Het Herderlijk schrijven van de Bisschoppen over het Gezin West-Duitse regering is bezorgd over communistische propaganda Wij zijn Engeland's beste klant in Europa Krupp verlaat gevangenis 12! zoorsprong ie knieën ktberichten Naar wij vernemen: Pijnlijke vergissing in Bonn Minister Lehr wenst sterker grensbewakingscorps SpeiJel verheugd Ger de Roos MAANDAG 5 FEBRUARI 1931 PAGINA 3 VERWACHTING d door het K.N.M.I. geldig van Maandag- Dinsdagavond (opge- 0 uur): LENDE BEWOLKING bewolking met en- ieli.ike buien. Krach- itige wind uit Zuide- ïgen. Vannacht op de tatsen iets kouder, ïgeveer dezelfde tem- Is Zondag. Advertentie) rheumatielcI rijdt rhcumatische ontste- werkt snel pijnstillend. Met iet mogelijk het voor een le behandeling van rheuma- gde aantal tabletten zonder te nemen. •aat werkt snel. daar de f in een korte tijd in het !t opgenomen en daar zon- ename of schadelijke neven- en de ontstekingshaarden de ziektekiemen langs na- g uit het lichaam verwijdert. It aanbevolen tegen spier-, ewrichtsrheumatiek. ischias, |o, verkoudheden en pijnen. king, inh. 48 tabletten Verkrijgbaar bij apothekers DBAL-SCHEIDS- RS VERGADERDEN Zaterdagmiddag n in „De Roskam" de ters van de Noorder- ng van de R.K. Ned. id. Zoals later zou s het de laatste keer ng van de heer Glan- :ch noodgedwongen uit sport moest terugtrek- as een van de oprich- st van de scheidsrech- ing, had twee jaar het t waargenomen en gens voorzitter gewor- l door een der leden, iend, als door de com- r, de heer van Velsen, orden van afscheid ge- de laatste deed deze gaan met een klein volgende bestuursver- rd een technische wij le verdeling der func- bracht, met dien ver- t door de competitie- irtaan de scheidsrech- n aangewezen en niet, usver door de secreta- er Slaman uit Onder- heer Vriend uit Berk en daarna gekozen om /allen plaatsen te gaan itesp. als voorzitter en tter. mdvraag kwam o.a. de regeling ter sprake, heer van Velsen nog dat een scheidsrech- lor het Bisdom Haar- vooruitzicht was ge- zich ten gunste van wiep midvoor met een keeper van de tegen- passeren. Niet lang het derde doelpunt Nw. Niedorp die zich ïtmoedigen maakte ge- een misverstand in de om een tegenpuntje weer een aanval op die Inmiddellijk na de aftrap bekroond werd. Haar longer kon zij niet be- volgde er nog een en EDO de wedstrijd met gewonnen zag. JAROLIMEK OVERLEDEN 4 Febr. (Reuter) Jarolimek, de vijf van het Benedictij- van Strahov te Praag December j.l. tot twin- evangenisstraf veroor- d op beschuldiging van en spionnage, is na in het hospitaal van -gevangenis in de 31 Januari op 1 Fe- rleden. LIJKEN TE PRAAG EROORDEELD 4 Febr. (Reuter) van tenminste zeven tholieke geestelijken aag veroordeeld tot ge- raffen van 3 tot 13 eschuldiging van hoog- spionnage, zo is offi- gemaakt. Onder hen ch drie voormalige van aartsbisschop Praag, aartsbisschop Olomouc en bisschop Hrades Kralove. 5 Febr. 7 paar- 89 vette koeien 500 nucht. kalveren 30 arkens 1.701.73 p. kg. ENHUIZEN, 5 Febr. - l 6.107.30, witte kool rode kool 6.5014.20. DIJK, 5 Febr. 2500 kg 4.40, grove uien 3.60, groene kool 920.70, kool 6.50—12, 12000 6—6.40, 11000 kg kool 5.50, 3000 kg ■gedr., 5500 kg witte 5 Febr. Alva 11.40 kg witlof A 2834, 2i—27, stek 17—25, pruitkool 1334, rode 14.10, gele kool 9.10, breekpeen B 45.10. 3 Febr. 350 kg 26, 3500 kg witte 5.50, 5000 kg rode .30, 1000 kg gele 800 kg groene kool 38700 kg uien, grove gewone 2.804.30, eten rond 6.307, II kg peen II 4.00, III 4—4.30. SWOUDE 5 Febr. 3.90, grote 4.10—4.50 kool 9.40: 1000 kg 17.000 kg witte kool Vervolg van pag. 1 wat er is in de wereld", is gelijk de H. Schrift zegt, „begeerlijkheid des vleses, begeerlijkheid der ogen, en hovaardij des levens", en de opvoeding moet van het jonge mensenkind, behept met deze drievoudige begeerlijkheid een goede mens, een trouwe bur ger en een echt kind van God maken. De school, waarin deze drievoudige levenskunst moet ge leerd worden is in de allereerste plaats het gezin, en de door God gestelde leermeesters in deze school zijn vader en moeder. Wee daarom het volk, dat deze school zou missen! Van ware opvoeding zou bij zulk een volk niets meer terecht komen. Wel staat de H. Kerk het huisgezin krachtig ter zijde. Ook moet de Staat volgens zijn aard meewerken en helpen. In school en jeugdbeweging vin den de ouders zeer nuttige hulp instituten bij deze opvoedende taak. Maar dat alles veronderstelt toch, dat het gezin zelf zijn roe ping beseft en vervult. Zo is nu eenmaal Gods schone ordening, welke in het blijvende huwelijk en in het gezinsleven het door God gewild kader vindt. Tempel. En hiermee hebben Wij ook al geraakt aan de laatste en hoogste rol, welke het gezin moet vervul len/ de eerste tempel, waar de mens leert bidden Zoals Wij al zeiden, moet het kleine kind ook worden gevormd tot echt kind van God, tot volwaardig Christen. Uit de gezinnen moet niet alleen de aarde maar ook de hemel be volkt worden. En hier, dierbare ouders, ligt Uw hoogste waardig heid maar tevens Uw zwaarste verantwoordelij kheid. Juist tot dit doel heeft God het huwelijk tot Sacrament verheven en wel, gelijk Paus Pius XI ons nog eens met de woorden van de H. Bellarminus heeft voorgehou den, tot „een Sacrament, dat ge lijkt op de Eucharistie, die niet alleen op het ogenblik der Con secratie, maar ook zo lang Zij blijft voorbestaan, een Sacrament is: zolang n.l. de echtgenoten in leven blijven, is hun vereniging altijd het Sacrament van Christus en de Kerk". Vader en moeder zijn dus ge worden tot een Sacramentele een heid, waaruit het kind niet alleen het natuurlijke leven, maar ook zijn vorming in het bovennatuur lijke leven, zijn groei in de ge nade, zijn heiliging moet krijgen. Juist daarom werd deze eenheid geheiligd, en werden de ouders begiftigd niet alleen met gezag en liefde, maar ook met bovenna tuurlijke kracht om door hun woord en offer, hun voorbeeld en ffbed. hun leiding en vermaning, ja zelfs door hun gestrengheid en straf, hun kinderen te heiligen en op te voeden als kinderen van God. Als de ouders in de genade leven en met deze bovennatuur lijke bedoeling hun taak vervul len, dan werkt alles mee tot de heiliging van hun kinderen. De tranen en de zorgen van moeder evengoed als het harde werken en de moeiten van vader. Hun gebed en hun liefde tot God zijn als een hemelse dauw, welke in de kracht van het H. Sacrament, dat hen in Christus en de Kerk verenigt, al hun moeite en zorgen bevrucht voor het ziele-leven en de geestelijke vorming van hun kinderen. Hoe schoon is het toch allemaal door God gemaakt! Zó schoon, dat ve le geestelijke schrijvers het ge zin beschouwen als een kleine tempel, waar vader en moeder een priesterlijke taak vervullen tot lering en leiding, tot vorming en heiliging van hun kinderen. Zo ooit, dan geldt voor het gezin het woord van Jezus Christus, dat waar mensen in Zijnen naam ver enigd zijn, Hij in hun midden zal zijn. Het gezin is een stukje van het Rijk van Christus op aarde, waar vader en moeder moeten zorgen, dat Jesus werkelijk Ko ning der harten is, en waar Ma ria. de Moeder van die kinderen, met vader en moeder wil zorgen, dat Jesus in die harten leeft en steeds meer kan leven. Hier raken Wij Dierbare Ge lovigen, aan de fundamenten van Gods ordening in het Gods rijk. Waar het gezin zijn taak met vervult, daar wordt de bo dem weggenomen onder het werk voor de zielen. De H. Kerk is het grote Heilinstituut, maar ook deze Kerk wordt opgebouwd uit de gezinnen, als uit de hei lige cellen van het bovennatuur lijk leven. Daarom moeten Wij hier nog veel meer zeggen: Weè het volk, waar het gezin niet. meer de tempel zou ziin. waar het kind leert bidden, (V>d die nen en liefhebben. Daar zou zelfs het werk van de H. Kerk uitgehold worden. Daar zouden de kinderen als geestelijke we zens hulpeloos komen te staan. Rekenschap zal gevraagd worden Wie dit alles goed heeft begre pen en overweegt, Dierbare Ge- ouders, die door God geheiligd lovigen, hij beseft tevens dat de zjjn door dit verl\even Sacra ment, zich als heiligende werk tuigen in Gods hand moeten be schouwen, en alles wat zij van God hebben gekregen ook voor dat doel moeten gebruiken. Hun kinderen zijn hun niet gegeven enkel tot hun vreugde en vol doening, zij werden hun aller eerst gegeyen om door vader en moeder voor God te worden op gevoed. God gaf U, Dierbare ouders, vooral twee krachten: gezag en liefde. Gij moet ze on der de genade Gods aanwenden tot nut en heiliging van uw kin deren. Eenmaal zal God U hier over strenge rekenschap vragen. God ié Vader van uw kinderen, eenmaal zal Hij als Vader van die kinderen tot U zeggen: Geeft rekenschap; wat hebt gij van Mijn kinderen gemaakt? Toch moet gij U niet te zeer bezorgd maken. Ook hier geldt het yvoord: „Vrede aan de men sen van goede wil". Als gij maar „plant en besproeit", zal God zeker „wasdom geven". Deze wasdom ligt zelfs opgesloten in uw Sacramentele verbondenheid. Maar dan moet gij ook zorgen, dat uw huis en gezin zulk een sfeer bevat, dat er kinderen Gods kunnen groeien. Dan moet gij zelf daar de wetten Gods trouw onderhouden. Dan moet gij bid den, veel bidden, met en voor uw kinderen. Dan moet gij uw kracht zoeken in de H. Eucharis tie, waar gij het voedsel voor uw zielen en voor de voeding van de zielen uwer kinderen kunt halen. Dan moet gij Maria als de Moeder van het leven erkennen en uw kinderen leren leven als echte kinderen van Maria. Dan moet er in uw huis en gezin een reine en godsdienstige sfeer heersen, waar het kruis aan de wand hangt en het eenvoudige wijwaterbakje zijn vaste plaats heeft, waar voor en na het eten gebeden wordt, waar vader en moeder in hechte liefde samen werken om aan hun kinderen de Christelijke deugden te leren, en waar allen 's avonds neerknie len om in een hartelijk Rozen kransgebed de bescherming van de hemelse Moeder én de zegen Gods af te smeken. Dan moet uw gezin een levend onderdeel zijn van Gods H. Kerk, hetgeen zich vooral ook moet tonen in 'n waarachtig meeleven met de pa rochie en met het leven van de H. Kerk. Dan moet gij blij zijn als de priester als herder uwer zielen tot U komt om U te hel pen bij uw grote taak. Gelukkig het gezin, waar de priester als een andere Christus welkom is; daar zal hij de vrede en de zegen Gods brengen, gelijk de H. Schrift ons leert. Huweliik wordt dikwijls slecht voorbereid In het licht van deze grote waarheden en gedreven door Onze Herderlijke bezorgdheid voor uwe gezinnen, mogen Wij hier wel eens oprecht zeggen, wat Ons ten aanzien van de gezinnen tegenwoordig bijzon dere zorg baart. Het baart ons ten eerste zorg, Dierbare Gelovigen, dat het hu welijk tegenwoordig dikwijls zo slecht voorbereid wordt. De ver kering is immers de voorberei ding op het huwelijk. Wie moet niet erkennen, dat de verkerin gen tegenwoordig vaak veel te vroeg beginnen, dat zij dikwijls ontaarden tot zondige gelegen heden, en dat zij de verkerenden veel meer op een hartstochtelijke samenleving dan op een heilige eenheid voorbereiden. Het hu welijk moet ook op een geeste lijke basis kunnen bouwen. Zij, die zich op het huwelijk voor bereiden, moeten niet alleen een natuurlijke liefde aankweken, zij moeten nog veel meer door gebed en offer tot een geestelij ke eenheid komen, waarop ae goede God een Christelijk gezin kan opbouwen. Het baart Ons ten tweede zore. dat zovelen de heiliee wetten van het hnweliik niet meer of niet voldoende meer onderhouden. De duivel tracht hierdoor de funda menten van het Christelijk eezin te ondermijnen. Als vader en moeder gaan zondigen tegen het leven en elkanders lichaam en ziel niet meer eerbiedigen, hoe zullen zii dan nog heiligende werktuigen in Gods, hand kun nen ziin om het zieleleven van hun kinderen te bevorderen. Het baart Ons ten derde zorg. Dier bare Gelovigen, dat er steeds meer gezinnen gevonden worden waar weinig of niet wordt gebe den. en waar men de kinderen niet meer door woord en voor beeld de weg lees! naar de kerk en tot de H.H. Sacramenten, waar de onvoeding niet sterk genoeg is en de kinderen worden verwend. Zulke gezinnen worden als 'n „rammelend bekken en een rin kelend cymbaal", waar de liefde tot God ontbreekt, en „zonder de liefde zijn wij niets", en zijn de ouders ook niets voor hun kinderen. Het baart Ons ten vierde zorg, Dierbare Gelovigen, dat er zovele ouders zi'n, die menen dat de opvoeding en be paaldelijk het onderricht van hun kinderen maar in de school of in andere opvoedingsinstitu ten moet gegeven worden. Wie zo doet, maakt het hulpmiddel tot hoofdzaak. Dan moeten de kinderen juist het voornaamste ontberen en zal het hulpmiddel ook niet voldoende kunnen ba ten. Het baart Ons ten vijfde zorg, Dierbare Gelovigen, dat een echt wereldse geest in zo vele gezin nen is kunnen binnendringen. „De duivel, de wereld en het vlees" belagen onze kinderen toch al meer dan ooit. Wanneer deze drie vijanden van het Chris telijke leven nu ook nog toegang vinden tot het Christelijk huis gezin, dan wordt het leven voor de jonge eh rijpende mens bijna onmogelijk om stand te houden, en zeker om uit te groeien en te rijpen tot een echt kind van God. En toch, langs zoveel deuren mo gen deze drie vijanden tegen woordig in vele gezinnen bin nendringen. Door boek en blad, door kleding en drank, door on gepaste taal en omgang neemt de wereld vaak bezit van onze gezinnen. De geest, welke bui ten toch al zo verschrikkelijk heerst, geest van zinnelijkheid en naturalisme denkt aan de film, de kleding, de étalages, sommige sportexcessen enz. kan zich dan verenigen met de sfeer, welke in huis is gaan heer sen. en het jonge kind kan bijna niet zuiver en godsdienstig meer ademen. Ouders, als Uw kind thuis niet meer veilig is, waar zal het dan veilig kunnen zijn? Ontrouw Het baart Ons ten zesde zorg, Dierbare Gelovigen, dat de trouw in en de onverbreekbaarheid van het huwelijk met de dag meer door onchristelijke en soms zelfs volmaakt heidense opvattingen belaagd worden. Waar moet het heen, Dierbare Gelovigen, met de vele echtscheidingen? Maken hier de katholieken nog wel de uitzondering, Welke zij toch krachtens hun heilige overtui ging moesten maken? De worm van de ontrouw knaagt eigenlijk al een beetje aan het begin van het huwelijk, doordat men soms zonder noodzaak het burgerlijk huwelijk scheidt van het huwelijk voor God en de Kerk, en daardoor enerzijds bewust of onbewust teveel betekenis aan dit burgerlijk hiiwelijk gaat hechten, maar anderzijds ook aan de mogelijkheid van scheiding ongemerkt een te grote plaats in ruimt. Waar de eenheid en de echtheid van het huwelijk niet hoog wordt gehouden, daar wan kelt de basis van het gezin en dreigt te verworden tot 'n ruïne. We konden en moesten nog veel meer zeggen, Dierbare Ge lovigen. Zo bijv. dat het Ons al lergrootste zorg baart, dat er ge lovigen zijn, die God als het wa re tarten door in concubinaat te gaan leven. In plaats van een heilig ver bond komt hier een wezenlijk zondige verbintenis. God behoede ons volk voor deze pest! Ook de z.g. ge mengde huwelijken baren Ons grote zorg. Hoe zullen vader en moeder hun hoogste taak goed kunnen vervullen, als zij oneens zijn in de heiligste dingen? Als wij heel openhartig spreken, moeten Wij zeggen, dat in een gemengd huwelijk de partijen reeds in en door de huwelijks sluiting de kinderen, die zij van God hopen te krijgen, te kort doen en achter stellen bij hun eigen verlangens. Alleen willen Wii nog zeer nadrukkelijk ze\en. dat het Ons ze^er grote zorgen baart, dat zo vele ionee mensen, die graag zouden trouwen, door gebrek aan woongelegenheid en andere eco nomische omstandigheden, dik wijls veel te lang moeten wach ten en soms zelfs in een wanho pige stemming! geraken. Hier dreigt een zeer groot ge vaar voor het geluk en de rein heid der verkerenden en daar door voor het gezonde en gods dienstige peil der jonge gezin nen. Daarom prijzen Wij de Overheid en alle instanties, die werkelijk ijveren voor woning bouw en woongelegenheid. Wij moeten er echter op aandringen, dat bij de woningbouw zoveel mogelijk rekening wordt gehou den met de behoeften van groei ende en grote gezinnen. Daarom vermanen Wij nogmaals allen, die hier iets kunnen doen, om toch mee te werken, dat ook an deren het geluk van de stichting van een eigen gezin kunnen ge nieten, al moet dit dan ook ge beuren ten koste van inkrim ping van eigen woongelegen heid. Ook wijzen wij Onze ou ders er op, dat zij, als hun kin deren werkelijk redelijk naar een huwelijk verlangen, edelmoedig moeten meewerken om hun kin deren dit mogelijk te maken. Het komt immers voor, dat ouders in dit opzicht gebrek aan inzicht en grootmoedigheid vertonen. En hiermee. Dierbare Gelovi- genhebben Wij dan kort gezegd wat er in Ons hart leeft aan liefde en zorg voor het gezin en het gezinsleven. O, bewaart toch het heiligdom van Uw huis! Laat al onze priesters en leken-apos- telen bij hun acties in de aller eerste plaats ijveren voor de op bouw en het behoud van het goede gezin. En bidt toch veel, dat „de duivel, de wereld en het vlees" ons niet dat oord van vei ligheid bederven of ontrukken. Vooral tot U wenden Wij Ons, Dierbare Ouders, en tot U, die in het ouderschap Uw ideaal ziet, geeft ons goede volk toch gezin nen, waar het leven veilig is, waar de opvoeding veilig is, waar de roepingen veilig zijn, ja om het met één woord te zeggen waar de belangen van God veilig zijn. Dat kan alleen, als Uw gezin werkelijk 'n stukje van het Rijk van God op aarde is, waar Gods wet trouw wordt onderhouden, en waar de liefde tot God door gebed en offer aan gekweekt wordt. Jesus de Koning van het Godsrijk en Maria de Koningin, zullen U bij deze ver heven taak helpen. Gegeven te Utrecht, op Zon dag 14 Januari van het jaar 1951. JOHANNES KARDINAAL DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht P. A. W. HOPMANS Bisschop van Breda Dr. J. H. G. LEMMENS Bisschop van Roermond J. P. HUIBERS Bisschop van Haarlem W. P. A. M. MUTSAERTS Bisschop van 's-Hertogenboseh (Van onze redacteur) De Britten hebben na ,de oor log noodgedwongen wel ge leerd wat exporteren is. Engelse goederen hadden ook vóór 1940 al een wereldnaam voor kwali teit; een uitgebreide reclame campagne, gesteund door het feit, dat de Britse industrie ook wer kelijk in staat was al het ge vraagde te leveren, heeft de laat ste jaren gezorgd, dat de export waarde een veelvoud bedraagt van die van vóór de oorlog. In 1938 bedroeg de totale ex portwaarde van Groot-Brittannië iets meer dan 470 millioen pond sterling. In 1950 was dit getal opgelopen tot bijna twee milliard Daar staat tegenover, dat de Britten behalve exporteurs, ook goede importeurs zijn. De invoer, die in 1938 op bijna een milliard stond, heeft thans de twee mil liard met 350 millioen overschre den. Nederland Nederland is momenteel de grootste importeur van Britse goederen met ongeveer 60 mil lioen pond sterling over de eerste 10 maanden van 1950. In 1949 was dit getal nog geen 50 mil lioen. Ongeveer een vierde van de invoerwaarde besteedde- Ne derland aan auto's en motoren; voorts bouwde Engeland 25.000 ton aan scheepsruimte voor ons land. Nederland is op één na de beste markt in Europa voor En gelse wollen stoffen. Ook de Nederlandse export naar Groot-Brittannië nam aan zienlijk toe. Op de eerste plaats vlees (bacon o.a.) en onmiddel lijk daarna spiritualiën, waarvan de waarde slechts weinig gerin ger is dan die van wijnen en likeuren uit Frankrijk. Ook de Nederlandse wollen, zijden en kunstzijden stoffen zijn in Enge land zeer in trek. Ter vergelijking kan gezegd worden, dat de totale export waarde van Engeland naar Frank rijk 36, Italië 23, België 47, Noor wegen 45, Portugal 13 en Grie kenland 12 millioen pond sterling bedraagt. Post' voor de „Sibajak" In tegenstelling tot hetgeen eerder werd medegedeeld dient de post, die in Aden aan passa giers en opvarenden van de „Si bajak" moet worden uitgereikt, uiterlijk op 8 Februari ter te zijn bezorgd. LIJK VAN GRONINGER STUURMAN GEVONDEN ii De historische, 157 treden tellende „Spaanse trap" te Rome werd dezer dggen door Remo Rosati als oefenterrein voor zijn „scootertruck" gebruikt. De Italiaan wilde op deze wijze de uitzonderlijke kwaliteiten van deze miniatuur vrachtauto demonstreren, wat hem uitstekend gelukte. De „scooter truck", een product van de „Piaggio-fabrieken" te Genua, kan een last van 186 kg over een afstand van 32 km ver voeren bij gebruik van 1 liter van een speciaal mengsel gasoline. heeft de buitenlandse pers- vereniging in Den Haag officieel afscheid genomen van de heren J. A. van Houten, dr. M. Weis glas en T. E. Hollander, resp. perschefs van het departement van buitenlandse zaken, van economische zaken en van de legervoorlichtingsdienst; hebben de douane-ambtenaren in Roosendaal een goede vangst gedaan. Zij wisten in de afge lopen week 400 paar nylons en 90 gouden horloges aan de grens in beslag te nemen; zijn er plannen ontworpen om de haven van IJmuidcn nog dit jaar van een radar-installatie te voorzien; heeft de Algemene Militaire Pensioenbond er in een telegram aan de minister van Oorlog en Marine op aangedrongen, dat vertegenwoordigers van de bond in de gelegenheid worden gesteld hun mening te laten horen in het Georganiseerd Overleg over het in te dienen wetsontwerp tot wij ziging van de wet tot verhoging der pensioenen met een bijzon dere toeslag. (Van onze Berlijnse correspondent) BERLIJN, 31 Januari Nauwelijks een dag nadat Bondskan selier Adenauer er in geslaagd was de dreigende staking in de ijzer- en staalindustrie te voorkomen, heeft hij zijn volle aan dacht moeten schenken aan het niet minder dreigende gevaar der communistische propaganda. In het Paleis Schaumburg aan de Koblenzerstraat had men dit eigenlijk niet verwacht. Adenauer was er van overtuigd, dat zijn „neen" op de uitnodi ging van de Oost-Duitse premier, Grotewohl, om besprekingen over het herstel der Duitse eenheid te openen, door de grote meerderheid der West-Duitsers en zeer zeker door zijn kabinet ten volle zou worden gedeeld. Deze overtuiging is inmiddels een pijnlijke vergissing gebleken. Voor ingewijden is dit inmid dels geen verrassing. Gedurende een onderhoud, dat wij met de minister voor al-Duitse vraag stukken, Jakob Kaiser, rhochten hebben, werden ons officiële schriftstukken getoond, waaruit duidelijk bleek, dat de Bondsre gering vanaf het begin innerlijk verdeeld was over de beantwoor ding van Grotewohl's brief. De vorm, waarin dit antwoord uiteindelijk gekleed werd. was een compromis tussen verschil lende standpunten, doch het moet gezegd worden, dat de „onver- zoenlijken" hierbij aan het langste eind irokken Zij zagen zich het verst tegemoet gekomen in hun standpunt, dat onder geen voor waarde met de zogenaamde Oost- Duitse regering mocht worden onderhandeld. En dit was zeer zeker niet het standpunt van Bondskanselier Adenauer zelf. Hij haalde voor namelijk bakzeil voor de argu menten, die door de sociaal-de mocraten en door zijn eigen mi nister en partijgenoot, Jakob Kaiser, naar voren werden ge bracht. In de Zaandamse haven is Zon dag het lijk gevonden van de Groningse stuurman E. Bakker, die op 10 December van het vo rige jaar te water raakte, toen hij zijn boot, de coaster „Drit- tura" opzocht. De stuurman was in 1927 geboren. Oost was goed op de hoogte Grotewohl moet in Bonn over informanten met goede relaties beschikken. Hij was van deze stand van zaken in ieder geval op de hoogte en heeft deze situa tie handig uitgebuit. Het Oost- Duitse propaganda-apparaat heeft alle massale kracht, waarover het post beschikt, ingezet om de latente ontevredenheid in Adenauer's kabinet over het aan Grotewohl gegeven antwoord opnieuw aan te wakkeren. Er zijn tekenen, dat deze actie niet geheel zonder succes is ge bleven. Vanzelfsprekend wach ten de betrokkenen er zich voor nu reeds openlijk hun misnoegen uit te spreken over een rege ringsverklaring, waarmede zij zich oorspronkelijk onder druk van verschillende omstandighe den accoord hebben verklaard. Dit zou de regeringscrisis uit lokken en het gezag der Bonds regering volkomen ten gronde richten. Voor hen in de plaats treden echter personen naar bui ten op, die in enkele regerings partijen een vooraanstaande rol vervullen. Het zijn o.a. de libe rale afgevaardigde, von Rechen- berg, en de gewezen minister en christen-democraat, dr. Andreas Hermes. Buiten het regerings kamp vinden deze personen nog steun bij de voorzitster van het Centrum, mevrouw Helen Wessel. Slecht voorgelicht De Bondskanselier had volgens hen de deur voor verdere onder handelingen verder open moeten laten. In deze actie vonden zij min of meer onverwacht steun door een verklaring van de voor zitter der protestantse kerk in Duitsland, dr. von Thadden- Trieglaff. Na een bezoek aan Grotewohl deelde hij mede, dat de Oost-Duitse regering tot zeer vérgaande toegevingen bereid was om het herstel der Duitse eenheid te verwezenlijken. „Waar om de aanwezige mogelijkheden niet uitgeput?" zo betogen zij en vinden daarbij opvallend veel weerklank bij de West-Duitse be volking. In vraagstukken van betekenis meestal slecht voorgelicht, meent deze laatste risico's te kunnen aangaan, die zij ten eerste niet kan overzien en die in andere landen reeds tot een catastrophe voor de niet-communistische partij geleid hebben. Het is een soort gevaarlijke romantiek, die de eenheid van het Duitse land uit eigen kracht zou willen her stellen, zonder met de werkelijke verhoudingen op het schaakbord der internationale politiek reke ning te houden. Tegen deze romantiek moet de Bondskanselier ten strijde trek ken. Hij heeft dit tot nu gedaan met argumenten, die op zichzelf ongetwijfeld juist waren, maar die toch een belangrijk element misten: zij rekenden in onvol doende mate af met de propa gandistische klaroenstoten uit het Oost-Duitse communisten kamp. Interne veiligheid in gevaar Adennauer's minister van bin nenlandse zaken, dr. Lehr, zit inmiddels „met de stukken". Op zijn departement zijn berichten binnengekomen over versterkte communistische propaganda in de Bondsrepubliek. Agenten uit Oost-Duitsland komen in steeds grotere getale over de zöne-grens en men verwacht, dat deze stroom in de komende maanden nog zal toenemen. Daarom wenst dr. Lehr een versterkte grenswacht. Wordt deze wens niet vervuld, dan ziet hij geen mogelijkheid de veilig heid der Bondsrepubliek naar binnen te handhaven. LANDING OP DE ACHTERSTEVEN Teneinde de moge lijkheid van het gebruik van hef- schroef vliegtuigen aan boord van koopvaardijschepen te onderzoeken, zijn door de Britse Ma rine in het Kanaal uitgebreide oefe ningen gehouden. Van een speciaal daarvoor op de achtersteven van het marine-bevoor radingsschip „Fort Duquesne" gebouwd platform steeg een hef schroef vliegtuig op om er korte tijd later weer op te landen. De oefenin gen vonden plaats onder gunstige en onder slechte weersomstandigheden. Heli copters, die op koopvaardijschepen zouden worden meege voerd, zouden van veel waarde kunnen zijn bij de bestrijding van het onderzeebootgevaar, bij de communicatie tussen schepen, waarbij geheimhouding van het hoogste belang is en bij reddingswerk op zee. Na de vlucht tracht het hef- schroefvliegtuig op de achtersteven van de „Fort Duquesne" te landen. LANDSBERG, Beieren (Reuter). Alfred Krupp en 28 andere Duitse oorlogsmisdadigers, wier vonnis sen Woensdag door de Ameri kaanse autoriteiten werden her zien, zijn Zaterdagmorgen uit de gevangenis van Landsberg ont slagen. Alfred Krupp werd bij het verlaten van de gevangenis- poort begroet door zijn broeder Berthold von Bohlen, een direc teur van de Krupp-fabrieken te Essen, en zijn Amerikaanse ver dediger, Earl Carroll, die uit San Francisco was overgekomen. Tot de andere prominente vrij gelaten gevangenen behoort de vroegere generaal Wilhelm Spei- del, broeder van Hans Speidel, voormalig stafchef van wijlen veldmaarschalk Rommel. Hans Speidel is een van de drie Duitse militaire deskundigen, die op het ogenblik met de geallieerden in Bonn besprekingen voeren over de mogelijkheden van de vorming van een Duitse strijdmacht in het kader van het voorgestelde Euro pese leger. Grote belangstelling Tientallen fotografen stonden bij de gevangenispoort de vrijge latenen op te wachten. Speidel gaf de aanwezige journalisten een hand en uitte telkenmale zijn Veemarkt te Utrecht Op de veemarkt te Utrecht werden aangevoerd in totaal 3830. runderen 829, graskalveren 58, nuohtere kalveren 730, schapen en lammeren 234, varkens 800, zeugen 245, biggen 877, bokken en geiten 57. D prijzen varieerden voor Stie ren van 400700: kalfvaarzen van 650900: graskalveren van 180280: nuchtere kalveren van 4055; pinken v. 350500; melk koeien van 625900: kalfkoeien van 650940 vaarskoeien van 425 600: schapen van 100140; lam meren van 65120; magere var kens van 4570: zeugen van 175 275; biggen van 2038; bokken en geiten van 2050. De handel was in rundvee, scha pen, lammeren en varkens rede lijk. Biggen en nuchtere kalveren matig. vreugde over zijn vrijlating. Familieleden en vrienden der vrijgelatenen buiten de poort hadden allen bloemen bij zich. Opnieuw in bedrijf Op een persconferentie te Landsberg, twee uur na zijn vrij lating, verklaarde Alfred Krupp, dat als hij opnieuw „in het oude bedrijf" zou kunnen werken, hij dat zeker zou doen. gevraagd naar zijn plannen zeide Krupp: „Ik ben pas twee uur uit de gevange nis en moet eerst de omstandig heden waaronder ik, nu ik vrij ben, verkeer, onder ogen zien. Wat ik tenslotte zal doen weet ik niet". Hij zou eerst eens goed uitrusten. HERWINT „HET DING" Tijdens de intocht van Prins Nilles I te Bergen op Zoom en de officiële Verwelkoming op de markt, zou zoals was aangekon digd de Prins het geheim van „Het Ding", dat zich in de kist bevond, welke Ger de Roos aan het strand te Zandvoort had ge vonden, onthullen. Deze plechtigheid leidde hij in met uiteen te zetten waar de kist oorspronkelijk vandaan kwam. 't Is namelijk zijn eigen kist, die vorig jaar, toen hij terug het „Slik" in trok, spoorloos was ver dwenen, en zijn nar had deze thans opgespoord en hier ge bracht, omdat zonder deze kist de Carnaval geen doorgang kon vinden. Maar voordat hij het geheim kon ontsluieren, kwam Ger de Roos persoonlijk de kist opeisen, omdat deze naar hij beweerde en meende ook te kunnen bewijzen zijn eigendom was. Tijdens het dispuut over het eigendomsrecht over de kist, werd even de aan dacht van de kist zelf afgeleid, van welke gelegenheid de hand langers van Ger de Roos gebruik maakten om zich er mee uit de voeten te maken. Het geheim is dus een geheim gebleven. Prins Nilles verzekerde echter, dat, wanneer de kist Maandag in Zandvoort aan de golven zal zijn toevertrouwd, hij Dinsdagmorgen in Bergen op Zoom zal zijn aangespoeld, zodat de identiteit van „Het Ding" die dag in Bergen op Zoom kan wor den vastgesteld. -

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3