telling ling Alle gelovigen buiten de stad Rome kunnen de Jubilé-Aflaat verdienen R.K. Gemeenteraadsleden te Schagen bijeen Hoe de Amerikanen graag hun keuken willen zien F.S.A. stevig aan de kop Herderlijk schrijven van Z. H. Exc. Mgr. J. P. H Gevlogen Snelle groei van KJ.-organisatie „Hollands Noorden" Bestrijding van vogelpest lingen in het m Haarlem ict opgelost ncertgebouw ;sneden I tal. urierdrop .ABORI" Middenstands bonden naar de Minister Weth. v. d. Brule aan het woord op eigen kracht Het gemak dient de huisvrouw Van de handbalvelden Geen verrassingen in de uitslagen Nederlanders terug naar Noorwegen Nieuw groot station zal worden gebouwd Britse Lagerhuis over de bewapening Lawine op Airoio „Pro Ecclesia" voor Willem Bloem Auto en trailer in Bedummerdiep 'ERW ACHTING door het K.N.M.I. te iig van Maandag- Dinsdagavond. lCHT oveküag ïeldere nacht met list en lichte vorst rerdag toenemende net later voorname- 'ostelijke helft van is on enige regen, matige wind hoofd- issen Zuidoost en ag opnieuw tamelijk de Bisschop van :eft om gezondheids- vol ontslag verleend leerw. Heer J. Rijk, van het St. Joseph in Vlissingen en aan Heer W. M. P. J- Pastoor te Rhijndijk de). .e Bisschop van Haar- lenoemd tot: Bovenkerk, de wel- D Buijs; tot pastoor de weleerw. heer H. die kapelaan was te (H. Bonifacius). Tot iVeesp, de weleerw. r dr. J.M.H. vd Lugf; te Warmenhuizen de :er Th. A. Nijman; te Oude-Schild de eer W.H.C. Nijsten, i was in de Zilk. Tot Rhijndijk (Hazers- weleerw. heer C.J. pastoor te Ilpendam, iheer F.J.J. Bollin- p'elaan was te Pur- j vernemen heeft de g van minister Rut- i W. van Amsterdam ;en bevredigende op- n het conflict bij het ouw. De ontslagen t hebben hun leed- uigd, dat zij, onder mingen, het podium irlaten, waarna d-or t Concertgebouw hun ongedaan zijn ge le onbevredigend ge srhouding tussen het de N.V. zal zo spoe- lijk worden herzien, en betreurden de on- iden, die bij het op- i Paul van Kempen rgekomen en spraken lit, dat hem t.z.t, de id kan worden gebo- if meer concerten als it te leiden. cel woord aankondig- rom een paastentoon- m plan is op de een deel te nemen, moet Trapman N.V. Mocht een veeziekte heer- om inzendingen zon- :n. De afdeling wolvee, e de rubrieken oon- ïet lammeren. 1 jarige dieren, overhouders, simen en 1 jarige ram- t prijzen van f 15,10, f 5,—. ling varkens bestaat dit rubrieken: fokzeugen m, fokzeugen, fokvar- :e varkens, benevens itskeuring voor jonge van het N.H.Gr. York- mboek. Aanmeldingen keuring worden inge- het Landbouwhuis te •eeds met een enkel medegedeeld, zal er dit pluimvee op de ten- ïg te zien zijn. Maar over is de afdeling ko- ïitengewoon uitgebreid; minder dan 36 rubrie- rvoor elk 2 prijzen be- zijn gesteld, van de tentoonstelling striële producten, welke k een zeer belangrijk van de Schager Paas- illing vormt, zijn de ngen wederom hoog alhoewel het nog wel s twijfel onderhevig is aar luxe auto's e.d. aan- len zijn, omdat de RAI hand en tand tegen elke van dien aard verzet. >ver Anna Paulowna PAULOWNA De jiderstorm van Vrijdag rieten dakbedekking van boerderij tegenover het oor een groot gedeelte ïen. De Oostelijke helft k is practisch weggesla- d en regen zullen nu dig voor een verdere orgen. derom ontvangen: HET middel tegen verkoudheid. LAAT 78 naast de ECapelkerk. MAANDAG 12 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 De H. Vader wil echter ook die genen, die niet het Heilig Jaar te Rome konden vieren aan de geestelijke gunsten er van deel achtig maken en heeft daarom in de Constitutie van Kerstmis, 1950 het Heilig Jaar over geheel de wereld uitgebreid. Volgens de wens van den H. Vader roepen Wij U dan op, om gedurende dit jaar alles te doen, wat mogelijk is om voor U zelf en ook voor anderen de grote zegeningen van het H. Jaar deel achtig te worden. De H. Vader verlangt, dat in dit jaar alle men sen gereinigd en geheiligd wor den, dat alle smetten der zonden voor allen volledig worden uit gewist en uitgeboet, dat allen mogen gebracht worden tot vaste en edelmoedige besluiten om in het vervolg de moeilijke weg der christelijke deugd, ten koste van alles, standvastig te blijven vol gen en een voorbeeld en een ze gen te zijn voor anderen. Daartoe wekt de Paus allen op tot een massaal deelnemen aan bijzon dere geestelijke oefeningen, zoals missies, retraites, tridua en an dere en Hij spoort alleen aan veel te bidden en te offeren, opdat de wereld tot inkeer kome en Gods Rijk moge bloeien onder alle vol ken in vrede en blijdschap. De H. Vader vraagt ons gebed, opdat zij die vervolging lijden om wille van de gerechtigheid de kracht mogen bezitten, waarmede de heilige martelaren werden ge sterkt; opdat vrede moge heersen in de gesloten ruimte van de huise lijke haard, bij de verschillende naties afzonderlijk en in de ge meenschap der volkeren; opdat alle noden van de we reld gelenigd mogen worden. In de geest dan van den H. Vader sporen wij Onze geestelijk heid aan om in de parochies en communiteiten en overal waar het mogelijk is, in de loop van dit jaar bijzondere geestelijke oefe ningen te houden, waarin de ge lovigen zo krachtig mogelijk wor den voorbereid en ontvankelijk gemaakt voor de grote genade van het H. Jaar. En met geheel Onze ziel roe pen Wij als Herder van het Dio cees, al Onze diocesanen op om toch te luisteren naar de stem van den H. Vader, om dit jaar niet achteloos verloren te laten gaan, maar zonder uitzondering deel te nemen aan de geestelijke oefeningen en alles te doen wat mogelijk is om de vruchten van dit H. Jaar deelachtig te worden. Het is tot grote zegen van onszelf en van talloze anderen. Om U nu te doen weten, wat voor het verdienen van de Jubilé- aflaat is voorgeschreven maken Wij U het volgende bekend: I De Jubilé-Aflaat kan dit jaar door alle gelovigen buiten de Stad Rome ook door diegenen, die reeds in het afgelopen jaar aan de Jubilé-Aflaat zijn deelachtig geworden verdiend worden, zo dikwijls zij aan de gestelde voorwaarden voldoen. Zij kunnen die aflaat verdienen voor zichzelf of voor de zielen in het vagevuur, zo dikwerf zij dat willen. II. Voor iedere keer, dat men de Jubilé-Aflaat wil deelachtig worden, moet men voldoen aan de volgende voorwaarden: 1. Waarachtig biechten en com municeren. De voorgeschreven jaarlijkse biecht en Paas-Communie kunnen daarvoor niet gelden. 2. De parochiekerk bezoeken en drie andere door Ons of door Onze gevolmachtigde aan te wij zen kerken. Zijn er geen vier kerken of is er slechts één kerk, dan zullen minder kerken of slechts één kerk worden aangewezen tot het afleggen der bezoeken. Dienovereenkomstig bepalen Wij voor het Bisdom Haarlem het volgende: a. In de stad Haarlem zullen de gelovigen bezoeken: de Kathedraal S. Bavo, de kerk van den H. Joseph, de kerk van don H. Antonius van Padua en hun eigen parochiekerk. BESPREKING OVER ETALAGEVERLICHTING De voorzitters van de Kon. Nederlandse Middenstandsbond, de Christelijke Middenstands bond en de Nederlandse Kath. Middenstansbond zullen Dins dag a.s. een onderhoud hebben met de Minister van Economi sche Zaken, naar aanleiding van het wegens de kolennood uitgevaardigde verbod van eta lageverlichting. De voorzitter van de Nederlandse Kath. Mid denstandsbond, de heer J. A. Koops, deelde dit mede in een te Groningen gehouden verga dering van katholieke midden standers. Gestreefd zal worden naar een betere oplossing. De parochianen van de hier boven genoemde kerken, alsook zij, die geen stadgenoten zijn, moeten buiten de drie genoemde kerken ook nog bezoeken de kerk van O. L. Vr. Koningin van de H. Rozenkrans aan het Spaarne b. In plaatsen, waar meer dan vier kerken zijn zullen de gelo vigen hun parochiekerk bezoeken en drie andere kerken, die door de H.E. Heren Dekens zullen wor den aangewezen. Voor de paro chianen van deze drie kerken en voor de niet-stadgenoten moet door den H.E. Heer Deken nog een vierde kerk worden aange wezen. c. In plaatsen, waar vier ker ken zijn, bezoeke men eenmaal deze vier kerken. d. In plaatsen, waar drie ker ken zijn, tweemaal de parochie kerk en de beide andere kerken eenmaal. e. In plaatsen, waar twee ker ken zijn, tweemaal beide kerken. f. In plaatsen, waar één kerk is, viermaal deze kerk. Het is niet noodzakelijk de aan gewezen kerk of kerken van de eigen plaats te bezoeken. Men kan ook elders zijn kerkbezoeken doen, mits men daar de aange wezen kerk of kerken bezoekt. III. Bij elk kerkbezoek bidden tot intentie van den H. Vader; Zesmaal het Onze Vader, het Wees Gegroet en het Eer zij de Vader. Bovendien éénmaal het: Ik ge loof in God de almachtige Vader; driemaal het Wees Gegroet met de aanroeping: Koningin van de vrede, bid voor ons, en éénmaal het Wees Gegroet, Koningin (Salve Regina). Hierbij is niet verplicht, maar Hef algemeen Jubilee werd in het afgelopen H. Jaar 1950 met grote plechtigheid en onder algemene deelneming gevierd. Nooit zag Rome zulk een menigte uit alle rangen der maat schappij en uit alle talen der wereld toegestroomd en vol geestdrift zich verdringend rondom de troon van den Verheven Opperpriester Onzen gemeenschappelijken H. Vader den Paus, die de schatten der Kerk voor zijn kinderen ter beschik king had gesteld. Wij zelf en ontelbaren met Ons zijn nog diep onder de indruk van die massale uitingen van geloof, van liefde voor Kerk en Paus, van boetedoening en gebed en van de zegeningen daar ontvangen. Gisteren is in alle kerken van het Bisdom Haarlem als mede in de kapellen, waar over een Rector is aangesteld, een Herderlijk Schrijven voorgelezen van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers over de .Tubilé-Aflaat van het H. Jaar. Zoals bekend heeft Z. H. de Paus bepaald, dat ook die genen, die niet het H. Jaar te Rome konden vieren, aan de geestelijke gunsten daar van deel kunnen hebben. Wij publiceren hiernaast het vol ledig Herderlijk Schrijven van Mgr. Huibers betreffende de voorwaarden, waaraan moet zijn voldaan om de Jubilé-Aflaat te kunnen ver dienen. aanbevolen het gebed voor het H. Jaar, door de H. Vader zelf opgesteld. IV. De volgorde der verschil lende oefeningen is geheel vrij gelaten. De aflaat wordt echter niet verdiend, voordat alle wer ken goed zijn vervuld. Vóór die tijd kan men ook geen werken doen, die voor een volgende af laat worden vereist. V. Voor bijzondere klassen van personen en voor degenen, die door bijzondere omstandigheden de hierboven genoemde voor waarden niet kunnen vervullen, gelden bijzondere bepalingen of zijn bijzondere volmachten ver leend. Deze zullen aan de be trokkenen bekend gemaakt wor den door de verantwoordelijke zielzorgers. Daarom staan Wij aan alle door Ons goédgekeurde biechtvaders toe van alle Ons daartoe verleende volmachten gebruik te maken volgens de Constitutie van Onze H. Vader. Moge ieder van ons, en geheel de wereld aan de vruchten van het H. Jaar deelachtig worden. En zal dit Ons Herderlijk Schrijven op de Eerste Zon dag van de Vasten in alle tot Ons Bisdom behorende kerken alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aangesteld op de gebruikelijke wijze worden voor gelezen. Gegeven te Haarlem, 21 Jan. '51. t JOANNES PETRUS HUIBERS Bisschop van Haarlem. Bmn |É||M|jjj Bp jky| |j|... 11 Tengevolge van de storm is Donderdag een sleepboot met een bemanning van twee koppen aan de kust van Texel vergaan. De opvarenden zijn gered, doch de boot is gezonken. De foto toont het gezonken wrakalleen het bovenste gedeelte steekt nog boven de golven uit. De Bond van R.K. Gemeenteraadsleden in de Statenkring Den Helder kwam Zaterdagmiddag in De Rode Leeuw te Schagen ter jaarvergadering bijeen. Tijdens deze vergadering hield de heer H. C. v. d. Brule, wethouder van Rotterdam, een inleiding, waar in hij de taak van de charitatieve verenigingen en de wijze van organisatie belichtte. De heer v. d. Brule wees allereerst op, dat de grote massa in de jaren voor de oorlog meen de door het steunen van een col lecte en 't geven van periodieke bijdragen aan deze verenigingen de charitas voldoende te hebben gesteund. Maar ook in die ja ren leefde onder velen al het streven om de charitas op een andere wijze te gaan beoefenen. Men moest de mensen helpen, niet alleen achter de schermen maar vooral daadwerkelijk. Dit streven sproot niet alleen voort uit het brein van de Katholieke verenigingen, maar ook vele an dersdenkenden dachten er zo over. Het is dan ook niet te verwon deren aldus de heer v. d. Brule, dat de mensen, die zich met het openbare leven bemoeiden in 1946 en '47 de koppen bij elkaar gingen steken. Er werden ver schillende coördinerende licha men in het leven geroepen, die een overkoepeling wilden zijn van de reeds bestaande charita tieve verenigingen, zonder op het arbeidsterrein van de onder scheiden verenigingen invloed uit te oefenen. Er werden rap porten samengesteld, waarin be langrijke ervaringen en conclu sies werden opgenomen. Duide lijk was wel, dat er een andere richtir in moest worden gesla gen. De noden moesten worden gezocht en ook de middelen om die noden op te heffen waardoor uiteindelijk de sfeer zou worden bereikt, die sociaal beter lag dan waarin de mensen werden aan getroffen. Met nadruk wees spreker er op, dat dit alies geen werk van enkele jaren is. Het is een kwes tie van geestelijke en morele op bouw, die zeer geleidelijk en stap voor stap in het uiteindelijk suc ces moet culmineren. In dit ver band wees de heer v. d. Brule op het werk van de St. Franciscus- verenigmg in Rotterdam, een werk dat zeer zeker een goede scholing vereist, maar waarmee schitterende resultaten zijn te boeken. Van zeer groot belang noemde spreker de manier, waar op het eerste contact met dit soort gezinnen wordt gelegd. Door een verkeerde behandeling krijgt men nimmermeer de kans om nog tot een dergelijk gezin door te dringen. Even tipte spreker ook het fi nanciële vraagstuk aan. Wat mij wel eens ergert, zo sprak de heer v. d. Brule, is, dat er onder katholieke verenigingen zoveel geld braak ligt, waarmee spr. kennelijk doelde op de di verse gelden, waarop zuinig wordt gepast, maar die toch zo veel beter gebruikt kunnen wor-, den. Er waren spr. gevallen be kend van armbesturen, die bo ven op een bom duiten blijven zitten, waar niets anders dan alleen de jaarlijkse rente wordt gebruikt. Aan het begin van zijn inlei ding had de heer v. d. Brule er op gewezen, dat hij hier veschil- Lende vraagstukken ging bespre ken, die nog niet „rond" zijn. De heer v. d. Brule wilde slechts de aandacht van de aanwezigen op deze vraagstukken vestigen en wij geloven stellig, dat hij hierin volkomen is geslaagd, gezien de vele vragen, die werden gesteld Aan het eind van de discussies bracht de voorzitter, de heer P. Roozendaal, de spreker dank, waarna nog enkele punten van huishoudelijke aard werden be handeld. Een van deze punten was het aftreden van de heer P. Th. Luyckx, Den Helder, als be stuurslid, in welke vacature da delijk werd voorzien met de be noeming van de heer C. Ran, eveneens uit Den Helder. Met ingang van 1 Maart a s. is belast met de functie van Commandant Zeemacht Neder land Schout bij nacht C. W. Slot, die met ingang van die zelfde datum benoemd is tot Schout bij nacht. De 55-jarige R. S. Ewers uit La Junta (Colorado U.S.A.) heeft naar verluidt Zaterdag gevlogen met een paar zelf gemaakte vleu gels op eigen krachtaandrijving. Na door een auto vaart te heb- Den gekregen zou hij met zijn vleugels van Nylon, zoals voor parachutes, en van sparrenhout, zoals voor vliegtuigen gebruikt worden, met stalen en aluminium bouten en stangen zonder verdere hulp tot een hoogte van ruim 130 meter zijn gekomen; Vier maal steeg hij op. De laatste keer bleef hij bijna een minuut in de lucht. In het laboratorium van het Amerikaanse Bureau voor Mense lijke Voeding en Huishoudkunde in de nabijheid van Washing ton zijn deskundigen voortdurend bezig nieuwe methoden en apparaten te ontwerpen teneinde het werk van de Amerikaanse huisvrouw te verlichten. Het nieuwste op dit gebied is een ont werp van een hoefijzervormige keuken, waardoor veel heen-en- weer geloop, bukken en andere bewegingen waarmede het klaarmaken en koken van het voedsel gepaard gaat, vermeden kan worden. Bij de keuken is uitgegaan van 't motto „gemak dient de mens". Op de plaats, waar veel voorbe reidend werk gedaan wordt, be vindt zich de schoorsteen, die in verbinding staat met een automa tisch apparaat ter verwijdering van het afval. Boven en onder de gootsteen bevinden zich bakken voor groente en fruit. Een lade voor keukenbenodigheden en een rnessenrek zijn naast deze bak ken opgesteld. Op de plaats, waar het eten gekookt wordt, bevinden zich het kookstel, de schalen, de potten en de pannen. Het warme eten kan door een luikje in de eet kamer gebracht worden of er kan aan een tafel in de keuken ge geten worden. In de keuken vindt men boven- dien„'een aantal arbeidsbespa rende snufjes. Er zijn bijvoorbeeld op verschillende hoogten tussen de laden van de muurkastjes planken aangebracht, die uitge trokken en als zitplaats gebruikt kunnen worden, zodat de huis vrouw een groot deel van haar werkzaamheden zittende verrich ten kan. Kasten met ronddraaien de planken maken het haar ge makkelijk pakken en blikken etenswaren er uit te nemen. De verlichting van de keuken bestaat uit een hoefijzervormige lichtbak aan de zoldering. Vier TL-buizen werpen hun licht naar beneden en verhinderen het op treden van schaduwen. Voordat de nieuwe keuken werd ontworpen hebben de onderzoe kers een studie gemaakt van alle werkzaamheden bij het klaarma ken en koken van het voedsel. Zij hebben daartoe de tijden en de bewegingen opgenomen, die nodig waren tijdens ieder sta dium van het werk in de keukon, teneinde de juiste vorm en de juiste plaats voor elk onderdeel vai. de keuken te kunnen vast stellen. Duizenden personen hebben de modellen van de keuken en de ontwerp-tekeningen in het labo ratorium van het Bureau en tij-- dens vergaderingen, jaarbeurzen en tentoonstellingen bezichtigd. Meer dan 81.000 exemplaren van een beschrijving van de keuken zijn in Europa, Zuid-Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, Porto Rico, Alaska, Hawaii en in de 43 staten van de Verenigde Staten verspreid. Een technicolor film en een smalfilm zijn ver toond op twee internationale con ferenties en tijdens vele verga deringen in de Ver. Staten. Vandaag 12 Februari zullen Wim van der Voort, Kees Broek man en Klaas Schenk naar Oslo vliegen. Tegelijk met hen gaan de Japanse hardrijders, evenals Kornel Pajor. De Noren vertrek ken Dinsdag van Davos en ar riveren dezelfde avond nog in Oslo. Op 14 en 15 Februari wor den in het Bislet-stadion te Os lo de revanches gehouden van deze wereldkampioenschappen. Op 19 Februari rijden onze beide landgenoten te Droijtheim terwijl ze verder nog een uit nodiging hebben ontvangen om op 24 en 25 Febr. te Jevnakcr te starten. Vrijdagmorgen werd door de Coöperatieve Ver. voor K.I, „Hollands Noorden", gevestigd te Schagerbrug, een algemene leden vergadering gehouden in hotel Igesz te Schagen. Deze instelling, welke het gehele gebied tussen Den Helder, Schoorl, en Medem- blik omvat, met inbegrip van de VVieringermeer, Nw. Niedorp, Winkel e.d., is ontstaan door de fusie van een aantal kleinere K.I. verenigingen. Na het sluiten van bet boekjaar in November be droeg bet aantal aangesloten veehouders reeds 689 met totaal 7000 koeien, doch in de daarop volgende twee maagden steeg het ledental alweer tof 750. De stieren van de organisatie werden ondergebracht in het vo rig jaar aangekochte bedrijf te Schagerbrug, waar gedurende 1950 aan een balanswaarde van f 53.000,— aan levend materiaal gestavl stond. Sedertdien is nog een stier aangekocht voor f 34.000 waardoor het aantal stieren der vereniging gebracht werd °p 8. De organisatie heeft op het ogenblik 8 werknemers in dienst waarvan 5 voor vast. Technisch leider is veearts Hakkesteeght uit Schagen, doch de dagelijkse leiding berust in handen van de stierenhouder en van de hoofd- inseminator. De inseminatoren, allen uitgerust met een motor rijwiel, hebben dit jaar totaal 150.000 km afgelegd. Van het behandelde vee werd 91 pet. drachtig, waarvan 61 pet. reeds na eerste behandeling. Dit is een bijzonder gunstig cijfer. In provinciaal verband komt „Hol lands Noorden" wat dit betreft dan ook op de tweede plaats. En dat bij een derglijke uitgestrekt heid en omvang. De vergadering, die onder lei ding stond van voorzitter H. Grin, werd ook bijgewoond door dr. Reitsma, directeur van de Prov. Gezondheidsdienst, Ir. v. Rooyen, Rijksveeteeltconsulent, de hr. Breebaart van de Bond van K.I. organisaties en van Amers, directeur van de Coöp. Zuivelbank. Met de voorgestelde wijzigingen van statuten en huis houdelijk reglement in verband met de verplaatsing naar Scha gerbrug, kon de vergadering zich volledig verenigen. Daar door werden deze wijzigingen echter nog geen feit, omdat niet het vereiste aantal van 500 le den aanwezig was. De belangstelling was wel groot, maar zó grt\jt toch weer niet. De balans gaf als eindcijfer aan f 183.628,— en de verlies en winstrekening f 8233,31, met een voordelig saldo van f 6849.33. Ondanks de zeer hoge uitgaven gedurende het eerste jaar heeft de vereniging dus toch nog goed geboerd. Een nieuw K.I. station Het belangrijkste onderwerp voor deze vergadering was wel het voorstel tot het bouwen van een nieuw groot KI station achter de bestaande gebouwen te Schagerbrug. Dit station zal be slaan uit oen groot modern hoofdgebouw met 12 boxen voor stieren, dekruimten, een mo dern laboratorium, kantuor, koelruimte, waslokaal etc. Dit hoofdgebouw wordt ge flankeerd aan beide zijden door een woning, resp. bestemd voor de stierenhouder en voor de hoofinseminator. Deze woningen zijn middels gangen met het hoofdgebouw verbonden De plannen zijn ontworpen door het bouwbureau voor de Land bouw te Den Haag. Om zeer ver klaarbare redenen is het onge wenst het vermoedelijk bedrag der stichtingskosten te publice ren. Genoeg zij te vermelden, dat dit station aanzienlijk groter dan b.v. dat van Sijbekarspel, dat overigens in ons land al een Nadat alle leden de in veelvoud rondgaande plannen uitvoerig hadden bestudeerd en diverse toelichtingen waren verstrekt, machtiging aan het bestuur ver leend om deze plannen binnen de kortst mogelijke tijd te ver wezenlijken. Binnen afzienbare tijd zal derhalve een aanbeste ding volgen. De vergadering verklaarde zich bijzonder erkentelijk jegens het bestuur, omdat dit er in ge slaagd was, reeds zo kort na de oprichting van de organisatie met volledig uitgewerkte plan nen ter tafel te komen. Ook hadden diverse sprekers de hoogste lof voor de voortvaren de wijze waarop het bestuur in de behoefte aan stierenmateriaal heeft voorzien. We hadden gemeend niet meer te schrijven over aflossin gen, maar de feiten dwingen ons anders. Acht wedstrijden konden niet doorgaan. De griep en de toestand der velden heb ben beide 'n spaak tussen het wiel gestoken. Overigens zijn er geen verrassingen gevallen Men zie de uitslagen. Hoofdklasse: Cito—TOP 21; Odos—VI. Vlug 9—0; DCG DSO 2—0. Ie klas: Geel ZwartFSA 1-3 WGW—Con Brio 50. 2e klas: St. VictorBI. Reigers 0—1. 3e klas A: VIOS 2—G. Zwart 0—1; VIOS—VI. Vlug 0—0; WGW 2—VZV 2 0—1. 3e klas B: St. Victor 2Edo 0—4. Junioren A: Hugo Girls a VZV a 2—0; WGW a—VI. Vlug b 21; C: BI. Reigers aStrand vogels a 01. De overige wedstrijden zijn afgelast. In de hoofdklasse heeft TOP het juist weer niet gehaald. Met het kleinste verschil heeft ze toch de punten aan Cito moeten laten. VI. Vlug kampt bepaalt met grote moeilijkheden; we voor spelden wel geen overwinning, maar deze 90 is toch wel heel erg. FSA heeft zich nu stevig aan de kop geplaatst. Geel Zwart werd er de dupe van. Con Brio heeft de verre reis ook al niet tot een goed einde gebracht. WGW liet er geen twijfel over bestaan en met 50 legde het haar wil op. FSA 11 16 25—13 VIO 8 13 20—12 DWO 9 13 20—11 WGW 10 13 23—8 DTS 6 8 14—10 DVO 9 8 18—18 DOS 6 3 10—20 Con Brio 8 2 3—24 Geel Zwart 10 2 11—25 In de tweede klas ondervond de standenlijst geen verandering. BI. Reigers kwam met een zeer kleine overwinning op St. Victor wat dichter bij de leider VZV, maar zonder dat deze direct ge vaar loopt. VIOS 2 deed in de derde klas geen onaardig werk. De 10 ne derlaag tegen 't geroutineerde Dactr in Waterland de Pseudo vogelpest steeds meer om zich heen grijpt, heeft het bestuur van de stichting voor de land bouw in dit district weer maat regelen genomen t.a.v. de enting van de kippen in dit gebied. Met deze actie is nu een begin gemaakt. Zij beoogt het belang van de pluimveehouders en nog meer van de poeliers. Men meent dat door roekeloosheid van enige pluimveehouders en poeliers de pseudo-vogelpest in Waterland kans. heeft gezien opnieuw, na de eerste enting de kop op te steken. Bij sommige kippenhouders, voornamelijk in den lip, is men na deze eerste enting enige maanden geleden sceptisch ge worden. Klachten werden geuit, dat de kippen direct na de in enting vermagerden, of zoals men dat noemt „uitdroogden". Het bestuur van de stichting voor de landbouw verzekert, dat de en ting hier niet aan schuldig is. De kippen, die vermagerden moeten de een of andere ziekte onder de leden hebben gehad, die door de inenting sneller tot uitdrukking kwam. Woensdag aanstaande zal het Britse Lagerhuis debatteren over een regeringsmotie waarbij goed keuring van de nieuwe bewape ningspolitiek wordt gevraagd. Mi nister-president Attlee is een der ondertekenaars van de motie. Deze motie is ingediend nadat negentien (linkse) Labourleden aangekondigd hadden moties te zullen indienen tegen de bewape ning en tegen de plannen om West-Duitsland in het systeem van het Atlantisch Pact op te nemen. In politieke kringen neemt men aan, dat de bedoeling van de re geringsmotie is de dissidenten duidelijk te maken, dat Attlee het debat en een eventuèle stemming als kwestie van vertrouwen zal beschouwen. Oppositie tegen het regeringsprogramma vanuit de partij zou dus als openlijke rebel lie worden beschouwd. GENEVE, 12 Febr. (Reuter). Een lawine heeft in het dorp Airoio aan de Sint Gothnrd-pas mensen en huizen bedolven. Minstens twee personen zijn om het leven gekomen en acht worden vermist. Drie mensen werden na het uitgraven levend aangetroffen. Militairen zijn voor de reddingswerkzaamheden in geschakeld. Geel Zwart 2 is geen schande. VI. Vlug 2 viel wat tegen, we hadden gemeend dat het tegen VIOS wel zou kunnen doelpun ten, maar de strijd eindigde, zo als ze begonnen was. Voor VIOS geen gek resultaat. VZV 2 had het bij WGW 2 niet gemakkelijk en kwam met de hakken over de sloot; de punten zijn binnen. VZV 2 VI. Vlug 2 WGW 2 G. Zwart 2 VIOS TOP 2 VIOS 2 Con Zelo 2 2 verliespunten Bij de Junioren deden Hugo Girls a en WGW a goed werk. Hugo Girls a won de buurtont- moeting tegen VZV a, niet slecht, gezien de 41 nederlaag bi.j de eerste ontmoeting terwijl WGW a de eerste overwinning tegen VI. Vlug b in de wacht sleepte. Strandvogels a bleek bij de C- afdeiing juist even sterker dan BI. Reigers a en mocht beide punten mee naar Onderdijk ne men. 9 17 20—1 10 11 225 9 9 18—13 9 9 10—7 8 8 9—9 5 7 14—4 5 0 0—18 9 0 1—37 ZILVEREN FEEST VAN KAMERDIENAAR MGR. HUIBERS HAARLEM. Onder grote be langstelling heeft gisteren de heer Willem Bloem zijn zilveren jubi leum gevierd als kamerdienaar van achtereenvolgens drie Haar lemse bisschoppen. Te zijner intentie werd in de dekenale St. Jozefkerk een plech tige Hoogmis gecelebreerd door deken Kuilman, geassisteerd door de beide bisschoppelijke secreta rissen, terwijl in het priesterkoor Mgr. Huibers, vicaris-generaal Mgr. Ammerlaan en de officiaal van het Bisdom, Mgr. van Trigt, hadden plaats genomen. Na een feestelijk ontbijt te zijnen huize werd de hee'r Bloem op het bisschoppelijk paleis ont vangen en door Mgr. Huibers hartelijk gehuldigd. Hij ontving" een zilveren horloge met inscrip tie, waarna de bisschop bekend maakte, de Z.H. de Paus de héér Bloem had onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. De onderscheiding werd persoonlijk door de bisschop over handigd. CHAUFFEUR VERDRONKEN (Van onze verslaggever) GRONINGEN. Hedenmor gen half negen geraakte door de dikke mist een vrachtauto met trailer nabij Bedum in het Be dummerdiep. Doordat de chauf feur voor een groentewagen wil de passeren, werd hij door een tegenligger, welke hij te laat zag, gegrepen en in het Bedummer diep geworpen. Hoewel spoedig reddingspogin gen werden ondernomen slaagde men er niet in de chauffeur Kwanten uit Onderdendam nog levend uit het water te halen Zijn mede-inzittende kwam er met een nat pak af. De Groninger brandweer haal de de wagen met trailer later uit het water. DE HANDEL TUSSEN NEDERLAND EN FRANKRIJK Een gemengde Frans—Neder landse commissie, ingesteld op grond van het Nederlands-Franse handelsverdrag, is tot overeen stemming gekomen omtrent de handhaving in hun geheel van de contingenten, zoals deze tot nu toe voor niet geliberaliseerde goe deren van kracht waren. Frankrijk zal naar Nederland de volgende producten exporte ren: meststoffen, ijzererts, Franse of Afrikaanse houtsoorten, tex tiel en weefsels, machines en di verse werktuigen en koloniale producten. Nederland zal van zijn kant naar Frankrijk en de Franse ge biedsdelen diverse landbouwpro ducten, bepaalde hoeveelheden industriecokes, weefsels en elec- trisch materiaal exporteren. EIS VAN 12 JAAR TEGEN HOLDERT GEHANDHAAFD De procureurfiscaal bij de Bij zondere Raad van Cassatie heeft tot verwerping van het beroep van de Amsterdammer H. Holdeft geconcludeerd, tegen een veroor deling tot 12 jaar gevangenisstraf. Deze straf opgelegd ter bestraf fing van dienstneming bij de Waffen-SS, het dienstbaar maken van het dagblad „De Telegraaf" aan de verbreiding van nationaal- socialistisehe beginselen en doel einden, alsook het veroorzaken van Duitse gevangenschap voor de hoofdadministrateur. Mr. J. H. de Pont, verdediger van H. H. meende, dat op grond van psychiatrische rapporten een lagere straf dan 12 jaar op zijn plaats was. „Mijn cliënt", zo zeide hij, ,is een man met een bijzon dere psychische structuur. HET AANTAL WERKLOZEN IN NEDERLAND HET KAARTJE HIERNAAST GEEFT IN EEN OOGOP SLAG EEN BEELD VAN HET VERLOOP DER WERK LOOSHEID IN NEDER LAND.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3