SPORT Vastenmeditaties voor de K.R.O. beginnen Dinsdagavond DE VREEMDE GAST Kerken en kapellen rijzen uit de grond rondom Parijs Op bezoek bij pater Gilbertus Lohuis O.FM. Het Katholicisme: officiële godsdienst in Portugal? ANDERSEN verdedigt titel met veel kans op succes De kansen voor Davos Maar v. d. Voort heeft revanche-plannen en Pajor's kracht is groot in 't kort Strom-Arnold wonnen Zesdaagse RADIO Scheiding van Kerk en Stoot blijft echter gehandhaafd door Jan van Hatert (Van onze sportredacteur) De wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats, die morgen en Zondag in Davos zullen worden gehouden, beloven interessanter te worden dan zij na de oorlog ooit geweest zijn. Immers er zullen in Davos weer Italiaanse, Duitse, Japanse en Oostenrijkse rijders aan de start verschijnen. Daartegenover staat echter dat de Verenigde Staten, die vorig jaar vertegen woordigd waren door de buitengewoon snelle rijders Johnny Werket en Ken Henry (resp. derde en vierde), verstek hebben laten gaan, evenals de Finnen. De eerste vraag die bij de aanvang van deze kampioen schappen rijst is natuurlijk: „Zal Hjalmar Andersen zijn ideaal be reiken n.l. twee jaar achtereen zowel het Europees als het we reldkampioenschap veroveren?" Een feit is dat hij dit ideaal reeds voor driekwart heeft be reikt door zijn prestaties van het vorig jaar en door het veroveren van de, Europese titel in Oslo op 28 Januari van dit jaar. Moeten we Andersen ook voor dit wereldkampioenschap en tus sen rijders als nu hebben inge schreven, de beste kansen geven op het behalen van de titel? Met 80 procent zekerheid: ja. En wel om de eenvoudige reden dat de 30-jarige Noor getoond heeft in de schaatswereld een klasse apart te vertegenwoordigen en negen van de tien keer ongenaakbaar te zijn voor al zijn tegenstanders. Wanneer we echter een slag om de arm houden dan is dit behalve om het feit dat óók de uitslag van een schaatskampioenschap nooit van te voren met alle ze kerheid kan worden voorspeld nog om twee andere redenen. Ten eerste wegens de onzeker heid over de wijze waarop de historie van de beruchte val en alles wat daaraan vast zat, in vloed zou kunnen hebben op An dersen's prestaties, en ten twee de wegens het feit dat er wel degelijk sterke knapen in Davos zullen verschijnen die allerminst van plan zijn zich met schoenen en schaatsen aan de Noor over te geven. Sympathie verspeeld. De kampioenschappen in Oslo zijn voor Andersen nu niet zo heel prettig verlopen. Er werden terecht of ten onrechte, daar gaat het nu niet over verden kingen tegen hem geuit dat hij de lamp van de fotograaf maar gebruikt zou hebben als een „smoesje" om de 10.000 meter te mogen overrijden en zo toch het kampioenschap te bemachtigen. Hjalmar Andersen heeft veel sympathie verspeeld. Zal dat mis schien zijn prestaties drukken? Het is een veronderstelling die wellicht opgegrond zal blijken maar waar men toch ook in Noorse schaatsenrijderskringen mee rekening houdt. En dan die andere sterke kna pen. Weliswaar zijn de nummers 2, 3 en 4 van de wereldkam pioenschappen 1950, t.w. Lund- berg, Werket en Henry niet aan wezig in Davos, maar dan is daar nog altijd een Kornel Pajor, we reldkampioen 1949, die al een wekenlange intensieve training achter de rug heeft in de Zwit serse bergen. En dan zijn daar verder nog de Noor Wahl en de Zweed Asplund en als niet min der sterke concurrenten de Nederlanders Wim v. d. Voort en Kees Broek man. Vooral van der Voort zal er op gebrand zijn in zekere zin revanche te nemen voor wat zich in Oslo heeft voorgedaan. Wat nu te denken van Kees Broekman die in Oslo, evenals trouwens vorig jaar in Helsinki en Eskilstuna, zo teleurgesteld heeft? Wij mogen van hem niet zoveel verwachten als van v. d. Voort, doch wanneer het ijs in Davos nu eindelijk eens goed te berijden is, ook voor de zwaar gewicht Broekman, dan zou het toch wel eens kunnen zijn dat van een uitstekende 10.000 meter, naar de aangename kant verraste. Moeilijk te vergelijken Het is jammer dat een vergelij king van de tijden die tijdens in ternationale wedstrijden van Zon dag j.l. gemaakt zijn door Pajor, met die van Oslo dit jaar of van Eskilstuna vorig jaar weinig zin heeft. Pajor maakte Zondag bij de 5000 meter een tijd van 8.16.3 (Andersen te Oslo 8.15.6 en An dersen te Esk. 9.15.4). De Hon gaar liet op de 1500 meter een tijd afdrukken van 2.18.4 (Andersen te Oslo 2.22.7, te Esk. 2.38.7). Het enige dat hieruit te concluderen valt is: het ijs in Davos was pri ma, in Oslo was het goed en in Eskilstuna erbarmelijk! Er mag echter wel aangenomen worden dat Pajor en v. d. Voort Andersen het vuur na aan de schenen zullen leggen, waarbij wij heimelijk nog een beetje hoop blijven koesteren op de verove ring van het wereldkampioen schap door een Nederlander! Wij rekenen niet op een ver rassing van een der andere deel nemers. De Zweden bijvoorbeeld,- anders toch behorend tot de sterkste kanshebbers voor de titel, komen dit jaar met een ploeg die. gezien de verrichtin gen in Oslo waar Asplund met een vrij grote achterstand dan nog vierde werd, zeker geen gcoi behoeft te dóen naar een kampioenschap. De enigen die men Zondag j.l. nog aardig werk heeft zien doen waren de Italianen en vooral de Japanners. De tijden die zij maakten wa ren niet zó indrukwekkend dat men van hen nu direct grote dingen mag verwachten, zelfs al mag men terecht aannemen dat zij hun kunnen nog een beetje verborgen hebben gehouden. De Franse verzorger Perez die Woensdag te Antwerpen door 'n zesdaagse-renner werd aangere den en met zware verwondingen nnar een ziekenhuis moest wor den vervoerd, is Donderdagmor gen aan zijn verwondingen over leden. De eerste partij in de schaaktweekamp DonnerPrins die Dinsdag werd afgebroken in gunstige stelling voor Donner, werd gisteren door Prins gewon nen gegeven. Joe Louis heeft de Cubaan se zwaargewicht-kampioen Agra- monte te Miami (V.S.) op pun ten in tien ronden geslagen. De Australiërs hebben we derom hun cricket-overwicht op de Engelsen bewezen door hen in de vierde toets wedstrijd met ruim verschil te slaan. De laat ste toetswedstrijd begint op 23 Februari te Melbourne. Europese Betalingsunie Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot goed keuring van het op 19 Septem ber 1950 te Parijs ondertekende verdrag inzake de oprichting PETERS GAF VLAK VOOR HET EINDE OP De zesdaagse te Antwerpen is gewonnen door het Australische koppel Strom-Arnold, die hier mede de tweede zesdaagse in dit seizoen op hun naam hebben ge bracht. Peters, die na het uitval len van Gerrit Schulte met de Duitser Hocrmann verder reed moest enige uren voor het einde opgeven. De stand luidt verder: Op één ronde: 2. Adriaenssens -Bruyland (Belg.) 49 pnt. Op twee ronden: 3. Bruneel-De Beuckelaere (Belg.) 246 pnt.; 4. Van Vliet-Ockers (Ned.-Belg.) 160 pnt. Op drie ronden: Van Est-Mid- delkamp (Ned.) 72 pnt. Op vier ronden: 11. Derksen- Boeyen (Ned.) KANTOORLOPER BEDROOG ZIJN WERKGEVER De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde de 23-jarige kantoorlo- per H. de G. uit Rotterdam, con form de eis, tot een gevangenis straf van twee jaar door te bren gen in de jeugdgevangenis te Zutphen. De G. had valse briefjes opge maakt voor de aankoop van sta tistiekzegels en deze van de hand tekening van zijn chef voorzien Met deze briefjes heeft hij het benodigde geld bij de kassier van de zaak waar hij werkte, de N.V R. S. Stokvis en zonen, opgeno men. jè?' De Bailey-brug in de snelverkeersweg tussen Antwerpen en Brussel nabij het plaatsje Boom, die na de bevrijding in de plaats was gekomen van de door oorlogshandelingen ver nielde brug, is op haar beurt vervangen door een moderne hefbrug, welke over korte tijd in gebruik zal worden ge nomen. De foto toont het nieuwe bouwwerk. Links op de achtergrond het torentje van Boom. PARIJS (K.N.P.) In het jaar 1931 begon de inmiddels overleden Kardinaal Jean Ver- dier, Aartsbisschop van Parijs, om, zo te zeggen, uit het niets een gigantisch werk op te bou wen, dat ten doel had om in de zo goed als geheel van 't Chris tendom vervreemde voorsteden van de Franse hoofdstad kerken en kapellen te bouwen, nodig Voor een intensieve zielzorg. Zijn tweede doel was werk te ver schaffen aan tenminste een deel van het grote leger van werk lozen. Aan het hoofd van de organi satie, die hij daarvoor in het le ven riep, stelde hij Mgr. Paul Louis Touzé, toen nog pastoor van de parochie van St. Jean- Baptiste de Grenelle. Hij schreef een lening uit van 20 millioen francs. In minder dan vier uur tijds was de lening volgestort en daarmede had men voldoende gelden om de benodigde bouw gronden te kopen en op de be langrijkste plaatsen met de bouw van een kerk of kapel te beginnen. De tweede wereldoorlog echter legde het werk nagenoeg stil. Daar eerst bijna alle werklieden werden gemobiliseerd, vervol gens werden bouwmaterialen zeer spoedig schaars bovendien duurde het niet lang of de Duit sers kondigden „een algeheel bouwverbod af. De collecten voor de „Chan- tiers du Cardinal", zoals de be volking van Parijs de talrijke bouwplaatsen noemde, gingen echter door. Het resultaat van deze collecten maakte het mo gelijk om een deel van de le ning af te lossen en meer bouw grond voor de toekomst te re serveren. In 1946 kon eindelijk weer aan bouwen worden gedacht, maar inmiddels was de situatie aanzienlijk veranderd. Waren in 1937 nog 300.000 francs voldoen de om een behoorlijke kerk te bouwen, in 1946 kostte eenzelfde kerk millioenen. Thans prediken vier priesters Zondag na Zondag in de kerken van Parijs en gaan zij zelf met de collecteschaal rond Het is thans ook reeds verscheidene malen voorgekomen, dat een of ander gelovige de volledige bouwkosten van een kapel op zich nam. Deze milddadigheid van de bevolking van Parijs heeft het mogelijk gemaakt, dat er op het ogenblik 125 kerken en ka pellen zijn bijgebouwd, die over alle voorsteden van Parijs zijn verspreid. Reeds is de zegen zichtbaar geworden in deze plaatsen, die door gebed en of fer konden worden opgericht. In verscheidene van deze nieuwe parochies kan men bogen op een bloeiend godsdienstig leven, van waaruit de herkerstening van Frankrijk is begonnen. je ziet, uitgesproken moet wor den". „En hebt U nog bijzondere zor gen voor deze radio-uitzendin gen?" vroegen we ook pastoor Van der Helm. „Alleen, dat ik van half negen tot half tien mijn telefoon moet missen en dat ik een dokter hier de Lierenaar, b.v. door het rijden ener Europese betalings unie. PROGRAMMA ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 vara, 10.00 vpro, 10.20 vara, 19.30 vpro, 20.00—24.00 vara. Vara: 7.00 nieuws; 7.15 gr.muz.; 8.00 nieuws- en weerber.; 8.15 gr.muz.; 8.18 onder ons gezegd; 8.23 orgelspel; 8.45 gr.muz.; 9.00 idem (9.30—9.35 waterstanden). Vpro: 10.00 tijdelijk uitgeschakeld, causerie; 10.05 morgenwijding. Vara: 10.20 voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 viool en piano; 12.00 gr.muz.; 12.30 land en tuinbouwmededelingen; 12.33 lichte muziek; 13.00 nieuws; 13.15 metropole-orkest en soliste; 13.50 gr.muz.; 14.00 voor de jeugd; 14.30 amusementsmuziek; 15.00 beek- bespreking; 15.15 gr.muz.; 15.45 van de wieg tot het graf, causerie 16.00 kamerorkest; 16.35 Het eer ste lustrum van de p. v. d. a.; 17.05 gr.muz.; 17.15 voor de jeugd 17.45 sportreportage; 18.00 nieuws 10.15 vara-varia: 18.20 gr.muz.; 13.30 volksmuziek; 19.00 artistie ke staalkaart. Vpro: 19.30 passe- ('i'.rtout, causerie; 19.40 het oude testament in deze tijd: Jozef in ïothans, causerie; 19.55 deze week, causerie. Vara: 20.00 nieuws 20.05 actualiteiten; 20.15 geva rieerd programma: 21.15 gr.muz.; 21.45 soc. commentaar; 22.00 instr. sextet; 22.25 onder de pannen, hoorspel; 22.45 accordeonmuziek; 23.00 nieuws; 23.15—24.00 gr.muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 kro. Kro: 7.00 nieuws; 7.15 ochtend gymnastiek: 7.30 gewijde muziek; 7.45 morgengebed en liturg, ka lender; 8.00 nieuws- en weerber.; 8.15 amusementsmuziek; 9.00 voor de huisvrouw; 9.40 gr.muz.; 10.00 voor de kleuters: 10.15 gr.muz 11.00 voor de zieken: 11.45 gr muz.: 11.50 als de ziele luistert: vasten, het oude gebruik in de nieuwe tijd, causêrie; 12.00 ange lus; 12.03 gr.muz. (12.3012.33 land- en tuinbouwmed.); 12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 amusements- muz.; 14.00 wij maken een paas- groep; 14.10 gr.muz.; 14.20 engel se les; 14.40 amateursuitzending; 15.15 kroniek van letteren en kun sten: 15.50 gr.muz.; 16.20 de vliegende hollander, causerie; 16.30 de schoonheid van het gre goriaans; 17.00 voor de jeugd; 18.00 filmmuziek; 18.15 binnenl. overzicht; 18.25 sportreportage; 18.40 regeringsuitz: zoeklicht op de westerse defensie: 19.00 nieuws 19.15 dit is leven, causerie, actu aliteiten, sport; 19.27 orgelcon cert; 19.52 journalistiek week overzicht: 20.00 nieuws; 20.05 ra dio-schaakwedstrijd Nederland Noorwegen: 20.06 de gewone man zegt er 't zijne van: 20.12 gr. muz. 20.15 lichtbaken; 20.40 steek eens op, heren; 21.00 uit het dagboek van een dorpspastoor, hoor snel: 22.00 amusementsmuziek; 22.30 wij luiden de Zondag in: 23.00 niéuws in esperanto; 23.2224.00 Maastrichts Stedelijk Orkest, ko ren en solisten. BRUSSEL, 324 en 484 m.: 324 m.: gr.muz.; 12.32 zigeuner orkest: 13.00 nieuws: 1315 Vlaam se liederen: 13.30 en 14.00 gr.mu- ziek: 15.00 accordeonmuziek: 15.15 jazzmuziek; 15.45 accordeonmuz.; 16.00 mannenkoor; 16.15 fluit en piano: 16.40 mannenkoor: 17.00 nieuws: 17.20 gr.muz. 17.30 orgel concert: 1830 voor de soldaten; 19.00 nieuws: 19.30 zang en nia- no; 19.50 radio-feuilleton: 20 00 gr.muz 20 45 lichte muziek: 21.15 actualiteiten- 21.30 gr.muz.: 22.00 nieuws' 22.15 ver-7oekr,cogcammn- 23.00 nieuws; 23.05 en 23.3024.00 gr.muz. 484 m.: 12.05 omroeporkest en solist- 13.00 nieuws' 13.10. 13 80 en 14 00 veceeknrOgremma 1 s no gr.muz - 16.30 en 17.10 lichte muz* 18.30 accordeonmuz.: 19.00 -n 19.40 gr.muz.: 19.45 nieuws: m nn omroeporkest en solisten- 2100 gr.mtiz 22 00 nieuws- 22.15 gr.muz va 5,s nieuws; 23.00 gr. muz.; 23.55 nieuws (Van onze speciale verslaggever) Elke Dinsdagavond in de vasten zal de K.R.O. de Haagse St. Pa- schaliskerk bij u in de huiskamer brengen om u te laten luisteren naar de fel doorleefde lijdens meditaties van pater Lohuis. Mogen wij u even meenemen naar de Residentie, naar die kerk van de Franciscaner-paters aan de brede rijksweg naar Wasse naar. De weg is niet moeilijk te vinden, zelfs niet des avonds in het donker. Want ver in de om trek is het hlauwe neonlicht op het torenkruis te zien. Pastoor mr. J. P, van der Helm O.F.M. ontvangt graag in zijn kerk en pastorie. En al is hij nog maar een paar jaar pastoor van deze parochie van 4500 zielen, hij kan er U alles van vertellen. Van zo'n gesprek met deze herder zal U in de eerste plaats bijblijven, dat de St. Paschalis-parochie een der weinige, zo niet de enige is, die geen armen heeft. Instellingen als de St. Vincentius-vereniging, de St. Elisabeth-vereniging en Pater Gilb. Lohuis O.F.M. uit Woerden zal de meditaties via de K.R.O. verzorgen. „Het kost veel voorbereiding", vertelde hij ons. dergelijke zal men vergeefs zoe ken. Een parochiaal armbestuur is er wel, maar alleen omdat dit voorschrift is van de kerkelijke autoriteiten. De collecten gaan echter meestal naar de Boskant- kerk, de moederkerk van deze parochie. Neen, armen zijn er niet. Wél vele gegoede Hagenaars. Wanneer we in de prachtige kerk aan de Wassenaarseweg de Mis bijwonen zien we er tal van prominenten uit het politieke en maatschap pelijke leven. Tal van katholieke ministers behoren tot deze paro chie. Pastoor van der Helm ver telde ons, dat er enkele jaren geleden, toen er een kabinetscrisis was, in de pastorie een receptie gehouden .werd. Vooraanstaande politieke figuren waren er bij aanwezig. De enige, die op zich liet wachten, was de formateur, dr. Beel. „Waarom komt hij toch niet?" vroeg (thans wijlen) mi nister Fiévez zich af, de aanwezi gen bekijkend. „Hij kan hier toch zo een Paschalis-kabinet forme ren....?? Waarmee de aard van de parochianen wel getekend werd. i Bijna dertig jaar geleden werd de kerk, waarmee U tijdens de lijdensmeditaties verbonden bent, gebouwd naar een ontwerp van architect Kropholler. Het Gods huis trok sterk de aandacht en ook vele niet-katholieken kwamen kijken, al was dit dan ook slechts een architectonische belangstel ling. Enfin, U kunt zelf op de foto constateren, hoe de kerk er uitziet. Helaas kunt U niet de prach tige, bosrijke omgeving en het nabijgelegen rosarium met een enorm standbeeld van koningin- moeder Emma zien. Daarom zult U van ons moeten aannemen, dat de kerk er prachtig ligt. Het in terieur werd door Brom uit Utrecht verzorgd. Een kostbare inrichting, maar zo aangebracht, dat men niet door de kostbaar heden getroffen wordt, maar door de rustige - sfeer, die weldadig aandoet en zich uitnemend leent voor meditatie. Twee maanden voor bereiding. Zeer moeilijk is pater Gilb. Lohuis te bereiken. Officieel woont hij in het Minderbroeders klooster te Woerden. Maar hij is veel weg, omdat tal van parochie herders hem verzoeken voor een predicatie. Het is niet voor de eerste keer, dat pater Lohuis via de radio de lijdensmeditatie ver zorgt. In 1939 en in 1946 deed hij het ook voor de K.R.O. en in to- keer via de Wereld taal vijf omroep. „De voorbereiding voor de me ditaties maak ik elk jaar erg zorgvuldig", vertelde hij ons. „Het kost me ieder jaar weer een paar maanden studie, voordat ik de preek opstel. Nooit gebruik ik de meditatie van een voor gaand jaar opnieuw. En dan sta ik in de vastentijd dagelijks op de preekstoel. Meestal blijf ik zoveel mogelijk in de buurt van Woerden, maar het vorige jaar verzorgde ik ook nog meditaties verder weg, onder meer in Maas tricht. Dit jaar preek ik op Za terdag niet. Maar daar staat te genover, dat ik er nu Zondags twee moet doen. Dus toch nog zeven keer dezelfde preek. Uiter aard kan ik haar niet ongewij zigd uitspreken. Voor elke paro chie moet ik variaties aanbrengen, speciaal ingesteld op de omstan digheden ter plaatse. Daarom eist een meditatie via de radio bij zondere aanpassing,' omdat ze voor een veel groter gehoor, van een veel grotere verscheidenheid dan de mediterenden die je voor Aan de Wassenaarseweg in Den Haag ligt de St Paschalis- kerk, van waaruit dit jaar de lijdensmeditaties worden uitgezonden. in de buurt moest overhalen om zijn telefoon ook beschikbaar te stellen voor contact met de stu dio. Dat is alles. De rest doet de technische dienst van de radio wel". „Waarom houdt U de lijdens meditatie nu juist op Dinsdag?" informeerden we. „Mijn parochianen zijn zeer godsdienstig. U staat verbaasd als U ziet hoeveel mensen 's mor gens naar de Mis gaan en com municeren. Maar Zondagsmiddags in het Lof kómt bijna niemand. Dat convenieert niet dan wor den bezoeken afgelegd en wordt ontvangen. Op Dinsdagavond ko men we echter plaatsen te kort", verklaart pastoor Van der Helm. Dat is traditie. Brandstichting aan boord van de „Oldenbarneveldt" SURABAJA 8 Febr. (Aneta) Woensdag is aan boord van de „Johan van Oldenbarneveldt", die in de haven van Surabaja ligt, een brandstichting ontdekt. In de slaapzaal waren op 5 plaat sen matrassen aangestoken, ver der werden er lucifers en pa pierfakkels gevonden. De scheeps brandweer heeft de brand spoe dig geblust. Er is geringe scha de. Het" vertrek van het schip zal normaal geschieden. De recher che stelt een onderzoek in. LISSABON (K.N.P.). In kerkelijke kringen van Portugal verwacht men, dat de Nationale Vergadering van Portugal in de eerstkomende kwartaalzitting de Katholieke godsdienst tot officiële godsdienst van de Portugese natie zal verklaren. Deze verklaring heeft meer psychologische dan feitelijke waarde. Het is in onze tijd inderdaad zeer opmerkelijk, dat een nationale godsdienst inderdaad ook als zodanig door de staat wordt erkend. In feite zal dit geen grote ver anderingen meebrengen. Volgens artikel 45 van de nieuwe wet krijgt de Kerk een juridische status overeenkomstig de richt lijnen van het Kerkelijke Wet boek. Artikel 46 daarentegen legt de scheiding tussen Kerk en Staat zeer duidelijk vast, zonder verplichting tot uitwisseling van diplomatieke betrekkingen. De scheiding zal geen afbreuk doen aan concordaten en overeenkom sten betreffende zaken als b.v. het recht van begeving. Het samengaan van één natio nale godsdienst met toch een scheiding van Kerk en Staat is zeer gezond, Het eerste is de erkenning van een feit, het twee de is een juiste afbakening van ieders terrein met dien verstande, dat de Staat ook gevoerd wordt door mensen, die de nationale godsdienst belijden. De scneiding van Kerk en Staat werd in Por tugal in 1911 doorgevoerd en in 1933 en 1946 bekrachtigd. Veel fouten in de regering, die aan leiding gaven tot de revolutie van 1911, vonden hun oorzaak in het te nauw samengaan van Kerk en Staat met niet voldoende af bakening van ieders terrein. De eerste jaren van de revolutie werden dan ook gekenm-rkt door een scherpe houding van de regering tegenover de geeste lijkheid en de godsdienst; zij streefde naar een volkomen laïci- satie. Sinds vele jaren echter is deze toestand verbeterd, vc ra", dank zij de leider van Portugal, Salazar, die een overtuigd en voorbeeldig Katholiek is en nauw samenwerkt met ziin oud-studie- genoot, Kardinaal Manuel Gon- calves Cc de patriarch van Lissabon. Sinds lang weer is de Kerk in Portugal de jure en de facto erkend. Daar de overgrote meerderheid der Portugezen Ka tholiek is, werd het Katholicisme officieus reeds als staatsgodsdienst erkend. Dat aan de scheiding van Kerk en Staat wordt vastgehou den is niet alleen uit vrees om in de oude fouten te hervallen, maar meer nog een gevolg van de voorheen gevoerde politiek van verdraagzaamheid en gods dienstvrijheid tegenover hen, die een andere godsdienst belijden. Deze verklaring tot nationale godsdienst is een officieel getui genis van de godsdienstige her opleving van Portugal tezamen met een totale heropleving op ieder terrein van de veelvoudige aspecten van het leven ener na tie Deze herop'etu-t, paat gestaag voort, zodat de opinie, als zou Portugr' sociaal, economisch, cul tureel en godsdienstig een achter lijk land zijn, niet meer houdbaar is. althans niet in die mate. als men het nog graag wil doen voorkomen. FEUILLETON 39. Eindelijk reed de trein het Maasstation uit en de fonkelende lichtjes op de rivier verdwenen uit het gezicht. De trein rolde verder door de duistere avond. Ze waren Meppel voorbij. Pel- man keek veel door het raampje naar buiten. De blauw-zwar te hemel stond vol sterren. Tussen Beilen en Assen waar de grote weg evenwijdig aan de spoor baan loopt, zag hij nu en dan de koplampen van een door de trein voorbij gereden auto hun lange lichtbundels door de duis ternis boren. En bij dat gezicht trokken de spieren van zijn hart •zich zó samen, dat het was. als zou het stilstaan. Voorbij Assen werd de vorstkou zo vinnig, dat het raampje geheel bevroor en uitkijken onmogelijk werd. Uit geput en overspannen liet hij zich in de kussens terugzinken en dommelde in met het vage gevoel, dat de vreemde, die naast hem zat, wel over hem waken zou.... Op een eenzame landweg niet ver van Eelde, liep een jonge vrouw heen en weer. stampend op de hard bevroren grond om haar voeten enigszins te verwar men die verkleumd en bijna be vroren waren. Dicht bij haar was een man bezig de reserveband om het achterwiel van een auto te zetten De auto was niet ver licht en de vingers van de man waren zo verstijfd van de kou, dat hij er geen gevoel meer in had en zelfs niet bemerkte, dat hij ze bij het ongewone werk tot bloends toe geschramd had. ..Die zit erom. eindeliik!" hijg de Willy Haas. overeind krabbe lend en in zijn handen wrijvend ..Maar ik kan het licht niet aan krijgen. Josine. Er moet iets aan de leiding defect zijn geraakt, dat ik niet kan vinden of de gloeidraden van de lampen zijn gesprongen. Had ik maar een zaklantaarn bij me!" Ze gaf hem niet dadelijk ant woord en enkele seconden later hoorden ze niets anders dan het zoemen van de motor, die hij, uit vrees voor bevriezing van de radiator, niet had durven af zetten. „Dan zit er voor mij niet an ders op, dan me zo dijt mogelijk in de dekens in te pakken en in de wagen te gaan zitten wach ten, tot jij terug komt met hulp als je die ten minste nog krijgen kunt in het dorp." „Nee.... dat gaat niet! Je zou het hier in de eenzaamheid van angst besterven of doodvriezen. Probeer liever met me te gaan lopen." Willv zocht in de auto naar de (les cognac, die hij meegenomen had en drong er op aan. dat ze er een teugje uit zou nemen Dan toch maar een enkel drunneltie." zei Josine. „Ik heb zn dikwijls gelezen van mensen, dip in de sneeuw verdwaald wa ren en zich met sterke drank trachtten warm te houden en daarom des te eerder doodvrie zen. Heb je soms een stukle papier en een potlood bij je? Ik ben helemaal niet bang om hier alleen achter te blijven, ik doe dat iever dan te gaan lopen... ik kan bijna niet meer op miin benen staan, laat staan lopen. Hoor eens Wil. in het laatste half uur ziin al rm'in angsten ver dwenen en als ik niet omhoog Wik en door de bomen heen de sterren zie, dan zou ik er niet een saan denken, dat het zo don ker is. Het is net, of de sneeuw zelf licht geeft." „Grote hemel!" zei de man, haar zonder het zelf te weten ruw dooreenschuddend, uit angst, dat ze haar verstand verloren had of dat het door de alles doordringende koude was be neveld. „Moet dit het einde zijn?" „Of het het einde, of het be gin is, wat maakt dat op slot van zaken voor verschil?" zei Josine zenuwachtig lachend en zijn arm grijpend om zich staan de te houden. „Maar iets moet er gebeuren, en gauw ook, dat voel ik wel! Wat is het nu feite lijk. kerstavond.... of kerst morgen?" Hij nam haar in zijn armen en zette haar in de kussens ach ter in de wagen. „Ik zal zo langzaam mogelijk rijden, op goed geluk af, in de hoop, dat we niet in een greppel of sloot terecht komen." zei hij zo opgeruimd mogelijk. „Als we ergens een lichtje zien, zodra we in een wat meer bewoonde streek komen, laten we de wa gen aan de kant staan en lopen erheen. Het enige van belang is, dat je wakker blijft. Doe een scheutje 'cognac op de zakdoek, wrijf er je voorhoofd nu en dan mee in en snuif het op." „Ik zou ook kunnen gaan zin gen," zei Josine. „Je weet, vroe ger zong ik ook veel. En sol daten zingen immers vaak om de moed erin te houden? Maar laat me eerst mijn briefje schrij ven en het op mijn mantel spel dendan mag je verder rijden." „Toe, niet doen, Josine!" Ja welenkel een paar woorden voor Karei inge val...." „Karei kan naar de maan lopen! Het is allemaal zijn schuld!" „Stil Willy! Hji begrijpt het niet en jij evenmin. Ik houd van hém en juist daardoor lijd ik zoveel." De wagen schoot vooruit, maar Willy remde terstond en gaf nu minder gas, zodat hij slechts met een slakkengangetje over de hobbelige landweg voor uitkwam. Alleen de wagensporen in de sneeuw hielpen hem een beetje om op de rechte weg te blijven. Lange tijd, het scheen Josine een eeuwigheid toe kroop de wagen op de eerste versnelling brommend en knar send vooruit over de donkere zijweg, die ze bij vergissing waren ingeslagen en die hen nu, buiten hun weten, naar de plek voerde, waar ze nooit hadden kunnen verwachten terecht te komen. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5