Het vijftienjarig Episcopaat van onze Bisschop 15.000.000 verdreven Duitsers vormen dreigend gevaar SJEFKE, de kluisforceerder kreeg in hoger beroep lagere straf Een staat van dienst, die diep respect afdwingt Van zijn 62 jaren in totaal 26 jaren in de cel Moeilijkste periode in historie van het bisdom ALLEEN SPOEDIGE HULP KAN REDDING BRENGEN Vrij goed weekeinde DAM PO nden troepen in Seoel ïrktberichten De Trompwordt gedecoreerd Een congres Kerk in Nood" Schande Dienstweigeraars bij de D.U.W. Man vah eer zegt verdediger BEURSOVERZICHT Zondagsevangelie Zuinig met blik ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 VERWACHTINC eld door het K.N.M.I geldig van Zaterdag- Zondagavond. STIG WEER isten van het land ilgemeen veel bewol- laatselijk enige lichte :rs wisselende bewol- erwegend droog weer. [t en ochtend paatse- i hier en daar nacht rag iets lagere tem- Jan vandaag. Zwakke wind uit oostelijke Advertentie) Pi zware hoold- en •koudheid, diep vast lijm, snuift en wrijft U 3JON WORDT OGENOMEN 10 Febr. (Reuter) e leger heeft medege- een Zuid-Koreaanse Seoel is binnengerukt, ise tanks staan bij de i de stad. nerikaanse tanks zijn o binnengetrokken. Zij en geen tegenstand, amste weg tussen Seoel is door de verbonden gesneden. van de „Groep-Scott inden legers zijn de ts Intsjon binnenge- erwijl een vloot onder an de .MissouriT die stkust uit Korea is om- Ie opmars dekt. LDOENDE BEWIJS BESCHULDIGINGEN AN MEINEED -jarige Theodora M. buffetjuffrouw te Den tegen de zin van haar ennis aangeknoopt met J. V.. een fantast. Toen r de Groninger recht- :st verschijnen voor een laste eeleede diefstal gouden horloge en bro- het meisje als getuige ;n. Volgens de digvaar- Et zii toen niet de ee- rheid verteld. Aanvan- n de rechter "iet. ver dat hier meineed was i vrijgesproken en daar aan de zaak een einde «komen. De politie zette het onderzoek voort en ogmaals de moeder en »r. De Groninger recht- öordeelde de verdachte waanden, van welk von- procureur-generaal be vroeg, echter met ai- de preventieve hechte- dediger mr. Koppius be- ;ijdens de zitting van de aer Rechbank dat ver en meineed heeft a'S?" dat zij niet meer van de t, dan zij heeft verklaart aar gestelde vragen. Hij ook, dat men een mein- plegen, door uiet meer ikt noodzakelijk is op ;elde vraag te antwoor- i.w. door een deel van aaal achter te houden, deze zaak het bewijs is wd op de verklaring van eur Odding, die niet et, of hij wei als getuige ,rd, maar wel hertinent elke vragen de president steld, zal z.i. een vrijspre- nnis moeten volgen. ENHUIZEN. uien 2.50 grove 3.404; nep 6.50—15.60; gele kool tte kool 68.30. -12*J? mh. 10.70-11.20. Bevel. f kg boere7koolS18° 800. kg l0-il05;gi5oo0t02.9§-^.80; 203.70, nep 12.30. vlAAR, 9 Febr. flauwe imers 11.50, witlof 18.00 rode kool 6.5012.60, kool 6.00-7.70 groene 50—22.00, spruitkool 22.UU boerekool 30.00—40-50 i8.00-79.00, andijvie 56 00 rode bieten 4.006.00. ,een 4.00—6.80,, waspeen 7.00, uien 1.00—6.00, prei - I 00 knolsoep 2.00—8.00, 0013.00, selie 25.50, gro- kroon 16.00-28.00, goud- 22.0040.00, ]onathan 50 00 present van e?}f e" >.00—40.40 gieser wilde- 00—50.00. winterjan 40.00 GEDIJK, 10 Febr.uari. - kg uien 2.70-3.90, grove .90, drielingen ^P—2;61]; >0—8.20. 5.000 kg bieten A 70 1 500 kg witlof I 31.00, lo—26.00 9.500 kg groene 00—26.70. 75.000 kg rode 50—15.80. 44.000 kg gele 00—6.90. 88.000 kg deense 5.50—7.30. Doorgedraaid: a rode kool. 20.000 kg gele, n 19.00 witte kool. 3ERKOGGE, 9 Febr. nders 12.40—12.70 rode 50—13.50. gele kool 6.00— nid. uien 1-90-4 30 grove 00—4.00. boerekool 18.UU i. spruiten 28:?!br A 6 00-6.20. B 5 20 wit- 00—35.00. groene kool 7.00 winter jan 22.0045/7.00. st 95 00—31.00. louwtjes 26.UU curé 18.00—27.00. goud- 19 oo32.00, present van nd 20.00—37.00, zoete ap- 16.00—26.00. SCHARWOUDE 10 Febr. kg aardappelen bevelan- 1.20: 2800 kg peen b 4; c 4, kg uien 2.60—4.10; „grove drielingen 1.50—i .80: nep 127.000 kg rode kool 6.50— 4000 kg groene kool 8— 30.000 kg gele kool 6—9.1, kg witte kool 5.50i. BEZOEK VAN NEDERLANDSE PARLEMENTAIRE DELEGATIE AAN ENGELAND Een uit acht leden van Tweede en Eerste Ka mer bestaande Neder landse parlementaire delegatie brengt op uitnodiging van Lord Kanselier Jowitt en van de voorzitter van het Lagerhuis een be zoek aan Engeland. Het gezelschap tijdens de ontvangst door de Lord Major van Lon den, Alderman Denys Lowson, in diens ambtswoning: v.l.n.r. dr. ir. A. Vondeling, prof. mr. P. S. Ger- brandy, P. A. Kerstens Jkvr. mr. C. W. I. Wittwaal van Stoet wegen, Alderman Denys Lowson, mr. J. Cramer, P. J. S. Serrarens, mr. A. F. Schepel, griffier van de Tweede Kamer en mej. mr. N. S. C. Tendeloo. Morgen, op het feest van Maria's Verschijning, is het vijftien ïaar geleden, dat Z. Hoogw. Exc. Mgr. Joannes Petrus Huibers tot Bisschop werd geconsacreerd in de St. Bavo-kathedraal te Haarlem. Deze verjaardag, die drie lustra afsluit, verwacht van ons geen feestviering, maar noopt ons wel tot bezinning op de vele zegen, welke wij aan het vijftienjarig bestuur van onze Bis schop te danken hebben. Het woord „lustrum" pleegt in de be tekenis van „vijftal jaren" een feestelijke klank te voeren, maar de drie lustra van Haarlems huidige Bisschop waren vooral ge kenmerkt door zorgen zonder tal en zij bestrijken ongetwijfeld de moeilijkste periode uit de historie van het in 1853 herstelde Bisdom Haarlem. Zijn eerste lustrum strekte zich vooral uit over de voor-oorlogse tijd van werkloosheid, die de slachtoffers alle levensvreugde ontnam, vele geesten verwarde en een zware druk legde op het godsdienstig leven. Verschillende kerkbesturen verkeerden in nood en de financiële sanering verhin derde de dringend noodzakelijke bouw van nieuwe kerken. Het tweede lustrum viel bijna geheel samen met de oorlog en vijandelijke bezetting, Elke dag bedacht de vijand nieuwe metho den om het nationale en kerke lijke leven te verstikken, kerken werden verwoest of beschadigd de priesteropleiding raakte ont wricht. de huisgezinnen zagen zich beroofd van hun vaders en zoons, de honger bracht het leven van tallozen in gevaar en het Westen van ons land, groten deels omvat door het Bisdom Haarlem, scheen de ondergang nabij. Feestklanken heeft dit tweede lustrum alleen vernomen, toen de boodschap van de bevrijding werd omgeroepen. Maar de vreugde week weldra voor nieu we zorg, nadat Haarlems Bis schop de aan zijn Bisdom toe gebrachte schade had overzien. Het derde lustrum moest ge heel gewijd worden aan het her stel van deze schade. Er was morele ontreddering er lagen kerken in puin, er was lang durige achterstand in nieuw bouw van kerken en andere voor een bloeiend katholiek leven noodzakelijke gebouwen. Nee, als de Bisschop van Haar lem morgen terugziet on de drie lustra van zijn Episcopaat, dan zal Hij zich allerminst feestelijk gestemd voelen, dan kan het al leen maar zijn met een bezwaard hart. En toch zouden wij Hem wil len toeroepen, dat Hij, zo niet feestelijk, dan toch dankbaar ge stemd mag zijn. Want wij zijn diocesanen, zijn ervan overtuigd, dat ons Bisdom gedurende de voorbije vijftien-jarige periode in Hem de meest zorgzame Vader, de meest toegewijde Herder heeft bezeten die het zich wen sen kon. Evenals Hij zichzelf veilig wist onder de bescherming van de Heilige Moeder Gods, zo wisten wij ons veilig onder zijn bestuur en evenzeer als wij be reid waren Hem te volgen in het verzet tegen de vijand, zozeer zijn wij ook bereid gevolg te geven aan zijn oproep tot her stel en opbouw. Voor dit herstel en deze her bouw heeft onze Bisschop de voornaamste grondslagen gelegd in de Haarlemse Synode van 1949 en in bet Fonds van Ker kenbouw in het Bisdom Haar lem .eveneens daterend uit 1949. Alle bestuursmaatregelen reeds eerder uitgevaardigd en op hun waarde voor de zielzorg getoetst vele voorschriften, die beant woorden aan de eisen van een nieuwe tijd, zijn in de genoem de Synode samengevat. En daar een intensieve zielzorg alleen mogelijk is binnen een niet al te wijd uitgerekt parochiever band. is het Fonds voor Kerken bouw gesticht met een beroep op ale diocesanen. opdat zij de bouw van vele kerken en daarmee de oprichting van even zovele nieu we parochies mogelijk zouden maken. Hoogtepunten van na-oorlogs bisschoppelijk beleid kan men daarom de Svnode en de stich ting van het Fonds voor Kerken bouw noemen, maar het waren geen rustpunten. Een vitaal be stuur blijft waakzaam blijft ac tief en daarom vaardigde Mgr. Huibers het vorig jaar het voor schrift uit omtrent de godsdienst cursus voor achttien-jarigen en bepaalde Hij. dat de kerkenbouw in zijn diocees gesteund zou wor den door een wekelijkse collecte. Zo blijkt een bejaarde Bisschop nog steeds de godsdienstige be hoeften van de jeugd te kunnen peilen, zo weet een Bisschop, die allereerst zielzorger is ook het zakelijke dee van een omvang rijke kerkenbouw te behartigen. Talrijke andere voorschriften en instellingen bewijzen eveneens, dat het herstel en de opbouw van het Bisdom in volle gang zijn. Wij betrachten hier geen vol ledigheid en bedoelen zelfs geen beknopt overzicht te geven van alles wat onze Bisschop in de drie voltooide lustra van zijn Episcopaat heeft verricht. Maar met de echo van de laatste Vas tenbrief nog in het oor en in het hart, met de Zondagse schaal voor Kerkenbouw voor ogen, be seffen wij al voldoende, onder welke zorgen om onzent wil Haarlems Bisschop na drie lustra nog gaat gebukt en hoe dank baar wij mogen zijn. dat God hem het inzicht en de kracht gaf om in oorlog en vrede dat gene te doen wat gedaan moest worden en om het zo goed moge lijk te doen. Met dit besef pare zich mor gen een hartelijk gebed voor onze Bisschop tijdens het Heilig Misoffer, alsook het voorneir.ien tot volgzaamheid en offervaar digheid. telkens als Hij ons be veelt en aanspoort, ongeacht wat Hii ons oplegt en vraagt. Mogen dat gebed en dat voor nemen. die wij tezamen met on ze eerbiedige gelukwensen onze Bisschop aanbieden. Hem hii de voltooiing van zijn drie zorgvolle lustra toch nog tot vreugde stem men! Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp" heeft in de laatste wereldoorlog een uitstekende staat van dienst verworven, op grond waarvan H.M. de Koningin reeds op 8 Januari 1949 aan het schip de on derscheiding van „Koninklijke vermelding bij dagorder" toeken de. De onthulling van de gedenkplaat aan boord van de kruiser, waarop deze onderscheiding vermeld staat, werd uitgesteld tot Hr. Ms. „Tromp" weer in dienst was. En dit zal op 19 Februari a.s. om 11 uur in Amsterdam door Z.K.H. de Prins der Nederlan den geschieden. Het marinepersoneel, dat tus sen Januari 1942 en Augustus 1945 deel heeft uitgemaakt van de bemanning van Hr. Ms. Tromp, kan verzoeken de gebeurtenis bij te wonen. In de mutatie zijn de volgende wapenfeiten vervat: 1. Op 4, 15 en 20 Februari 1942 verscheidene malen aange vallen door formaties Japanse bombardementsvliegtuigen, waar bij door kundig manoeuvreren voorkomen werd dat het schip direct w'erd getroffen. 2. In de nacht van 19 tot 20 Februari 1942 deelgenomen aan de nachtelijke actie in Straat Bandoeng tegen Japanse invasie eenheden, waarbij door het schip in totaal elf voltreffers werden ontvangen. 3. Op 25 Juli 1944 deelgeno men aan de beschieting van Sa- bang, waarbij in gezelschap van Engelse torpedobootjagers de baai werd binnengevaren. Bij deze actie vier voltreffers ontvangen. 4. Van 30 April tot 7 Mei 1945 deelgenomen aan een artillerie bombardement van vijandelijke kustbatterijen in de Nioobaren- en Andamanen-eilanden. 5. Van 19 tot 30 Juni 1945 deelgenomen aan een artillerie bombardement van vijandelijke doelen in de baai van Balikpapan, teneinde het mijnenvegen moge lijk te maken. 6. Van 1 tot en met 6 Juli 1945 deelgenomen aan artillerie bombardementen ter ondersteu ning van de geallieerde landingen nabij Balikpapan. 7. Gedurende de tweede we- HR. MS. „ZWAARDVIS" OEFENT MET DE BRITTEF' Op 3 Februari j.l. is Hr. flfoi. onderzeeboot „Zwaardvis" ondalr bevel van luitenant ter zee dt c le klasse H. R. Reitsma uitge varen voor oefeningen tezamen met eenheden van de Britse onderzeedienst. reldoorlog op bijzonder inten sieve wijze deelgenomen aan de bescherming van de geallieerde koopvaardijvloot. Bij de ouders en familie leden van de drie in Korea gesneuvelde Nederlandse vrijwilligers zijn verschei dene „felicitatie"-kaarten be zorgd. „Gefeliciteerd met de loc7 van je zoon" en „wat ie toekomt" stond er o.m. op die kaarten. Enkele er van waren ondertekend met „een moeder" of „ook een moeder". waar nog 50 millioen katholieken onder de zorgelijkste omstandig heden leven. Zeer in het bijzon der noemde prof. Kindermann de ontwikkeling in Tsjecho-Slowa- kije, waar een staatskerk in op bouw is en de katholieken veelal niet weten of de nieuwe pastoor al of niet van de staatskerk is. Het minderwaardigheidscomplex, dat zich van de vluchtelingen meester maakt, openbaart zich ook in het religieuze. Mensen die altijd onder goede omstandighe den hebben verkeerd, weten geen (Van onze redacteur) De schaduw van de donkere achtergrond Rusland-Azië heeft zich als een sinistere dreiging neergelegd over wat van Duits land thans nog over is. Vijftien millioen Duitsers, verdreven van huis en haard, beroofd en losgescheurd van alles, waar mede hun leven was verbonden, veroorzaken onrust en ont reddering. Zij dreigen ten prooi te vallen aan nihilisme en haat. Heel West-Europa, ja heel de wereld aanschouwt met angst en beven de ontwikkeling in West-Duitsland, dat in materiële en geestelijke nood dreigt ten onder te gaan. Dit vraagstuk werd van alle kanten belicht en besproken tijdens een driedaags congres op Drakenburgh, door prominente figu ren uit Duitsland, Frankrijk, België en Nederland. Drie Duitse bisschoppen waren naar Drakenburgh gekomen, nl- de wijbisschop Ferche uit Keulen, de wijbisschop Rudolff uit Osna- brück en monseigneur dr. Harz, plaatselijk gevolmachtigdé voor de zielzorg onder de vluchtelin gen. Kardinaal de Jong, die we gens gezondheidsredenen verhin derd was, uitte schriftelijk zijn beste wensen voor het welslagen van dit congres: Het werk, dat de actie Oost-Priesterhulp onder neemt, om de Nederlandse katho lieken in staat te stellen deze priesters en gelovigen daadwerke lijk te helpen, had en heeft Onze bijzondere instemming en aanbe- leving. Van de bisschop van Keulen was een schrijven van verhinde ring binnengekomen. Nadat de gasten waren begroet door de Hoogeerwaarde dr. E. Stalmans, ambt van de Abdij Tongerloo, werd de verdere leiding van het congres overgedragen aan ir. J. B. Ridder de van der Schueren, Commissaris der Koningin in Overijsel en voorzitter van het Katholiek Genootschap van Gees telijke Vernieuwing, die er de nadruk op legde, dat in het bij zonder op geestelijk gebied de nood in deze gebieden zich deed gelden. De drukkende ernst en de toenemende dreiging zou men eerst volledig kunnen verstaan wanneer we de diepe geestelijke en religieuze processen kennen, die zich in de zielen van 12 mil lioen verdrevenen voltrekken. De achtergrond van het congres werd belicht door dr. K. J. Hahn met een overzicht over dit plot selinge probleem in de loop van deze eeuw. Het dieptepunt werd bereikt in 1945, toen 25 millioen Europeanen, vluchtelingen, ver drevenen, soldaten en dwang arbeiders tegelijk terug kwamen. Met één slag was iedere bestaans zekerheid van deze millioenen verdwenen. De geschiedenis over deze Duitse vluchtelingen is nooit geschreven, maar in de grote lijn bekend. De sociale en religieuze ineenstorting heeft zulk een om vang aangenomen, dat de weten schap momenteel spreekt over 'n omwenteling in Europa. Over het historisch aspect van het vluchtelingenprobleem ont spon zich een levendige gedach- tenwisseling. Zo werd het ver drag van Potsdam in het geding gebracht, waarbij een humane volksverhuizing werd verzekerd. De opmerking dat Rusland de vluchtelingen weer toestond hun woningen en boerderijen te be trekken ondanks het verdrag, werd door dr. Hahn weerlegd. Hij noemde dit een kwestie van tactiek van de Russen, die ofwel een uitdrijving dan wel een weg voering naar Russische gebieden voorzagen. Professor A Kindermann schil derde de toestand van de Kath. Kerk in de Oost-Europese landen, weg met de armoede en het heim wee en zij vervallen in een staat van hopeloosheid. Slechts een christelijk heldendom kan deze mensen redding brengen. Uit het Oosten zijn geen priesters met de verdrevenen meegekomen, een groot aantal priesters werd weg gevoerd of vermoord en zo ont stond een ontstellend gebrek aan priesters. De uitbreiding van die millioenen heeft onmiskenbaar in Gods plan gelegen. Die heeft dui delijk gemaakt hoe gebrekkig de dingen der wereld zijn. Wat hier gebeurd is, is een geroep van God, waarop wij moeten antwoor den met de christelijke naasten liefde. Pater P. Sladek gaf een in drukwekkend beeld van de so ciale en economische omstandig heden waaronder het Duitse volk leeft. Tenslotte behandelde de inlei der 't schrijnende jeugdprobleem onder de vluchtelingen. Hier vol trekt zich een verschrikkelijk drama, waar de jeugd geen toe komst ziet. De materiële nood wordt op de voet gevolgd door de geestelijke nood. Toch hebben de vluchtelingen zich niet laten gebruiken als instrumenten van Rusland, maar de uitzichtloze toekomst drijft hen tot nihilisme. Spreker besloot met een drin gend beroep de Duitse katholieke leiders niet alleen te laten. Het congres wordt heden voort gezet. H. M. S„ assistent-accountant tc 's-Gravenhage, was wegens weigering van militaire dienst tc werk gesteld bij de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken en hield daartoe verblijf in hét dienstweigeraarskamp „Zwinder- seveld" onder de gemeente Dalen. Hem was ten laste gelegd, dat hij zjjn dienst in ernstige mate veronachtzaamde door voortdu rend uit het kamp weg te blijven. Ingevolge de wet van 13 Juli 1923 heeft de rechtbank te Assen hem veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor de tijd van 4 maanden. Dit alles voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren en onder bijzondere voorwaarden. Het gerechtshof te Arnhem heeft in zoverre dit vonnis vernietigd, dat hei dezelfde straf onvoor waardelijk oplegde, met aftrek van preventieve hechtenis. Het Hof sprak als zijn mening uit, dat dienstweigeraars zonder be zwaar bij de D.U.W. te werk kun nen worden gesteld. De studie Indisch Recht Zeer binnenkort is een wette lijke maatregel te verwachten welke de gelegenheid tot het aan vangen met de studie in het Indisch Recht opheft. In verband hiermee zullen belanghebbende studerenden er rekening mee moeten houden, dat de verenigde faculteiten van rechtsgeleerdheid en van letteren en wijsbegeerte na Pasen geen candidaatsexamen meer zullen afnemen. rr De 62-jarige Brabantse recidi vist J. M. D., de „laatste der Mo- hicanen" uit de Brabants-Rotter damse onderwereld der twintiger jaren, die in Maart van het vorig jaar tevergeefs trachtte de kluis te forceren in het gebouw van de gemeente-ontvanger te Velsen, is door het Amsterdams gerechtshof tot 3Vs jaar gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van het ge hele voorarrest. De Haarlemse rechtbank had hem in eerste instantie 5 jaar opgelegd. 14 dagen geleden had de proc.-generaal, mr. J. Hoef- felman, na een zitting, waarin het Hof grote belangstelling toon de voor de technische details, die Sjefke (een machinebankwerker van origine) over het forceren van kluizen ten beste gaf, 4 jaar geëist. Sjefke, die van zijn 62 jaren er in totaal 26 in de cel heeft door gebracht en nu dus op weg ir haar de 30, werd door zijn ver dediger ter zitting geschilderd als „een man van eer, een sportieve vent, die intellect aan vakkennis paart. Een man, voor wiens durf en initiatief men in zekere zin respect kan hebben, een man, die gezien zijn capaciteiten groot industrieel had kunnen worden, ware het niet, dat hij zich had aangesloten bij de oude garde van kluisforceerders in Rotterdam". Sjefke zelf had aanvankelijk getracht ditmaal de dans te ont springen door hardnekkig te blij ven ontkennen. Hij was n.l. niet op heterdaad betrapt, doch buiten het gebouw aangetroffen door een agent. In hoger beroep voor het Hof legde hij wei een beken tenis af. Hij verklaarde zijn po ging tot braak door aan te voeren, dat de fiscus hem het vel over de oren wilde halen. Hij had een aanslag gekregen van f21.000.naar hij zcide in verband met een kleine erfenis en bovendien naar alle waar schijnlijkheid, omdat de fiscus aannam, dat Sjefke wel een flink bedrag zou hebben verdiend aan smokkel tijdens de na-oorlogse jaren. „Als hij dan beslist die 21 rode ruggen wil hebben", zo had Sjefke geredeneerd, „dan zal ik die wel even bij een van zijn eigen onderafdelingen voor hem gaan halen". Helemaal opgehelderd is de zaak thans nog niet. Tijdens de behandeling van de zaak stelden de leden van het Hof verdachte telkens opnieuw voor vragen om trent twee helpers, met wie Sjefke per auto uit Rotterdam naar Velsen zou zijn getogen. Deze twee kornuiten waren vol gens hem woonachtig in Velsen. Sjefke houdt vol, dat hij hen niet kent. „Ik ben blij, dat ik ze niet ken, president", zei hij, „nu kan ik ze niet verraden". i Een zekere Nol de Nijs uit Rotterdam zou hem met dit twee tal in kennis hebben gebracht. En een aanbeveling van Nol de Nijs maakte voor Sjefke een na dere informatie naar hun iden titeit overbodig. NEDERLANDS SCHIP UIT SOVJET-ZONE TERUG Het 500 ton metende Neder landse schip „Exvoto" is dezer dagen uit de Russische zóne te Hamburg aangekomen. Het schip behoorde tot de groep Neder landse schepen, die de Sovjet- zóne niet konden veriaten daar de autoriteiten de daartoe nodige vergunning niet verstrekten. Men neemt hier aan, dat het hier slechts een incidentele vrij gave betreft, die aan de uitzich ten op terugkeer van de nog in de zóne verkerende Nederlandse schepen niets wijzigt. IETS BETERE STEMMING AMSTERDAM. 9 Febr. Niet onvriendelijk maar stil, dat was vandaag in het algemeen de opi nie van de meeste beursbezoekers. Olies werd vandaag doorlopend circa 314 betaald, hetgeen 3 pnt. meer is dan gisteren. Unilever maakte een even groot avance. Voor dit fonds schijnt een be hoorlijke vraag te bestaan. Grote posten worden tenminste zonder merkbare daling gemakkelijk verkocht. De omzet was gisteren met f 82.000 vrij hoog. Philips had vandaag een stille hoek. maar was toch ruim 2 punten hoger. AKU's golden onveranderd 176%. In tegenstelling tot gisteren, toen de scheepvaartmarkt vrij zwak was, heerste er vandaag 'n aanmerkelijk betere stemming. De activiteit bleef echter be perkt. De meeste soorten boekten een kleine winst, Scheepvaart- Unie was zelfs ruim 2 punten hoger voor de emissie van de Mij. „Zeevaart" schijnt behoor lijke belangstelling te bestaan. De waarde van de claims werd vanddag op circa f 110 getaxeerd, bij een theoretische waarde van riiim f 93. Ook op de cultuurmarkt was de stemming iets beter, uitge zonderd echter Amsterdam rub ber, die circa 1 punt lager was. De overige soorten waren goed prijshoudend. Staatsfondsen openden licht verdeeld, waarbij investerings certificaten bijna '/i punt moes ten prijsgeven. Ook de conversie lening was aanvankelijk lager, doch hier volgde een goed her stel. Bij de Amerikanan richtte de belangstelling zich hoofdzakelijk op anaconda's. De certificaten waren bijna 2 punten hoger op 47l/<. De overige soorten werden op nauwelijks veranderde koer sen vernomen. „DE MENS LEEFT NIET VAN BROOD ALLEEN. „Denk eraan. mens. dat je stof bent en tot stof zal terugkeren". Dat werd Woensdag tegert ons gezegd, toen de pastoor met as van palmtakjes een kruisje op ons voorhoofd tekende. Bij het begin van de grote voorbereiding op Pasen merkt onze Moeder de H. Kerk haar kinderen. Niet on zichtbaar als bij Doop en Vorm sel, maar uiterlijk, op een voor hoofd. Voor kinderen is het iets prettigs: ze zijn trots op de don kere vlek en zo lang mogelijk proberen zij het kruisje te be houden. Als het maar weinig lijkt werken zij het bij met 'n stuk steenkool. Wij, grote mensen, zijn er zo zuinig niet op; we voelen er niets voor als een getekende over straat te gaan. Zo gauw we kunnen, en zeker vóór we de kerk uitgaan, vegen we de as van ons voorhoofd. Wat helemaal niet erg is, mits we het teken be grijpen. In onze taal kennen we nog de uitdrukking „in zak en as" zit ten. Treurde men vroeger, dan trok men inplaats van kleren een zak aan, waarin gaten voor hoofd en armen, en strooide as op zijn hoofd. Die boete deden over hun zonden, dus berouw hadden, treurden, stonden „in zak en as" voor de kerkdeur tot hun boete tijd voorbij was. Later werd dc betekenis van het bestrooien met as enigszins gewijzigd, of beter: de nadruk werd wat verlegd. De as werd het symbool van onze sterfelijkheid: het askruisje merkt ons tot stervelingen, wil ons her inneren aan het ogenblik, dat van de mens niets over is op aarde als een erbarmelijk restje stof, dat vermengd met klei gebruikt kan worden „om de barst in een muur te dichten". Het staat in dc Katechismus: „Bij de dood wordt de ziel van het lichaam geschei den; de ziel wordt terstond ge oordeeld, en het lichaam vergaat tot stofOns schoon lichaam de haren waar we een beetje groots op zijn, de handen die be wegen net zoals wij willen, de voeten die ons overal heendragen, het hart dat maar doorgaat met kloppen, de ogen, de oren, de tong, fijngevoelige instrumenten die geen geleerde kan namaken, alles „zal vergaan tot stof....", zal eens dood zijn, zielloos. Daaraan wil onze Moeder de H. Kerk ons doen denken, en daarom merkt Ze ons met een kruis van as, van stof. Misschien doet Zij het vergeefs. We zijn zulk een vreemde generatie. Wij kunnen langs begrafenisstoeten gaan, langs kerkhoven met spit tende doodgravers, zonder dat we ontroerd worden en een ogen blik denken aan het lot dat ook ons wacht. En werkelijk, dit is niet het gevolg van een betere mentaliteit, van een bewustzijn: „We doen wat we kunnen, dus is er geen reden voor angst of vrees". We hébben gewoonweg geen bewustzijn, we denken niet meer, we doen automatisch, tech nisch: We hebben zelfs geen zor gen meer tenzij deze ene: voor de man: Zaterdags het weekloon; voor de vrouw: hoe kom ik daarmee een week rond. 't Is wat scherp gezegd, maar het lijkt of de bekoring van Jesus in de woestijn, de bekoring is gewor den van de mensheid: „Zorg (zeg) dat deze stenen brood wor den...." Wij antwoorden niet met de Meester: De mens leeft niet van brood alleenInte gendeel: we zwoegen en sjouwen een hele week door om brood te maken, brood en kleren en ma chines en schoenen en huizen, van alles. Niets kan ons ervan afhouden. Brood, geld! Dat is 't enige wat voor ons praktisch be staat. En toch: Mens, het lichaam vergaat tot stof.Vandaag het mijne, morgen het uwe Midden in de earnavalspret verbrandde een kind van 21 jaar. Op As woensdag stond ze boven aar de Deze vastentijd wil de Kerk ons doen beleven dat het lichaam uiteindelijk niets meer is als stof; het vergaat. Wij moeten bezorgd zijn voor onze ziel, die eeuwig is, onsterfelijk. Aswoensdag begon de grote voorbereiding. Wij zijn allen ge tekend met het merk der ver gankelijkheid. Laat de .veertig- daagse vasten een periode zijn waarin we werken voor onze ziel. Laat een periode van inkeer, van versterving, van boete be gonnen zijn. Mogen de bakkers merken dat het katholieke volksdeel minder eet. Mogen de snoepwinkels zich ergeren aan de Vasten. Mogen de tabakswinkels minder klandizie hebben. Mogen de kerken voller en de bioscopen leger zijn. En God zegene het volk dat blij zijn offer brengt. P. C. DE HAAN o.f.m De blikvoorziening van ons land is precair. De thans aanwezige voorraden zijn zeer beperkt en de mogelijkheden om deze voor raden aan te vullen sterk afge nomen. Bovendien zijn de voor uitzichten zeer onzeker. Teneinde een zo groot moge lijke bezuiniging te bereiken is in de eerste plaats besloten het verwerken van blik voor niet- essentiële doeleinden te verbie den. In de tweede plaats is be sloten bij de aflevering van arti kelen, waarvoor dit niet strikt noodzakelijk is, het gebruiken van blikprodueten als verpakkings middel te verbieden. (Van onze weerkundige medewerker) Wat de windkracht betreft is het gisteren en eergisteren wel weer raak geweest, daar een actieve randstoring van dc depres sie, die bij de Britse eilanden was gelegen, snel langs onze kust naar het Noordoosten trok. Het gevolg hiervan was dan ook dat de wind plaatselijk tot een gemiddelde van 70 tot 80 km aan groeide, terwijl b.v. de „Meteo-dienst" te Den Helder windstoten van 100 km per uur noteerde. Was dit dan ook voor de meeste mensen niet aangenaam, hiertegenover stond dat de temperatuur tot een voor de tijd van het jaar haast ongekende hoogte steeg. Zo noteerden De Bilt, Twente en Eelde 11 graden. Dit hadden we te danken aan het feit, dat zeer warme lucht uit zuidelijke streken werd aange voerd. Reeds later op de d»g echter begon het kwik weer te dalen. Nadat de storing gepasseerd was stegen de barometers zeer snel en zo vormde zich een rug van hoge luchtdruk, die op het ogenblik een flinke hinderpaal is voor de depressies op weg naar onze omgeving. Ook gedurende het weekend bestaat er dus kans op buien, terwijl het weer wat kouder zal worden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3