„Doorbraak" was niet in staat de verhoudingen te wijzigen Bernard Koomen „Knoeibeleid der regering wekte hoongelach Prijs van zooi-leer stijgt tot fantastische hoogte Reinheid van zeden en eerbaarheid Communisten verloren 525.000 man in Korea URANTEN „De Papoea's zijn geen vee verklaarde Prof. Kranenburg ïdsel krachtig »opaf! lands Dagblad EXTRA RECLAME Metworst 1.00 per Vi kilo Leverworst 0.35 per Yi kilo Slagerijen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd Hartige woorden indeP.v.d.A. Formateurs spraken met Jhr. Tjarda Westerling verblijft in Noord-Afrika Australië stelt hoge eisen K.P.M. andermaal contra Z.-Molukken Vijf jaar Partij van de Arbeid Wat de doorbraak dan wel deed Labour won vlees-debat Scheepsberichten Blijf oprukken" Kilo leer duurder dan kilo vlees Zuiverinasgolf in Opnieuw ontvoering bij Semarang Nederlands schip op een ijsberg Grote tekorten op Indonesische begroting rs) merkt U, hoe en gebrais, geen gerei blijven schoon, taten? Om van te «n pak. sn de Week tr en zo leuk. 0 aan Oe Gruyter- lekkers met een slechts 10 cent •n van ongeveer 7 kilo. d a. d. Bureaus van bet Zolang de voorraad strekt, prima ALKMAAR LAAT - HOUTTIL DEN HELDER, KEIZERSTRAAT 93 dorp Aarpelo had id dus altijd dienst, nstdoende brigadier Is het carnaval al 3 hoor", antwoordde de Zwarte Kludde, uit het kasteel van iet die smidje Ver- n", zei de brigadier i is die tienduizend ij zullen dat ventje lem daar nou eens »adier kwam achter ie af, die er inder iet was maar schijn, Dng! Met het hoofd oor naar buiten en kegels over elkaar Nieuuu Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpcl. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 1 Vrijdag 9 Februari 1951 46e Jaargang No. 12089 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 De kabinetsformateurs heb ben gistermiddag een bespre king gevoerd met Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer in verband met verschillende defensiekwesties, die de heer Tjarda als Neder lands vertegenwoordiger in de Council of Deputies in Londen behandelt. Volgens niet bevestigde geruch ten zou Westerling zich op het ogenblik in Tanger bevinden. Reuter bericht uit Brussel, dat de autoriteiten van de Belgische veiligheidsdienst blij zijn, dat Westerling in Tanger is. Zij zei den het bewijs te hebben, dat Westerling een week geleden Brussel zonder paspoort verliet aan boord van een particulier vliegtuig, dat door een Belgisch industrieel daartoe werd uitge leend. AAN „EMIGRANTENHUIZEN" De emigranten naar Australië stellen steeds meer pogingen in het werk om met een z.g. „pre- fabricated"-huis te vertrekken. Het „Bouwcentrum* te Rotter dam moet hiervoor ernstig waar schuwen, omdat de eisen, die in Australië aan de huizen worden gesteld, zeer uiteenlopend en in ons land nog onvoldoende be kend zijn. Er bestaat zodoende groot gevaar, aldus het „Bouw centrum", dat een meegenomen huis nooit zal verrijzen. NEDERLANDSE RECHTER ONBEVOEGD Gisteren heeft het Gerechts hof te Amsterdam uitspraak ge daan in de zaak van de K.PM. tegen de Republiek der Zuid- Molukken. Het Hof heeft bij monde van haar president, mr. J Verdam, verklaard, dat de Nederlandse rechter in dit geval dus de president van de rechtbank te Amsterdam on bevoegd was van dit geding kennis te nemen. Het vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank werd vernietigd. ARRESTANT SLIKTE GEDEELTE VAN VORK IN Een Rotterdammer is aange houden, omdat hij een pakhuis te huur had aangeboden, dat niet onderverhuurd mocht worden en van diverse gegadigden sleutel- geld had ontvangen, zodat naar het oordeel van de politie van oplichting sprake is. In zijn cel heeft de man zijn vork gebroken. De tanden wer den verwijderd en eerst slikte hit het stuk steel in en vervolgens de tanden. De rest was hem te breed. Nu is hem een koekdieet voorgeschreven en verwacht wordt, dat de natuur de rest zal doen „HEBBEN NIET" „Have no" is het stereotiepe gezegde, dat Engels sprekende vreemdelingen in Ko rea te horen krijgen, wanneer een Koreaan iets, waar men om ge vraagd heeft, niet ver strekken kan. Twee soldaten van het Ne derlands Detachement Verenigde Naties, E Goedhart uit Den Haag en M. Scholten uit Elsloo, plaatsen 'n bordje met „Have No" op een boom. waar mede zij willen aan duiden, dat zij geen der aangeprezen ver snaperingen bezitten. Gisteren is in de Rivièrahal te Rotterdam het derde congres van de Partij van de Arbeid geopend. Koos Vorrink, de partijvoorzit ter, herinnerde eraan, dat het vandaag vijf jaar geleden is, dat de Partij werd opgericht. Een oprichting, die mogelijk was omdat de oude SJD.A.P. volgens de heer Vorrink reeds de nodige soepelheid en breedheid bezat en b.v. nooit een typisch-marxisti- sche partij is geweest. Vorrink achtte de .doorbraak" geslaagd en hij vond de grond voor deze mening in het feit. dat drie werkgemeenschappen een katholieke, een protestants- christelijke en een humanistische binnen de partij een plaats ge vonden hebben. In alle belang rijke politieke problemen liep de scheidingslijn dwars door de le vensbeschouwelijke groeperingen heen. Niettemin was de heer Vorrink ervan overtuigd, dat velen als kiezers en leden voor de Partij verloren zijn gegaan, nadat de eerste golf van enthousiasme was wegge-ebd Ook heeft de .door braak" geen merkelijke resulta ten gebracht wat de toestroming van leden uit de typisch kerke lijke kringen en de uitslag bij de verkiezingen betreft Nieuw Guinea Vorrink verklaarde met vol doening te hebben vastgesteld, dat de regering zich bereid heeft verklaard in de kwestie-ïrian in. ternationale bemiddeling te aan vaarden. De motie van wantrouwen der Britse conservatieve partij met betrekking tot het beleid der socialistische regering t.a.v. de vleesvoorziening is met 306 tegen 298 stemmen verworpen. De zeven aanwezige liberale Lagerhuisleden stemden met de conservatieven mee. Het verluidt dat de twee andere liberale leden niet aan de stemming deelnamen, omdat twee socialis tische Lagerhuisleden wegens ziekte niet konden stemmen. Tijdens het debat, dat aan de stemming vooraf ging, had de conservatieve oppositie verklaard, dat het aan het „knoeibeleid" der regering was te danken, dat het reeds karige Britse vleesrantsoen opnieuw moest worden verlaagd. Daar de regering Woensdag avond een meerderheid van tien stemmen had behaald, had zij het Donderdagavond niet nodig ge acht twee der ziekste socialistische Lagerhuisleden aan de stemming te doen deelnemen, waardoor Johan van Oldenbarnevelt, 7 Febr. van Surabaja naar Djakarta. Riouw, Surabaja-Amsterdam, 7 Febr. te Belawan. Rotti, Amsterdam-Hollandia, 7 Febr. te Southampton. Raki, Amsterdam-Makassar, 8 Febr. te Aden. haar meerderheid met twee stem men was geslonken. Daverend gelach De minister van financiën Gaitskell was de laatste spreker van de regering. Tijdens zijn toe spraak ontstond rumoer. Zijn ant woorden op de beschuldigingen der oppositie werden met een daverend gelach ontvangen. Gaitskell bleef doorspreken, schreeuwde, waar dit noodzake lijk was en sloeg met zijn vuis ten op tafel, wanneer hij de aan dacht der leden voor punten uit zijn betoog opeiste. Generaal Tsjoe Teh, opperbe velhebber van het Chinese volks leger, heeft volgens Radio-Peking een telegram aan de Noord-Ko- reaanse strijdmachten gezonden, waarin hij hen nadrukkelijk op roept „te blijven oprukken". Hij verzocht hen „met de Chinese vrijwilligers samen te werken tol zij geheel Korea bevrijd hebben". Ir Vos, die naar aanleiding van deze kwestie het woord voerde, verklaarde zich bereid partij te zijn i n de regering, maar niet v a n de regering. ..Wii treden veel te weinig op tegen de aanvallende reactie" zei hij Voorts achtte hij ons land bé ter af zonder dan met Nieuw- Guinea. Hij verweet de partij, leden, dat zij in een stemming van onbezorgde tevredenheid ge raakt zijn. Zijn toespraak oogstte een ovationeel applaus. Prof. Kranenburg meende dat de partijleden zich als democra ten wel degelijk druk hebben te maken over Nieuw-Guinea. .De armzalige Papoea's zijn ook men sen en zij zijn geen vee. dat zo kan worden verkocht Regeren is nog anders iets Mr. Burger wees erop, dat de samenwerking met de K.V.P de Partij van de Arbeid in vele op zichten een zegen is geweest. Over Irian heeft de Partij be paalde wensen, maar de realiteit is daarnaast, dat de partij maar 27 zetels heeft. Zolang ér een meerderheid regeert aldus spr kunnen er geen 27 regeren. De eerste dag werd besloten met het afhandelen van de vaak ongezouten critiek op het partij blad .Het Vrije Volk", (Van een onzer verslaggevers) „De situatie in de schoenreparatiebedrijven moet wel uiterst moeilijk zijn nu de leerprijs zodanig is gestegen, dat we onlangs konden lezen, dat een kilo leer duurder is geworden dan een kilo vlees", zo vroegen wii aan een van de leidende figuren uit het organisatieleven in deze branche, die tevens een moderne schoenmakerij bezit en dus van alle kanten op de hoogte is. „De prijs derdaad voor zoolleer is in- exorbitant hoog", zo luidde het antwoord. „Zo hoog, dat ik mij afvraag, hoe de een voudige man nog leer onder zijn voeten zal kunnen blijven dra gen. In weinig andere artikelen wordt de internationale toe stand zo scherp weerspiegeld". De reden hiervan is. dat de schoenreperateur pure grond stoffen verwerkt. Stijgt de prijs op de internationale markt, dan moeten ook de schoenreparatie- prijzen omhoog. In Augustus van het vorig jaar was die prijs al op een recordhoogte gekomen. Sindsdien is er nog een stijging van f 6.90 tot f 12.40 voor eerste klas zoolleer te noteren geweest. Er is één licht punt in deze situatie. De schoenherstellers zijn nu genoodzaakt veel meer effi- ciëncy toe te passen. Zij zullen nu léren hun bedrijf .goed in te richten. Dat is voor het vak in het algemeen een groot voordeel. Wanneer een schoenmaker tot dusver met de hand heeft ge stikt. kan hij. om maar eens iets LONDENSE STAKERS WEER AAN HET WERK 450 Londense havenarbeiders, die zich bij de stakingsbeweging hebben aangesloten, hebben Don derdagochtend besloten het werk Vrijdag te hervatten. Zij blijven zich echter scharen achter de eisen om hoger loon van de stakers in Liverpool, Bir kenhead en Manchester. PROCES TEGEN PRINS VON LICHTENSTEIN Gisteren is te Loerach het proces tegen Prins Hans von Lichtenstein begonnen, die ei van wordt beschuldigd betrokken te zijn bij een horlogesmokkelaffaire waarbti hij misbruik zou hebben gemaakt van zijn diplomatieke status. NIETS IS DRINGENDER in deze tijden, zo heeft de Paus van Rome gezegd in Zijn be faamde rede over de zedelijkheid, die Hij op Passie-Zondag 1950 voor die dertigduizend mensen in de Sint Pieter hield, niets is dringender, „dan de reinheid van zeden en het herstel van de eer baarheid". Geen betere school daarvoor, dan het gezin, de school van het leven! Altijd weer, het kan niet genoeg gezegd worden, zal men, als men de samenleving weer herstellen wil, herkerste nen, op dit punt terugkomen: herstel, versterking, beveiliging van het gezin, een taak voor de Kerk. voor de gemeenschap, voor het staatsgezag, maar ook en misschien nog meer, voor de mensen per soonlijk. Het gezin, de school voor het leven De opvoeding in het gezin en de zorg voor het gezin, dienen niet uitsluitend gericht te zijn op een gezinsopvatting, welke ervan uitgaat, dat hier alleen gelet moet worden op wat zich binnen de vier muren afspeelt, 't Gaat hier om een school voor het leven ook, en op dat doel moet de „gezinspolitiek", in die brede zin genomen, zoals wij dat zagen, worden gericht. Het gezin, de oer cel van de samenleving, de kern van de gemeen schap. En waar die samenleving en die gemeen- PROBLEMEN VAN GEZIN EN OPVOEDING (IV) schap zich slechts gezond kunnen ontwikkelen op de grondslagen van de christelijke moraal en zedelijke normen, daar raken wij dus het onver brekelijke verband met de opvoeding, welke in het gezin allereerst tot haar recht moet komen, haar rechten aan dat gezin stelt, haar plichten daaraan voorhoudt. Voor het verdedigen en be waren en versterken van de normen der zede lijkheid is dit daarom zo belangrijk, omdat „het onmogelijk is, de normen van de zedelijkheid los te maken van welk gebied van de menselijke bedrijvigheid ook. En als het er dus op aange stuurd wordt moet worden, zou men eerder zeggen, want het gebeurt lang niet voldoende! hoe de mens van tegenwoordig veel meer inziet, dat al het menselijk handelen feitelijk gericht moet zijn op hogere volmaaktheid, en dat „het geen een mens in de ziel bederft, niet geoor loofd kan zijn en degene veroordeelt, die het heeft voortgebracht", dan begrijpt men ook, dat een veel belangrijker aandacht geschonken moet worden aan het Pauselijk vermaan, dat wij hier bespreken en dat tot de fundamentele betekenis van de opvoeding behoort. Neen, het mag ons niet verwonderen, dat de Kerk, „lerares en moe der der volkeren", als ze met droefheid de ont reddering van deze tijd gadeslaat, steeds blijft herinneren aan de verplichtingen van de moraal en in het bijzonder de zedelijke afwijkingen tegen het zesde gebod onverpoosd veroordeelt; dit heeft zijn diepe reden. Het moge dan zijn, zo lezen wij bij de commen tator in het artikel van het „Kath. Cult. Tijd schrift" van Juli 1950, het moge dan zijn, dat de hoogmoed, de haat en het ongeloof, op zichzelf genomen grotere zonden zijn dan de onkuisheid, toch is de onkuisheid gevaarlijker. „Iedereen heeft te strijden tegen de begeerlijkheid van het vlees, en omwille van de betrekkelijke zwakheid van bijna elk mens op dit gebied, is het kwaad ook aanstekelijker. Maar vooral de onzedelijke han deling sloopt meer dan wat ook, de geestelijke krachten van de mens. Niets is zo dodend voor de zuiverheid van een redelijk inzicht in de mense lijke en goddelijke werkelijkheden, dan de troe bele uitspattingen van de zinnelijkheid. Zij be derft de gehele geestelijke visie van de mens" Als onzedelijkheid en schaamteloosheid langzaam maar zeker bijdragen tot sloping van de cultuur, van het geestelijk besef en het bestaan van de mens aantasten, dan is het eveneens duidelijk, dat de onzedelijkheid en de schaamteloosheid de vijand zijn van het geloofsbesef en dus van het geloof. En dan komen wij er toe, hier ook aan te halen, wat een man als pater dr. P. Smulders S.J., wiens prachtige godsdienstige beschouwingen in het K.C.T. ons altijd een feest zijn, in het nummer van Juni 1949 schreef, toen hij zijn dythirambe dichtte op het geloof, „de negende zaligheid". Geboren katholieken beseffen, zegt hij, nauwelijks, welk een weldaad zij ontvingen met het geloof. „God greep ons, toen wij nog kind waren, zodat wij even vanzelfsprekend Zijn woord aanvaardden als dat van onze moeder. Maar het kan ook een gevaar betekenen Juist in deze tijd Want evenals de eerste christenen, leven wij weer in een tijd van radicaal ongeloof. Er zijn geen „gelovige" volkeren meer en nauwelijks nog ge lovige streken of dorpen. De stem van het heiden dom dringt door tot in de meest-afgelegen uit hoeken van het platteland en richt zich tot alle lagen der bevolking. Geheel de huidige b e - schaving en wereldorganisatie is doortrokken van het ongeloof". En dan betoogt de schrijver, dat het gehele openbare leven leert dat de aarde de enige werkelijkheid is. Dat de mens bovenal geest is en een waarde van eeuwigheid heeft, en alleen door Gods Voorzienigheid zijn bestemming bereiken kan, dat wordt geloochend of doodgezwegen. „Met deze prediking komt ieder een in aanraking, en iedereen heeft dus te strij den voor zijn geloof en voor zijn gelovige en christelijke overtuiging" en waar zal hij dat beter en eerder leren dan in het gezin, de school voor het leven, „de tempel, waar hij het eerst leert bidden"? Zo belangrijk is dus het gezin, dat, natuurlijk met de hulp van de Kerk en de school en andere hulpinstituten, waarvan in het gezin de juiste betekenis moet worden gewaardeerd, het voor het geloof de grondslag moet leggen, zoals de Bisschoppen dat ook in hun jongste Vastenbrief uiteenzetten En dat weer die beschutting van het geloof moet aankweken en aansterken in de ver zorging der reinheid van zeden, het beveiligen van het schaamtegevoel en de eerbaarheid. De moderne wereld noemt dat graag ouderwetse be grippen, maar alleen de ouderwetse begrippen zullen de wereld redden, nu zijn door zoveel nieuwerwetse begrippen en practijken geworden is, tot wat we nu om ons heen zien, verwording, verval en misère. „Zoet op de lippen, maar bitter van smaak, van buiten aantrekkelijk, maar van binnen vol kwaad en ellende", naar een woord van Kardinaal Newman! te noemen, een fantastische pro ductieverhoging bereiken, wan neer hij dat machinaal gaat doen. Met bedrijfscrediet. met Marshall-hulp of hoe dan ook, moet de technische outillage om hoog. TcïnrLn CLEMENTIS GEVLUCHT ..De zuiverlngsrolf, die is on- "•ekomen in de boezem van de Tsiecho-Sinwaakse eommnnisM- s<>Tie nartii is voornamelijk ee- rieM teeen de voorzitter van de ministerraad Zanotockvaldus oen «•oheimo koer'«r van de Tsieebn-^lovraakse Nationale Reweeïne" na ternzkeer van te Muenrhen verklaard. Van gewoonlük welingelichte zijde wordt te Wenen vernomen dat de voormalige Tajeehn-Sln- waaksp minister van buitenland se zaken. Clemeotis. naar .Toeso CUsnië is sevlucht. Tn dpzp krlnven die met de "esehiedenis-Oementis van het begin af aari seliik bphhon gekre gen zevt men dat Clpmentie vpr vliestui? uit BratïcTp.va naar Beieren is vitjrpwpkpn Tn Beie ren werd bil nnnpvan-mn don- voor hprn nitvPV-pT-nn BTmrrftnVcp vrien'Tpn TTamnt Rninrnn is-Clp mentie met éftn spwnnp trein Onetpnriik -rereicd Voordat ziin trein in Wenen aankwam, verliet h" deze stante over on een anto. dip nn hem te wachten stond en reed door stiermarken naar de .Toego-Sla- vischip grens OMTC ifhi rwMonnrTir De productie der Nederlandse mijnen bedroeg in Januari 1951 1.079 000 ton, meer dan 100.000 méér dan de maand tevoren In tussen is het maximum 1.124.000 ton in Januari 1938 nog niet overschreden VISAFSLAG VOOR KANKERBESTRIJDING Gistermorgen is de iJmui- der Visafslag betrokken in de actie f,cn bate van de kan kerbestrijding, toen de nor male verkoop werd onder broken door een „Ameri kaanse" verkoop van enkele kisten vis. In minder dan geen tijd wist de afslager f 3.000 voor het goede doel bijeen te balen. Woensdagmorgen is bij de stads grens van Semarang een vracht auto van de onderneming „Klein Getas" door een bende aange houden. Drie man sleurden de tuin-employé P. A Portier naar een gereedstaande jeep. Twee man klommen op de vrachtauto en dwongen de chauffeur door te rijden naar Semarang, waar de chauffeur en de inzittende arbei ders werden verjaagd. Zowel de heer Portier als de auto zijn sedertdien spoorloos verdwenen. Het 1848 ton metende Neder landse motorschip „Merak" is Donderdagmorgen vroeg, ten Noordoosten van de Falklands- eilanden (ten Oosten van de Zuidpunt van Zuid-Amerika) op een ijsberg gelopen: het schip was echter in staat zijn reis met een beschadigde neus te vervol gen. Er waren in deze wateren veertien ijsbergen gesignaleerd. De minister van financiën van de RL, mr. Sjafruddin Prawi- ranegara, heeft aan het parle ment de financiële nota aange boden betreffende de hoofdbe grotingen van Indonesië over 1950 en 1951. Voor beide jaren beloopt het totaal der uitgaven, in miljoenen roepiahs, resp. 8726 en 9037 en de inkomsten 6990 en 8050, zodat de geraamde tekorten 1736 en 987 millioen roepiah groot zijn. INTERNATIONALE KATH. ORGANISATIES IN UTRECHT BIJEEN (KNP) Z. Em. Johannes Kar dinaal de Jong heeft Mgr Dr. A. Ramseiaar als ziin vertegenwoor diger aahgewezen op de bijeen komst van de presidenten der 28 grote internationale Katholieke organisaties, welke, van 16 tot 18 Februari in Utrecht zal worden gehouden. Ook een vertegenwoordiger van Z. H. de Paus zal aanwezig ziin. Tot de belangrijkste kwes ties, welke op (je Conférence des Présidents te Utrecht zullen wor den besproken, behoren het in ternationale bevolkingsvraagstuk, bezien van zedelijk en sociaal standpunt en het probleem van de jeugd in verschillende landen 30.000 TON NEDERLANDSE BACON NAAR ENGELAND Het Engelse ministerie van voedselvoorziening maakt bekend, dat Nederland tot 30 September a.s. 30.000 ton bacon aan Enge land zal leveren. Het Amerikaanse leger heeft te Washington verklaard, dat de verliezen aan doden en gewonden der Noordelijken in de Koreaanse oorlog tot nu toe naar schatting meer dan 525.000 man bedragen. Amerikaanse, Turkse en Portoricaanse infanterie rukt op aan weerszijden van de hoofdweg naar Seoel. Verzets- haarden werden opgeruimd en hoog terrein bezet. De eerste troepen naderen de stadsrand. Griekse. Amerikaanse en Zuid- Koreaanse eenheden, die aan beide oevers van de Han opere ren, ontmoeten bij de opmars verspreide, doch hardnekkige tegenstand. Volgens berichten van lueht- verkenners voeren de Noorde lijken snel versterkingen en voorraden aan van de Mandsjoe- rijse grens, bestemd voor het front. Amerikanen verbaasd De correspondent van Belga meldt in een overzicht dat het op de Amerikanen grote indruk heeft gemaakt te zien hoe de Grieken zonder de minste moeite de bergen opgaan, hoe Fransen en Turken er met de bajonet op los gaan en boe de Nederlanders de Noordkoreaanse guerillero's achtervolgen, zonder er maar in het minst op te letten, dat zij soms aan alle zijden door hen waren omringd De Amerikaanse bladen hebben reeds ruim gewag gemaakt van al deze heldenfei ten. Deze toestand heeft er ruim schoots toe bijgedragen de le gende van de onoverwinnelijk heid van de Chinese infanterie de kop in te drukken WRESZYNSK! TOT VIER JAAR VEROORDEELD Gisteren heeft het Gerechtshof te Amsterdam de statenloze Wreszynskj veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Het oroces tegen deze voormalige Pool neeft een jaar geduurd. Wreszynski was beschuldigd van opliciting tijdens de Duitse bezetting. Verschillende industrieën in het Ruhrgebied zijn de laat ste tijd begonnen met het af leveren van producten, waar jp de wereldmarkt grote vraag naar is. De foto toont het in laden van een 16 meter lange, 42 ton zware reuzendroog- trommel, welke bestemd is voor de Cementfabriek te IJmuiden, en welke vervaar digd is door een machine fabriek te Erefeld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1