Zieken en invaliden hielpen Labour aan benauwde triomf Thans minstens 82 doden en 500 gewonden Kind van vier maanden in loket achtergelaten Beschuttende normen aangerand" I Internationale spanning niet door de herbewapening De Antillen autonoom EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Als de Russen België bevrijden Tuinders vragen acht millioen De treinramp in New Yersey Belgisch kabinet onverwacht bijeen Geen woning.... Scheepsberichten Een hoestend en proestend Lagerhuis Socialisatie zware industrie vuurproef voor regering Mijnramp eist elf doden in Frankrijk U.S.A. worden niet veroordeeld Tram ontspoord te Amsterdam Nieuwe lawines Geallieerde opmars duurt voort HET FEIT Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50: in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 8 Februari 1951 46e Jaargang No. 12088 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Tussen New York en het kruispunt Bayhead bij Woodbridge (New Jerseyis een overvolle trein in volle vaart van een noodbrug gestort. Volgens de laatste gegevens zijn 81 personen gedood en 500 gewond. Deze foto, die radiografisch van New York naar Londen werd geseind en telegrafisch van Londen naar Amsterdam werd geseind, toont hoe reddings ploegen in de wrakstukken naar slachtoffers zoeken. (ANP-Radio-Telefoto) TOESLAG VOOR VERLIEZEN OP KOUDE GROND De minister van Landbouw heeft een verzoek ontvangen om de koudefixondstuinders. die in 1950 grote stronnen leden, met hiina acht millioen gulden toe slag te hulp te komen. Dit ver zoek is gedaan door de Stichting voor de Landbouw na overleg in de hoofdafdeling tuinbouw dezer stichting. Gevraagd is nu om de door ongunst van de markt getroffen telers zodanige toeslagen te ge ven, dat zfj boven de minimum prijzen en boven de uitbetaalde vergoedingen bij doordraaien, in totaal 75 procsn» der gemiddelde kostprijzen over 1950 zullen heb ben ontvangen. MOEDER WERD ONWEL. BABY VERDRONK Gisterenmorgen werd op de Baarsjesweg te Amsterdam een vrouw, die daar liep met een kinderwagen onwel en kwam te vallen. De kinderwagen, waarin een baby van drie maanden, ge raakte daardoor te water bii de wiegbrug. Een voorbijganger slaagde er snel in de baby op de wal te brengen Inmiddels was de O.G.D. gealarmeerd, doch dr. Sajet kon slechts constateren, dat de baby reeds was overleden De moeder, die natuurlijk zeer overstuur was, en het lijkje van het kind zijn naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd. Hef Amerikaanse Federale Bureau voor Onderzoek (F.B.I.) heeft verklaard, dat zij de mogelijkheid onderzoekt, dat sabo tage de oorzaak zou zijn van de treinramp, waarbij volgens de laatste gegevens minstens 82 personen om het leven zijn gekomen en 500 gewond. Volgens functionarissen is de ramp de ergste in de V.S. sedert 32 jaar. Men vreest, dat er nog meer lijken onder de wrakstukken liggen. De locomotief was juist de brug over, toen zjj ontspoorde en zes van de elf rijtuigen met zich meesleurde. De machine zelf sloeg nog enkele malen op de straat onder het viaduct over de kop. Rijtuigen schoven op de modderige dijk in elkaar. Enkele wagens waren in een U-vorm verbogen. Reddingsploegen zijn de gehele nacht bezig geweest om doden en gewonden uit de wrakstukken te voorschijn te De Belgische minister-president Joseph Pholien heeft Woensdag avond het kabinet voor een on verwachte bijeenkomst bij hem thuis ontboden. Er is geen com muniqué uitgegeven. In politie ke kringen gelooft men, dat de zitting verband houdt met de de batten in de komende week over de defensie-maatregelen voor het Atlantisch Pact. De rechtbank te Dordrecht heeft een sigarenmaker, B.K. aldaar, veroordeeld tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaren en f 20.boete subsidiair tien dagen hechtenis, wegens het opzettelijk iemand in hulpeloze toestand brengen, tot wiens onderhoud en verzorging de be trokkene krachtens de wet verplicht is. Van dit vonnis is K. in hoger beroep gegaan. Gistermiddag diende de zaak voor het Haagse Gerechtshof. Bij de behandeling bleek, dat K. zijn kind van vier maanden in eén loket van het Huisvestingsbureau te Dordrecht had neergelegd en toen was heengegaan. De president gaf als zijn oordeel te kennen, dat het kind als een pressiemiddel ge bruikt was om een woning toe gewezen te krijgen. Verdachte zeide dat hij zich niet bewust was kwaad te hebben gedaan door te handelen zoals hij deed. Weltevreden, Djakarta-Rot terdam, passeerde 6 Febr. Gibraltar. Laertes, Djakarta-Amsterdam, passeerde 6 Febr. Quessant. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, passeerde 6 Febr. Kaap Bon. De verdediger, mr. G. J. W. van Tricht Jr. te Dordrecht merkte op, dat aan zijn client een woonvergunning was ver leend voor eén persoon, zodat door een ambtelijke maatregel man en vrouw gescheiden wer den Een schoonzuster van ver dachte, als getuige a decharge gehoord, verklaarde, dat een ge meente-ambtenaar op de vraag waar verdachte dan heen moest, geantwoord had. dat hij maar moest gaan waar hij vandaan was gekomen. De verdediger bracht in het midden, dat dit onderkomen zo slecht was, dat de dokter had verklaard, dat het kind daar zou doodgaan. De Procureur-generaal zeide in zijn requisitoir, dat verdachte is opgetreden op een wijze, die op niets lijkt. Hij eiste bevesti ging van het vonnis, echter met verhoging van de geldboete tot f40 subs 40 dagen hechtenis. EEN MILLIOEN BEKEERLINGEN Naar het populair-apologeti- sche tijdschrift „De Bazuin" meldt zijn er de laatste dertien jaar één millioen Amerikaanse Protestanten tot het katholieke geloof overgegaan. halen. Sommige slachtoffers wa ren totaal vermorzeld en ver minkt Men heeft in een bocht een breuk in de rails geconstateerd. Verder is vastgesteld dat de trein met te grote snelheid door de bocht is gegaan. Bij de stemming over een motie van afkeuring inzake de natio nalisatie van de ijzer- en staalindustrie heeft de Britse regering gisteravond een meerderheid van tien stemmen behaald. De uitslag was 308 tegen 298 stemmen. Zoals bekend, zal de verleden jaar door het Britse Parlement goedgekeurde natio nalisatie van de ijzer- en staalindustrie 15 dezer van kracht worden. Indien de motie der oppositie was aangenomen, zou de natio nalisatie zijn stopgezet, de rege ring afgetreden en nieuwe alge mene verkiezingen gehouden. Doch de functionarissen der so cialistische partjj slaagden er in voldoende hoestende en proes tende leden hun ziekbedden te doen verlaten, om de overwin ning der regering te verzekeren. Sommige zieke socialistische Lagerhuisleden waren over af standen van honderden kilometers vervoerd, om het hen mogelijk te maken hun stem uit te bren gen. Een socialistische predikant was uit York, via een Londens ziekenhuis, naar het Lagerhuis gereisd: hij werd gedeeltelijk binnengedragen. Een socialistisch Lagerhuislid uit Wales, die enige weken ge leden door ziekte geruime tijd bewusteloos is geweest en die oók thans nog niet hersteld is, werd door zijn vrouw over een afstand van driehonderd kilometer uit een dorpje in Wales naar Londen gebracht. Zeven der negen liberale La gerhuisleden stemden tegen de regering. De laatste minuten van het debat waren rumoerig: leden van beide partijen riepen elkan der hun leuzen toe. AMERIKAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT Negen doden Een transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is Woensdag nabij Eastville, in de Ameri kaanse staat Virginia, omlaag ge stort. De gehele, uit negen kop pen bestaande bemanning, is om het leven gekomen. Churchill had op verzoek van Attlee toegestemd in een „pai- ring"-regeling afspraak volgens welke beiderzijds een stem weg valt) ten aanzien van Gordon Walker, de minister voor het Ge menebest, die thans in Zuid-Afri- ka vertoeft. Churchill maakte, voor hij het Lagerhuis verliet en in de rich ting van de regering kijkende een opmerking, die werd opgevangen als: „Dit is pas het begin". Amerikaans vliegdekschip voor Frankrijk De Franse premier Pleven heeft in de Nationale Vergade ring medegedeeld, dat de Ver. Staten spoedig een vliegdekschip aan Frankrijk zullen overdra gen. dat naaf de Indochinese wa teren zal worden gezonden. In een mijn bij Bruay, Noord- Frankrijk zijn tengevolge van 'n gasontploffing elf mijnwerkers om het leven gekomen. Volgens een officieel communiqué zijn twee mensen ernstig en vijf licht gewond. België befaalt minder voor onze boter In bevoegde kringen te Brus sel verneemt men, dat ingevolge besprekingen tussen de Neder landse en Belgische regering de prijs van Nederlandse verse bo ter zal worden verlaagd van 76 tot 74 francs per kilogram. Deze maatregel wordt Vrijdag a.s. vermoedelijk reeds van kracht. HET LOUTERE BESTAAN van de mens zelfzelf te halen en haar te verwezenlijken louter wordt aangetast door degene, die, op welke en alleen met de krachten der natuur. Er bestaat wijze dan ook, de onzedelijkheid en de hier „gemakkelijk gevaar voor dwaling". Men schaamteloosheid in de hand werkt. Hij randt moet zijn doel zoeken in God, het eerste begin immers de menselijke natuur aan in de beschut- en het laatste einde van het heelal. Het is dus tende normen, die zij heeft opgebouwd voor haar van het hoogste belang, niet te dwalen bij het eigen voortbestaan aldus ontleent de schrijver werk der opvoeding en niet af te wijken van de van het gisteren aangehaalde artikel over de door weg, die leidt naar het laatste doel, waarmee de Paus gehouden rede over de zedelijkheid in heel het opvoedingswerk in een innig en nood- het K.C.T. aan een uitlating van een Frans criti- zakelijk verband staat. Daarom lijkt het nuttig, cus. Deze gaf zijn oordeel over een der, tegen- in deze derde beschouwing nog eens een korte woordig ook in ons land in de mode zijnde en samenvatting te geven over het wezen, de be- maar nauwelijks van katholieke zijde voldoende langrijkheid en de uitmuntendheid der christe- afgewezen toneelstukken van de Franse schrijver lijke opvoeding, zoals Paus Pius XI deze geeft Jean Paul Sartre, een der somberste en over het in Zijn rondzendbrief. Aanranding van funda- geheel zeer veroordelenswaardige apostel van de mentele beginselen en beschuttende normen zal moderne beweging, die „existentialisme" wordt te eerder vermeden kunnen worden, naar de mate genoemd, een beweging, die veelal met ontken- de kennis ervan groter is. ning van het christendom, tevergeefs zoekt naar de zin van het bestaan, dat in de christelijke leer De opvoeding bestaat in wezen hierin, de mens voor het grijpen ligt! zo te vormen, en tot zulk een levensgedrag te brengen, als nodig is om het verheven doel te Deze Franse criticus, G. Marcel (in de Nou- bereiken, waartoe hij werd geschapen. Het is dus velles Literaires van 21 Nov. 1946), schreef over duidelijk: er kan geen ware opvoeding bestaan, het werk van Sartre: „Men constateert het naar als zij niet geheel gericht is op het laatste doel: mijn mening tragische feit, dat het schaamte- maar ook: in de tegenwoordige orde der voor gevoel geen erkende waarde meer is. En dit feit zienigheid „kan er geen tot het doel leidende en volmaakte opvoeding bestaan, dan alleen de christelijke opvoeding". Hieruit blijkt al voldoende i noosrmrn rvirru rLV-rnt I net hnSe belang van die christelijke opvoeding, maar dat niet alleen! Ook blijkt uit die beginse- PROBLEMEN OVER GEZIN g EN OPVOEDING (III) len de „onovertrefbare uitmuntendheid van de christelijke opvoeding". Immers, in laatste instan tie is deze er op gericht, om aan de ziel van hen die opgevoed worden, het hoogste goed, nl. G o d. is ten engste verbonden met de kwalen, waaraan en aan de menselijke samenleving het hc ;te datgene lijdt, dat men met aarzeling „de heden- welzijn, dat hier op aarde bereikbaar is, te ver daagse beschaving" noemt, en die de vernietiging wezenlijken, en dat wel op de meest-krachtdadige van de soort zelf als gevolg kunnen hebben". De wijze, die voor de mens mogelijk is, nl. door beschuttende normen worden aangerand, en daar- samenwerking met G o d, tot de volmaking van mee de heldere en gezonde beginselen, ten aan- individu en gemeenschap. De opvoeding nl. prent zien waarvan, ook in onze tijd, een groot gebrek aan de zielen de eerste, sterkste en meest-duur- aan inzicht blijkt, „ook aangaande de meest-fün- zame levensrichting in: „De jongeling zal van de damentele vraagstukken" zo zeide Paus Pius weg, die hij koos, ook in de ouderdom niet af- XI in zijn beroemde encycliek over de opvoeding, wijken", van December 1929. Aanhoudend moet ook in deze dagen, meer dan ooit, zo heeft de opvolger De Kerk heeft in de opvoeding de eerste, want van de elfde Pius, diens inzichten bevestigend, bovennatuurlijke taak, want uit de opdracht van herhaaldelijk verklaard, over de beginselen van haar Stichter hield weer een andere1 Pius, de deze fundamentele vraagstukken worden gespro- negende in 1864, ons o.a. al voor, dat Zij „mensen, ken, gelijk de Bisschoppen dat dan ook in hun dun verenigingen en hun daden, tot eerbaarheid Vastenbrief hebben gedaan. Ook nu, gelijk twin- van zeden en ongerepte levenswandel zou vormen tig jaar geleden, valt de mens ten aanzien van en leiden". En na de Kerk, en op Haar leer als de vraagstukken van gezin, huwelijk en opvoe- grondslag, heeft het gezin hier van nature zijn ding gemakkelijk in dwaling, waarbij, ook wel taak, „die géén aardse macht het kan ontnemen", onbewust en onbedoeld, maar niet minder feite- Maar dan ook kan haar dat niet ontnomen wor- lijk, „de beschuttende normen worden aange- den door de „macht", die zich de autonome kunst rand". noemt, maar die „de menselijke natuur aanrandt in de beschuttende normen, die zij heeft opge- Erkennend, dat de aardse goederen niet toe- bouwd voor haar eigen voortbestaan", dat zijn reikend zijn, om de mens het ware geluk te ver- begin en einddoel vindt in God. Instede van schaffen, zoekt men naar middelen en wegen, gevaarlijke kunstwerken goed te praten, behoren ook om door de opvoeding een hogere volmaakt- wij ze, in het belang van het christelijk gezin en heid te bereiken, aldus lezen wij in de genoemde de opvoeding, te bestrijden en te weerleggen in encycliek. Maar.... velen leggen daarbij tevéél de strijd tegen de zonde, „die de aarde verpest de nadruk op de oorspronkelijke betekenis van en als een onzuivere vlek het werk van G_o d het woord „opvoeden", en beweren „dat het mo- bezoedelt", gelijk is, de opvoeding uit de menselijke natuur „AGRESSIE" IN CHINA Dc politieke Commissie van de Verenigde Naties heeft de Rus sische eis algewezen, dat de Ver. Staten worden veroordeeld, wegens agressie in China. Slechts de Sowjef-groep van vijf stemde voor. De Commissie heeft Woensdag met 38 tegen 5 stemmen, bij 8 onthoudingen, besloten de be spreking van de toekomst van Formosa voor onbepaalde tijd uit te stellen. Slechts de Sowjet- groep verzette zich tegen het des betreffende, door de Britse ver tegenwoordiger, Sir Gladwyn Jebb gedane voorstel. VERKEERSAGENT WERD ZWAAR GEWOND Gisteravond omstreeks half zes is op het Markenplein op de kruising van de Muiderstraat en de Nieuwe Amstelstraat te Am sterdam, een bijwagen van lijn 9 uit de rails geiopen. De wagen reed de verkeersagent, die daar om die tijd het verkeer regelt en een PTT-ambtenaar, die er fiet ste omver. De PTT-man werd licht gewond maar de verkeers agent kwam er minder goed af. Hij is in het Binnengasthuis op genomen. SLACHTOFFERS IN NOOR WEGEN EN OOSTENRIJK Bij Knaben in Zuld-Noorwegen zijn elf kinderen onder een la wine bedolven. Het ontzielde li chaam van een 9-jarig meisje is opgegraven. Een aantal andere kinderen was bij uitgraving be wusteloos. Drie waren overleden. Te Ferndorf in Karinthië is 'n huis door een lawine bedolven. Toen men met het reddingswerk bezig was, kwam een tweede lawine naar beneden, waardoor vijf man van de reddingsploeg eveneens bedolven werden. Eén hunner kwam om het leven. De andere vier liepen ernstige ver- wóndingen op. FEEST OP CURACAO Gisterochtend heeft de gouver neur tvan de Ned. Antillen, ir. L. A. H. Peters, in een buiten gewone vergadering van de Staten der Ned. Antillen een rede gehouden, waarin hij mededeling heeft gedaan van het in werking treden van de interim-regeling voor de Ned. Antillen. De gouverneur zei o.m.: „Heden is het een dag van historische betekenis. De Nederlandse Antil len hebben een doel bereikt, dat sinds enkele tientallen jaren vurig werd begeerd en volhar dend nagestreefd: het doel van de autonomie". De gouverneur heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin de Woensdag tot vrije dag werd verklaard: er zou gevlagd worden, de winkels Zouden gesloten zijn en er zouden geen dagbladen verschijnen. V.S. VRAGEN SOVJET-UNIE LEEN- EN PACHTGOEDEREN TERUG Amerika heeft de Sovjet-Unie officieel verzocht, de 672 schepen van de vloot en de koopvaardij, die de V.S. haar in de vorigo oorlog op grond van de Leen- en Pachtovereenkomst afstond, on middellijk terug te geven. Deze eis is gesteld in een nota, die aan de Sovjet-ambassadeur te Washington, Alexander Pan- joesjkin, is overhandigd Boven dien is aan de Sovjet-Unie ver zocht de 800 millioen dollar te betalen, die zij op grond van de Leen- en Pachtovereenkomst nog aan de V.S. verschuldigd is en met de betaling waarvan de Sov jet-Unie ten achter is. DE GEBOORTE VAN HET BELGISCHE PRINSESJE Dinsdagavond waren bjj het opstellen van de geboorte-akte van prinses Maria-Christina in het kasteel te Laeken o.a. tegen woordig de voorzitters van de Kamers, de eerste minister, de minister van justitie en andere autoriteiten. Voorts Koning Leo pold, vergezeld van prinses Jose phine-Charlotte, prins Albert en prins Alexander. De koning drukte alle aanwezigen de hand GEWETENSWROEGING Tijdens de evacuatietocht naar Groningen, in de win ter 19441945 miste de fa milie Deenen uit Lomm (L.) op zekere dag een horloge, een trouwring, een gouden kettinkje en énkele kleding stukken. De diefstal werd nooit opgehelderd. Maan dagavond werd bij de fami lie. die thans weer in Lomm woont, op de deur geklopt. Toen men opendeed vond men in een pakje voor de deur de sinds zes jaar ver miste trouwring. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, heeft Woensdag op zijn we kelijkse persconferentie ver klaard, dat „niet de Duitse her bewapening, maar het handhaven en de opbouw van de legers van Rusland en zijn satellieten de in ternationale spanning scheppen." Acheson oefende krachtige cri- tiek op de jongste Sowjet-nota. Zij bevatte een krachtige propa ganda, hetgeen de gebruikelij ke Sowjet-techniek is, n.l. om an deren te beschuldigen van wat Rusland zelf doet, aldus Ache son. Een woordvoerder van het Britse ministerie heeft te ver staan gegeven, dat Amerika, Frankrijk en Engeland mogelijk binnen twee a drie weken een antwoord op de jongste Sowjet- nota zullen geven. De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Za ken der grote vier zullen binnen kort te Parijs vergaderen ter be spreking van de agenda voor een bijeenkomst der ministers zelf. Adenauer. De Westduitse kanselier, Kon- rad Adenauer, heeft de verwach ting uitgesproken, dat de rege ring van Bonn van iedere fase van de eventuele viermogendhe- denbespreking, van die der eigen lijke conferentie evenals van de voorbereidende der plaatsvervan gers. op de hoogte zal worden gehouden en de gelegenheid zal ontvangen bij tijds haar stand punt betreffende zaken, die van Duits belang zijn. ter kennis van de conferentie te brenger). HET FRONT IN KOREA In het centrum van het Kore aanse front zijn de verbonden troepen gevorderd tot minder dan tien km. van Hontsjon, veertig km. ten Zuiden van de 38e breed tegraad. Aan de Oostkust zijn de Zuid-Koreaanse landingstroepen gevorderd tot het gebied van Kangnoeng, dertig km. van de 38e breedtegraad. Twee helicoptercs hebben een groep gewonde infanteristen, die op het Westelijke front door Noordelijken omsingeld waren, in veiligheid gebracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1