54 personen gedood Tussen Romeen Parijs groeit samenwerking Amerika's politiek is gewijzigd Katholieke rijksambtenaren over de medezeggenschap Nederl. Hervormde Kerk werd gedagvaard door terreur in West-Java srlanders gevaar Tien jaar E.V.O. it weer leven wandelsport ktberichfen Zelfstandige Kath. Vakcentrales gewenst voor hoofd- en handarbeiders Naar wij vernemen: Invoering nieuwe Kerkorde onrechtmatig? In één week: Situatie in Midden- Java ernstig Buitenlands overzicht 2200 militairen in Indonesië behaalden het Middenstandsdiploma De resultaten worden zichtbaar Het atoomvertoon maakte indruk BEURSOVERZICHT DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 PAGINA 3 /ERW ACHTING ?ld door het K.N.M.I. geldig van Donder- at Vrijdagavond. AAR ZONNESCHIJN at en ochtend hier en of mist, overigens ilkt met plaatselijke en overwegend Zwakke tot matige r.akelijk uit zuidelijke Vannacht een kleine lilvorst. Morgen over- ;r dezelfde tempera- ndaag. [T KOREA: d zijn Amerikaanse n aangevoerd om de i d s e manschappen lie acht kilometer ten ;n van Wondjoe door ie aanval dreigden et te worden gelopen, artillerievuur waren listische colonnes, die n halve kilometer ten ;n van Wondjoe bezig de richting van de stellingen de rivier te steken, verstrooid, teuter's correspondent :helor zijn Donderdag ïoek Tsjipjong-Wond- duizenden Chinezen Coreanen gesneuveld, unisten hebben hun Je centrale sector, die uis is geworden, zeer J", zo seint Batchelor. ïld lag bezaaid met ar verminkte lijken", communiqué van het r werden van de te- alleen Woensdag reeds gedood, 5.140 gewond angen genomen. OP 3 EN 4 MAART nde wandelsportver- ijn weer met de trai- len en ook de Neder- delsport Bond is haar ior de komende sport, sen aan het ontplooi de grotere tocht wordt W.B. in Noordholland rd op Zaterdag 3 en 4aart a.s. over afstan- en 20 km. Deze kor- om de benen weer ken. zijn bovendien lie nog niet aan deze een mooie gelegen- e wandelsport kennis t gelegenheid zich op e startpunten voor a op te geven. Zij, die rcours goed uitlopen, een herinnerings- le start is Zaterdag- t 1415 uur en Zon- 12.50 uur. Men kan leelname opgeven aan i adressen: C. M. de Vet. Aster- artplaats: Café Tom, ilowna: D. P. de Jont*, 125, Breezand: Me.i. Rijksweg K 72 't Zand mag. Grootes, Anna Startplaats: Hotel T. Polak, Duin en kum. Startplaats: Ho- nerlaan, Burg. Mooi- lastricum. n: J. van Gelderen, t 14a. Startplaats: Oranjezaal" op de I AANBESTEDING jDER De aanbeste- Dinsdagmiddag ten verd gehouden voor ran een school met lokaal aan de Fazan- id het volgende resul- ïeiloo f 175.600; Gebr. Helder 185.240; F. Hes 186.000; C. Noort, 800; R. Koppen Zn. 183.500; Wed. v. d. rendijk 184.900; D. De Rijp 189.000; Fa. hagerbrug 187.300; Fa. n Walboom, Den Hel- D. Ent, De Rijp Groot Zn., Den 694; K. de Klerk, Den .400; A. Kersbergen, 179.555; Fa. v. Essen, 184.640; Fa. Gebr. Helder 169.840; P. Buis ,000: Fa. H. J. de Vries 59.950: S. Sjoerdsma, r 187.500; Th. Veul, 1.000; J. Boerdijk, Den ,450; J. Bot. Medem- inschrijver was dus J. de Vries uit Haar- 159.950.De gunning aangehouden. )R, 14 Febr. BI. irs 8—9: Witlof 28— looi 6.50—12.70; Sa- 58; Groene kool 7.5C itkool 3360; Boere- 39.50; Andijvie 64 lieten 49; Winter- Waspeen 1721; Uien drielingen 24: Prei 'D 1214 per 100 kg. Goudreinette 1532: i Engeland 2233 per ren: St. Rémy II 18 kg. BROEK, 14 Febr. renkool 19.00; 300 kg w. f 24.00; 30.000 kg (.60—5.30: groot 3.30— 3,60—3,70; nep 12.70. ER. 14 Febr. Witlof ie kool 7—15; Witte avoye kool 1011; 3254; Boerekool 26 vie 4980; Rode bie- Winterpeen 46.50; Prei 1226; Appels: Bellefleur 14-33; eedling 617; Glorie i 1331; Goudreinette iathan 3046; Present ad 1249; Peren: Fer- Kamperveen 3429; 24—42. IARWOUDE, 15 Febr. uien 2.803.70. grote Irielingen 2.00, 1600 kg 1 14.00—19.00 200 kg 5.0027.00 2500 kg blauwe eigenheimers 00 witte kool 5.50 kg rode kool 6.50— kg gele kool 6.00 HHUIZEN. 15 Febr. gele kool 6.707.60. 6.203.00 rode kool (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de kringen der Rijksambtenaren speelt mo menteel niet alleen de zorg voor een wellicht verslechteren de toekomst een rol, zoals wij konden constateren op de te Utrecht gehouden jaarvergade ring van de landelijke hoofd groep Rijksambtenaren der A.R. K.A., maar houdt men zich ook nubezig met het vak-organisato risch bestel, waarbij het onder scheid tussen hoofd- en hand arbeiders als een consequentie gezien werd van 'n juiste vorm geving van de katholieke vak beweging. In deze landelijke hoofdgroep zijn samengebracht ruim 5500 R.K. Rijksambtenaren-hoofdarbei ders, die lid zijn van de ARKA. Voorzitter mr. J. N. Metz uit Tilburg, noemde het „een gru wel", dat het Rijks georganiseerd overleg en het werk in de dienst commissies de medezeggen schap in de rijksdiensten dus nog steeds niet tot nieuw leven zijn gewekt. Dit is een onhoud bare situatie. Wij hebben be hoefte. aldus spr., aan iets anders dan een zuiver informatief over leg. Wij weten zeer goed. dat met bepaalde omstandigheden en voorschriften rekening dient te worden gehouden, maar mede zeggenschap hebben wij nodig, in het volledig besef van onze ver antwoordelijkheid en de ambte lijke verhoudingen. Er wordt op ons te veel geëxperimenteerd. Vooral het vraagstuk van de ge meente-classificatie is van groot belang voor de ambtenaren. Het rapport der commissie Kruyt is nu gereed, zodat thans verder gewerkt kan worden. Overwogen zal nu moeten worden, of niet noodzakelijk met de menselijke aspecten van een en ander meer rekening moet worden gehouden. De ambtenaar zo redeneerde hierop Rector Kraakman, als geestelijk adviseur, verder dient zijn functie echter niet al leen te zien als een factor in de Staat, maar ook als een activiteit in de Stad Gods. Voor ons dient het begrip christen-ambtenaar 'n levende eenheid te zijn, want wij hebben ook apostolisch werk te verrichten. Bewust dienen wij ons te zijn van onze verantwoor delijkheid, ook jegens onze niet- katholieke collega's. De heer A. Conijn voegde hier aan toe, dat de figuur van de rijksambtenaar aanvaardbaar en verdedigbaar moet blijven, ook in de jaren van het afgaand getij, ARBEIDSPRODUCTIVITEIT OP VOOROORLOGS PEIL Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte ge gevens blijkt, dat in het laatste kwartaal van 1950 de arbeidspro ductiviteit in de Nederlandse in dustrie (zonder ambacht en bouwbedrijven) weer vrijwel het vooroorlogs peil heeft bereikt. Het cijfer voor 1938 op 100 gesteld, bedroeg het in het 4e kwartaal van 1950 99. Over het gehele jaar 1950 wordt het op 93 gesteld, tegenover 70 over 1946. De personeelssterkte was tegen over 1938 100 opgevoerd tot 154 en de productie tot 152 in het laatste kwartaal 1950. Onder arbeidsproductiviteit wordt in het bovenstaande verstaan de verhouding tussen de hoeveelheid geproduceerde goederen en de daaraan bestede arbeid. ZAL TOSCANINI NIET MEER DIRIGEREN? NEW YORK. Arturo Tosca- nini zal een reeks radioconcerten beperken en mogelijk een einde maken aan zijn dirigentenloop baan in verband met een oude kwetsuur aan zijn knie, die hem thans last bezorgt. Iemand uit zijn nabije omgeving zei, dat Tos- canini, die de leeftijd van 84 jaar heeft bereikt. Zaterdagavond zijn laatste concert van de symphoni- sche reeks voor de N.B.C. zou geven. Mogelijk zou dit tevens het laatste zijn in Toscanini's lange dirigentenloopbaan. Koningin onderscheidt Engelse politiechefs LONDEN, 14 Febr. (Reuter). In verband met haar bezoek aan Engeland verleden jaar heeft H M. Koningin Juliana tien En gelse politiechefs benoemd in verschillende klassen van de Orde van Oranje Nassau. dat wellicht nog grotore moeilijk heden zal brengen dan wij al ge kend hebben. Just gestelde grondslag. Op de ambtelijke vorming en de medezeggenschap, welke laat ste inzicht eist bij de leiding, werd gewezen door de secretaris mr. W. H. M. Offermans, die boven dien de juiste vormgeving van de katholieke vakbeweging aan sneed. Deze vorm moet z.i. ge dragen worden door een juist ge stelde grondslag. Men bedenke, dat hoofdarbei ders een geheel andere functie vervullen dan handarbeiders. Al leen de functionele onderschei ding binnen het arbeidsleven kan, aldus spr., de juiste grondslag ge acht worden voor het onderscheid in de vakorganisaties. Dit zal vooral gelden, nu aan de werknemers medezeggen schap zal worden toegekend. De primaire, functionele onder scheiding der ambtenaren moei dan ook de vorming van zelf standige, hoewel niet onafhan kelijke R. K. Vakcentrales van hoofd- en handarbeiders tot con sequent gevolg hebben. VAN 10 TOT 17 MAART: IERSE WEEK Van 10 tot en met 17 Maart a.s. zal in ons land een Ierse week worden gehouden, waar van het programma zowel een cultureel als een toeristisch en commercieel gedeelte omvat. Het vermeldt o.m. een toneeluitvoe ring in den Haag, tentoonstellin gen in Amsterdam en Rotterdam, toeristische etalages en avonden in verschillende andere steden en exposities van Ierse boeken en textiel. De K.R.O. zal op 11 Maart een Ierland-dag uitzenden, ter wijl vele hotels de Ierse vlag zullen uitsteken. In Ierland wordt op haar beurt op 30 April een Nederlandse week geopend, waar bij in Dublin een Nederlandse jaarbeurs zal worden gehouden. Er zullen ook Nederlandse schil derijen worden tentoongesteld etc. heeft de bromfiets-show in het RAI-gebouw te Amsterdam tot nog toe reeds bijna 60.000 bezoe kers getrokken. is mr. Th. Porthcine, die met pen sioen gaat als president van de rechtbank te Middelburg, be noemd tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. heeft de Kamer van Koophandel voor Gooiland de middenstanders strookjes doen toekomen, die zij op hun nota's kunnen plakken en waarin de Kamer de clientèle oproept tot contante betaling. werdert oud-minister mr. W. F. Sehokking en mr. L. A. Kespcr, Commissaris der Koningin in de prov. Zuidholland benoemd tot commissaris van de Rotterd. Bank N.V steeg het aantal te Barneveld aangevoerde eieren van 30 mil- lioen in 1949 tot ruim 41,5 mil- lioen in 1950. Het stilleggen van de pluimveehandel door de pseu- do-vogelpest kostte de gemeente aan gederfde marktgelden etc. f 12.000.-7- wordt het tijdens de oorlog afge broken Zuiderbad te Zandvoort herbouwd. De raad stelde een crc- diet van f 310.000. te beschik king is de gemoderniseerde belangrijke Egyptische afdeling van het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden heropend wordt van 5 tot 9 Maart in den Haag een vakbeurs voor woning inrichting gehouden waar 90 fa brikanten zullen exposeren, alleen voor detailhandelaren De éénmansduikboot te Vlissingen De Duitse éénmansduikboot, die enkele weken geleden te Vlissingen werd binnengebracht, zal worden opgesteld op het ma rineterrein te Vlissingen. De tor pedo, die zich nog onder het vaar tuig bevond, is voor nader onder zoek naar Den Helder overge bracht. Naar wij vernemen, heeft een groep ouderlingen, kerkvoogden en predikanten de Nederlandse Hervormde Kerk op verkorte ter mijn doen dagvaarden voor de Arrondissementsrechtbank te Den Haag. Zij eisen op verschillende gronden, dat het besluit tot in voering van de Kerkorde, op 7 Decermber 1950 door de Generale Synode genomen, verklaard wordt in strijd te zijn met de reglemen ten van de Ned. Herv. Kerk en mitsdien onrechtmatig, ongeldig en onverbindend. Eisers zijn van oordeel, dat dit besluit ten onrechte is genomen, voornamelijk omdat de over gangsbepalingen bij de nieuwe kerkorde in hetzelfde jaar, waar in zjj ter consideratie aan de classicale vergaderingen werden De Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders-Organisatie E.V.O., die op 27 Nov. 1940 werd opgericht, vierde gisteren in Utrecht het 10-jarig bestaan in een openbare vergadering van haar bestuursleden. Minister mr. D. G. W. Spitzen zeide in zijn openingswoord, dat de adviserende taak van de E.V.O. het werk der Rijksverkeers inspectie zeer heeft verlicht. Spr. schetste het boeiend en aantrek kelijk beeld van het verkeer in Nederland, daarbij de wens uitend, dat er bij de wijzigingen, die voortdurend optreden, tel kens een oplossing zal worden gevonden voor het probleem van het eigen vervoer. De overheid kan slechts hopen op een goed en eeonomis/h vervoer, waarbij men bedenke, dat het vervoer op zichzelf nooit een doel kan zijn, maar dat het gaat om de maatschappelijke inzet. IN WINTERTENUE OP DE BRUG/ Een kijkje aan boord van H. M.'s Torpedojager „Evertsen", die tesamen met de vloot- eenheden van de Verenigde Strijdkrachten in de Koreaanse wateren opereert voorgelegd, uiteindelijk door de Generale Synode zijn vastgesteld. Het gaat hierbij om de interpre tatie van art. 20 van de invoe ringsbepalingen. Tot hen, die de Ned. Herv. Kerk hebben doen dagvaarden, behoren o.m.: mr. H. Frima ie Groningen, prof. dr. J. Severvn te Utrecht, ds. P. Zandt te Delft, ouderling W. F. Mulckhuyse te Waarder, ds. H. van Lunzen te Odoorn, ds. J. Cuperus te Doorn- spyk en L. F. Duymaer van Twist te 's-Gravenhage. Zij hebben ge- eist, dat de Ned. Herv. Kerk zal worden veroordeeld om zich te onthouden van iedere invoering of poging tot invoering van de kerkorde op straffe van verbeurte van een dwangsom van f 100.000 voor elke overtreding ten behoeve van eisers. Bezoekers van het .Festival of Britain" zullen tijdens de rond gang over het zeer uitgestrekte tentoonstellingsterrein gebruik kunnen maken van een miniatuur spoortrein, welke door een zeer merkwaardig löcomotiefje wordt voortgetrokken. Deze locomotief, „Nellie" geheten, is vervaardigd door een fabriek van miniatuur spoorwegmateriaal te Stockport en valt op door bijzondere vormen en uitvoering. Het vele koperwerk aan deze machine, bestaat uit vazen, ketels, bekers, enz. Ook de wagons van het treintje zijn van merkwaardige bouw. DJAKARTA, 14 Febr. (Aneta) Volgens een officieel rapport, dat is opgemaakt door bevoeg de instanties in Bandung, zijn in de week van 28 Januari tot en met 3 Februari 54 personen ge dood, tengevolge van acties var? gewapende benden in West- Jcva. Twee van de slachtoffers waren overheidsambtenaren en twee anderen desabestuurders. In dezelfde periode werden 10 mensen ontvoerd en 119 wonin gen door benden in brand ge stoken. In de daaraan voorafgaande week werden 44 personen, waar onder 6 overheidsambtenaren en 6 desabestuurders door gewapen de benden gedood, 14 ontvoerd en 80 woningen in brand gesto ken. Van bevoegde zijde vernam Aneta, dat de laatste weken de activiteiten van de Darul Islam, vooral in het oostelijk deel van Priangan, toenemen, evenals die van andere gewapende groepen. De aanvallen in de omgeving WERK VAN REMBRANDT ONTDEKT De schilder Alejandro Canada, restaurateur van het Museo de Bellas Artes te Madrid, heeft een werk van Rembrandt ontdekt tus sen verschillende doeken die van Irun uit ter restauratie naar dit museum waren gezonden. Het doek is 75 bij 50 cm groot en is waarschijnlijk tussen 1630 en 1635 geschilderd. De handtekening is duidelijk leesbaar. van Tasikmalaja geschieden zelfs overdag. Anderzijds neemt de activiteit van de benden in Bogor af, tengevolge van de acties van de politie en het leger. De rubber-diefstallen in Het Sukabumische zijn echter zeer toegenomen. In verband hier mede hebben de eigenaren van enkele ondernemingen reeds aan officiële instanties te kenr*n ge geven, dat zij hun bedrijf voor lopig zullen sluiten. De situatie in midden-Java, in het gebied om de Merapi en de Merbabu, werd door officiële kringen als ernstig gekenschetst. De ordeverstoringen door de daar opererende benden zijn de laat ste tijd erg toegenomen. In ver band daarmee is de vice-premier, (Sultan Hamengkubuwono, naar Semarang vertrokken, alwaar hij met de divisie-commandant Kolo nel Gatot Subroto en met gou verneur Budjono besprak, hoe aan deze situatie het hoofd kan worden geboden. In het nu reeds zonnige Santa Marcherita, schitterend gelegen aan de Italiaanse Rivièra, zijn de Franse ministers Pléven en Schu- man samengekomen met hun' Italiaanse collega's De Gasperi en Sforza. Hoewel de bijeenkomst nau welijks tweemaal 24 uur heeft geduurd, zijn dahr zeer belang rijke besluiten gevallen, welke vooral voor Italië van grote waarde zijn, al is met een nauwe samenwerking tussen Parijs en Rome. welke hiervan het gevolg kan zijn, ook een groot Frans belang gemoeid. Het vormen van een groot en machtig continentaal blok in midden-Europa, waarbij Frankrijk een invloedrijke rol speelt, is im mers altijd een ideaal van de Franse politiek geweest. Nu Engeland zich in zijn Euro pese politiek meer en meer iso leert en meent zijn belang nog altijd meer in het westelijk half rond te moeten zoeken, dan op het Europese continent, is een nauw bondgenootschap met Italië Frankrijk veel waard, vooral nu van een nauwe samenwerking met Duitsland voorshands nog wel niet zoveel zal komen. Er was nu na de oorlog meer dan één reden voor een nauwere samenwerking tussen beide lan den, want Frankrijk heeft alle belang bij een zo sterk mogelijk economisch Italië en om dit te bereiken was men in Italië voor al op Frankrijk aangewezen. Italië heeft een sterk commu nistische inslag, hetgeen weer een gevolg is van de ellendige sociale toestanden, welke hier nog altijd bestaan en waardoor het communisme hier zo vrucht baar kon gedijen. Zij zfjn eens deels het gevolg van het onsociale groot-grondbeztt, dat alleen maar enkele zeer rijke grondeigena ren kent en een massa doodarme boeren en landarbeiders. Van de andere kant belet schaarste aan grondstoffen een behoorlijke industrialisatie, wel ke de grote werkloosheid kon op vangen. Nu hebben' de Ver. Staten be langrijke opdrachten aan Italië gegeven, welke een uitbreiding van de industrie mogelijk maak ten, maar daarvoor zou men min stens moeten beschikken over 3 millioen ton ijzererts, terwijl Italië zelf maar 1.3 millioen kan delven. Frankrijk en Noord-Afrika zouden het ontbrekende kunnen leveren en Italië heeft van deze levering zijn bereidheid afhanke- In de afgelopen jaren hebben schriftelijke cursussen naar ongeveer 2200 militairen in In donesië door zelfstudie het mid denstandsdiploma behaald. 1200 militairen slaagden voor het practijk-diploma boekhouden. Verder wisten 600 militairen eveneens door zelfstudie het einddiploma H.B.S. te verwer ven. Daarnaast ontwikkelden tal van andere militairen zich door middel van schriftelijke cursus sen. Enkele van hen behaalden zelfs het einddiploma gymna sium. Dc Dienst Recreatie en Al. gemóine Ontwikkeling (R.A.O.) in Nederland. stuurde deze In donesië Er waren maanden dat er 110.000 lessen werden verzon den. Luit Kol. H. Mulder verklaar de gisteren te den Haag dat de middenstandsexamens voor de militairen in Indonesië een suc ces zijn geworden, gezien het feit, dat 70% van de examinandi is geslaagd. Als bewijs van erkentelijkheid werd de bronzen plaquette der R.A.O. overhandigd aan dr. W. L. Groeneveld Meyer, Directeur- generaal van die Middenstand, drs. H. Eggink, oud-hoofd van de Dienst Vorming in Indonesië, mr. J. van Andel. secretaris en de heer J. van Wageningen direc teur van het Bureau van de Stichting Middenstandsexamens. (Van onze diplomatieke medewerker) De meest praatvaardige der republikeinse senatoren in Amerika, Robert Taft, was enige maanden geleden van oordeel, dat het buitenlandse beleid der V.S. overal ter wereld opnieuw bezien moest worden. Feit is, lijkt ons, dat geleidelyk aan de resultaten van een „herziene politiek" van Amerika zichtbaar Vorden, al zijn die resultaten dan bepaald wel anders, dan senator Taft te verstaan had gegeven. In de UNO heeft Amerika doorgezet, dat duidelijk werd uitgesproken: China is medeplichtig aan agressie. Verder wilden de meeste staten niet gaan. Engeland liet vóór de stemming over dat besluit nog eens heel nadrukkelijk verklaren: dit betekent niet dat wij voorlopig aan sancties tegen China zouden denken. Had dus deze veroordeling van China weinig practisch nut? Zij beantwoordde voor eerst aan een duidelijk en algemeen verlan gen van de openbare mening in V.S. Maar zij ging bovendien vergezeld van ruim een dozijn atoomontploffingen in de Ame rikaanse staat Nevada. Misschien was dat wel welsprekender voor de Russen en Chinezen, dan enig sanctiebesluit van de UNO. Men neemt n.l. wel aan, dat in Nevada „tactische" atoomwape nen tot ontploffing zijn ge bracht, d.w.z. bommen, waar mede men zeer bewegelijk maar beslissend op een beperkt opera terrein kan manoeuvreren, waar mede men oprukkende legers te lijf kan gaan en die dus voor de oorlogvoering een directer gevolg hebben, dan het met grote atoombommen wegvagen van hele millioenensteden. Dit „klein goed" zou dan ook op veel groter schaal kunnen worden aangewend. Het groot getal proe ven in zeer korte tijd in betrek kelijk een klein gebied gedaan, geven niet alieen steun aan deze veronderstelling, maar duiden er ook op, dat Amerika in staat schijnt, op zeer ruime schaal van dit oorlogstuig gebruik te ma ken. Onnodig te zeggen, dat dit een zeer wezenlijke afschrikking betekent voor Amerika's tegen standers. Waar sancties gr'ote po litieke verwikkelingen zouden geven, zowel onder degene, die zich tot het toepassen daarvan zouden moeten verbinden als voor wat die toepassing zelf aan gaat, leek het wel zo eenvoudig en zeker zo doeltreffend, enkel door „proeven" te tonen, dat de V.S. in ruime mate over zeer ge duchte wapenen beschikken, die zonder veel moeite kunnen wor den aangewend. Het atoomvertoon Nu behoeft het niet daaraan al leen te worden toegeschreven, dat het oorlogsgebeuren op Korea er wel anders uit ziet, dan ruim een maand geleden, al heeft o.i. dit atoomvertoon niet nagelaten, in Peking en Moskou diepe in druk te maken. Honger, kou, ge brek, ziekte en bombardementen hebben de Chinese strijdmach ten in Korea ook niet weinig ge teisterd. Het communistische bliksemoffensief, dat rond Kerst mis, tegen de verbonden troepen op dit. schiereiland werd ingezet, is niet alleen tot staan gekomen, maar het verliest aan kracht, ebt af, en is geleidelijk aan in een verdediging verlopen. Men meent te weten aat Mao naar Moskou is vertrokken. Hij is daar de va der van het Kremlin zeker niet gaan raadplegen over de vredes bemiddelingen rond Korea, want er wordt op dit moment niets van dien aard bemiddeld. Zowel de Indiase diplomaat, Sir Bene- gal Rau, als de Canadese minis ter Lester Pearson hebben n.l. beleefd ervoor bedankt, hun be middelingspogingen, door Peking afgewezen, voort te zetten. Pear son waarschijnlijk, omdat hij dit thans nutteloos vindt, na die Chinese afwijzing; Rau vermoe delijk, omdat hij de Chinese ver oordeling onverstandig vindt en nu weinig kans op succes ver wacht bij bemiddeling. Wat de Sovjets graag zien, dat China doet, is zonder veel fantasie te raden. Rusland wil China hel pen in Korea zijn verzwakte militaire macht te herstellen Een Chinese inval in Indo-China rond begin Maart, als daar het jaargetijde gunstig wordt en misschien ook in Birma zou na tuurlijk het Kremlin ook uiterst welkom zijn, waarbij een Chi nees-Russisch bevel, over zulk een operatie het meest zou stro ken met Moskou's verlangen. Vanzelf spreekt het. dat de Russen zeker gebruik zullen trachten te maken van Mao's huidige tegenslag, om hun eigen posities in Mandsjoerije, ten kos te der Chinezen, te versterken. De grote vraag voor de ko mende weken en maanden is: is Mao nog krachtig genoeg, om deze Sovjet „omhelzing" af te weren en wil hij dat ook? Zonder Mandsjoerije zal China altijd gedwongen zijn in .een staat van achterlijkheid en af hankelijkheid te leven. Van 'n wip-positie tussen Oost en West kan Mao de meeste voordelen trekken. Maar het innemen van die wip-positie betekent: geen aanslagen op Zuid-Oost-Azië of op Formosa. Rusland wil Pe king naar deze niet-Chinese ge bieden drijven, om daardoor zelf vasté voet te krijgen in hel Chinese Mandsjoerije en om et ken het Westen nog door te ver zwakken. Korea kan Mao leren, dat toch dat Westen geen gemakkelijke tegenstander is. Wat het Euro pese toneel betreft: ook daar is wel een herziene Amerikaanse politiek merkbaar. Het zeer een zijdig vertrouwen der V.S. in West-Duitsland is gaan tanen. De sluikhandel van West- naar Oost- Duisland en de Westduitse leve ringen aan Rood-China hebben zulk een grote omvang aangeno men, dat de Amerikanen wat voorzichtiger werden. Geluiden over een Duits-Amerikaans leger, zijn weer verstomd in Washing ton en Plevenk bezoek aan Tru man zou er op kunnen duiden, dat de V.S. weer wat meer gaan geloven in het Bondgenootschap met hun oude West-Europese ge allieerden en in elk geval deze niet bij de Duitsers willen ach terstellen. Toch is het niet Was- hingtons politiek, de Duitse bij drage aan de Westerse verdedi ging naar de achtergrond te doen verdwijnen, ook niet onder in vloed van de wellicht komende grote vier-conferentie. Acheson heeft n.l. zeer duidelijk gezegd, dat niet deze West-Duitse de fensieve bijdrage de vrede be dreigt. maar de bewapening van Oost-Duitsland en van Sovjet- satellieten in Oost-Europa, wier legers de grenzen overschrijden, hun bij de vredes-tractaten voor geschreven. Tekenend is ook. hoe in Ame rika gereageerd wordt op de vraag of sommige dezer satellie ten wellicht een aanval on Tito in het schild voeren. In Europa wekt die nog uiteraard bezorgd heid. In de Amerikaanse pers zegt een man als Lippmann: wij moeten duidelijk maken zon der rumoer, maar langs diploma tieke kanalen, doch wel onmis kenbaar duideliik dat een aan val op Joegoslavië vergeldings maatregelen van Amerika. En geland en Frankrijk onafwend baar tot gevolg hebben. Hoe dui delijker Amerika dat maakt, hoe zekerder die aanval zal uitblij ven De atoomontploffingen in Nevada ziin n.l. niet alleen ge hoord in China en Korea, maar ook in Europa, op de Balkan. Het lijkt gewettigd de buiten landse politiek van Amerika her zien te noemen: zij getuigt meer van rustige kracht en mannen als Eisenhower en Marshall schijnen er meer hun stempel op te druk- lijk gemaakt tot deelname aan het Plan-Schuman. Maar Frankrijk ontkende, zo veel voor Italië in Noord-Afrika beschikbaar te hebben. Boven dien was de prijs welke de Ita lianen wilden betalen, te laag. In Santa Marcherita heeft Frankrijk nu de hand over het hart gestreken en Italië het mede gebruik aangeboden van zijn economische hulpbronnen in Nd.- Afrika, waartegenover Italië dan zijn medewerking zal verlenen aan het Plan-Schuman. Een tweede feit, waardoor Ita lië in hoge mate gehandicapt was, betreft de nog steeds van kracht zijnde uitsluiting uit het werk van de Ver. Naties. Zoals men weet is dit een ge volg van het Russische veto, waar op elke poging om Italië lid van de V.N. te maken, strandt. Frankrijk heeft zich nu bereid verklaard als spreekbuis voor Italië in de V.N. op te treden en daar de belangen van Italië te verdedigen. Ook het probleem van de Duit se herbewapening en het Euro pese leger is nog ter sprake ge komen. Italië is van de Duitse herbe wapening een voorstander, om dat het zonder Duitsland geen afdoende Europese verdediging mogelijk acht. Pléven zou het nu met de Gas peri eens geworden zijn over een modus, die Italië bevredigt en de Franse openbare opinie niet al te zeer voor het hoofd stoot. Verder zijn beide landen het daarover eens geworden, dat al les moet worden gedaan om een oorlog in West-Europa te voor komen en dat een der methoden hiertoe ook is, niets onbeproefd te laten om een accoord met Rus land te bereiken. Dit laatste wijst ook weer op de ongerustheid, welke nog altijd in Europa bestaat voor een af doende verdediging tegen het Sovjetblok. Men twijfelt niet aan een uit eindelijke overwinning van de democratische landen, maar een Russische bezetting zou, zo zegt men, West-Europa niet overle ven, ook al zou ze maar enkele jaren duren. In verband met deze nieuwe overeenkomst mag wel de bijzon dere aandacht gevraagd worden voor een artikel in het Franse blad „Le Monde" (naar men vaak beweert dc spreekbuis van mi nister Schuman) van de militaire medewerker George Penchenier, waarin deze betoogt, dat het plan van de Amerikanen om de Elbe tot een verdedigingslinie te ma ken, niet uitvoerbaar zal blijken te zijn. „De Elbe", zo betoogt hij, „stroomt voor 90 procent door Tsjecho-Slowakije en de Russi sche zone van Duitsland. In midden-Duitsland staan dc Russen ver ten Westen van de Elbe, dicht bij de Rijn en slechts 200 KM van de Franse grens. Te verdedigen zijn de Pyre neeën, de Alpen en de Joego-Sla- vische bergen, maar de Noord- Europese laagvlakten liggen vol komen open en een strijdmacht welke hier in het defensief is, zal over enorme legers moeten be schikken om de Russische stoom wals te beletten naar de Noord zee door te stoten. Ook Italië met zijn ruim 25 pet. communisten en pog meer wei felaars blijft een onbetrouwbaar element." De conclusie van Penchenier is dan ook, dat Europa het niet mag laten aankomen op een oorlog met Rusland, maar dat wij door een samenwerking met de enorme macht van Amerika een bolwerk moeten vormen om Rusland te dwingen tot een accoord te ko- mena In de geest van deze politiek mogen we waarschijnlijk ook de bijeenkomst aan de Italiaanse Rivièra zien en het motief van de zeer belangrijke concessies, welke Frankrijk daar aan Italië heeft gedaan. ln elk geval betekent dc toe nadering tussen Parijs en Rome voor de versterking van Wesi- Europa een belangrijke factor en is het slagen van deze conferen tie voor ons van grote betekenis. Brenner en Gotthard door lawines versperd MILAAN. In de Alpen zijn weer vele lawines omlaag geko men. De Brennerpas en de St. Gotthardtunnel werden versperd. AMSTERDAM, 14 Febr. Het belangrijkste feit ter beurze was vandaag, dat het arbitrage- aanbod in Koninklijke Olie Ont brak. De gehele markt had hier door een vriendschappclijker voorkomen en vrijwel alle sec toren boekten een kleine winst. Voorts was de stemming voor cultuur-aandelen uitgesproken gunstig. De koerswinsten varieerden van 2 tot 4 punten. Vooral d-: rubberaandelen lagen vast. Am sterdam Ruber steeg van 122 1/2 tot 125 1/2. Deli's en H.V.A.'s avanceerden ruim 2 punten. De industriemarkt bood on danks de betere stemming een vrij verlaten aanblik. Olies open den op 310 1/4 en verlieten de markt op het hoogste punt van de dag 312 (309). Unilevers boek ten een winst van 2 punten. A.K.U.'s en Philips waren prijs houdend zonder meer. Dc incou rante industrieën echter moesten zich hier en daar een klein ver lies getroosten. Ook de scheepvaartmarkt was onder geringe belangstelling overwegend iets beter. Op de staatsfondsenmarkt wisten inves teringscertificaten een deel van het "isteren geleden verlies in te halen. De koerswinst was hie? ruim een kwart punt. Ook de conversielening was op 96 1/8 goed prijshoudend. Dc officiële ontkenning var? een gedwongen grote staats lening was hier van invloed. Dc animo voor Amerikanen was vandaag weer niet groot.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3