Moeten wij nu minder investeren? Nederlandse crèches voor Israël aan de O.S.E. overgedragen Opnieuw verhuizen, nu echt naar de wildernis Firma Oostwoud droeg zorg kosteloze installaties voor Het Lagerhuis bespreekt de Duitse herbewapening r v. d. Lugt sp benoemd HAAGSE BRIEF Zorg voor heden en morgen moet tegen elkaar worden afgewogen Naar wij vernemen: Oorlogscorrespondentie uit Korea Toch nog 'n kampong U.N.A.C. op bezoek in Franeker Namen, die genoemd worden Een geschenk van de lage landen Bestrijding van de aardappelmoeheid Pastoor van Pisa vermoord Spaanse anarchisten kodden een vlieatuia Burengerucht DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 ERWACHTING door het KNMI te g van Dinsdagavond javond. OPKLARINGEN en vannacht plaat regen en in de na- htend hier en daar n overdag wisselen- g met slechts hier enkele bui. Zwakke wind, aanvankelijk ende richtingen. La- ;elijk. Vrij zacht. HUIZEN Met pas- M. H. v.d. Lugt, die tus 1911 in ons dorp t uitoefende gaat een >ed priester heen. ir lang heeft hij wel de burgerij gedeeld vallen bewezen, dat :estelijk en tijdelijk parochianen zeer ter >astoor van der Lugt mhuizen kwam, stond ir in het Seminarie )or de klas om onder en in de Franse taal. verwisseling van de ie parochie groot is tuigde pastoor er van Warmenhuizen altijd Et mogen werken. Ve- snstige verenigingen der zijn bestuur en de met rond 2000 zielen, hem uitstekend be- wacht hem waar neer werk. De pa- van St. Laurentius al- irca 2500 zielen en er een kapelaan meer. pastoor v.d. Lugt ze- gelukken zich ook jen te maken en zijn :ochie tot nog grotere engen. Met dat al be- ■menhuizen het heen- Ben goed en zorgzaam UIT DE BEEMSTER .J.-vergadering vond 1.1. vergaderde Edeling alhier, tijdens gadering de assistent msulent de heer Krui- .genodigd als spreker, pening door de voor- i een voorstel aange- .r een bijdrage ten be- n het feestgeschenk, leiding van de LTJ- ring. Tenslotte werd ld dat op 14 Februari rkeerspolitie te Beem- liteenzetting zal geven de nieuwe verkeers- op initiatief van de mo- 'erkam". mededelingen kwam igmeester de heer P. aan het woord met de de mededeling dat er saldo in kas was. kreeg de spreker van d de heer Kruize het verschillende actuele en besprak. Hij gaf een toelichting wat betreft en en ging in op de ide methodes. Een en g gepaard aan spreken- ter proefbedrijven. Ook literen en granen en sn werden breedvoerig waarvoor uiteraard esse bestond, senier besprak nog een Vastenwet en wees er nen niet alleen moet maaien maar dat men te voor dit alles moet moeten wij ook moeite r onze geestelijke be reiking Ereteken r Orde en Vrede p Op Vrijdag 9 Fe- door de burgemeester t en De Rijp ten ge- ize uitgereikt het ere- or Orde en Vrede aan W. G. Groot te De Rijp, andeur te Graft en T. te Oost-Graftdijk. Verbouwing jp. Naar we verne- le verbouwing van het nd van de heer H. J. na een versobering van pronkelijk plan, gegund laagste inschrijver, de Ent te De Rijp. i ROSKAMSLUIS DSCHARWOUDE. In open jaar werden 13.ybi door de Roskam- :ze schepen hadden een ijk tonnage van 601.124 r de maand Januari 1951 Ï45 schepen geschut met age van 34.756 ton. :ijlers werden ons ver lor de sluiswachter b. die met zijn collega R. it de bediening van de :ft. :ze gegevens blijkt wel sluis in een grote be- oorziet en dat er veel sseert dan men ongeveer geleden, toen ze gemaakt ad voorzien. jotste drukte komt in de is de grote schuiten met it de Wieringermeer en 1 de sluis passeren op ir de .grote suikerfabrie- >ns land te Halfweg, Ze- m en Dinteloord. voor do fa. Eccenwordt 1 gechut. Zo, zun in bo lde cijfers niet verwerkt >n hout bestemd voor bo- firma, die ook ge- de maand Januari wer- ilis 'ressorteert onder de alerstaat en het schutten t kosteloos. st eerste televisie ontvangtoestel PANCRAS. Het eer- visietoestel in ons dorp dagen gereed gekomen, twaarden namelijk een eievisiemast op het huis heer P. Volker Az. al- g mast is op het huis acht en is van de grond kcnd ongeveer 21 meter Revisie-uitzendingen van- jhoven kunnen van tijd worden gevolgd, hoewel ild nog zeer zwak is en luid nog niet doorkomt. de televisiezender I» n gebruik zal worden ge- zal. naar wordt ver- iedere uitzending zeer elijk op te vangen rijn. (Van onze parlementaire redacteur) Meer kapitaal voor nieuwe fabrieken, dat is het devies waarmee ons volk in de laatste jaren vertrouwd werd gemaakt. Onze be volkingsaanwas is groter dan in welk ander Europees land. Ook voor deze aanwas zal er werkgelegenheid moeten zijn. Komt deze er niet, dan zullen wij dezelide koek tussen meer mensen moeten verdelen, hetgeen wil zeggen, dat de porties kleiner worden en dat dus het levenspeil daalt In de tweede Industria lisatie-nota werd deze grote opgave nog eens duidelijk uiteen gezet Tot medio '52 zou f 685 millioen in uitbreiding en nieuw bouw moeten worden belegd teneinde zo 165.000 nieuwe arbeids plaatsen te kunnen scheppen. De laatste weken wordt ons nu echter een nieuw devies voorgehouden, dat lijnrecht in strijd is met het vorige. In het kader van de aangekondigde versobe ringsmaatregelen spreekt men niet meer van uitbreiding maar van beperking van de investeringen. Waarom deze plotselinge omme keer? Evenals in een gezin niet alles wordt opgegeten, maar ook een deel wordt afgezonderd voor nieuwe kleding'etc,, zo moeten wij ook als volk een deel van het verdiende gebruiken voor de bouw van nieuwe fabrieken etc. Zo was het, maar nu is dat nationale ge zin in moeilijkheden gekomen. Defensie vraagt het dubbele en daar valt in deze tijd niet meer aan te knibbelen. Blijft slechts over om een herverdeling te ma ken tussen wat men in een ge woon gezin eten en kleding noemt en wat in het nationale gezin wordt aangeduid met levenspeil en nieuwe investeringen. En nu is het zowel in een gewoon gezin als in een volkshuishouding altijd een harde zaak om aan het eten te komen. Liever zegt men dan het andere moet nog maar wach ten, hoewel zulks vaak geenszins verantwoord is. Gevoel en verstand. Eenzelfde geluid hebben wij enige maanden terug aan de na tionale tafel vernomen toen het socialistische kamerlid Nederhorst als zijn mening gaf, -dat bij een keuze tussen verlaging van het levenspeil en minder investeren maar voor het laatste zou moe ten worden gekozen, zulks in tegenstelling tot minister Lief- tinck die een omgekeerde keuze had gemaakt. Was deze keuze toen nog een theoretische, inmid dels is zij, zoals wij reeds op merkten, harde werkelijkheid ge.- worden, een werkelijkheid, die ook in de kabinetscrisis een grote rol speelt. De keuze die de heer Nederhorst toen maakte, vonden wij eveneens in de dezer dagen uitgegeven ver klaring van het N.V.V. en in een gesprek tussen vier socialistische kamerleden, dat „Het Vrije Volk" publiceerde. Wij zouden van on ze kant nog eens voorop willen stellen, dat ook in het nationale gezin het gevaar dreigt, dat het gevoel het verstand opzij dringt. Het huidige levenspeil is een kos telijk goed, maar de zorg ervoor mag er ons niet toe brengen om de grote lijn uit het oog te ver liezen, die zowel in de eerste als in de tweede Industrialisatie-nota werd uitgestippeld. Onze bevolkingsaanwas blijft en dus ook de zorg voor meer werk gelegenheid. Wij hebben er de vorige week reeds op gewezen, dat ons het argument van het N. herdacht gisteren de Perso- neelsraad der N.S. zijn 25-jarig bestaan met een receptie te Utrecht Is de Recherche te Amster dam met alle macht bezig de metaaldiefstallen tegen te gaan. De prijzen voor oud metaal (lood f 1.50, geel koper f 2.brons f 2.50 en rood koper f 3.per kg) zijn momenteel zeer verlei delijk.... keerde dezer dagen prof. Edel man van de landbouwhogeschool te Wageningen uit India terug, waar hij de indruk heeft opge daan, dat Nederland aan de ont wikkeling van dij land belang rijk kan bijdragen heeft de Nederlandse parlemen taire delegatie, die thans een be zoek aan Engeland brengt, giste ren het woningprobleem onder zocht. V. V. dat nu toch door de defen sie meer mensen aan het econo misch proces worden onttrokken, niet sterk voorkomt. Voor het moment is dit inderdaad zo, maar deze omstandigheid biedt geen oplossing voor morgen. Beter wa re het de nadruk te leggen op uitbouw van industrieën, die la ter weer op vredesproduetie kunnen overschakelen. In dit licht bezien achten wij het zeker niet juist nu ineens het devies van „meer investeren" te veranderen in „minder investeren" In een dergelijke verandering bespeuren we teveel een in wezen niet ver antwoorde neiging om kost wat kost zoveel mogelijk aan het hui dige levenspeil vast te houden. TyDerend hiervoor is ook een uit lating van de heer Suurhoff in het gesprek, dat „Het Vrije Volk" nubliceerde en waarin nog eens betwijfeld wordt of er nu wel werkelijk het dubbele voor de de fensie zal nodig zijn. Controle en leiding. Wel dringt zich bij een her-- verdeling de noodzaak op, dat het er nu meer dan ooit op aankomt dat er niet overbodig maar zo doeltreffend mogelijk geïnves teerd wordt. In deze zin kan be perking verantwoord ziin, zeker in de overheidssector. Ook lijkt ons in dit verband meer controle en leiding geboden. De politiek van minister v. d. Brink „vrij waar mogelijk, gebonden indien nodig" heeft ons altijd de juiste geschenen. In normale tijden is het ongetwijfeld het beste om het particuliere initiatief zoveel mo gelijk zijn gang te laten gaan. Ambtelijke bemoeiing doodt de ondernemingsgeest. Thans zitten wij echter ander maal om de nationale tafel met drie hoopjes van het nationale in komen. Anderhalf milliard is voor defensie, de rest moet ver deeld worden tussen de zorg voor vandaag en die van morgen, of met andere woorden een deel mo gen wij opeten en het andere deel zullen wij in nieuwe investerin gen moeten steken. Bij deze pijn lijke taak zullen wij er wel niet aan kunnen ontkomen om het stapeltje, dat voor het levenspeil bestemd is kleiner te maken, maar dan moet het toch duideliik ziin. dat een huisvader, die zijn ver antwoordelijkheid voelt. ook wenst gekend te worden in de besteding van het andere deel dat toch node aan de zore voor het heden onttrokken"werd. Wij ver wachten dat de revering in deze geest nieuwe riohtliiuen voor de investeringspolitiek uitwerkt. In het kader van de Burgerlijke Verdediging van New York worden op verschillende hoofdwegen naar New York grote borden geplaatst, welke de bestuurders van motorrijtuigen er voor waarschuwen, dat in geval van een vijandelijke aanval op de stad de weg alleen gebruikt mag worden door militaire voertuigen en voertuigen van de Burgerlijke Verdediging. Op deze manier wil men voorkomen, dat in geval van een. aanval, de weg niet vrij zal zijn voor reddingsploegen. De eerste luitenant W. Dussel schrijft ons uit Korea: Toen een van onze laatste „moves" (verhuizingen) zou begin nen, ging het gerucht, dat we nu ergens zouden komen te zit ten nou. Er moest geen kampong staan en dus geen enkel huis. Het moest één wildernis zyn en niets dan bergen, bergen en nog eens bergen Nee, het leek naar niets Enfin, we gingen dan „moven". De lange, lange colonnes van trucks, leeps en „weaponcarriers" bewoog zich gestadig naar het Zuiden, over slechte wegen, vol sneeuw en ijs. Een paar uren zijn we zo doorgesukkeld en het scheen alsof de verspreiders van het gerucht gelijk zouden krijgen: er was hoe langer hoe minder te zien De weg slingerde zich over en langs een berg, steeds geringer werd het aantal kampongs, steeds hoger en steeds talrijker de hoge bergen. Toen kwam er plotseling toch nog een kampong. Een grote zelfs. Er stond op een kleine heu vel een soort schoolgebouw en daarin kwam de „staf te liggen. „Natuurlijk", zou de infanterist zeggen, die in de schuttersputten hoog in de bergen ligt, „natuur- DE KABINETSFORMATIE (Vervolg van pag. 1) De bewering dat minister s' Ja cob niet in het nieuwe kabinet zou terugkeren, werd de laatste dagen weinig of niet meer ge hoord. Gistermiddag hebben de formateurs ir. Staf ontvangen, directeur generaal van het depar tement van Landbouw. Hij werd reeds voor mr. s' Jacob als op volger van minister Schokking genoemd. Na de benoeming van minister s' Jacob is door de minister-presi dent in het Parlement verklaard, dat geen geschikte defensie-minis ter in Christelijk Historische krin gen kon worden gevonden. Wellicht is ir. Staf gepolst voor de bezetting van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de oplossing voor een politieke bin ding met de C.H. waarop profes sor Romme bij de algemene be schouwingen heeft gedoeld. De laatste dagen wordt ook weer sterker de mening vernomen, dat het in de bedoeling zal liggen om een A.R. figuur aan te trekken, hetgeen intussen zal kunnen be tekenen, dat de A.R. als zodanig in het kabinet vertegenwoordigd is. Men hoort wel een naam noe men, die voor Sociale Zaken in aanmerking zou kunnen komen, maar het blijft toch waarschijn lijk, dat de Partij van de Arbeid niet dit departement zal willen opgeven. Intussen blijven dan allerlei minder voor de hand lig gende verschuivingen mogelijk. STOOMSCHIP AAN DE GROND OP DE SCHELDE Het Nederlandse stoomschip „Averdijk" van de Holland Amerikalijn, komende van Ant werpen en op weg naar zee, is gisteravond omstreeks half negen ter hoogte van Terneuzen in de Westerschelde aan de grond gelopen. Sleepboothulp van Ter- neuzen is bij het schip aanwezig. (Van een onzer redacteuren) FRANEKER, de oude academiestad en in het begin van de zestiende eeuw de residentie van de hertog van Saksen, behoort tot de fraaiste en meest karakteristieke schakels in de keten der Elf Friese Steden". Oud en nieuw zijn in dit centrum van de Noordwesthoek van It Heitelan verweven tot een harmonisch geheel. De sfeer van een rijk en glorievol verleden boeit de vreemdeling altijd opnieuw, wanneer hij dwaalt door de grijze veste met de markante Martinikerk, het imposante stadhuis en de schilderachtige geveltjes langs de grachten. Het uiterlijk van de stad van Descartes en Anna Maria van Schurman roept de herinnering op aan vervlogen tijden, waarin de roem van Frane ker bekendheid genoot tot ver over de grenzen van het Friese land. De Amerikaanse marine heeft de beschikking gekregen over een nieuwe type helicopter, de Piasecki HUP-1, waarvan reeds een groot aantal besteld zijn. Een toestel van het nieuwe type stijgt op voor een proefvlucht van de Marine Luchtbasis Lakehurst in New Jersey. De driekleur wapperde Maan dagmiddag vrolijk in de blauwe Februarilucht op hetzelfde ogen blik, dat de burgemeester van Franeker. de heer Dijkstra, ver gezeld van het voltallige college van het dagelijks bestuur der ge meente, een illuster gezelschap verwelkomde in de oude studen tensociëteit met de uitheemse naam „De Bocht fen Guné" Een bijzonder gebeuren, de over dracht van het Nederlandse co mité van U.N.A.C. aan de O.S.E. in de vorm van een tweetal com plete crèches voor Israël en de inrichting van nog drie andere, bij monde van de voorzitter van hét Nederlands comité, prof. mr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, had vele belang stellenden doen samenkomen in het gezellig interieur van de voormalige soos. Aan de woorden van de burge meester ging een korte inleiding vooraf van de heer J. Eggink, se cretaris van het Nederlandse co mité van U.N.A.C. ..Verenigde Naties helpen het Kind". die de genodigden kenbaar maakte, dat men Franeker voor dit doel had uitgekozen, omdat daar o.m. de fabrieken van de firma Oost woud zijn gevestigd. Het bedrijf, dat geheel kosteloos de crè ches vervaardigde. Een sympathiek doel Burgemeester Diikstra sprak er zijn bijzondere voldoening over uit, dat aan zijn gemeente deze grote eer te beurt was gevallen. Temeer, omdat, aldus de burge meester, het doel van U.N.A.C. ons bijzonder sympathiek is. Moge de glorie van onze stad in het verleden liggen, toch zijn er ook in onze dagen lichtpunten Franeker is een centrum van een gezonde middenstand en spr. be klemtoonde de waarde van de Oostwoudfabrieken die aan 150 gezinnen binnen de gemeente werk verschaffen. In zijn korte toespraak belichtte hij de bete kenis van de stad voor de noord westhoek van Friesland. Toespraak van prof. Kranenburg Prof. R. Kranenburg, als voor zitter van het Nederlandse comité van U.N.A.C. roemde Friesland als symbool van de vrijheid en het democratisch beginsel. ,Uw stad kent een grote traditie, maar ook een kracht van het heden", zo beantwoordde hij de woorden van zijn gastheer. Waarna prof Kranenburg overging tot het offi ciële gedeelte, de overdracht. Hij sprak daarbij zijn grote erkente lijkheid uit aan H.M. Koningin Juliana en het-ganse Nederlandse volk. De actie in de loop der af gelopen jaren heeft het mogelijk gemaakt de zorg van 17573 kin deren op zich te nemen, terwijl een bedrag van f1.800.000 in kas werd verkregen. Bijzondere lof kende prof. Kranenburg toe aan de pleegouders van de buiten landse kinderen, die in al hun nood en verdriet tengevolge van de tijdsomstandigheden, zich op nieuw omringd wisten met een grote liefde, hartelijkheid en be hulpzaamheid. Nadat Mevr. Oostwoud, in Fries costuum, op een fraai ge borduurd kussen de sleutels van de crèches had overhandigd aan prof. Kranenburg, aanvaardde dr. R. Gerstenveld, als voorzitter van de O.S.E. Oeuvre de secours aux enfants union de wereld organisatie ter bescherming van de gezondheidstoestand van de Joodse bevolking en hulp aan kinderen met een dankwoord de crèches. Uw werk is heilig „Uw werk is heilig, omdat het gedaan werd voor kinderen", al dus dr. Gerstenveld. En hij 'be dankte allen die hun beste krachten hadden gegeven om dit humane doel te verwezenlijken. Prof. dr. E. Minkowski uit Parijs, voorzitter van het executieve- comité van O.S.E. sloot zich hier bij aan. terwijl hij in grote lijnen het werk beschreef en zijn er kentelijkheid uitsprak voor de hulp. die Nederland en het Ne derlandse .volk hadden verleend Zowel prof. Kranenburg als de overige sprekers betuigden hun dank aan de directie van de firma Oostwoud. Technische opzet De heer Oostwoud gaf voor het gezelschap een technische toe lichting op de technische opzet en de uitvoering van de crèches Voor alles moest rekening wor den gehouden met het klimaat in Israël. De gebouwtjes moesten niet alleen worden ingericht voor kinderverzorging, doch eveneens als consultatiebureau dienst kun nen doen. Tengevolge van gebrek aan personeel was men bij de uitvoering gebonden aan mini mumafmetingen. De crèches zijn ontworpen volgens het ,.pre-fa- bricated" type. Elk gebouwtje is verdeeld in twee afdelingen, elk met een ca paciteit van 7 bedden. Zuigelin gen en oudere kinderen kunnen apart verpleegd worden. De crè ches zijn van alle gemakken voor zien, die noodzakelijk Zijn voor een goede medische verzorging. Totaal zullen aan Israël vijf complete installaties worden ge leverd. alsmede twee demontabele gebouwen. Deze worden geplaatst in het zuiden van het land waar ze het meest nodig zijn. De in houd per crèche bestaat uit 200 stuks meubilair en medische in richting 228 =tuks huishoudelijke artikelen en 850 stuks textielgoe- deren en matrassen. De totale op pervlakte bedraagt slechts 12 bij 16 meter. Ze worden bediend door een verpleegster en een vo lontair. Twee van de 5 crèches worden voorzien van een electri- scbe installatie, terwijl de drie andere geheel op olieverwarming ziin berekend. Bii de bouw werd gebruik ge maakt van de waardevolle ad viezen van dr. Boekhoi-t t,„;_ den. die met mevr. Wijsmuller uit Amsterdam destijds een stu diereis naar Israël, heeft gemaakt. Na deze uitleg bezichtigde het gezelschap een crèche, die op een weiland naast de Sociëteit was opgesteld. Babymelkcentrale. Het tweede gedeelte van de UNAC-opdracht betrof de leve ring van een 'biberonnerie of babymelk-centrale, welke be stemd is voor een ghetto in Ca sablanca. Een dergelijke instal latie werd tot nu toe door Neder land in deze omvang nog niet geëxporteerd. Vooral de techni sche uitvoering van dit project ging gepaard met zeer vele moei lijkheden, temeer, omdat reke ning moest worden gehouden met de sociaal-economische, de hy giënische en de climatologische omstandigheden ter plaatse. Wanneer men de maquette aan schouwt, krijgt men de indruk van een zuivelfabriek in het klein. De capaciteit bedraagt 5000 flessen per dag. Kinderherstellingsoord. Tenslotte zal in opdracht van het O.S.E.-comité Nederland de complete inrichting voor een kin derherstellingsoord in Jeruzalem worden verscheept. Men beschikt daartoe ter plaatse over een ruim gebouw, dat ingericht zal worden met 70 bedden voor kinderen van twee tot zes jaar. Ook deze in stallatie zal geheel compleet wor den geleverd, t.w. met meubi lair, electrische en sanitaire in stallatie. huishoudelijke artikelen en textiel. De O.S.E., die thans de werk zaamheden tot over 33 landen heeft uitgebreid, wijdt een groot deel van haar zorgen aan de be scherming van moeder en kind. Reeds 20.000 personen werden geholpen bij emigreren naar Is raël. De riike giften, die in Frane ker werden overhandig zullen kostbare biidragen bliiken voor dit unieke werk. dat van zulk een menslievend karakter is en stellig biidragen tot het ledigen van de nood onder duizenden hulpbehoevende kinderen. De Commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan en de beschermheer van het Nederlandse comité, mr. Ar nold d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, hadden tot hun grote spijt bericht van verhindering moeten sturen. De voormalige Britse minister van Buitenlandse Zaken en plaatsvervangend leider van de conservatieve oppositie. Eden, heeft gisteren bij de opening van een debat over Buitenlandse Za ken in het Lagerhuis betoogd, dat de Sowjet-Unie het initiatief genomen had tot herbewapening van de Duitsers. Eden verklaarde voorstander te zijn van het opne men van Duitse contingenten in een Europees leger. Of Duitsland vliegtuigen zou moeten maken was een kwestie, die later dien de te worden beslist. Attlee, die na Eden het woord voerde, zeide, dat de 38ste breed tegraad niet nogmaals overschre den moest worden zonder vooraf gaand overleg met de V.N. en in het bijzonder met die landen, welke strijdkrachten hadden ge leverd. Naar zijn mening was de positie in Korea thans veel sta bieler. Hij achtte mogelijkheden voor onderhandelingen aanwezig. De Chinezen zouden er verstan dig aan doen thans te onderhan delen. Attlee verklaarde nog, dat Al fred Krupp niet de controle over zijn ondernemingen zal herkrij- 259 PAUSEN Het Annuario Pontificio, het pauselijk jaarboek voor 1950, pu bliceert een nauwkeurig bijge werkte en verbeterde lijst van de Pausen, volgens de uitkom sten van de nieuwste geschied kundige onderzoekingen. Uit de ze, als officieel aan te merken, gegevens blijkt, dat onze rege rende Paus de 259e Paus op Pe trus' stoel is. Van dit aantal zijn er 77 heilig en zaligverklaard. De Italianen hebben de meeste Pausen gele verd, niet minder dan 204. Slechts 55 waren er in de ver lopen twintig eeuwen van een andere nationaliteit, oqder wie één Nederlander. gen. Zij zullen onder controle der geallieerden blijven, aldus Attlee. Enige Labourleden kantten zich tegen herbewapening van Duits land. Het Labourlid Eric Fletcher noemde de voorstellen voor her bewapening van West-Duitsland een grote fout en op dit ogenblik een bedreiging van de vrede. Het zou nutteloos zijn de gevoelens van millioenen mensen, die de nazi-terreur niet kunnen verge ten, te negeren, aldus Fletcher. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft het volgende bepaald: Voor de teelt van aardappelen op grond, in gebruik bij een teler, die over niet meer dan 1 ha bouwland beschikt, wordt voor de jaren 1951 en 1952 de volgen de ontheffing gegeven van het verbod, gesteld in de wet bestrij ding aardappelmoeheid: a. In 1951 is de teelt van aardappelen toegestaan op grond, waarop in 1949 en 1950 aardap pelen zijn geteeld, voor zover zulks nodig is om ten hoogste een-derde gedeelte van de totale oppervlakte met aardappelen te betelen. b. In 1952 is de teelt van aard appelen toegestaan op grond, waarop in 1950 aardappelen zijn geteeld, tenzij daarop in 1951 aardappelen zijn geteeld, en wel voor zover zulks nodig is om ten hoogste een-derde gedeelte van de totale oppervlakte met aard appelen te betelen. Het eerste kievitsei? De heer H. van Prooyen uit Dordrecht heeft gisterochtend in een weiland onder de gemeente Dordrecht' een kievitsei (het eer ste?) gevonden. De heer van Prooyen zal het ei aan de Konin gin aanbieden. PISA (K.N.P.). De politie autoriteiten van Pisa hebben ver schillende arrestaties verricht in verband met de moord op de priester Hugo Bardotti, pastoor van Cevoli hij Pisa. Uit het voorlopig verhoor van de verdachten blijkt, dat op 4 Februari j.l. om 22 uur drie man nen zich aan de pastorie hadden gemeld om de pastoor te vragen bij een ernstige zieke te komen. Door de knecht hiervan verwit tigd kleedde de pastoor, die zich reeds te bed had begeven, zich aan. Toen hij de pastorie wilde verlaten, werd hij door de drie bezoekers doodgeschoten Pastoor Bardotti was pas twee jaren in Cevoli. Door zijn beminnelijkheid en ijver had hij reeds vele van zijn parochianen bewogen om uit de Italiaanse Communistische Partij te treden. Dit moet de haat van de plaatselijke partijleiders tegen de priester hebben opge wekt, die hem dan ook ter do.od hadden veroordeeld. Alle gear resteerden behoren tot de extre misten van de rode partij. OM TE SMOKKELEN De Franse veiligheidspolitie heeft beslag gelegd op een vlieg tuig, dat door Spaanse anarchis ten gebruikt werd om geld en personen beide landen binnen te smokkelen, zo heeft het Franse ministerie van Binnenlandse Za ken vandaag verklaard. De vorige maand werden 29 Spaanse anarchisten door de poli tie van Lyon gearresteerd na een overval op een postauto op 18 Januari. De overval die door vijf jonge mannen werd gepleegd, mislukte doordat twee politie agenten de zakken met 6 millioen franc, die zich in de auto bevon den, bewaakten, en der politie mannen werd bij een vuurgevecht gedood, de andere zwaar gewond. lijk, de staf in een school. Ja, die zullen in de bergen gaan zitten". Ze heeft eigenlijk gelijk ook. Er moet toch ergens gekookt wor den, er moet toch ergens een te lefooncentrale staan en er moet toch ergens een hoofdkwartier zijn, waar de commanderend offi cier zijn opdrachten aan de hand van kaarten kan coördineren? Enfin, zo kwam de staf dus in een schoolgebouw. Het was ove rigens maar een gammele bewe ging, want er was geen ruit heel in het houten gebouw. De deuren lagen er uit en er was geen ka chel te bekennen. Die hadden onze voorgangers al meegenomen en dat waren Amerikanen, die het altijd nog een graadje kouder hebbem dan een Hollandse sol daat. De eerste avond zat ik bij de verbinding op bezoek. De wind waaide nogal ijzig door de kieren en spleten, ofschoon ze inmiddels al een kachel „versierd" hadden: gemaakt van een oud vat. Toen kwam er iemand op een idee. „Er staan twee orgeltjes hier ergens" zei een soldaat, „en ik zou wel eens wat muziek wil len horen na al dat artilleriege- donder". Het voorstel vond onmiddellijk bijval en met z'n tweeën werden dé orgeltjes aangesleept. Warmte en muziek. Met behulp van twee zaklan taarns werd het inwendige aan een nauwgezet onderzoek onder worpen en toen kwamen de bei de orgelreparateurs tot de con clusie: „Binnen een uur is het hier warm en hebben jullie mu ziek". De heren begonnen met alle toetsen van beide instrumen ten op een hoop te gooien en vervolgens allerlei geheimzinnig uitziende onderdelen een voor een te demonteren, zolang tot er van de orgeltjes nog slechts de kast over was. Wat er bij het licht van die zaklantaarns allemaal gebeurd is, ik weet het werkelijk niet, maar wel weet ik dit: een dik uur latei- speelde één van de twee. Met toetsen, met een blaasbalg of weet ik met wat voor onderde len uit het andere orgeltje. En wat ook vermeld moet worden is dit: dat de kachel best brandde met het overschot van orgeltje nummer twee. En bij al die warmte en bij die muziek werd er natuurlijk gezongen. Die lied jes, die altijd weer door soldaten worden gezongen op alle avon den in alle landen ter wereld. „Home on the range", „Oh, give me a home" en dan de top-hit: „Good night, Irene, good night Irene, i see you in my dream. Och, waarom ook niet? ,We zijn toch allemaal mensen? Het gebeurde Zaterdagavond in een perceel aan de Herman Cos- terstraat te den Haag. Buurman boven en buurman beneden luis terden beiden naar de radio. Op een gegeven ogenblik klopte buurman beneden bij buurman boven aan. „Buurman, zet je radio wat zachter". Buurman boven dacht daar niet aan.' De aanhouder wint, wist buurman beneden. Hij hakte dus fluks een gat in het plafond, stak er een stelt doorheen en probeerde op deze wijze buurman boven uit zijn stoel te porren. Buurman bo ven bleek echter geen bewon deraar van de vindingrijkheid van zijn benedenbuurman. Hij riep de politie. Een agent stelde orde op zaken en nam voor alle zeker heid de stelt maar mee. Een ver bolgen huisbaas heeft tegen buur man beneden een aanklacht inge diend wegens vernieling. K.N.I.L.-MONUMENT Het Koninklijk Nederlands In donesisch Leger werd zoals bekend op 26 Juli 1950 ont bonden. Met het oog op de grote bete kenis, welke dit leger voor ons Koninkrijk had, heeft de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" het initia tief genomen tot het stichten van een blijvende herinnering aan het K.N.I.L. „Ons Leger" heeft het plan op gevat om aan het gedenkteken van generaal van Heutsz te Am sterdam een monumentale bron zen krans en een bronzen plaat met opschrift te hechten. TWEE PLANTERS BIJ AANSLAG GEWOND DJAKARTA. 12 Febr. (Aneta) Twee planters., de heren K. G. de Vogel en van Aren, werden ge wond tijdens een aanslag op de suikeronderneming Wringgin Anom in de omgeving van Situ- bondo. Zij verkeren niet in le vensgevaar. Een detachement van de mobiele brigade was spoedig na de aanslag op de onderneming aanwezig, doch van de daders was toen geen spoor meer te ont dekken. Ondcrnemingscmployé's gearresteerd DJAKARTA 12 Febr. (Aneta) In de loop van de vorige week werden, naar eerst thans bekend is geworden de administrateur Timmermans en de employé Luky van de onderneming Bendo Ke- rep, in het Besukische. in hechte nis genomen. De réden hiervan zou zijn, dat bij een onderzoek in de woning van de administra teur een handgranaat \verd aan getroffen. F

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3