Nederlanders dekten terugtocht van de Amerikaanse divisie Het individualisme bij de export is uit den boze DE VREEMDE GAST 5-1 Gezamenlijk optreden heeft grote voordelen Pastoors en vastenpredikers van Rome door de H, Vader ontvangen Hoe kunnen we bezuinigen op het huishoudboekje? Oorlogscorrespondentie van het Koreaanse front RADIO Geen bureaucratie maar wel Katholieke Actie in de parochie ampioenschap WEK DE GAL IN UW LEVER OP Naar wij vernemen: door Jan van Hatert MAANDAG 12 FEBRUARI 1951 IORDERKWARTIER VR Zaterdag werd iring te Alkmaar een jmaakt met de wed- 11 het damkampioen- ord-Holland Noorder- Vooral in de hoofd- :en de deelnemers aan ■aagd, wat wel blijkt Lagen De heer Riebeek ofdklasse-dammer uit en sinds kort in Alk- aachtig, speelde remise ieer Beers. Frans Slot, ende speler van het t „Damlust kon het et tot een overwinning ubgenoot Th. de Haas n moest genoegen ne- L-emise. De heer De D) wist nog op het remise te maken tegen C. Dijker (Damclub heer M. Oud (DDD) i zijn clubgenoot J- een combinatie en ver- ■rste klasse waren meer :ngen te noteren. De J. van Leeuwen en L. hadden hun partij Breezand gespeeld, or de eerste werd ge- De heer L. Verver ron in een dammen- an W. Tesselaar (Scha- heer D. Stam (DDD) ;en M. J. Langras jr. al :n schijf achter te staan 5 twee. Na taai verzet p. De heren Jorna en iesloten na een span- rtij tot remise, rlagen waren: asse P. BeersN. Rie- Th. de HaasFr. Slot le JongC. Dijker 11 J. Schuyt 02. klasse L.J. v. Leeuwen Riten 20; L. Verver laar 2—0: M. J. Lang- Stam 20.. J. Mek- lorna 11. le week Zaterdag wor- iredstrijden voortgezet. >1 speelde remise gavond zijn te Am- twee partijen gespeeld >rwedstrijd van het per kampioenschap van Ne- 1952. Uitslagen: Bizot Dukel 11; Stahlberg 0—2. gewacht. VIOS probeer- ;ns op het heiligdom van en enige aanvallen en ;es werden soms door net kunst- en vliegwerk ;edaan. thee kwam VIOS over- id opzetten en toen pas ;t verschil van spelbeeld ren: iedere pass, iedere 1 snel afgegeven en het kelijk een lust te zien, iongens vrij liepen. Het lan ook niet lang of de is na een aanval op lar Bouma te vroeg naar l0. Na twintig minuten val op rechts van VIOS was het de midvoor die llijk de dekkingsfout af- 0. Nog was VIOS niet en met een schot via werd Bouma voor de ier gepasseerd. Nu kwam weer opzetten en we at snel afgeven vermag, aanval werd besloten na nd werk van W. Ramler schot van v. Wees, 31. lelde dat er nog een ge- inzat en steeds kwamen iet doel van VIOS terug, it er geprobeerd werd ind kwam geen wijziging el echter aan de andere ar de midvoor van VIOS rit zijn doel lokte en in schoot. Nu zakte i elkaar en het duurde t lang of de stand was midvoor van VIOS 51. lierop blies scheidsrech- er voor de laatste maal bSRC b -VZV b bSVW b 1—7 n—4 3—0 ijk b—RK DVO b 3—4 -ge d—RK WS d 4—1 -Bt. George c 17 rge eSpartanen c g.u.o. VTVRDAGMIDDAG COMPETITIE Afd. Noordholland) md 2And. Boys 1 70 Boys 1Dindua 2 30 2—J. Holland 3 afg. ZCFC 2 2—1 HCSC 3 af. 4Opperdoes 1 14 i—J. Holland 4 2—2 -ZCFC 3 1—7 Afd. KNVB .vogels- -Dindua 31 ;nHuizen 04 ;elsSpakenburg 12 -Kennemerland 22 -HCSV 3—? -J. Holland 41 -ZCFC a£, darken 24 Zandv.m eeuwen af- outSizo 2 0 rEW 5—0 le Geuzen 04 ln 2—BI. Wit 4 1—1 urn 3Alkm. V 2 4-• r.meer 2Ajax 4 2 1 2Gooi 2 3 i W. Frisia 2 5—0 2RCH 2 1— -OSV 2 6—1 VSV 2 3—3 2—BI. Wit 3 3—2 —KW 2 0—2 B 2—ZVV 2 4—3 jckers 3—Zeeburgia 3 9—U Jia 2—WSV 2 uitg- W. Frisia 3 2—" V 3—KFC 3 13 OSV 3 afg- 4—ZFC 3 3—1 jn 3—QSC 2 1—1 de Germaan 3 1 u jk 2de Meteoor 3 HRC 2 •jjia 4—DWS 4 afg- RIENDSCHAPPELIJK 1—Sport 1 5—1 4-1 Vervolg. Om half vier is het in Korea even donlcer en koud als op een ranuari-morgen in het vaderland en dus stonden we rillend op. Van huisje tot huisje ging de order: „klaar maken voor vertrek". In het donker werden de wagens weer geladen. Motoren draai den reeds zachtjes en het was een druk heen en weer geloop langs het smalle weggetje. Iedereen liep met helm en pack op de rug. Hier en dacrr werd nog wat koffie gezet op een smeulend vuur en voor de rest was het wachten op het sein van vertrek, dat niemand verwachfte, eerlijk gezegd. In de verte werd geschoten. Eerst een enkel schot, daarna steeds meer en meer. Het kwam dichterbij ook en we kozen al vast stelling in de bermen langs de weg en achter de wit be sneeuwde sawahdijkjes. Het schieten kwam kennelijk uit de stad en weldra hoorden we, dat infiltranten .des nachts kans had den gezien met de vele vluchte lingen binnen te druppelen, waar na ze vroeg in de morgen paniek zaaiden door links en rechts handgranaten in de huizen te gooien en in het wilde weg te schieten. Het kwam zelfs zo ver, dat een in de stad gelegerd ba taljon m de rug werd aangeval len. Het schieten werd steeds hevi ger. Auto's raasden ons voorbij, waarbij jeeps met de eerste ge wonden. Even werd het kritiek, toen een Point-50, gemonteerd op een passerende weaponcarrier, kennelijk op ons begon te vuren.. Iedereen zocht dekking, maar niemand werd geraakt en blijk baar was het de ietwat losse en zenuwachtige hand van de bedie nende Amerikaan geweest.... We moesten ons klaar maken voor assistentie. Blijkbaar kon men de schutters in de stad niet baas. Maar naarmate het lichter wer.d nam het schieten af en we zouden juist naar de stad afmar cheren, toen de opdracht werd ingetrokken. Het'schieten was nu spoedig afgelopen en tegen nege- PROGRAMMA DINSDAG 13 Febr. HILVERSUM I 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram. muz. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws: 8.15 Gram. muz.; 8.45 Orgelspel; 9.00 Mor genwijding; 9.15 Gram. muz.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Populair con cert; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gram. muz,; 10.50 Voor de kleu ters; 11.00 Alt en piano; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Fragm. „Hansel und Gretel", opera; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Zang en piano; 13.00 Nieuws; 13.15 AVRü-allerlei; 13.20 Fman- ciëel weekoverzicht; 13.30 In strumentaal kwintet; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Gram. muz.; 15.30 „Onze Amerikaanse Buren"; 16.00 Gram. muz.; 16.30 Voor de kin deren; 16.50 Kinderkoor; 17.20 Gram. muz.; 17.30 Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 R.V.U.: Dr. H. Groot: „Witte dwergen"; 19.00 Gram. muz. met commentaar; 19.30 „Paris vous parle"; 19.35 Lichte muziek; 19.50 Voor burger en militair; 20.00 Nieuws; 20.05 Ac tualiteiten; 20.15 Gevarieerd pro gramma; 21.15 De Antwoordman; 21.30 „Een belofte", causerie; 21.35 Operamuziek; 22.00 „Goede moed", causerie; 22.15 Strijk kwartet; 22.45 Buitenlands over zicht; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. muz. HILVERSUM IX 298 m. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram. muz.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Amusementsmu ziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 „Lichtbaken"; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram. muz.; 10.40 Schoolradio; 11.00 Voor de vrouw 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gram. muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gram. muz.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en kath. nieuws; 13.20 „Geestelijke verzorging van de katholieke marineman", cau- serie; 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 Omroeporkest; 14.45 Gram. muz.; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. W. j. Timmer: „Levensom standigheden van de tropische boer'; 18.00 Gram. muz.; 18.15 Amusementsorkest; 18.48 Sport; „Dit is leven"; Voor de jeugd; 19.00 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 19.23 Lichte muziek: 19.52 Poli tiek overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio-schaakwedstrijd Neder landNoorwegen; 20.06 De ge wone man zegt er 't zijne van; 20.12 Fluit en piano; 20.30 Lij densmeditatie; 21.30 Orgelcon cert: 21.50 „Lan danse des Morts" oratorium; 22.35 Actualiteiten; ,45 Avandgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15— 24.00 Gram. muz. BRUSSEL 324 en 484 m 324 m: 12.30 Weerberichten; 12.32 Lichte muziek; 13.00 Nieuws 13.15 Gram. muz.; 13.30 Idem; 14.00 Schoolradio; 15.30 en 15.55 Gram. muz.; 16.00 Omroeporkest en solist; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram. muz.; 17.15 Voor de kleu- ï?r?A - 17.30 Uitzending U.N.O.; 17.40 Lichte muziek; 18.00 Jeugd en muziek; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram. muz.; 19.50 Causerie; 20.00 Hoor spel; 21.00 Gram. muz.; 21.45 Ac tualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Hot-jazz; 22.45 Gram. muz.; 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Gram. muz. ,434 m: 12.05 Omroeporkest; i_ 9„ „feuws; 13.10, 13.30, 14.00 nen begaven we ons op weg, naar het Zuiden natuurlijk.... Misschien anderhalve mül ver der moesten we lanes de wee bliiven staan en werden diverse pelotons het ziiterrein ineestuurd, teneinde flankbeveilieine te ee- ven voor de uit Woniu weetrek- kende Amerikaanse troenen. En wederom dekte het Nederlandse detachement met ziin vrijwilli gers de terugtocht van de tweede divisie. De laatste, maar dan ook de laatste man. die die avond te gen negenen de heuvels langs de weg af kwam dalen, om zich hii de colonne te voegen, was een Nederlandse soldaat. Een hele lange dag hebben onze mannen daar in de heuvels gelegen. Een hvle dag lang trok colonne na colonne vgji de Ame rikaanse tweede divisie voorbij. En wij wachtten maar en wacht ten. De verdreven vijand uit Wonju zou wellicht een omtrek kende beweging kunnen maken en dan proberen de weg terug af te snijden. Het is niet gelukt. Veilig is alles uit Wonju weg gekomen. Het was allang donker toen wij ons in beweging kon den zetten, om na een mijl of tien rijden pas te kunnen overrijden. Het laatste dat we konden zien was het brandende Wonju, „dat vijf dagen lang verdedigd was", zoals het communique van het 8ste leger later zei en met een zucht van verlichting legden we ons in een kampong ter ruste, een kampong midden op de pas gelegen. Een adempauze, om de andere dag weer verdér zuid waarts te trekken? We dachten van wel. Mqar het lot beslist soms zo anders. Ook dit keer. Twee dagen hebben we daar gezeten, twee dagen, waarin onze compagnieën opnieuw erop uittrokken om te patrouilleren „in de buurt". „In de buurt", dat betekent dagmarsen maken van dat in de bergen. Sawah op sawah af. Gladde, bevroren wegen en kou altjjd weer: kou. Na die tweede dag kwam het bevel: „Onmiddellijk klaar ma ken voor afmars naar het Noor den, Wonju moet heroverd worden." Het sneeuwde die morgen hevig Dikke vlokken vielen neer en hadden gedurende de nacht reeds de wegen bedekt ir."et een dikke laag. Onze kampong was een witte wade en iedereen liep met zijn sneeuwschoenen aan te zeu len met de eeuwige hoop rommel die een mens altijd met zich mee moet slepen. Bovenaan de weg moesten we alles inleveren, wat we niet strikt nodig hadden. „Alleen je wapen en wat je aan Hebt. Niets meer", was de order. En dus gooiden we alles maar langs de weg neer. Het was een complete chaos. Tientallen pack, dekens kof fers- handtassen, kistjes, dozen lagen kris kras door elkaar. Tent zeilen en stokken, touwen, jerry cans met benzine, zaklantaarns, fototoestellen, schrijfmachines, veldflessen en bontjassen lagen daar in de sneeuw, die binnen weinige minuten alles bedekte. Jeeps reden af en aan, andere wagens waren haast niet te star ten door de kou en weer andere zaten aan de grond vastgevroren. Zo gingen de soldaten op weg. De helm op het hoofd, het wapen in de hand, zoveel mogelijk mu nitie bij zich. En de sneeuw viel maar, meer en meer. Langzaam, heel langzaam kropen de wagens de bergpas weer op. De sneeuw maakte de' smalle weg levens gevaarlijk en de sneeuwkettingen maalden met dof gerinkel door de dikke vacht. Die weg terug zullen we nooit vergeten. Overal brandde het-nog vanwege de uit tocht twee dagen geleden. Overal langs de weg was het een troos teloze aanblik. Mensen zag je niet meer, slechts hier en daar stond nog een huis en slechts hier en daar dwaalde een stuk vee buiten rond. Voor de rest brandde het, of rookte het en zag je gra naathulzen van de artillerie lig gen of uitrustingsstukken van de Amerikanen, die wat het achter laten van hun bullen erg gemak kelijk zijn. We moesten een paar mijl ten zuiden van Wonju zijn, in een kampong. Hoe dichter we haar naderden, des te luider werd het lawaai van het schieten. Blijk baar was de vijand al dichterbij. En dat was ook zo. Grote ben den, waarschijnlijk Noord-Korea- tien. twintig en meer mijlen en nen zaten bijkans op de laatste heuvelrij links van de weg. Nog even en zij zouden erin geslaagd zijn zich een „roadbloc" te orga niseren, waardoor onze kans verkeken geweest zou zijn. Onze wagens reden de kam pong binnen. Een paar honderd meter verderop zagen we ieder een in dekking vliegen voor mi- trailleurvuur. De colonnen stop ten en veiligheidshalve zochten ook wij dekking achter onze wa gens en achter die, welke langs de wge stonden in de sawahs. We zagen de roks, de Zuid- Koreaanse soldaten de heuvels langs de weg bestormen, de vij and tegemoet. Er werd gescho ten, maar dit hield onze dappere roks niet tegen. Zij gingen door, meter na me ter. Zij slaagden erin tegen de avond de heuveltop te bezetten, wellicht ten koste van meer dan honderd gesneuvelden, maar zij zaten op de top. Een van onze compagnieën volgde. Alles ging zeer snel in zijn werk, want de compagnie was eigenlijk in opmars naar de haar toegewezen posities, waar door zij tussen de hiervoorge- noemde roks verzeild raakte. Vijf dagen Wonju. Over het verdere verloop van de „strijd om Wonju" kunnen we kort zijn. Vijf dagen en vijf nach ten hebben we daar gelegen. Vijf dagen, waarvan er drie waren met sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw. Al die tijd buiten, zo goed als geen mogelijkheid tot aflossing, wachtend op een vij and die maar niet kwam, ten minste niet bij dergelijke grote horden als de krantenberichten u willen doen geloven. Men vecht hier tegen guerilla's, weliswaar bij grotere benden dan vroeger in Indonesië, maar zeker niet te gen een „overweldigende over macht". Maar intussen ligt de infante rie daar maar, in de felle koude van deze Januaridagen. Lager daalde het kwik, tot het 24, 25 en zelfs 28 garaden onder nul wees. Weinig eten, weinig drin ken, weinig slaap. Aan heff einde van de zesde dag komt het ge rucht: we gaan hier weer weg. Wonju wordt prijsgegeven. Ze zeggen, dat we wéér gaan „mo ven" drie, vier keer komen er orders, telkens weer andere. Maar de volgende morgen gaan we. Weer de pas over, weer naar het zuiden, weer naar „ergens anders" voor goed? Dat weet niemand. Ik heb al eens meer gezegd: dit is een vreemde oor log, een heel vreemde. Gerepatrieerden in kamp Vught In de loop van deze week zul len 120 uit Indonesië gerepa trieerde gezinnen in het voorma lige kamp Vught worden onder gebracht. Het is niet onmogelijk, dat in de verdere beschikbare woonruimte van het voormalige concentratiekamp te Vught bin nen afzienbare tijd nog enkele duizenden uit Indonesië zullen worden ondergebracht. PROEFNEMINGEN MET ATOOMWAPENS IN DE VER. STATEN De laatste weken zijn in de staat Nevada, in de Verenigde Staten, her haalde malen atoom bommen tot ontploffing gebracht, teneinde ge gevens te verkrijgen om trent de uitwerking van dit wapen. Deze foto's werden genomen met een tussenruimte van 5 seconden, op een afstand van meer dan 80 km. van de plaats der proef nemingen, en geven een duidelijk beeld van het verloop van de ontplof fing. De bovenste foto links toont de reusach tige, lichtgevende wolk, welke onmiddellijk na de ontploffing ontstond; op de foto rechts boven verliest het licht reeds aan sterkte, terwijl de wolk nog steeds stijgt. Op de foto links onder is de atoomwolk op het hoogtepunt; terwijl zij op de foto rechts onder begint op te trekken. „Nederland heeft jarenlang de mond vol gehad over de pogingen om door export zijn handelsbalans in evenwicht te krijgen. Aan die pogingen heeft nogal wat ontbroken, aldus mr. A. Secret, public relations officer van het Centraal Instituut tot Bevordering van de Nederlandse Buitenlandse Handel (CIHAN) in een overzicht, dat hij dezer dagen voor het contactcentrum van journalisten te Den Haag over het werk van het instituut gaf. De neiging om het maar alleen op te knappen en vooral concur renten niet mee te laten profite ren is in dit opzicht funest, zoals de heer Secret duidelijk maakte. De meeste successen boeken die exporteurs die zich in een export combinatie verenigen en geza menlijk optreden. Aan het hoofd van zo'n combi natie wordt als het goed is een exportmanager gesteld, die 'de knepen van het vak kent en eco nomisch voldoende geschoold is. Een heel goed staaltje van acti viteit op dit gebied is onlangs aan de dag gelegd door het Bloem bollen Comité in Haarlem, een instituut dat voor onze export zeer belangrijk is daar onze ex port van bloembollen het bedrag van f 100 millioen per jaar ver tegenwoordigt. Toen in 1950 een belangrijk kwantum in Zweden was afgezet, bleek dat de markt daar op zo'n hoeveelheid niet be rekend was. De prijzen voor Ne derlandse bloembollen liepen on rustbarend naar omlaag en me nige Zweedse importeur wist zich geen raad vanwege de dreigende stroppen. Men heeft toen uit Haarlem aanstonds twee experts in publiciteitszaken naar Stock holm gedirigeerd, die er geen halve maatregelen namen. Een flinke advertentiecampagne in de Zweedse pers, een persconferentie waar de nodige,, copy uit kwam, trok de bloembol weer in de al gemene belangstelling en deed de prijzen snel stijgen. Zo heeft men een belangrijke relatie ook voor latere jaren kunnen behou den. Er zijn ook minder geluk kige voorbeelden van onze acti viteit op handelsgebied in het buitenland. Soms is men nog veel te wei nig coulant en moeten directeu- (Advertentie) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stro.men, anders en 16.00 Gram. muz'* 16 30 Kla- verteert uw voedsel niet. het bederft, rinet en Dianrr 16 4.^ hrarn mu» u raakt verstopt, wordt humeurig en 17 00 Uram- j loom. Neem de plantaardige CARTER'S rVovL Verzoe^PrOgramma; 18.30 LEVERPILLETJES om die liter gal op VJram. muz.19.00 Omroeporkest te wekken en uw spijsvertering en stoel en solisten; 19.45 Nieuws' 20 00 gang op natuurlijke wijze te regelen. GrlS' SUi-i 22 45 £1= ÏVnl Dansmuziek'; 23 55 Nieuws; 23-°0 Carter'. LeverpiUetJ.* ren van fabrieken al hun geduld en overredingskracht aanwenden, om hun personeel ervan te over tuigen, dat zij een order met bui tenissige condities die een heel andere smaak verraden, dan wij hier gewend zijn, met evenveel ambitie moeten uitvoeren. Onder geschiktheid en paraatheid zijn nu eenmaal eerste eisen bij het winnen van nieuwe klanten. De activiteit van het CIHAN bestaat uit het geven van advie zen, adressen en marktexplora- ties, voor welk laatste doel gere geld experts de wereld bereizen. De instelling heeft al veel kun nen bereiken. Eens is een zaken man die op het idee kwam een lijst te vragen van adressen, die hij onderweg naar Indonesië op de plaatsen van tussenlanding zou bezoeken, thuis gekomen met de mededeling, dat deze service van het CIHAN hem twee ton had opgeleverd. hebben de Ned. Joodse Kerkge nootschappen zich ernstig ontsteld verklaard over de gratie, ver leend aan de oorlogsmisdadigers Aus der Fuenten en Fischer. ontvangt de Sjah van Perzië van daagnu hij in het huwelijk treedt op bestelling een grote zending Aalsmeerse bloemen, die per K.L.M. worden getranspor teerd. bracht Koningin Juliana de dag van gisteren te Leiden door om daar als oud-leerling van de Uni versiteit de diesviering mee te maken spreekt lt. gen. Aler, chef-staf luchtmacht, morgenavond van 19.50 tot 20 uur voor de A.V.R.O. over zijn bezoek aan de Neder landse vliegers in de Ver. St., is minister Stikker gistermiddag uit Parijs teruggekeerd na be sprekingen in het O.E.E.S.- kader. Van steiger gevallen en gedood Te Amsterdam is Zaterdag een 66-jarige werkman, die op een steiger voor een blinde zijmuur kalk stond af te bikken, naar beneden gevallen. De man is aan zijn verwondingen overleden. VATICAANSTAD (K.N.P.). De H. Vader heeft in de zaal van het Consistorie de pastoors van Rome en hen, die in Rome de vastenmeditaties zuilen houden, in speciale audiëntie ontvangen. Zij werden aan de Paus voorge steld door Kardinaal Micara, de nieuwe Vicaris Generaal van Rome na de dood van Kardinaal Marchetti Selvaggiani, aan wiens nagedachtenis de H. Vader in het begin van Zijn toespraak woor den van dank en waardering wijdde. Daarna memoreerde de H. Vader het grote geestelijke succes van het voorbije H. Jaar, welk succes, zo zeide Hij, voor een groot deel te danken was aan de ijver van .de geestelijkheid van Rome. Woorden van grote bezorgdheid sprak de H. Vader over de hui dige wereldsituatie, waar een nieuwe oorlog dreigt, terwijl de mensheid nog gebukt gaat onder de gruwzame gevolgen van een oorlog, die nog pas voorbij is. Er gaat een angstkreet over de we reld, die gebukt gaat onder de vrees voor een nieuwe oorlog. De H. Vader citeerde hierbij de sombere woorden van de H. Augustinus, ais deze spreekt over de inval van de barbaren in Rome, toen wilde horden het Ro meinse Rijk overstroomden. De H. Vader herinnerde aan het beroep, dat Hij in Zijn laatste kerstboodschap op de wereld had gedaan en dankte voor de vele bewijzen van ijverige inspanning, die Hij overal mocht zien. Aan de pastoors beval Hij uit drukkelijk aan de zorg voor dé zwakke zielen om hen te leiden op de weg der waarheid. De ge lovigen moeten in hun priesters altijd de minzame goedheid en bereidheid van de Goede Herder terugvinden. Hij waarschuwde hen nadruk kelijk, dat zij van de parochies geen bureaucratische instellingen moesten maken. Administratie en organisatie zijn in deze tijd nood zakelijk, maar de vaderlijke zorg voor de zielen moet toch de ge hele aandacht van de priesters opeisen. Hij spoorde hen vervol gens aan om de Katholieke Actie bij hun arbeid in te schakelen; deze instelling heeft reeds vele vruchtbare initiatieven ontwik keld en uitgewerkt en heeft reeds zeer vele en goede diensten aan de zielzorg bewezen. Ook het godsdienstonderricht en de morele opvoeding van de jeugd bracht de H. Vader nadruk kelijk naar voren als een dwin gende eis van deze ontwrichte tijd. Hij vroeg de predikanten bij hun vastenmeditaties speciale aandacht te wijden aan de jeugd en de gevaren die haar bedreigen. Met nogmaals een beroep op de aanwezige geestelijkheid om zich geheel te geven, besloot de H. Vader deze speciale audiëntie, waarin Hij Zijn vaderlijke zor gen ilitsprak als bisschop van Rome en Vader van de gehele Christenheid. De tliden ziin duur. En het liikt er niet on. dat daarin voorlopig een verandering zal komen. Meer dan ooit zal het voor de huis vrouw gewenst ziin nauwkeurig boek te houden van haar uitkom sten, Breken er moeiliike tiiden aan. dan moet er worden bezui nigd. Het huishoudboekie wordt dan eeraadnleeed. om na te gaan. welke posten eventueel kunnen vervallen of op welke uitgaven kan worden bespaard. Uitgangs punt moet zijn, dat de gezondheid van de huisgenoten er geenszins onder mag lilden. Er zijn van die besparingen, die onder geen enkele omstan digheid ook maar in het minst aan de" voedingswaarde tekort doen. Misschien hebben sommi gen onder onze lezeressen ér niet altijd nauwkeurig op gelet, maar het is mogelijk een bezuiniging toe te passen. Men bemerkt het wel niet direct, maar zeker na verloop van tijd. Het betreft in de regel kleinigheden. Maar een besparing van kleine bedragen kan juist van nut zijn. Vooral omdat die kleine bedragen dage lijks in het huishouden terug komen. We zullen enkele voorbeelden aan de hand doen. Eieren kunnen voor onze voe ding niet gemist worden. Kip peneieren zijn duurder dan een deneieren. Maar de voedings waarde is volkomen gelijk. Al leen de kookbehandeling ver schilt. Eendeneieren moeten min stens 10 minuten koken, of aan beide kanten worden gaargebak- ken. Men laat dit vooral niet ach terwege, om de kans op besmet ting met paratyphus tegen te gaan. Melk in flessen kost de huis vrouw meer geld dan het kopen van losse melk. Hetzelfde geldt voor grutterswaren, die los ver kocht, goedkoper zijn dan in ver pakkingen. De soms luxe en aan trekkelijke verpakking moet toch op een of andere wijze in de prijs worden verrekend. Puddingpoe der is niet goedkoop. We kunnen de pudding smakelijker maken met minder dure producten, als maizena, griesmeel enz. Het Smaakje wordt verkregen door gebruik te maken van citroen of sinaasappelschil (raspen). Ver schillende soorten van broodbe- lèggingen zijn gemakkelijk te vervangen. We noemen appel stroop, plakjes appel, geraspte wortels, ramenas, e.a. Er be.staat een prijsverschil tussen vlugkokende havermout en gewone havermout. Bij het vlugkoken ontstaat niet de dikke gebonden pap. Bij gewone ha vermout wel. Havermoutpudding. 1 liter melk, 50 gr. havermout, 50 gr. Maizena,- 60 gr. suiker, wat zout," kaneel. De melk op een klein deel na met de havermout en wat zout aan de kook brengen en onder roeren gaar koken. De Maizena met de rest van de melk tot een glad papje roeren, dit bij de havermoutpap gieten en deze onder roeren enige tijd doorko ken. De suiker met kaneel ver mengen en dit mengsel door de warme pudding roeren. De pud dingmassa overdoen in een met koud water omgespoelde pud dingvorm. De pudding koud la ten worden en .storten. FEUILLETON 41. We hebben toch zo lang op u zitten wachten na dat telegram, waarin stond dat "vader pas om elf uur in Groningen kwam en oma en opa deden niets dan pra ten over allerlei ongelukken, die u gekregen kon hebbenwat voor een ongeluk hebt u gehad, mammie?" „Het licht is uitgegaan vent en toenkonden we een hele tijd.... niets zien op de weg.... en konden we maar heel langzaam rijden," zei Josine hakkelend. „En toch hebt u zeker ónze ster gezien en die heeft u regel recht naar ons en het Kerst kindje toegebracht!" riep Bep- pie, juichend van blijdschap. „Juist, schatten! En nu mogen we wel gauw naar oma terug gaan, want stel je nu toch eens voor, dat zij gemerkt heeft, dat jullie uit béd bent gekomen en dat ze in de kou naar jullie loopt te zoeken!" zie Josine, die door een paar woorden van de man op de hoogte van de toe stand was gebracht. Terwijl Haas hielp, de kinde ren weer goed aan te kleden en ze lekker toegestopt in de auto zette, nam Josine de man mee naar de andere hoek van de schuur en wenkte hem. dat hij op een paar bossen stro naast haar moest komen zitten, want hij beefde over al zijn leden en hii scheen te zwak om nog lan ger op zijn benen te blijven staan. „Vertelt u me gauw alles," zei ze' zonder verdere inleiding. „Hoe komt het dat u in een koude nacht als deze hier 'bent met uw vrouw en een pasgeboren kind? U bent geen zwerver of land loper. Ik zie, dat u meer met uw hoofd dan met uw handen hebt gewerkt." Na enige aarzeling gaf hij ant woord op haar vraag, want ze sprak zo beslist, dat hij die vraag niet wist te ontwijken. Hij keek naar de armzalige leger stede en zei bijna fluisterend: „Een jaar geleden had ik een goede positie als tekenaar. In het vooruitzicht van opslag en een eigen huis, stuurde ik al mijn spaargeld naar mijn ver loofde om haar over te laten ko men. Ik heb haar leren kennen( toen ik eens op bezoek was bij mijn grootouders, die in Duits land wonen. En op de dag, dat zij haar ouderhuis verliet om naar mij toe te komen, meende m'n patroon, ten onrechte, mij op een ernstige fout te betrappen. Hij beweerde, dat ik een model tekening verduisterd en een octrooi ontijdig bekend gemaakt had en weigerde mij de beloof de salarisverhoging, hoewel hij moest weten, dat de fout bij een ander. lag. Hij stond me zelfs niet toe, iets'tot mijn verdedi ging te zeggen en toen vloog ik in mijn woede hem aan. Ik ging bij hem weg omdat Marie een paar dagen later hier in het land kwam, eri zat er voor ons niet veel anders op dan toch maar te trouwen in de hoop, dat ik wel spoedig een andere be trekking zou vinden. Ik tobde er niet te veel over in de mening, dat me dit als goed vakman gauw genoeg lukken zou. Maar er kwam altijd iets tussen altijd de hardnekkige bewering, dat ik niet te vertrouwen zou zijn.... Ik was een paar weken nu hier, dan daar, totdat ik, twee weken geleden, teneinde raad hierheen kwam om mijn vrouw, hoe erg ze er ook tegen op zag bij een tante van me te brengen, die naar ik dacht, nog hier in Eelde woonde. Maar we konden haar nergens vinden. Ze schijnt in Eefde te wonen, er gens in de buurt van Zutphen en ik heb me dus in de plaats naam vergist. Maar Marie kon toen niet verder reizen. Een arm boertje, dat in zijn huisje zelf geen plaats had, heeft ons toen toegestaan, zolang hier in de schuur te wonen en zijn vrouw heeft Marie geholpen en ver zorgd zo goed ze kon. U zult natuurlijk vragen, waarom we het gewaagd hebben, te gaan trouwen, maar als arme mensen daartoe geen moed hadden, wat zou er dan van de wereld terecht komen? En misschien vind ik in Groningen werk, als die oude beschuldiging me ook daar niet achtervolgt." Er was niets bijzonders in dit geval, een geschiedenis die zich vaak op de wereld herhaalt en toch maakte het een bijzondere indruk op Josine. Ze voelde in nig medeliiden met die vrouw en haar kindje en was er in haar hart van overtuigd, dat die man de volle wahrheid sprak. „Mag ik uw kindje eens zien?" vroeg ze na een poosje. De man ging on zijn tenen naar het bed en lichtte de oude omslagdoek even op die over het slapende kind lag. Juist op dat ogenblik begon de kaars te flik keren en ging uit, zodat ze bij het rossige licht van het vuur zij aan zij naar het kindje stonden te kijken. De man wendde zijn ogen geen seconde van de jonge moe der af en toen Josine de uit drukking van zijn gelaat zag, kwam er in haar hart een gevoel boven, dat ze reeds lang dood waande. Het perste haar tranen uit haar ogen, tranen van schaamte en ze verborg haar ge laat in de mouw van haar bont jas Spoedig echter kwam ze terug tot de nuchtere werkelijkheid van het ogenblik en zei beslist: ..Vannacht is bet te koud, maar morgen komen we uw vrouw hier halen en dan nemen we haar bij mijn schoonmoeder in huis, tot ze helemaal opgeknapi is. En mijn man zal wel zorgen dat u weer werk krijgt. Hij if directeur van een grote maat schappij en heeft verscheidene tekenaars in dienst.... En mat ik dit dan voor de baby geven?' vroeg ze bedeesd, de man eer bankbiljet in de hand drukkend „Nee.... dat kunt u niet weige ren.... het is niet voor u!" Voordat ze wegging keerde ze zich nog even naar hem om. (Wordt vervolgd)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7