Kampioenswedstrijden Alkmaarse Kegelbond Alkmaarse Boys moest te veel spelers missen Cursisten van de N.F.O. ontvingen het diploma Hollandse Mij. v. Landbouw honderd jaar Mondei waren ALKMAAR EN OMSTREKEN Köllmann kampioen A-klasse Damkampioenschap N.H. Noorder kwartier Eén I.V.V.-goal onverwacht beslissend Wat fors spel Damclub D.D.D. Nieuwe woningen aan Weyand- weg zijn een lust voor het oog Gezond èn lekker! Benoemingen in het Bisdom Haarlem Afdelingen Winkel en Nieuwe Niedorp vierden vijf en twintig-jarig bestaan Salarisherziening van onderwijzers Marktberichten Op 14 PAGINA 2 MAANDAG 19 FEBRUARI 1951 ALKMAAR Op de banen van het Kegelhuis De Unie zijn Zon dagavond onder grote belangstel ling de wedstrijden om het per soonlijk kampicienschap van de A.KJJ. gehouden. De toeschou wers hebben zeker niet te kla gen gehad, want er was span ning in alle klassen, zowel da mes als heren. Voor het kampioenschap da mes A, traden de twee rivalen Mevr Bosch en Mevr. van Span je in het strijdperk. Mevr. Bosch was hier onbetwistbaar de sterk ste en werd kampioene met het fraaie hout van 403: mevr. van Spanje kwam tot 345. In de afd. dames B waren vier mededingsters en het was hier mevr. Eickholt, die kampioene werd met 323 hout Maar het feit dat mevr. Berkhout slechts 3 hout minder maakte, wijst er op welk een spanning hier was. Derde werd mevr. Kokkes 315 en vierde mevr. Metselaar 309 hout. Groot was de belangstelling naar de prestaties der 8 kegelaars die de strijd aanbonden om het kampioenschap der A klasse Hier traden dus de beste kege laars aan. Reeds na enige banen er werden 4 x 15 ballen ge worpen kwam er tekening in de strijd. Kallmann was buiten gewoon vast en maakte mooie series. Alleen Klerk hield prach tig vol en zorgde er voor, dat de spanning bleef. Tenslotte won Köllmann 't kampioenschap op verdiende wijze en toonde zich weer de kegelaar van formaat. Trouwens zijn hout 469 in 60 worpen dat is een gemiddelde van 78, wijst dat wel uit. Niet temin mag het hout van Klerk, 455. met «re worden genoemd, terwijl ook Kelder tussen deze „keien" fraai werk leverde met 428 hout. 4. W. v.d. Bosch 411; 5. M. de Lange 395; 6. J. Eickholt 392; 7. Brugman (Purmerend) 376; 8 J- v. Spanje 358. In de B klasse hebben van Galen, Bonsema en Winder een verwoede strijd uitgevochten. De laatste baan moest de beslissing brengen. Wel had van Galen een kleine voorsprong, maar Bonse ma en Winder waren vol goede moed. Van Galen liet zich even wel niet van zijn stuk brengen 4'KMAAR Zaterdagmiddag wcrder. in café Hr.rmg de wed strijden voortgezet om het per soonliik damkampioenschap van Noordhollands Noorderkwartier Zowel in de hoofd- als in de eer ste klasse blijken de spelers zeer aan elkaar gewaagd. De jeugdige Fr. Slot speelde remise tegen Beers, evenals N. Riebeek tegen M. Oud. J. Schuyt, in wie voor de aanvang van de competitie weinigen een kampioenscandi- daat hadden gezien deed wel zeer van zich spreken door we derom te winnen, ditmaal van H. de Jong. In de eerste klasse won de Schagenaar Tesselaar via schijfwinst van M. J. Langras Jr. De heer Jorna verkreeg tegen L. Verver een overmachts eind spel en won eveneens. De partij- nn Schouten-Mekken en Stam- Van Leeuwen eindigden in re mise. De stand is thans: Hoofdklasse: J. Schuyt 2 2 0 0 4 Fr. Slot 2 0 2 0 2 N. Riebeek 2 0 2 0 2 P. Beers 2 0 2 0 2 Th. de Haas 10 10 1 C. Dijker 10 10 1 H. dé Jong 2 0 111 M. Oud 2 0 111 Eerste klasse: L. J. van Leeuwen 2 110 3 J. Jorna 2 110 3 L. Verver 2 10 12 W. Tesselaar 2 10 12 J. Mekken 2 0 2 0 2 M. J. Langras Jr. 2 1 0 1 2 D. Stam 2 0 111 L. Schouten 2 0 111 A.F.C.-NIEUWS De gehele buit bedroeg twee punten van de vier. De overige wedstrijden werden alle afge last. De jun. C moesten in Ber- dos A hun meerdere erkennen, hetgeen wel in de lijn der ver wachtingen lag. De adsp. F stuurden Kolping Boys B met een verdiende ne derlaag huiswaarts. Wij maken er de sportliefheb bers nu reeds op attent dat voor a.s. Zondag op het programma staat RKAFC 1—St. George 1. Een ontmoeting, die belooft de moeite waard te zijn om te gaan zien. De mannen van Overtoom, Duin c.s. spelen altijd nog een pittig partijtje en de AFC-ers po gen nog steeds in de kopgroep te blijven. Dus houdt a.s. Zon dagmiddag vrij voor dit spor tief treffen. Voor de Interland-wedstrijd HollandBelgië kunnen schrif telijk aanvragen ingediend wor den bij het secr. S. M. Spruit, Brouwerstraat 1. Hedenavond: Weer clubavond in ons clubgebouw Beemster, Waagplein. Iedereen is welkom. De klaverjassers en andere deel nemers zorgen ook aanwezig te zijn. EREBURGER VAN ZUIDLAREN ALKMAAR In een buiten gewone raadszitting zal op Vrij dag 23 Februari de oud-burge meester van Alkmaar, thans burgemeester van Leiden. Jhr. mr. F. van Kinschot benoemd worden tot ereburger van de ge meente Zuidlaren. Burgemeester Van Kinschot heeft zich in de jaren, dat hij burgemeester was van Zuidlaren, bijzonder ver dienstelijk gemaakt voor de tra ditionele jaarlijkse paarden markt. en liep op de laatste baan nog uit, zodat hij met ruim verschil kampioen werd met 417 hout. 2. T. Bonsema 386 3. A. Winder 377 4. v.d. Wiel 363. De vier hoogst geklasseerde in de C klasse hebben eveneens een spannende strijd gevoerd om de begeerde titel en t onderling verschil was maar weinig. Kam pioen werd Lakeman met 365 hout: 2. W. Lagas 354: 3. Nijsen 334: 4. H. Buys 306 De gehele week wordt verder gekegeld om het club-kampi oenschap vpn de A.K.B. „PIETJE BELL" ALKMAAR. Het bekende ensemble „Het Rotterdams Kin dertoneel" zal a.s. Woensdag 21 Febr., 2.30 uur, in 't Gulden Vlies opvoeren een vervolg op „Pietje Bell". Dit toneelstuk, in geheel nieuwe bewerking, heeft tot titel: „De goocheltoeren van Pietje Bell". Hoezeer de kinderen genoten hebben van „Pietje Bell", toch is de opvolger hiervan zo moge lijk nog dwazer. O.a. komt „Pietje' met een wonderpaard ten tonele. Voor de jeugd zal dit weer een onvergetelijke middag worden, terwijl al diegenen, die het werk van „Het Rotterdams Kinderto- neel" kennen, weten, dat dit weer een prima voorstelling zal zijn. Aan de opvoering is alle zorg besteed om de kinderen weer 2 uur lang te boeien. ONZE AGENDA FILMS: Harmonie: „Liebe '47", 18 jaar; Victoria- theater: De Wraak van een Vrouw, 18 jaar; Rex- theater: De Onoverwin- nelijken, 14 jaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. NACHTDIENST APOTHE KEN: Voor spoedgevallen is na de normale openings tijden geopend de apo theek „De Bever", apothe ker P. J. Meurs, Emma- straat 36. BRUTAAL ALKMAAR Zaterdagavond werd voor een perceel aan de Gedempte Baansloot een rijwiel ontvreemd dat daar door de eige naar afgesloten was neergezet. Zondagavond meldde zich, aldus is gebleken, de dader van de diefstal bij het politiebureau te Den Helder voor een onderdak voor de nacht. De man was in het bezit van hetzelfde rijwiel dat Zaterdagavond in Alkmaar gestolen was. Zijn onderdak heeft hij gekregen, doch vanmor gen is hij naar Alkmaar over gebracht. Het rijwiel is in beslag genomen. GEVAARLIJKE BOUVIER ALKMAAR Zondagmorgen deelde de stationschef van het station Heiloo mede dat volgens opgaaf van treinpersoneel een hond bezig was in een der wei den bij de Kalkovenseweg een schaap te verscheuren. De poli tie die onmiddellijk op onderzoek uittrok, trof aldaar een bouvier aan die een schaap deerlijk ver minkt had. Het beest is door een keurmeester van het slachthuis afgemaakt, waarna de eigenaar van de hond werd opgespoord Deze was pas 14 dagen in het be zit van het bloeddorstige beest en was blijkbaar niet op de hoogte met diens neigingen. De schade bedraagt f120. De Boys, die deze moeilijke wedstrijd tegen I.V.V. toch al met twee invallers begonnen Blok en van Dok waren beiden nog geblesseerd en werden vervangen door Bart en Snijders moes ten reeds spoedig ook Pater missen. Door een ongelukkig toeval werd deze speler boven het oog gewond en moest van verder spelen afzien. Voor de voorhoede was dit een geduchte handi cap. De Boys-achterhoede toonde zich weer van haar goede zijde en wel niemand zal hebben gedacht, dat het enige doelpunt door I.V.V. na een half uur gescoord, beslissend zou zijn. I.V.V. heeft een goede verde diging, die de Boys voorhoede de baas wist te blijven, al kostte het meermalen grote moeite. De I. voorhoede deed af en toe aar dig werk. vooral de rechtervleu gel. Over het algemeen speelden de I.V.V.'ers wel wat fors en dat was een spelletje, dat de Boys niet bepaald lag. Voor de rust hadden de Boys de wind mee, waardoor zij me rendeels aanvallend speelden, maar de voorhoede vond in de steeds weer krachtig ingrijpende I.V.V. verdediging een groot struikelblok. Niettemin waren de uitvallen van de I.V.V. voorhoede lang niet ongevaarlijk en alhoewel de Boys-verdediging ze steeds baas kon werd na een half uur zulk een aanval hen noodlottig, Door goed werk van de I.V.V.-rechter- vleugel kreeg de middenvoor de bal vrij voor doel en Kramer werd onhoudbaar gepasseerd. De Boys gooiden er nog een schepje op, maar zonder resul- taat. Ondanks het feit. dat de Boys na de hervatting de wind tegen hadden, waren ziitoch het meest in de aanval. Deze aanvallen misten echter de nodige stoot kracht om succes te hebben. Toch mag niet worden ont kend. dat er kansen geweest zijn en enkele zeer goede ook. We denken hierbii yooral aan die even voor het einde toen P. In- Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Mach- teld dochter van E. Olthof en H H. Kuiper; Willy dochter van G. de Heer en J. Brinkman: Mathijs z. v. P. Havik en P. Spel; Jan A. z. v. H. v. d. Berg en M. Sterk; Frank z. v. N. F. Koster en M. J. Helderman; Lidwina R. M. dochter van J. C. M. en M. M. van Slingerland. Overleden: Antje Dekker oud 77 jr.; Trijntje Wendel. oud 74 jr. wed. van J. Schreuder. SAMENSTELLING DER HUURADVIESCOMMISSIES Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland hebben be noemd in de huuradvies-commis sie voor het gebied van het kan tongerecht: ALKMAAR: Tot Voorzitter Mr. E. H. J Wijnne, Nassaulaan 18, Alkmaar; tót vice-voorzitter; G. van Slingerland, Kennemersingel 261, Alkmaar; tot secretaris: Dr. H. H. Morison te Haarlem; tot leden verhuurders: J.A. Wig- genraad, Laat 122, Alkmaar en Ir. W. F. Stoel, Kennemerplein 28 Alkmaar; tot leden huurders: A. Singeling, seinwachter, Wes terstraat 109, Alkmaar en W. de Boer, administrateur-incasseerder Eikeienbergstraat 50, Alkmaar. De K.V.P. West-Beemster BEEMSTER. Naar ons van de zijde van het KVP-bestuur, afd. West-Beemster werd mede- gedeeid, werd dezer dagen een bestuursvergadering gehouden. Daarbij bleek, dat over de toe stand van de afdelingskas niet valt te klagen. Men zal pogen uit de Jongeren-afdeling een actieve propagandaclub te vormen. Op 28 Februari a.s. wordt de jaar vergadering gehouden, waarvoor men Pastoor Holtkamp uit de Rijp als spreker heeft uitgeno digd. dri de bal vlak voor het doel naast schoot. Alle pogingen, die de Boys in het werk stelden om althans nog een gelijk spel uit het vuur te slepen waren vruchteloos want het einde kwam met een kleine zege voor I.V.V. Vermelden we nog, dat Pater werd vervangen door P. Indri en na de rust Knip door van Zon. ALKMAAR Er vielen in de onderlinge competitie van D.D.D. geen remises. J. Schuit verloor van M. Hemels. P. Booy hand haafde zich in de kopgroep door G. Woonijk te verslaan. Het nieu we lid, de heer N. Lengers, 1e- verde een goede prestatie door van M. A. Langras te winnen. N. Riebeek hoofdklasse-spelei uit Amsterdam, herstelde zich na de verleden week geleden nederlaag, door te winnen van Schuit en van C. van Bijwaard. M. J. Langras Sr. verloor van C. Balder. A. Visser belandde in iets hoger sferen door A. Telle- man te verslaan. De partij De Wijn-Mekken eindigde in een overwinning voor de laatste. De partijen N. OudH. de Jong en J. JornaD. Stam werden afge broken. Kopganger De Jong heeft een iets gunstiger stelling. De gedetailleerde uitslagen zijn: N. Oud—H. de Jong afgebr.- J. SchuitM. Hemels 02: P. BonyG. Woonijk 20; J. Jorna D' Stam afgebr.: P. de Wijn J. Mekken 0—2; N. Lengers—M. A. Langras 2—0; C. Bijwaard— N. Riebeek 0—2; M. J. Langras— C. Balder 0—2; A. Visser—A. Teileman 2—0' N Riebeek—J Schuit 20. Eindstand N.H. Noorder kwartier Wij kunnen thans na de 155 overwinning van het Hel- derse H.D.C. I on de Zijper Dam club de eindstand nubliceren van de eerste klasse Noordhol lands Noorderkwartier waarin het Alkmaarse D.D.D. I pas in de laatste wedstrijd zijn kampi oenskansen verloor. Van meet af aan is er een spannende wedloop geweest tussen H.D.C. I en D.D.D. I, welke uiteindelijk door de eerste werd gewonnen. De eindstand luidt: HDC I (Den Helder) 8 7 1 0 15 DDD I (Alkmaar) 8 7 0 1 14 Excelsior I (Anna. P.l 8 5 2 1 12 Damlust I (Langed.) 8 5 0 3 Winkel I Ziine I DDD II HDC III 8 3 0 5 8 3 0 5 8 12 5 8 0 0 8 Jeugdkampioenschap Op de clubavond van D.D.D. werd tussen de jeugdige dammers weer vol vuur gespeeld. Langza merhand wordt het duidelijk, dat de strijd voornamelijk gaat tussen de gebroeders Langras. Echter. Kiewitt bedreigt hen nog! De uitslagen waren: D KiewittJ. Weel 02: J. v. Beusekom—C. Hoogmoed 1—1; J. Bruin—M. J. Langras Jr. 0—2: J v BeusekomM. J. Langras 0—2; J. Weel—M. A. Langras 02; C. HoogmoedJ. Bruin 02; J. v. BeusekomD. Kie. witt 0—2: M. A. Langras—C. Hoojmoed 20. Dé stand luidt: M. J. Langras Jr. 6 5 0 M. A. Langras 6 5 0 J. Weel 7 4 0 D. Kiewitt 5 3 0 P. Wennips 8 3 0 J. Bruin 7 3 0 J. v. Beusekom 6 11 C. Hoogmoed 5 0 1 Th. Hofman 2 0 0 1 IC 1 10 3 8 2 6 3 6 4 6 4 3 4 1 2 0 Dammen H.D.C. I KAMPIOEN 2e KL. HEILOO. De damwedstrijd Zaandam IIIHeiloo I werd door Heiloo met 155 gewonnen. Door deze uitslag is Heiloo districts kampioen 2e kl. der Ned. Dam- bond. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: Zaandam III Heiloo I PrinsemaC. de Graaf J. BuschK. Tuinman v. SaaneA. Dekker BotterwegH. Verver LangverJ. Geuzebroek KolkmanJ. Sprenkeling KaalJ. de Geus de VriesC. Adrichem HinseS. de Geus de GrootP. Beukers 1—1 0—2 0—2 1—1 0—2 0—2 0—2 2—0 1—1 0—2 5-15 Heiloo II—DVV III (Diemen) werd door Heiloo met 911 ver loren. De uitslagen van de partijen om het clubkampioenschap zijn: Groep I: VerverS. de Geus 20 GeuzebroekDekker 20 J. de GeusSprenkeling- 11 De GraafAdrichem Groep II: KroonDe Jong SlijkermanHofman v. LieshoutOud Groep III: v. d. WerfCremer v. Dijk—Smit Bij waardHuisman KraakmanSnel afgebr. 0—2 1—1 2—0 afgebr. 2—0 2—0 0—2 Nieuwe Brandweer commandant HEILOO. Naar men ons mededeelt is tot opvolger van de heer J. v. d. Kommer Sr. de heer C. Vennik tot brandweercomman dant benoemd. PATER LOOP KOMT BEEMSTER. Door de pro motor van de Bond Zonder Naam te West-Beemster is men er in geslaagd de bekende radiospre ker van de Bond,Pater W. Loop, Montfortaan bereid te vinden 'n propaganda-avond te houden in onze parochie en wel op Zondag 11 Maart. Het behoeft geen be toog dat de parochianen van West-Beemster deze dag vrij houden om deze avond mee te kunnen maken. Stille Omgang CASTRICUM Op Zondag 4 Maart zal de St. Pancratius Pa rochie de jaarlijkse Stille Om gang houden te Amsterdam. Tandartsexamen CASTRICUM De heer L. Goyarts slaagde te Groningen aan de universiteit als tandarts Onderlinge wedstrijden Gymnastiekvereniging D.I.O. BERGEN. Genoemde ver eniging hield onderlinge wed strijden waarbij zij 2 wïssel- thopeeën alsmede diploma's be schikbaar stelden voor dames en heren junioren. Zij werden ge wonnen door mej. R. Groene woud met 62 punten, tweede werd mej, J. Weijers met 581/* punt. De an dere trophee werd gewonnen door H. de Groot 73Vs punt, tweede werd J. Winder met 70'4 punt. Bij de jongens van 10-13 jaar was Rob de Broeder met 33 pun ten het hoogst in aantal, tweede werd Jan Roozendaal met 27Vs punt. Bij de meisjes van 1417 jaar Hans Paping met 30"? punt, tweede werd Aat Kaldenbach 30% punt. ONDERSCHEIDING UITGEREIKT BERGEN Een dezer dagen ontving de heer P. Smit Jr. we gens 12'/s jarige trouwe dienst als lid van de plaatselijke vrij willige brandweer een keurig ver sierde oorkonde alsmede een me daille, door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld. De loco-bur gemeester de heer J. den Das, reikte met een hartelijke toe spraak de oorkonde uit. De on derscheiding werd voor zijn wo ning in het bijzijn van het gehele corps en brandweerauto opge speld. De heer Smit is het tweede lid, dat deze onderscheiding ont vangt. BERGEN. Voor een aantal genodigden. o.a. de gemeente raadsleden. onende de burge meester, dr. W. Huygens, officieel de nieuwe woningen aan de Jb. Weyandweg. In zijn toespraak belichtte hij de goede samenwer king met de Raad om het beschik bare bouwvolume zo goed moge lijk te besteden, alsmede de oret- tige werkwijze met de commissie van huisvesting, die tracht zo veel mogeliik woningen te verkrijgen met minimale kosten. De heer Lugtig, aannemer en architect De Vries hebben een woning gebouwd, die uitstekend is, ondanks dat de tijdsduur van bouwen langer was dan er was geraamd, o.a. door de vorst periode. De burgemeester prees beide heren voor het resultaat dat werd bereikt. Op verzoek had de Stichting „Goed Wonen", met samenwer king van de fa. M. B. A. Kollmer, één van de woningen geheel in gericht als model, die er op was gericht om de toekomstige bewo- DE WEGZAKKENDE SCHOOLMUUR WARMENHUIZEN. Naar aanleiding van onze berichten betreffende de verzakking van een muur der R.K. Jongensschool te Warmenhuizen ontvingen wij van het R.K. Schoolbestuur de volgende gegevens. Het schoolbestuur meent, dat de heèr Nannes wel zeer slecht op de hoogte is van de feiten. Reeds voor November 1946 werd door het schoolbestuur aan de gemeente een schrijven ge richt, waarin gewezen werd op de slechte toestand van de muur en een voorstel gedaan tot ver betering, opgemaakt door archi tect F. Overtoom. Het enige antwoord, dat het schoolbestuur hierop ontvangen heeft, is een mondelinge mede deling, dat de burgemeester hier over met de gemeente-opzichter zou spreken. Sindsdien werd nog meerdere malen mondeling aan gedrongen om een beslissing te mogen vernemen, doch het ge meentebestuur heeft nooit ge antwoord. In Nov. 1950 werd opnieuw 'n schriftelijke aanvrage gedaan. Volgens het verslag in Uw blad heeft de raad thans beslist, dat het schoolbestuur de kosten moet dragen. Op advies van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's Gravenhage zal het schoolbestuur in hoger beroep gaan. Om erger te voorkomen heeft 't schoolbestuur reeds de nodige maatregelen genomen. Advertentie ROOSENDAAL HOLLAND IURNH0UT BELGIË HOORN. Onder auspiciën van de Kring Noordholland van de Nederlandse Fruittelers Orga nisatie. ziin wederom cursussen gehouden in sorteren en verpak ken van fruit en het snoeien van vruchtbomen. De leerlingen der cursussen Purmerend. Zwaag. Wognum en Blokker hebben de afgelonen maanden onder des kundige leiding hun kennis ver rijkt en voorzover zii daarvoor in aanmerking kwamen, ontvingen zii Zaterdagmiddag de dinloma's. Dit geschiedde in café „De Witte Engel" te H0021. waar het be stuur van de Kring, de leraren, vertegenwoordigers van de vei lingen. de leden van de commis sie van toezicht en de heer Brou wer als vertegenwoordiger van de Riikstuinbouwconsulent. van dit heuglijk gebeuren getuige waren. Dit grote gezelschap werd toe gesproken door de heer J. Boot, voorzitter van de Kring, die het niet liet bij een opgewekt wel komstwoord alleen, maar in aan sluiting daarop vertelde van zijn ervaringen tijdens een bezoek aan pakstations in Engeland. Hij was een der deelnemers aan een excursie, welke in Octo ber van het vorig jaar door het Centraal Bureau van Veilingen was georganiseerd. Bij een vorige gelegenheid hebben we reeds ge schreven over de waardevolle in drukken welke de deelnemers aan de excursie in Engeland heb ben opgedaan. We kunnen daar om thans volstaan met de verze kering, dat de heer Boot een aan dachtig gehoor had en die aan dacht om zijn interessante uit eenzetting ook ten volle ver diende. Na de pauze dankte de voor zitter de leraren en de veilings- deerde medewerking om de cur sussen tot een succesvol einde te brengen. Ditzelfde deed ook de heer Brouwer, die uit naam van de Rijkstuinbouwconsulent ook hulde bracht aan het bestuur van de N.F.O. en de leden der com missie van toezicht. Hij verbond hieraan enkele goede wenken, er op wijzend, dat de gediplomeer den nu niet moeten menen dat verdere studie overbodig is. Door werken is het parool! Ook deed de heer Brouwer een beroep op de ouderen in het vak, zich hij de cursussen niet afzijdig te hou den. Niemand mene dat hij te oud is om te leren! Nadat de leraren aan hun ge slaagde cursisten de diploma's hadden overhandigd, werden hartelijke woorden gewisseld, waaruit bleek, dat de lessen in uitstekende harmonie tussen de leerlingen en hun leiders waren verlopen. En hier zijn de namen van de gelukkigen der sorteer- en ver pakkingscursussen Cursus Purmerend (leider de heer Houter) J. Hamstra, W.Wormer; W. J. Clay, Z.O. Beemster; J. Dekker, Midden-Beemster; J, C. Bark, Z.O. Beemster; A. Kooy, Beem ster; J. Roelofsen, Graft; J. P. A. v. Dieren, Z.O. Beemster; H. Brunt, Purmerend; J. Kuyk, Z.O. Beemster; J. Th. Berkhout Pur merend; H. Waterhout, Z.O. Beem ster; T. Wals, Z.O. Beemster; G. de Vries, Z.O. Beemster; Th. P. Reusenaar, Z.O. Beemster; J. Schouten, Z.O. Beemster; C. Ma- rees, W.Wormer; J. Smit, Beem ster; C. Langereis, Z.O. Beemster; H. Houtman, Beemster; J. Hol lander, N.Beemster; Th. A. Ko nijn, M.Beemster; M. J. Kwantes, Beemster;. mej. P. A. Mooy, Wijde ner te laten zien, wat met een voudige middelen te bereiken is. Hierna werd de woning bezich tigd. Eenvoudig en toch zeer warm doet de flinke huiskamer aan, hoewel de meubilering wel wat al te sober uitvalt. Met zijn 4 flinke slaapkamers, 1 grote en 3 kleinere, voorzien met 2 gesloten en 1 open legkast, alles fris in kleuren, een flinke keuken met de (blijvende) geplaatste gas- geyser boven de aanrecht, die tevens de badcel voorziet, een schuurtje achter de woning maakt het geheel tot een ideale gezins woning. BEVOLKING EN INDUSTRIALISATIE Dr. Delfgaauw voor de L.T.B. PURMEREND. Op de jaar vergadering van de LTB-kring Purmerend, die op Donderdag 22 Februari a.s. in Café Taverne, Purmerend, wordt gehouden, zal dr. J. G. M. Delfgaauw, van het Nat. Planbureau, een causerie houden over het bevolkingsvraag stuk en de industrialisatie. Verwacht wordt dat er voor dit belangrijke onderwerp onder de leden grote belangstelling zal zijn. De vergadering begint des morgens om 9.30 uur. K. A. B. ZUID-SCHERMER Vrijdag avond vergaderde de KAB. Het hoofdpunt van de agenda vormde de bespreking van de grote Re- rum Novarum-herdenking welke op 26 Mei te Rotterdam zal worden gehouden Elf leden ga ven zich terstond als deelnemer op. Men ziet dus niet op tegen de nachtelijke terugtocht. Om alvast „thuis" te raken draaide de geestelijk adviseur 'n serie lichtbeelden over Rotter dam. DE DOORLICHTING ZIJPE 95 -Procent van de inwoners van Zijpe heeft deel genomen aan de massale door lichting. 140 personen worden voor de tweede maal opgeroe pen. Van hen zijn bij een klein gedaelte afwijkingen geconsta teerd, terwijl van anderen de opnamen door een vrij langdu rige storing in de stroomvoor ziening zijn mislukt en opnieuw gemaakt moeten wrden. DE RATTEN LACHEN ZIJPE. Voor de georgani seerde rattenbestrijding bestaat in het bijzonder te St. Maar tensbrug en 't Zand maar weinig interesse. De verdelgings middelen, die op gemeentekosten zijn aangeschaft, vinden bijna geen aftrek. Het gemeentebestuur adviseert de inwoners met klem deze on verschilligheid tegenover 'n plaag, die het land jaarlijks 30 millioen kost, te laten varen. Het overweegt bovendien iemand aan te stellen om het vergif op de geschikte plaatsen te deponeren. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. Geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. WISSELENDE BEWOLKING Matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde wind tus sen West en Zuidwest. Wisselen de bewolking met enkele ver spreid optredende buien, voor namelijk in het Noorden van het land. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Ka pelaan te Amsterdam (H. Boni- facius) de Weleerw. Heer J. A. Bon; te Haarlem (H. Liduina) de Weleerw. Heer B. A. van Zijl; te 's Gravenhage (H. Liduina) de Weleerw. Heer J. L. J. M. Langemeijer; te Schiedam (H. Hart) de Weleerw. Heer C. N. M. Hammann; te Hillegom (H. Joseph), de Weleerw. Heei J. L. H. van Vliet. Tot Assistent van het Maria-Gesticht te Noordwijkerhout, de Weleerw. Heer C. van Gein; tot Kapelaan in de Zilk, de Weleerw. Heer M L. M. Welling; te Leiden (H. Pe trus), de Weleerw. Heer P. H. L. van Ingen, die Kapelaan was te Rotterdam (H. Paulus); te Pur merend, de Weleerw. Heer Th. P. Wijnker die Kapelaan was te Grootebroek. EMERITUS-PASTOOR PEEPERKORN BEDIEND De Z.Eerw. Heer J. H. M. Pee- nerkorn. emeritus-uastoor van Limmen. die met zijn 93 levens jaren de oudste nriester is van het Bisdom Haarlem, en die ver blijf houdt in Huize „St. Aumis- tinus" te Alkmaar, is Zaterdag middag voorzien van de laatste H.H. Sacramenten. Steun Wettig Gezag ZIJPE De aanmelding voor de reserve-politie blijkt in de gemeente Zijpe aanleiding tot tevredenheid te geven. Veertien Sersonen gaven zich op. Met de 'at. Reserve vlot het ook niet. Er zal derhalve een propaganda- actie worden belegd, ditmaal voor Zijpe afzonderlijk. KAPITEIN LINZEL NIET GESNEUVELD 's-GRAVENHAGE, 17 Febr. De regering deelt mede, dat blij kens ingekomen telegrammen de kapitein J. Linzel, lm. 180818003, afkomstig uit Wassenaar, tijdens de actie bij Hoengsong niet is gesneuveld, doch gewond en thans is opgenomen in een hos pitaal in Tokio. besturen voor hun zeer gewaar- Wormer. Afgewezen 2. NIEUWE NIEDORP Zater dag j.l. vond de herdenking plaats van het 100 jarig bestaan der Hollandsche Maatschappij v. Landbouw. Tevens was het 25 jaar geleden dat de afdeling Win kel en Nieuwe Niedorp als on derafdeling werd opgericht. Dit dubbele jubileum werd op fees telijke wijze herdacht in de „Prins Maurits" te Nieuwe Nie dorp. Op de jubileumvergadering zeide de voorzitter, de heer Fijn heer, dat omtrent het 100 jarig bestaan enige verwarring is ont staan. De Hollandsche Mij. van Landbouw is opgericht uit de gemeenten Winkel, tevens Groet polder en Nieuwe Niedorp. Maar 25 jaar terug, toen het organi satie-leven meer omvang kreeg, kwam men tot de conclusie, dat het vergaderen met Landbouwers en Veehouders niet meer tot zijn recht kwam, en werd besloten tot splitsing over te gaan. Als eerste trad uit de rij van sprekers op Burgemeester Ba ken. Hij feliciteerde de vereni ging namens de gemeentebestu ren van Winkel en Nieuwe Nie dorp. Spr. hoopte dat de vereni ging zo voort mocht gaan tot bloei van de plattelands bevol king en zegde de volle mede werking toe. die kan leiden tot nog grotere bloei. Voorts sprak de heer de Veer, kassier van de boerenleenbank uit Winkel. Deze schetste de toestanden welke er hebben geheerst in de Landbouw en veehouderij met betrekking tot de bank. In dezelfde geest uitte zich ook de heer Winkel, als voorz. van de boerenleenbank te Nieuwe Niedorp Voorts sprak de Land- bouwonderwijzer, de heer Mul der; deze had ook grote waarde ring voor de leden. Hij had altijd met voldoening zijp cursisten onderwijs gegeven, zei hij. De heer v. d. Oord sprak als voorz. van Coöp. Zuivelfabriek en betoogde dat gedurende het 25-jarig bestaan de fabriek be langrijk is uitgegroeid. Dit is mede te danken aan de activiteit van de leden. SDr. hoopte dat de samenwerking die zeer goed te noemen is, zo moge blijven tot nog grotere bloei van het platte land. De heer Visser uit de kring Wieringerwaard memoreerde de moeilijkheden die er zijn ge weest, doch door krachtige sa menwerking zijn deze overwon nen, De heer Zwagerman wees ook op de slechte toestanden die achter ons liggen, vooral op het platteland doch zeide spr.. alle wantoestanden zijn nog niet uit de weg geruimd. Hij besloot met de woorden ,Boer let op Uw Saeck". Voorts spraken de voorzitsters van de afdelingen der platte landsvrouwen. De heer Kriller sprak namens het hoofdbestuur de wens uit. dat de vereniging ook in de komende jaren vol energie zal werken. De voorzitter van de Land- arbeidersbond te Winkel hoopte dat de samenwerking welke tot heden zeer goed is geweest, ook in de toekomst zo moge blijven. De heer Lont sloot de lange rij van sprekers; ook hij sprak over de toestanden van 25 jaar terug, doch betoogde, dat gedurende deze jaren zeer veel is tot stanc' gekomen. Hierna dankte de voorzitter de sprekers, ieder» persoonlijk, voor de woorden, gesproken tot de jubilerende afdeling. Hij dankte ook allen die hebben mede gewerkt tot het welslagen van deze onvergeteliike avond. Het Cabaret-gezelschap uit Langedijk onder leiding van Jan Klinkert zorgde voor een vrolijk programma. Verschenen is een Koninklijk besluit van 7 Februari 1951, waarbij gerekend van 1 Januari 1948 af de onderwijzerssalarissen worden herzien overeenkomstig het accoord der commissie-Wcs- selings (de z.g. „ontknikking"). Dit besluit kent een verhoging van de maandsalarissen boven f 300.toe aan hen, die a. in het bezit zijn van de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs in ten minste een der vakken: Franse taal, Duitse taal, Engelse taal, wiskunde, han delskennis, lichamelijke oefening (akte S), landbouwkunde, tuin bouwkunde, vrouwelijke hand werken (niet te verwarren met nuttige handwerken) of huishoud kunde, alsmede aan hen, die in het bezit zijn van de middelbare akte paedagogiek, Nederlands, aardrijkskunde of geschiedenis; b. hoewel niet in het bezit van tenminste een der onder a genoemde bevoegdheden, op 1 Januari 1948 de leeftijd van 50 jaar hadden bereikt. NATIONALE HERDENKING ook dit jaar op 4 Mei De Ministerraad heeft bepaald, dat de Nationale Herdenking ook dit jaar op 4 Mei zal zijn. NRD. -SCHAR WOUDE, 19 Febr. 4500 kg rode kool 9.5015.60; 200.000 kg witte kool 5.50—7.10. ALKMAAR, 19 Febr. Vee markt. 7 paarden 500850; 84 vette koeien f 5001120; 249 nuch- tere kalveren f 2555; 455 var kens f 1.60—1.67 per kg. Hoe de ruilver radicaal wijzic. toestand (bove omgeven en de gekomen gedee WAARLAND. hele plan van rui! Waarland en Slo< café De Posthoor vol mensen zat, oi 14 October 194! eigftiaren met 3 vóór, 103 met 242 Uit die cijfers er nogal enige w Men kan daar ni in alle gemoeds denken, want Jac. Hoebe schat, van iedere acht te toen inmiddels te keerd, vooral nu hebben gezien vai der 90 ha die vo reed kwamen, tc jaar opnieuw 19( grond zal worden De bezwaren Sommigen waren dat ze er nu een: ren". Naast ouder< felle voorstanders er ouderen èn jon den, dat het zo n ven, omdat het a geweest. Wie vai over enkele jare houden, zag tege ringen op als te Wie van plan wa kopen, vreesde mi door de nieuwe la verkavelingsrente, ten keek iederéén benauwd en één v; leek op het eerste nog niet. Ieders eigendom dastraal gemeten. Veel water zou ve de sloten gingen den met de aarde door de verlaging veld. Had men d op nieuwe kavels kadastrale maat? om ieders eigen werd die dan m oppervlak uitgesm Er werd flink voor dit standpunt zicht in de billi logica van een i de ingebrachte 1 won het. Op de gr immers aan, niet waarvan de waan op een gulden wei had ooit iemand teeld op het water narigheid had het dan! Natuurlijk vie harde woorden, i kan men daarover de felste tegenstan waar het beste b< polder in de plaats stuk dat hij tot nu En bovpndien, {JïFect in geld aar hy.de nieuwe vei delijk. Voorzitter Jac. 1 de arbeidsbesparing dwijnen van zovei oppervlakte aan w Het is bepaald nu Groen van Waarlc getje voor zijn hi voert. Dat verdun talrijke bruggen 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2