De katholieke zeelieden eisen een eigen zielzorg Het Apostolaat ter Zee Een dertig kilometer brede wig in het centrale front gedreven Slachtoffer van Boxeropstand wordt zaliqverklaard noodzakelijk in onze tijd Eerste ronde in Alkmaar IG K.A.B. WIE RAADT DE UITSLAG? Het Diocees der woelige baren Kappersconcours begonnen UNO-TROEPEN IN DE VERDEDIGING Generaal MacArthur wenst geen linie dwars door Korea Jongelui uit Bergen naar Engeland Levensbeschrijving van Albericus Crescitelli Vreemd verdrinkingsgeval 1. H.R.C.-A.F.C. 2. De Zouaven-De Rijp 3. W.waard-Westfr. 4. Texel-R.K. A.F.C. 5. S.R.C.-Ceel Zwart DE SPELREGELS eerste prijs f 5.00 tweede prijs f 2.50 en drie prijzen van f 1.00 iSVERWACHTING ieeld door het KNMI geldig van Woensdag- Donderdagavond. •X BEWOLKING e Bilt. 14-2. Voor het >rden van het land: ar bewolkt met nlaat- ike reeen of sneeuw, 'st matiee noordooste- wind. Temperaturen het vriespunt. Voor de van het land: overwe- [1 zwaar bewolkt met en daar - re ar en ice tot zwakke wind uit enlopende richtineen. nig verandering in peratuur. KWADE DRONK ;P. „Ik sla iedereen wereld", zei P. S. uit :oen hij op een kwade Ironken uit een Hoorns raat op laveerde. En hij e daad bij het woord, timmerde zekere van zich van niets kwaads as en die braaf zijn bak- ider dak aan het bren- prompt van de sokken, cier van Justitie eiste ijns inziens ernstige feit aete of 30 dragen hech- werd door de politie- onform de eis veroor- EN PLAKKER ÏNHUIZEN. J. J. uit uizen mag dan een zorg-' syader zijn, hij stond Maandag maar voor de s politierechter, beschul- niets minder dan huis- te. auurt van Oudejaars- s de man, dronken en en zakenkennis binnen zat hij daar binnen liep niet verweten; wel, dat ertikte zich te verwij- ichoon de heer des hui- herhaaldelijk op had 'gen. betuigde zijn spijt over rde, maar dat nam niet hij gestraft werd met 15 dagen. jrgerlijke Stand REND Geboren: Steffen Hansma en tje Brouwer de Koning; sv Arian Prins en Cor- land; Jacob zv Petrus in en Rinske Bergsma; Maria Cornelia dv Wil- icolaas Visser en Neel- :rom; rd: Johannes Meijer 27 teemster en Adrina Jo- 1 der Velden 22 jaar; Bakker 45 jaar en He- f 34 jaar te Kwdaijk. len: Geertje Garms 88 uwe van Remmej; de rijntje de Boer 84 jaar van Dirk Volger te irgaretha Helena Jacoba kalishoek 59 jaar wedu- icolaas Gerhardus Tang neer; Antje Bakker 79 ;enote van Cornelis Vet chipper 74 jaar weduwe ïr Schoenmaker; Hen- onius Everaars 18 mnd. nes Everaars en Alida Edam. jrgerlijke Stand DIJK. Geboren: Wil- d. v. Jacob Klink- t Johanna Kramer: Ma- arina Johanna, d. v. >ekken en Guurtruida ia Groot; Bernardus v. Pieter Smet en Jo- lin; Maria Catharina, d. ïes Martinus Spaans en Divera Kos; Geertruida v. Cornelis Blijleven en ristina Bos. en: Jan Bierman, 40 :h. van Anna Petronella ouwd: Hendrik Drost, iliaalhoudcr, wonende te aard en Harmke Leeg- jaar, winkeljuffrouw, alhier; Klaas Roos 29 larbeider, wonende te lorp en Anna Maria 23 jaar. zonder beroep, alhier. i: Pieter Goodijk 22 ctro-monteur, wonende i Niesje Bak, 21 jaar, iroep, wonende alhier. g waren herkozen. Komereis -nereis vangt aan op g 10 Mei te Maastricht erdag 19 Mei is men te- aastricht. Van deze af- an beslist 2 leden naar 1 lid van de volledige en 1 lid' uit de leden, oting van deze twee zal nader worden be. aakt. isale Encycliek Herden- 6 Mei te Rotterdam kan eden worden bezocht. :n per bus bedragen e Kring draagt f 50. oij en de K.A.B. £1. it medegaat. J. Mul stelde voor om g te verhogen tot fl.50 Aldus besloten. Leden i Mei mede willen gaan erdam moeten zich vóór opgeven. A. Kap. Schut sprak er het belang van de e dc steun van alle ar- rlledig verdient ondanks i tekortkomingen welke an kleven. De gewijde egde vooral de nadruk estelijk ideaal dat ons* moet zijn. Niet de ma- geld en het goed moe- voornaamste zorg zijn geestelijk ideaal, onze t. onder de leden 24 prij- i verloot werd over- t de rondvraag waarvan leden gebruik werd ge- e heer Jb. Tromp vroeg erslag van de Bonds- punt is reeds door het 'esproken en komt in heer Jn. Grootjes ,infor- raar de vergaderingen :sturen en toegevoegde Ook dit werd geregeld. C. Komen wilde geen moeders meer toelaten Nicolaasfeest van de Ook hierin zal worden - Jn. Koenis propageer- aren voor de Rome-reis het mogelijk zou kun- lat 'n derde lid naar kunnen gaan. •ondvraag sloot de voor- er dank de vergadering ar. groet. WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 DEN HAAG (KNP) Het aantal Katholieken onder de zeelui van passagiers- en vrachtschepen is in verhouding tot het' totale aantal zeelui groter dan het aantal Katholieken in verhouding tot de totale bevolking der wereld. Men schat dat aantal Katholieke zeelui thans op ongeveer één millioen; dit is ongeveer de helft van het totale aantal zeelieden. Als ieder Katholiek heeft ook de zeeman behoefte aan priesterlijke zielzorg. De zeeman echter is altijd onderweg en het apostolaat, dat hem dient, moet hem overal kunnen volgen niet alleen in de havens der Christelijke landen, maar ook in de ha vens in de missiegebieden van Afrika en Azië. Het Apostolaat ter Zee, dat in 1920 werd gesticht, is uitge groeid tot een internationale or ganisatie, die beschikt over 155 aalmoezeniers en 288 ontvang- centra in verschillende haven» steden. Slechts 70 van deze cen tra liggen in de missiegebieden, terwijl de havens in het Verre Oosten in belangrijkheid min stens gelijk staan met die in het Westen. Columho is de vijfde havenstad ter wereld, Honkong wordt per jaar door 18.000 sche pen" aangedaan, Singapore 10.000, Calcutta verwerkt maandelijks 600.00 ton vrachtgoed enz. Het zijn juist de havensteden, die 'n grote bevolkingsaanwas noteren In enkele jaren steeg het aantal inwoners van Dakar van 80.000 tot 200.000 in Karatsji van 200000 tot anderhalf millioen. Katholie ken zijn er niet alleen onder de zeelui .uit het Westen. Typerend is, dat er uit de missiegebieden zelf juist zoveel katholieken zijn. Het zo goed als geheel Katholie ke eiland Goa heeft een in hoofd zaak zeevarend volk. De Benga li's uit Dacca, over de gehele we reld beroemd als koks en hof meesters, zijn merendeels Katho liek; de zeelui uit Boma in Afrika zijn voor 70 pet Katholiek. Ver der zijn er de Katholieke Philip- pijnen en de Katholieken van India's Westkust, die overal ter wereld op de vaart zijn. Zedelijke schipbreuk op de grote vaart Voor al deze katholieken, zo wel voor die uit het Westen als voor die uit het Oosten, zijn de zedelijke gevaren overal ter we reld zeer groot en zeker niet het minst in het Oosten. De oorlogs bodems hebben meestal een aal moezenier aan boord, de vracht schepen nooit. Als een priester als passagier meevaart kan hij de H. Mis lezen in zijn hut. bij gun stige omstandigheden in de rook- salon op de dichtgeklapte vleu gel. Soms tussen de serpentines en andere overblijfselen van een voorafgaand nachtelijk bal. Zelfs op de passagiersschepen, waar een accomodatie is voor de priester-passagiers voorlopig nog in uitzonderingsgevallen gebeurt het niet zelden, dat de priester, als hii de H. Mis gaat lezen, de laatste feestvierders van het gemaskerd bal, die hun roes gaan uitslapen, kruist. De overdadige luxe en 'f licht zinnige vermaak op de passa giersschepen, welke groter is dan men in de normale samenleving tolereert en waarvan de zeelui getuigen zijn, werkt op hen niet zedelijk verheffend. Van de schepen, waar geen of weinig zielzorg is, waar zij zware dien sten hebben en het tegendeel van morele opheffing ondergaan, ko men zij in de havens in een ge harrewar van talen en rassen, ver van hun land en familie, in een vreemd, onchristelijk of meer heidens milieu om enkele uren ontspanning te zoeken. Meestal mogen zij pas na 5 uur gaan pas sagieren, de tropische nachten zijn verkwikkend en de verma kelijkheden nodigen hen met kleur en klank verleidelijk uit bij iedere stap die zij doen. Er w_ordt vaak veel gedronken, om dat dit aan boord dikwijls ver boden wordt. Na de drank is de prostitutie het grootste zedelijke gevaar voor deze mensen, die met teveel geld op zak lopen. Vreemde parochianen eisen vreemde pastoors Hiar ligt het grote gevaar voor de persoon van de zeeman zelf, doch wanneer dit gebeurt d,oor blanken in de havens van ge kleurde rassen, dan is daar nog een ander aspect mee verbonden. Als de christelijke zeelui der blanke volken in de achterbuur ten en in dc meest beruchte wij ken, in de tingeltangels gn bor delen van de Oosterse havens rondslenteren of dronken door de straten slingeren, dan is dat niet alleen ten nadele van de blanken, die daar wonen, maar ook wel zeer bijzonder voor de Europese missionarissen. Hoeveel goed zou het daarentegen niet doen aan de missie in de haven steden van Azië en Afrika, als de katholieke zeelui op de gods dienstoefeningen verschenen, hun vertier zochten in katholieke kringen en door hun gedrag een voorbeeld waren voor de niet- katholieke inwoners. Het is een jammerlijke erva ring, dat de zeelui niet naar de kerk gaan, ook al ligt deze vlak bij de haven als in Tamatave en Manilla. Er moet daarom in al de havens juist in het Verre Oos ten een eigen zielzorg komen Voor de zeelui. Daarvoor is aller eerst nodig in elke haven min stens een priester, die voor dit werk geheel wordt vrijgemaakt. Een is zelfs te weinig voor ha vens als Singapore en Honkong, waar dagelijks meer dan zestig schepen binnenlopen. Deze pries ter zal behalve over een grote dosis zielzorgervaring, kennis van mensen en talen, ook -nog moe ten beschikken over een eigen boot om de mensen dadelijk aan boord te kunnen opzoeken. Om zijn werk goed te kunnen ver richten zal hij verder de beschik king moeten hebben over een zeemanstehuiSj waar de passa gierende zeelui een goed bed, 'n restaurant, egn informatiedienst, een leeszaal en verder alle moge- gelijke vormen van ontspanning kunn.en vinden. Een priester, die behoorlijke en toch niet onaan trekkelijke meisjes weet te char teren om een dansavond te or ganiseren, heeft vaak 's morgens evenveel klanten in de kerk als 's avonds op de dansvloer. Aard van personen en omstandigheden bepalen zo vaak de juiste vorm van de zielzorg. Er is in deze richting reeds veel gedaan. Ge brek aan priesters vgor de mis sie maakt het echter vaak moei lijk een priester geheel voor dit werk vrij te stellen. Ook leken echter kunnen in dezen vaak prachtig werk doen, zij kunnen contactpunten leggen, waarvoor de priester vaak geen tijd heeft en waar hij ook niet zo gemak kelijk zou slagen Zo maakt de havenpastoor van Honkong ge bruik van Chinese studenten ook al om het talenprobleem te on dervangen. In Rangoon is een priester voor de Goanezen, die het „Konkani" spreekt, in Cal cutta een Bengali-priester voor de koks van Dacca. In Calcutta is ook een eigen kerk voor de zeelui, de „Sterre der Zee", ter wijl Dacca zelf de parochie van St. Theresia de Bond van Salam- werkers stichtte, die de zielzorg behartigt van de Katholieke zee lui uit die plaats en die 2.000 le den telt. De priester die hier mee is belast, verzorgt de corres pondentie tussen de man op de vaart en de gezinnen aan de wal en zorgt voor het overmaken van salarissen. In Singapore kunnen de zeelui de priestertreffen in de 2 neutrale „Seamen's Clubs". Surabaja heeff een katholiek zeemanstehuis en een eigen kerk aan de havenwijk, de Oedjoeng. In Manilla daarentegen wordt nog niets gedaan en kan ook nog niets worden gedaan. En zo is 't nog in de meeste havens van Azië en Afrika. Het zijn deze problemen, die op het Congres van het Aposto laat ter Zee onder voorzitter schap van Kardinaal Piazza, tij dens het Heilig Jaar werden be sproken en waarvoor geduren de de maand Februari in de Pau selijke Missie-intentie van het Apostolaat des Gebeds onze aan dacht en ons gebed worden ge vraagd. BEZOEK VAN NEDERLANDSE PARLEMENTAIRE DELEGATIE AAN ENGELAND. De leden van de Nederlandse Parlemen taire delegatie, hebben Maandag een bezoek gebracht aan Stephney en Stoke Newington bij Londen. Zij bezichtigden hier een aantal huizenblokken en flats voor arbeiders, welke volgens de moderne eisen zijn gebouwd. De bezoekers werden begeleid door de voorzitter van de Commissie voor Huisvesting van de Londense Gemeenteraad, A. E. R Stamp. Tijdens de bezichtiging van een blok huizen in Stephney: Staande op de verhoging', v.l.n.r. Mr. A. F. Schepel, Prof. Mr P. S. Gerbrandy, Mej Mr. N. S. C. Tendeloo en de heer A. E. R. Stamp. Staande voor de verhoging v.r.n.l.: Dr. Ir. A. Vondeling, P. j S. Serrarens, Jkvr. Mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen en P. A. Kerstens. WIL AMERIKA ZICH ISOLEREN? NOODLANDING VAN SPORTVLIECTUIG BIJ AMSTERDAM Een Tiger-Moth van de Natio nale Luchtvaartschool te Hilver sum heeft een geslaagde noodlan ding gemaakt op een weiland bij Amsterdam. De piloot, die met het lesvliegtuigje een rondje Hil versumAmsterdamHilversum vloog, had boven de hoofdstad niet voldoende benzine meer en besloot om het luchtverkeer op Schiphol niet te stagneren, een noodlanding te maken. De piloot is ongedeerd en het toestel onbe schadigd. GEEN NIEUWE PARTIJ? Wij meldden gisteren dat een nieuwe, op „nationaal-communis- tische" grondslagen gebaseerde politieke partij was opgericht te Utrecht. Naar thans wordt mede gedeeld, is noch bij de Vlam- groep, noch bij de R.C.P., noch bij reeds als aanhangers van de nieuwe beweging genoemde leden van de P.v.d.A. iets van de op richting van een dergelijke partij bekend. Roepiah devalueert niet Mr. Sjafruddin Prawiranegara, de minister van Financiën van Indonesië, heeft de geruchten te gengesproken over ophanden zijn de financiële maatregelen. Deze geruchten hebben in Indonesië na de publicatie van de financiële nota de ronde gedaan en varieer den van een nieuwe geldzuive- ring tot een devaluatie met 66 2/3 (zesenzestig tweederde) pro cent. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Nederlandse Kappersbond wordt er dit jaar in ons land weer een groot concours gehouden voor dames en herenkappers. De organisatie daarvan is in handen van het hoofdbestuur van Technische Clubs der N.K.B. die in Alkmaar startte met de eerste ronde voor vakgenoten uit Noordholland boven het Ijs. Het concours in Alkmaar werd in drie ploegen gehouden, nl. twee voor dameskapsters en kappers en een voor herenkappers. Het Victory-hotel zag zodoen de Dinsdagmiddag tal van kap sters en kappers en vele belang stellenden rond de kaptafels, om toe te zien hoe de beste kappers uit het vak, zoals o.a. de kampi oen C. Bij 't Vuur uit Hoorn, en de tweede ster op dit gebied, de heer Mol van de Alkmaarse kap salon Jo Takes, hun krachten beproefden op blonde en donke re lokken. De afdeling Alkmaar van de N.K.B. fungeerde als gastvrouwe en zij heeft haar taak uitstekend verri'cht. Er heerste een prettige, beschaafde sfeer, er werd rustig en ordelijk gewerkt en de uit voeringscommissie had er zorg voor gedragen, dat de haarkun- stenaars en kunstenaressen vol doende gelegenheid en ruimte hadden om hun moeilijke, maar mooie vak aan de vele collega's en belangstellenden te demon streren. Des avonds werd de uitslag van de eerste ronde bekend ge maakt. In het herenvak waren dit: 1. S. J. H. H. Verbeek. Zaan dam; 2. W. Lust, Zaandijk; 3. O Sareyko, Alkmaar; 4. J. Th. Boomers, Wormerveer; 5. G. de Haan, Wormerveer; 6. W. E. Fielmich, Alkmaar. In het damesvak won de Alk maarder J. F. van Mol de eerste prijs; 2. C. Bij 't Vuur. Hoorn; 3. G. Verhoef, Driehuis; 4. A. W. J. Nieland, Haarlem; 5. G. Bas. Alkmaar: 6. Mevr. P. J. Hagen, Lisse. Enkele anderen plaatsten zich door het door hen behaal de puntenaantal in de tweede ronde. Het 60-jarig bestaan van de Nederlandse Kapperbond werd door de in Victory verza melden, na de wedstrijd feeste lijk gevierd in een gezellig sa menzijn, waarbij het orkest van „The Merry Rowdies", o.l.v. P. v. d. Meulen, zijn muzikale me dewerking verleende. In bataljonsformaties oprukkende communistische troepen dreigen in de centrale sector de weg tussen Wondjoe en Jojoe in handen te krijgen, evenals het gebied ter weerszijden van Wondjoe. De wig, die de communistische troepen Maandag in de linies der verbondenen hebben gedreven, is Dinsdag tot een dertig kilometer breed front verwijd. Op de westelijke flank van deze sector werd het offensief der verbondenen krachtiger; er werd meer terrein veroverd, ondanks de elders door de communisten behaalde successen. De verbonden infanterie rukte bijna twee kilometer op en beschoot daarop de zes kilometer van de Han, ten noordoosten van Kiongan, gelegen stellingen der communisten. In de westelijke frontsector in Korea was het Dinsdagavond rustig. De communisten schoten nu en dan met mortieren en lich tere vuurwapens op de verbon den stellingen aan de zuidelijke oever van de Han. Het vuur werd door de verbondenen beantwoord. Op de noordelijke oever van Het hoofdkwartier van het 8e leger heeft het bericht tegenge sproken. dat de Zuidkoreaanse kapitooldivisie de 38ste breedte graad zou hebben overschreden. De Zuidkoreanen werden ge- dwoygen terug te trekken toen zij vlak bij de breedtegraad wa ren. VOOR BRITS FESTIVAL De burgemeester van Bergen mr. W. Huygens, ontving enige tijd geleden uit Keynsham nabij Bristol in Engeland een uitnodi ging voor twintig jeugdige inge zetenen uit zijn gemeente om in Keynsham een veertiendaagse vacantie door te brengen. In het kader van het „Festival of Britain", dat deze zomer in Engeland zal worden gehouden, zijn er in vele Engelse gemeen ten feestelijkheden. De twintig jongelui uit Bergen, die tussen de 15 en 18 jaar moeten zijn en door een speciaal door de burge meester ingesteld comité zullen worden uitgekozen, zullen in Keynsham getuigen kunnen zijn van de landelijke feesten aldaar. Zij zullen de gasten zijn van de families in Keynsham. O.a. zul len bezoeken aan plaatselijke in dustrieën en bezienswaardighe den in de buurt van Keynsham gebracht worden. Het ligt in de bedoelng, dat in 1952 door een aantal jongelui uit Keynsham een tegenbezoek aan Bergen ge bracht zal worden. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse arrondissementsrecht bank heeft gistermorgen uit spraak gedaan in de volgende zaken. P. B„ Harenkarspel, veroorza ken van verkeersongeval als leer ling-chauffeur een leswagen be sturend, eis: ontslag van rechts vervolging, uitspraak, conform. G. V„ Grootebroek, chaufferen in staat van dronkenschap, eis 1 maand met een jaar ontzegging der 'rijbevoegdheid, uitspraak: vrijspraak. j. v. d. B„ Den Burg, diefstal verduistering, eis: 1 maand, uit spraak: conform. P. K„ Alkmaar, overtredingen rijtijdenbesluit, 7 vonnissen, uit spraak: 58 x f 5.of 1 dag, 6 x f7.50 of 1 dag, 11 x f7.50 of 1 dag, 1 x f 7.50 of 1 dag, 66 x f 5.of 1 dag, 13 x f 7.50 of 1 dag en 39 x f 5.of 1 dag. IJshockey Tilburg klopte Amsterdam In de strijd om de West-Europa Cup verloor gisteren de ijshockey- ploeg van Amsterdam met 68 van Tilburg. De tussenstanden waren 03, 23, 42. De wed strijd werd te Tilburg gespeeld. Vlootoefeningen in internationaal verband Naar wij vernemen zullen er dit jaar op zeer ruime schaal in internationaal verband vlootoefe ningen worden gehouden door landen van het Noord-Atlantisch Pact. De Noordzee en de Atlan tische Oceaan zullen o.m. tot het oefengebied behoren. Mijnwerker gedood In het ondergrondse bedrijf van de mijn Laura te Eygelshoven ge raakte gistermorgen de 40-jarige houwer M. Janssen te Kerkrade onder vallend gesteente. Hij werd ernstig gewond en overleed kort daarop. Op Zondag 18 Februari a-x. xal in de Sint Pieter de Eerbied waardige Dienaar Gods Albericus Crescitelli van het Pauselijk Instituut der Buitenlandse Missiën worden zaligverklaard. In verband met deze zaligverklaring geven wij hieronder een korte levensbeschrijving. Pater Albericus Crescitelli werd op 30 Juni 1863 in Altavilla Irpina, gelegen tussen Benevento en Avellino, geboren. Zijn vader, Beniamino, bezat in dit dorp een ver maarde apotheek. 'Zeer Katholiek door zijn moeder zijn missie in China. Op 19 Mei Degna Bruno opgevoed, rijpte bij Albericus op zeer jeugdige leeftijd reeds het voornemen priester-mis sionaris te worden. In October 1880 ontmoette Albericus in Pietradefusi, dicht bij Altavilla gelegen, een Ro meins geestelijke, die hem in con tact bracht met de rector van het nieuwe seminarie te Rome van de Buitenlandse Missiën van Milaan. Albericus werd oP 8 November 1880 als student aan dit seminarie aan genomen. Gedurende zijn zevenjarig verblijf aldaar studeerde hij philosophie en theologie en op 4 Juni 1887 werd hij met vele andere wijdelingen in de basiliek van St. Jan van Late- ranen tot priester gewijd. Na een korte vacantie bij zijn moeder te hebben doorgebracht zijn vader was op 22 Juni 1883 bij een aardbeving van Casamicciola om het leven gekomen verliet hij op 31 October van dat jaar het ouder lijk huis om in Rome terug te keren. Naar China., Op 2 April 1888 vertok hij naar kwam hij met 11 andere missiona rissen te Hankow aan. Het laatste gedeelte van de reis werd per Chi nese boot afgelegd over de rivier de Han, 2000 kilometers in 81 dagen. 132 dagen na zijn vertrek kwam pater Crescitelli in Foenkiain bij zijn missie-overste aan. De nieuwe missionaris werd als eerste plaats Hanlsjoengfoe aange wezen om zich bij een medebroeder in de moeilijke Chinese taal te be kwamen. Na negen maanden van volhardende studie kon aan de ijve rige missionaris reeds de zorg voor het missiedistrict Sikiayng worden opgedragen. In 1890, na één jaar missie-arbeid, kon de missionaris aan zijn bisschop de volgende beke ringen melden: 182 catechumenen, twee doopsels van volwassenen en zeven doopsels in stervensgevaar. Met de jaren breidde zich het dis triet voor de evangelisatie uit en in 1897 drong de mission.-! :s in het gebied Ningkiang door. Zo zag pa ter Crescitelli zich in 1900 het zeer uitgebreide gebied van Mienhsien, Lioyang en Ninkiang toevertrouwd. De laatste vier maanden van zijn leven bracht hij in dit laatste ge bied door, dat werd bewoond door een onbeschaafde en buitengewoon bijgelovige, luie, onbetrouwbare en wrede bevolking. De opstand Temidden hiervan moest pater Crescitelli de gevaarlijke periode van de Boxeropstand meemaken, tijdens welke in totaal 5 bisschoppen, 39 Europese missionarissen, *17 inlandse Chinese missionarissen, 5 seminaris ten, 7 zusters en ongeveer 30.000 be keerlingen het leven verloren. De gelovigen rieden de missionaris aan zich te verbergen, maar dit wei gerde pater Crescitelli aanvanke lijk. Op 20 Juli 1900 verliet hij ech ter zijn residentie in Yenzepien om zich te paard naar Yanpinkwam te begeven, waar hij dacht dat zijn leven veiliger zou zijn. Bij een dou anepost ried het hoofd van deze post de missionaris aan in de avond niet verder te reizen, maar bij hem te gast te blijven. Weldra werd, met medeweten van dit hoofd, de post door boxers omsingeld, die de mis sionaris grepen en hem met wonden overdekten. Een der overvallers deed daarna aan de bende het voorstel de missionaris de volgende dag te do-, den. Na de nacht in de openlucht te hebben doorgebracht kozen de boxers de volgende dag een van hen tot beul uit, die op 21 Juli 1900. kort na het middaguur, de missionaris onthoofde. In 1927 werd het proces tot zalig verklaring bij de H. Congregatie van de Riten ingeleid en op 5 Maart 1950 verscheen het decreet, waarbij Paus Pius XII bepaalde, dat pater Crescitelli voor het geloof de mar teldood is gestorven. de Han bij Seoel hebben de com munisten buitgemaakte Britse tanks tot aan de koepels ingegra ven en zodoende in forten ver anderd, die de linies der verbon denen ten zuiden van Seoel be schieten. Mac Arthur aan het front. Generaal Mac Arthur heeft Dinsdag voorposten op dc zuide lijke oever van de Han bezocht. De bevelhebber van het achtste leger, generaal Ridgway, deelde hem mee, dat de communisten in een „zelfmoordaanval" stoottroe pen van naar schatting 350.000 man bij de eerste aanval in de strijd hebben geworpen. Teruggekeerd heeft generaal Mac Arthur verklaard, het idee om dwars door Korea een linie te vestigen en een stellingen oorlog te beginnen, volkomen ir reëel en illusoir te vinden. Het lot heeft deze keer z'n keus moeten laten vallen op de eerste prijswinnaar. En dat bij een totaal van acht punten. Er waren namelijk twee inzenders, die drie uitslagen goed raadden en boven dien de twee overige wedstrijden op winst zetten voor de juiste ploeg. Sterker was nog, dat naast de twee eerste prijswinnaars met 8 punten er nog liefst twaalf waren, die tot het respectabele getal 7 kwamen. Er is dus wel heel goed geraden. Het lot moest dus ook hier beslissen. Hoe populair de prijsvraag al is bewijst wel de deelname tot ver buiten onze provincie. Vooral onze trouwe lezers in de sanatoria hebben grote interesse. De gelukkige winnaars waren: 1. A. N. Bijman, G. Dorregeest 7, Uitgeest. J. Tijm. Baanpad 20, Alkmaar. C. de Jong, Sanatorium Kaiorama, Beek bij Nijmegen. J. Deen, A- 290, Berkhout. G. Laagland, van Speykstraat 34, Den Helder. Voor deze week hebben we de volgende wedstrijden uitgezocht: (Van onze correspondent) NIEÜWLANDE. Toen van morgen omstreeks kwart over 8 de 18-jarige mej. J. het brugje over het Lange Rak moest af draaien, bemerkte zij onder het vonder een menselijk lichaam in nachtgewaad. Nadat de politie gewaarschuwd was. werd het stoffelijk overschot met behulp van omwonenden op de wal ge bracht. Dr. Lamberts te Ooster- hesselen had de dood vastgesteld. Het bleek het stoffelijk over schot te zijn van de ruim 30- jarige ongehuwde mej. Jo van der S. die op enige honderden meters afstand van het vonder samenwoonde met haar broer. Omtrent de oorzaak van dit tra gische gebeuren tast men nog in het duister. De deernis en ont steltenis in de omgeving is groot. MR. SASSEN VOORZITTER BOSSCHE DIOCESANE GEZINSZORG (Eigen bericht) Naar wij vernemen is eerst daags de benoeming te verwach ten van oud-Minister Mr. E. M. J. A. Sassen te Vught tot voor zitter van de Stichting Diocesane Katholieke Gezinszorg in het Bis dom 's-Hertogenbosch. UITSLAG NIET INVULLEN Naam Adres Woonplaats (Hier afknippen) 1. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waar mede volgens Uw mening de wdestrijd zal worden beslist. 2. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brie! worden verzonden. De enveloppe NIET dichtplakken en op de enveloppe schrijven „VOETBAL PRIJSVRAAG"; daarmee bespaart U ons veel werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT 1)E UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door liet lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld; Er wordt over tie toekenning van de prijzen geen ctfhéspon- dentie gevoerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3