HIMIST Patrouilles der U.N.O.-troepen verkenden het puin van Seoel Zware uitrusting, straaliaaers en opleiding van tien divisies Zuid-Koreanen trekken weer over 38e breedtegraad Amsterdamse politie slaags met straat-terroristen H. M. de Koningin ontving de beide formateurs Congres „Kerk in Nood" richt een oproep tot de Katholieken van West-Europa 'tippels i tuien r BLAD V Congres- indrukken 25 millioen 300.000 man Russische troepen naar Mandsioeriie Weer bespreking met Jhr. T jarda Gebr. de Vilder U.S.A.-troepen blijven in Japan EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Hoofdmacht voor de Han voor de landbouw Jongen stak fabriek in brand Uitbreiding Russische steun aan China? Ook economische biistand op vrije voeten Gevluchte arrestant neergeschoten Haagse brandweer voorkwam ramp Russisch officier doodde vier Duitsers ,Crisis overwonnen 13 zijde nylon d worden schoon rlijk zacht met druppels SneL i de handige •(sluiting I RING GROEN. IRATIEBEDRIJF I. K2295-270 d. Hij liet de kip dus KDg een pijlsnel vluch- •t gekleed was. Pluto wel wat te groot was t poesen op hun twee t genoeg in de buurt ian ook, dat het geen hij aanstalten maakte ;chieten, trof hem, dat Is het spoor. Dat was en hij was niet van len. Die man had de der zijn zwarte kleren en hond was, die van omhoog en gaf een van deze zwarte man. een aantal gruwelijke dat men binnenkort op te richten, op het familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Maandag 12 Februari 1951 4 46e Jaargang No. 12091 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 VERSCHILLENDE PUNTEN van en rondom het driedaagse congres van de Partij van de Arbeid ver dienen nog wel even een nadere beschouwing. Het heeft n.l. enige zaken bevestigd, welke voor de beoordeling van de binnenlandse politieke toestand belangrijk zijn. En dat wel op de eerste plaats de sfeer van eigengereidheid en voortreffelijkheid, welke dit vijf jarige wicht al bij de geboorte, in de onzuivere politieke lucht van 1946, heeft meegekregen. Die sfeer bleek al uit de bena ming „jubileumcongres" en dat na een periode van v ij f hele jaren! Toegegeven, dat het harde jaren waren, maar dat waren het voor héél het land en dus ook voor alle politieke partijen. Dus geenszins in het bijzonder voor de P.v.d.A. Men prijst haar we) in het bijzonder voor het aandeel, dat zij j,'t socialisme" heeft doen nemen in het eerste herstelwerk, maar dat was slechts een ver dienste voor „het socialisme", in zover dit achter het rookgordijn van de „doorbraak" aan de macht werd gebracht. De geschiedenis heeft geleerd, hoe allergevaarlijkst vele experi menten zijn geweest, toen staats lieden-met-verbeelding het voor het zeggen kregen. De heer Schermerhorn heeft, na vijf jaar, zijn fantasie nog niet afgelegd. Volgens hem behoeft een poli tieke partij in haar activiteit nog steeds die fantasie, maar dan ge temperd door het verstand. De ervaring heeft geleerd, waarop het werk van fantasie-staats mannen ons is komen te staan, en ook hoe het verstand het af legt, als de'fantasie zo sterk ver heerlijkt wordt. De glorie der eigen voortreffelijkheid sprak uit tal van redevoeringen, dwars door de inderdaad openhartige uitingen der vele en fellle tegen stellingen heen. Het „puin-rui men" en „mest-kruien" is niet alleen door socialistische minis ters gedaan en zou zelfs zonder socialistische ministers óók ge daan zijn. Armetierig en potsierlijk klonk de zelfverheerlij kende speech van jhr. mr. v. d. Goes van Naters, de fractie-leider die moest aftre den om zijn gekeuvel over Nieuw Guinea, die notabene beweerde, dat hij zijn stempel op de politiek van Nederland had gedrukt en zichzelf ten toon stelde als een „offer" voor de partij! Zelfs het feest-speechje van Evert Vermeer vermocht de jubi leumstemming in de f eestbij een komst van Vrijdagavond maar matig op te vijzelen. En veel be langrijker dan de inleidingen en de daarop gevolgde resoluties was die ene verworpen motie en die ene uitslag van de serie ver kiezingen voor het partijbestuur. Wat deze laatste betreft: hier ging het om de candidatuur van oud-minister Vos, de aanvoerder van de linkse oppositie. Zijn rede voering over het beleid van het Partijbestuur was een herhaling van zijn requisitoir in het „Vrije Volk", waar gèèn streep onder gezet is na de vóór het congres gevoerde besprekingen, al dacht het „Vrije Volk" dat. En niet alleen was er na deze rede merk waardig veel applaus, maar nog meer betekenisvol was het feit, dat ir. Vos in het P.B. herkozen werd met 2800 van de 2900 stem men. Er was een motie tegen het beleid van het P.B. Daarin werd geconstateerd, dat dit bestuur de Partij teveel vereenzelvigd had met de regeringspolitiek. Dat vond het bestuur een motie van wantrouwen. Ze werd verworpen met een stemverhouding van 19 tegen 8. Dat betekent, dat bijna een derde geen vertrouwen heeft in het beleid van het bestuur van de ondanks alles „jubilerende" partij. Een andere motie werd met algemene stemmen aangenomen. Daarin werd niet gezegd, dat de Partij zich vereenzelvigt met de regeringspolitiek, maar wel, dat dit op het congres betoogd was! En verder stond er in die motie, dat er twijfel bestond over de juistheid van de houding van het bestuur. En dit werd met alge mene stemmen goedgekeurd en blijkbaar vanwege de „jubi leum-stemming" door het Par tijbestuur geslikt. Vooral twee punten zullen na dit congres nader de aandacht moeten hebben: de verhouding tussen Regering en Partij die door de traditionele uitwijkmoge lijkheid van een „commissie" na der zal worden onderzocht; en dan de ontwikkeling van de door braakgedachte. Twee dingen staan voor ons voor vandaag al vast: het standpunt van de groep-Vos inzake het behoud van de vrij heid der partij bij het deelnemen aan de regeringsverantwoordelijk heid, verdraagt zich niet met het juiste begrip van deze laatste. En de schone tirades, welke de heer Voskuil Zaterdagavond in zijn socialistisch commentaar aan de doorbraak heeft gewijd, verdra gen zich niet met de werkelijk heid! Zuid-Koreaanse I-roepen hebben Zondag aan hel oostelijk front de 38sle breedtegraad weer overschreden. De kapitooldivisie bezette jangjang, een kuststad 8 km ten noorden van de breedtegraad. Zondagavond laat werden alle troepen der V.N. in het gebied van Seoel ten zuiden van de Han teruggetrokken nadat een Zuid-Koreaanse patrouille tot in het hart van de puinstad was doorgedrongen en pogingen om andere Zuid- Koreaanse patrouilles in de zuidelijke buitenwijken van de stad te versterken door kanon- en mortiervuur van de tegenstander waren verijdeld. Amerikaanse, Engelse en Turk se strijdkrachten staan langs de zuidelijke oever van de bevroren Han klaar om Seoel binnen te trekken. Men gelooft, dat een be langrijke groep Chinese militai ren door bet gebergte en over de 40 kilometer noordelijk gele gen Imdjin terugtrekt, d.w.z. over de 38ste breedtegraad. Gevechtsvliegtuigen en bom menwerpers concentreerden Zon- VOOR TECHNISCHE ONTWIKKELING Het lang verwachte borgstel- lings- en credietfonds voor ver dere technische ontwikkeling en daarmee samenhangende opvoe ring van productiviteit is thans gesticht. Uit tegenwaardefondsen van het Marshallplan zijn vijfen twintig millioen gulden voor dit doel beschikbaar gekomen. De Nederlandse boer krijgt dit geld niet „cadeau". Het zal die nen tot borg van door Boeren leenbanken te verstrekken cre- dieten ten behoeve van techni sche verbetering en opvoering van productiviteit en rentabiliteit van voornamelijk kleine boeren- en tuindersbedrij ven. OMDAT HET WERK HEM NIET ZINDE Vast is komen te staan dat de grote brand op 25 Januari j.l. bij de isolateermaterialenindustrie te Doorn gesticht is door een 15- jarige werknemer. Deze veelbelo vende knaap heeft bekend de brand te hebben gesticht uit een ongemotiveerde wrok jegens zijn chefs, „omdat hem werk werd opgedragen dat hem niet zinde". De jongen is ter beschikking van de Justitie gesteld. dag hun zwaarste aanvallen op het gebied van Pjongjang, waar zij bevoorradingswegen van de tegenstander bombardeerden. Mustangs van de Zuid-Afrikaan se eskadrille bliezen enkele kilo meters ten noorden van Seoel een opslaglaats op. Superforten trof fen spoorwegen en bruggen ten noorden en zuiden van Pjongjang. Tegenaanval. Amerikaanse en Griekse troe pen hebben Zondag met sterke steun van de luchtmacht der V.N. ten noord-westen van Itsjon een tegenaanval ingezet. De Grieken, die Zaterdag enige honderden me ters werden teruggeslagen, won nen bijna twee km terrein. De Amerikaanse eerste cavalerie divisie links van hen drong de communistische stellingen binnen. Zij bevond zich Zondagavond 4 km ten noord-westen van het be langrijke wegenknooppunt Kion- gan. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse tiende corps is Zaterdag op het centrale front een gehele divisie, naar hij ge loofde Chinese infanterie van het westelijk front, op open ein gedurende verscheidene uren door artillerie en vliegtuigen be schoten en met bommen bestookt. Hij noemde dit „het vetste doel van de Koreaanse orlog...." Tijdens de viering van het Chinese Nieuwjaar in de Chinese wijk van New York brak brand uit in een der woningen op de vijfde verdieping van een huizencomplex. Mevrouw Saungs Wong en haar beide kinderen van vier en vijf jaar, die een toevlucht hadden gezocht op een balconnetje, konden met veel moeite door de brandweerlieden via de door hen uitgeschoven ladders in veiligheid worden gebracht. Zondagmiddag omstreeks half een hebben zich op het Stations plein te Amsterdam relletjes voorgedaan. Zaterdagavond was te Buitenhuizen nabij Velsen uit Indonesië een schip, geladen met munitie, gearriveerd. Voor het lossen waren arbeiders van de S.H.B. (Samenwerkende Havenbedrijven) uit Amsterdam opgeroepen. Deze arbeiders, een zeventigtal, zouden omstreeks half een per autobus van het Stationsplein te Amsterdam vertrekken. Op het ogenblik, dat zij in de bus had den plaatsgenomen, schoten van verscheidene kanten mannen en vrouwen op de bus toe en zij beletten de bus, onder het uitroe pen van leuzen tegen de bewape ning en herbewapening van Duitsland, te vertrekken. De politie was gedwongen met gummistok en blanke sabel tegen de demonstranten op te treden. Een van hen werd gearresteerd, nadat hij een brigadier had aan gevallen. Een woordvoerder van hef Amerikaanse minisferie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat hef ministerie van een zogenaamd nieuw pact tussen de Sowjet-Unie en Communis tisch China, waarbij o.m. 300.000 man Russische troepen i.i Mandsjoerije zouden worden gestationneerd „officieel" niets afweet. „Wij hebben geruchten er over gehoord, maar et is hier officieel niets van bekend", aldus de woordvoerder. Om de wereldpers op de hoogte te houden van de stand van zaken aan het front op Korea, trekken voortdurend een aantal oorlogsverslaggevers met de legers van de Verenigde Naties mee, om onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden hun werk te doen. Op de foto heeft een oorlogscorrespondent een vraaggesprek met de commandant van het Nederlands detache ment Verenigde Naties, luitenant-kolonel R den Ouden (links! en de vertegenwoordiger van Nederland in de Commissie van de Verengide Naties voor de Unificatie en Rehabilitatie van Korea, A. H. C. Cieben. De bekende Amerikaanse ru briekschrijver Drew Pearson had in het afgelopen weekeinde ver klaard, „uit de beste bron" ver nomen te hebben, dat het pact in Moskou werd getekend, toen de V.N. de order om het vuren te staken bespraken. Volgens Pearson zou de nieuwe militaire overeenkomst tussen Rusland en China het volgende behelzen. 1. De Sowjet-Unie zal mede werken aan de opleiding en uit rusting van 10 nieuwe divisies voor de Chinese volksrepubliek. Deze zullen bestaan uit buiten landse troepen, deels Japanse krijgsgevangenen en deels troe pen? uit Binnen-Mongolië. 2. De Sowjet-Unie zal de Chi nese volksrepubliek 100 straal vliegtuigen verschaffen: 1000 Chi nese piloten en 2000 Chinese pa rachutisten opleiden. 3. De Sowjet-Unie zal 300.000 man Russische troepen in Mand sjoerije stationneren, de Chinezen zware uitrusting, waaronder tanks en artillerie verschaffen en ten slotte China de outillage terug geven van 27 fabrieken in Mand sjoerije, die in 1945'46 door Rusland werden ontmanteld. REEDS 27.500 BEZOEKERS BIJ DE R.A.I.-TENTOON STELLING De belangstelling voor de ten toonstelling van motorrijwielen, rijwielen met hulpmotor en scoo ters in het RAI-gebouw te Am sterdam overtreft alle verwachtin gen. Alleen reeds op Zondagmid dag werd de expositie door bijna vijftienduizend belangstellenden bezocht. Tot Zondagavond bedroeg het totaal aantal bezoekers onge veer 27.500. Prins Bernhard reikte prijzen uit voor militaire prestatieritten Z. K. H. Prins Bernhard reikte Zaterdag in de cantine van zijn hoofdkwartier op de Zwaluwen berg de prijzen uit, die zijn toe gekend voor bijzondere prestaties in militaire en burger motor- en autoritten. Binnen een half uur tijds kwamen enige dozijnen be kers en medailles in handen van de nieuwe eigenaars, die rangen van soldaat tot generaal-majoor bekleden. Er waren ook medailles voor tweede vrouwelijke militairen, de korporaal Willinck en sergeant Schuurman van het vrouwen hulpkorps te Kijkduin. De ver loofde van korporaal Willinck, sergeant Karei Stoevelaar uit Groningen, bevindt zich op het ogenblik als oorlogsvrijwilliger in Korea. De beide formateurs, de ministers Drees en van Schaik zijn Zaterdagavond op het paleis Soestdijk door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen voor het uitbrengen van een tussentijds rapport over de stand van zaken. Hef onderhoud duurde ongeveer twee uur. Zaterdag heboen de kabinetsformateurs opnieuw een bespre king gehad met Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sfachouwer. vertegenwoordiger van Nederland in de Atlantische Verdragsorganisatie te Londen. Voorst hadden de formateurs nog een onderhoud met minister van den Brink. Mr. van Schaik heeft nog een bespreking gevoerd met enkele katholieke ministers uit het demissionaire kabinet. Deze bespreking, waarbij ook prof. Romme aanwezig was, werd echter niet door Mr. van Schaik gevoerd in zijn kwaliteit van formateur. De bijzondere strafkamer der ■rechtbank te Arnhem heeft A. F. de Vilder en C. F. de Vilder, bei den directeuren der N.V Amster damse Ballast Mij, en ir. L. Doe- des, voormalig directeur van de Hollandse Beton Mij ontslagen van rechtsvervolging: de Kamer sprak hen vrij van strafrechter lijke schuld Hun was ten laste gelegd, dat zij gedurende de oor log voor de vijand werkzaamhe den voor militaire doeleinden hadden uitgevoerd. De eis tegen de gebr. de V. was l1'» jaar ge vangenisstraf met aftrek en tegen D. f 10.000 boete. In de nacht van Zaterdag op Zondag ontstond te Maastricht een vechtpartij tussen een sur veillerende agent van politie en een negental aangeschoten jonge lui. De agent arresteerde een lid van het gezelschap, doch deze wist te vluchten. De agent sommeerde de vluch teling te blijven staan, waaraan deze geen gevolg gaf, zodat de agent een waarschuwingsschot loste. Dit hielp evenmin en de agent schoot toen op de vluch teling na. herhaling van de som matie te blijven staan. De ge troffene werd ernstig gewond in de onderbuik en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht In een verbandstoffenfabriek te den Haag, waar grote hoeveelhe den gaas en watten waren opge slagen, werd Zaterdagavond om streeks zes uur een brand ont dekt, die zich in het begin bijzon der ernstig liet aanzien. De Haagse brandweer rukte met groot materiaal uit en viel het vuur van alle kanten aan. Het gelukte om in drie kwartier tijds de vuurhaard te smoren, waardoor het aangrenzende Ge westelijk Arbeidsbureau en het tegenover de fabriek liggende R. K. Ziekenhuis buiten gevaar kwamen. Dodelijke trap van paard De 68-jarige gehuwde A. Kuy- pers uit Hintham (N.B.) kreeg van een paard een trap tegen de buik. Hij overleed aan de gevol gen hiervan. De Japanse regering heeft een voorstel om na sluiting van het vredesverdrag Amerikaanse troe pen in Japan.te stationneren gre tig verwelkomd, zo heeft Foster Dulles, Trumans bijzondere ge zant, Zaterdag te Tokio verklaard alsvorens naar Manilla te ver trekken. Het vredesverdrag zou, naar Dulles' mening, Japan zijn volle dige souvereiniteit hergeven, zijn recht op zelfverdediging erken nen, voorlopige handelsbetrekkin gen openen èn de weg bereiden voor Japans intrede in de Ver enigde Naties. Een, naar men zegt dronken. Sowjet-Russische officier heeft in Potsdam vier Duitsers doodge schoten en een vijfde zwaar ge wond. Woensdagavond zou deze officier een Duits meisje lastig gevallen hebben. Toen de vader te hulp snelde schoot hij hem dood, evenals de moeder en later de dochter. Het twaalfjarige zoon tje werd zwaar gewond en toen een taxichauffeur op het toneel verscheen werd ook deze dood geschoten. De Oost-Duitse volks- politie, gewaarschuwd door de buren, was, na de officier gewond te hebben, in staat de man te arresteren. P.v.d.A.-CONGRES GESLOTEN a net Congres van de Partij van de Arbeid kreeg Zaterdag gele genheid zijn oordeel uit te spre ken over de jongste moeilijkheden in bestuur en fractie; n.l. in de bestuursverkiezing. Is Vos kreeg 2528 van de 2635 geldige stem men en was daarmee een van de drie. die een volstrekte meer derheid behaalden. Na de discussies, waarin Koos Vorrink zich een warm voorstan der van de bewapening toonde, werd het congres besloten met het aannemen van de eerder op gestelde resoluties. Prof. Kranen burg merkte in zijn slotwoord op; „Wij hebben in goede kameraad schap een crisis overwonnen". (Van onze redacteur) Aan het slot van het op Dra- kenburgh gehouden driedaags Congres „Kerk in Nood" over de ontheemden werden Zondagavond de volgende drie conclusies aan genomen: 1. Het Congres „Kerk in Nood", waaraan vertegenwoordigers van zeven landen deelnamen, nam met ontzetting kennis van de verslagen over de verdrijving van meer dan twaalf millioen Duit sers uit hun geboortestreek, en het denkt met vrees aan de on heilspellende gevolgen zoals die zich reeds thans onder het leger van ontwortelden en hopelozen openbaren in Duitsland en geheel Europa. Met het oog op deze „in de geschiedenis van Europa onge kende gebeurtenissen" (Pius XII), welke zich in Europa en Azië in nog ernstiger mate herhalen, herinnert het Congres aan de woorden van de H. Vader op 30 Januari 1946: „De mens heeft recht op verblijf in zijn eigen geboorteland, en het is srtijdig met het recht hem daaruit te verdrijven, wanneer hij zich dat recht niet door persoonlijke schuld, onwaardig heeft gemaakt" De massale uitdrijving na het jaar 1945, voortzetting van fle miskenning van de rechten van de mens door het Nazi-systeem, veroorzaakt grote onrust in het christelijk geweten. Wij smeken daarom de gelovige Christenen van heel de wereld, helg eschonden evenbeeld van God in de noodlijdende vader- landsloze mensen aller landen, te herstellen door werken van Christelijke Naastenliefde. 2. Door de ineenstorting van de economische, sociale en geeste lijke orde, wordt het religieuze leven der getroffenen ernstig in gevaar gebracht en de Kerk ge raakt er door in de grootste nood. Daarenboven stelt de huisvesting van millioenen verdreven Duitse Katholieken in streken, welke tot nu toe nauwelijks door Katholie ken bewoond waren, de Kerk in Duitsland voor enorme zielzorg problemen. Daar de Duitse Katholieken op wie voor alles de plicht en de verantwoordelijkheid tegenover hun geloofsgenoten in de diaspora rust ondanks de grootste in spanning uit eigen kracht deze taak niet in voldoende mate zul len kunnen volbrengen, moeten de Katholieken van Europa hierin een roep van God om daadwer kelijke hulp zien. Zulks temeer, omdat ontheemden ten nauwste in aanraking komen, met het op dringende atheïstisch commu nisme. 3. Het Congres betuigt zijn in stemming met de initiatieven en de tot nu toe verleende hulp van „Oost Priesterhulp", daartoe in staat gesteld door plaatsen en Nederlandse Katholieken waar door de uit het Oosten verdreven Priesters en hun gelovigen in de diaspora reeds daadwerkelijk geestelijke en materiële bijstand geboden wordt. Het Congres wekt de Katholie ken van West-Europa op dit werk door gebed en offer te schragen en in de geest van „Oost Priester hulp" mede te werken aan de leniging van de diaspora-nood.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1