Nieuw Koningin belast oud-minister Steenberghe met de vorming van een nieuw kabinet Chinees offensief Waarom mr. van Schaik en dr. Drees bij hun pogingen niet slaagden in Korea neemt reeds af Kremlin is het gevaar! De nieuwe opdracht Welke rol speelde Mr. Stikker? Mgr. P. Hopmans overleden Herhalings oefeningen Gesneuveld in Korea EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Mr. Steenberghe opnieuw in de politiek Scheepsberichten De nieuwe kabinetsformateur Londen wijst Sovjet nota van de hand Dubbelhartige houding van V.V.D. Coadjutor voor Kardinaal de Jong? GASTEN OP VREDEHOF 30 mille schade in het Westland Prinses Wilhelmina Pseudo-yogelpest in den lip Reacties op verklaring van Stalin Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per tn.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 19 Februari 1951 46e Jaargang No. 12097 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 E 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), E 2200: DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230: SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 E 2240 Het feit van de nieuwe op dracht schijnt er op te duiden, dat de Koningin, nu de politieke partijen niet tot overeenstem ming hebben kunnen komen, de oplossing van de crisis meer in zakelijke, dan in enger politieke richting wil zoeken. Dat daar bij de keuze op oud-minister Steenberghe is gevallen is op zichzelf niet de grootste verras sing, want zijn naam was al eer der in het verband met deze cri sisontwikkeling genoemd. Men zal zich herinneren, dat mr. Steen berghe minister van Economische Zaken is geweest in het kabinet Colijn, dat in 1933 optrad en weliswaar tot 1937 heeft gere geerd, maar dat minister Steen berghe in de zomer van 1935 af trad wegens een meningsverschil over de monetaire politiek Alge meen in den lande is toen het be sluit van minister Steenberghe om zijn positie prijs te geven als een karaktervolle daad aange merkt, In de zomer van 1939 werd minister Steenberghe wederom opgenomen in het kabinet De Geer, ook aan het departement van Economische Zaken en men weet, dat dit kabinet in de Mei dagen van '40 moest uitwijken naar Londen Daar is mr. Steen berghe toentertijd afgetreden om heel spoedig de zaken van het land te dienen in belangrijke op drachten op economisch gebied in Amerika. We kunnen ons voorstellen, dat niettemin de aanwijzing van mr. Steenberghe om het nieuwe kabi net te formeren in sommige krin gen in bepaalde kringen dan wel te verstaan enige verwon dering zal wekken en misschien ook, wel wat weerstanden zal op roepen. We hopen echter dat men alge meen kan inzien, dat het nu de hoogste tijd wordt om uit de moeilijkheden te geraken en dat men allerwege zal meewerken, om populair gezegd, een vastge lopen wagen weer zo spoedig mo gelijk aan het lopen te krijgen. We hopen in het belang van het Vaderland, dat deze crisis,'die ons al zoveel hoofdbrekens en moei lijkheden heeft bezorgd, zo spoe dig mogelijk lot een goede op lossing komt en we geloven, dat er reden is om aan te nemen, dat men algemeen in den lande al thans de pogingen van mr. Steen berghe om tot de oplossing te ko men met vertrouwen zal begroe ten. We hopen dat mr. Steen berghe er in zal slagen, ons in de kortst mogelijke tijd een nieuw kabinet te geven, dat in staat zal zijn om aan de moeilijkheden, waarvoor ons land en volk zich thans gesteld weten, en die in verband met de bekende omstan digheden van_ buitengewoon ern stige aard zijn. zo rechtvaardig mogelijk aan alle kanten, het hoofd te bieden Amstelveen, Surabaja-A'dam, pass. 16 Febr. Burlings. Johan van Oldenbarnevelt, Surabaja-A'dam, pass. 16 Febr. Minicoy. Hoewel deze, naar met zeker heid vaststaat, geen enkel con tact heeft opgenomen met mr. Oud of de partij-politieke organen van de V.V.D., werd het de laat ste dagen toch steeds duidelijker, dat de heer Stikker bereid was aan zijn toetreding tot 't nieuwe kabinet eisen te verbinden, welke voor hem in belangrijke mate de breuk moesten helen, welke tus sen hem en zijn partij gegroeid was. De heer Stikker scheen vast besloten het hoofd van minister van Maarseveen als verzoenings offer aan te bieden aan de V.V.D. Voor zijn toetreding tot het nieu we kabinet eiste hij, dat de heer van Maarseveen en deze alleen niet meer in het nieuwe kabi net zou terugkomen en het door hem beheerde departement ge deeltelijk zou worden onderge bracht bij Buitenlandse Zaken en bij Algemene Zaken. De enige concessie, welke de heer Stikker wilde doen, was dat de heer van Maarseveen naar een ander departement zou verhui zen, genoemd werd Binnenlandse Zaken, zodat de heer Teulings dan moest heengaan. De heer Stikker meende, dat dit offer van de heer van Maarseveen alleen zijn positie tegenover de V.V.D. kon veilig stellen en zijn aanblij ven, ondanks de motie-Oud, kon motiveren. Toen de laatste dagen ook nog bleek, dat minister v. d. Brink meende, de verantwoordelijkheid niet langer voor het economisch beleid te kunnen dragen, indien de heer Stikker niet terugkeerde, omdat daardoor de positie van ons land bij de grondstoffen-ver deling ernstig kon worden ge schaad, was het duidelijk, dat de afwijzing van de eisen van mi nister Stikker tot onoverkomelijke moeilijkheden zou leiden. Maar de eis van de heer Stikker, welke Mr. Maximilien Paul Leon Steenberghe werd op 2 Mei 1899 te Leiden geboren. Hij studeerde aan het gymnasium en de rijks universiteit te Utrecht in de rechten, aan welke universiteit hij in 1920 promoveerde. Mr. Steenberghe is zeer dikwijls werkzaam geweest op interna tionaal terrein en hij heeft dan ook de meest belangrijke op drachten verricht Hij heeft de posten van minister van econo mische zaken vervuld in de ka binettenColijn en de Geer. In Londen kreeg hij de opdracht alle maatregelen te nemen voor het economische herstel van het rijk in Europa. Hij maakte een studiereis naar de V.S. Na zijn terugkeer uit de V.S. in 1947 in Nederland verklaarde hij zich terug te trekken uit de politiek en zich voortaan te wij den aan het zakenleven Mr. Steenberghe is grootofficier in de orde van Oranje Nassau. LONDEN, 18 Febr. (Reuter). Engeland heeft Zaterdag een nieuwe nota aan de Sovjet-Unie gezonden, waarin het de Sovjet- i Russische klacht, dat Engeland het Engels-Sovjet-Russische ver-1 drag van 1942 had geschonden, van de hand wijst. I door de kabinetsformateurs aan de fracties van de K.V.P. en de P.v.d.A. werd overgebracht, is daar unaniem door beide fracties afgewezen, vooral omdat men deze eis van de heer Stikker, alleen reeds op morele gronden, onaanvaardbaar achtte. Hierbij werd herinnerd aan het feit, dat in de dagen van minis ter Sassen, toen inzake de Indo nesische politiek nog een weg terug mogelijk was en de heer Sassen niet wilde meewerken aan een liquidatie van Indië, de heer Stikker met de heer Drees buiten minister Sassen om naar Indonesië is gegaan en daar in beginsel de liquidatie van Indo nesië heeft toegezegd en de grond slag gelegd voor de latere over eenkomst-Roem Toen de heer Stikker terug kwam en het conflict-Sassen ont stond, die weigerde zover te gaan, stond de gehele V.V.D.-fractie achter mini ster Stikker en stelde de heer Oud zich tegen over prof. Romme, die bij die gelegenheid sprak van „een barst in de vaas" en een geschokt ver trouwen van de K.V.P. in dit kabinet. Mede op dringend ver zoek van de heer Stikker heeft toen de heer van Maarseveen zich beschikbaar gesteld de portefeuil le van minister Sassen over te nemen! Nadien heeft de V.V.D. „het roer weer eens omgegooid", maar in deze omstandigheden nu het hoofd van minister van Maas- seveen eisen, acht men in strijd met elk begrip van politiek fat soen. Zoals we reeds zeiden heb ben beide fracties dit dan ook unaniem afgewezen. Iets anders was het geweest, indien enkele nieuwe personen tot het kabinet waren toegetre den en daardoor meerdere ver schuivingen nodig waren geweest In deze omstandigheden zou de heer van Maarseveen, die zelf ook wel gaarne weg wil, geen enkel bezwaar hebben gehad om heen te gaan. Maar nu alleen de heer van Maarseveen „de laan uit te sturen" en nog wel als een zoenoffer aan de heer Oud, die daardoor een politiek succes van zijn optreden zou boeken, waar op hij niet het minste recht heeft, dat was voor de anderen te bar. (Wat dus overeenstemt met onze eigen voorgaande beschouwingen op dit punt - red.) Dat na dit jongste optreden van de heer Stikker (die bij zijn op treden als informateur ook al niet erg tactvol was te werk ge gaan tegenover zijn collega's), de terugkeer van het bestaande ka binet, indien de Koningin het ontslag niet zou aanvaarden, moeilijkheden zou scheppen, ligt voor de hand. Want de team geest is er door dit alles niet beter op geworden. Tenslotte kunnen we nog mel den, dat over het te volgen pro gram volledig overeenstemming was bereikt, ook inzake de kwes tie-Nieuw Guinea. Men zou nl. deze kwestie laten rusten, in elk geval tot na de verkiezingen van het volgend jaar. Het Kabinet van H.M. de Koningin maakte gisteravond bekend, dat H.M. de Koningin Zondagavond oud-minister mr. M. P. L. Steen berghe had ontvangen. Hare Majesteit heeft aan mr. Steenberghe de opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het Parlement te genieten. Mr. Steenberghe heeft de opdracht in beraad gehouden. (Eigen berichtgeving) Naar wij uit betrouwbare parlementaire kringen vernemen, moet het feit, dat de formateurs van Schaik en Drees Vrijdag middag besloten aan H.M. de Koningin te verzoeken hen van hun opdracht te ontheffen, niet zozeer gezocht worden in de weigering van enkele aangezochte personen om in het nieuwe kabinet zitting te nemen, dan wel in de eisen welke de heer Stikker tenslotte stelde. In aansluiting en in vervolg op de in een vroeger stadium geschreven beschouwing van onze parle mentaire redacteur (zie pag. 5) geven wij hier enige pikante bijzonderheden van andere zijde. - Red.) De weigering van ir. Staf was niet van principiële aard en het zou zeer waar schijnlijk mogelijk zijn geweest voor hem een ander gezag hebbend lid van de Chr. Hist. Unie te vinden. Ook de weigering van de anti-revolutiornair prof. dr. Gaay Fortman was meer van zakelijke dan prinpiciële aard en hetzelfde kan van de heer van Starkenborgh worden gezegd. Hun weigering ver hoogde wel de moeilijkheden, maar waren geen onoverkome lijke beletselen. Dit bleek echter wel het geval te zijn met de eisen van de heer Stikker. Mgr. P. HOPMANS, bisschop van Breda, die in de leeftijd van 85 jaar is overleden. In de nacht van Zaterdag op Zondag is Mgr. P. A. Hopmans, bisschop van Breda, overleden in de ouderdom van 85 jaar. Mgr. Hopmans werd in 1865 geboren te Standaardbuiten. In 1890 werd hij tot priester ge wijd. Daarna was hij kapelaan te Kruisland en professor aan het seminarie te Ypelaar. In 1897 werd hij benoemd tot secreta ris van het bisdom Breda. Op 8 September 1914 werd hij bis schop van Breda. Het stoffelijk overschot van de gisteren overleden Mgr. P. Hop-" mans zal Woensdag aanstaande ter aarde worden besteld. Om half 11 draagt de Bisschop Co adjutor van Breda. Mgr. J. Bae- ten een pontificale Requiem op in de kathedrale kerk te Breda. Bij deze plechtigheid za) het Hoogwaardig Nederlands Episco paat evenals de Pauselijke Nun tius Mgr. Giobbe, aanwezig zijn. Vanaf heden is het stoffelijk overschot van de overleden Bis schop opgebaard in het R.K. Gasthuis van de zusters aan de Haagdijk te Breda. Dinsdagmid dag aanstaande wordt van 2 uur tot half vijf een défilé langs de baar gehouden. Het vierde Chinese ,,sla-en-ren-offensief" verwaterde Zondag avond, zo schrijft Reuter's correspondent. Britse en Ameri kaanse troepen rukten ten Zuid-Oosten van Seoel op naar de Han, bijna zonder op tegenstand te stoten. Ten Zuid-Oosten van Wondjoe vielen Noord-Koreanen slechts in groepen van enkele honderden aan. Tussen Tsjipjong en Wondjoe vonden de verbonden troepen veel achtergelaten materiaal. Reuter's correspondent conclu deert, dat het noordelijke tegen offensief verliep als de vorige offensieven: het was slechts kort. Blijkbaar doet zich hier het over wicht aan vliegtuigen en artil lerie gevoelen en zijn de bevoor radingsmoeilijkheden te groot geworden. Men kon blijkbaar de vooruitgeschoven posten slechts Naar de Tijd van zeer gezag hebbende kerkelijke zijde ver neemt zal men over enige tijd de benoeming kunnen verwachten van een bisschop-coadjutor die Z.Em. Johannes kardinaal de Jong zal bijstaan in het bestuur van het Aartsbisdom en de Neder landse Kerkprovincie. Het blad schrijft: „De gezond heid van Z.Em, is er de laatste tijd niet op vooruit gegaan en nu de geneesheren de Kardinaal bo vendien nog ten sterkste ontra den hebben aan openbare plech tigheden deel te nemen en repre sentatieve plichten te vervullen, is overgegaan tot het opstellen van een voordracht, waaruit Z. H. de Paus de beslissende keuze zal doen. Wij kunnen, hieraan nog toe voegen, dat waar de uiteindelijke beslissing in Rome valt, alle ge ruchten dienaangaande specula tief zijn. Het noemen van namen voor dit ambt, b.v. die van de president van het Klein-Semina- rie. Mgr. dr. Ramselaar, is volko men op loze veronderstellingen gebouwd, hoe hardnekkig men ook de laatste tijd aan deze en dergelijke geruchten blijft vast houden." DE ETALAGEVERLICHTING Het ministerie van Economi sche Zaken deelt mede, dat met ingang van Maandag 19 Februari a.s. etalageverlichting is toege staan van het tijdstip, waarop de inrichting, waartoe de etalage behoort voor het bepliek wordt geopend tot 20.30 uur. Indien de inrichting later dan dit tijdstip voor het publiek ge opend is, mag tot sluitingstijd de etalage verlicht zijn. Met nadruk wordt er evenwel op gewezen, dat voor deze etalageverlichting hoogtens de helft van het voor verlichting geïnstalleerde vermo gen mag worden gebruikt. Ver lichting van uitstalkasten met fo to's en programmaborden vallen hieronder. ONS NIEUWE FEUILLETON door JEAN REMY, vertaald uit het Frans Jean Remy, de schrijver van „Le Manoir Tranquille", dat wij vanaf morgen onder de titel „Gasten op Vredehof" in ons blad als feuilleton publiceren, heeft twee wereldoorlogen meegemaakt. Evenals wij allen tieeft hij verbittering en ontbering gekend. In zijn boek „Manoir Pranquille", waar van ons feuilleton een vertaling is, laai hij zijn mensen de tijd beleven direct na de laatste oorlog toen het scheen dat goedheid en wederzijdse hulp, zoals die in de nood geboren waren een geheel rieuwe tijd zouden inluidenVeel wat deze Fransen beleven en beleefd hebben zal ons doen den ken aan onze eigen ervcuingen in de eerste na-oorlogse tijd. een week aan één stuk bevoor raden. Jangpjong bezet Jangpjong, dat vandaag door pantsertroepen is bezet, was ver laten. Toch is de bezetting van aanzienlijk belang, omdat het aan de bevoorradingsweg van Tsjoen- tsjon naar Seoel ligt. Van hier loopt ook de weg, die gebruikt wordt voor de bevoorrading van de sector Tsjipjong-Jodjoe. Het opgeven van Jangpjong zou er op kunnen duiden, dat de Chinezen het gehele West-centrale front verlaten. Het negende corps rukte in één dag tien kilometer op zonder op tegenstand te stoten. De troepen der V.N. zijn thans langs de zuidelijke oever van de Han, naar het Westen toevan Jangpjong af, opgesteld. De 38ste breedtegraad De correspondent van de News Chronicle te New York schrijft uit zeer gezaghebbende bron te hebben vernomen, dat de V.S. en Engeland zijn overeengeko men. dat het leger van Mc Arthur de 38ste breedtegraad in Korea niet zal overschrijden. Mc Arthur heeft de bevoegd heid om dringende militaire re denen de oude grens uit tactisch oogpunt op kleine schaal te over schrijden, doch er is besloten, dat de strijdkrachten der V.N. bij de breedtegraad zullen stand houden in de hoop, dat een vreedzame regeling kan worden verkregen, aidus deze correspon dent. DINSDAG ANTWOORD SOVJET-VOORSTEL? MOSKOU 18 Febr. (Reuter) Naar men aanneemt hebben de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Amerika te Moskou van hun regeringen het antwoord ontvangjen op het Sowjet-voor- stcl tot het houden van een vier- mogendhedenconferentie. Het zou moglijk Maandag of Dinsdag overhandigd worden Naar men te Londen meent wordt tegen vijf Maart te Parijs een voor lopige conferentie voorgesteld. Mgr. Hopmans komt te rusten naast zijn voorgangers op het Priesterkerkhof van de R.K. Be graafplaats Zuylen te Breda. (Zie voor levensbeschrijving pag. 5. De hevige wind, die Zaterdag middag over een groot gedeelte van ons land waaide en vaak gepaard ging met zware regen buien, heeft in het Westland nogal schade aangericht. Verschillende kassen moesten het ontgelden en de jonge groen te werd hier en daar voor de consumptie onbruikbaar door de glassplinters van de ingewaaide kasruiten, die in de gewassen terecht kwamen. Hoe groot de chade is. die aldus aan glas, ge wassen en opstanden werd toe gebracht, is nog niet met zeker heid bekend, doch wordt op circa 30.000 gulden geschat WEER IN NEDERLAND Naar eerst thans bekend wordt is Prinses Wilhelmine Donder dag per vliegtuig uit Zwitser land in ons land teruggekeerd. A.N.P. De Prinses is Don- derdag van Schiphol naar Soest- dijk gegaan. Zaterdagmorgen be gaf zij zich naar het paleis Lan ge Voorhout te Den Haag: des middags van daar naar 'Ruigen- hoek. Opnieuw is een geval van pseudo-vogelpest in de gemeente Den lip geconstateerd. Bij de pluimveehouder P. Broers zijn 400 kippen aangetast door deze ziekte. Zij zijn vandaag naar de destructor in Purmerend ver voerd en daar vernietigd. In verband met de kabinetscrisis heeft H.M. de Koningin Zaterdag op het Paleis Noordeinde in Den Haag de fractie voorzitters van de A.R., j. Schouten en van de V.V.D., mr. Oud, alsmede de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. mr. F. de Vries, ontvangen. V.l.n.r.: de heer J. Schouten, prof. mr. F. de Vries en mr. P. J. Oud bij het verlaten van het Paleis Noordeinde. Waarnemers der Westerse mo gendheden te Moskou zijn van mening, dat Stalins verklaring in de vorm van een persgesprek erop wijst, dat het Kremlin de deur voor nieuwe onderhande lingen met de Chinese commu nistische regering over de Kore aanse oorlog niet gesloten acht. Uit Bonn wordt gemeld, dat het niet speciaal zinspelen door Stalin op de voorgestelde West- Duitse bijdrage aan de verdedi ging van West-Europa zowel de West-Duitse autoriteiten als ge allieerde waarnemers is opge vallen. In een telegram uit Ottawa wordt medegedeeld, dat Cana dese functionarissen als hun mening te kennen gaven, dat er nog steeds een mogelijk bestaat orr. door onderhandelingen tot het herstel van de vrede in Korea te komen Amerikaanse reacties Het Amerikaansea minsterie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdagavond, naar aanleiding van het door premier Stalin aan de „Prawda" toegestane vraag gesprek. een verklarinag uitge geven, waarin het de uitspra ken van de Sovjet-Russische leider verwerpt als een nieuwe verkeerde voorstellen van zaken waardoor evenwel „de Russische verantwoordelijkheid voor in de wereld gepleegde aanvalsdaden" niet wordt verdoezeld. „Niemand weet beter dan pre mier Stalin wie de macht achter de schermen was en is hij de door de communisten in Korea begonnen aanval. Stalin en zijn bondgeoten zijn bij machte om indien zij dat willen, de oorlogs dreiging op te heffen In de ge hele wereld heeft de meninr pest gevat dat het gevaar voor de wereldvrede zijn oorsprong vindt in het Kremlin." INDONESIë-VETERANEN Ter rechtzetting van een in het enige dagen geleden over de herhalingsoefeningen gepubli ceerde officiële bericht geslopen onjuistheid, wordt thans mede gedeeld, dat van de eerste groep de officieren en het kader op 27 Maart en de overige dienst- oliehtisen voor een gedeelte op 5 April en voor de rest op 6 April in werkelijke dienst zullen moeten komen. Voor enkele categorieën zal een iets afwijkende regeling gel- den. In hun 'oproep zal aan alle betrokkenen de voor ieder vast gestelde datum worden aange geven. BRITS SCHIP BESCHOTEN HONGKONG. 18 Febr. (Rrt.). Het Britse schip „Josephine Mil ler" heeft per radio gemeld, dat gewapende jonken ten zuiden van Sjanghai voor de kust het vuur hadden geopend. Het vaar tuig was op weg van Sjanghai naar Tsjoentsjou. Men meent hier met zeerovers te doen te hebben. 's-GRAVENHAGE, 17 Febr. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 12 Februari bij de actie bij Hoengsong zijn gesneuveld: Sold. E. van der Horst, lrn. 270614004, afkomstig uit Al phen a. d. Rijn. Korp. W. van Dijk, lrn. 170720010, afkomstig uit Den Haag. Sold. C. M. I. Zoutzeling, lrn. 230407018, afkomstig uit 's-Gravenhage. Gesneuveld op 14 Februari: Sgt. J. Voogt, lrn. 260831237, afkomstig uit Vlaardingen. De dienstplichtige soldaat E. van der Horst uit Alphen aan de Rijn kreeg zijn op leiding bij de artillerie. Hij diende bij het vijfde regi ment veldartillerie. Geboren op 14 Juni 1927 bereikte hij dus de leeftijd van 23 jaar. Hi) was ongehuwd. De beroepskorporaal W. v. Dijk uit Den Haag, geboren 20 Juli 1917, diende bij de staf van de inspecteur-gene raal der Kon. Landmacht. Hij was gehuwd en vader van één kind. De ongehuwde soldaat C. M. I. Zoutzeling uit Den Haag deed dienst als oorlogsvrij williger in Indonesië. Hij werd geboren op 7 April 1923. De ongehuwde sergeant J. Voogt uit Vlaardingen diende eveneens als oorlogsvrijwil liger in Indonesië en wel bij 6 R.I. Hij werd 31 Augustus' 1926 geboren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1