De Jeugd exposeert De Jeugd en het boek School krijgt concierge Emigratie Lage waterstand belet varen van de tuinbouwers Waf reizigers wensen van de N.S.-busdiensten ALKMAAR EN OMSTREKEN Stimulering van eigen initiatief Boekenweek 1951 Schrijvende scholieren Gemeenteraad Koedijk Verzorgingshuis vader en moeder Marktberichten PAGINA 2 DINSDAG 20 FEBRUARI 1951 ALKMAAR Onze lezers zullen zich de vorig jaar omstreeks Pasen gehouden tentoonstelling „De Jeugd Exposeert" nog wel herinneren. Het was een tentoonstelling, die toen uitstekend slaagde. Een expositie, die zich mocht verheugen in een grote belangstelling, zowel van de exposerende jeugd als van hen die de in vrije tijd gemaakte werkstukken kwamen bewonderen. Ook dit Jaar zal weer een dergelijke tentoonstelling worden gehouden. Wederom in de aula van het Murmellius-gymnasium. En nu al kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlykheid worden gezegd, dat ook deze tentoonstelling weer uitmuntend slagen zal, zo mogelijk nog beter dan die van het vorig jaar. Paedagogisch belang. Het is weer de bedoeling, de jeugd in de gelegenheid te stel len de resultaten van hun activi teit, zoals die buiten schoolver band in vrije uren zijn verwer kelijkt, voor eenieder die daar voor belangstelling heeft, ten toon te stellen. Zo'n tentoonstelling stimuleert de zelfwerkzaamheid van de jeugd, stimuleert ook de samenwerking van jeugdigen in verenigingsverband en is daarom van eminente sociale betekenis. De jeugd blijft van de straat, wanneer zij in haar vrije tijd zich aan een hobby wijdt en waar verschillende jeugdigen samen werken aan een groot object, daar leren zij elkaar verdragen, daar leren zij zichzelf uit te schakelen, om dienstbaar te zijn in een gro tere gemeenschap. Deze tentoonstelling is dus van groot paedagogisch belang en zij verdient daarom de belangstelling van alle weldenkende burgers om nog maar niet te spreken van die van de knutselende jeugd zelf, die zich allicht interesseert voor dat, wat anderen van dezelfde leeftijd in hun vrije tijd preste ren. Van Zaterdag 24 Maart tot en met Zondag 1 April zal de tentoonstelling worden gehouden. De entreeprijzen zijn voor een ieder te betalen. Er zal indivi dueel en in clubverband worden ingezonden. Er zijn immers jeugd verenigingen en hobbyclubs die zich intensief met de vrije tijds besteding van de jeugd bezig houden. De jeugd van 10 t.m. 21 jaar kan aan deze tentoonstelling deelnemen. Wanneer ook ouderen hun werkstukken willen exposeren, zal men hen daarvoor gelegen heid geven in een apart zaaltje. Ouderen dingen echter niet mee naar de prijzen, die voor de werkstukken worden ter beschik king gesteld. Die zijn alleen voor de jeugd. Volwassenen kunnen hoogstens een eervolle vermelding in de wacht slepen. Vele opgaven van te exposeren werkstukken zijn reeds nu bin nengekomen. Aan de hand daar van kan worden verwacht, dat de tentoonstelling dit jaar groter en veelzijdiger zal zijn dan zij vorig jaar reeds was. Er komen o.a. een miniatuur-kaasmarkt met de Waag, geboetseerd landschap, fraaie handwerken, varende mo torkruisers ten behoeve waar van een groot vaarbassin zal wor den gebouwd zeiljachten, vlieg tuigen, een half track vrachtauto, een „ouderwetse" stoeltjesklok, een poppenhuis enz. Aan de tentoonstelling kunnen uitsluitend deelnemen, wie in Alkmaar wonen, ar werken, of er een school bezoeken. Omdat de belangstelling groot is, kan over het algemeen slechts een werkstuk van elke individuele exposant worden tentoongesteld. Wat voor de tentoonstelling in aanmerking komt. Al wat door jeugdigen in vrije uren buiten schoolverband tot stand wordt gebracht bij wijze van liefhebberij, komt voor deze tentoonstelling in aanmerking. Wij noemen werkstukken op het gebied van modelbouw: schepen, treinen, vliegtuigen b.v.; handen arbeid in de meest uitgebreide zin van het woord: houtsnlj- en figuurzaagwerk, boetseerwerk, leer- en metaalbewerking b.v.; handwerken: fraaie kleedjes, kus sens, handgeknoopte tapijten b.v.; fotografie: artistieke foto's, na- tuur-opnamen, foto-materiaal, eigengemaakte vergrotingstoestel len b.v.; verzamelingen: postze gel- en andere verzamelingen, als munten, flora en fauna b.v. En dit is nog maar een globaal over zicht. Andere nietgenoemde at tractieve producten komen even zeer voor inzending in aanmer king. Wijze van inzending. Men dient de ten toon te stel len voorwerpen te bezorgen ten kantore van het gemeentelijk sportpark (achter de tribune), bij de heer N. J. Speur. In bij zondere gevallen kan ook worden ingeleverd op Donderdagavond van 7 tot 8 uur. Dit alles tot uiterlijk 8 Maart a.s.l Wie zijn inzending door de grote afmeting en dit zullen voornamelijk groepen of verenigingen zijn op een nader te bepalen datum direct in de aula mag inleveren, dient toch vóór 8 Maart de ver- RAO-avond uitgesteld ALKMAAR. Naar wjj ver nemen kan door ziekte van een der hoofdrolspeelsters in de revue ..Strijdkrachten Musical-Parade 1951" de voor 21 Februari a.s. aangekondigde revue-avond van de R.A.O., welke voor de burgerij en de in Alkmaar gelegerde mili tairen in 't Gulden Vlies zou wor den gehouden, niet doorgaan. De avond zal echter op een later tijdstip gegeven worden. P. V. „Steeds in Spanning" ALKMAAR De Postduiven vereniging „Steeds in spanning" hield Zondag haar hoktentoon- stelling in Rialto. De heer D. Kranenburg fungeerde als keur meester terwijl 35 bezoekers mede keurden. De prijzen vielen ten deel aan de heren: Zendveld 13 punten' Abo 13 punten: H. de Jager IS punten. A s. Zondag 25 Febr, wordt de laatste hoktentoonstelling gehou. den in Café Rialto. schillende gegevens omtrent de inzending te verstrekken en een formulier van deelneming af te halen. Vooral wanneer het grote Inzendingen betreft, dient men, met het oog op de beschikbaar te stellen ruimte, spoedig opgave te doen van zijn inzending. Voorwerpen of verzamelingen, die vorig jaar reeds zijn geëxpo seerd, komen dit jaar voor de tentoonstelling niet in aanmer king. Het is immers de bedoeling de werkzaamheid van de jeugd geregeld aan te wakkeren. Voor de beste individuele- en groeps- ïnzendingen van de jeugd, zullen prijzen ter beschikking worden gesteld. Wie met het tentoonstel lingsinitiatief sympathiseert en hiervoor een prijs ter beschikking wil stellen, gelieve hiervan me dedeling te doen aan de secreta ris van de tentoonstelling (kan toor gem. sportpark). Niet alleen de- spectaculaire stukken komen voor de prijzen in aanmerking, ook de eenvou dige werkstukken hebben kans op een prijs. Er wordt op ver schillende aspecten gelet, als ori ginaliteit, afwerking en derge lijke. Wanneer men zich omtrent een onder handen genomen werk stuk wil laten adviseren, kan men zich vervoegen bij een der comi- teleden van het comité „De jeugd exposeert". Men doe dit dan op Dinsdag- en Donderdagavond van 7 tot 9 uur op het gemeentelijk sportpark, in een der lokalen ach ter de tribune. Kom, jongens en meisjes van Alkmaar, zet je beste beentje eens voor en toon anderen wat je presteert in je vrije tijd. De deelname is geheel gratis. ONZE AGENDA BALLET: Optreden van het Neger-Ballgt van Berto Pasuka in het Gulden Vlies. 8 uur. JAARVERGADERING var de K.A.B. in Hotel Victo ry om 8 uur. FILMS: Harmonie: „Liebe '47", 18 jaar; Victoria- theater: De Wraak van een Vrouw, 18 jaar; Rex- theater: De Onoverwin- nelijken, 14 jaar. Voorstellingen: hedenavond 8 uur. NACHTDIENST APOTHE KEN: Voor spoedgevallen is na de normale openings tijden geopend de apo theek „De Bever", apothe ker P. J. Meurs, Emma- straat 36. AUTO TE WATER Inzittenden gered ALKMAAR. Gistermorgen te omstreeks kwart voor 12. reed een vrachtauto, beladen met hout en afkomstig uit Oostzaan, die bestuurd werd door de chauffeur Den O., komende van de Nieuwe Schermerweg, op de Kanaaldijk, pardoes door de zich aldaar be vindende paaltjes heen, sloeg tweemaal over de kop en kwam in het water van het Noordhol lands Kanaal terecht, waar de wagen geheel onder water ver dween. Een der beide inzittenden wist uit de cabine te springen, teen het ongeluk gebeurde, de ander ging met de wagen onder water. Ook hij echter wist zich spoedig te redden. Beide inzittenden zijn bij de heer v. d. L. op de Kanaal dijk van droge kleren voorzien. Men weet nog niet waaraan dit ongeval te wijten is. Gistermid dag was men bezig de wagen en de lading op de wal te bren gen. Strenge straffen voor Joy Riding ALKMAAR. Gister heeft de kinderrechter voor het eerst tij dens de nieuwe wetgeving twee gevallen van Roy Riding (toeren met een andersmans auto en daarna weer neerzetten) berecht. Twee Alkmaarse jongens werden veroordeeld tot strenge straffen. Een van hen kreeg een jaar tuchtschool en de ander moet een jaar doorbrengen in het kamp voor vorming buiten schoolver band, zgn. V.B.S.-kamp. De Alkmaarse jeugd weze dus gewaarschuwd. ALKMAAR De Alkmaarse boekhandelaren, althans Pen groot deel van hen, hebben ook dit jaar weer ter gelegenheid van de Boekenweek een actie op touw gezet om de belangstelling voor het boek te bevorderen. Richtte men zich in voorgaande jaren voornamelijk tot de oude' ren. dit jaar heeft men een spe ciale jeugd-actie georganiseerd omdat men, terecht, van het standpunt is uitgegaan dat de boekenliefhebber, de lezer, reeds in zijn jonge jaren met het boek vertrouwd moet worden ge maakt. Teneinde onder de jongeren voor de Boekenweekactie be langstelling te trekken is een opstelwedstrijd op touw gezet onder de leerlingen der Middel bare en Ulo-Scholen waaronder ook de Meisjesschool te Bergen is inbegrepen. Wij schreven daar over reeds eerder. „Het aardige is", aldus de boekhandelaren, „dat hieraar door de scholen van alle richtin gen is medegewerkt De opstel wedstrijd vindt haar bekroning in de uitreiking der prijzen die door de jurv, bestaande uit de heren Ti. N, Adema, S, Kapteyn en R. Valkhof, zijn toegekend voor de beste prestaties. Deze prijsuitreiking vindt plaats op 2 Maart in de aula van het Gymnasium, waar verder Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Lidwi- na R. M. d. v. J. C. M, Coppens en M. M. van Slingerland Johan nes A. A, z. v. H, J. van der Kort en H, Karseboom: Bartholo- mea d. v. W. P, van Luit en B. A. M. van den Berg. Gehuwd: Cornells H. Ditmars en Wilhelmina Kars; Willem Baas en Wilhelmina Jonkman. Overleden: Trijntje Veen, oud 88 jr, wed. van M. Beers; Maartje Kraakman, oud 82 jr, wed. van V. W. Goes. Lastige treinreiziger ALKMAAR. Gisteravond omstreeks 9 uur is door de Ned. Spoorwegen assistentie ingeroe pen van de politie alhier. De spoorwegen hadden een lastige klant. De heer S. uit Alkmaar, die zonder kaartje in de trein zat, wilde niet betalen. Het bleek trouwens dat de man ook geen geld bij zich had. Door de trein conducteur is procesverbaal opge maakt. NOG GEEN UITSPRAAK, IN AKERSLOTER AFFAIRE ALKMAAR. In de zaak tegen de 47-iarise administrateur V. S. uit Castricum. die in de Ioqd van de iaren 19461950 de aannemer J. G. voor rond f 35.000heeft benadeeld, is door de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank nog geen uitspraak gedaan. De Pre sident van de Rechtbank, mr. A, D. van Reeteren Altena Velde de stukken in handen van de rech- ter-commissaris voor het doen uitbrengen van een reelasscrines- rapport, Zoals men zal herinneren werd 14 degen geleden tegen P. S. dooi" de Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meisehke. een gevangenis straf van 2 iaar met aftrek geëist. Prof. Dr. Anton van Duinkerken een causerie zal houden over het boek als cultuurgoed voor de jeugd". Naar verluidt bestond er vooi de opstelwedstrijd onder de leer lingen der genoemde scholen zeer grote belangstelling. De actie in Alkmaar is georga niseerd door de boekhandelaren Ter Burg, Fa. Jan Kühne, A. J. J. Kühne. v. d. Meulen en Zwaan KOEDIJK Aan de aanvang van de dezer dagen gehouden gemeenteraadsvergadering in Koedijk, heeft de voorzitter, burge meester Schellinger, een overzicht gegeven van het wel en wee der gemeente in het afgelopen jaar. Met voldoening wees hij op wat er door vooruitstrevende raadsbesluiten is tot stand gekomen. Er werden daarna enkele ver zoeken om gemeentelijke subsi die ingewilligd. De mechanisatie- commissie Noordholland krijgt f 25 voor 1951, de School met de Bijbel te St. Pancras f 5 per leer ling uit de gemeente Koedijk. De R.K. Jeugdbeweging te Ou- dorp ontvangt f 100, maar op de subsidie-aanvrage van de Bond tegen het vloeken beschikte de raad afwijzend. Op verzoek van de Ned. On derwijzersvereniging afd. Duin kant te Bergen, treedt de ge meente Koedijk toe als lid van Ned. Jeugdherbergcentaale. Op verzoek van Ged. Staten werd de rekening '47 gewijzigd. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van het uitbreidings plan in onderdelen Oostelijk deel der gemeente werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De gemeente-opzichter, de heer L. Visser, werd in vaste dienst der gemeente aangesteld. Deze vaste aanstelling treedt in wer king met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1946. De raad in comité Nadat er een comité-vergade ring van een uur was nodig ge weest ter bespreking van de be noeming van een congierge voor de school, ging de raad, toen de openbare zitting was hervat, over tot de aanstelling van de heer Jb. Modder als zodanig. Boven- JONGERENVEREN ICING OPGERICHT BERGEN. Dank zij de bij zondere medewerking van de Zeereerw. Heer Pastoor v. Beers en de diverse standsorganisaties en verenigingenK kon tot oprich ting van een jongerenvereniging worden overgegaan. De officiële oprichtingsplechtigheid vond Zondagavond in aanwezigheid van pastoor en bestuursleden van genoemde organisaties plaats. Deze vereniging van jongeman nen, aldus de heer G. Blomme- stijn, is gebaseerd op de vroegere St. Josephgezellen, waarbij hij vooral de nadruk legde op het lidmaatschap dat belangrijker is dan het nu en dan eens komen „binnenstuiven". De leeftijd is gesteld op 1625 jaar, waarvan niet zal worden afgeweken. Hierna werd de raad van be heer ingesteld, bestaande uit de heren G. Blommestijn, S. Klever laan en H. Lijen. Het zelfstandige bestuur der jongeren, onder toe- zich van de raad van beheer, uit de jongemannen: C. Schotten, P. Boots, A. Dareberg, J. Hollen- berg en G. ÏSleeker. De heer Bosch, wekte hen op, deel te nemen aan de Stille Om gang. De Geestelijk Advisur kap. Wanna, noemde deze gebeurtenis een belangrijke stap in de goede richting voor de vorming van de jeugd. dien ging men over tot benoe ming van de heer en mevr. J. A, Bakker, als vader en moeder van het gemeentelijk verzorgingste huis voor ouden van dagen. De rekening van het burgerlijk armbestuur werd aangeboden en goedgekeurd. Rondvraag Tijdens de rondvraag wees de heer Visser op het belang van spoedige doorlichting der Koe dijker bevolking. Hieromtrent zijn besprekingen gaande, deelde de voorzitter mee, die, naar ver wacht mag worden, binnenkort tot resultaat zullen leiden. Wethouder v. d. Graft wilde de verordening op het vasthouden van honden straffen zien nage leefd en gecontroleerd. Loslopen de honden zouden z.i. door de politie moeten worden neerge schoten. Tot 19 Februari echter zullen de inwoners van Koedijk nog in de gelegenheid zijn hun honden van de openbare weg te halen, voorzover ze aan de hoede hun ner meesters mochten zijn ont komen. HEILOO. De heer Bosman secretaris van de Centrale Kath. Emieratiestlchtine. heeft voor de Raad van Overleer een belang wekkende inleiding gehouden over de emigratienroblemen. on uitnodiging van de drie stands organisaties en de K.A. De eerste oorzaken, die thans tot emigratie doen besluiten, aldus snr.. is de bevolkingsdichtheid en gebrek aan cultuurgrond voor land- en tuinbouw. Veelal zullen jongeren, die om verschillende redenen niet bij de industrialisatie betrokken kun nen zijn, tot emigratie moeten besluiten. Wanneer men eenmaal tot emigratie besluit, moet men zorgen een objectieve en princi piële voorlichting te ontvangen. Het meest is dan ook aan te be velen het emigreren via de eigen standsorganisaties en niet via de Gewestelijke Arbeidsbureaux, Van het grootste belang is naast vakbekwaamheid de kennis van de taal van het gebied, waarheen men gaat. De emigratie biedt ook voor de vrouw vele problemen en ook zij zal er zich goed reken schap van moeten geven, dat zij die moeilijkheden physiek aan kan, anders is thuisblijven de boodschap. De godsdienstige op voeding van de kinderen berust hoofdzakelijk bij de ouders. Daarna ging de heer Bosman dieper in op de mogelijkheden die in de verschillende emigratie- gebieden liggen. (Advertentie) Wij weten niet, hoe de Nederlandse Spoorwegen te spreken zijn over de maatregel, die in midden-Noordholland ten gevolge van de kolenschaarste moest worden ingevoerd: de spoorbusverbin- ding AlkmaarHoorn v.v. De gevoelens van het reizend publiek zijn min of meer „gemengd". Zij zullen dat blijven, zolang de N.S. geen verbeteringen invoeren en dan voorlopig wel tot medio Mei, naar in spoorwegkringen verluidt. Onze eigen ervaringen waren aanvankelijk niet ongunstig. Wanneer één bus vol was, werd er nog wel eens een tweede ach teraan gezonden. Momenteel is het 's ochtends omstreeks half acht in Alkmaar zo, dat.wie tien minuten voor vertrektijd aan wezig is, niet meer op een zit plaats hoeft te rekenen. De vaste klanten weten dat en zijn dus twintig minuten tevoren on het appèl. De anderen hebben de keus: 'n half uw staan in de snelbus of zitten maar dan een uur lang en via Heerhugowaard en Qbdam. Een tweede snelbus kan er blijkbaar niet meer af, ook al zijn er en wij maakten dit mee tien passagiers, die geen zitplaats hebben. Er rijden maximaal drie snel- diensten per dag, per richting. Lezers beklagen zich hierover. Wanneer zij buiten de piekuren, het traject Alkmaar—-Hoorn, of omgekeerd moeten afleggen neb ben zij weinig gelegenheid de „vlugheid" uit het devies van de N.S. te bewonderen. Uiteraard treft de NACO, die deze diensten verzorgt, geen blaam. Haar be kwame ehauffeurg doen het ui terste om het traject over de on mogelijkste wegen en via de gek ste verkeerspuzzles binnen de ge stelde tijd af te leggen. Maar hoe snel de wagens ook over pro vinciale- en rijksweg jakkeren, zij blijven 'n half uur bl.j de veel betreurde trein ten achter Daar hebban wij dus twee wen sen bij de kop. Meer bussen per sneldienst, méér sneldienstcn per dag. Wat de wegen betreft daar over willen wij de polderbestu ren wel efins aan het woord laten Een lezer, die van Alkmaar naar Leeuwarden wilde, klaagde behalve over de lange duur van de reis vijf uren over de benauwde atmosfeer in de bussen Daaraan zal weinig te doen zijn. Hij sprak voorts over schade die aan gebouwen zou ziin aange bracht. maar wij hoorden er nog niet eerder van. Hoewel 't (He men" van de beruchte Friese Brug in Alkmaar ons iedere keer weer 'n nieuw avontuur is. Afdoende remedie. De enige remedie, die werke lijk afdoende is, heet: de trein terug. Wij weten, dat de Kamer van Koophandel te Alkmaar stap pen in deze richting overweegt; de Kamer van Koophandel voor West Friesland heeft daarover met Alkmaar reeds contact opge nomen, Waarom ook eigenlijk nieit? Dat een dergelijke actie succes kan hebben, heeft de we derinvoering van de treindienst op het traject Ijijmegen—Venlo bewezen. Woning verkocht BEEMSTER De woning van Mevr. Wed. Schoenmaker te Z.O Beemster is verkocht aan de heer J. Sloten te Midden Beem ster. GEVONDEN VOORWERPEN ALKMAAR Gevonden over het tijdvak van 8 Februari tot en met 14 Februari 1951 en te be vragen aan het Bureau van Po litie op kamer 14, le etage, iedere werkdag van 17 tot 18 uur, be halve op Zaterdag: rode wollen handschoen, rech ter bruin gebreide kinderwant, pijp, autoped, kinderwant bruin groen, kinderwant blauw-wit, bruine want. bril, want blauw wit, ceintuur, blauwe shirt met sportbroekje, zakkam in etui, ro zenkrans, bruine kindermuts, wollen rechter want; sleutel, ro zenkrans, handschoen grijs-zwart, gele handschoen, kinderwantje bruin, portemonnaie met inhoud, want blauw met wit. blauwe handschoen, rode want, kinder wantje groen met rood, sokje rood, handstoffer. Als gevonden bij het Bureau van Politie aangegeven en op onderstaande adressen te ver krijgen: 6 Boompjes Stadskwekerij Alk maar kinderschoudertas Tromp straat 12; nylonkous Corfstraat 46; armbandje Nieuwstraat 161; ring met 5 stenen, Middenweg 124 Heerhugowaard halskettink je Ferd. Bolstraat 8: bruine bokshandschoen Vermeerstr 39; oorbel Bleaustraat 43; portemon naie met inh. Stuartstraat 80; paar wanten Hoogstraat 8 trouw ring KI. Nieuwland 11; fietstas Lyeeumstraat 21; paar dames schoenen Scharloo 7; hoofddoek Julianastraat 16 langharige zwar te hond Kinheimstraat 11; want (donkerblauw) Nieuwlandersin- gel 76: kinder hoepel met belle tjes Luttik Oudorp 62 nylon kous Zeglis 30: etui met fipssleutel Langestraat gevlochten riem Ou de gracht 43: decoratie van een jurk Comanstraat 32; heren zak horloge Laat 103; armbandje Houttil Indien men het verlorene te rug heeft ontvangen, dient men hiervan kennis te geven aan 't Bureau van Politie, kamer 14, le etage. HUGO BOYS SLAAT PETTEN met veel betekende cijfers HEERHUGOWAARD-N. In de Zondag gespeelde wedstrijd Petten—Hugo Boys is het Hugo- Boys gelukt de kustbewoners 2 kostbare punten te ontfutselen. Met 60 moest Petten in de Heerhugowaarders zijn meerdere erkennen: ondanks de steeds gro ter wordende achterstand gaf Petten tot het einde toe sportief spel. De wedstrijd was nog slechts vijf minuten oud of het gelukte de H.B.-linksbinnen met een goed schot zijn team de leiding te bezorgen. Direct hierna trokken de Hugo- Boys weer ten aanval, en, in een netelige situatie gekomen, scho ten de Pettenaren de bal corner. Mede door de gunstige wind en door een goed schot schoot de rechtsbuiten de bal ineens in 't heiligdom van keeper Raven. Nu begonnen de mannen van meester Geensen te tonen, dat zij ook nog iets in hun mars hadden en met vlugge passes be gonnen zij hun aanvallen op te bouwen. Evenals die van Petten, brachten ook de H.B.-aanvallen geen succes. Ongeveer 10 minuten voor de rust zag de linksbinnen kans een gat in deze bres te vinden en met een hard, laag schot verraste hij keeper Raven. Deze ving en liet terstond weer los en het was de H.B.-midvoor, die het leder voor de derde maal in de touwen joeg. Weer ontstond een verwarring in het Petten-team en voor de tweede maal wist de linksbinnen hier net op tijd gebruik van te maken. Een goedgerichte bal gaf de petten-keeper wederom het nakijken. Na de rust nam Petten aanvan kelijk de touwtjes in handen. Tot vijf minuten voor het einde ging de strijd gelijk op. Sportief speelden beide partijen het spel. In de laatste 5 minuten hadden resp. de rechtsbuiten en de links binnen een prachtige scorings kans, welke zij dan ook geens zins onbenut lieten. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.MI. te de Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. NU EN DAN BUIEN Winden hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest. Aanvankelijk nog krachtig later tijdelijk matig tot zwak. Zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw en verspreide opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. EXTRA AUDIËNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal hedenavond een extra audiëntie verlenen. Woensdag 21 Februari ver leent de Bisschop van Haarlem géén audiëntie. EXTRA SCHEPEN INDONESIË—HOLLAND DJAKARTA, 13 Febr. (Aneta per luchtpost). De Maatschap pij Nederland en de Koninklijke Rotterdamse Lloyd overwegen om in de komende maanden, ter af doening van de vele passage- aanvragen, op de lijn Indonesië Nederland enkele charterschepen in te zetten. CONCERTGEBOUW DANKT MINISTER RUTTEN De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten neeft het onderstaande telegram ontvangen: „Raad van bestuur „N.V. het Concertgebouw" en leden Con certgebouworkest betuigen Uwe Excellentie hun welgemeende dank voor Uw zeer gewaardeerde bemiddeling, die met succes be kroond mocht worden. Beelaerts van Blokland en Mesman". HEER-HUGOWAARD De kwestie van de waterstand in de sloten van de polder Heer-Hugo- waard is reeds lang een geschil punt. De tuinbouwers, die moe ten varen en met hun schuit stranden, achten vanzelfsprekend de waterstand te laag, terwijl terzelfder tijd de Iandgebruikers. die ir.-et varen niets hebben uit te staan, de peilstand nog te hoog vinden, zulks in verband met de productiviteit der landerijen. Een dergelijke toestand is ook thans weer geschapen, nu het polder bestuur gemeend heeft zich zo veel mogelijk aan het officiële peil tc houden, d.w.z. het water zo laag mogelijk, terwijl cr nog verschillende tuinbouwers zijn, die voor de uitoefening van hun bedrijf van de waterwegen ge bruik moeten maken en bij deze peilstand niet of met grote moei te hun vaartuigen kunnen ge bruiken. Als de producten van het veld waren is gedurende de laatste winters steeds enige tijd het wa ter heel laag gehouden in de pol der, mede om verschillende land- gebruikers gelegenheid te geven tot het verrichten van sloot- werkzaamheden. Hoewel een ieder het er over eens is dat deze werkzaamheden zeer noodzake lijk verricht moeten worden komt er in de praktijk weinig of niets van, om de eenvoudige reden dat de arbeid niet lonend is. Sommige poldersloten zijn nu goed in orde gebracht, Dat er niet gevaren kan worden ligt hieraan dat er in de particuliere waterwegen niet gesloot wordt. Een mogelijkheid om uit de im passe te komen ziet men in het gezamenlijk verrichten deze: v erkzaamheden, dit is n.l. het goedkoopst, Bovendien is onder bepaalde omstandigheden de mo gelijkheid aanwezig om bi.i het uitdiepen van particuliere sloten subsidie te verkrijgen. Verbetering merkbaar Voor dit jaar zal in de polder Heer-Hugowaard van 1-16 Maart Stille Omgang HEILOO Maandag 26 Febru ari a.s. js er Ledenvergadering van het Genootschap Stille Om gang, 's avonds 8 uur in het ge- zellenhuis, Stationsweg. De om gang is voor Heiloo vastgesteld op 4 Maart. Men verwacht even als vorig jaar een grote deel name. Er is Vrijdag 2 Maart na het kf in de Bibliotheek verkoop van spoorkaarten en programma s welke laatste verplicht zijn. Wilt u deelnemen per rijwiel, w eft u dan op bii C. Heijne, Hee- renweg 252. Degenen die willen lopen, geven zich op bij G. de Jong, Straatweg 247, Nadere bijzonderheden worden nog bekend gemaakt op de ver gadering van Maandag a.s. Electrisch licht bij Volendamse haven PURMEBEND. De Vissers vereniging te Volendam had er meermalen bij B. en W. op aan gedrongen rondom de haven een betere verlichting aan te brengen. Op het ogenblik staan er slechts enkele gaslantaarns op de dijk en voorts een bij het Noorder en Zuiderhavenhoofd, B. en W. hebben nu een plan in beraad genomen 22 lantaarns aan te brengen met electrische verlich ting. Het vele water bracht schade WAARLAND. De in uitvoe ring zijnde ruilverkavelings werkzaamheden ondervinden overlast van het vele regenwater. Verschillende reeds gereedge maakte sloten met taluds begin nen in te kalven of glijden op een andere grondlaag af, zodat men ze weer opnieuw op moet zetten. het water heel laag gehouden worden, zodat belanghebbenden hiermede reeds thans rekening kunnen houden, b.v. bij het drai neren. Inmiddels zal de verbete ring der tochten een gunstiger waterafvoer tot gevolg hebben. Zo is er nu nog maar een ge deelte uitgediept en reeds thans is een aanmerkelijke verbetering merkbaar. Om zoveel mogelijk betrokke nen tegemoet te komen moet momenteel nog veel met de peil stand gelaveerd worden. Inmid dels is het polderbestuur gene gen om voor iedere afdeling h«t peil tijdelijk te regelen, overeen komstig de wensen van de inge landen. indien allen dezelfde wensen hebben. Droge sloten Een andere zijde van deze moeilijke aangelegenheid bracht de inspectie van het brandweer wezen bij het bestuur naar vo ren. Bii heel lage waterstand staan sommige sloten n.l. droog, wat onverantwoord geacht wordt met het oog op blussingswerk- zaamheden bü branden. Bii handhaving van het officiële peil kan nog wel overal in de polder voldoende water bij brand wor den opgebracht. Wij meenden goed te doen deze kwestie enigszins uitvoerig te belichten. Welhaast doorlo pend komen er bij de polder klachten binnen. Er dient echter begrepen te worden dat momen teel met aan Ieders wensen tege moet gekomen kan worden, ook al betracht het bestuur 'n zo groot mogelijke souplesse. SLACHTVEEMARKT ALKMAAR, 19 Februari. 7 paarden f500850; 84 koeien f5001120 per stuk. beste kwa liteit per kg 2.65; 249 nuchters kalveren per stuk f2555; 455 varkens per kg, vlees- en spek- varkens f1.621.67. lichte var kens (zouters) fl.50—1.54, zeu gen fl.521.56. De handel in koeien was trekkend en de prij zen iets lager n.l. maximum f2.65 per kg voor de prima dieren, en f2,55 voor de overigen. De aanvoer der nuchtere kal veren houdt gelijke tred met het naderen van het voorjaar. De handel was stug en de prijzen minder. Er was veel animo. De grote aanvoer van varkens was oorzaak van de iets lagere prijsnotering zodat de handel stug was, (De gegeven prijzen zijn met korting op het levende gewicht). ALKM. EXPORTVEILING 19 Febr. Bi. Eigenheimers 88.50; witlof 2035; rode kool 6.50— 15.40; savoye kool 67,20; groene kool 1225; spruitkool 30—58; boerenkool 37.50—50; andijvie 52 71; rode bleten 49; winter peen 47.20; waspeen 818; uien 28; drielingen 23; prei 1630: soep 811,50; knolsoep 2.5011,50; goudreinefte 1832; winterjan 3040. ZWAAG 19 Febr. Aardappelen 9—12; uien 1.605.40; bieten 4— 8.80; prei 1319; savoye kool 8 29; gele bew. kool 6—10; rode kool 714.10; boerenkool 20— —28; spruitkool 33—62; witlof 22—34; breekpeen 45,80; was peen 21! andijvie 74—70: knoï- selderie a 615; b 314; goud- reinette 1842; present van En geland 2348; jonathan 2856; present van Holland- 2431; gie- ser Wildeman 27—40; winterjan 17—41. BEEMSTER, PURMEBEND, Witlof 17—35; rode kool 6.50—16 witte kool 6; savoye kool 7—13: spruitkool 2354; boerenkool 27 —28; andijvie 71—75 rode bieten 47; gare bieten 617; winter peen 5—8; uien 24; drielingen 2; nep 2; prei 8—17; Bramley Seedling 715; goudreinette 16 39; Groninger kroon 717 Jo nathan 1749; present van En geland 1344; zoete campagner 2043; comtesse de Paris 20—26 fertilon 24—23; winterjan 2346-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2