een Nederlander in Indonesië vermoord MALANG, 2 Febr. (Aneta) Donderdagochtend is de employé van de suikerfabriek Kebon Agung, P. J. M. Brunó, tijdens werkzaamheden in de rietvelden in de rug geschoten en gedood door onbekende daders. ECHTGENOTE GEDOOD BII AUTOBOTSING Gistermiddag is op de weg Nij megenGrave onder Wychen de auto van de Waalwijkse kunst schilder Theo van Delft, die zelf chauffeurde in aanraking geko men met een passerende vracht auto. De heer van Delft verloor de macht over het stuur en de wagen botste tegen een boom langs de weg. Zün 60-jarige echt genote, die naast hem zat, werd op slag gedood. Zelf werd hij zwaar gewond aan het hoofd en naar het Canisiusziekenhuis te Nümegen vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. TEGEN NATIONALISATIE STAALINDUSTRIE LONDEN. Winston Churchill de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft een motie ingediend, waarin van de rege ring wordt verlangd, dat zij van haar besluit om de ijzer- en staalindustrie te nationaliseren terugkomt. De motie, die Dinsdag in stem ming zal worden gebracht, za] automatisch het aftreden van de regering en nieuwe verkiezingen meebrengen als zij wordt aange nomen. Het Hoofdkwartier van Prins Nilles I van Bergen op Zoom deelt mede, dat de publicatie van Ger de Roos. dat Met Ding" Maandag a.s. te Zandpoort aan de golven zal worden toever trouwd absoluut onjuist is en daarom misleidend. Prins Nilles deelt mede. dat de kist met ..Het Ding" zich veilig in zijn paleis bevindt en dat niets hem kan verhinderen het geheim Za terdagmiddag om vier uur op de markt van Bergen op Zoom prijs te geven. Ger de Roos wordt uit gedaagd het tegenbewijs te le veren. DURE HARING Een vrachtauto-chauffeur, die bijzonder veel trek in een haring scheen te heb ben, parkeerde gisteravond zijn wagen op de afrit van de Rotterdammer brug tn Amsterdam West. Hij was in de overtuiging de hand rem te hebben aangetrok ken, maar terwijl hij rustig een harinkje stond te eten begon de auto te rijden. Het vehikel kwam pas tot stil stand nadat het zijn bum per door de etalageruit van een sigarenwinkel had ge boord. Schade ruim f 100, DELFT HAALT ER UIT WAT ER IN ZIT De Sociale Dienst van de ge meente Delft heeft een geregelde ophaaldienst voor oud papier en beenderen in het leven geroepen teneinde daarmee productief werk te verschaffen aan moeilijk plaatsbare arbeidskrachten. De heer C. M. Hage, directeur van de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft, deelde mede, dat jaarlijks 12.000 ton beenderen verloren gaat. Deze hoeveelheid zou na be werking kunnen opbrengen on geveer 1000 ton vet, vertegen woordigende een waarde van een millioen gulden, voor twee mil lioen gulden aan lijm en tenslotte 1300 ton zuiver fosforzuur )een kwart millioen gulden), en dat terwijl de positie van de fosfor- zure kalk zodanig is, dat de uit voer ervan is verboden. De heer Hage zeide. dat als de proef in Delft slaagt, het aan beveling zou verdienen ook in andere gemeenten dergelijke op haaldiensten in het leven te roe pen. LEEUWARDEN. Op Donder dag 8 Febr., des morgens 10 uur, komt de zaak P. de Boer, voor zitter van de Bond van Mobilisa tie-invaliden, contra mr, dr. F. Hollander, Officier van Justitie, voor de Arrondissementsrecht bank te Leeuwarden in behande ling. Daar in dit geding reeds drie maal vier weken uitstel is verleend aan mr. Hollander voor 1 het nemen van conclusie (de dag- 1 vaarding dateert van 13 Nov. '50) heeft de heer De Boer zijn advo caat, mr. J. Vis, verzocht niet accoord te gaan met verder uit stel. (Van onze weerkundige medewerker) Nog steeds Is het weer in ons land weinig veranderd en bevinden we ons als het ware op de wip. Van de Atlantische Oceaan naderen de depressies en zetten bü de Britse eilanden koers naar het Noorden. Gisteren veroorzaakte zo'n storing flinke regenval in Wales. Aan de andere kant houdt het Baltische hogedrukgebied ons in de Oostelüke luchtstroming en bedreiging met vorst. Ook de zon heeft zich in de afgelopen week büna niet laten zien, hetgeen aan het weer een zeer somber karakter gaf. Maar een voordeel van het lichte wolkendek was toch ook weer, dat het ons 's nachts behoedde voor een al te ver dalen van de temperatuur. Ondertussen is het nu zeer onzeker gewor den hoe de toestand zich verder gaat ontwikkelen. Het gaat er nu om wie zal winnen, het Oosten of het Westen, en dit is op het ogenblik nog niet te bepalen. Blüft de situatie nog zoals zü is, dan zal, daar steeds koudere lucht aangevoerd' wordt, vooral 's nachts vorst gaan optreden. Mocht het hogedrukgebied echter iets terug trekken dan zitten we meteen in de depressie activiteit met regen en wind. De maximum-temperatuur bedroeg gisteren te den Helder 5, te de Bilt 7, te Eelde 3 en in Twente 4 graden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1