Groot verlies voor Bisdom Breda Bijna alleen de Duinstreek voor wedstrijden geschikt Mr. Steenberghe wacht een moeilijke taak Wedstrijd-uitslagen SCHULTE Junioren kwamen naar Zwaag voor de selectie-wedstrijden R 12 SPORT Bij de dood van M gr. Hopmans Een eminent bestuurder en begaafd geestelijk leider Bevrijdingsbeker weer in Nederland in Ronde van Nederland ln de afdeling Noord-Holland Hollandia T verloor bij Duinranders Hugo Boys weer lijstaanvoerder v. d. Sluis eerste in Atcmaria cycle-cross Bobeldijk tweede in veldloop bij Velp Blauw-Wit's vierde goal Katholieke Turn- en Athletiek Kring Sterke bezetting op tournooi te Utrecht ROBINSON twee maanden naar Europa Handbal werd afgelast in het kort MAANDAG 19 FEBRUARI 1951 PAGINA 5 Op 28 Juli 1914 ontving Mgr. Hopmans van de toenmalige inter nuntius Mgr. Facci en op 3 Augustus van de Secretaris van de Congregatie van het H. Consistorie, Kardinaal de Lai, bericht van zijn benoeming tot bisschop van/ Breda. Wegens de in Augustus 1914 uitgebroken oorlog kon eerst op 8 September 1914 de benoeming door Paus Benedictus XV officieel worden bekrach tigd en duurde het nog tot 22 October van dat jaareer de benoe mingsbul in Breda aankwam. De 25ste October nam Mgr. Hop mans bezit van zijn bisdom. Op 1 November werd hij door Mgr. H. Van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, tot bisschop ge wijd met assistentie van de bisschop van Haarlem, Mgr. Callier en de bisschop van Roermond, Mgr. Schrijnen. Bij Zijn wijding als bisschop genoot mgr. Hopmans alom grote bekendheid om zijn ge weldige werkkracht en zijn vooruitstrevendheid op sociaal gebied. Als wapenspreuk koos de nieuwe bisschop ,.Mihi vivere Christus est". Dit woord heeft wel een bijzondere bekrachti ging gekregen in de Eucharis tische Actie, die mgr. Hopmans in zijn bisdom zeer sterk heeft bevorderd, alsook door zijn ijve ren voor de veelvuldige, goed voorbereide ook goed gebruikte Heilige Communie en zijn werk voor de Eucharistische Kruis tocht. Deze Eucharistische Kruis tocht. die vooral in de scholen, het onderwijzend personeel, de jeugdbeweging, de Katholieke Actie de bezielende kracht werd, kreeg wel op zeer bijzondere wijze gestalte door het levens werk van een zijner begaafdste priesters, mgr. Frencken. en diens stichting van de Catechis ten voor de Eucharistische Kruistocht. Deze Eucharistische beweging had haar zetel in de Sacramentskerk te Breda met altijddurende aanbidding. Deze altijddurende' aanbidding werd uitgebreid over het gehele bis dom, waarbij de parochies el kaar overdag en de kloosters el kaar des nachts aflosten. Voor de oorlog had mgr. Hop mans zich als ideaal gesteld, dat elk jaar een nieuwe parochie in zijn bisdom zou komen. En hij maakte dan ook tijdens de oor log vele plannen om de ontstane achterstand in te halen. Zijn streven om nieuwe kerken, scholen en parochiehuizen te doen bouwen, vervulde hem vooral na de oorlog met zijn vele ver woestingen met grote zorg. Bij zondere aandacht heeft mgr. Hopmans ook altijd gehad voor de priesteropleiding in zijn bis dom. Het klein-sêminarie „IJpe- laar" werd echter bij de bevrij ding door de Duitsers totaal verwoest. De opbouw daarvan baarde hem vooral in zijn laat ste levensjaren veel zorg. In zijn verhouding tot de reli gieuzen toonde hij zich een ware vader en hij besteedde bijzon deze zorg aan hun vorming en leiding door eenvoudig onder richt, vaderlijke vermaningen en ernstige aansporingen. Ondanks zijn overdrukke werkzaamheden had hij toch nog tijd een cate chismus voor het noviciaat sa men te stellen en deze bij het herzien van het kerkelijk recht geheel om te werken. Hij stelde er prijs op om zelf bij de pro fessies aanwezig te zijn en deed ook zoveel mogelijk persoonlijk de canonieke visitaties. In zijn onderrichtingen kwam hij vaak terug op het „unum necessarium" (het enig noodzakelijke) maar dit weerhield hem niet toch grote belangstelling te tonen voor het vele werk, dat door de kloosterlingen en religieuzen werd verricht op het gebied van de verpleging, opvoeding en on derwijs en voor al hun andere apostolische arbeid De grote plaquete, die in het grote Sint ïgnatius-ziekenhuis te Breda is aangebracht, is dan ook geen louter versiering, doch een eer lijke getuigenis van het vele dat mgr. Hopmans voor de zie kenverpleging in het algemeen, voor de ziekenhuizen en gestich ten heeft gedaan. Het zegenrijke werk van het Wit Gele Kruis ZWEMMEN ZEER GOEDE PRESTATIE VAN HILLY BRUINS In het Sportfondsenbad te Rotterdam werd voor de 5de maal het Internationaal Water- polotournooi om de Rotterdam se Bevrijdingsbeker gehouden. De houder van de beker, de K.G.Z.V. uit Gent, verloor na een spannende finale met 3—2 het kleinood aan de organise rende vereniging. De zwemwedstrijden verloren enigszins aan belangrijkheid, doordat meerdere vooraanstaan de zwemsters wegens ziekte ver stek moesten laten gaan. De Europese kampioene Ray- monde Vergauwen won de 200 meter schoolslag dames met 0.1 sec- voorsprong, maar niet dan na felle strijd met de Groningse zwemster Hilly Bruins, die ver rassend partij bood. De 13-jarige Emmy Wielema noteerde in haar eerste wedstrijd de tijd van 1 min. 15.2 ssc. en werd daarmede 4e. De uitslagen luiden: Dames 1Ö0 meter rugslag: 1. Geertje Wielema, Robben, 1.11.8, 2. Joke de Korte, ODZ 1.16, 200 meter schoolslag: 1. Raymonde Vergauwen, KGZV 2.59.1, 2. Hil ly Bruins, GZ en PC 2.59.2, 100 m. vrije slag: 1. Hannie Termeu- len, HDZ 1.8.2, 2. Ans Massaar, Zian 1.8.3. Heren 400 meter vrije slag: 1. Beyderwellen, GZC, 5 min. 3 sec. 2. Bollen, Zian, 5 min. 6 sec., 3. Sikkens, GZ en PC 5 min. 14.6. ontstond in het kleinste Neder landse bisdom, het bisdom Breda. Zorg voor het onderwijs Ook op het gebied van het onderwijs heeft mgr. Hopmans zeer veel werk verzet. Hij zag het belang in van een goed ge vormde onderwijzer en steeds was daarom zijn zorg gericht op een goede opleiding. De oude normaalscholen in zijn bisdom vormde hij om tot wetelijk er kende kweekscholen. Zijn bij zondere belangstelling ging ver der uit naar het misdeelde kind Na de bevrijding Na de bevrijding van West- Brabant genoot mgr. Hopmans de eer H.M. Koningin Wilhel- mina met Prinses Juliana in zijn kathedraal te mogen bin nenleiden tot het houden van een plechtige dankdienst Mgr Hopmans was assistent-bisschop bii de pauselijke troon, Romeins Graag, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, groot-offi cier in de Orde van Oranje Nas sau en begiftigd met de ster van het Hongaarse Rode Kruis. Meeleven met de jeugd Tal van jeugdcongressen heb ben mgr. Hopmans altijd gezien als de altijd blijde en meeleven de bisschop die steeds weer wees op de noodzakelijke levens- worden getekend. verdieping door middel van een waarlijk Eucharistisch en Mari aal leven en op de apostolische kracht, die van de jeugdbewe ging moet uitgaan. Ondanks zijn hoge ouderdom heeft mgr. Hop mans een jeugdig inzicht be waard in het moderne probleem der jeugdvorming. Ofschoon zeer voorzichtig en onstuimige ijver matigend door gehoorzaamheid, heeft de grijze vader in de zie len van zijn jonge gelovigen dat begrijpen gevonden, dat de nieuwe vormen van de jeugd beweging in het bisdom Breda deed geboren worden. Voor de fabrieksmeisjes sticht te hij de Vereniging voor de Eucharistische Kruistocht, waar uit o.a. de dienstbodenopleiding, de sociale verzorging, gezinszorg en de wijkhuisjes ontstonden. Vooruitstrevend als mgr. Hop mans was. hield hij niet star vast aan het oude, maar wist zich aan te passen aan de eiser, van nieuwe tijden en omstandig heden. Op 12 October 1950 vierde mgr. Hopmans zijn diamanten priesterfeest in het klooster van de Zusters Franciscanessen te Breda, waar hij sedert 1945 een rustig en teruggetrokken be staan leidde. Het feest werd op wens van mgr. Hopmans in alle stilte en zonder enig uiterlijk vertoon gevierd. Het bestuur van zijn bisdom wordt eveneens se dert 1945 waargenomen door zijr coadjutor, mgr. J. W. M. Baeten. De winnaar van de Ronde van Nederland 1949, Gerrit Schulte, die vorig jaar de ronde als toeschouwer heeft meege maakt, zal dit jaar weer de Ne derlandse kleuren verdedigen. Het contract zal een dezer da- Alleen volmaakt gedraineerde of zanderige en hooggelegen terreinen konden zo'n vloed van water, als er Zaterdagmiddag uit de hemel is komen vallen, verwerken. De rest bleef in de klei steken. Van alle eerste klas- sers ging alleen de wedstrijd BerdosAlkmaar door. Maar die leverde dan toch nog een verrassing op: de Kaasstedelin gen wonnen met 01. In de tweede klasse B behaalde Berkhout op het uitstekend be speelbare Flevo-terrein een ver dienstelijke 24 zege, waardoor het nu wel ver is uitgelopen. Doch daar komt een maar'tje bij. Kijkt u maar naar de ranglijst i.v.m. het aantal wedstrijden. Twisk won op eigen terrein met dezelfde cijfers van Strandvogels. In de tweede klasse C een ver rassing, of, zo ge wilt, eigenlijk ook weer niet: Duinranders her stelde zich door een goede 21 zege op Hollandia T. Hugo Boys plaatste zich weer boven aan het lijstje door met vette cijfers (06) het wispelturige Petten op eigen veld te kloppen. In de der de klasse F zagen we het eerste gelijke spel van St. Adelbert te gen Vesdo, zonder doelpunten evenwel. Men ziet: practisch alleen de Duinstreek waar nog gespeeld is. Hier zijn de veranderde standen: Eerste klasse C: S. R. C. 12 8 2 2 18 Schoor! 14 8 1 5 17 V. Z. V. 12 6 3 3 15 Kaagvogels 14 5 4 5 14 St. Victor 11 5 3 3 13 Geel Zwart 13 3 6 4 12 Berdos 15 4 4 7 12 W. G. W. 13 2 6 5 10 V. I. O. S. 13 4 2 7 10 Alkmaar 13 4 1 8 9 ALKMAAR. Zondag heeft de wielerver. Alcmaria Victrix zijn jaarlijkse Cycle Cross laten ver rijden in de omgeving van Eg- mond Voor deze wedstrijd bestond van de zijde der renners grote be langstelling. Het is dan ook een zware wedstrijd geworden. Na een prachtige wedstrijd won H. v. d. Sluis de mooie beker, die hiervoor beschikbaar was gesteld door Jn. Groot. Op de tweede plaats eindigde Jn. de Beurs, ter wijl Jn. de Wilde en Ottebros 3e en 4e werden. Hier volgen de uitslagen: A-klas: 1. H. v. d. Sluis; 2. J. de Beurs. 3. Jn. de Wilde. 4. Jn. Ottebros. 5. K. Slot. 6. J. Peere boom. 7. P. Koreman. 8. E. Zwart en 9 J. Rol. B-klas: 1. E. Belles. 2. J. Bloed jes. 3. H. Pluymers. 4. J. Hofman. C-klas: 1. J. Kager. 2. K. van Beek. 3. D. Honigh. Tweede klasse B: Berkhout 13 8 3 2 19 R.K.D.V.O. 10 7 1 2 15 Wiron 13 6 3 4 15 D. W. B. 11 6 2 3 14 H. E. O. 13 5 4 4 14 Woudia 10 6 1 3 13 Spartanen 11 5 3 3 13 Flevo 15 3 5 7 11 Twisk 13 3 4 6 10 Winkel 12 2 4 6 8 Zwaagdijk 11 2 3 6 7 Strandvogels 8 0 3 5 3 Tweede klasse C: Hugo Boys 12 9 1 2 19 J. V. C. 13 8 3 2 19 Tex. Boys 12 8 1 3 17 Hollandia T. 11 8 0 3 16 Duinranders 13 6 3 4 15 L. S. V. V. 9 6 1 2 13 Petten 14 5 1 8 11 S. V. W. 10 3 3 4 9 Callantsoog 12 2 2 8 6 Zeemacht 11 2 1 8 5 Dirkshorn 10 2 0 8 4 Rangers 11 0 4 7 4 Derde klasse F: Con Zelo 11 9 2 0 20 A. G. S. V. 10 6 3 1 15 Kolping Boys 10 6 3 1 15 K. S. V. 11 4 4 3 12 Reiger Boys 11 5 2 4 12 St. Boys 12 2 4 6 8 Vesdo 12 3 2 7 8 S. S. V. 11 2 3 6 7 St. Adelbert 10 1 1 8 3 In de Beekhuizense bossen bij Velp is over een zeer zwaar tra ject, door bos en heide, een Na tionale Veldloop gehouden wel ke werd georganiseerd door de Arnhemse club .Esca". De cross liep over een afstand van 12 km en was bedoeld als voorberei ding voor deelneming van een Nederlandse ploeg aan de :ross des nations, welke on 31 Maart a.s. te New Port (Wales) zal worden gehouden. De weers omstandigheden bemoeilijkten het parcours buitengewoon en dit had uiteraard dan ook in vloed op de gemaakte tijden. Winnaar werd Piet Meyers uit Maastricht, die al spoedig na ds start de leiding had. De strijd om de tweede plaats werd beslist ten voordele van Bobeldijk uit Medemblik, die van der Veer donk op het laatste stuk wist te passeren. Van de 88 gestarte deelnemers liepen er slechts 5f de wedstrijd uit. waarvan 31 militairen én 24 burgers. De uitslag luidt: 1. Meyers (RKAVM) Maas tricht 44 min. 22.2 sec.: 2 Bo beldijk (MFC) Medemblik 45 10.C en 3. van der Veerdonk (Prins Hendrik) Vught 45.23.2. Irma Schuhmacher derde te Melbourne De Franse zwemmer Alex Jany won te Melbourne bet Austra lisch kampioenschap 220 yards vrije slag in "de tijd van 2 min. 13 sec. Onze landgenote Irma Schuh macher wist het bij de dames op dit nummer niet tót een over winning te brengen. Zij eindigde ^ls derde met een achterstand van ruim 3 meter op Judy Joy Davies. die de titer behaalde. De doelman en een back van DWV konden slechts op meters afstand van de bal angstig toekijken hoe linksbuiten Scher- penzeel van Blauw Wit het vierde doelpunt over een laag modder tussen de palen deed verdwijnen. Zondag werden door de K.T.A.K. in de zaal van de heer de Lange te Zwaag de Selectie wedstrijden voor Junioren van 15 en 16 jaar gehouden. Verschei dene grote autobussen brachten de deelnemers (sters) uit Alk maar, Bergen, Heiloo, Langedijk, Warmenhuizen. H. Hugowaard, Ursem en de Goorne. Ook waren aanwezig Alw. Forward uit Hoorn en Turnlust uit Zwaag. De voorbereiding was bij Zwaag in goede handen en er was al heel wat werk verzet toen de heer Lücker, den Hei der, namens het Kringbestuur tegen 12 uur de wedstrijden kon openen. Niet minder dan 72 meisjes en 35 jongens deden hieraan mee. Er werd gewerkt „prima vista" dat wil zeggen de oefeningen waren niet van te vo ren ingestudeerd maar werden tijdens de wedstrijd voorgeturnd en moesten dan worden gedaan. Er werd gewoekerd met de beschikbare ruimte en dank zij de prima organisatie ging alles uitstekend. Naar het oordeel van deskun digen mogen de prestaties goed genoemd worden. Er bestond grote belangstelling. Ongeveer te 5 uur kon de balans worden opgemaakt. On der grote stilte bij het bekend worden der uitslagen af en toe onderbroken door uitbundig applaus of gejuich, maakte de heer Lucker de behaalde pun ten bekend. Allereerst dankte hij de ontvangende vereniging Turnlust die zo'n groot aandeel in het welslagen van deze dag had. Daarna werden de zes meisjes en de zes jongens die de beste prestaties hadden geleverd naar boven geroepen gelukge wenst en allen beloond met een fraai speldje. TAFELTENNIS Op Zaterdag 24 Februari en Zondag 25 Februari worden te Utrecht in de Beatrixhal van de Nederlandse Jaarbeurs voor de vierde maal de open Nederlandse Tafeltenniskampioenschappen ge organiseerd, ditmaal in samen werking met het Nederlandse Rode Kruis. De inschrijving heeft alle verwachtingen overtroffen. Een groot aantal buitenlandse spelers, die aan de wereldkam pioenschappen op 211 Maart te Wenen zullen deelnemen, komen naar Utrecht om daar vast aan de sfeer van een groot tournooi te wennen. Vast staat, dat aan de kampi oenschappen zullen deelnemen Dames: België: Ghislaine Roland, kam pioene van België, Josée Wou ters. Mary Detournay, Ivonne de la Barre en J. Kindt. Frankrijk: J. Delay. Simone Girard en F Roggewiller. Nederland: Cobt van Megen (Nijmegen), T. Becl- (Den Haag), Henny van Woezik (Den Haag), Margot van Wijk (Den Haag) Th. Bul (Utrec.it) Lotty Beumer (Den Haag), M. Bonnier (Den Bosch) Cor Im- hof (Hilversum), Medy Piede- riet (Breda). J. Pinke v. d. Aa (Nijmegen), Willy Verschuren (Breda), Rie Apol (Amsterdam) en E. Tilbry (Leiden), Heren: Polen: de 37-jarige Europese kampioen, de in Frankrijk wo- nende Pool Aloizy Ehrlich. Frankrijk: Michel Haguenauer Guy Amouretti, Roothooft en Lanskoy. Vietnam: Mai van Hoa Nguyen van Ho, die vorig jaar de verrassing van het tournooi werden genoemd België: Pierre Dekemper, Georges Roland en Paul Bertrand. Engeland: Keith Hurloch, Harry Venner en Dod- dington. Nieuw Zeeland: J J. Borough, J. Knowsley en F. Flint. Armenië: Burguirdjian. Nederland: de Nederlandse ploeg, die naar Wenen gaat. be staande uit Cor Pelser, Cor de Buy en Wil van Zoelen. alsmede Guus Broné (Hilversum), Jaap de Buy (Amsterdam), Bep van Mam (Hilversum), Wout Heems kerk (Roelofarendsveen), Ko Hogendoorn (Den Haag). Klaas Huberts (Utrecht), Piet Kreuger (Amsterdam). Jan Knipschild en Arie Klinkenbergh (Maastricht). Henk Mostert (Rotterdam), Wim Onderstal (Nijmegen), Wim Stoop (Amsterdam), Roel Wil- lemstein (Rotterdam), Guus van Breemen (Nijmegen). Jan Saal- maens (Weert), Jan Scheffer (Arnhem) en Jan Louis (Nijme gen). Het waren de meisjes: J. Kraakman, Alkmaar 170 p.; N. Bakker, Hoorn 169(4 p.; A. Bekker, Langedijk 169 p.; A Lieshout Hoorn 167 VS p.; Gre Buis, Alkmaar 164 p.; Dora Pancras, Langedijk 160 (4 p. (na loting). de jongens: Jb. Kramer, Langedijk 183 p.; T. Hoogland Sz„ Zwaag 178)4 p. J. Bruin. Langedijk 161 p.; J Winder, Bergen 160 p.; N, Mo lenaar H. Hugowaard, 159 v, p.; A. Snoek, de Goorne 157 Van alle verenigingen werden toen de 6 beste prestaties van de meisjes bij een geteld om tot de veren iging_spr est atie te komen Evenzo bij de jongens. Dit gaf als uitslag: Meisjes: 1. D.V.V., Langedijk en Alw. Forward Hoorn, beide 956 pnt 2. T.O.G., H. Hugowaard 894 pnt.; 3. D.W.V., Warmenhuizen 885 V- pnt. Jongens: D.V.V.. Langedijk 953 U p.; T.O.G.. H. Hugowaard 870 V4 p.; Alw. Forward, Hoorn 738 pnt. De heer Lücker sloot daarna deze prettige dag met de aan sporing bii de komende viering van het 30-jarig bestaan van de vereniging te H. Hugowaard in grote getale op te komen. REVANCHE- OF TITELMATCH TEGEN VAN DAM Op 6 April zal Sugar Ray Ro binson te Le Havre voet aan wal zetten voor een tweede Europese tournooi. In de pe riode van 20 April tot 20 Juli staan minstens acht wedstrij den op ziin programma. In Parijs zal Robinson in elk geval een wedstrijd boksen ten bate van een liefdadige instel ling, waarbij hij zich tevreden zal stellen met een symbolische beurs van 1 franc. Daarna zal waarschijnlijk nog een wedstrijd volgen in de Franse hoofdstad. Verder staan op de lijst Brus sel, (Delannoit), Amsterdam of Rotterdam (Van Dam), Milaan (Minelli) en Rome (Janilli). Voorts Zurich, Barcelona, Keulen Frankfort en Berlijn tegen nader aan te wijzen boksers. In diverse steden in Engeland wil men Ro binson in actie zien tegen o.a. Randolph Turpin. Wat de wedstrijd tegen Luc van Dam betreft vernemen wii dat deze in beginsel benaald is on een dag in het eind van Mei of het begin van Juni. te houden hetzij in het Feyenoord Stadion hetzii in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Mocht Van Dam intussen zijn wedstrijd tegen Randolph Turpin om het Europees kampioenschap hebben gewonnen dan is het niet uitgesloten dat Robinson te Am- Sterdam of Rotterdam zijn we reldtitel op het spel zal zetten. Wint van Dam zijn match tegen Turpin niet dan zal de ontmoe ting van DamRobinson toch doorgang vinden. Van een titel- niatch zal er dan echter uiter- a.ard geen sprake kunnen zijn, PREDIKANT OVERREED WIELRIJDER Zaterdagavond toen Ds. Vroeg in de Wei uit Veenendaal van Tilburg komend het kruispunt provinciale wegLoonshoekje bij Kaatsheuvel met zijn auto pas seerde, kwam plotseling een wielrijder, de woonwagenbewo ner Burhenne de weg opgereden. Ds Vroeg in de Wei kon een aanrijding niet meer vermijden. De wielrijder werd zwaar ge wond overgebracht naar het zie kenhuis te Waalwijk, waar hij enige uren later overleed. De man was 54 jaar oud, gehuwd en vader van enige kinderen. NIJMEEGS LERAAR PLOTSELING OVERLEDEN na Senaatszitting Zaterdagmiddag is na het einde van de vergadering van de aca demische senaat te Nijmegen de heer J. D. M. G. Siemer, leraar aan de HBS te Nijmegen toen hij de zaal verliet plotseling overle den. Hij bereikte de leeftijd van 60 jaren en was gedurende meer dan een kwarteeuw aan het on derwijs te Nijmegen verbonden. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteravond is hekend gewor den, dat H.M. de Koningin aan oud-minister Steenberghe op dracht heeft gegeven om een kabinet te vormen, dat het ver trouwen van het parlement ge niet. De naam van de heer Steen berghe was reeds Zaterdag in politieke kringen genoemd, waar men ook nog rekening hield met de mogelijkheid dat minister v. d. Brink de opdracht zou krijgen. Mr. Steenberghe achten we meer geschikt voor het vormen van een zakenkabinet. Uit de omschrijving van de opdracht aan nir. Steenberghe blijkt intussen duidelijk, dat zulks zeker niet de bedoeling is. Het ligt, zeker bij Dir. Steen berghe, voor de hand, dat hij bij de vervulling van deze opdracht zal streven naar een kabinet op de breedst mogelijke basis. Dat de vorming van een der gelijk nationaal kabinet een uiterst zware taak moet worden, kan bij voorbaat duidelijk zijn. Vóór het uitbreken van de crisis hebben wij er op gewezen, dat een heengaan van het huidige kabinet een nieuw algemeen be raad over de ingrijpende maat regelen, die op stapel staan, no dig zou kunnen maken. Een be raad waarbij dan elke partij de vrijheid had herkregen om op eigen inzichten te dien aanzien de nadruk te leggen. Het zou toch al moeilijk genoeg zijn, zo schreven wij verder, om binnen het huidige kabinet tot overeen stemming te komen. De forma teurs Drees en van Schaik hebben in de afgelopen weken inderdaad aan den lijve ondervonden, dat zulks geenszins eenvoudig was. Mede omdat zij dit reeds van te voren vermoedden, zijn zij waar schijnlijk de moeilijkheden van een breed beraad met alle poli tieke partijen uit de weg willen gaan. Vooral tegen deze achter grond wordt het duidelijk, dat de formateur, die nu toch tot dit beraad moet besluiten, een wel zeer zware taak zal hebben. Na drie weken crisis is de crisis eerst thans in volle omvang aan wezig. Alle gevestigde inzichten en besluiten komen weer op losse schroeven te staan en het zijn nu de meningen, die daaromtrent bij de partijen leven, die tot nieu we compromissen moeten worden gebundeld en ook de kwestie- Nieuw Guinea, die in eerste aan leg geen rol speelde, behoort daartoe. De eerste overtuiging, die zich bij overweging van dit alles opdringt, is dat de forma teur voor een wel haast onmoge lijke taak komt te staan en deze indruk zal ons in deze week zeker dienen bij te blijven. Toch dienen wij echter mede voor ogen te houden, dat de mislukkingen van de afgelopen weken voor de nieu- Door de slechte toestand van de terreinen weTden gisteren alle hand bal wedstrijden in ons ge west afgelast. KELLER LEIDT IN DAMTOURNOOI Na de vierde ronde van de eindstrijd om het persoonlijk damkampioenschap van Neder land 1951 luidt de stand nu (resp. gespeeld en punten): 1. Keiler 35, 2, 3, 4 Bergsma, Haasdonck en Metz 45, 5. H. de Jong 34, 6. Laros 33, 7, 8, 9. Gordijn, van Aalten, Onnink 43, 10. W. de Jong 3—2, 11. Jurg 42 AMBONESE MILITAIREN TOCH NAAR NEDERLAND De Ambonese militairen met tijdelijke K.L.-status te Surabaja hebben Zaterdag en bloc beslo ten voor een tijdelijk verblijf naar Nederland te reizen. Men hoopt de „Kota Inten" heden te doen vertrekken, waarna de „At lantis" zal volgen met voorna melijk vrouwen en kinderen. GROTER VRIJHEID VOOR JAPAN TOKIO, 19 Febr. (Reuter). Generaal Mc Arthur heeft de Ja panse regering gemachtigd regel recht met buitenlandse diploma ten te onderhandelen zonder tus senkomst van de bezettingsmo gendheid. we formateur hebben gewerkt. Deze mislukkingen dwingen er nu wel toe om elkaar over de partij-politieke barrières nader te komen en ook is het zo, dat anders het gevaar dreigt dat een zakenkabinet de uitdrukking van ons politieke onvermogen dreigt te worden. Vraagstukken als ver sobering, belastingpolitiek, be perking van investeringen en op voering van de productie zijn enerzijds uitermate geschikt om politieke tegenstellingen aan te scherpen; anderzijds is het ech ter zo, dat onder de huidige om standigheden er geen regering meer aan zal kunnen ontkomen om naar een complex van maat regelen te streven, die in nor male tijden deels als „progres sief", deels als „conservatief" zouden worden aangemerkt. Dat H.M. de Koningin ditmaal ook de voorzitter van de Soc. Econ. Raad hoorde, is mede een bewijs dat het thans op de eerste plaats om dit complex van maatregelen gaat. Vooral deze omstandigheid zou het mogelijk kunnen maken, dat ook de nieuwe formateur een synthese vond, een synthese, die mede in de keuze van personen tot uitdrukking zou moeten ko men. Uit de aanwijzing van mr. Steenberghe kan worden afgeleid dat de nieuwe formateur door verschillende partijen de juiste man wordt geacht; het staat even wel nog te bezien welke reacties deze aanwijzing in de kringen van de P.v.d.A. zal opleveren. (Advertentie) Anti-rheumaticum zonder onaangena me of schadelijke nevenverschijnselen. Doeltreffend bij acute en chronische spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek, spit, ischias, lumbago, verkoudheden en pijnen. Geen gevaar van onpasse lijkheid, oorsuizen, duizeligheid. Kuur verpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten* SCHAAKUITSLAGEN De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de hoofdklasse com petitie van de KNVB luiden als volgt: Utile Dulci (A'dam)De Pion (A'dam) 3''=—6'/., Philidor 1847 (Leeuwarden)Eindhoven 31/' 6'V Amsterdamse S.C.Utrecht 54 (voorl.), D.D. Den Haag) Hilversums S.G. 4l/:4"= (voorl). Leiden S.G.Monster 91. In de Spaanse hoofdstad werd ten aanschouwe van ongeveei 70.000 opgetogen toeschouwers een interland voetbalwedstrijd gespeeld tegen Zwitserland D- Spaanse ploeg was heel duide lijk de meerdere. Bij de rust was al een 2—1 voorsprong be reikt. Nadien werden de Alpen bewoners op het gladde terrein onder de voet gelopen. Het werd 51. Op het nippertje konden de Zwitsers nog twee doelpun ten maken. De Zwitserse doel punten kwamen van Bickei. Friedlaender en nogmaals Bic kei. Donner won ook zijn zes de partij tegen Prins en behaal de daardoor 4)4 punt tegen Prins 114 De ijshockey wedstrijd tus sen twee bondsploegen uit Ne derland en België, die Zaterdag te Antwerpen werd gespeeld, werd door de Belgen met 114 gewonnen. Lydia Stoppelman uit Am sterdam heeft in Den Haag het kampioenschap van Nederland schoonrijden gewonnen. Zij on dervond in het begin van de wedstrijden nogal veel concur rentie van Rietje van Erkel maar wist zich later goed te herstellen. Beide meisjes komen uit Amsterdam en zijn zeven tien jaar oud. De Hagenaar Paul Engelfriet behaalde de titel bii de heren, maar hij heeft er niet hard voor behoeven te vechten want hii was de enige deel nemer in zijn afdeling. De Fransman RonHeaux heeft in Luxemburg het wereld kampioenschap veldrit gewon nen .Hii legde de 20 km af in 1 uur, 4 minuten en 57 secon den. In totaal namen 27 renners deel. 21 van hen reden de rit uit. Bij de uitvallers waren ook onze landgenoten Gerrit Voor- ting Woutje Wagtmans en Piet van Roon, de hele Nederlandse ploeg. WEST I 2e Klasse A: Stormv.-WA 1—1 Velox-UW 1—3 2e Klasse B: Hercules-Volendam 04 WEST I 3e Klasse A: Kinheim-W. a. Zee 00 Alkm. Boys-IVV 01 3e Klasse B: Beverwijk-Helder 02 4e Klasse B: Vrone-Koedijk 10 AFD. NOOBDHOLLAND IC: BerdosAlkmaar 0—1 2 B* FlevoBerkhout 2-4 TwiskStrandvogels 42 2 Cï Duinr.Hollandia T. 21 PettenHugo B. 06 3D: CSV 3—GVO 3 1—4 3 F* St. Adelbert 1—Vesdo I 0—0 3 J: ALCSchell.hout 3—5 4 E: Meervogels A 3WSV 4 Adelbert 2—VVZ 5 4 K; Vrone 3Egmondia 4 4 L: Limmen 3Vios 4 4 P: Vesdo 3Winkel 4 Junioren: I: Berdos aR.K. AFC c Adsniranten: 1F: CSV aEgmondia a II: Flevo aWiron a IJ: Flevo bSchagen b 1P: Meervogels A aKolp. B. b 10 IQ: Meerv. A b—Limmen b 31 2 M: R.K. AFC f—Kolp. B. b 3—0 Zaterdagmiddag KNVB. 3 A HuizenZuidvogels 80 SpakenburgSSVU 82 (gest.) KennemerlYsselm. vogels 41 Reserve Elftallen KNVB. 2 B 't Gooi 2Volendam 3 22 2 C Stormvogels 2DWS 3 22 -EDO 2 1—2 5—1 4—1 3—0 0—14 2—0 2—0 RCH 2—E 3—1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5