Wol-industrie in de Korenbeurs Levensvatbaarheid zal nog moeten blijken Een gouden huwelijksfeest in de Hekelstraat Rochdale wordt uitgebreid Practische tentoonstelling EEB23 Het ongeval aan de Willem de Zwijgerlaan 59 woningen in aanbouw De vrouw in baar werk Brandweer-trofee verdwenen Ingezonden Pastoor v. d. Lugt in Weesp benoemd PAGINA 2 i n DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 ALKMAAR Zoals men weet, heeft de Coöp. Nederlandse Wolafzetvereniging, ook wel genoemd de Nederlandse Wolfede ratie G.A. tot eind van dit jaar de voormalige korenbeurs aan het Luttik Oudorp gehuurd, teneinde hier te experimenteren met een wijze van wolbewerking, waaruit mogelijk een nieuwe plaatselijke industrie zou kunnen r^oeien. Naast ijzer-industrie, chocolade-industrie, orgelindustrie en confectie-industrie zal Alk maar dan ook een wol-industrie bezitten, waar het ruwe mate riaal tot eindproduct verwerkt wordt. Bij de Ned. Wolfederatie is ca. SO pet. der schapenhouders in het land aangesloten, zodat ge zegd kan worden, dat ook onge veer 80 pet. van de in ons land geproduceerde wol in handen van deze Wolfederatie komt. Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gepu bliceerd in Mei '50, zijn er in Nederland 182.000 wolleverende schapen, die een 800.000 kg wol produceren, een hoeveelheid, die slechts enkele percentages uit maakt van het kwantum, dat de Nederlandse wolindustrie, wier behoefte vooral in de na-oorlogse jaren sterk gestegen is, nodig heeft. In vroeger jaren ging de wol van de schapenhouders via di verse opkopers naar de fabrieken, doch in de dertiger jaren zijn de producenten in de Ned. Wol federatie verenigd, die voor hen de wol afzet op het meest ge schikte moment en tegen de meest-gunstige prijzen. De aan geslotenen bevinden zich hier wel bij: het laatste jaar kregen zij nl: een nabetaling van 30 pet., hetgeen betekent, dat zij als lid van de Federatie gemiddeld f 1.per kg meer voor hun pro duct ontvingen dan de niet-leden. Een groot deel van de inge leverde wol, circa 50 pet., wordt door enkele fabrieken voor de Federatie verwerkt tot wollen dekens, stof voor costuums of knotten wol en naar verhouding van de inlevering onder de leden gedistribueerd. De overige wol wordt aan fabrieken verkocht en gedeeltelijk in de nieuwe Alk- maarse industrie verwerkt. Eerste eindproduct kwam gereed Er staat in de Korenbeurs een productie-apparaat een een heid dat werk geeft aan een tiental arbeiders: deze machine is gedeeltelijk uit Frankrijk ge ïmporteerd, gedeeltelijk door de AANRIJDING MET BERGERBUS ALKMAAR. Maandagmor gen omstreeks half twaalf kwam op het kruispunt Oosterweg Oude Bergerweg een Citroën- personenauto, bestuurd door de Amsterdamse tandtechniker J W. in botsing met een bus van de N.H.A.D.O. De bestuurder van de personenwagen was niet op de hoogte met de wegomlegging tussen Bergen en Alkmaar en kwam op het vermelde kruispunt door een verkeerde manoeuvre in de knel. De voorzijde van de bus werd ingedeukt terwijl de per sonenwagen aan de rechter-voor- zijde ernstige schade opliep. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. ONTLUISTERING EGMON DERSTRAAT ALKMAAR. Ook de prach tige bomen, die de Egmonder- straat sierden, zijn ten offer ge vallen aan de zo gevreesde iep ziekte, die in ons land al zo menig stadsschoon onherstelbaar heeft verminkt. Maandagmiddag is men begonnen met het rooien van de bomen die, zoals wij kon den constateren, reeds ernstig door de iepziekte aangetast zijn. Met het verdwijnen van deze bomen zal de Egmonderstraat en ook het aanzien vanuit het Nas- sauplein, een groot deel van haar bekoorlijkheid hebben ingeboet. BRIDGENIEUWS ALKMAAR. Maandagavond werd in hotel Victory te Alkmaar de tweede ronde gespeeld van de Paren-competitie in het District Alkmaar van de N.B.B. Het ge heel stond onder leiding van de heer G. C. van Gulik, Er waren 44 paren in 4 afdelingen, sse 10 par Engels-Mevr. Kohier; 2. v. Kleef- 1 p Ho oofdklasse 10 paren; 1. Mevr. Kossen (Castr.); 3 Honing-Plom per, Bergen. 4. Pias-Vink; 5. Vis- ser-Govers, 6. de Ruiter-de Rie; 7. heer en mevr. Padt (Castr.); 3. Haasbroek-Koning Sr.; 9. mevr. Nordemann-mej, Sombroek; 10. Hoogvorst-I J ssels. Ie klasse 14 paren; 1. heer en mevr. Brandon Bravo; 2. Raven- swaay-Toepoei; 3. Snijders-Lief- ting; 4 v. Eik-Wirtz; 5 Pijpers- Res, 6. Lamoaik-Bruin; 7. Krui- der-de Lange; 8. heer en mevr. Wasterval; 9. Spruyt-Terpstra; 10. Kaper-Scholten; 11. heer en mevr. Koel; 12. Buis-Schram; 13. Jansen-Engels; 14. heer en mevr. Vasbinder. 2e Klasse afd. 1: 1 BlomMevr Lek; 2. v. Beest —Rijs; 3. Heer en Mevr. Schoen maker; 4. JansenRuiter; 5. Beek —Zorgman; 6. Heer en Mevr. Koster; 7. BeetsBos; 8. v. Vliet Kiel; 9 VinkDusseldorp; 10 Mevr. GrootegoedMevr. Kaper. 2e Klasse afd. 2: 1. TrijbetzGovers; 2. Peljs Nol; 3. Mevr. ZonneveldLind; 4, DelverKweldam; 5. Mevr. Blad v.d. Stadt; 6. WitMaarleveld; 7. Heer en Mevr. de Mik; 8. v. AmmersVonk; 9. BuersRaat; 10. Vinkv. Mierlo, Dierenbescherming ALKMAAR Aan komen lo pen Rijksstraatweg 192, Limmen, een hondje. Kentekenen: zwart met wit-bruin bij de kop, ruw harig, type smoushondje. (Alleen de eigenaar wordt opgeroepen) Op het Ritsevoort zwerft sinds enige weken een cyperse poes Zwervend in De Hout aangetrof fen een Ierse Setter en op de Rijksstraatweg te Alkmaar een wit krulhondjé. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat Alkmaar. Nederlandse industrie geleverd en gedeeltelijk naar eigen ont werp vervaardigd. Zoals gezegd, begon men in de Korenbeurs aan een experiment, dat onlangs tot resultaat had, dat het eerste eind product gereed kwam. Men maakt hier een wollen vloerbedekking in rolvorm; een product, dat in de wandel ,,'n vast kleed" ge noemd wordt. In deze tijd van goederenschaarste en kooplust is het natuurlijk geen toer dit pro duct ook af te zetten. Men zal echter tot normale tijden moeten wachten, om te kunnen conclu deren, dat het experiment ten volle geslaagd is en het product ook dan zijn weg naar de consu ment zal vinden. Hiervan zal het dan ook afhan gen, of de Coöp. Ned. Wolafzet- vereniging over zal gaan tot het bouwen van een eigen fabriek kwestie! in Alkmaar. Tot dusver moest men zich beperken tot aankoop van een perceel grond aan de Helderseweg voor kantoorruimte. Hoewel hier mogelijkheden tot uitbreiding zijn, staat nog niet vast, dat ook hier t.z.t. de fabriek zal verrijzen; het is eerder te verwachten, dat men daarvoor ook op het Industrieterrein-Noord zal belanden. Voorlopig hoopt men echter, ook na '51 nog een jaartje in de Korenbeurs te kunnen blijven werkén. ALKMAAR Maandagmiddag is de commando-staf van de Oter- leekse Brandweer, die de man schappen van de Alkmaarse Vrij willige Brandweer onlangs buit hadden gemaakt, uit de brand weerkazerne verdwenen. In de loop van de middag meldden zich vier heren aan de brandweerkazerne met de me dedeling dat zij persvertegen woordigers zouden zijn. In een onbewaakt ogenblik hebben zij zich van de met zoveel moeite door de Alkmaarse Brandweer veroverde staf meester weten te maken, zeer tot spijt van de brandweerlieden, die Wel listig te werk zullen moeten gaan, om de staf terug te krijgen. Dat zii het er niet bij zullen laten zit ten, is wel zeker; per slot van rekening is het toch een prestige •v*: - ALKMAAR Op 17 Februari gaat het echtpaar L. N. van Es A. C. van Es-Jonker zijn 50-jarig huwelijksfeest vieren. Reden om dat heuglijke feit te herdenken, is er zeker, want, zoals wij dat dezer dagen ervoeren, het echtpaar van EsJonker, waarvan de man 71 jaar en de vrouw reeds 72 is, is nog gezond, goed ter been en kan terugzien op een mooi leven. ONZE AGENDA LEZING over de Franse litteratuur voor het Genootschap Nederland Frankrijk in het Victory- hotel te 8 uur. FILMS: Hamonie: Per raket naar de maan, alle leeft tijden. Victoriatheater: De vro lijke vagebond, 18 jaar. Rex-theater: Schandaal in New Orleans, 14 jaar. Cinema-American: De held op sokken, 14 jaar. Voorstellingen hedenavond 8 uur. Matinee: iedere middag 2.30 uur in het Rex-theater. NACHTDIENST APOTH.: Buiten de normale ope ningstijden is vanaf 18 u. geopend voor spoedgeval len Apoth. G. Kruisinga, Koorstraat 59. ALKMAAR De woningbouw vereniging „Rochdale" gaat weer bouwen. Daartoe werden Maan dagmiddag de eerste palen van de 500, nodig voor de fundering van 59 woningen, op het bouwterrein achter de Vondelschool, bij de Jan Huygensstraat, de P.C. Hooftstraat ,en de Coornhertkade, in de grond geheid. Er zullen 29 eengezinswoningen waaronder 8 duplex-woningen, worden gebouwd aan de Huy gensstraat die 3 slaapkamers, een woonkamer en keuken, en een douchecel bevatten. Aan de Coornhertkade worden 30 etage woningen in drie bouwlagen ge bouwd die twee slaapka mers en een douchecel krijgen. ALKMAAR De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen is in Alkmaar begonnen met de uit voering van een nieuw experi ment, een tentoonstelling over de mogelijkheden voor de vrouw in haar werk. „Goed kleding" heet deze tentoonstelling, die in de zalen van het Wapen van Heemskerk is ingericht en laat zien, hoe de plattelandsvrouw er in en na haar werk, dat van an dere aard is "dan dat van de stads vrouw, uit kan zien; n.l. een voudig degelijk, en toch smaak vol gekleed en tevens goed ver zorgd van uiterlijk. De tentoonstelling, waaraan te vens een eenvoudige modeshow verbonden is, werd Maandagmid dag geopend door Mevrouw H- MansholtPostel de echtgenote van de minister van Landbouw, die er op wees, dat het de be doeling van deze tentapnstelling was, om er aan mede te werken, dat het niveau van het leven der plattelandsvrouwen verhoogd werd. De tijd van de eigen spe cifieke klederdrachten is wel voor bij, de pogingen streekdrachten (Advertentie) Kinderen zijn er niet veel ge weest, slechts drie, waarvan nog twee in leven. Er zijn in totaal vier kleinkinderen. Jarenlang heeft de heer van Es, die nu in de Hekelstraat al sinds 38 jaar een sigarenwinkel drijft, zelf een sigarenmakerij gehad, met een man of zeven personeel. Later is hij nog geruime tijd als ver tegenwoordiger van een Haar lemse firma in levensmiddelen langs de weg geweest en heeft zodoende een grote kring van vrienden en kennissen opgedaan. Over de tijd, dat de heer van Es, tussen de grote en de kleine Unie in, zaken deed, 38 jaar geleden, kan hij niet zo erg veel meer ver tellen. Wel herinnert het echt paar zich natuurlijk de huwelijks dag. 50 jaar geleden in de kerk op de Laat. Er waren toen vier paren, waarvan met het echtpaar van Es nog slechts het echtpaar Madiol in de Uitenboschstraat over is. De heer van Es vooral neemt het leven, dat nog zo slecht niet NEDERLAND—FRANKRIJK ALKMAAR Saint, Exupéry, Bernanos, Giraudoux zijn gestor ven, André Gide is over de tach tig. Colette half verlamd, Mauriac, Valéry Larbaud schijnen uitge schreven. Wat zijn nu de grote figuren die door hun werk de richting van de Franse roman van heden bepalen, wat is op dit domein de positie van een Mal- raux, een Sartre, een Chamion, een Montherlant, van wie van d4 jongeren mogen we baanbrekend nog verwachten, van een Camus, een P, Vialar, een J. pracq? Met andere woorden, wat is „la situa tion du roman Francais contem porain?" Over dit onderwerp zal spreken voor de afdeling Alkmaar van bovengenoemd genootschap op a.s. Dinsdag (Hotel Victory, 's avonds 8 uur) de Franse essa yist en kriticus. Gaëtan Picon Zeker is de schrijver van de knappe studies over Bernanos en Malraux bij uitstek aangewezen om als gids te dienen bij deze oriëntatie. Zijn Panorama de la Nouvelle Littérature Frangaise is terecht ook in ons land bekend geworden en men heeft het maar te leggen naast andere werken in dit genre (van H. Ciouard of van H. Girard b.v. om er de uitzonderlijke waarde van te le ren kennen. Het bestuur van de afdeling verwacht een interessante lezing voor ieder die zich voor de Fran se literatuur interesseert, d.w.z. ieder wie de West-Europese Cul tuur ter harte gaat. voor hem is geweest, met ge paste vrolijkheid op. Een grapje op zijn tijd kan er nog steeds vanaf en ware het niet, dat uw verslaggever danig op zijn hoede was, hij zou er wellicht zelf nog het slachtoffer van geworden zijn. „Djartgan Lupah" ALKMAAR Het bestuur maakt bekend, dat de eerstvol gende ledenvergadering gehouden zal worden op Donderdag 15 Fe bruari a.s. om 20.00 uur in ..Kin- heim". Ook zij, die tot nu toe vergaten, zich aan te melden en zij. die nog niets wisten van het bestaan van de vereniging, zijn van harte welkom. Zij kunnen zich dan desgewenst meteen op geven. Het lidmaatschap van de vereniging staat open voor alle R.K gerepatrieerde militairen uit Alkmaar en omgeving. Gevleugelde^^ vingers - met Halda IMPORTEUR VOOR NEDERLAND DABEB organisatiemachines n.v. HERENGRACHT 540 AMSTERDAM TELEFOON 39495 Agentschap voor Noord Holland: KANTOORMACH. HANDEL „DE LICHTE TOETS" J. C. v. d. VEER ALKMAAR Regulierslaan 20 Tel. 4551 K 2200 NU NOG VOOR DE OUDE PRIJS van f 555. ZIET ETALAGE van den Boschstraat Mijnheer de redacteur. Ik verzoek U beleefd dit schrij ven op te nemen in uw rubriek „Ingezonden stukken". Toen vorige weck Maandag het ongeval op het bouwwerk aan de Willem de Zwijgerlaan plaats vond. had het slachtoffer van dit ongeluk een zo onduldbare pijn, dat de omstanders, ondeskunai- gen als zij waren, zich geen raad wisten. Een der omstanders zag tot zijn opluchting een auto met het artsenteken, die toebehoorde aan dokter v. Leeuwen. De man vroeg de heer v. Leeuwen, of hij even mee wilde gaan om te zien of hij misschien iets kon doen voor het slachtoffer. Het antwoord van dokter v. Leeuwen maakte de verontwaardiging gaande van twee arbeiders van het bouw werk, die deze verontwaardiging uitten in een aan mij gericht schrijven van de volgende in houd: „Ik stond Maandag 5 Februari op de hoek van een straat te wachten op een ziekenauto, die elk ogenblik kon komen. Tot mijn vreugde zag ik een doktersauto, de auto van dokter van Leeuwen, die juist in zijn wageri Wilde stappen. Ik vertelde hem, dat er een ernstig ongeluk was gebeurd, dat fc vnrkriieen' doktershulp telefonisch was inge- ..In,ti aucties zyn te verkrijg roepen, maar dat doktersassis- bij de secretaresse, mej. C. An driessen, Steynstr. 37 of 's avonds aan de zaal. R, K. Tafeltennis ALKMAAR Hedenavond om 8 uur zal in de gymzaal van de Koorenlaan de tafeltennis weer worden beoefend. Alle leden, als ook degenen, die zich voor deze sport interesseren wórden ver zocht Dinsdag present te zÜh- Bij voldoende deelname Wordt er iedere week weer getennist. roepen. tentie tot op dat moment was uitgebleven en ik vroeg hem even mee te gaan om naar het slachtoffer te kijken. Dr. v. Leeu wen antwoordde echter: U moet direct de geneeskundige dienst opbellen; dit is mijn werk niet", en met een glimlach op zijn ge laat vertrok hij. Deze brief was ondertekend door twee arbeiders, die bij het ongeval aanwezig waren. Mijnheer de redacteur,, mijns inziens is hier verder commen taar overbodig. Hartelijk dank voor de plaatsing. (Naam en adres van de inzen der zijn ter redactie bekend, evenals de namen en adressen der schrijvers van de brief die in dit ingezonden stuk zijn ver werkt). Naschrift van de redactie. Commentaar lijkt ons in dit ge val toch niet geheel overbodig. Wij hebben ons daarom over deze aangelegenheid in verbinding ge steld met dokter van Leeuwen zelf, die ons meedeelde dat hij niet in staat was bij dit ongeval assistentie te verlenen, Omdat hij geen enkel instrument bij zich had. Hij verklaarde, tot degene die hem vroeg te komen kijken naar het slachtoffer, te hebben gezegd: „Ik heb niets brj me. Belt U onmiddellijk de geneeskundige dienst op." Wij kunnen ons voorstellen, dat een arts, die ambtenaar is en die als zodanig geen enkel instru ment bij zich heeft, weinig kan uitrichten bij een ongeval zoals zich op 5 Februari heeft voorge daan. Van do andere kant komt het ons voor, dat het tactischer was geweest, wanneer de ambte naar, die tenslotte toch arts is, wel degelijk was meegegaan om naar het slachtoffer te kijken. Allicht zou hij een aanwijzing hebben kunnen geven, al was het dan maar terzake van de ligging van de gevallene. Het zou boven dien de gezellen van het slacht offer. die met het ongeluk aan waren, hebben gerustgesteld, te weten dat een arts zich, hoe mi niem dan ook, met hef slacht offer bemoeide. Dokter van Leeuwen zal wel zijn redenen gehad hebben om zijn houding te bepalen, zoals hij deed, psycholo- fisch en tactisch juist, lijkt ons ie houding allerminst. weer nieuw leven in te blazen, leken haar nutteloos. Wel is het mogelijk een eigen smaak bij de plattelandsvrouwen aan te kwe ken. De kleding van de platte landsvrouw stelt zware eisen aan degelijkheid en moet practisch zijn. Vertrouwende dat deze ten toonstelling er toe zou bijdragen de plattelandsvrouwen er zich van bewust te doen zijn dat zij een eigen taak in de maatschap pij hebben, verklaarde Mevrouw Mansholt de tentoonstelling voor geopend. Mevrouw ElemaBakker, na mens de tentoonstellingscommis sie sprekende, verklaarde dat de tentoonstelling een drieledig doel had n.l. de uiterlijke verbetering van de vrouw, advies te geven voor betere besteding van het kleedgeld en tevens met dit alles het gevoel van eigenwaarde van de plattelandsvrouw te verhogen. Zij wees er op, dat ook in Ame rika een streven is, langer met de kleren te doen, waartoe dan O'ok degelijker kleding meer en meer wordt gekocht. In een show werden vervol gens practische drachten als overalls voor de mel'kerij en de tuinbouw, werkjurken, losse jas jes en kleding voor verschillen de gelegenheden vertoont. Verschillende firma's in woj en kleding hadden aantrekkelijke stands verzorgd van waaruit de vele bezoeksters advies en voor lichting werd gegeven. REVUE DER ONGEVALLEN ALKMAAR. Zaterdag is op de Helderseweg een hond aan gereden door de trein. Het dier was na het ongeval niet door de politie te benaderen. Het is met een bloedende wonde aan de snuit en een schaafwonde aan de linkerzijde van de romp weggelopen. Om half één Zaterdagmiddag moest een 51- jarige wielrijder op de Laat uit wijken voor een geparkeerde auto. Toen hij naast de auto reed werd hij ingehaald door een vrachtauto, die zo |dicht langs de wielrijder reed, dat de man werd aangereden. Hij bleef op de weg liggen en klaagde over hevige pijn in zijn linker been. De bestuurder van de vrachtauto reed door, hoewel hij door een voorbijganger op het opgeval werd attent gemaakt. Naar de chauffeur zal een on derzoek worden ingesteld. De wielrijder kon later op eigen gelegenheid naar zijn woning terug keren. Dezelfde dag om kwart voor twee is op het Ritse voort een 55-jarige voetganger, die. uit een café komend, dwars de straat overstak zonder op het verkeer te letten, door een motorrijder aangereden. De man kreeg schaafwonden en van de motor werd de koDlamp bescha digd. In de nacht van Zater dag op Zondag om half één is door de politie een motorrijder aangehouden, die zodanig onder invloed van alcohol verkeerde, dat bij niet in staat werd geacht zijn motor te kunnen besturen. De man is ter ontnuchtering in gesloten het motorriiwiel is in beslag genomen. Zondagmid dag om twee uur reed in de Ridderstraat een auto waarvan de bestuurder reebtrioor de Zil verstraat in wilde gaan. Zijn aandacht was gericht op twee dames die on de rijbaan stonden te praten. Hii zag daardoor niet dat rechts van hem op de Oude Gracht een auto naderde waar aan hü voorrang moest ver lenen. Er ontstond epn botsing waarbii b°ide wagen= werden beschadigd. Persoonliike onge vallen kwamen niet voor. Kainttersnieuws ALKMAAR. Hedenavond komt er iemand in ons midden die ons enkele bijzonderheden omtrent de geschiedenis van on ze voorvaderen vertelt. Aangezien dit onderwerp bij zeer velen in de smaak valt ver wachten wij een goed bezette zaal. Aanvang half negen, Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Ma ria A. A. d, van C. J. Berger en A ,C. Groen. Dirk zn. van G. J. Sijtsema en C. Haanstra; Anto- nius L. zn. van G. N. Schouten en C. Bellekom. Gehuwd: Beert Buis en Jaco- ba J. Zaadnoordijk. Overleden; Grietje Temper, 82 jaar. Marian Jes, oud 4 mnd. Willem Ligthart, oud 91 jr., we duwnaar van A. Leek. ONHOFFELIJKE MANOEUVRE ALKMAAR. Gistermiddag om 12 uur fietste een 70-jarige loopknecht van een apotheek hier ter stede in de Ridderstraat, Bij de hoek van de Oudegracht werd hij ingehaald door 'n taxi, die vlak voor de wielrijder langs onmiddellijk naar rechts ging Op deze jnanier werd de fietser zo afgesneden, dat hij tussen de taxi en 't trottoir bekneld raak te. Hij kwam te vallen en klaag de over pijn in de rug. Materi ele schade werd niet aangericht. 0—1 1—0 0—1 0- -1 1/2—1/2 Tegen de taxi-chauffeur is pro ces-verbaal opgemaakt. Alle woningen krijgen een warm waterinstallatie met geyser in de keuken en een zgn. ECA-keuken, fabrikaat fa. Eecen, Oudkarspel. De woningen worden gebouwd door de fa. Schoonewil en Jon ker te Alkmaar voor f 534.000. Architect is Ir. C. Keesman uit Alkmaar. Naar wij vernamen varieert de huur van deze woningen van f 5,25 p.w. voor de etagewoningen tot f 5.75 voor de eengezinswo ningen. De duplexwoningen zul len voorlopig f 4,p.w. doen. Het lag aanvankelijk in de 'be doeling om zgn. „Montal"-mon- tagewoningën te bouwen doch waar de N.V. „Montal" inmid dels is geliquideerd, worden nu normale woningwet-woningen ge bouwd. V.V.V. 1 VERLIEST ALKMAAR. In de compe titiewedstrijd voor de K.N.S.B., klasse C, is het V.V.V. niet gelukt de overwinning op Utile Dulce uit Amsterdam te behalen. De uitslag was als volgt: VVV 1 3'/2—Utile Dulce 6 1/2 P. Seewald W. A. Oud-Leusden 01 W. KwakF. v. d. Rhee 01 P. Vreeken—M. v.d. Kruif Vs-1/2 D. B. A. AppelW. Kamp 10 P. Hoek W .H. Oud-Leusden A. Beemsterboer B .de Kok G. F. Gooi—L. de Vries G. F. van Brenk G. Boonstra G. Groenewoud J. C. Stronk P. v. d. Struys J Mezelaar 1/21/2 ER KOMT WEER LEVEN AAN BERGEN AAN ZEE BERGEN. Weliswaar gaat het langzaam, toch komt er teke ning in het aanzien van Bergen aan Zee. Twee villa's zijn er thans in aanbouw; aan de Julia- nalaan en Parkstraat. Eveneens bouwt aan de Julianalaan de heer Schuddeboom zijn woon huis en garage, waarvan de fun dering reeds is gelegd, verder staan er nog enkele villa's op het programma. Niettegenstaande dit goede vooruitzicht maakt Bergen aan Zee geen verzorgde indruk; vele funderingen van in de oorlog ge sloopte huizen zijn nog steeds niet opgeruimd; aan de Juliana laan ligt nog een slordig neerge worpen partij puin, terwijl nog vele stenen, papier en takken- rommel de kanten van de wegen ontsieren. Het belang van een prettig uitziende badplaats moet juist thans niet worden onder schat. Dat de Bouw Expl. Mij. dit beseft, blijkt wel uit het feit dat zij haar terreinen onlangs grondig heeft gezuiverd. Emigratie BERGEN a. ZEE. A.s. Dins dag vertrekt de familie Pittner van de Adelbertuslaan 5 naar Canada. Na lange voorbereiding kan dit gezin van 6 personen eindelijk zijn nieuwe toekomst tegemoet zien! Op ,23 Februari vertrekt naar Nieuw Zeeland met de Grote Beer Andre Hopman van de Kruisweg 27, terwijl eveneens Jan Tromp van de Westerweg 48 en Piet Bonselaar van de Dorps straat 58 dezelfde bestemming hebben gekozen. De beide laat- sten hebben een vermoedelijke vertrekdatum opgekregen van 23 Februari of 30 Maart. Zij zul len werkzaamheden verrichten in het boeren- en zuivelbedrijf. STILLE OMCANG BERGEN. De voorzitter, de heer C. Smit opende de vergade ring en deelde mede dat in een conferentie met Deken v. d. Burg deze er op. had gewezen dat niet het aantal deelnemers van de omgeving van belang is doch de wijze waarop deze plaats vindt. Spr. wekte vooral ook de jongere generatie op aan de omgang deel te nemen. De omgang is bepaald op 24 Februari; waarbij wordt gezorgd voor een extra tram die om 22.45 uit Bergen vertrekt, waarna di rect na aankomt de H. Mis Wordt bijgewoond in de O. L. Vrouwe- kerk aan de Keizersgracht. Ver volgens de omgang, waarna kof fiedrinken in een gereserveerd café tegenover het station. Ver trek uit Amsterdam om 4.15 uur. Na deze mededelingen werd de vergadering verrast door de lichtbeelden van kap. de Lange op zijn reis naar Rome gemaakt. De beelden die vanuit fototech- nisch oo^nunt, elke critiek kun nen doorstaan lieten ons eerst Zwitserland met zijn prachtige Vierwoudstedenmeer zien, ver volgens naar Florence en de Eeuwige Stad met de weergave Van de Heiligverklaring van Ma ria Gorettl in alle pracht en praal. Jammer dat dergelijke avonden zo weinig belangstelling hebben. Alarm BERGEN. Na de loeiende waarschuwing togen de brand weerlieden Zaterdagmiddag half vier met snelle vaart naar Ber gen aan Zee waar de vlam in de vetpan was geslagen in Hotel Trianon. Gelukkig zag men reeds voor de komst van de brandweer met eigen middelen de vlammen te dovën. INNERLIJKE VERNIEUWING DE RIJP. Op de veertien daagse bijeenkomst van NKJB sprak deze keer de heer Jac. Noë over innerlijke vernieuwing Na door de voorzitter te zijn verwelkomd, begon de heer Noë zijn rede met te constateren dat er op het ogenblik een chaos is in de wereld die wordt beheerst door de uiterlijke schijn met het ontbreken van elke juiste inner lijke gesteltenis. Met enkele voorbeelden uit diverse landen, ook in ons land, werd door hem de geweldige geloofsafval belich.t In verband met de drang naar industrialisatie werd er door spr. gewezen op de vervlakking en nivellering die vaak het gevolg is van deze industrialisatie. Wy moeten, aldus spr., onze kracht putten uit de schatten van Chris tus en zijn kerk, omdat in zijn leer de oplossing vervat ligt voor een betere wereld, maar dan met de juiste innerlijke gestelte nis, brekend met alle schijn, Naar aanleiding van het ge sprokene werden door velen ver schillende vragen gesteld, die door de heer Noë op bevredigen de wijze werden beantwoord. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. MORGEN OPKLARINGEN Vanavond en vannacht plaat selijk enige regen en in dc na nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag wisselen de bewolking met slechts hier en daar een enkele bui. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit uiteenlopende richtingen. La ter Zuidwestelijk. Vrij zacht. WARMENHUIZEN Met pas toor Dr. J. M. H. v.d. Lugt, die sinds Augustus 1944 in ons dorp het pastoraat uitoefende gaat een ijverig en goed priester heen. Ruim zes jaar lang heeft hij wel en wee van de burgerij gedeeld pn in vele gevallen bewezen, dat hem het geestelijk en tijdelijk welzijn van parochianen zeer ter harte ging. Voordat pastoor van der Lugt naar Warmenhuizen kwam, stond hij als leraar in het Seminarie Hageveld voor de klas om onder richt te geven in de Franse taal. Hoewel de verwisseling van de klas vooir de parochie groot is geweest, getuigde pastoor er van dat hij in Warmenhuizen altijd prettig heeft mogen werken. Ve le godsdienstige verenigingen bloeiden onder zijn bestuur en de parochie, met rond 2000 zielen, werd door hem uitstekend be stuurd. In Weesp wacht hem waar schijnlijk meer werk. De pa rochiekerk van St. Laurentius al daar telt circa 2500 zielen en er is dan o0k een kapelaan meer. Het zal pastoor v.d. Lugt ze ker spoedig gelukken zich ook daar vrienden te maken en zijn nieuwe parochie tot nog grotere bloei te brengen. Met dat al be treurt Warmenhuizen het heen gaan van een goed en zorgzaam herder. NIEUWS UIT DE BEEMSTER L.T.J.-vergadering Vrijdagavond 1.1. vergaderde de LTJ afdeling alhier, tijdens welke vergadering de assistent landbouwconsulent de heer Krui- ze was uitgenodigd als spreker. Na de opening door de voor zitter werd een voorstel aange nomen voor een bijdrage ten be hoeve van het feestgeschenk, naar aanleiding van de LTJ- lustrumviering. Tenslotte werd medegedeeld dat op 14 Februari a.s. de verkeerspolitie te Beem- ster een uiteenzetting zal geven betreffende de nieuwe verkeers regels, dit op initiatief van de mo torclub „Perkam". Na deze mededelingen kwam de penningmeester de heer P. Poel Gzn., aan het woord met de verheugende mededeling dat er een batig saldo in kas was. Hierna kreeg de spreker van deze avond de heer Kruize het woord die verschillende actuele onderwerpen besprak. Hij gaf een duidelijke toelichting wat betreft het inkuilen en ging in op de verschillende methodes. Een en ander ging gepaard aan spreken de cijfers ter proefbedrijven. Ook het dakruiteren en granen en aardappelen werden breedvoerig besproken, waarvoor uiteraard veel interesse bestond. Aalmoezenier besprak nog een keer de Vastenwet en wees er op, dat men niet alleen moet zaaien en maaien maar dat men ook moeite voor dit alles moet doen. Zo moeten wij ook moeite dóen voor onze geestelijke be langen. Uitreiking Ereteken voor Orde en Vrede DE RIJP. Op Vrijdag 9 Fe bruari is door de burgemeester van Graft en De Rijp ten ge- meentéhuize uitgereikt het ere teken voor Orde en Vrede aan de heren W. G. Groot te De Rijp, J. Commandeur te Graft en T. de Haan te Oost-Graftdijk. Verbouwing DE RIJP. Naar we verne men is de verbouwing van het winkelpand van de heer H. J. Kaptèin, na een versobering van het oorspronkelijk plan, gegund aan de laagste inschrijver, de heer D. Ent te De Rijp. DE ROSKAMSLUIS NOORDSCHARWOUDE. In het afgelopen jaar werden 13.961 schepen geschut door de Roskam- sluis. Deze schepen hadden een gezamenlijk tonnage van 601.124 ton. Over de maand Januari 1951 werden 545 schepen geschut met een tonnage van 34.756 ton. Deze cijfers werden ons ver strekt door de sluiswachter S. Volkers, die met zijn collega R. de Wacht de bediening van de sluis heeft. Uit deze gegevens blijkt wel dat de sluis in een grote be hoefte voorziet en dat er veel meer passeert dan men ongeveer 15 jaar geleden, toen ze gemaakt werd, had voorzien. De grootste drukte komt in de herfst als de grote schuiten met bieten uit de Wieringermeer en Friesland de sluis passeren op weg naar de «grote suikerfabrie ken in ons land te Halfweg, Ze venbergen en Dinteloord. Hout voor de fa. Eecen wordt ook veel gechut. Zo zijn in bo venstaande cijfers niet verwerkt 27 vlotten hout bestemd voor bo vengenoemde firma, die ook ge durende de maand Januari wer den geschut, De sluis ressorteert onder de Prov. Waierstaat en het schutten geschiedt kosteloos. Het eerste televisie- ontvangtoestel' SINT PANCRAS. Het eer ste televisietoestel in ons dorp is dezer dagen gereed gekomen. Wij ontwaarden 'namelijk een grote televisiemast op het huis van de heer P. Volfeer Az. al hier. De mast is op het huis aangebracht en is van de grond af gerekend ongeveer 21 meter hoog. Dc televisie-uitzendingen van uit Eindhoven kunnen van tijd tot tijd worden gevolgd, hoewel het beeld nog zeer zwak is en het geluid nog niet doorkomt. Zodra de televisiezender in Lopik in gebruik zal worden ge nomen, zal. naar wordt ver wacht, iedere uitzending zeer gemakkelijk op te vangen zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2