;himist Overste Den Ouden aan het Koreaanse front gesneuveld Een opmerkelijke figuur aan het centrale front Mr. Stikker en Jhr. Tjarda genoemd als candidaten voor Buitenlandse Zaken Lichtingen 1940 t.m. 1944 in Nationale Reserve t) 38 ct m. 6.95 uwe BOLLEN JTER ART. 3.15 en 2.80 5.05 3.98 -9.90 8.95 26.75 29.75 ALKMAAR EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Verstekeling per K.L.M. Partij en Regering Warren White over Overste Den Ouden V.N. verwierpen Russische aanklacht Communistische activiteit beperken VERPLICHTE DIENSTNEMING? Koreaanse dank voor Nederland Getracht vrouw en kind te vermoorden Hevige slag moet meteoor zijn geweest Scheepsberichten MAAR ileuter- ng s le etage loord voor ertjes om- •d. at U deze reiken. jekje, zuiver wol >t 4 jaar vanaf !»d truitje, wit ruitjes, zuiver wol, od en korenblauw takje, zuiver wol, 'oen, bruin, leeftijd je, 3-delig, zuiver •enblauw, rood en slechts 24.90 zuiver wol, k. m. 1 lar, bleu en koren- met flinke verho- met verhoging en ifeltje, blank gelakt :wal., slechts 8.75 toeltje, prima afwer- anaf £.85 jrde Frederik zeggen, ten de Kludde! Hij is tóch gelijk gehad!" op slag vergeten, dat loog overeind en riep: En denk er aan, hè? een ik krijg de publi- Ik zal je dik betalen, p het politiebureau te „Kom je soms hier- n jullie krant? Breng van de politie uit de in de politie ook alle- ordt-lelijk-ziekte, maar mijn tegengifpilletjes", c Ploeg uit. Hij sprong hoofd onder de kraan niets meer te merken genoemde opwindende s uit en begaf hij zich ing van de ons reeds tieles. Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Sfumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pag. 5 Woensdag 14 Februari 1951 46e Jaargang No. 12093 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen). K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230: SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET IS NIET ALLEEN de Partij van de Arbeid, die worstelt met de moeilijkheden van de verhou ding tussen regering en politieke partij (en fractie). Die moeilijk heden doen zich in onze eigen partij, de K V.P., ook wel voor en het is volkomen begrijpelijk, dat daar de laatste tijden meer malen beschouwingen over ge geven zijn, in woord en geschrift. In het rapport-Weert van de K.V.P. kwam o.a. tot uiting, dat er te weinig contact is tussen de fractie en de partij. Nu onlangs is gezegd, dat er niet altijd vol doende belangrijke onderwerpen zijn voor een jaarlijks congres, zou het wel overweging verdie nen. de kwestie van de verhou ding tussen partij en regering e.d. eens op een congres aan de orde te stellen. In een verslag van de vergade ring van de Kring Leiden van de K.V.P. lazen wij. dat de voorzitter van mening was, dat de partij zich over het nieuwe program van de regering (defensie en eco nomische maatregelen enz.) moet uitspreken, vóórdat de fractie dat doet. Dat wijst al op een beden kelijk afslaan in een verkeerde richting. De volgende stap is, dat de partij voortaan eerst moet ken nis nemen van de Troonrede (im mers obk een regeringsprogram), voordat de Koningin die gaat uit spreken! De regering maakt haar pro gram van urgente politiek. Zij doet dat voor haar eigen verant woordelijkheid, in normale tijden en in tijden van crisis als wij nu beleven. In hoeverre de regering (of. haast zouden we zeggen, een aanstaande regering) het nuttig oordeelt, over dat program over leg te plegen met partij-instanties, dat is ook al haar zaak. (En nu praten we altijd maar over de .regering", terwijl we eigenlijk bedoelen „kabinet", we zullen ons dus halverwege maar verbeteren en verder over dat kabinet spre ken!). Voor de geneigdheid of de ge- wnnstheid van dat overleg tussen kabinet en partij (en) hangt het er veel van af, hoe de politieke verhouding is. Hebben we een parlementair kabinet in de eigen- liike zin, dat steunt op partijen in het parlement, of is de band tu=sen kabinet en partijen losser? Bij een normaal parlementair kabinet zal de fractie niet de partij zelf van het program kennis nemen en mogelijk beslis sen of ze er mee accoord gaat. Dat is weer de verantwoordelijk heid van de fractie, die weet althans weten moet dat zij bij de beoordeling van haar beslis sing, bij het bepalen van haar standpunt, heeft uit te gaan van, heeft rekening te houden met. het program, dat de partij heeft vastgesteld. Ons schijnt het toe, dat de moeilijkheden veeleer daarin zit ten en dat de oplossing van de moeilijkheden veeleer daarin ge zocht moet worden. D.w.z. dat de invloed van de Partij, die er na tuurlijk is en moet zijn, langs de weg van dat program moet werken. Wij weten het wel, dat program kan ook niet weer tot in bijzon derheden een absolute opdracht zijn. Maar van bepaalde zaken, die daarin duidelijk omschreven z n, moet men niet te gemakke- b k kunnen afwijken als fractie, niet zo bijv. dat er in het parle ment iets wit gebeurt, als het volgens het program, dus volgens het standpunt van de partij, zwart had moeten zijn. Zoals indertjjd bij de pachtwet in de Eerste Kamer, en zoals nog on langs bij de Indonesische kwestie, toen er „deviaties" oftewel afwij kingen voorvielen, welke in het program niet alleen niet voorzien waren, maar die per sé in strijd waren met dat program. Al naar gelang de ernst van de zaak zou de partij door middel van haar organen zich daarover en daar tegen kunnen uitspreken. Dat is allemaal nog geheel in de zin van1 de gezonde volksinvloed. Maar de mening van de Leidse K.V.P.-voorzitter is dat niet en veler mening in de Partij van de Arbeid bleek dat ten congresse ook niet te zijn. Er zijn in die partij op dit 'punt ernstige tegen stellingen, wier bestaan van grote invloed kan zijn op het beoor delen van de P.v.d.A. als be trouwbare regeringspartner. Ir. Vos verdedigt de, door velen in die partij onderschreven stelling, dat de P.v.d.A. partij i n de rege ring en niet van de regering moet zijn. De uitdrukkelijkheid, waarmee deze stelling in de ge geven omstandigheden wordt op gezet, terwille van het hooghou den van het orthodoxe socialisti sche ideaal, d.w.z. terwille van de werfkracht der partijpropaganda, geeft reden tot ongerustheid. Na tuurlijk laat iedere partij op haar tijd haar eigen geluid horen, maar als ze regeringsverantwoordelijk heid aanvaardt, en dan tóch alleen maar „in" en niet „van" de rege ring wil zijn, dan lijkt ons dat een te goedkoop standpunt, dat wel de lusten maar niet de lasten wil. En inderdaad had een man als prof. Kranenburg het bij het rechte einde, toen hij zei, dat dit standpunt het politieke leven van socialistische ministers onmogelijk maakt. Maar ziet men ook hier dan al weer niet uit, dat de zui vere staatsrechtelijke leer van een man als Kranenburg zich niet verdraagt met de aloude socialis tische opvatting der politieke democratie van de volkswil, zodat we hier alweer een punt hebben. -1^ M llllli 1ÖSËI WIÉ V***" >- - *y> vv v Het plaatsje Airoio, aan de voet van de St. Gotthard, is Zondagnacht door een lawine getroffen, waarbij zes personen het leven verloren en grote materiële schade werd aangericht. 12 minuten lang stortte de lawine, die een .frontbreedte had van 200 meter, met donderend geweld omlaag. Een overzicht van het geteisterde gedeelte van het plaatsje. In metershoge sneeuwmassa's zoeken de militairen, die aan het bergingswerk deelnemen, naar slachtoffers. Rechts de Gotthardstrasse, die op sommige punten door 10 meter hoge sneeuwmassa's geblokkeerd wordt. Dè Nederlandse regering deelt met diep leedwezen mede, dat blijkens bericht van het hoofd kwartier van generaal Mac Arthur uit Tokio de luitenant kolonel van de garde grenadiers M. P. A. den Ouden, common- tunt van het Nederlandse deta chement Verenigde Naties, in de omgeving van Hoengson is gesneuveld. Lt. kolonel den Ouden was 40 jaar en ex-KNIL officier. Na de oorlog ging hij met een OVW- eenheid (le bataljon Jagers) naar Indonesië en kreeg daar als Majoor het commando over dit bataljon. Daarna ging hij over naar het regiment speciale troepen en werd commandant van de oplei dingsschool voor parachutisten in Tjimahi. Hij was het type van de velddienst-officier, een goed organisator en een man met hart voor zijn mensen. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Lt.-kolonel den Ouden sneu velde Maandag laat, zo heeft een Nederlandse militaire woordvoer der te Tokio verklaard. De Nederlandse missie te To kio ontving het overlijdensbericht bijna gelijktijdig met een opge nomen boodschap van de lt.- kolonel voor Nederland, waarin hij over het Nederlandse deta chement in Korea vertelt. „U kunt trots op uw mannen zijn en ik ben er trots op dat ik hun commandant ben", aldus de commandant in de opname, die vier dagen voor zijn dood werd gemaakt in zijn commandopost, die hij „vuil maar gezellig" noemde. Hij zei dat het hem genoegen gedaan had te horen dat zijn baltaljon een goede reputatie ge noot, maar hij dacht, dat het over de oorlog gepubliceerde nieuws dikwijls overdreven was. Majoor Eekhout zal thans in Korea optreden als waarnemend commandant. Hij stond in Indonesië aan het hoofd van de compagnieën para chutisten, die door de opleidings school te Tjimahi werden afge leverd. De luchtlanding bij Djokja tijdens de tweede politiële actie stond onder zijn bevel. RELIGIEUZE DOOR AUTO GEGREPEN Gistermorgen om 11.00 uur is op de Rijksweg in de gemeente Wassenaar ter hoogte van de Ursulakliniek de 66-jarige reli gieuze M. Conradette, verbonden aan deze kliniek, door onvoor zichtig oversteken overreden door een auto uit de richting Leiden. Zij werd op slag gedood. FRANS—DUITS OVERLEG De West-Duitse bondskanselier Adenauer en Frangois Poncet, de Franse hoge "ommissaris in Duitsland, hebben gisteren gecon fereerd. Poncet heeft Adenauer namens zijn regering medegedeeld dat de West-Duitse bondsrege ring voortdurend over de voor bereidende besprekingen over een viermogendhedenconferentie op de hoogte gesteld zal worden. NIEUWE LAWINES NEERGEKOMEN IN ITALIË Te Milaan is gisterochtend het bericht binnengekomen, dat het dorpje Canza door een lawine ge troffen is. Een boer werd gedood en tenminste vijf personen raak ten bedolven. Canza ligt in het Farmazzadal, De lawine kwam Zondag reeds omlaag. Volgens deskundigen kan er ieder ogenblik nog een sneeuw massa bij Airoio neerkomen. De vorige lawine was slechts een „halve". Alle vrouwen en kinde ren zijn geëvacueerd naar cemen ten Alpenforten. Men zoekt er nog steeds naar vier personen. Negen tiende van de bevolking is reeds vertrokken. DE VER. NATIES EN DE 38STE BREEDTEGRAAD De Canadese minister van bui tenlandse zaken Pearson ver klaarde Dinsdag in het Canadese Huis van Afgevaardigden, dat slechts de Verenigde Naties in hun geheel zullen uitmaken of de verbonden troepen de 38ste breedtegraad al dan niet zullen overschrijden. 26.000 MIJNWERKERS STAKEN IN BELGIË 26.000 mijnwerkers in het ge bied van Luik zijn in .wilde sta king gegaan. Zij eisen een loons verhoging van 5 pet. met terug werkende kracht tot 1 Januari. waarop gezegd moet worden, dat de zg. „doorbraak" onhoudbaar is? Dat is ze op meer punten. Een paar ervan zullen wij nog eens nader beschouwen, ook naar aan leiding van het jongste „socialis tische commentaar". Reuter's correspondent Warren White, die te Tokio herstellende is van een kogelwond, zei dat hij It.-koloncl den Ouden de vorige maand had bezocht in ziin com mandopost, gevestigd in een ge havend Koreaans huis met aar den muren ten zuiden van Wond- joe. „Lt.-kolonel den Ouden was door zijn resoluut optreden en zijn kalmte in de strijd een van de opmerkelijkste figuren aan het centrale front in Korea. De vele keren dat ik met hem sprak, was hij alleen ongeduldig als het te rustig ging naar zijn zin. Als voormalig strijder tegen de gue rilla's in Indonesië had hij op twee punten critiek op de leiding van de oorlog in Korea, nl. dat de inlichtingendienst niet goed genoeg was en dat de vijand niet ook buiten de wegen werd opge zocht". „Het laatste wat den Ouden tot me zei", aldus White, „was dat de oorlog in Korea bewees, dat het leger van de Ver. Naties in Europa goed zou kunnen function- neren. Hij baseerde zijn mening op het feit, dat het Nederlandse leger en de meeste andere een heden van de Verenigde Naties in Korea veel lof hadden voor de Amerikaanse tactiek te velde, de wapens en de uitrusting. Ons leger wordt geheel op Ameri kaanse leest geschoeid, zowel wat wapens als wat organisatie be treft, zo zei den Ouden, daaraan toevoegend dat Amerikanen on Nederlanders altijd goed met el kaar overweg hebben gekund. Den Ouden zei dat hij vast ge loofde in een herbewapening van Duitsland. Elke man diende in de komende strijd tegen het commu- nisme te worden gebruikt". OVER U.S.A.-AGRESSIE De Algemene Vergadering der V.N. heeft Dinsdagavond de Sow- jet-Russische beschuldigingen, dat de V.S. zich schuldig hadden ge maakt aan agressie jegens China, verworpen met 48 tegen vijf stemmen bjj drie onthoudingen. Een andere resolutie der Sow- jet-Unie, waarin de vergadering verdocht werd de V.S. te veroor delen wegens bombardementen op Mandsjoerije, werd met 51 stemmen tegen vijf stemmen ver worpen. Joego-Slavië en Afgha nistan onthielden zich van stem ming. WENSEN DE GASPERI EN PLEVEN Frankrijk en Italië hebben Dinsdagavond besloten de „anti constitutionele activiteit" van „de viifde colonne" van millioe- nen communisten in hun landen te beperken. Pleven en Schuman zouden de Italianen verzekerd hebben, dat Frankrijks Noordafrikaanse mi nerale 'hulpbronnen door Italië benut zouden kunnen worden, hoewel zij buiten de Europese steenkool- en staalpool vielen. In kringen van de conferentie werd verklaard, dat Pleven de Italianen had medegedeeld, dat hoewel er in Frankrijk „een le vendig verlangen" bestond naar een douane-unie met Italië, „het politieke klimaat nog niet ge schikt" was. Géén kievitsei Gisteren meldden Wij uit Dor drecht, dat aldaar een ei was ge raapt, „het eerste kievitsei van dit jaar". Der traditie getrouw zond hij het naar Hare Majesteit de Koningin. De vinder uit Dor drecht moest echter tot zijn te leurstelling ervaren, dat hij zich grandioos had vergist. Het ei was door een plevier gelegd. (Van onze parlementaire redacteur.) De formateurs hebben gister morgen een onderhoud gehad met minister v. d. Brink. Des middags werden minister Stik ker en ihr. T.iarda van Starken- borgh Stachouwer gezamenlijk door hen ontvangen. Minister v. d. Brink zou met de formateurs gesproken hebben over een on derdeel van het program, waar over nog verschil van mening bestond. Bijzondere betekenis wilde men aan dit bezoek echter niet hech ten, hoewel er uit kan blijken, dat het basisprogram toch nog •niet geheel in kannen en kruiken is. In het bezoek van de heren Stikker en Starkenborgh ziet men de bevestiging van de giste ren ook door ons geopperde ver onderstelling, dat jhr, Tjarda een plaats in het kabinet is aangebo den, die nauw verband houdt met het Departement van Bui tenlandse Zaken. Over de aard van de hem aangeboden minisle- rieële functie wordt verschillend gedacht. Sommigen komen weer met het oude denkbeeld naar voren, van een splitsing van be doeld Departement. De heer Stik ker zou zich uitsluitend met Europese Zaken gaan bezighou den, en Jhr. Tjarda zou het ove rige deel van Buitenlandse Za ken gaan beheren. De Kamer heeft meermalen blijk gegeven, dat een dergelijke splitsing haar wenselijk voorkomt, maar toch geloven wij niet dat deze wijzi ging thans' in de bedoeling ligt. Jhr. Tiarda voor „Atlantische" Zaken? De heer Stikker heeft zich in het parlement steeds tegen een dergelijke splitsing verzet. Hij achtte haar ondoelmatig en ook is hij van mening dat een Neder lands minister in de sfeer van 't internationale contact slechts als Minister van Buitenlandse Zaken voldoende gewicht in de schaal kan leggen. Meer voor de hand ligt het, dat de formateurs Jhr. Tjarda een ministerieële taak toedenken, die nauw verband houdt met zijn werkzaamheden in de Atlantische Raad van plaatsvervangers, hij zou dan waarschijnlijk de Atlantische mi litaire samenwerking voor zijn rekening moeten nemen. Bij het beraad van gistermid dag is wellicht de mogelijkheid van een dergelijke uitsplitsing overwogen. Voorlopig is ons in tussen nog niet duidelijk, hoe deze functies in de practijk te (Van onze redacteur) 's-GRAVENHAGI. Uit doorgaans goed ingelichte kringen vernemen wij, dat momenteel door de Minister van Oorlog wordt overwogen, de lichtingen 1940 t.m. 1944 verplicht in te doen delen bij de Nationale Reserve. De*e indeling sou reeds op korte termijn geschieden. combineren zouden vallen. De Raad waarin de heer T.iarda zit ting heeft, is het College van Plaatsvervangers, maar hij zou dan straks tevens de chef van zichzelf zijn. Ook kunnen wij ons niet aan de indruk onttrekken, dat de creatie van deze ministe rieële functie vooral een politieke bedoeling heeft, nl. om het Ka binet bij uiterst rechts aanneme lijker te maken Wij vragen ons af, of zeker een figuur als Jhr. Tjarda zulks niet als een bezwaar zal voelen. Hij moet, naar wordt aangeno men, dan ook niet in bevestigende zin hebben geantwoord, en het zelfde zou gelden voor Ir. Staf, die de dag tevoren waarschijnlijk voor Verkeer en Waterstaat werd gepolst. Voor deze ministerieële candidaat kan als bezwaar gel den, dat het nieuwe kabinet, in verband met de verkiezingen in 1952, nog maar een korte levens duur heeft. Wellicht ligt de op lossing in de tijdelijke waarne ming van zijn hundige functie, een systeem dat de laatste tijd meer gebruikelijk is geworden en dat omgekeerd zou werken, in dien mr. Spitzen zijn plaats aan Ir. Staf zou moeten afstaan. (Vervolg op pag. 5) De vijf lichtingen, waarom het hier gaat, zijn op enkele cate gorieën na nimmer in werke lijke dienst geweest. Bovenge schetste maatregel zou worden gemotiveerd door de overwegin gen dat op de eerste plaats deze lichtingen in een onbedoeld-gun- stige positie zijn geraakt tegen over de na-oorlogse lichtingen en op de tweede plaats door de om standigheid, dat de belangstelling voor de Nationale Reserve uit De Nederlandse vertegenwoor diger in de commissie der Ver. Naties voor Korea, mr. A. H. C. Gieben. ontving van mevrouw Helen Kim, presidente van de „Koran Emergency Citizens Lea gue" een brief geadresseerd aan de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, waarin o.m. wordt gezegd: „Wij zenden U, die strijdt voor de vereniging van de vrede voor alle democratische naties van de wereld onze warmste dankbaar heid en innigste gebed. U weet dat wii bedreigd worden met to tale vernietiging, honger en dood door de communistische rebellen. Wij danken U nogmaals onder tranen voor de krachtsinspanning, die uw land, in het kader van het waardevolste en belangrijkste leger dat maar Korea gezonden is. ten behoeve van onze vrijheid bijdraagt. Uw leger is zo goed getraind en strijdbaar dat onze dertig millioen mensen nog nooit een legeronderdeel gezien hebben dat zo goed vecht." GEEN GEDWONGEN STAATSLENING Naar aanleiding van de gister middag ter beurze van Amster dam circulerende geruchten over een te verwachten gedwongen Steatslening vernemen wij in be voegde kringen te 's-Gravenhage, dat al dergélijke geruchten vol komen uit de lucht zijn gegrepen. Door vallende mat gedood Gistermiddag heeft een 28-jar. bankwerker in de electrische cen trale aan de Hemweg te Amster dam een stalen mat op het hoofd gekregen. De mat viel van 7 M. hoogte. De man werd deerlijk gewond en bleek bij aankomst in het Wilhelminagasthuis te zijn overleden. deze leeftijdsgroepen te klein is. Door indeling in de Nationale Reserve bespaart het Rijk zich de kosten van legering en voeding, die inlijving bij andere onderde len van de K.L. met zich zou brengen. De garagehouder M. K. te Nieuw en St. Joosland in Zeeland is door de rijkspolitie aangehou den onder verdenking van poging tot moord op zijn vrouw en doch tertje. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Op 31 Januari werden K.'s vrouw en zijn 2'/s jarig doch tertje bedwelmd in de slaapkamer van de woning gevonden. Het bleek, dat zij bewusteloos waren geraakt door gas, dat via een speciaal geconstrueerde leiding van een draaiende motor van een auto, naar de slaapkamer werd gevoerd. Het kind herstelde spoe dig, de vrouw ligt nog steeds in het ziekenhuis. De adjunct-directeur van het K.N.M.I. te de Bilt, dr. H. ten Kate, deelde het A N.P. mede, naar aanleiding van de ooggetui geverslagen van het lichtver schijnsel dat zich Maandagavond boven den Haag heeft voorgedaan tot de conclusie te zijn gekomen, dat waarschijnlijk een meteoor door de hemelruimte heeft ge zweefd. Een soortgelijk verschijn sel is op ,9 October 1948 boven Friesland gezien. Men veronderstelt, aan de hand van een ingewikkelde berekening, dat de meteoor van gisteren op bijvoorbeeld 40 kilometer hoogte hééft gezweefd en ongeveer 50 kilometer van de plaats waar de ooggetuige zich bevond, dus in de Noordzee is terechtgekomen. Johan van Oldenbarnevelt, SurabajaAmsterdam, 12 Februari 210 mijl W.Z.W. Siberut. Sibajak, Rotterdam-Melbour ne, passeerde 12 Februari Djeddah. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, passeerde 12 Fe bruari Sabang. Dinsdagmorgen zijn op de Algemene Begraafplaats te Vlaar- dingen de stoffelijke overschotten ter aarde besteld van de vijf brandweermannen, die tijdens de brand in de Wilhelmina- haven j.l. Vrijdag om het leven zijn gekomen Vele autoriteiten woonden de plechtigheid bij, terwijl langs de route, van de Chapelle Ardente in de Brandweerkazerne naar de Algemene Begraafplaats, duizenden belangstellenden zich hadden opge steld Boven: Het vertrek van de stoet vanaf de Brandweer kazerne. Onder- Een overzicht van de plechtigheid op de begraafplaats: De burgemeester van Vlaardingen, Mr. J. Heus- dens (rechts) legt een krans aan de baren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1